Raadgevende vergadering bepleit spoedige uitbreiding van E.E.G. De noodlanding bij Ierland Chinezen uit Nieuw-Guinea naar China WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 18c Jaargang Nr 5712 Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2,40. VEERTIEN ISRAËLISCHE JONGEREN in LIBANON GEARRESTEERD NIEUWE RUSSISCHE KERNPROEF IN DE DAMPKRING Niet het Westen maar Rusland en Oost-Duitsland verantwoordelijk voor Berlijnse crisis 25 VROUWEN EN KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN IN SYRISCH DORP Geen Russische wapens met Westelijke schepen naar Cuba Sluiting van twee Russische consulaten in China Radio de Koek HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bfl abonnement; Terneuzen Dlreeteia'-Hooldredacteur L vast He Sande Redactieadres: Noordstraat 53—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per Kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sandé te Terneuzen Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De parlementaire afgevaardig den van de zestien Europese lan den, die verenigd zijn in de raad gevende vergadering van de Raad van Europa, hebben dins dag in Straatsburg unaniem een beroep op Engeland en de zes E. E. G.-landen gedaan om spoe dig tot een succesvolle afsluiting van de onderhandelingen over toetreding van Engeland tot de gemeenschap te komen. Gezien de vorderingen, die tot op heden zijn gemaakt, achtten zij het on denkbaar, dat een toetredings akkoord alsnog zou stranden op de nog hangende problemen. De afgevaardigden hebben na oen diepgaand debat van twee dagen, waarin een 25 parlemen tariërs het woord hebben ge voerd, een politieke en een eco nomische resolutie aangenomen, die ervan uitgaan dat de Europe se integratie van geheel vrij Europa rondom de kern van de supranationale Europese ge meenschap van de zes dient te geschieden, door toetreding of associatie van de anderen. De economische resolutie, 'die was samengesteld door de Ne derlandse senator, ir. H. Vos, verklaart, dat men 'daarbij dient tc voorkomen dat economische schade wordt toegebracht aan de andere landen, in het bijzon der die van het Britse gemene best. De politieke resolutie, uit gebracht door de Franse oud minister Pierre Pflimlin, vraagt naast de economische aaneen sluiting in de E. E. G. om hervat ting van de onderhandelingen over een politieke unie. Alle landen die volledig lid zijrf of worden van de E. E. G.. moeten bij die politieke unie worden-be trokken. De wenselijkheid dat alle vrije volken van Europa deelnemen aan een eenwordingsproces, zal echter een gedifferentieerd sy steem nodig maken, aldus de assemblee, om te voorkomen dat de landen, die bereid zijn een maximum aan samenwerking na te streven, op de anderen moe ten wachten. Het debat, dat de herfstzitting van de raadgevende vergadering van de raad van Europa afsloot, werd bijgewoond door de Nieuw- Zeelandse vice-premier Marshall, die een reis langs de Europese hoofdsteden in Straatsburg had onderbroken om ook daar voor de belangen van zijn land te pleiten. Marshall zette uiteen, dat Nw.- Zeeland vrijwel volledig afhan kelijk is van de uitvoer van vlees en zuivel naar de Britse markt. Nieuw-Zeeland is naar cultuur, staatsvorm en traditie een Euro pees land, zo zei hij, ook al ligt het 12.000 mijl van Europa. Tn de wereldoorlog vochten en sneuvelden Nieuwzeelanders in Europa, nu in vredestijd strijden DE STRIJD ZN ZUID-VIETNAM Volgens militaire kringen in Saigon zijn er de vorige maand bij gevechten tussen guerilla- strijders en regeringstroepen rond 2.500 man gesneuveld. De communistische guerilla- strijders zouden 2.000 man heb ben verloren en de regerings troepen rond 500. zij voor het behoud van hun levenskansen op ons Vasteland. Nieuw-Zeeland kan niet tijdens de korte overgangsperiode zijn eenzijdige landbouw-economie differentiëren en overschakelen op industriële ontwikkeling, daarvoor ontbreken de middelen en grondstoffen nu eenmaal. Daarom zullen er bij aansluiting van Engeland bij de E. E. G. spe ciale regelingen moeten worden getroffen voor behoud van de huidige afzetmogelijkheden van Nieuw-Zeeland op de Britse markt. Minister Marshall prees zich overigens gelukkig dat er bij de E. E. G.-landen een grote mate van begrip voor de moei lijkheden van zijn land bestond. In het debat is van Noorse zijde enige bedenking gerezen tegen Pflimlin's denkbeeld voor een gedifferentieerde Europese Gemeenschap. Men vreesde dat dit stelsel gebruikt zou kunnen worden, om bepaalde landen bui ten de samenwerking te houden. Pflimlin legde er de nadruk op dat men alleen maar moet voor komen, dat ,.het stempel van de opmars naar de Europese een heid wordt bepaald door de tra gen". Pflimlin moest in zijn beant woording van de vele sprekers ook zijn gedachten inzake een Europese kernstrijdmacht (welke niet in de politieke resolutie zijn opgenomennader preciseren. Van verscheidene kanten was dit denkbeeld verworpen als gevaar lijk voor de NAVO en een illusie, aangezien Europa nimmer op eigen kracht een afdoende kern macht zou kunnen opbouwen, los van het Amerikaanse arsenaal van kernwapens. Pflimlin preci seerde, dat een Atlantische kern macht uiteraard de voorkeur ver diende. Mochten de Amerikanen er echter niet in toestemmen, dan zouden wellicht op den duur de Europese landen een eigen kern macht willen hebben, doch die zal nooit de Atlantische solidariteit mogen ondergraven. Van Duitse zijde is in het debat onder meer stelling genomen tegen het denkbeeld van een Frans-Duitse Unie binnen de Europese gemeenschap. De Duitse socialist Carlo Schmid verklaarde, dat het Duit se volk onlangs bij het bezoek van generaal De Gaulle aan de bondsrepubliek de Frans-Duitse verzoening hartelijk heeft toege juicht. Maar die verzoening mag geen Frans-Duitse actie tot ge volg hebben, zo zei hij. Frankrijk en Duitsland zijn wel een paar belangrijke pijlers van de Euro pese eenwording, maar niet de enige. Zonder Engeland kan de Europese Gemeenschap niet evenwichtig zijn en zonder Britse toetreding zullen de Scandinavi sche landen zich afzijdig houden. Schmid gaf toe, dat de Britse toetreding tot de E. E. G. willicht de politieke ontwikkeling zou kunnen vertragen, doch hij zal haar niet kunnen verhinderen- Veertien Israëlische jongeren in velduitrusting en gewapend met machinepistolen zijn maan dag in Zuid-Libanon gearres teerd toen zii op weg waren naar het dorp El Hadissa. De Israëliërs zijn naar Beiroet overgebracht. De internationale controlecommissie van de V. N. is officieel van het incident op de hoogte gestold en de perma nente bestandscommissie werd gisteren in Beiroet verwacht, waar zij een onderzoek zal instel len. Het zoeken naar de zestien vermisten van het zondagnacht in de Atlantische Oceaan hij Ier land op zee gelande Amerikaan se vliegtuig is dinsdagochtend voortgezet. Het Canadese vliegdekschip Bonaventure, dat de leiding van de opsporingsactie heeft, ver zocht gisterochtend verscheidene schepen, die hun reis hadden onderbroken om mee te zoeken, door te varen. Het zou met be hulp van vliegtuigen, het weer- schip Juliette en een schip van naar Antwerpen gebracht. Het vliegdekschip Bonaventure. waar een ziekenboeg en artsen aanwe zig zijn, heeft vier overlevenden aan boord, van wie er echter drie ernstig gewond zijn. Er zijn voorts drie doden op het marine vaartuig. Negen lijken, die door het veerschip Juliette uit zee zijn gehaald, zullen eveneens aan de Bonaventure worden overge geven. Het vliegdekschio zal in het gebied van het ongeluk blij ven zolang het zoeken voort duurt. Het Britse ministerie van Luchtvaart deelde gisterochtend Een jong gehuwd paar klamp te zich aan elkander vast toen het de sprong van liet v rak in de dichte nevel waagde. Zii werden echter door de hoge golven van elkaar gescheiden en men kon alleen de vrouw redden. Zij is thans op weg naar haar ouders in West-Duitsland. Alvorens het toestel op de gol ven te zetten had de bemanning de passagiers zwemvesten laten aandoen. Toen do vleugel afbrak verdwenen daarmee twee red dingsvlotten. Zij werden latei- door het Zwitserse schip Celcri- na opgemerkt. In het telegram DE GROOTSTE PAREL TER WERELD In het Washington Hotel in Lon den is de achtste internationale beurs voor juwelen en horlogerie geopend. Op de foto Barbara Miura, die een parel tussen de tanden heeft geklemd, -ve'ko waarschijnlijk de grootste icr wereld is. De waarde wordt ge schat op 30.000 gulden. Het observatorium van Upp sala in Zweden heeft dinsdag een nieuwe Russische kernproef geregistreerd. Het ging hier om een ontploffing in de dampkring met een kracht van 30 megaton, teweeggebracht in de omgeving van Nova Zembla. Dit is de dertiende Russische kernproef, sinds 5 augustus in Zweden geregistreerd. Alleen de Russische explosie van 5 augustus had een grotere kracht, namelijk 40 megaton. De proef van dinsdag werd in de loop van de middag genomen. Alle andere Russische kernproe ven sinds 5 augustus zijn in de vroege morgenuren genomen. Volgens de Zweedse meteoro logische dienst bestaat er voor lopig geen gevaar voor radio-ac tieve neerslag. Er waait een oos tenwind. De radio-actieve stof deeltjes worden naar Noord-Si- berië gevoerd. de Amerikaanse kustwacht, de Owasco, het gebied blijven afzoe ken. Het verongelukte toestel, een superconstellation van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Flying Tiger Airline, was met vijfenvijftig Amerikaanse mili tairen. dertien gezinsleden van deze militairen en acht beman ningsleden van Trenton, New Jersey, op weg naar Frankfort toen het zondagavond motor- pech kreeg en een gedwongen landing op het woelige water van de Atlantische Oceaan moest maken, op ongeveer achthonderd kilometer ten westen v&Vi Ier land. Bij de door verscheidene sche pen en een groot aantal vliegtui gen gevoerde reddingsactie wer den achtenveertig overlevenden en twaalf lijken gevonden. De vermisten zijn negen Ame rikaanse militairen, drie vrou wen, twee kinderen en twee leden van de bemanning. Vierenveertig overlevenden worden door het Zwitserse vrachtschip Celerina. dat een groot aandeel in de redding had, Westelijk antwoord ■USfaHÉÉl 10 vluchtelingen uit Westelijk Nieuv-Guinea die met het vrachtschip ..Karossa" in Singa pore waren aangekomen, zijn naar China vertrokken. Een re geringswoordvoerder in Singa pore zei dat nag 17 vluchtelingen hadden gevraagd naar China te mogen worden wrvoerd. Hij voegde hieraan toe dat 20 pas- agiers toestemming hadden ge kregen naar Nederland ts vlie gen. Sommigen, vrouwen en kol deren van Chinese afkomst, wa ren uit Singapore vertrokken, de overigen van deze groep zou den binnenkort volgen. De ..Karossa" was met ruim 200 vluchtelingen, meest van Chinese origine, in Singapore aangekomen, maar slechts 35 mochten aan land gaan. De 37 die naar China wilden reizen, kregen later toestemming om .voorlopig aan land te gaan. De „Karossa" is gisteren uit Singapore vertrokken. Het schip zal ruim 100 passagiers naar Nicuw-Guinea terugbrengen die in Singapore niet aan land moch ten gaan omdat zij volgens de regering aldaar niet de nodige papieren hadden. N1EUWGUINESE POSTZEGELS MET OVERDRUK UNTEA Op de Landsdrukkerij te Hol- landia is men druk in de weer met het overdrukken van de be staande Nieuwguinese postzegels met de letters „Untea". Ruim 100.000 frankeerzegels zullen van de overdruk worden voorzien en men verwacht, dat de filatelis ten over de gehele wereld er veel belangstelling voor zullen tonen. De inkomsten die hieruit voort vloeien, zullen voor de V. N. in Nieuw-Guinea waarschijnlijk de voornaamste inkomstenbron zijn, doch dit zal in vergelijking met de uitgaven uiteraard slechts een zeer klein bedrag vormen. Een brand, die maandagavond j.l. in 't dorp Jab Rieh, in Noord- Oost-Syric heeft gewoed, heeft het leven gevergd van 25 vrou wen en kinderen, die zich juist hadden opgemaakt om een brui loft bij tc wonen. De brand ontstond in een hooi berg voor het gebouw, waar het huwelijksfeest zou worden ge vierd. Het vuur sloeg over naar het huis, dat tenslotte instortte. Men vreest dat onder de puinho pen nog meer lijken zullen wor den aangetroffen. Veertien mannen en vrouwen, die aan het reddingswerk hadden deelgenomen, moesten met ern stige brandwonden in een zieken huis worden opgenomen. Dc ambassadeurs van de Ver enigde Staten. Engeland en Frankrijk hebben dinsdag in Moskou het antwoord van hun regeringen op de Russische nota van 5 september overhandigd. De drie Westelijke landen wij zen hierin de Russische beschul diging van de hand. volgens welke het Westen verantwoor delijk is voor het slechter worden van dc toestand in Berlijn. Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten achten de Sowjet-Unie en Oostduitsland hiervoor -verant woordelijk en verwijzen in dit verband naar de muur en de „wreedheden van de Oostduitse politie". Edwin Martin, Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft maandag in Phila delphia verklaard, dat geen en kel Russisch wapen naar Cuba is vervoerd door enig schip van een Westelijk land. Zoals bekend heerst op het ogenblik enige beroering in de V. S. door de kwestie van het ge bruik door dc Sowjet-Unie en Cuba voor hun handelsverkeer van schepen van Westelijke lan den. Martin zei verder, dat dc dooi de Sowjet-Unie bevrachte Wes telijke schepen slechts mestvoe- der, levensmiddelen en machines naar Cuba hebben vervoerd en suiker teruggebracht. Alle aan Cuba geleverde wapens waren mei Russische schepen verzon den. De Russische nota van 5 sep tember was een antwoord op nota's van de drie Westelijke landen, waarin zij Rusland voor stelden een conferentie over Berlijn te houden. De Russen verwierpen dit voorstel in hun nota, Het Westen acht de weigering van de Russen om deel te nemen aan een conferentie over Ber lijn „onredelijk" en meent dat de Russische regering door deze onredelijke houding een zware verantwoordelijkheid op zich laadt. Een foto van 't Zwitserse vracht schip „Celerina", dat volgens de laatste berichten met 44 over levenden van de noodlanding van een Amerikaanse Super Constel lation op zee, koers heeft gezet naar Antwerpen. mee, dat drie lijken in de diepte waren verdwenen voordat men ze uit zee had kunnen vissen. Dit zou het aantal doden op vijftien brengen. In een radioboodschap van de Bonaventure waarin een be schrijving van het ongeluk werd gegeven, dat de linkervleugel van de superconstellation bij de landing op het water was afge broken. De passagiers die aan deze kant van het toestel zater. liepen de meeste verwondingen op. Dc gezagvoerder zei, dat hij door liet vliegtuig had gelopen om zeker te zijn, dat niemand was achtergebleven. Pas daarna verliet hij zelf het zinkende wrak, zo werd in het telegram meegedeeld. Verder werd gemeld, dat het rubber vlot, waarop zich de meeste mensen bevonden, vol water was gelopen. Het was ech ter blijven drijven en de opva renden konden worden gered. Een Amerikaanse militair hield het hoofd van zijn ernstig ge kwetste vrouw boven water tot zij werden opgepikt. O. A. S.'ers in Spanje gepakt Van officiële zijde in Madrid is vernomen, dat een tiental Franse ballingen in Spanje, die lid zijn of geweest zijn van de O. A. S„ verleden week door de Spaanse politie in verscheidene Spaanse havenplaatsen aan de Middellandse Zee zijn gearres teerd. De arrestaties geschied den deels omdat de betrokkenen zich niet geregeld gemeld had den, deels omdat zij langer in Spanje zijn gebleven dan was toegestaan. Deze laatste catego rie arrestanten zou binnenkort naar Frankrijk uitgewezen wor den. Om economische redenen Ook in diplomatieke kringen in Peking verluidt nu, dat de Sowjet-Unie besloten heeft haar twee nog bestaande consulaten in communistisch China te slui ten. Dit zou tegen het einde van de volgende maand om economi sche redenen gebeuren. Volgens betrouwbare bronnen hebben vooraanstaande Russische diplo maten gezegd dat de instand houding van de consulaten in Sjanghai en Harbin „niet lan ger gerechtvaardigd" is. De werkzaamheden zouden worden overgedragen aan de Sowjetrus- sische ambassade te Peking en enkele bestaande handels- en scheepvaartvertegenwoordi gingen. Diplomatieke waarnemers in de communistisch-Chinese hoofdstad geloven dat het afne mende aantal Russische technici en toeristen in China en de her nieuwde uittocht van Witrussen. de voornaamste redenen voor het sluiten van de consulaten vor men. Zij hechten er niet veel politieke waarde aan. Sinds het begin van dit jaar zouden ongeveer duizend Wit russen toestemming hebben ge kregen om communistisch Chi na via Hongkong en Macao te verlaten. Tevoren was het voor deze mensen moeilijk, om het land uit te komen, hoewel er reeds een vrij groot aantal kort na het aan de macht komen van de communisten in 1949 was ver trokken. Het betreft hier Chris tenen uit Wit Rusland die zich spoedig na de Russische revolu tie van 1917 in China, voorname lijk het noordwesten, vestigden. -/y In Kinloch, een voorstad van Saint Louis in de Amerikaanse staat Missouri, zijn maandag avond bij botsingen tussen ne gers en politiemannen enkele personen gewond. De onlusten waren het gevolg van het neer schieten van een 19-jarige neger jongen door een politieman, eveneens een neger, nadat de jongen wegens een verkeersover treding was gearresteerd en zich verzette. van dc Bonaventure werd voorts geseind dat men dinsdagochtend een rubberboot vond waarin zich het lijk van een stewardess lag. De Celerina zal donderdagmid dag in Antwerpen arriveren. De Bonaventure, met vier geredden, van wie er drie enstig zijn ge wond, en de lijken van dc omge komenen. wordt hedenmid dag voor Shannon verwacht, waar de gewonden met hef- schroelviiegtuigen van boord zullen worden gehaald. Volgens het ministerie van Luchtvaart ging men door met zoeken tot gisteravond zes uur. Do woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht te Prestwick zei gisteren dat men nog slechts weinig hoop heeft meer over levenden te vinden. Noordstraat 102 - Telefoon 312» Terneuzen ZUIDOOSTELIJKE WIND Boven Rusland bevindt zich het centrum van een uitgestrekt hogedrukgebied dat nog steeds in betekenis toeneemt. Het veroor zaakt in onze omgeving zuidoos telijke winden die geleidelijk toe nemen als gevolg van het opdrin gen van een vore van lage lucht druk, die zich uitstrekt van Ier land naar de Golf van Biscaje. Een regengebied dat hiermee sa menhangt beweegt zich in de richting van ons land en kan la ter op de dag het zuidwesten van het land bereiken. De middag- temperaturen zullen tot dezelfde waarden als dinsdag oplopen óf tot iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I. t.e De Bilt, geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Toenemende bewolking en la ter op dè dag voornamelijk in het zuidwesten van het land wat regen. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. WOENSDAG 26 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.33 12.4S Terneuzen 1.088 1.23 Hansweert 1.48 2.03 Walsoorden 1.58 2.13 DONDERDAG 27 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.13 1.23 Terneuzen 1.48 1.58 Hansweert 2.28 2.38 Walsoorden 2.38 2.48 26 6.31 18.31 3.42 1S.04 18.25 27 6.33 18.29 4.46 28 6.34 18.26 5.51 18.45 29 636 18.24 6.56 19.04

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1