liit de Provincie ilboMU SUNIL Begroting van Defensie Binnenlands nieuws Victor de Turenne II - De schrik der Saracenen Vrijdag 21 september 1962 DE VRIJE ZEEUW Vergaande Westerse militaire integratie noodzakelijk KERKNIEUWS TERNEUZEN AXEL REDE VAN STEVENSON VOOR ALGEMENE VERGADERING Bureau oorlogs- en watersnood schade wordt eind 1962 opgeheven Nederlandse vrouw in Canada vermist V. N.-VLIEGTUIG IN ICATANGA NEERGESCHOTEN Het Rode Kruis heeft reeds 750.000 gulden voor hulp aan Perzië ontvangen ADMIRAAL HELFRICH OVERLEDEN MAX TAILLEUR in LEXI-TIME PROTESTSTAKING VAN DE BRITSE SPOORMANNEN ONDERGRONDSE BEWEGING OP CUBA VER. STATEN ZULLEN DOLLAR KRACHTIG HOUDEN DE RUSSISCHE CONSULATEN IN COMM. CHINA De Nederlandse regering is en blijft bereid een vérgaande inili- laire integratie te steunen en te bevorderen. Zij is van oordeel dat een afdoende Westerse verdediging zonder deze integratie op den duur niet te handhaven is. De minister van Defensie deelt in een memorie van toelichting mede, dat de noodzaak tot verdere internationale integratie zich dwingend opdringt, omdat het materieel gecompliceerder en kost baarder wordt en de specialisatie van het personeel groter. De standaardisatie van het be- wapeningsmaterieel kan deze in tegratie vergemakkelijken. Een aantal gemeenschappelijk onder nomen produktieprogramma's zoals van de „Wawk", de „Side winder" en van de F 104 G. be vordert deze eveneens. Ook het aanvaarden door twee of meer landen van één wapen of wapen systeem en van eenzelfde soort munitie gaat in deze richting. Door de stijgende behoefte aan geldmiddelen en aan specialisten is méér nodig dan tot dusver is geschied, aldus minister Visser. GELEIDELIJKE OPHEF FING KORPS LUCHT WACHTDIENST. Een onderzoek is ingesteld naar de mate waarin het korps Luchtwachtdienst in de huidige tijd van supersone aanvalsmidde len zijn nut heeft behouden. Als gevolg van de integratie is de luchtverdediging thans zodanig opgebouwd, dat nog slethts op beperkte schaal behoefte bestaat aan aanvullende meldingen zoals door dit korps worden geleverd. Derhalve kan in verscheidene delen van het land dit korps ge leidelijk worden opgeheven. GEREFORMEERDE KERK Ds. J. F. van Hulsteijn overleden. Dinsdag j.l. is 82 jaar oud, te Apeldoorn overleden, de emeri tus predikant der Gereformeerde Kerken in Nederland, ds. J. F. van Hulsteijn. Xa predikant te zijn geweest van de Geref. kerk te Langerak en Waarden werd hij in februari 1910 predikant der Geref. kerk te Tcrneuzen, welke hij diende tot oktober 1915 toen hij Terneu- zen verwisselde met Middelstum tot hij zijn emeritaat bereikte. „Jenny" Dameskleding geopend. De Xoordstraat, do van ouds bekende winkelstraat van Ter- neuzen, is een bijzonder fraaie damesmodezaak rijker geworden met de opening van „Jenny" Dameskleding i Xoordstraat 47), welke gisternamiddag plaats vond. De belangstelling hiervoor van de zijde van (zaken)relaties en vrienden van de heer en mevr. Boergooms was bijzonder groot, getuige ook de vele zeer fraaie bloemstukken en gelukwensen, die in de loop van de namiddag binnenkwamen. Voor de dames is deze zaak al leszins de moeite van het bekij ken waard. Het zou moeilijk te geloven zijn, dat er ook maar één dame de prachtige étalage voor bij zou lopen zonder de laatste damesmode ook maar één enkele blik te gunnen. Niet alleen het geen zeer smaakvol in de étalage te zien is, is de moeite waard. Ook binnen in de moderne en aantrekkelijke winkelruimte is er genoeg te bewonderen. Er is een afdeling damesmantels, één voor de damcsrégenmantels, een apart hoekje voor de deux-pièces en tenslotte één voor de truien, blouses en rokken. Dat ,,Jenny"-damesklcding al les op alles heeft gezet (en er ook in is geslaagd) om voor deze opening de allernieuwste winter- modellen in huis te krijgen, be hoeft nauwelijks betoog. Onge twijfeld zullen vele dames er zich over verheugen dat de keuze in haar kleding door dit magazijn nog groter is geworden. De Noordstraat heeft er in ieder ge val een fraai pand bijgekregen. Gevonden voorwerpen Aan hel bureau van de Rijks politie zijn als gevonden aange geven de volgende voorwerpen, welke terug to bekomen zijn aan de daar acliterstaande adressen. Bruine tas, A. de Feijter, West- sir. 36; leren portemonnaie met inhoud. F. Harnn, Irenestr. 26; Papegaai, U. Vioen, Evertsenstr. 8; dsmesportemonnaie, Wolfert, De Ruyterstr. 5; duimstok, étui met kam en schaar, geruit meis jesjasje, linker rubberlaars con tactsleuteltje en grijs jongens jasje, Bureau Rijkspolitie; dames sjaal. J. Asseiman, De Ruyter- str. 9; wit hondje, P. J. dc Waal, Drieschouwen 14; dameshoofd doek. Breepoel, Nieuwedijk 36; kinderschopje, S. Goossen, By- '.ocquostraat 45; regencape en i'ogenbroek, R. Scheele. Kanaal kade 60; bankbiljet vari ƒ10, A. de Kraker, Marijkestr. 12; dek zeil, Hamelink, Margrette N 44; damesportemonnaie met inhoud en een paar beige dameshand- schoenen, Visser—Koole, Noord- str.; boodschappentas, Schoonis, Julianastr. 47. PLANNEN VOOR DE KONINKLIJKE MARINE. De plannen voor de niarlne omvatten o.m. het voortgaan met de vervanging van fregatten en onderzeeboten en een modernise- ring van het materieel. De werkzaamheden voor de verwapening van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" met geleide projectielen zijn in mei van dit jaar begonnen. De oplevering zal in 1964 geschieden. Gezien de goede ervaring van de Britse marine met de fregat ten van de Whitby-klasse, heeft de minister zijn keus laten vallen op de uit deze klasse ontwikkel de en met helikopters uitgeruste schepen van de Leander-klasse. Getracht zal worden de schepen in 1965/'66 aan de vloot te kun nen toevoegen. Met de Britse en de Duitse marine bestaat samenwerking op het gebied van radarontwikke ling, automatische verwerking van gegevens voor gevechtsinfor matie en wapengebruik. DE KONINKLIJKE LAND MACHT. De minister spreekt de ver wachting uit, dat eind 1963 in de koninklijke landmacht paraat aanwezig zullen zijn: drie infan- teriebataljons en drie afdelingen veldartillerie, gemechaniseerd door invoering van AMX-pantser- rupsmaterieel en twee verken ningsbataljons. uitgerust met de AMX licht-tanks. Dan zal voorts de uitvoering ter hand ziin geno men van de volgende plannen: Omvorming van de vijf infante- riepioniercompagnieën tot pant- sergeniecompagnieën en vorming van drie parate anti-tankcompag nieën, uitgerust met AMX-mate- rieel. Voorts ligt het in dc bedoeling zeven infanterie-bataljons te mo toriseren door invoering van pantserwielvoertuigen van het type YP 408 en een vierde parate infanteriebataljon, te mechanise ren door invoering van AMX- pantser-rupsmaterieel. De legering van Nederlandse troepen in de Bondsrepubliek zal worden gecontinueerd. De inmid dels met de autoriteiten van de Bondsrepubliek gemaakte afspra ken voorzien in de mogelijkheid, instede van een provisorische on derbrenging zoals deze thans nog beschikbaar is, te komen tot een permanente accomodatie in de Bondsrepubliek ten behoeve van parate Nederlandse eenheden, te verkrijgen door het in ruil daar voor ter beschikking stellen van de legerplaats Budel in Neder land ten behoeve van Duitse op leidingseenheden. HET VLIEGEND MATE RIEEL BIJ DE KRIJGS MACHT. Wat het vliegend materieel van de krijgsmachtdelen betreft, zijn voor het vliegdekschip „Karei Doorman" twee helikopters voor de bestrijding van onderzeeboten besteld. Deze toestellen zullen aan het eind van 1962 afgeleverd zijn. Voor de aanschaffing van hef- schroefvliegtuigen voor onder steuning van operationele een heden van de landmacht is voor 1963 een bedrag van 19,5 miljoen gulden opgebracht. Voor het aan gaan van verplichtingen die eerst in latere dienstjaren tot uitgaven zullen leiden, is een maximumbe drag van 95 miljoen gulden opge nomen. Hiervan is 85 miljoen be stemd voor het aanschaffen van hefschroefvliegtuigen voor de landmacht. De uitrusting van tactische vliegtuigen met een geleid wapensysteem is in studie, maar het zal nog geruime tijd vergen, voordat omtrent de invoering van een dergelijk systeem een beslis sing kan worden genomen. In 1963 zal een begin worden gemaakt met het vervangen van de oudere typen vliegtuigen door de moderne jager van het type F 104 G, welke dan in het ver kenningssquadron en in één van De leider van de Amerikaanse delegatie bij de algemene verga dering der Verenigde Naties in New York, Stevenson, heeft daar donderdag wederom internatio nale inspectie onder toezicht van de Verenigde Naties voorgesteld teneinde wederzijdse veiligheid bij een eventuele ontwapening te verzekeren. Hij hernieuwde het aanbod van de Verenigde Staten kernproe ven in de atmosfeer, in zee en in de ruimte zonder internationa le controle te staken .omdat wij over de middelen beschikken om te kunnen nagaan wat de andere landen doen". Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten bereid zijn ook ondergrondse proeven, waarvoor zij geen middelen ter controle hebben, te staken, op voorwaarde dat een internatio naal systeem er garant voor staat dat andere landen dit ook doen. Sprekende over de financiering van acties der volkerenorganisa tie, zei Stevenson, dat deze as semblee de collectieve financiële aansprakelijkheid van de leden dient te verzekeren. De Amerikaanse afgevaardig de, die in herinnering bracht, dat de volkerenorganisatie erin is geslaagd de kwestie-Nieuw-Gui- nea tot een goed einde te bren- de nachtjagerssquadrons zal wor- gen door de rol van derde partij den ingevoerd In de toekomst zal rekening worden gehouden met het invoe ren van een vliegtuig met korte of vertikale start. en landingsmo. gelijkheden. Nederland neemt aan de studies die in het verband van de NAVO aan de ontwikke ling van dit nieuwe type worden gewijd, actief deel. De aflevering van „Sidewin- der"-raketten uit de Europese produktie is inmiddels begonnen. Vernacht wordt dat deze in 1964 zal zijn voltooid. In studie is ge nomen de keuze van een volgen de generatie van een geleid wa pen dat door luchtvvapens tegen doelen in de lucht kan worden gebruikt. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Het afwikkelingsbureau voor oorlogs- en watersnoodschade zal aan het einde van 1962 kunnen worden opgeheven. Verwacht wordt dat de verdere liquidatie zal kunnen geschieden door de desbetreffende departementale dienst, zo blijkt uit de begroting van het departement van Finan ciën. Per 1 januari 1962 bedroegen de geschatte resterende verplich tingen voor oorlogsschade in de privaatrechtelijke sector nog 41.5 miljoen. In vergelijking met de stand per 1 januari 1961 vertoont dit bedrag een daling van 31,5 miljoen, hetgeen be langrijk meer is dan bij het samenstellen der begroting voor 1961 werd verwacht. Over dat jaar werd dan ook voor schade aan onroerende goederen rond 3,1 miljoen meer uitgegeven dan was geraamd, hetgeen uit het niet bestede gedeelte van vorige jaren kon worden gefi nancierd. Voor de financiering van de uitgaven over 1962 bete kent dit. dat aan onbestede gei den van vorige jaren niet 6,5 Miljoen beschikbaar is, doch slechts 3,4 miljoen. Indien voor de verdere afwikkeling in 1962 van deze schaden inderdaad het op het desbetreffende artikel van de begroting voor 1962 geraamde bedrag van 22 miljoen in zijn geheel nodig is. zal voor 1962 nog een nadere voorziening tot een bedrag van rond 3 miljoen vereist zijn. Voor do verdere afwikkeling van deze schade aan onroerende goederen in 1963 wordt S mil joen geraamd. Do afwikkeling van de door de Maatschappii tot financiering van het nationaal herstel N.V. voor risico van de Staat verleen de kredieten aan bedrijven zal nog geruime tijd vergen. Het totaal van de hoofdsommen van deze kredieten beiiep per 1 ja nuari 1962 nog rond 33 min. Voor 't dekken van deze risico's en dc afwikkeling van andere schadecategorieën in deze sector is ƒ3.750.000 geraamd, terwijl de bijdragen in oorlogsschade aan schepen en de vergoedingen voor militaire vorderingen ieder nog 100.000 zullen vergen. Voor de financiering van het in totaal in de privaatrechtelijke sector voor 1963 nodige gedrag ad 11.950.000 is naar verwach ting nog een bedrag van 2.600.000 beschikbaar uit res tanten van enige schadecatego rieën van vorige jaren, zodat per saldo 9.350.000 wordt aange vraagd. De geschatte resterende ver plichtingen voor oorlogsschade publiekrechtelijke lichamen be droegen per 1 januari 1962 nog 131,9 miljoen. In Canada wordt sinds vrij dag een 68-jarige Nederlandse vrouw, wier naam wordt opge heven als mevrouw Gerda Vcth, vermist. Zij was vrijdag per vliegtuig uit New York op liet vliegveld Malton bij Toronto aangekomen en had nog diezelf de dag bij vrienden in de buurt van Peterborough, op ongeveer zeventig km van Toronto, moe ten arriveren, hetgeen niet ge beurd is. te spelen, zei, dat de Verenigde Naties in talrijke andere kwesties ook als „derde man" zouden moeten optreden en een instel ling voor „rustige diplomatie" zouden kunnen zijn. Over de gemeenschappelijke markt zei Stevenson, dat deze een navolgbaar voorbeeld is bij het teniet doen van hindernissen, die het vrije verkeer van perso nen kapitaal en goederen in de weg staan. Hij noemde de druk op West- Berlijn een onheilspellende be dreiging van de vrede en hij oefende kritiek op Cuba voor zijn „campagne van ondermijning en scheldpartijen". Communistisch- China werd door Stevenson be schuldigd een „politiek van pro vocatie, geweld en ondermijnen de activiteiten" te voeren. Een Dakota van de Verenigde Naties niet tien Zweden aan boord is donderdag nabij het Ka- tangaanse dorp Kamoenza neer geschoten, zo heeft het secreta riaat van de volkerenorganisatie in New York bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder kon uit een voorlopig rapport van het hoofd van de Verenigde Naties in Kongo, Robert Gardiner, wor den opgemaakt, dat het toestel door vuur „van niet nader vast gestelde herkomst" omlaag was gehaald. Hedenochtend zou bij het aanbreken van de dag een reddingsploeg met hefschroef vliegtuigen naar het bewuste ge bied gaan, beschermd door jacht vliegtuigen van de Verenigde Naties. Gardiner heeft dc centrale Kon golese regering en de Katan- gaanse regering verzocht, alle militaire bewegingen in het be trokken gebied te staken. Hij verbond hieraan de waarschu wing, dat de jachtvliegtuigen van de Verenigde Naties die de red dingsoperatie moeten dekken, zouden schieten als zij verdach te activiteit zouden bemerken. Het reddingswerk wordt geleid van de V.N.-basis in Kamina. In de officiële verklaring van het secretariaat van de volkeren organisatie werd gezegd, dat het tweemotorige toestel „wellicht door vuur van niet nader vastge stelde herkomst js neergescho ten". Het totaal bedrag aan giften op het gironummer van het Rode Kruis voor leniging van de nood in Perzië heeft thans de 750.000 gulden overschreden. Op giro 777 van het hoofdbestuur van het Rode Kruis in Den Haag is nu een bedrag van 759.192,67. In het Roode Kruis-ziekenhuis in Den Haag is donderdagmiddag omstreeks drie uur luitenant-ad miraal C. E. L. Helfrieh, oud-be velhebber van de Nederlandse zeestrijdkraehten, overleden. Hij bereikte de leeftijd van 75 jaar. Luitenant-admiraal Helfrieh was commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en drager van het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij was knight-commander of the most honourable order of the Bath division (V. K.) en verder werd hij onderscheiden met het ere teken voor belangrijke krijgs verrichtingen voor expeditiën naar de Kleine Soenda-eilanden in 1905 tot 1909, met het oorlogs- herinneringskruis met twee ges pen, met het ere-teken voor orde en vrede met één gesp en met het zilveren kruis van de (Pool se) Orde Virtuti Militairi. élke zaterdagavond 18.30 op Radio Veronica De Britse bond van spoorweg personeel heeft een nationale staking van één dag uitgeroepen op 3 oktober. Er zuilen 370.000 mensen deelnemen aan deze ac tie. die ook voor de Londense ondergrondse geldt. Het is een protest tegen het imkrimpen van de dienst teneinde deze lonend te maken. De Britse spoorwegen zijn een overheidsinstelling. KIST MET GRANATEN VERLOREN EN WEER TERECHT De militaire autoriteiten te Amsterdam hebben woensdag middag enkele uren in grote zorg gezeten naar aanleiding van het verlies van een kist met twee brisantgranaten voor houwitsers. De kist is inmiddels terecht. Gebleken is, dat de kist met zijn gevaarlijke inhoud op de Haarlemmerweg van de vracht auto was gevallen, waarmee zij werd vervoerd. Korte tijd later heeft een andere militaire chauf feur van een onderdeel uit Am sterdam de kist gevonden en meegenomen. Doordat hij echter nog een aantal dienstopdrachten moest uitvoeren en niet bekend was met de inhoud, duurde het geruime tijd voor men ervan op de hoogte was dat de kist te recht was. Men maakte zich ernstig be zorgd over de mogelijkheid dat kinderen het was immers woensdagmiddag de kist zou den hebben gevonden en met de inhoud zouden gaan experimen teren. Een illegaal radiostation op Cuba, dat zichzelf „De stem van het Cubaanse anti-communis tische blok" noemt heeft onder Sowjet-charter varende Britse schepen gewaarschuwd tegen het vervoeren van wapens of technici naar Cuba. Aan de eigenaren van deze schepen werd de raad ge geven te zorgen dat alles met de verzekering in orde is, omdat de „Cubaanse patriotten op zee strenge orders hebben te belet ten dat de schepen een Cubaan se haven binnenvaren". Sowjet-premier Chroesjtsjov werd gewaarschuwd om alle Russische technici en militairen uit Cuba te halen voordat zij door de ondergrondse beweging worden aangevallen. Kennedy: President Kennedy heeft in de vergadering van het Internatio nale Monetaire Fonds en de We reldbank gisteren de verzekering gegeven, dat de Verenigde Sta ten elke voorzichtige maatregel zullen nemen om de dollar krachtig tc houden. In een toe spraak verklaarde hij: „We heb ben beloofd de dollar volledig in goud inwisselbaar to houden en we zullen deze belofte met al onze goud- en kredietmiddelen steunen". Hij zei, dat de zekerheid van de dollar voor elk land een bron van zorgen was en dit altijd zal moeten blijven. „De Verenigde Staten hebben de waarde van de dollar niet aangetast door een zijn gebruik beperkingen op te leggen", aldus Kennedy. „De Verenigde Sta ten hebben een liberale handels politiek gevolgd en zijn voort- blijven gaan hun vrienden en bondgenoten van dollars en goud te voorzien om hun economie weer op te bouwen en hun vrij heid te verdedigen. „Dit alles deden wij graag", zo voegde hij er aan toe. „Geen an der land of valuta heeft zoveel lasten gedragen. We Kunnen en dienen deze lasten echter niet alleen te dragen". Ik weet, dat andere landen niet van ons verwachten, dat wij zowel de verantwoordelijkheid van handhaving van een inter nationale valuta als onevenredig aandeel van de defensiekosten van de vrije wereld en aanmoe diging van fecialc en economi sche vooruitgang in de minder ontwikkelde gebieden van de wereld onbeperkt blijven dra gen". aldus Kennedy. ..Ons tekort op de betalings balans zal dit jaar waarschijnlijk ongeveer 1.5 miljard dollar be dragen. wat een aanzienlijke ver betering betekent in vergelijking met het tekort van 2.5 miljard dollar in 1961 en nog grotere te korten in voorafgaande jaren". Onze totale bruto militaire uit gaven in het buitenland bedra gen echter alleen al 3 miljard dollar aan het buitenland kost ons 1.3 miljard dollar". Kennedy vervolgde: „De dollar zelf is krachtig en onze handels balans vertoont een overschot van bijna 3 miljard dollar". „Het tekort op onze betalings balans is niet het gevolg van enig monetair of economisch wanbeleid, maar het gevolg van uitgaven die ons volk moeten doen ten behoeve van de volken in de vrije wereld. „De Verenigde Staten zouden hun betalingsbalans van de een op de andere dag in evenwicht kun nen brengen d.w.z. zij kunnen hun strijdkrachten terugtrekken, hun hulp verminderen, de hulp ge heel binden aan aankopen in de Verenigde Staten, hoge invoer rechten en de buitenlandse in vesteringen of ander gebruik van Amerikaanse dollars beperken", zo betoogde Kennedy. „De fundamentele kracht van de dollar maakt dergelijke maat regelen even onnodig als zij on verstandig zijn. Zij zouden niet alleen gezien de huidige rol van de Verenigde Staten in de we reld onlogisch zijn, maar ook in verband met de beslissende rol van de dollar in hoge mate zelf vernietigend". „Wij allen zijn vastbesloten de enig andere mogelijke weg te volgen. De weg van de werkelijke samenwerking, van vrij beta lingsverkeer en vrijhandel, van bijdragen in de kosten van onze NAVO en verdediging in de Gro te Oceaan van bijdragen in de kosten van de ontwikkelingshulp van de vrije wereld en samen werking bij maatregelen voor grotere internationale stabiliteit, waarbij andere valuta's naast de dollar een toenemend aandeel van de centrale verantwoorde lijkheden dragen", zo zei Kenne dy. Een woordvoerder van het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft donder dag desgevraagd verklaard, dat hem niets bekend is over het be richt dat communistisch China de Sowjet-Unie heeft verzocht haar consulaten in China te sluiten. Ook een woordvoerder van de Chinese ambassade in Moskou zei van niets tc weten. 46. „Waar is de bemanning?" vraagt Victor aan Nouras, als het Griekse scheepje langzaam de haven van Smyrna uitvaart. Nou ras wijst op enkele donkere ge stalten, die stevig vastgebonden op de bodem van het schip liggen. „Wij zullen ze zo spoedig moge lijk weer verlaten," zegt Victor. „Het schip begint nu langzaam tc bewogen op dc deining van de zee. „Hijs de zeilen," commandeert Victor. Vrolijk gestemd over het goede resultaat van hun expeditie maken de Kruisvaarders nu de zei len los en weldra glijdt het schip onder de druk van de wind langs de kust. Flauwtjes is deze kust zichtbaar en Nouras, die het roer genomen heeft, weet het scheepje goed op koers tc houden. Victor zit intussen reeds plannen over het verdere verloop van de tocht te maken. „Wij moeten als het enigszins kan, morgenochtend vroeg opbreken en de terugtocht aanvaarden. Over vier of vijf dagen kunnen wij weer in Byzan tium zijn. Wat zijn uw plannen verder, Nouras?" Deze kijkt met een onaangena me gleed in zijn ogen naar de nog steeds bewusteloze El Battaur. „Ik wil eerst wraak op hem daar ne men!" zegt hij op de gebonden vijand wijzend, „en dan keer ik naar Smyrna terug. Suleikah is nu in veiligheid bij mijn ouders!" Victor schrikt over de haat, die uit Nouras' woede blijkt en besluit scherp toe te zien, dat El Battaur niets overkomt. DODELIJK VERKEERSONGELUK De 62-jarige timmerman Th. Vinkenvleugel uit Dinxperlo is donderdagmorgen bij een ver keersongeval om het leven geko men. Hij kwam per fiets uit een zijweg de weg Dinxperlo—Ter- borg op en werd daar aangereden door een auto. KIND IN DOOS OVERREDEN Gistermiddag is in de Tulp straat te Voorschoten het 312- jarig jongetje C. H. Fennes ge woond hebbend in deze straat, verongelukt. Het kind was aan het spelen in een kartonnen doos op de rijweg naast de stoeprand. Een vrachtauto bestuurd door de 22-jarige L. T. B. uit Wassenaar reed langzaam de Tulpstraat in, waarbij de doos werd overreden. Het jongetje was op slag dood. Het stoffelijk overschot is ver voerd naar het Academisch zie kenhuis in Leiden. KETTINGBOTSING OP RIJKSWEG AMSTERDAM UTRECHT Bij een kettingbotsing op de rijksweg Amsterdam-Utrecht ter hoogte van Ouderkerk hebben woensdagavond omstreeks half tien vier personen verwondingen opgelopen. Een dronken automobilist was volgens de rijkspolitie de oor zaak van deze botsing, waarbij vier personenauto's waren be trokken. De dronken chauffeur die zig zaggend op weg was naar Am sterdam, werd door de bestuur der van een bus tot stoppen ge dwongen. Tengevolge van deze manoeuvre ontstond een ketting botsing. Tot laat in de avond was men bezig met het opruimen van de wrakken. SCHIPPER VERDRONKEN Woensdagavond is de 57-jarige schipper P. van Meel tijdens werkzaamheden aan dek van zijn binnenschip „Math Wil" te wa ter geraakt en verdronken. De Rotterdamse rivierpolitie heeft het stoffelijk overschot na twin tig minuten dreggen opgehaald. ZOONTJE VAN GEREPATRIEERDE FAMILIE KREEG ZINVOLLE NAMEN Daze week werd in het op vangcentrum „Willem do Zwij gerkazerne" in Wezep bij de fa milie Witlou uit Hollandia een baby verwacht. Het echtpaar was dezer dagen aangekomen. Omdat de moeder kort geleden was gevallen, achtte de dokter 'I noodzakelijk haar tc laten op nemen in het „Sophia Zieken huis" in Zwolle. Daar werd de kleine voorspoedig geboren. Het was de wens van de ouders de naam van hun kind te ver binden aan deze voor hen zo roerige tijd. Het kreeg de na men Willem, Klaas, Hendrik. De eerste naam is van de „Willem de Zwijgerkazerne", de tweede naam van luit.-kol. Klaas Tim merman, militair commandant van het opvangcentrum, en dc derde van de heer Hendrik Buis sant de Amorie, hoofdambtenaar van het ministerie voor Maat schappelijk Werk en directeur van het centrum. Overste Timmerman heeft met zijn echtgenote de moeder in het ziekenhuis bezocht en haar na mens alle repatrianten een taart overhandigd. Als blijvende herinnering werd door de peetvaders aan het kind een zilveren drinkbekertje mei, inscriptie geschonken. TREIN GRIJPT TREKKER In Ressen-Bemmel is gister morgen omstreeks kwart over zes een trekker op een niet-be- veiligde overweg gegrepen door een trein, die op weg was van Nijmegen naar' Arnhem. De be stuurder van de trekker bleef on gedeerd. Het voertuig werd to taal vernield. De trein die bij het ongeluk betrokken was en een aantal vroege ochtendtreinen tussen Nijmegen en Arnhem kregen vertragingen. AANGEHOUDEN WEGENS „FLESSENTREKKERIJ" „Die auto wil ik wel hebben maar dan in een rode kleur", dit rnoet de 43-jarige hoofdverkoper G. W. uit Den Haag in mei van dit jaar gezegd hebben togen dc verkoper van een grote automo bielhandel in Den Haag. Hij be stelde dus de exclusieve wagen en gaf bij het in ontvangst ne men van de sleuteltjes een giro- ehéque af van ruim 9.000 gulden. Later bleek op zijn girorekening slechts 4,91 gulden te staan. De autohandel heeft de auto teruggehaald en W. een schuld bekentenis van 1000 gulden laten tekenen, omdat hij er al 1200 km mee gereden had. De zaak kwam aan het licht toen de politie W. dezer dagen aanhield op verdenking van fles sentrekkerij. Hij had onbetaalde radio's. TV-toestellen. bandrecor ders en een koelkast verkocht. Ook moet hij gefingeerde vorde ringen lot een bedrag van 2000 gulden hebben gecedeerd. W. zou verder een handelaar in tweedehands auto's in Nood dorp hebben benadeeld door bij hem een auto van 3750 gulden los te praten, zonder direct te betalen. Deze auto is in beslag genomen. W. is een oude bekende van de politic.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5