Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws Het verbond Rode Pimpernel BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING D E V R If E ZEEUW maandag 24 september 1962 TERNEUZEN AXEL RRESKENS IJZENDIJKE VLUCHT VAN RUIMTEVAARDER SCHIRRA UITGESTELD van de TUBERCULOSE TREIN ONTSPOORD. Tacina 2 Laatste kermisdag Zaterdag, de laatste dag van de Terneuzense kermis, was het vooral in de avonduren zeer druk. Zowel de vermakeli jkheden als de café's hebben zeer veel bezoekers moeten verwerken. Voor de poli tie was hel belangrijk te weten hoe het einde zou zijn, omdat voor de eerste maal de café's tot 's nachts twee uur geopend mochten zijn. Deze maatregel is eerst na lang wikken wegen genomen om dat men zich wel degelijk de na delen realiseerde die hieraan ver bonden waren. In de eerste plaats de bevolkingsgroep van Terneuzen, die uit geloofsover tuiging of anderszins bezwaar maakt tegen het voortduren van de kermis op zondag, en vervol gens het feit. dat de mensen die in de omgeving van de kermis wonen langer overlast hebben van het lawaai. Daartegenover stond echter dat wanneer om 12 uur de zaken moeten sluiten er een geweldige opeenhoping van mensen is, die vinden dat het nog te vroeg is om naar huis te gaan en een sterke overbezetting in de café's veroorzaken. Daar kwam nog bij, dat voorheen velen eerst tegen twaalven naar de kermis kwamen om het einde mee te maken. Een en ander leverde een groot aantal verkeersproblemen op, die de politie maar moest proberen in goede banen te lei den. Nu is dit geheel anders ver lopen. Na twaalven zijn de ker- misgangers geleidelijkaan naar huis gegaan, omdat een groot ge deelte niet het uiterste sluitings uur wilde afwachten. Dit had ook tot gevolg, dat een aantal café's vóór twee uur gesloten waren. Een en ander kwam dan vanzelfsprekend de verkeers drukte ten goede- Vakantie met de „J. Henry Dunant" Eén van de zeer vele wijzen waarop het Nederlandsche Roode Kruis de zieken hun leed doet vergeten, is een jaarlijkse reis met het prachtige vakantieschip de „J. Henry Dunant". dat van begin april tot in oktober over de Nederlandse wateren zwerft met telkens weer andere patiënten, die gedurende een week eens helemaal in een andere omgeving zijn opgenomen en kunnen ge nieten van een steeds wisselend landschap, ontmoetingen met an dere mensen en niet in de laatste plaats toch een uitstekende ver zorging krijgen. Gisteren lag de „J. Henry Du nant" weer in Terneuzen tegen over de Provinciale boot om de Zeeuws-Vlaamse patiënten aan boord te nemen. In de namiddag had de inscheping plaats. Uit Terneuzen de dames L. M. Wal- houtDees. N. Minderhoud en A. .Sol, uit Sluiskil mevr. J. van Ta- tenhove—de Reus en de heer A. Bleijenberg. In totaal gaan er uit Zeeuws-Vlaanderen 14 dames en 5 heren mee, die tussen vier en vijf uur werden ingescheept, waarna om '6 uur het Roode Kruisschip de vakantiereis aan vaardde, uitgeleide gedaan door vele familieleden van de paiën- ten. Voor de derde maal heeft dokter K. Boor uit Axel de leiding over het medisch team. Voor de overige Zeeuwse pa tiënten heeft de inscheping plaats te Wemeldinge (de Beve- Janden en Walcheren) en te Zij- pe (Schouwen en Duiveland, Tholen en St Philipsland). In to taal 72 zieken, die er een week op uit trekken. Maandagavond kiest de „J. Henry Dunant" ligplaats in Moerdijk, dinsdagavond in Tiel, woensdag in Boxmeer, donder dag in Wijk/Aalburg en vrijdag avond weer in Wemeldinge, waar zaterdagmorgen tussen half ne gen en half elf de ontscheping plaats heeft. Dat de aanschaf en het onder houd van dit fraaie, uitstekend geoutilleerde schip ieder jaar een groot aantal reizen kan maken, waardoor vele langdurig-bed- legerigen een onvergetelijke va kantie hebben, is te danken aan de giften die het Nederlandsche Roode Kruis van vrijwel de ge hele bevolking ontvangt, maar niet minder door de hulpvaardig heid van velen, die er graag een week vakantie voor over hebben om de zieken de nodige verzor ging te geven. Een rustperiode is het voor deze Roode Kruismen sen niet, want zij moeten hard werken. Het is wél een vakantie waar zii later met bijzonder veel voldoening aan terugdenken. En wie zou niet graag zieken hel pen? Ook de plaatselijke afdelingen hebben meestal niet over belang- steing te klagen, ofschoon Ter neuzen wel graag nog enkele nieuwe leden (vooral heren) bij de colonne zou zien. Hopelijk hebben de zieken mooi weer op hun tocht, om latei- in de eenzaamheid van hun eigen kamer, er met genoegen aan te rug te kunnen denken. Afdeling Axel, van het •Teugd Roode Kruis bood de paiënten aan boord van Henry Dunant" fruit aan. Onder de 72 patiënten, die de vakantiereis op het Roode Kruis schip medemr.ken, bevinden zich drie inwoners van Axel. Vóór het vertrek uit Terneu zen zorgde de afdeling Axel van het Jeugd Roode Kruis er voor, dat alle patiënten fruit kan wor den aangeboden. Dit vond plaats door meisjes en jongens uit ver schillende scholen en verenigin gen. Een mooie geste van het Jeugd Rood© Kruis, alhier. Pools ereteken aangeboden. Tijdens de koffiemaaltijd met de Poolse oudstrijders „Axel Polen" en het gemeentebestuur, welke te ongeveer 6 uur op de bovenzaal van „Het Centrum" plaats vond, vroeg na een korte toespraak van de burgemeester, ir Minkewice uit Vlissingen, als landelijk voorzitter van de Pool se organisatie, het woord. Deze had. voor alles wat in Axel altijd wordt gedaan voor de Polen, een aangename ver rassing. Hij deelde mede dat hij na mens de voorzitter van de we reldfederatie van Poolse oud strijders in Londen, aan de heer D. J. Oggel het insigne (met oorkonde) van verdienste kon uitreiken. Dit ereteken wordt slechts één maal per jaar uitgereikt. De heer Oggel dankte voor het ontvangen ereteken, maar wilde deze geste welke hem te beurt viel. toch gaarne beschou wen als een erkenning van dank aan al de Axelaars, die de ver eniging „AxelPolen" steunen. De heer J. Verplanke haalde vervolgens nog enkele herinne ringen op welke hij met zijn fa milie had doorleefd op en om zijn boerderij, die in de dagen van 16 tot 19 september midden in de gevechtslinie had gelegen. De oud-kapitein de heer Zai- denbastel uit Vcrviers dankte voor het vele goede, dat hij al tijd in Axel mocht ondervinden. 18e Herdenking bevrijding In verband met de uitgebreid heid van het verslag over de 18e herdenking van de bevrijding van Axel, moeten wij voor dit nummer volstaan met de uitslag van de door de Wandelsportver eniging „Emma" ter gelegenheid van deze herdenkingsdag uitge schreven wandeltochten, die evenals de herdenking van de .be vrijdingsdag, een groot succes zijn geworden. Wij laten hier thans volgen de uitslagen van de „Emma"- wandeltochten. 25 km: le prijs WSV Oostburg 1116 pnt; 2e pr. WSV „De vrolij ke Tippelaars" 1017 pnt en 3e pr. L. J. G.-Kats 832 pnt. 15 km: Ie pr WSV Oostburg 1116 pnt; 2e pr. Chr. gymn. ver- „Voorwaarts", Axel 10S9 pnt; 3e pr. WSV Hontenisse 1056 pnt; 4e pr. Gidsen Kloosterzande 1008 pnt; 5e pr. WSV „De vrolijke tip pelaars" 989 pnt; 6e pr. Land bouw Huishoudschool Kruinin- gen 963 pnt; 7e pr. WSV „Em ma". Axel 957 pnt; 8e pr. WSV Hontenisse 942 pnt; 9e pr. Thool- se wandelclub 840 pnt en 10e pr. WSV „Vrederust" 786 pnt. I» km: le pr. WSV Oostburg 1119 pnt i winnaar wisselbeker 2e pr. Openbare school Oostbilrg 1084 pnt3o pr. WSV „Emma", Axel 1075 pnt; 4e pr. „Voor waarts", Axel 1007 pnt; 5e pr. O.D.A., Axel 1002 pnt; 6e pr. WSV „Oranje-Nassau" 984 pnt; 7e pi-, „Voorwaats", Axel 980 pnt; Se pr. Sportclub Terhole 968 pnt; 9e pr. WSV „De vrolijke Tippe laars" 927 pnt en 10e pr. WSV „Emma", Axel 837 pnt. 5 km: le pr. Chr. Wandelsport Oostburg 1090 pnt wisselprijs) 2e pr. WSV „Emma" 1088 pnt; 3e pr. „Sneeuwwitje", Kloosterzan de 1038 pnt; 4e pr. Chr. Gymn. vereniging Oostburg 971 pnt; 5e pr. „Doornroosje", Kloosterzan de 961 pnt; 6e pr. WSV Kruinin- gen 940 pnt; 7e pr. „Voorwaarts" Axel 856 pnt; 8e pr. „Voor waarts", Axel 831 pnt; 9e pr. Jong Kruiningen 811 pnt en 10e pr. Poolse groep 756 pnt. Winterseizoen geopend. De afdeling Axel van de Ned. Chr. Vrouwenbond opende don derdag j.l. haar winterseizoen met een vergadering, die onder leiding stond van presidente mevr. Weijns. Vóór de pauze werden enkele huishoudelijke zaken geregeld en gaf mevr. IJsebaert haar indruk ken weer in dichtvorm van een reis naar Brussel en omgeving, welke de afdeling deze zomer maakte. Na de pauze werd het woord gegeven aan de heer Laarman, secretaris van de Bond tegen het Vloeken, die het onderwerp „De vreugde van het persoonlijk ge tuigen" behandelde. Succes voor brandweerkorps Het korps van de gemeentelij ke brandweer vertrok zaterdag voormiddag naar Zierikzee om deel te nemen aan de provinciale brandweerwedstrijden. De commandant en zijn man schappen, voor de eerste maal optredend in hun prachtig uni form, hebben in Zierikzee het hoogste bereikt wat te bereiken viel. n.l. de eerste prijs en hier door beslag gelegd op de mooie beker, welke geschonken was door de Commissaris der Konin gin in Zeeland. Door de deelnemende korpsen werden de volgende punten be haald: 1. Axel 230'i pnt; 2. Goes 215 pnt; Souburg 207 pnt; 4, Zierikzee 191 pnt; 5. Domburg 186 pnt en Breskens 159 pnt. Ongeval. Zaterdagmorgen is in de Len te de bromfietsberijder J. L. uit Hoek, vermoedelijk door een over de weg lopende hond van de heer L. komen te vallen. Met een ernstige hoofdwond en een zware hersenschudding is het slachtoffer naar het zieken huis te Sluiskil overgebracht, nadat dokter Ossewaarde de eerste hulp had verleend. De brommer werd zwaar be schadigd. -Na verkeersongeval overleden'. De varkenshandelaar H. van Houck, die vier weken geleden met zijn bromfiets zó ongelukkig kwam te vallen, dat hij in be wusteloze toestand naar het zie kenhuis te Oostburg moest wor den vervoerd, is zaterdagmiddag zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, aan de gevolgen van zijn val overleden op de leeftijd van 38 jaar. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Men deelt ons nog mede, dat in zes weken tijds drie leden van de familie Van Houck door een ongeval om het leven zijn ge komen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N. A. S. A.) heeft vrijdag bekendgemaakt dat de lancering van ruimtevaar der Walter Shirra. die op 28 sep tember was vastgesteld, is uit gesteld tot 3 oktober wegens een fout in het geleidsysteem van de ruimtecabine. Zoals bekend zal Schirra zes maal om de aarde moeten draaien. De wandelaars defileerden vóór zij er op uittrokken voor het genieenebestuur en de genodig den. Op de voorgrond de pupillen van de Wandelsportvereniging „Voorwaarts" uit Axel. DRIE INWONERS VAN- EINDHOVEN BW VERKEERS ONGELUKKEN OM HET LEVEN GEKOMEN. Bij verkeersongevallen zijn za terdagavond in Eindhoven twee personen om het leven geko men. De 16-jarige wielrijder H. J. D. uit Eindhoven werd in het stadsdeel Woensel door een be stelauto, bestuurd door N. A. V. V„ aangereden. De jongen werd zwaar gewond overgebracht naar het Binnenziekenhuis. In de nacht van zaterdag op zondag is hij daar overleden. Enkele uren na dit ongeval werd de 75-jarige mevr. H. M.- J. uit Eindhoven, toen zij de Bos dijk overstak door een scooter aangereden. Zij overleed op weg naar het Binnenziekenhuis. Te Veldhoven is zaterdag de 16-jarige A. K. uit Eindhoven om het leven gekomen bij een botsing tussen een takelwagen, bestuurd door A. T. uit Eindho ven, en de bromliets, die be stuurd werd door zijn oudere broer. De jongen werd van de duo-zitting geslingerd en over leed ter plaatse. Zijn broer liep lichte verwondingen op. DODELIJK VERKEERS ONGEVAL IN UTRECHT Op de Beneluxlaan in Utrecht is zondagmiddag de 40-jarige mevr. A. Roosvan der Linde bij een verkeersongeval om 't leven gekomen. Haar man, de 43-jarige beroepsmarinier J. Roos, werd gewond. De heer Roos, die een scooter bereed, verleende geen voorrang aan een taxi. De chauffeur van de taxi, de 33-jarige W. A. Z., kon een botsing niet voorkomen. Mevr. Roos werd 20 meter over de weg geslingerd. In zorgwek kende toestand werd zij naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, waar zij in de loop van de avond is overleden. JONGEN VIEL UIT RAAM De 6-jarige M- A. Renalda is zondagmiddag uit het raam van de ouderlijke woning op het Ka naleneiland in Utrecht gevallen en 12 meter lager terecht geko men op de betonnen luifel van 'n winkelgalerij. Hfj werd in zorg wekkende toecstand naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Het jongetje was thuis met een oppas. zijn ouders waren name lijk in Duitsland. Op een onbe waakt ogenblik heeft hij kans ge zien het raam open te maken. AMSTERDAMMER VERDACHT VAN BEROVINGEN Een legertje politiemannen heeft jn de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woning aan de Swammerdamstraat in Amster dam de 25-jarige los arbeider W. L. aangehouden, die ervan ver dacht wordt berovingen met ge weid te hebben gepleegd in Dên Haag en Amsterdam. Reeds eerder was de politie de man op het spoor gekomen, maar toen was hij er in geslaagd via de achterzijde van de woning te ont komen. Ook vrijdagnacht pro beerde hij langs een regenpijp te ontvluchten, maar nu de allot ting door de politie na een zorg vuldig opgesteld plan de campag ne aanmerkelijk was uitgebreid, was er voor de los arbeider geen ontkomen aan.. De man zou in maart van dit jaar in het portaal van een kerk in Den Haag een vrouw hebben neergeslagen en van haar hand tas hebben beroofd. Eind februa ri zou hij in de Amsterdamse bin nenstad een man op een derge lijke wijze hebben beroofd. Tij dens het eerste verhoor heeft de los arbeider beweerd: „Ik weet van niets". door BARONESSE ORCZY 53. „Zij zijn bezig alle aristo's aan lantaarnpalen op te knopen", antwoordde de man met een wrede lach, „en nu kom jij het eerst aan de beurt." Wij waren zowat veertien da gen in de gevangenis, toen we op zekere dag o. zal ik dat ooit vergeten? in de verte een la waai hoorden als het rollen van de donder; het kwam nader en nader en weldra klonk het ge luid minder gedempt. Kreten en gillen konden we boven het rol lend lawaai uit horen; maar zo onheilspellend en dreigend sche nen deze kreten, dat we allen instinctmatig ofschoon nie mand wist wat zij beduiden in nameloze schrik onze harten voel den samenknijpen. O, ik wil niet trachtten om u de verschrikkingen van die on vergetelijke dag te beschrijven. Mensen die nog heden niet zon der huivering kunnen spreken over de septembergruwelen, heb ben zelfs nog niet het flauwste begrip van wat er werkelijk die tweede september geschiedde. .Wij leven nu allen in vrede en gelukkig, maar wanneer ooit mijn gedachten naar die morgen te ruggaan, wanneer de herinnering in m'n oren de afgrijselijke klan ken van woede en haat weer doet opklinken, waardoorheen de even verschrikkelijke kreten om genade, die door de muren heen drongen waarachter wij met ons zessen bevend neerhurkten in ons gebed, wanneer ik aan dat alles denk. begint mijn hart weer heftig te kloppen door diezelfde nameloze schrik, die het toen in dodelijke greep omklemd hield. Honderden mannen, vrouwen en kinderen werden in de gevan genissen vermoord die dag het was een Bartholomeusnacht, gru welijker dan de oorspronkelijke. Mama trachtte tevergeefs onze gedachten op God gericht te hou den papa zat op een stenen bank met de ellebogen op de knieën en het hc»"fd in de han den: maar mama knielde op de grond, haar armen ons allen om vattend en haar bevende lippen bewogen in aanhoudend gebed. Wij voelden dat wij tegenover de dood stonden en welk een dood. mijn God! Plotseling werd het kleine ge traliede venster boven in de muur verdonkerd. Ik was de eerste die opkeek, maar de kreet van schrik, die uit het diepst van mijn hart. oprees werd in mijn keel gesmoord. Jean en André zagen ook op en zij schrokken evenals Mar guerite, en papa vloog overeind en stond eensklaps tussen ons en het venster als een tijger die zijn jongen verdedigt. Maar we waren nu heel stil. De kinderen schreiden zelfs niet; zij staarden met wijd-open ogen, en verstijfd van angst. Alleen mama ging door met bidden, en we konden papa's snelle en zware ademhaling ho ren terwijl hij gadesloeg wat daarboven bij dat venster ge schiedde. Zware slagen klonken tegen het metselwerk naast de tralies, en we konden het zenuwmoor dend geluid horen van een vijl door ijzeren staven; en ver daar achter die vreselijke kreten van menselijke wezens, die door woe de en haat in wilde beesten her schapen waren. Hoe lang die vreselijke toe stand duurde kan ik niet zeggen: het volgende wat ik mij duidelijk herinner is een stuk of wat man nen in vreselijk gescheurde kle ren. die door het venster boven in onze holachtige gevangenis kwamen dringen; het volgende ogenblik vlogen zij tegelijk op ons af zo scheen het mij ten minste toe, want ik was juist bezig mijn ziel aan God op te dragen, zó zeker was ik ervan dat ik hetzelfde ogenblik zou op houden te leven. Het was alles als in een droom, want in plaats van de vreselijke kreet van bevredigende haat die wij ieder ogenblik meenden te zullen horen, trof een fluisteren de stem zacht en bevelend onze oren en bracht ons als het ware uit de duisternissen der wanhoop in een plotseling licht, waarin we weer mochten hopen. „Als gij mij wilt vertrouwen," fluisterde de stem. „en niet bang zijt, zult gij over een uur veilig buiten Parijs zijn." Papa was de eerste die zich rekenschap gaf van hetgeen er gebeurde; hij had geen ogenblik zijn tegenwoordigheid van geest verloren, zelfs niet gedurende het donkerste ogenblik van deze verschrikkelijke tijd. en hij zei nu heel kalm en vast. „Wat moeten wij doen?" „Overtuig de kleinen dal zij niet bang behoeven te zijn en niet moeten schreeuwen, en zo stil zijn als zij maar kunnen," ging de stem voort, die ik voelde dat aan een van Gods engelen moest toebehoren, zo buitenge woon liefelijk klonk ze mij in de oren. „Zij zullen zonder dat kalm en stil zijn", zei papa, „nietwaar, kinderen?" En Jean, André en Marguerite fluisterden: „Ja!" terwijl mama en ik hen dichter naar ons toetrokken en alles zeiden om hen nog dapper der te doen zijn. En na een ogenblik ging de fluisterende, bevelende stem voort: „Nu moet ge uzelf laten inwik kelen en binden: en wilt gij zwe ren, dat. wat er ook gebeurt, wat gij ook zult horen, gij niet zult bewegen of spreken? Niet alleen uw eigen levens, maar die van vele andere onschuldige mensen hangen van het nakomen van de eed af." (Wordt vervolgd.) ERNSTIG VERKEERSONGELUK To Eist in de provincie Utrecht is zondagmiddag een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan de 74- jarige weduwe, mevr. G. van L.- van R. uit Heteren (Gld) het le ven heeft gekost. Vier personen werden min of meer zwaar ge wond. Een personenauto reed met 5 inzittenden op de rijksweg te Eist. Bestuurder van de auto was de 56-jarige heer N. uit He- veren, die vermoedelijk onwel geworden is, tengevolge waar van de auto uit de bocht reed, tegen een tuinmuur aan. Zijn schoonmoeder, mevr. van L„ was direct dood. Zelf liep hij een ernstige schedelbasisfractuur op. Zijn toestand is levensgevaar lijk. Met zijn vrouw en kinde ren (één van zes en één van acht), die ook in de auto zaten, is hij naar het Academisch zie kenhuis te Utrecht gebracht. De slachtoffers zijn thans allen buiten levensgevaar. AUTOBUS TEGEN TREIN In de nacht van vrijdag op zaterdag om half een is in Rot terdam op de straatovergang Rijnhaven/zuidzijde Korte Hillelaan een zogenaamde „ran geerder", een locomotief met enige wagens, aangereden door een autobus van de R. E. T. Hier bij werden acht inzittenden van de bus licht gewond. Nadat zij in een ziekenhuis waren behandeld konden zij naar huis gaan. De bus werd zwaar beschadigd. De locomotief ont spoorde gedeeltelijk. De spoor wegen' deelden mee dat onop lettendheid van de buschauffeur de oorzaak is van het ongeluk. VROUW DOOR KOLENDAMP OVERLEDEN. De 75-jarige mevr. F. L. uit de Mandarijnenstraat in Tuindorp- Oostzaan is zaterdagochtend ten gevolge van kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Haar 74-jarige echtgenoot werd in bewusteloze toestand in het Wilhelmina Gasthuis opgeno men. Hij verkeerde zaterdagmid dag niet in levensgevaar. Omstreeks 8 uur trof de schoon zoon van het echtpaar mevr. L. half liggend in bed in de voor kamer van de woning aan. Zij bleek reeds te zijn overleden. De heer L. ademde nog. Aangeno men wordt dat de kachel de avond tevoren te veel was afge sloten. VARENSGEZEL AANGEHOUDEN De hoofdstedelijke politie heeft de 26-jarige varensgezel Th. Z. uit Zandvoort aangehouden, na dat hij zegels van een levensmid- delenbedrijf ter verzilvering had aangeboden. De zegels bleken af komstig te zijn van een op 9 sep tember in een Zandvoorts filiaal gepleegde inbraak, waarbij in to taal 5000 aan geld en gelds waardige papieren werd gesto len. Latei- bleek dat de man nog vijf inbraken heeft gepleegd. DADERS VAN HAAGSE ROOFOVERVAL AANGEHOUDEN De Haagse politie heeft in de nacht van vrijdag' op zaterdag omstreeks half twee de daders aangehouden, die kort tevoren op het Haagse Buitenhof de 66- jarige P- van der B. uit Oegst- geest hadden neergeslagen en be roofd. Eén van hen is een 17-jarige jongeman uit Apeldoorn. De an deren zijn de de 20-jarige Th. H. W. uit Rotterdam, de 20-jarige M. W. Z. K. uit Apeldoorn, de eveneens 20-jarige J. H. van M. uit Naarden en de 20-jarige G. H. van der C.. die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft. De drie laatste zijn kermisexploitanten van beroep. Volgens de politie hebben zij in de nacht van vrijdag op zater dag om ongeveer tien over één in een ondergronds urinoir op het Buitenhof de 66-jarige heer Van der B. aangevallen en neergesla gen. Vervolgens beroofden zij hun slachtoffer van zijn porte feuille met autopapieren en zijn portemonnaie, waarin 22,50 zat. Twee getuigen hebben de da ders zien weglopen. Een derde getuige is het urinoir ingegaan, waar hij de bejaarde man ge wond op de grond zag liggen. Ijlings waarschuwde deze getui ge de politie, die onmiddellijk de achtervolging inzette. Nabij de Bosburg, in de omgeving van het Malieveld waar momenteel een circus zijn tenten heeft opgesla gen, werden de jongelui aange houden. Allen zijn ingesloten. Het sl.achtoffer is met een her senschudding en een hoofd- en oogwond in het R.K.-ziekenhuis aan het Westeinde opgenomen. Op de jaarvergadering van „De internationale vereniging tegen de tuberculose" in Parijs is meegedeeld dat op het ogen blik drie miljoen mensen per jaar aan deze ziekte sterven en dat er elk jaar drie miljoen nieuwe gevallen worden ge signaleerd. In totaal lijden vijf tien miljoen mensen aan deze ziekte. Op de bijeenkomst werd ech ter opgemerkt, dat de genees kunde thans „theoretisch over voldoende wapens beschikt om in de komende jaren de ziekte volkomen uitl'de wereld te kun nen helpen. o j Op de onbewaakte overweg ten westen van het station Vil- steren Is zat-rdagnamiddag de 43-jarige bromfietser G. B. H. uit Vilsteren door een diesel- elektrische trein die uit Zwolle kwam en op weg was naar Om men gegrepen en gedood. Na de botsing is de trein uit de rails gelopen en voor een deel uitge brand. Drie passagiers en dc be stuurder werden gewond. Hoewel de treinbestuurder, de heer P. P. uit Emmen. signalen gal, stak de bromfietser toch over. Hij werd 40 meter wegge slingerd en overleed ter plaatse. Doordat een stuk van de brom fiets werd meegesleurd en klem kwam te zitten in het wissel mechanisme sloeg de wissel open en ontspoorde de trein, be staande uit drie wagons, waar van de eerste, de motorwagen, met ruimte voor passagiers was. De tank van de bromfiets is bij de botsing vernield. Hoogstwaar schijnlijk zijn vonken, die bij de ontsporing zijn ontstaan, in de benzine terechtgekomen waar door brand ontstond. Daarbij zijn het achterste deel van de eerste en het voorste deel van de twee de wagon uitgebrand. Een stuk rail boorde zich door dc bodem en hel dak van de vrij volle eer ste wagon. Niemand werd hier door echter gewond. Een twintigtal militairen van het 113e bataljon technische dienst van de legerplaats Witten berg bij Stroe, die dichtbij df plaats van het ongeval in bivak lagen, waren de passagiers be hulpzaam bij het verlaten var de trein, hetgeen ten dele dooi de ramen geschiedde. De omgekomen bromfietsei laat een vrouw en vijf kinderen na. Mr. J. A. W. BURGER COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU H. M. de Koningin heeft mr. J. A. W. Burger, die met ingang van het nieuwe zittingsjaar is afgetreden als voorzitter van dc Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, wegens zijn grote verdiensten voor land en volk benoemd tot commandeur in de Orde,van Oranje Nassau. Dit heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus zaterdagmiddag be kend gemaakt tijdens een open bare vergadering van de partij raad van de P. v. d. A. in Kras- napolski in Amsterdam, waar af scheid werd genomen van mr, Burger als fractieleider. TERNEUZEN Geboorten: 12 sept. Cornelis Ja cobus, z. van Johan Witmans en Jacoba Weustenenk, won. Oranje- str. 20. 14 sept. Ronald Willem, van Jan Gort en Marreije .Jarata Boekhout, won. Vondélstr. 10. \s sept. Pieternella Johanna, d. van Leendert Cornelis van Dixhoorn en Adriana Johanna de Fevjter, won. Pierssenspolderstr. 103. 16 sept. Donald, z. van Frederik Temmerman en Maria Justina Ma- riman, won. Steenkamplaan 94. 17 sept. Anneke Astrid Walter, d. van Pierre Sehauwvliege en Gerda Bertha Juliana De hulsters, won te Sas van Gent, Hollandiastr. Apollonia Adriana, d. van Andries van Oord en Leent.je Wielaart, won. woonschip, Vluchthaven. 19 sept. Els Maria, d. van Lucien Charles van den Bunder en Bertha Maria Magdalena Ide, won. te IJzendpke, Doel Bastion 5. Huwelijks-aangiften: 13 sept. Adriaan Johan Stal. 28 jni„ en Cornelia Maria de Kunder, 24 i.. id. 18 sept. Willem Muller, 23 j., jm. en Anthonia de Bruijn. 25 j., jd. 20 sept. Walter Maurice Fro- ment, 23 j„ jm., en Edith Maria van den Brande, 21 j„ jd. Huweiyks-voltrekkingen: 14 sept I Petrus Vineentius Audenaerd, 35 j„ jm. en Jacomina Dieleman, 37 j„ jd. 20 sept. Maarten Burger, 3' I j„ jm., en Juliana Wilhelmina Meeusen, 19 j„ jd. Overleden: 13 sept. Gustaaf Aloisius Cortvriendt. 74 j„ echtt v. Irma van Aeker; Maria var Damme, 82 j„ geh. gew. met Ari Henricus van Maele. 14 sept. Hip polijte Theophile Vogelaere. T4 j echtg. van Stephanie de Vriezo 1 won. te Zuiddorpe: 17 sept. Janiv den Hamer. 58 j., echtg. van Adri aan Jozias Klaassen, won. te Axel 18 sept. Dirk de Kraker, lit j. TERNEUZEN In de, week van 12 tot en met september hebben zich in deze gr meente gevestigd: P. H. van Geldervan der Lor Prinsessestr. 1, van Breda; C. 1 Marsille, Van Steenbergenlaa1 25 a, van Schoondijke; N. Ros—* Jonge, Tholensstr. 107, van 's-Gra- venhage; G. Bouman. Koren- bloemstr. 6, van Vreeswijk; J. C- van Duijvenbode, Narcisstr. 8. vs" Axel; T. Visser, Leeuwenlaan van Rotterdam; E. de Feijter— Graaff, Axelsestr. 114, van Ro'" terdam; C. J. M. Kint. Tramst" 12. van O. en N. Gastel; W. J. va1] Immerseel, Irenestr. 42, van Sin' Jansteen: J. J. van Maasdal" Nieuwe Kerkstr. 41, van Goes: v- A. Luteijn, Van Steenbergenlaa" 25 a, van Oostburg; M. J. M. ra" der Poorten, Van Steenbergenlaa" 25a, van Lokeren (B.); A. M. 1 de Wulf, Nieuwe Kerkstr. 17, va" Zelzate <B.)H. P. J. Rense" Burg. Geillstr. 17. van Nijmege" C. Sonke, Vlooswjjkstr. 30. va" Goes; W. G. de Vriend, Axelsestr. 124, van Breukelen; P. Meeuse" De Blokken 9, van 's-Gravenhap' A. E. Koster, Van Steenberge"' laan 25 a, van Hoek: C. E. Smal' legange, Van Steenbergenlaa 25 a, van Eindhoven. In deze periode zün géén per-s nen uit deze gemeente verlrokke"

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2