de sint van het jaar alleen; IN 18000 SCHOENTJES 'N DRIEWIELER! FROU-FROU EIER-BESCHUIT STOFDOEK DE ECONOMISCHE POSITIE VAN NEDERLAND de 2e pot jam 25 ct. goedkoper! 2 rol 59 ct.! SPEELGOED VOOR SPOTPRIJZEN Elke GRATIS! KUMBQUCmBI Speelgoed, speelgoed en nog eens speelgoed! Met duizenden tegelijk door De Gruyter voor U ge reserveerd. Rolschaatsen, autopeds, radio's, poppen, tenten, fototoestellen en wat al niet pog meer Alle maal pradïftig mooi en vèr onder de winkelprijs Met De Gruyter's speel goedzegels vlug gespaard! 7S&—2 G£EFT*ANB'£DIHQ zxtra EaeL*ecHT, wrijfwas INSMEERBORSTEL Cl I PROCENT 0 i Tegen ex-bankemployé in hoger beroep vier en een half jaar geëist Woensdag 26" september '62 DE VRIJE ZEEUW ragina i Bij elke gulden aankoop een speelgoedzegel voor 10 ct. Bij elke weekreclame een speelgoedzegel voor ÏO ct. Bij elke 3 pakjes margarine een speelgoedzegel voor ÏO ct. De prachtige kleuren speelgoedca talogus krijgt U gratis in elke De Gruyter-winkel. Vraag er 'n spaar kaart bij en begin te sparen, nu meteen! p, K£3P^KJ£S Bij aankoop van f 5,- De Gruytermerk-artikelen, waaronder 'n pot jam, mèt recht op 1 speelgoedzegel a tO ct.! Bij aankoop van 'n pak Mokkawafels 'n pak slechts 39 ct.! mèt recht op 1 speelgoedzegel a 10 ct.l I Ovenverse mèt recht op 1 speelgoedzegel a 10 ct.1 DU aankoop van 2 blikken of een groot blik van 39 ct. gratis mèt recht op 1 speelgoedzegel a 10 ct.! BIJ aankoop van 2 blikjes SCHOENCREME van 19 of 18 ct. mèt recht op \l speelgoedzegel a 10ct' DE GRUYTER Altijd 10% korting op De Gruytermerk-artikelen ook op de weekreclames. Van deze aanbiedingen kunt U profiteren van 26 september t/m 2 oktober 1962 PH betere ^1 I WAAR £3kï"|TIEN. I GRUYTER De minister van Economische Zaken geeft in zijn begroting een uitvoerig overzicht van de eco nomische positie van ons land. Hij schrijft onder meer: De handhaving van het exter ne evenwicht vereist naar de me ning van de minister jn 1962 nog geen verdere maatregelen. Daar entegen zijn de interne span ningen, vergeleken bij 1961. nog verder toegenomen. De arbeids kosten zullen na de stijging in 1961 met bijna 5 pet. in 1962 nog eens met 5.5 pet. hoger komen te liggen. De druk op het prijspeil blijft daardoor zeer groot. Voor 1963 wordt weliswaar verwacht dat de Pi'Oduktie zich niet meer langs de uiterste grens van de capaci teit zal bewegen, maar de stij ging van de arbeidskosten zal zich voortzetten. Volgens de ra mingen van het Centraal Plan Bureau zullen de arbeidskosten in 1963 nl. een verdere stijging te zien geven, nl. met ca. 3.5 pet. Ook in 1963 zal voortzetting van het stringente prijsbeleid der halve geboden zijn. Concurrentiepositie In dit verband brengt de minis ter de betalingsbalans ter sprake. Volgens de verwachtingen van het Centraal Plan Bureau zal de ze in 1963 een groter overschot laten zien dan in 1961 en 1962. Die verwachting is echter geba seerd op de veronderstelde groei van de Nederlandse export met 7 pet., waaraan weer ten grond slag ligt dat de relatieve concur rentiepositie van Nederland niet verder achteruitgaat. In de jaren 1961 en 1962 is deze sterk in hot nadeel van ons land veranderd, betgeen onze uitvoer kwetsbaar beefi gemaakt. Naar de mening van de minister is thans het punt bereikt, dal verdergaande stij ging van de Nederlandse arbeids kosten boven die van het con currerende builenland de Neder landse uitvoerontwikkcling ern stige schade kan berokkenen.Jn- dien de opwaartse druk opijde lonen en op de prijzen alsmede de spanningen op de arbéias- markt niet voldoende worden&ie- teugeid, zullen ook externe' Ver storingen niet uitblijven. De arbeidsmarkt Do minister is van oordeel faat de realisatie van de gestélde doeleinden van de economische politiek door enige ontspanning op de arbeidsmarkt zou worden vergemakkelijkt. Tegen deze ach tergrond dient de lichte ont spanning die voor 1963 wordt verwacht, te worden beschouwd. Consumentenorganisaties De minister acht de consumen tenorganisaties nuttig en zelfs noodzakelijk als organen van ad vies en overleg. De tendenties in ons land van verdergaande toe nadering tussen de consumen tenorganisaties zijn zeer nuttig. Echter meent de minister deze niet rechtstreeks door het subsi diebeleid te moeten stimuleren en hij acht het mede in verband hiermede bezwaarlijk subsidie te verlenen op basis van exploita tietekorten. Wel is de minister in beginsel bereid specifieke ac tiviteiten ten behoeve van de consument te subsidiëren, in zo verre het algemeen belang daar bij is betrokken. Teneinde voor specifieke activiteiten, met name voor het vergelijkend warenon derzoek, in het komende jaar een uitbreiding mogelijk te maken, wordt voorgesteld het subsidie bedrag van ƒ50.000 in 1962 te verhogen tot 125.000 in 1963. Vestigingsbeleid Het laatste onderdeel van de ambulante handel, waarvoor nog een vestigingsbesluit in voorbe reiding is. vormt de ambulante handel in bloemen en planten. De commissie adviezen vestigings regelingen uit de Sociaal-Econo mische Raad heeft hierover reeds advies uitgebracht, evenals over de nauw hiermede samenhan gende kleinhandel in bloemen en planten en het hoveniersbedrijf. (Het ligt in het voornemen te be vorderen, dat deze regelingen worden samengevat in één ves tigingsbesluit. Voorts is de voorbereiding van de vestigingsbesluiten voor de elektrotechnische bedrijven en voor het gehele complex van de metaalbedrijven ver gevorderd. Enige middenstands aangelegenheden Ten aanzien van het vraagstuk van de wenselijkheid van een eventuele algemene regeling ter bestrijding van de oneerlijke concurrentie of wellicht beter uitgedrukt van het onorde lijke economische verkeer merkt de minister dp, dat aan de cen trale middenstandsorganisaties, aan de hoofdbedrijfschappen de- tailhanel en Ambachten alsmede aan de raad voor het midsjen- en kleinbedrijf verzocht is hun opi nie omtrent de in bepaalde krin gen van het midden- en klein bedrijf hieromtrent levende wen sen tot uitdrukking te brengen. De minister wijst erop, dat dit vraagstuk op bepaalde punten nauwe aanrakingsvlakken heeft met het vraagstuk van de be scherming van de consument. Een ontwerp-uitvoeringsbe- sluit en een ontwerp-uitvoerings- beschikking van de wet op het afbetalingsstelsel 1961 zijn voor advies gezonden naar de com missie uitvoeringsvoorschriften wet Afbetalingsstelsel van de Sociaal Economische Raad. Na ontvangst van dit advies kan de tekst definitief worden vastge steld en kunnen de wet en de uitvoeringsvoorschriften tegelij kertijd in werking treden. Industrialisatie De derde industrialisatieperio de 1957 tot 1962 is inmid dels verstreken. Een overzicht van de industriële ontwikkeling in dit tijdvak zal worden gegeven in een nota die omstreeks de jaarwisseling bij de Staten-Ge- neraal zal worden ingediend. Daarbij zal ook aandacht wor den geschonken aan de toekom stige verdere expansie van de in dustrie. De industriële investeringen stegen in 1961 tot 3.005 mil joen. Naar volume gemeten be tekent dit een stijging met 11 pet. t.o.v. 1960. Gezien echter de stijging met bijna 15 pet in 1960 blijkt hieruit een duidelijke ver traging in de ontwikkeling. On getwijfeld was ook ditmaal een aanzienlijk deel van de investe ringen bestemd voor verdere mechanisering van het produk- tieproces j.v.m. bestaande perso neelstekorten. Hoewel deze te korten veelal nijpend bleven steeg de personeelsbezetting in de industrie (in manjare.-i uitge drukt) van 1.765.000 tot 1.805.000, d.w.z. met 2 Va pet. Tegen 'de 48-jarige ex-employé van de Amsterdamse Bank J. E. heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam gistermorgen wegens het mede- plegen van valsheid in geschrif te, het opzettelijk gebruik maken van een vervalst geschrift en oplichting, een gevangenisstraf van vier jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest geëist. De rechtbank had E. voor deze feiten tot drie jaar met af trek veroordeeld. De officier van justitie, die zes jaar met aftrek had geëist, was van dit vonnis in appèl gegaan bij het hof. Met de oplichting was een be drag van ruim acht ton gemoeid geweest, waarvan de Amster damse centrale recherche dank zij de medewerking van E. onge veer zes ton heeft kunnen ach terhalen. Er waren twee geval len ten laste gelegd, een bedrag van ruim ƒ655.000 en een cheque van tien mille. Deze bedragen hadden verdachte en zijn Franse medeplichtige, de 57-jarige za kenman G. R„ zich toegeëigend door geknoei met rekeningen van buitenlandse cliënten. De Frans man die in juni door Spanje, waar hij werd gearresteerd, is uitgeleverd aan Nederland zal over enkele maanden voor de Amsterdamse rechtbank terecht staan. Het geld dat beiden op fifty-fifty basis verdeelden werd op ieders nummerrekening bij een Zwitserse bank overgemaakt. Verdachte, die in oktober 1961 naar Duitsland vluchtte, werd op de 27ste van die maand bij een bank te Baden-Baden ge arresteerd. De dag tevoren was E. door een secretaresse van de bank gewaarschuwd dat hij niet meer terug moest komen en van zijn vrouw had hij vernomen dat de politie al bij hem thuis was geweest. ,,Ik zag er toch geen heil meer in", aldus antwoordde verdachte op de vraag van de president waarom hij "dan toch weer naar die bank was gegaan. E. vertelde dat hij zelf nog wel had kunnen ontkomen doch dat hij rijn gezin niet in de steek wilde laten. Het was de bedoe ling geweest om met zijn familie naar Zuid-Amerika te gaan. Verdachte was bij de bank be last geweest met de behandeling van buitenlandse particuliere cliënten. Zo wa.s hij in contact gekomen met de Fransman, die bij hem kwam in verband met de rekening die zijn overleden vader bij de bank had. Ter spra ke was gekomen dat er meer oude slapende rekeningen waren en de Fransman had toen ge vraagd of er daarmede niet iets gearrangeerd zou kunnen wor den, zo vertelde verdachte. Bij een samenkomst in Parijs was toen besloten hoe dit zou gaan gebeuren. De Fransman schreef een brief aan de bank waarin hij zich uitgaf voor de Franse cliënt Poullet, met de opdracht tot liquidatie van zijn fondsen- bezit. Verdachte had zijn mede plichtige, die grafoloog is en had verteld goed een valse handteke ning te kunnen zetten, een foto kopie van de handtekening van Poullet gestuurd. Voorts had hij gezegd wat er in de brief aan de bank moest staan. De cheque van tien mille, eveneens valselijk ge tekend door de Fransman, had E. zich laten uitbetalen door een kassier toen hij met G. R. in de spreekkamer van de bank zat. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, zeide dat het hem frappeerde dat verdachte genoe gen heeft genomen met de helft van de buit omdat de „know how" om deze zaak feilloos te PHILIPS FLAUW De Philips-aandelen hebben dinsdagmiddag bij de opening de flauwe tendentie van maan dag verder voortgezet hoofdzake lijk als gevolg van gering bui tenlands aanbod, waartegenover begin beurs bijna geen vraag aanwezig was. De aandelen open den op 139.20, tegen maandag als slotprijs 143,20. In het laat ste beurshalfuur steeg de koers al gevolg van lokale vraag tot 140,30. De aandelen sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. Voor de overige internatio nale waarden viel de tendentie niet tegen, al dient te worden gezegd, dat Unilevers en Kon. Olies opnieuw lager noteerden, vergeleken met het vorige slot- niveau. Unilever op 132 min zeventig cent, aandelen Kon. Olie op 139,60, circa twee gulden lager. Hoogovens en AKU hiel den zich zeer goed op resp. 536 onveranderd en 362 (362%). De flauwe stemming voor de Philipswaarden was hoofdzake lijk een gevolg van het feit, dat dit fonds maandag in Wall Street 114 dollar lager sloot. De New- yorkse beurs zette maandag' de flauwe tendentie van vrijdag verder voort bij toenemende han del. Aanwijsbare redenen voorde zwakke stemming aldaar waren n niet te verkrijgen. Het nieuws uit' het Amerikaanse bedrijfsleven is doorelkaar zeker niet ongun stig. Dit neertit niet weg' dat hat- Dow Jones-gemiddelde vosr de industrie-aandelen in Wall Street opnieuw bijna tien punten daal de tot 582.91. Dat ook de Neder landse hoofdfondsen zich niet aan een koersdaling op de New- yorkse beurs konden onttrekken, ligt voor de hand. Kon. Olies slo ten er en Unilever dollar, lager. Dit had vanzelfprekend een deprimerende invloed op de koersen voor genoemde fondsen op het Daiprak. De handel bleef dinsdagmiddag in alle hoeken van de hoofdfondsen uiterst rus tig. De arbitrage kon niet veel uitrichten, hetgeen de omvang van de handel niet ten goede- kwam. Van arbitrage-zijde wordt op een technisch koersherstel in Wall Street gerekend, op de flau we stemming aldaar van de voor gaande beursdagen. Scheepvaarten uiterst kalm en nauwelijks prijshoudend. .Van de leidende cultures werden certifi caten Deli circa vijf gulden lager op 142 geadviseerd. Certificaten Centrale Suiker Maatschappij werden wederom in een open hoek verhandeld. Gedaan werd 281 oplopend tot 290. De slotkoers van maandag was 305. In de Staatsfondsenhoek .was het rustig. De stemming was er doorelkaar iets luier. Op 8 okto ber kan worden ingeschreven op 100 min 4% pet. obligaties lening 1962 (derde lening) Bank van Nederlandsche Gemeenten- tegen 100 procent. Hierdoor lagen de 4V» procent obligaties Bank van Nederlandsche Gemeenten 1962 (1 en 2) lager in de markt. Aandelen De Boer Drukkerij werden ex 4 procent interimdivi dend hoger geadviseerd. Ook Ve- neta kreeg 'n hogere advieskoers op de dividendverhoging van negen tot tien procent. Beursindices 21/9 24/9 25/9 Intern, conc. 452.0 442.9 436.7 Industrie 330.5 326.2 323*.2 - Scheepvaart 138.8 137.0 136.3 Banken 247.1 245.9 242.3 Handel enz. 143.7 142.6 141.31 Algemeen' 341.3 335.6 331.5 Nabeurskoersen A.K.U.: 362 g. b. (360%) Kon. Olie: 139.20—141.00 g. b. slot 140.80 (139.10) Philips: 138.50—140.20 slot 140.20 (139.80) (Unilever: 131.20—132.20 slot 132.20 (131.30) Hoogovens: (533) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engels pond 10.04—10.14 Amerikaanse dollar 3.57—3.61 Canadese dollar 3.30133.35% Franse frank (100) 73.05—73.55 Belgische fr. (100) 7.2Ö%—7.25% Duitse Mark (100) 89.65—90.15 Zweedse kroon (100) 69.40—70.40 Zwitserse frank (100) 83.10—83.60 Ital. lire (10.000) 57.25—59.25 Deense kroon (100) 51.70—52.70 Noorse kroon (100) 50.00—51.00 Oostenrijkse Schilling (100) 13.921214.02'i' Port. escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.92%—6.07 doen slagen van hem was. Vol gens de procureur-generaal is E. min of meer door de kwalijke ge dachte van de Fransman op het idee gekomen van deze fraude, die zich afspeelde in de periode september 1960-oktober 1961. De raadsman. N. J. Geleijnse, zeide dat de Fransman heel tac tisch, heel voorzichtig en geraf fineerd heeft weten in te spelen op de situatie van E. en toen deze „stormrijp" was, gevraagd had of er niet iets te arrange ren zou zijn. De Fransman heeft handig misbruik gemaakt van wat diep in E. verscholen lag. teleurstelling om zijn achteruit stelling bij de bank waar men hem beloofd had dat hij procu ratiehouder zou worden en ge frustreerdheid. aldus pleiter. Hij verzocht het gerechtshof met klem de straf die de rechtbank zijn cliënt had opgelegd te willen handhaven en achtte zelfs ter men aanwezig om de straf 1e splitsen in een voorwaardelijk en een onvoorwaardelijk deel.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3