Tweede Kamer bijeen BI Kantongerecht te Oostburg AGENDA VOETBAL BOKSEN DE VRIJE ZEEUW Vrijdelg 28 sÊptëiriber' 1962 ENGELSEN ZIJN GEEN NEDERLANDERS Philippijnen zullen niet met Noord-Bomeo moeten doen als Indonesië met West-Irian UITVOERING VAN OVERDRACHT MOEILIJK ZONDER DE HULP VAN INDONESIË Russisch voorstel voor een gedeeltelijk verbod van de kernproeven afgewezen NIEUW-GUINEA DOOR EEN RUSSISCHE BRIL K. L. M. STAAT VOOR GROTE KRACHTTOER BIT EVACUATIE VAN BURGERS EN MILITAIREN UIT NIEUW-GUINEA DE ZAAK-MEREDITH OPSTAND IN NEPAL NEDERLANDERS VERSTREKTEN GEEN WAPENS AAN DE PAPOEA'S BRETONSE BOEREN BLOKKEREN SPOORLIJN RUSSISCHE KLACHT OVER HINDERING VAN SOWJET-SCHEPEN AMERIKAANSE RAKETTEN VOOR ISRAEL I# y>«£uÊÉ BENAUWD Engelse havenarbeiders weigerden Duits schip te lossen Argentijns s.s. „Navarra' nog steeds aan de ketting Sporting Lissabon in de tweede ronde Lavorante nog steeds buiten kennis VTijdag 28 sej PARLEN ONTBII IN JOR airin» Te ruim kwart over één gister middag heeft de voorzitter, mr. I/. G. Kortenhorst, de vergade ring van de Tweede Kamer ge opend. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer deelde de voorzitter, mr. L. G. Kortenhorst mee dat van de heer 0. J. van Lienden, die voor de Partij van de Arbeid zit ting heelt in de Tweede Kamer, bericht is ontvangen waarin ilij per 1 oktober a.s. ontslag ais iid van de Kamer verzocht, (De heer Van Lienden is gekozen tot lid van het college van Ged. Sta ten van Noord-Brabant.) De voorzitter deelde verder mee dat in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer F. H. van de Wetering (C. H. U.), benoemd is verklaard de heer H. M. Gerbrandy te Nijland. Prof. dr. ir. A. Vondeling (P.v.d.A.) kreeg van de voorzit ter verlof om op te merken dat het donderdagse vragenuurtje minder goed aan het doel kan be antwoorden, als blijkt dat minis ters of hun plaatsvervangers niet aanwezig kunnen zijn om vragen te beantwoorden. Spre kers fractiegenoten mr. F. H. J. M. Daams en C. Egas hebben gistermiddag mondeling vragen willen stellen over resp. de huis vesting van repatrianten uit Nieuw-Guinea en de koelhuis- boter; de betreffende bewindslie den waren niet beschikbaar en hun plaatsvervangers evenmin. De voorzitter zei dat hij de aandacht van de regering wil vragen voor deze zaak. Ander zijds vroeg hü de Kamer er dan ook regel van te maken dat er des donderdags vragen zijn. De heer W- Wierda (P.v.d.A.) stelde vervolgens de volgende vragen aan de minister van De fensie; 1. Wil de minister meedelen, welke maatregelen hij heeft voorbereid om de uit Nieuw-Gui nea terugkerende dienstplichtige militairen, wier verblijf in wer kelijke dienst ten hoogste 24 maanden kan bedragen, ver vroegd met groot verlof c.q. klein verlof in afwachting van groot ■verlof te zenden? 2. Ligt het in zijn voornemen de totale werkelijke diensttijd van deze groep in geen geval te doen uitgaan boven de dienst tijd, welke niet uitgezonden dienstplichtigen thans hebben te vervullen, zo deze diensttijd tijdens het verblijf buiten Neder land nog niet is overschreden? 3. Is de minister tevens bereid nader te overwegen de invorde ring in termijnen van de voor schotten, verstrekt ter aankoop van verplichte burgerkleding, ongedaan te maken of niet te continueren? Minister Visser antwoordde o.m. dat het eerder met groot verlof zenden van uit Nederlands Nieuw-Guinea in Nederland te rugkerende dienstplichtige mili tairen niet ten koste mag gaan van de paraatheid in liet verband van de NAVO. De minister herinnerde er aap dat deze paraatheid enigermate is geschaad als gevolg van de maatregelen die Nederland heeft moeten nemen met het oog op Nieuw-Guinea. Herstel van de schade zal derhalve moeten vol gen, maar dit herstel zal niet voor allen gevolgen hebben. Vraag twee beantwoordde de rhinister bevestigend, de derde vraag ontkennend. Nadat de heer Wierda en ver volgens ook de heren Viseh (K. V. P.) en M- Bakker (C. P. N.) aanvullende vragen hadden ge steld deelde de minister van De fensie o.a. mee dat uit overwe gingen van rechtvaardigheid het invorderen van de voorschotten niet achterwege kan blijven. De mogelijkheid voor dienst plichtige militairen die thans in Nieuw-Guinea zijn, om in dienst te treden bij de Verenigde Naties is inderdaad opengesteld. De tijd die dergelijke militairen in dienst van de V. N. zullen doorbrengen, wordt in mindering gebracht op do diensttijd. Wat de handelingsbevoegdheid van minderjarige dienstplichti gen in Nieuw-Guinea in dit op zicht betreft, merkte de minister op dat in dergelijke gevallen ouders die bezwaren koesteren zich met hem in verbinding kun nen stellen. Minister Visser zei verder on der meer dat naar schatting drieduizend dienstplichtige mili tairen uit Nieuw-Guinea in aan merking komen om naar huis te worden gezonden. De heer Bakker (C. P. N.): „Drieduizend van de zevendui zend dus", maar de voorzitter liet de hamer reeds vallen en ging over tot behandeling van de rest van de agenda der vergade ring. In een hoofdartikel in de „North Borneo News and Sabah Times" wordt gezegd dat als de Philippijnen van plan zijn in Noord-Borneo dezelfde taktiek toe te passen als Indonesië in West-Irian, de bevolking van Noord-Borneo gereed moet zijn om zich te verdedigen met alle middelen die ter beschikking staan. Dit wordt opgemerkt naar aanleiding van de reis van de heer Osmena, Philippijns onder daan. naar Indonesië, waar hij gezegd zou hebben dal Indone sië zijn strijd om West-Irian niet gewonnen heeft „door liefdes brieven aan de Nederlanders te schrijven". Het blad wijst erop dat dp Britse bescherming van Noord-Borneo ook na de tot standkoming van de Federatie van Malesie zal voortduren over eenkomstig een defensieverdrag met het Verenigd Koninkrijk. „Het zal goed zijn dat de Philip pijnen dit bedenken," zegt het blad. „Engelsen zijn niet precies hetzelfde als Nederlanders". Voorts wordt betoogd dat krantenartikelen, volkomen on ware berichten en regeringsver klaringen in de Philippijnen slechts ten doel schijnen te heb ben de gevoelens tegen de Brit ten op te zwepen en het Philip- pijnse volk blind te maken voor het feit dat de aanspraken op Sabah (Noord-Borneo) volkomen ongegrond zijn. Het blad zegt zeker te weten dat geen enkele gemeenschap in Sabah, zelfs niet de kleine Phi- lippijnse kolonie, verlangt dat het land onder heerschappij van de Philippijnen zal komen. Subandrio in Djakarta: De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Suban drio, is woensdag in Djakarta teruggekeerd van zijn besprekin gen in New York over de over dracht van Nieuw-Guinea. „Omdat de periode van over dracht erg kort is, zal de uitvoe ring moeilijk zijn zonder de hulp van Indonesië", zei hij tot de' pers. Er werden maatregelen ge nomen om het hoofd te bieden aan moeilijkheden -lie zich zou den kunnen voordoen. In antwoord op vragen zei de minister, dat hij gehoord heeft van spanning tussen Indonesi sche en Nederlandse militairen hij Merauke. Hij had hierover gesproken met Oe Thant. Op een vraag of hij dacht dat de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië in de nabije toekomst zouden worden genor maliseerd, antwoordde minister Subandrio. dat eerst de overeen komst inzake Westelijk Nieuw- Guinea zal moeten zijn uitge voerd. Minister Subandrio is donder dag naar Bali gereisd voor be sprekingen met president Soe- karno, die daar met vakantie ver blijft- Het verluidt dat hij door de president naar Bali is ontboden ter bespreking van een moge lijke reorganisatie van het In donesische kabinet. Geruchten hierover doen de ronde sinds het vertrek naar Tokio, een week geleden, van premier Djuanda. Deze zal zich in de Japanse hoofdstad onder medische be handeling stellen. Hij zou om gezondheidsredenen zijn ont slag hebben aangeboden. Su bandrio wordt in brede kring als zijn opvolger genoemd. De Verenigde Staten hebben donderdag een Russisch voorstel voor een gedeeltelijk verbod op het nemen van kernproeven, ge koppeld aan een moratorium voor ondergrondse proeven, van de hand gewezen. Charles Stelle, de Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de besprekingen over een kernproevenverbod te Genève. zei dat dit voorstel slechts een herhaling was van het Russische ontwerp-verdrag van verleden iaar. dat door het Westen met kracht was verworpen. De landbouwer E. J. G. uit Aardenburg had tijdens de vorige zitting in augustus heftig ont kend, dat hij, zoals in de tenlaste legging was vermeld, met zijn bromfiets te Aardenburg de Rijksweg bereden zou hebben, in plaats van het naast de weg ge legen rijwielpad. Indertijd was deze zaak aan gehouden, voor het horen van de verbalisant, die persoonlijk deze overtreding zag. Ook thans ontkende de heer G. Volgens zijn uitvoerig verweer, had hij de weg gevolgd tot aan de oversteekplaats. De wachtmeester de heer C. J. de K. uit Aardenburg verklaarde het echter anders. Hij had de heer G. zelf op zijn brommer zien stappen. Daarna volgde hij de Rijksweg, ongeveer 75 meter, en ging daarna pas over de weg naar het rijwielpad. De G. kreeg een boete opge legd van 2 x 10 subs. 2x2 dagen hechtenis. De uit België afkomstige heer J. N. uit Janou werd bij verstek veroordeeld. Wél had hij aan de kantonrechter, mr. H. van dei- Belt, een uitvoerige brief ge schreven, waarin hij beslist ont kende, dat hij te Sluis zodanig zou hebben gereden, dat hij daar door een tegemoetkomende auto in gevaar gebracht zou hebben. Wachtmeester A. A. Vermaire van de Verkeersgroep van de Rijkspolitie verklaarde tegenover de kantonrechter anders. De heer N. reed op de weg Oostburg-Aardenburg. en pas seerde in een bocht bij Sluis een vrachtauto. Juist in de bocht moest een tegemoetkomende auto, wiens baan hij versperde hard remmen, en in de berm sturen, om een aanrijding te voorkomen. De heer N., die al vanaf Schoondijke werd gevolgd door de politie-auto, die in de zelfde richting reed, had hier door een gevaarlijke manoeuvre gemaakt. De eis luidde 50 subs. 10 da gen. Uitspraak 30 subs. 6 dgn. J. J. de H. te Schoondijke was op 27 mei j.l. te Schoondijke op de Willemsweg achteruit per auto uit zijn garage gereden. Hierbij had hij niet gelet op de brommers, die ter plaatse de ventweg moeten volgen. Een drietal bromfietsen botsten tegen de auto. Dat was een hele ravage, aldus de kantonrechter, die de heer De H. maande tol grote voorzichtigheid bij dit achteruit rijden. Er kunnen steeds fiet sers en brommers aankomen. De kantonrechter raadde de heer De H. aan, steeds iemand te vragen uit te kijken, als hij uit zijn ga rage moet rijden. De schade bleek inmiddels te zijn geregeld. De eis luidde 35 subs. 7 d. De uitspraak was ƒ30 subs. 6d. E. v. d. B. uit Vlissingen was op 25 juli j.l. met zijn bromfiets op de weg van Schoondijke naar Oostburg de Rijksweg overgesto ken. zonder voldoende te letten op liet verkeer. Een aanstormen de auto had hem toen gegrepen. De heer Van der B. meende, dat als hij een geparkeerd rij wielpad op een oversteekplaats moest verlaten, om aan de an dere zijde van de weg dit rijwiel pad te vervolgen, hij door de borden en aanduidingen, toch een zeker h op bescherming kon doen gelden. Bovendien ver zekerde hij de kantonrechter, dat er ruim voldoende plaats was geweest voor de auto. Voov het horen van getuigen werd deze zaak aangehouden tot 25 oktober. De lieer W. N. te Breskens had aldaar in de Burg. van Zuijenstraat bij het wegrijden in een auto, die geparkeerd gestaan had niet voldoende opgelet, of er achter hem verkeer kwam. N. zeide, dat het zicht hem was ontnomen geweest door een achter zijn auto geparkeerd staande bestelauto. Toch zal, aldus de kantonrech ter de uiterste voorzichtigheid bij het wegrijden steeds in acht genomen moeten worden. Eis en uitspraak 35 subs. 7 dagen. resp. ƒ30 subs. 6 dagen. Het Russische vakbondsblad „Troed" verzekert dat „de Ver enigde Staten van plan waren West-Irian tot hun militaire basis in Zuid-Oost-Azië te maken." In een artikel in het blad staat, dat de Verenigde Staten Neder land hebben geholpen bij het bou wen van vliegvelden, radarsta tions en andere militaire installa ties op Nieuw-Guinea en dat zij vele dollars hebben uitgegeven om Nederland in staat te stellen zijn greep op deze ..kolonie" te behouden. ..Maar dit heeft allemaal niets geholpen. De patriottische troe pen hebben de overhand geno men", aldus het blad. „Troed" waarschuwt echter, dat „bepaalde clausules in de over eenkomst, die is gebaseerd op het plan van de Amerikaanse diplo maat Bunker, de kolonialisten enige mogelijkheid laten voor kui- perij en machinaties"... ZOETE WRAAK Een 23-jarige vrouw, die don derdag in Copacabana, een wijk van Rio de Janeiro, werd aange reden door een autobus en te vallen kwam, besloot zich te wre ken. Zij haalde thuis een pistool en liet zich per taxi naar de ge meentelijke autobusgarage lij den. Daar trof zij de bestuurder van de betrokken bus aan en schoot deze neer. Tegen de politie vertelde zij later dat zij zwanger was en daardoor in grote woede was ontstoken toen zii werd aangere den. Zij zei te hopen dat haar daad een eind zou maken aan het rijk van „die gangsters van autobuschauffeurs". De evacuatie van burgers en militairen uit Nieuw-Guinea naar Nederland vergt van de K. L. M. een grote krachtsinspan ning. Van 2 oktober tot 21 no vember zullen voor het militaire transport in totaal 44 extra vluchten worden uitgevoerd met DC-8 on DC-7C vliegtuigen. Met de lijndiensten meegerekend, zullen in deze periode 5700 mili tairen vervoerd worden. Volgens het reeds in werking zijnde schema van burgerver- voer, waarbij van 1 augustus j.l. tot 4 november vier extra vluch ten per week gemoeid zijn, kun nen bovendien, samen met de lijndiensten, ca. 10.000 zielen ge repatrieerd worden. In totaal zullen dus via deze luchtbrug, die in de 43-jarige geschiedenis van de K. L. M. zijn weerga niet kent, bijna 16.000 personen in een kort tijdsbestek vervoerd worden op een van de langste luchtroutes ter wereld. De K. L. M. is er in geslaagd haar vliegend materiaal en per soneel zodanig in te delen, dat de normale dienstregeling vrij wel onaangetast kon blijven. Een ongunstige factor is echter, dat het onderhoud van de Convair- 880, die de K. L. M. van de Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij Viasa in bruikleen heeft ten be hoeve van haar dienst Curagao- New York v.v., langer in beslag neemt dan aanvankelijk voorzien werd. Ten gevolge hiervan moet een DC-8 worden vrijgemaakt. De K. L. M. moet nu in de maand november een geringe wijziging in de dienstregeling op de Noordatlantische route door voeren. Acht diensten op de Noordatlantische route moeten uitvallen en wel op 31 oktober, 2, 5, 7, 8, 12, 14 en 15 november. Op deze data zal de K. L. M. één in plaats van twee dagelijk se DC-8 diensten tussen Amster dam en New York uitvoeren. De dagelijkse dienst per DC-7C op deze route blijft ongewijzigd ge handhaafd. Zeven Protestantse en R. K. geestelijken uit het gebied van Oxford in de Amerikaanse staat Mississippi hebben in een tele gram een beroep op gouverneur Barnett gedaan, niet tot sluiting van de universiteit in Oxford over te gaan als de federale re gering de autoriteiten van de staat zou dwingen de negerstu dent James Meredith tot deze universiteit toe te laten. De gees telijken stellen dat „een chris ten de nationale wetten moet gehoorzamen en vredelievend moet zijn". Naar verluidt heeft gouver neur Barnett geweigerd een te legram te aanvaarden, waarin hij werd opgeroepen voor het federale hof van beroep in New Orleans te verschijnen teneinde zich te verantwoorden voor een aanklacht inzake „minachting voor de rechtbank". Eerder had de gouverneur al niet kennis wil- het federale hof, waarin hem len nemen van een arrest van werd gelast de inschrijving van Meredith te accepteren. Het Indische persbureau P T. I. heeft gemeld, dat in Bajang. in het westen van Nepal, een op stand is uitgebroken. Eenheden van het koninklijke leger zijn naar het betrokken gebied ge zonden en trachten de rebellen te omsingelen, aldus P T. I- De opstand zou geleid worden door de zoon van een plaatselijke autoriteit. Bajang ligt op ongeveer 110 kilometer van de zuidelijke grens en ruim 55 kilometer van de westelijke grens met India. Het Indische persbureau heeft ge meld dat de opstandelingen zich na zware verliezen in een bot- derhandeld. sing met het leger hadden terug getrokken. De regeringstroepen waren er in geslaagd de ont snappingsweg van de rebellen af te snijden. Volgens een te Katmandoe ver schijnend blad wordt de opstand geleid door de zoon van een vroegere Feodale heerser. Ram Joeng. Zowel de vader als de zoon zouden in een hinderlaag van het leger zijn gevallen. Platteel en Reeser: Zowel gouverneur Platteel als schout-bij-nacht Reeser hebben in antwoord op vragen met de meeste klem tegengesproken dat Nederlanders wapens aan Pa poea's zouden hebben verstrekt. Gouverneur Platteel zei; „Ik ben er absoluut van overtuigd dat dit nooit gebeurd is". Alle autoriteiten in Hollandia, zowel civiele als militaire, zijn van mening dat de commissie die een onderzoek naar de Indo nesische beschuldiging daarom trent instellen, zal terugkeren met de zekerheid dat de Neder landers nooit wapens aan de Pa poea's hebben verstrekt. Schout-bij-nacht Reeser zei dat het tijdens de afgelopen ge vechtsonderhandelingen gebrui kelijk was dat Papoea-gidsen die de Nederlandse troepen behulp zaam waren, van wapens werden voorzien omdat zij vaak de kop- patrouilles vormden. „Deze wa pens werden na afloop van de patrouilles echter altijd onmid dellijk weer ingenomen. Nooit heeft de Nederlandse strijdmacht ook maar één wapen voor per manent gebruik aan een Papoea gegeven", aldus de commandant strijdkrachten. Gouverneur Platteel zei gister morgen op een persconferentie dat ook van gouvernementszijde nog nooit een wapen verstrekt was. „Dit zou alieen maar een uiterst gevaarlijke situatie heb ben geschapen en zou geen enkel nut hebben gehad", aldus de gouverneur die de journalisten op het hart drukte de geruch ten hieromtrent met de meeste klem namens hem tegen te spreken. Boeren in Bretagne hebben donderdag de spoorlijn Parijs- Quimper versperd uit protest te gen verhoging van de vrachtta rieven op 1 oktober. Zij plaatsten op verscheidene overwegen land bouwtrekkers. De boeren belet ten voorts dé trein, die uit Quim- per naar Parijs moest vertrek ken, weg te rijden. Zij kregen versterking van vissers, zaken lieden en arbeiders, die verwach ten dat de nieuwe tarieven de kosten van levensonderhoüd in Bretagne met vijftien procent zullen doen stijgen. De spoorlijn Parijs-Brest was op twee overwegen versperd. Volgens de Franse spoorwegen was het verkeer op de lijn Parijs- Quimper, na een oponthoud van drie uur, hersteld. De Sowjetrussische onder minister van Scheepvaart, Savi- nov, heeft via radio-Moskou de klacht geuit dat Amerikaanse militaire vliegtuigen Sowjetrus sische schepen op gevaarlijk kleine afstand blijven hinderen. Deze „uitdagingen op de zeewe gen" waren volgens hem be doeld om de normale ontwikke ling van internationale economi sche betrekkingen te hinderen. Hij haalde o.a. een boodschap aan van de kapitein van het tankschip ..Kir" volgens welke een militaire vliegboot herhaal delijk op een hoogte van slechts dertig a veertig meter over zijn schip op de Atlantische Oceaan was gevlogen. Amerika heeft zich bereid ver klaard Israël luchtdoelraketten voor korte afstand te verkopen, zo wordt officieel in Washington meegedeeld. Over de details van de overeenkomst wordt nog on- Amerika heeft de beslissing genomen omdat de militaire leiders daar van mening zijn dat de behoefte van Israël aan ver dedigingsmiddelen tegen vlieg tuigen toeneemt. Genoemde lei ders voeren daarbij aan, dat ra ketten van een dergelijk type in het midden-oosten, met name in Irak. al hun intrede hebben ge daan. geleverd door de Sowjel- Unie. De man op de inotorgrasmaaier kijkt vreselijk benauwd, ondanks dat zijn collega niet een veilig- heidskoord de machine onder controle heeft. Deze grappige foto werd gemaakt bij een acht nieter hoge oprit voor een brug in de buurt van Brenierliaven. In de Britse havenstad Huil weigerden donderdag een West- Duitse treiler met ongeveer 230 ton kabeljauw aan boord te los sen wegens een grief die dateert uit de eerste wereldoorlog. Het schip, de Heinrich Kern, is don derdagavond naar Bremerhaven, de thuishaven, vertrokken. De havenarbeiders van Huil hebben, sinds in de oorlog van '14-'18 Duitse duikboten en vlieg tuigen plaatselijke schepen tot zinken brachten, geweigerd zich met Duitse schepen bezig te houden. De Heinrich Kern zou eerst in Grimsby gelost worden, maar bleek te groot voor de ha ven aldaar, waarop het naar Huil werd verwezen. Het 7000 brt metende Argen tijnse liberty-schip „Navarra" zal voorlopig nog aan de ketting blij ven liggen. Voor Je tweede maal is de openbare verkoop van het zwaar met schulden beladen schip niet doorgegaan. De schuld, eisers schijnen dus nog steeds de verwachting te koesteren dat de rederij, de Anthares Maritima in Buenos Aires, met een aanvaard baar voorstel zal komen. De „Navarra" stoomde op 10 januari de Schelde op met een lading rijst. De bestemming was Antwerpen, maar daar was het schip wegens zijn schulden niet welkom. Het koos ligplaats op, de rede van Vlissingen en daar be gon het drama voor kapitein Arenasa en zijn bemanning. Van alle kanten werden rekeningen aangeboden en weldra verscheen ec een deurwaarder die het schip vastlegde. Er was zelfs geen geld in kas om kolen en eten voor de bemanning te kopen. Op 8 febr. werd het schip naar Rotterdam verhaald om zijn lading rijst te lossen. Van dat moment is getracht tot een accoord te komen tussen de schuldeisers en de rederij. Tot twee maal toe stond de executo riale verkoop aangeplakt in het gerechtsgebouw in Rotterdam. Maar zover is het dus nog niet gekomen. In de Waalhaven ligt geduldig het 20 jaar oude schip zijn lot af te wachten. ONGELUK BIJ BUSHALTE Gisteravond omstreeks zes uur is op de weg Voorthuizen- Apel doorn. nabij kamp Wittenberg, de 59-jarige mejuffrouw D Brons uit Ermelo. aangereden door een personenauto en zo ern stig gewond dat zij tijdens hel vervoer naar een ziekenhuis is overleden. Mejuffrouw Brons stapte juist uit een bus om over te stappen op de bus naar Apel doorn. Hierbij werd zij overre den. TWEE KINDEREN AANGEREDEN Gistermiddag om vijf uur stopte een dienstautobus op de Eindhovenseweg bij Weert om twee kinderen uit te laten, t.w. Frans en Petronella Kwaspen uit Budel, respectievelijk 8 en 11 jaar. Het jongetje, dat aan kin derverlamming lijdt, was met zijn zusje op weg naar de mas seuse. Bij het uitstappen van de bus zijn de kinderen vóór de bus om gelopen, juist op het moment dat een personenauto naderde, bestuurd door de heer J. E. uit IJsselstein. Beide kinderen wer den door de auto gegrepen. Dr toestand van het meisje is op het ogenblik zeer kritiek; dr jongen is wel zeer ernstig go- wond, maar verkeert niet dirokt in levensgevaar. Zij zijn in het St. Jansziekenhuis te Weert op genomen. VRIJDAG 28 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: ..Pension voor rare ge vallen". ZATERDAG 29 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Pension voor rare ge vallen". Concertgebouw, 8 u. ..Vuur gevecht in Dodge City". Zuidersportpark. 4.15 uur: Tern. Boys I—A.Z.V.V. I. AXEL: Het (Centrum. 6.30 en 9 uur: „Slavenopstand in At lantis". Terrein Buitenweg, 4.15 u.: A.Z.V.V. II—Kapelle I. PHILIPPINE: 2 uur: Kaart- leesrit voor auto's en moto ren. SPUI: Sportterrein. 3 uur: Spui IDinteloord I. ZAAMSLAGSportterrein. 4.15 uur: Zaamslag I—Rillan- dia I. 52. Door een regen van pijlen begroet, wijken de Saracenen in verwarring terug. Zeker een twin tigtal getroffenen liggen op het slagveld. Victor wijst El Battaur op de slachting die hij en zijn man nen in de rijen van de aanvallers hebben aangericht en zegt dan: „Wat denkt gij nu van onze wa penen." De Saraeeen antwoordt: „Wacht slechts op de volgende aanval, dan bereiken mijn mannen de muren en is het met u gedaan!" Inderdaad hergroeperen de Sara- eenen zich weer aan dc voet van de heuvel. Nu vallen ze echter niet aan alle kanten aan doch stor men slechts aan één zijde omhoog. De eerste rijen sneuvelen onder de hel van pijlen, die de Kruisvaar ders op hen afschieten, doch on weerstaanbaar rukken de volgen de rijen voorwaarts. „Staakt het schieten, mannen, en grijpt uw zwaarden. We zullen hen laten zien dat we ook met dat wapen overweg kunnen." Reeds springen de eerste Sara cenen over de muur, maar suisend klieven de zwaarden van de Kruis vaarders op hen neer. In een oog wenk is ei een vreeslijk gevecht aan de gang. Victor heeft El Bat taur laten wegvoeren en staal nu als een rots temidden van de vijan den, die geen kans krijgen tegen ziin machtige zwaard. De vijanden vallen dan ook als rijp koren om hem heen. En ook Robert en de anderen weren zich als leeuwen. Het lijkt wel of ze op dit ogenblik gewacht hebben, om hun kracht te tonen. Om de Europese beker voor landskampioenen Sporting Lissabon heeft eer gisteren op eigen terrein de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen bereikt. In de twee de wedstrijd tegen het Ierse Shelbourne wonnen de Portu gezen met 51. De ruststand was 20. De eerste ontmoeting tussen beide clubs leverde een 20 zege op voor Sporting. De Argentijnse zwaargewicht Alejandro Lavorante, die vrijdag j.l. een k.o. nederlaag leed tegen de Amerikaan Johnny Riggin5- is nog steeds niet bij kennis ge komen. Volgens de doktoren kan de coma-toestand nog één of meer dagen voortduren. De Ar gentijnse reus toont reflexen i" armen en benen en opent zo nU en dan de ogen. De Jordaanse woensdag, na een dering, waarbij k als voorzitter o het uit zestig 1 huis van afgevaa binden. Er zullt maanden nieuw worden gehouder Het besluit tot volksvertegenwo< reeds genomen, premier, Wasfi president werd. gemene verkiezin werden in oktob den. De meeste woordigers werdt kele kandidaatste In 1957 werdei politieke partijen dat er een aansli van koning Hoi pieegd. Er werd in An ciële zijde niet over de motiever mentsontbinding. jn de Jordaanse ter dat deze te wens, om het par sel in Jordanië vcn-m te gieten. DÓDE-LIJK De 60-jarige V Someren is giste Roermond met tegen een boom gevolg daarvan ar komen. Hij was n van IJmuiden n om daar een ladii veren. De zoon liep letsel op. KIND OVE In het academii te Groningen is o jarige Bruin KI uit Groningen die dag op de Kruissit gen ernstig werd raakt- bij het fi taarnpaal. viel ei reden door 'n pass auto. WIELRIJDER Op de rijksweg leen is woensdag! uur de 68-jarige Bemelmans uit C leven gekomen. D op de fiets was. w ren aajutereden d< nenauTowaarbij vallen voor een c dende personena overreed. De hee slag dood. De cha tweede auto is n! wel even gestopt, doorgereden. RANCl Woensdag heeft Bredase recherch de 26-jarige Bred dei- De L., die zeic tegen de kinderbe; kantoor aan de Brt singel overhoop haald. Via het dak nengekomen. Twet stratiekaarten had ken over de vloer verdieping lager, van het Bredase G beidsbureau, had kaarten uit de bak Blijkens het verh verstoord geweest dat zijn kinderen werden gescheiden zicht weiden ges Raad voor de ining. DODELI VERKEERSOl Gistermorgen half negen zijn twei zeven jaar bij het o de rijksweg in Somi vrachtauto aange dochtertje van de nen uit Someren k om het leven. Zij dood. Een dochiertj Th. Wijnen liep verwondingen op. 2 gebracht naar het Geldrop. WILDE auto: SCHEPT' 1 De Amsterdamse woensdagavond de kende 25-jarige a a wonende kelner M. gesloten die wordt poging tot doodslag had deze man met hij had geleend va de bij de politie evi de sportleraar Win 43-jarige hotelhoud zettelijk geschept, de motorkap juis maar naast de auto gedeerd bleef. Geti het nummer van nomen. Na aangifti tie kon de wagen sp opgespoord. De hotelhouder hi een hoogst roekeloc de auto opgemerkt, der van de auto enkele vrienden zat mer C. K„ had remmen nog juist weten te voorkomei en een voetganger nippertje aan een at snapt»

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2