65.- 00 N SPRANG )W I Amerikaans noodlanding in vliegtuig maakt Atlantische Oceaan De toestand in Ghana Betere bestrijding van pijn en griep! ZON- en MAANSTANDEN over al t glad. te 3 scheer- eeds het haartje :hoojden CASSETTES DURFINE XHOORN D 5 september schap" 6 september Jas" 7 september bouw ;rkrijgbaar bij Vriendschap", mslag DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5711 Zwitsers vrachtschip „Celerina redt 51 personen uit woeste zee 21 INZITTENDEN WORDEN VERMIST Ruwe zee bemoeilijkt reddingspogingen 49 overlevenden op weg naar Ierland Particulier secretariaat van Prins Bernliard Ongeregeldheden in Napels Gevechten tussen Arabieren en politie in Aden President Guido benoemt ministers DRIE KINDEREN DOOR TREIN AANGEREDEN Kinderen speelden op de spoorbaan Tien jaar voor spion Fuhrmann TEVREDEN MINISTER LUNS TERUG UIT ENGELAND ONDERHOUD TUSSEN SOEBANDRIO EN RUSK VOOR KERSTMIS EINDE VAN DE ONDERHANDELINGEN E. E. G.-ENGELAND eïrlui.0 A Arrestatie van onderofficieren cn matrozen op Cuba Iets warnier Het K. N.M. I. deelt' medé: Een hogedrukgebicd strekt zich uit over het vasteland va t Europa en de Noordzee. Het veroorzaakt bij ons droog wee: met weinig wind, waarbij in de nacht plaatselijk mist kan ont staan. In de hogere niveaus komt veel bewolking voor, waardoor de middagtemperatu- ren niet hoger werden dan om streeks 16 graden. WEERBERICHT HOOGWATER UXE CASSETTE 'HILI SHAVE TONDEUSE 7.50 TKAAT IB TEBNELZEN I I1111111N11I I1111111 I-I 11111:1 l;l!U:lil 1111 Frankerlng by abonnement: Terneuzen Dlrëefeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. DRIE VAN DE VIER MOTOREN VIELEN UIT Ecn-en-twintig personen wor den vermist nadat een Ameri kaanse Superconstellation met 68 passagiers en acht beman ningsleden, gedwongen door motorstoring, in de nacht van zondag op maandag in de buurt van Ierland een noodlanding heeft moeten maken op het woe lige water van de Atlantische Oceaan. De gezagvoerder van het vier motorige vliegtuig, dat eigen dom is van de Amerikaanse ..Flying Tigers" luchtvaartmaat schappij, zond zondagavond een radioboodschap uit, waarin hij rapporteerde, dat twee motoren dienst weigerden. Kort hierna zond het vliegtuig een S.O. S. uit, waarin gezegd werd dat een noodlanding op zee onvermijde lijk was geworden omdat toen nog slechts één motor func tioneerde. De Superconstellation bevond zich toen op ongeveer achthonderd kilometer ten wes ten van Shannon. Het was uit Gander, Newfoundland, vertrok ken met Amerikaanse militairen voor West-Duitsland aan boord. Sommigen waren vergezeld van vrouw en kinderen. Reddingsvliegtuigen uit Prest- wick en in de buurt varende schepen zetten onmiddellijk koers naar de plaats waar het vliegtuig, waarvan na het S.O.S. niets meer werd vernomen, moest zijn geland. Het Zwitserse vrachtschip Celerina deelde in dc loop van de ochtend mee, dat het vijftig overlevenden, bij wie vijf vrouwen, van reddingsvlot ten had opgepikt. Het schip had ook twee overleden passagiers van het vliegtuig aan boord ge nomen. Onder de geredden be vond zich de gezagvoerder van de Constellation. De reddingsvliegtuigen konden door het woelige water van de Oceaan het weer in het gebied is erg ongunstig niets uitrich ten. Zij hadden echter wel „veel overlevenden" waargenomen, die op reddingsvlotten ronddreven. Het vliegtuig had vijf van der gelijke vlotten aan boord, die elk vijfentwintig mensen kunnen dragen. Toen het noodsein werd uitge zonden bevond de Celerina zich het dichtst bij dc plaats van de noodlanding. Het werd door lichtkogels. die de bemanning van een Amerikaanse marine vliegtuig uitwierp, naar de rond drijvende vlotten geloodst. Vol gens de piloot van dit toestel was het water ter plaatse zeer ruw. Het regende en er stonden hoge golven. De bemanning van de Celerina spande zich tot het uiterste in om de doorweekte drenkelingen, van wie er velen zwaar gewond zouden zijn, aan boord te hijsen. Het schip had geen arts aan boord, doch een in de buurt varend Canadees vliegdekschip bezit een volledig ingericht hos pitaal. Een ander schip, de Andania, dat reeds vanaf het begin van dc ochtend in het gebied van het ongeluk voer, seinde later dat het een vlot overlevenden had waargenomen. Of men er in ge slaagd was de opvarenden op tc pikken werd niet gemeld. Wel seinde de Celerina. dat het nog een overlevende had gevonden, zodat dit schip thans 51 per sonen gered heeft. Het Britse ministerie van Ma rine heeft bekendgemaakt dat amfibie-vliegtuigen op het ogen blik niet op zee kunnen landen vanwege de hoge golven. De Amerikaanse luchtmacht op Prcstwick deelde mee, dat er drie reddingsvliegtuigen naar de plaats van de ramp zijn gezon den. Aan boord bevinden zich artsen, die per parachute worden neergelaten. In het gebied, waar het toe stel is neergekomen, patrouil leren nu zeven schepen, waar onder het Canadese vliegkamp- schip „Bonaventure". Inmiddels is een arts per helikopter over- gebracht van de „Bonaventure" naar de „Clerina", die zoals ge meld een aantal overlevenden heeft opgepikt. Twee zwaargewonden zouden per helikopter van de „Celerina" naar de „Bonaventura" worde" overgebracht. Volgens de laatste berichten is een Canadees vliegdekschip op weg naar Ierland met 49 overlevenden van het Ameri kaanse vliegtuig. De overlevenden zijn door het Zwitsers» vrachtschip Celerina (9.000 ton) opgepikt van red dingsvlotten, die op de woelige golven dobberden. De Zwitser heeft de drenkelingen overge geven aan het Canadese vlieg dekschip Bonaventure, dat beter medische hulp kon bieden. Er zijn zes lijken geborgen. Onder de overlevenden zijn vier vrouwen. Van de zes vlotten die het vliegtuig aan boord had, zijn er vijf gevonden. De Bonaventure zal heden Ier land bereiken. Het ongeluk is 800 km ten westen van dit eiland ge beurd. De overlevenden zullen per helikopter van het vliegdekschip naar Shannon worden overge bracht. Minstens twee van hen zijn ernstig gewond. De Britse admiraliteit heeft gisteravond meegedeeld dat de niet-gewonde overlevenden van het Amerikaanse vliegtuig met het Zwitserse schip Celerina naar Antwerpen worden ge bracht en niet met een Canadees vliegdekschip naar Ierland. Een woordvoerder van de maatschappij van het veronge lukte vliegtuig verklaarde aan vankelijk, dat alle overlevenden aan boord van het vliegdekschip waren gebracht. Dit blijkt niet juist te zijn. Naar het vliegdekschip Bona venture zijn slechts overgebracht vier gewonden en drie doden, zo heeft dit vaartuig geseind. Een ander schip heeft nog zes doden aan boord. De Bonaventure heeft verder geseind dat zij tot het aanbre ken van de dag met een helikop ter zal blijven zoeken en in de ochtend met alle doden naar Shannon zal vertrekken. De Celerina brengt 44 over levenden naar Antwerpen. Volgens de admiraliteit zijn er tot dusver 48 overlevenden. Er zaten 76 mensen in het toestel. Er zijn 11 lijken opgevist en men heeft er nog twee zien drijven. Mr. H. Fock, die sedert begin mei de functie van particulier secretaris van Z. K. H. Prins der Nederlanden heeft waargeno men, kan thans bezwaarlijk lan ger in zijn eigen werkkring ge mist worden. Kapitein ter zee B. D. C. W. Th. baron Van Boetzelaer, kamer heer en adjudant I. B. D. van H. M. de Koningin zal de tijde lijke vervulling van de vacature overnemen, zo deelt de Rijks voorlichtingsdienst mede. Mr. Fock heeft een functie aanvaard bij de Amsterdamse Bank te Rotterdam. Hij was eerder ook bij een bankiersbedrijf werk zaam. In Napels hebben zich maan dagochtend incidneten voorge daan tussen de politie en staken de metaalarbeiders die een op tocht wilden houden. Verscheide ne mensen liepen verwondingen op. Er werden enige arrestaties verricht. In 'Aden zijn gevechten uitge broken tussen betogende Arabie ren en politie. Het oproer vond plaats kort voordat de wetgeven de raa deen voorstel in behande ling nam tot aansluiting van de stad bij de Zuidarabische federa tie. De politie maakte gebruik van traangas om de menigte, die met stenen en stokken vocht, uit een te drijven. Inmiddels stonden Bi-itse mi litairen gereed om de politie te hulp te komen wanneer zij daar om zou verzoeken. Gouverneur sir Charles John ston heeft alle optochten verbo den. Hij waarschuwde zondag NIEUW VERKEERSBORD Bij de ingang van liet ziekenhuis in Liestal, Zwitserland, is een opvallend bord geplaatst, waar van de bedoeling zondermeer duidelijk is: verboden op naald hakken te lopen. via de radio dat tegen oproerlin gen geweld zal worden gebruikt. De socialistische volkspartij had echter verklaard, dat, zij door zou gaan met voorbereidingen voor een protestmars tegen de voor gestelde toetreding tot de federa tie, die „een stap terug voor de onafhankelijkheid" werd ge noemd. Dé federatie werd in 1959 in het Britse protectoraat West- Aden gesticht en thans zijn elf sultanaten en sjeikdommen er lid van. Het verbond krijgt finan ciële en technische steun van de Britse regering. Doel is weer stand te beiden aan infiltraties en samenwerking, op gebied van ontwikkelingsplannen. De betogers staken de kanto ren van een politieke partij, in brand. De politie voerde herhaal delijk charges uit. doch de de monstranten hergroepeerden zich na elke aanval. De wetgevende vergadering werd bij de debatten zwaar ge hinderd door het via de ramen binnenstromende traangas. Op het vliegveld cn in de haven werd gestaakt. Tot dusver is melding gemaakt van enkele ge wonden. De politie deelde later mee, dat betogers dc drukkerij van de Al Kifah. een blad dat voor dc fede ratie is, in brand hadden gesto ken en de kantoren geplunderd. Twee oproerlingen waren door kogels gewond. President Guido van Argen tinië heeft maandag luitenant- generaal Benjamin Rattenbach en schout-bij-nacht Carlos Co- lungia benoemd tot resp. minis ter van Oorlog en minister van Marine. HONGER IN OOST-PAKISTAN Meer dan acht miljoen mensen in Oost-Pakistan hebben te lijden van de overstromingen, die eind augustus hebben plaatsgevon den. Een groot gedeelte van de oogst is verloren gegaan. De tofale schade wordt op meer dan l(z miljard gulden geschat. In het getroffen gebied heerst hon gersnood. Op de foto kijken hon gerige mensen ons aan y Bij de Delfthavenseweg tussen Retterdam en Schiedam zijn gis termiddag om ongeveer 13.45 uur drie kinderen van drie en vier jaar door dc trein Hoek van HollandRotterdam aangereden. Ze zijn alle drie om het leven ge komen. De kleuters speelden op dc spoorbaan toen de trein hen greep. De stoffelijke overschotten .zijn overgebracht naar het zie- I kenhuis „Dijkzicht" in Rotter dam. De namen van de slachioffcr- tjes zijn: Frits van Buren (3 j jaar), Peter van Luijn (2 jaar) en Johannes van Vliet (3 jaar). Zij I woonden allen in Rotterdam. I ndc Gh'ancsc hoofdstad Accra duren dc nasporingen naar ver boden wapens cn cxplosieven voort. Op grond van de noodtoe stand welke zaterdag werd afge kondigd, moesten alle mensen die per autobus naar hun werk in Accra gaan, aan de rand van de stad uitstappen cn verder lopen. Pantserwagens patrouilleerden door de straten. Sinds zaterdag is een nachtelijk uitgaansverbod van kracht. De Ghancsc verenigde (opposi tie) partij heeft inmdidels een beroep op president Nkroemah gedaan, af te treden omdat hij jammerlijk zou hebben gelaaid. De boodschap was afkomstig van Gistermiddag rond half vier keerde een tevreden minister Luns per K. L. M. uit Engeland in Nederland terug, na drie dagen van intensieve besprekin gen met belangrijke Britse auto riteiten over de toetreding van Engeland tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. De minister bevestigde bij zijn aankomst op liet vliegveld van ..Zestienhoven" nogmaals, dat de gemenebestconferentie een gunstig effect had gehad; ten eerste omdat ze bestaande on zekerheden uit de weg heeft ge ruimd en ten tweede omdat ze resulteerde in een constructief en positief eindcommuniqué. Dit wil niet zeggen, dat het ge menebest erg enthousiast is over het toetreden van Engeland tot de E. E. G., maar in ieder geval bestaan er nu van die kant geen beletselen meer. Het resultaat is, dat van En gelse zijde de wens bestaat om nu de onderhandelingen in Brus sel zo spoedig mogelijk tot een goed einde tc brengen een streven dat Nederland gaarne onderstreept. De kans bestaat dan ook zeer wel zo meent minister Luns aangenomen, dat er van alle zijden goede wil wordt getoond, dat gedurende de periode dat Nederland het voor zitterschap van de besprekingen in Brussel bekleedt, te weten de komende drie maanden, bedui dende vorderingen worden ge maakt (op 28 september worden in Brussel de besprekingen der delegaties hervat. Op 8 oktober komen de ministers der E. E. G.- landen wederom met minister Heath aan de conferentietafel). Het Westduitse hooggerechts hof in Karlsruhe heeft maandag de voormalige functionaris bij het ministerie van Defensie, Peter Fuhrmann, veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Hij had militaire geheimen verraden aan de Sowjetrussische geheime dienst. De 47-jarige beklaagde heeft zeven jaar voor de Russische ge heime dienst gewerkt. Toen hij in november j.l- werd aangehou den, feliciteerde hij de politie met de vangst van wat hij „een grote vis" noemde. Zijn verraderlijke relaties kwamen aan het licht, doordat een andere agent van de Russen die echter ook voor de Westduit se geheime dienst werkte, Heinz Felfe, in Oost-Berlijn waarschijn lijk als gevolg van de onacht zaamheid van een lid van de Russische geheime dienst een geluidsband hoorde afdraaien, waarop een ambtenaar van het ministerie van Defensie in Bonn aan zijn Russische opdrachtge ver verslag uitbracht over zijn werk. Fuhrmann verklaarde schuldig te zijn. Hij zei echter niet uit geldzucht tot spionage te zijn ge komen. Hij was daar toe gedwon gen doordat de Russische gehei me dienst had gedreigd bekend te maken, dat hij (Fuhrmann), hoewel getrouwd, betrekkingen bad onderhouden met een an dere getrouwde vrouw. In dit verband zou Fuhrmann ook be trokken zijn geweest bij een ge val van abortus. Ondanks zijn nationaal-socia- listisch verleden was Fuhrmann aanvankelijk openbaar aanklager in West-Berlijn. In opdracht van zijn Russische superieuren zocht hij een belangrijke post in Bonn, die hij met hulp van oude rela ties in het Departement van De fensie vond. Op deze post foto grafeerde hij ongeveer 400 ge heime stukken voor dc Russen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft zondagavond een on derhoud van bijna een uur gehad met zijn Amerikaanse ambtge noot Dean Rusk, waarin o.m. de kwestie van Amerikaanse econo mische hulp aan Indonesië ter sprake is gekomen. Volgens Amerikaanse zegslieden heeft minister Rusk aan dr. Soeban- drio medegedeeld, dat de Ver enigde Staten op de hoogte zijn van Indonesië's noden en deze welwillend in beschouwing zullen nemen. De Indonesische minis ter zou evenwel geen bepaalde verzoeken hebben gedaan en ook geen bedragen hebben genoemd. Dr. Soebandrio zelf deelde na afloop van het onderhoud mede aan minister Rusk te hebben ge zegd, dat Indonesië voornemens is zijn eigen economische proble men op te lossen. Minister Rusk zou hebben toegezegd, dat de Verenigde Staten „zullen doen wat mogelijk is om daarbij te helpen." Nu de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea en ook het bin nenlandse veiligheidsvraagstuk zijn geregeld, worden plannen, uitgewerkt voor een nieuwe basis der betrekkingen van Indo nesië met het buitenland, waarin de nadruk vooral op economi sche vraagstukken zal komen te liggen, aldus dr. Soebandrio. dc secretaris-generaal van deze partij, Richardson, die als bal ling in Lome, de hoofdstad van Togoland. verblijft. Hij noemde Ghana „in feite een politiestaat, op de rand van een bankroet". In Nigeria werd maandag offi cie:! bekendgemaakt, dat het be zoek van premier Nehroc van India aan Ghana met bet oog op de toestand in dat land is afge last. Nehroe zou aanvankelijk woensdag in Accra aankomen. Hij zal nu uit Nigeria, waar hij sinds zondag verblijft, doorreizen naar Cairo. In officiële kringen in Brussel wordt het mogelijk geacht, dat de eigenlijke onderhandelingen tussen de Europese Economische Gemeenschap en Engeland over hel Britse lidmaatschap van de E. E. G. vóór Kerstmis worden beëindigd. Daarna zouden de be reikte overeenkomsten nog in de juiste juridische vorm moeten worden gegoten. In Brussel werd er maandag de nadruk op gelegd, dat het op timisme, waaraan de Belgische minister^ Spaak en Fayat na hun besprekingen in Londen over de onderhandelingen tussen de E. E. G. en Engeland blijk hebben gegeven „op zeer realis tische overwegingen steunt". Bei de ministers, aldus wordt ge zegd, hebben waargenomen dat geen van de tot dusverre bereik te punten van overeenstemming opnieuw in het gedrang zal ko men. „Ten hoogste zullen bepaal de formuleringen, die op hel on begrip of wantrouwen van de af gevaardigden van het Britse ge menebest zijn gestuit, nader moeten worden omschreven". Voorts zijn er in het bijzonder twee kwesties, die in het geheel nog niet zijn uitgewerkt, nl. de bijzondere regelingen voor Hongkong en Nieuw-Zeeland. Van officiële zijde verklaarde men maandag in Brussel, dat met het zoeken naar een over eenstemming over deze twee punten en de verduidelijking van bepaalde formuleringen op andere punten „niet meer dan drie maanden gemoeid behoeven te zijn". „De eigenlijke onder handelingen kunnen met Kerst mis worden beëindigd", aldus voegde men hier aan toe. Vier middelen in één ioblei doen wonderen zender de maag van sireek ie maken! De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij,die eee gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. 3BSH25 Gl«efi bdisjo 29 istietteii I 0 é.'t Handtje tlripverpak-ing 40 taft'sRsn f 1.?0 Voordelige llaccn 100 tajilsttan f 3.Ü0 Van betrouwbare zijde is ver nomen dat men op Cuba onge veer 150 onderofficieren en ma trozen heeft gearresteerd in ver band met een samenzwering. Enkele leiders van de samen zwering zouden asiel gevraagd hebben aan Zuidamerikaanse ambassades in Havanna. Het onderzoek wordt voort gezet. Dp Cubaanse militaire autoriteiten laten nog niets hier over los. Boven de Oceaan daalt de luchtdruk met het gevolg, dat de wind wat zal toenemen uit ricn- tingen tussen zuid en oost en diogere lucht wordt aangevoerd. In verband hiermee neemt d.: kans op opklaringen toe en er kunnen overdag hogere tempe raturen worden verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I-, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden. Droog weer met zonnige perio den, maar in de nacht en och tend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Iets hogere middag- temperaturen. DINSDAG 25 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.48 0.23 1.03 1.13 n.m. "12.06 12.41 1.21 1.31 WOENSDAG 26 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.33 12.48 Terneuzen 1.088 1.23 Hansweert 1.48 2.03 Walsoorden 1-58 2.13 25 6.29 18.34 2.37 17.41 26 6.31 18.31 3.42 18.04 27 6.33 18.29 4.46 18.26 28 6.34 1S.26 5.51 18.4.5

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1