SPORTNIEUWS Beschamende nederlaag voor het Nederlands elftal Pag. 3 jptóf v&tgeim HjsUNIL HALEN! DE ZUIVELSITUATIE Ti i» °=oe ï-eft -«at7 llpfegij MINISTER VELDKAMP ZAL AANTREKKING VAN BUITENLANDSE ARBEIDSKRACHTEN VOORTZETTEN Nederlandse dienstplichtigen kunnen tijdelijk als V.N.-ambtenaar op Nieuw-Guinea blijven werken ATHLETIEK WIELRENNEN Jerdag 27 september I9621 7 BUMPER lometer in een sukkelgangetje umper aan bumper. En het aan tal auto's blijft groeien. DE VK 1J E ZüfiU VV CHT IN OUDERKERK Isnog wordt overgegaan, opdat e officier van justitie kan be- lissen, of al dan niet vervolging toet plaats hebben. Overigens heeft de burgemees- er van Ouderkerk aan de IJssel. o zeggen de ministers, bericht, at hij geen verklaring heeft af- elegd, dat het maar om enkele olmachten ging, dat de zaak ogal werd overdreven en dat et ook bij andere partijen wel ens voorkomt, dat de kiezer de olmacht niet zelf ondertekent. Door een onderzoek aan de luisadressen der betrokkenen i/erden alle verzoeken om bij olmacht te mogen stemmen anwege het gemeentebestuur econtroleerd. Behoudens ten anzien van de genoemde zeven ;evallen heeft dit onderzoek een aanleiding gegeven, verzoe- en af te wijzen. GEBRUIKTE WASMIDDEL In de medelingen. die woens- lagmiddag zijn uitgebracht op le algemene vergadering van dc Coninklijke Nederlandse Zuivel- >ond F.N.Z. in Amsterdam, wor- ien als meest markante ontwik- celingen in het zuivelgebeuren ;enoemd de grotere melkproduk- ie en de „verontrustende" voor- ■aadvorming bij boter en kaas. Volgens de F.N.Z. is er gevaar lanwezig, dat t.a.v. het binnen- andse prijspeil van boter taas maatregelen genomen wol len die de maximalisatie van (eldelijke opbrengst in gevaar jrengen. De F.N.Z. zal zich krach ;ig verzetten tegen een dergelij' te politiek. De eerste acht maanden van lit jaar werd ca. 5 "/'o meer melk loor de melkveehouders aan de uivelindustrie afgeleverd. In de consumptiemelksectoi' verd praktisch evenveel melk it'gczet als vorig jaar. De stijg'11? /an de melkproduktie moest dus rrijwel geheel opgevangen wot" 3en in de sektor der industrie'^ /erwerking, en wel voor he 'rootste deel door de condens- en loederproduktie. De boter- en caasproduktie stegen met resp. lechts 2 en 3 terwijl daar- ntegen d.' produktie van pond'1' n gecondenseerde melk resp- in 6 "o toenamen. Opvallend is de ongusl'8 narktpositie van kaas. Voor he^ :erst werden belangrijke hoe veelheden kaas bij het V.I B. in [eleverd. Per 21 september wa :r ca. 7800 ton Gouda kaas bil iet V.I.B. voorradig. Het ve intrustende is, dat altha vat de Goudse kaas betreft jen keer gevormde kaasvoori len uiterst moeilijk te ruime -v O^L f \5 tfi- *vS 0- tfi ^00 ^voitsi lcVJ»1 aiteUS- V vi e&\c°' tij Jk'üV AW ylogeL alleen «t «O*1 ïftv Contacten opgenomen met Griekenland en Portugal Minister Veldkamp schrijft o m. in zijn begroting van zijn departement „Aan de toenemende vraag naar arbeidskrachten kon uit de slinkende arbeidsreserve in steeds geringere mate worden voldaan. In 1960 werd het aan tal vacatures, waarin op korte termijn niet kon worden voor zien, voor mannen en vrouwen tezamen, reeds op 87.000 geschat. In 1961 was dit tekort opge lopen tot 112.000, welk niveau zich ook in 1962 naar verwach ting zal handhaven. Een geluk kige omstandigheid is echter dat de aanwas van de beroepsbevol king in deze jaren een vergro tende invloed ondergaat van de na-oorlogse geboortegolf, in 1962 en 1963 bedraagt deze extra groei naar schatting reeds 48.000 be roepspersonen. Aangezien mag worden ver wacht, dat de vraag naar ar beidskrachten in 1963 het aan bod nog in belangrijke mate zal overtreffen, zal de minister de aantrekking van buitenlandse arbeidskrachten blijven bevor deren waarbij hij uiteraard aan de landen, die behoren tot de E, E. G. bepaald de voorkeur zal geven. Als gevolg van het af nemende aanbod van Italianen en Spanjaarden werden contac ten opgenomen met Grieken land en Portugal teneinde uit die landen arbeidskrachten aan te trekken. Voorts wordt in het tekort aan arbeidskrachten in ons land nog voorzien door het aantrekken van Belgische arbeidskrachten, welk aantal per einde maart '62 opgelopen was tot rond 14.420. Daartegenover staat echter de zuigkracht, die de gunstige con juncturele situatie in West- Duitsland op onze arbeidsmarkt uitoefent. Volgens de gegevens per einde maart 1962 waren 16.704 mannen en 2.780 vrouwen in Duitsland werkzaam. 12 man in een bootje TOCHT NAAR DE SOW JET-UNIE OM TE PROTESTEREN TEGEN DE KERNPROEVEN Twaalf man enkele Ameri kanen, Britten en Fransen, een Deen en een Australiër zijn woensdag uit Gravesend bij Lon den in „Everyman the Third", een bootje van ruim 13% meter lengte, vertrokken voor een tocht naar de Sowjet-Unie, waar zij willen protesteren tegen de kern proeven. De kapitein is dr. Earle Rey nolds, een Amerikaan die in Hi roshima woont. Het gezelschap wil via Oostende, Amsterdam, Hamburg, Kopenhagen en Stock holm naar Leningrad varen. Het plan is om dan van Leningrad de tocht voort te zetten tot Mos kou over rivieren en kanalen. In Moskou willen de twaalf verga deringen beleggen, vlugschriften verspreiden, de Russen proberen over te halen dienst te weigeren en tenslotte betogingen tegen het vestigen van raketbases or ganiseren. Lezers die schrijven DE KOLLEKTE VOOR HET K. W. F. Met grote blijdschap kan ik mededelen dat de collecte dit jaar heeft opgebracht in totaal 1.123,60. Een bedrag, belangrijk groter dan hier vroeger werd bereikt, een bedrag dat ook meer in overeenstemming is met het aantal inwoners van deze ge meente. Wij, het afdelingsbestuur, zijn hier erg blij mee omdat er ver schillende omstandigheden wa ren die ons deden vrezen dat de collecte wel eens zou kunnen tegenvallen. Het tegendeel is gebleken en dan geldt in de eerste piaats na tuurlijk onze dank de milde ge vers. maar dadelijk daarbij moet ik toch de dames collectanten noemen die elk jaar weer klaar staan om dit lang niet plezierige werk te doen. Allen hartelijk dank. Het Bestuur van de aid. Ter- neuzen. De voorzitter, P. TELLEGEN DENEMARKEN-NEDERLAND 4-1 Dc klap is hard aangekomen. Dc Deense amateurs hebben onze semiprofs, die een premie van 350 gulden wachtte bij een overwinning met 41 een duide lijke nederlaazr toegebracht. Op alle wapens werden de Neder landers verslagen. Geen enkele eer was voor hen weggelegd. Elek Schwartz, de bondscoach wond er na afloop in de muis stille kleedkamer geen doekjes om: „Wij zijn te langzaam, in onze bewegingen en ons spel. De Denen hadden veel meer „push" en zi.i speelden met volle over gave. Wij kunnen niet „vechten", zoals zij. „Een ieder, die zijn woorden opving, kon dit slechts beamen. Zij, voor wie deze woor den in de eerste plaats bestemd waren de spelers - zaten er met bedrukte gezichten bij, zo van „het laatste oortje versnoept hebben". Slechts enkelen konden met fier opgeheven hoofd de douches opzoeken: Fons van Wissen en Ko Prins, ofschoon laatstge noemde zich weer te veel tot un faire handelingen liet verleiden alsmede doelman Piet Lagarde, die zich in de tweede helft prach tig herstelde van zijn zwakke doelverdedigen vóór de rust. He laas dwong een pijnlijke schou der hem vijf minuten voor het einde de strijd te staken. Het Deense publiek liet hem uit met een waarderend applaus. Het hartverwarmende spel van de Denen, die in de 27- jarige midvoor Olc Madsen en de even oude linksbinnen Hen- ning Enoksen spelers van grote internationale klasse bezitten, deed veel van de misère waar onder het Nederlands elftal ge bukt ging vergeten. De Deense aanvallen hadden in het begin maar zeer weinig te betekenen, maar in de twaalf de minuut gaf middenvoor Ole Madsen als eerste van het ge vaarlijke binnentrio zijn visite kaartje af. Ja, angst om te schieten had den de Denen in het geheel niet. Zij vuurden uit alle standen. Zo ontstond in de 27ste minuut ook het eerste Deense doelpunt, toen middenvoor Madsen de bal voor de voet kreeg, nadat Carl Ber- telsen zijn kans had gemist. Madsen twijfelde geen moment en het was 10. Nauwelijks der tig seconden later lag de bal voor de tweede maal in het Ne derlandse net, nu door toedoen van Enoksen, die een opeensta peling van fouten in de Neder landse defensie, onder andere van de uit zijn doel gekomen en op een voorzet niet ingrijpende Lagarde afstrafte met een be heerste boogbal in het verlaten doel: 20. Bij deze benauwde momenten, waarin onze verdedigers in pa niek naar het hoofd grepen, zou 't niet blijven. Dankzij Jan Ren ders, die in do 35ste minuut een kopbal van Clausen op de doel lijn retourneerde, nadat Lagarde verslagen was, werd een derde Deens doelpunt (voorlopig) voorkomen. In dezelfde minuut moest Renders weer bijspringen. Zijn enige redmiddel was nu de hand. Strafschop Enoksen zou het vonnis vol trekken, doch van de lat schoot de bal als een raket de lucht in om vervolgens door Lagarde over de doellat te worden getipt. Er zou zelfs voor Nederland nog reden tot optimisme zijn, toen in de 41e minuut Ko Prius zich door de Deense verdedigings gordel wist te wringen en zijn ac tie met een gaaf schot afrondde (2—1). Het zou ook de ruststand zijn. Met een invaller voor de vlak voor de rust aan het hoofd ge blesseerde Joergen Olesen, na men de Denen in de tweede helft dadelijk weer het initiatief en met het verstrijken van de speel tijd bleken zij niet alleen over grotere voetbalcapaciteiten te be schikken, maar ook over meer stoom. Gelukkig voor onze land genoten had Lagarde zich her steld en hij zou zijn ploeg in de tweede helft voor een grotere ne derlaag behoeden. De Denen beheersten de strijd volledig en het duel kreeg meer en meer het karakter van een spelletje „kat en muis". Enoksen rondde in de 28e minuut een mis lukt schot van Helge Joergensen met een doelpunt af; 31. en 2 minuten voor het einde, terwijl Jongbloed de plaats van de ge blesseerde Lagarde had ingeno men, stelde Carl Berthelsen de eindstand vast op 41 met het doelpunt, dat de schoonheidsprijs verwierf. Het ten getale van twin- tig duizend opgekomen Deense publiek begroette dit doelpunt met groot enthousiasme en druk te hierin tevens zijn bewondering uit voor de prestatie van hun na tionale elftal. Een bewondering, die wij delen, zelfs afgemeten tegenover het falende Nederlandse elftal. Om de Europese beker voor landskampioenen ANDERLECHT SCHAKELT REAL UIT Real Madrid, de vijfvoudige winnaar van de Europese voet balbeker is woensdagavond in Brussel door het Belgische An- derlecht uitgeschakeld voor ver dere deelneming aan het toer nooi. Anderleeht won met 10. Het enige doelpunt werd na de rust gescoord. Do eerste wedstrijd tussen de beide teams was in een gelijk spel (3—3) geëindigd. ASK Vorwaerts— Dukla Praag 0—3 De Oostduitse voetbalkampi oen A. S. K. Vorwaerts heeft woensdagmiddag in het Berlijnse Jahnstadion in een wedstrijd voor het toernooi om de Euro pese beker voor landskampi oenen met 30 verloren van de Tsjechische kampioen Dukla Praag. De 30.000 toeschouwers zagen in -We laatste minuut van de eerste helft de Tsjechen, die de gehele wedstrijd het beste van het spel hadden, de leiding nemen door een schot van links half Adamec. Na de hervatting trof dezelfde speler nog twee maal doel. De tweede wedstrijd tussen beide teams wordt 3 oktober in Praag gespeeld. IFK Helsinki— Anstria Wien 0—2 Austria Wien heeft zicli woens dag in Helsinki door een 2-0 overwinning op I. F. K. Helsinki Naar van de zijde van het mi nisterie van Defensie wordt ver nomen, kunnen Nederlandse dienstplchtige militairen, als zij dit wensen, na 1 oktober nog enige maanden als V. N.-ambte- naar op Nieuw-Guinea blijven werken. De Ver. Naties hadden hiertoe een verzoek gedaan aan de Nederlandse regering. Het gaat hierbij in hoofdzaak om. technische krachten, die zul len worden ingezet bij de in standhouding van de vitale dien sten tijdens het overgangsbestuur van de Ver. Naties. De A.N.P.-correspondent in Hollandia meldt hierover dat voor dienstplichtigen en verplich te reservisten de mogelijkheid is geschapen om na 1 oktober als burgerambtenaar in Nieuw-Gui nea to blijven. De militairen zul len worden ingepast in de be staande gouvernementsrangen. In de kazernes circuleert thans een verzoek om op 1 oktober in burgerdienst over te gaan. Daar in wordt gezegd dat er vooral behoefte bestaat aan financieel- administratieve krachten, boek houders, elektrotechnici, diesel en elektromonteurs, radio-telegra fisten, radiomonteurs, scheeps- werktuigkundigen, luchtverkeers leiders, koks en civiele- en werk tuigkundige opzichters. De mili tairen die zich bereid verklaren minstens een maand de V. N. als burgerambtenaar te dienen zul len met ingang van de datum van de indiensttreding in Nieuw- Guinea gedemobiliseerd worden. Naar aangenomen wordt wil het gouvernement hiermee een laat ste poging doen om na 1 oktober zoveel mogelijk Nederlanders in Nieuw-Guinea te houden tenein de de voorziening van vitale levensbehoeften te waarborgen. Over de mogelijkheid voor dienstplichtige militairen om na 1 oktober als burgerambtenaar in Nieuw-Guinea te blijven ver neemt de correspondent van het A.N.P. in Hollandia nader dat de tijd, dat zij het V. N.-bestuur zul len dienen, zal worden afgetrok ken van de normale diensttijd. Ook beroepsofficieren en be roepsonderofficieren hebben ge legenheid om in Nieuw-Guinea te blijven, zij het niet als burger ambtenaar. Zij kunnen als vrij williger toetreden tot het Papoea vrijwilligers korps om in die functie het Papoea kader op te leiden en leiding te geven. De V. N. hebben hiermee ingestemd. De eerste indruk van het com mando der Nederlandse strijd krachten in Nieuw-Guinea is dat vele militairen belangstelling hebben voor deze aangelegenheid en van de geboden mogelijkheden om in Nieuw-Guinea te blijven wellicht gebruik zullen maken. Belgisch schip op zandbank gevaren en gebroken Het Belgische motorschip „St. Antonio", dat naar België op weg was met een lading zout en bind- zand, is op de Krammer, ter hoogte van de rode ton K 13, uit de koers gelopen en op een zand bank gevaren. Toen het eb werd, is het schip gebroken. Getracht zal worden de „St. Antonio" te lossen. geplaatst voor de achtste finales van de strijd om de Europese voetbalbeker voor landskampi oenen. De Oostenrijkers hadden de eerste wedstrijd, cüe in Wenen werd gespeeld ook gewonnen (5-3). De beide Oostenrijkse doelpun ten werden in de tweede helft gescoord door Nemec en Jacara. Er waren 8.000 toeschouwers. FC Kölu—FC Dundee 4—0 Ondanks een 4-0 overwinning op Dundee heeft de Duitse kam pioen F. C. Koeln zich niet kun nen plaatsen voor de achtste fi nales van de strijd om de Euro pese voetbalbeker voor lands kampioenen. De Duitsers verlo ren de eerste ontmoeting name lijk met 8-1, waardoor Dundee, dankzij betere doelcijfers (3-5) overgaat naar de volgende ron de. De tweede wedstrijd tussen beide teams, die woensdagavond in Keulen werd gespeeld, trok 40.000 toeschouwers. Bij de rust leidde F. C. Kocln met 3-0. Om de Europese beker voor bekerwinnaars Stal Sosnowiec—Ujpest 0-0 In een wedstrijd voor de Euro pese beker voor bekerwinnaars hebben Stal Sosnowiec en Uj pest (Hongarije) woensdag in Sosnowiec met 0—0 tegen elkaar gelijkgespeeld. Doordat Ujpest de eerste ont moeting met 50 won. gaan de Hongaren over naar de tweede ronde. EEN HOOFDPRIJS WINNAAR IN DE SPORTTOTO Slechts één deelnemer aan 'de sporttoto van het afgelopen week einde heeft een feilloze voor spelling ingezonden. Hij krijgt een brutobedrag van 58.823,53 50.000 gulden plus dc verschul digde belasting uitbetaald. Aangezien voor de eerste prijs een bedrag van 154.866,55 gulden beschikbaar was wordt het „to taal" van de tweede prijs met 96.042,72 gulden verhoogd. Het bedraagt daardoor 180.515,22 gul den. De dertien deelnemers die tot twaalf goede uitslagen komen levert deze toto daardoor 13.855,80 gulden op. Voor de extra-prijs van de ge lijke spelen was 42.236,25 gulden beschikbaar. Dit bedrag moet worden verdeeld onder 995 deel nemers die per kolom 42 gulden krijgen. Er was één inzending met drie goede rijtjes. Zeven deelnemers maakten voorts dub bele aanspraak op de extra- prijs. BEKENDE ATLETEN NAAR TERNEUZEN De in maart van dit jaar te Terneuzen opgerichte atletiek vereniging „Scheldesport" orga niseert in samenwerking met het district Zeeland van de K. N. A. U. a.s. zaterdagnamiddag, propa- gandawedstrijden op de nieuwe sintelbaan van het Zuidersport park. Alle bekende Zeeuwse atleten nemen aan deze wedstrijden deel, terwijl er enkele topfiguren zijn uitgenodigd. Klaas de Ruiter uit Apeldoorn komt op de 5000 meter uit tegen de Zeeuwen Hein Cu jé en Cas Mulder. Aan deze wedstrijd is tevens de Zeeuwse kampioenstitel verbon den. Loopnummers zijn er, behalve voor het Zeeuwse kampioen schap op de 5000 meter, voor da mes, heren, jongens en meisjes over de 60 m, 80 m, 100 m, 600 m, 800 m en 1500 meter. In de technische nummers zijn de wedstrijden in hoogspringen, speerwerpen en polsstokhoog springen. Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door „Excelsior 55" uit Putte, „R.K.H.A.V." uit Hulst, „Dynamo" uit Middelburg en „Zeeland Sport" en „Mara thon" uit Vlissingen. „Theo Middelkamp" prolongeerde clubtitel op de weg Hel team van „Theo Middel kamp" uit Goes heeft woensdag middag op liet 80,4 km lange par koers in de omgeving van Wijk bij Duurstede het Nederlandse wielerkampioenschap voor clubs op de weg geprolongeerd. De vier snelste renners, Jo de Roo, Piet Rentmeester, J. Verburg en J. Tolhoek, maakten een tijd van 1 uur 47 min. 46,3 sec. De uitslag luidt verder 2. A. S. C. „Olympia", Amster dam (Peter Post, Frans Balvert, Cor Schuuring en Rien de Jong) 1.48.26.4. 3. T. en W. C „Maastricht" (Eugen, Beckers, Huub Harings en Jan Hugens) 1.49.06.8. 4. B. R. C. „Kennemerland", Beverwijk Ab Geldermans, Coen Niesten, Cees Lute en Ch. Duycker) 1.49.46.4. 5. H. S. C. „De Bataaf" Half weg, (Gerard Wesseling, Hennie Schouten, en Henk Nijdam) 1.49.40.8 6. Z. W. S. C. „Fortuna" °Zun- dert (Jacques van der Kloot. Cees Snepvangers en André van Aert) 1.51.15.2,

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3