tor li. KIM wr m Tweede Kamer De toestand in Zuid-Rhodesië Gestikte haantjes goed terecht gekomen De Gaulle over zijn opvolging Aanbeveling van V.N,-Agendacommissie om toestand in Hongarije op agenda te plaatsen IVOROL tandpasta PPima en niet duur1! 'dag 21 september 196.2 rgers vallen soldaten aan et bijlen en hooivorken in Orleansville SN OVER DE VER. NATIES Vrijdag 21 september 1962 DE VRIJE ZEEUW /Va een stormachtig debat Pagina 7 RAADGEVENDE VERGADERING VRAAGT ACTIEVER PROPAGANDA TEGEN „SOWJET- KOLONIALISME" AMERIKAANS „RUIMTEVLIEGTUIG" KANDIDATEN VOOR DE TWEEDE KAMER BIJ DE ANTI REVOLUTIONAIRE PARTIJ NEDERLAND EN INDONESIË WISSELEN TE NEW YORK RATIFICATIE OORKONDEN UIT ONDERHOUD RUSK-GROMIKO CHINEZEN UIT NIÉUW-GUINEA MOGEN IN SINGAPORE NIET AAN LAND SLUITING CHINESE CONSULATEN IN DE SOWJET-UNIE f n I N G èri »n «lM-EXIRA DE „MARINER 2" ZUID-VIETNAM EN LAOS de nacht van dinsdag op nsdag zijn bij botsingen tus- burgers en militairen van vierde Algerijnse district gebied van Algiers) in Or- isville twee doden en drie ge iden gevallen. Zeven mensen den vermist. ijdens een betoging van een >t aantal burgers, onder wie n uit omliggende dorpen, de- mei bijlen en hooivorken apende demonstranten een al op militairen van Wilaja Deze hadden daarop het geopend, waardoor onder lurgers slachtoffers vielen. ord Avon zei verder, dat erland het beheer over iw-Guinea heeft opgegeven Ier druk van de Verenigde en en de Verenigde Naties zeven jaar van Indonesisch uur zal de Papoeabetolking den toegestaan in een volks- tming over de toekomst te issen. üen stemming onder derge- voorwaarden kan nauwe- enig vertrouwen wekken." is een teken van „toenemen- '.wakte", dat de Ver. Naties iet in geslaagd zijn het begin- hoog te houden, dat interna- ale overeenkomsten moeten den gerespecteerd, aldus lord n. |e Ver. Naties hebben er te t de voorkeur aan gegeven ndere kant op te kijken wan de internationale zaak niet Jlair is, de gevolgen hiervan naar uit de geschiedenis t onvermijdelijk 3rd Avon leverde kritiek op hij noemde de inbezitneming het Suez-kanaal door presi- Nasser, het overnemen van erlandse schepen door Indo- „zonder aanvaardbaar com- ;atie-aanbod" en Cuba's „dief- van Amerikaanse eigen- men. 3rd Avon stelde voor, dat de rnationale Bank in dergelijke dien financiële hulp zal ont- den, tenzij het betrokken land toestemt de benadeelde lan- of personen een compensatie te bieden voor de inbezitne- g van hun eigendom. gm m DWARD KENNEDY KANDIDAAT VOOR DE SENAAT jongste broer van de Amerï- ïse president, de 30-jarige 'ard Kennedy, is door de oeratisohe partij tot kandi- voor het senatorsehap van ,taat Massachusetts gekozen. 3 de foto beantwoordt Ed el Kennedy in Boston de toe- liingen van de demoeraten, ijl zijn vrouw Joan lachend ijkt. Chinese darmen voor een appel en een ei i een onderzoek dat van be- augustus tot nu geduurd t is de Rotterdamse politie er geslaagd een grote serie mdiefstallen op te lossen en laders te arresteren. In be- juli hadden de 36-jarige ha- rbeider K. J. de M„ de even koopman J. M. uit St. Wil- ird en zijn leeftijdgenoot en ga D. v. L. vijf vaten met ese darmen gestolen en ver- t. De waarde van deze dar- was 21000 gulden. Zij beur- er echter maar 2300 gulden Maar dit belette hen niet nen met anderen nog acht vismeel, een flinke partij banden, twee ton lijnzaad- ivers, vier ton rijstebloem, ton witte bonen, 1 ton ijzer wee vaten koperborstels te n. Deze buit was ƒ45.000 rd en werd eveneens tegen prijzen van de hand gedaan, •ie havenarbeiders, de 32-ja- P C. M„ de 52-jarige F. S. e 30-jarige C. J. H. zijn dezer in aangehouden. Eerder wer- al de 45jarige hoofdbaas C- en de 42-jarige loodsbaa* aangehouden. In totaal zijn us acht betrokkenen bij dez» mdiefstallen. Be agendacommissie van de V. N.-assemblee heeft woensdag avond na een stormachtig debat met 13 tegen vier stemmen, bij vier onthoudingen, besloten de aanbeveling te doen om de toe stand in Hongarije op de agen da 'G plaatsen. De speciale V.N.-afgevaardigde voor de kwestie-Hongarije, sir Leslie Munro uit Nieuw-Zeeland, werd herhaaldelijk door commu nistische vertegenwoordigers in de rede gevallen, toen hij ver klaarde dat de Sowjet-Unie nog 40.000 man troepen in Hongarije heeft en dat 8.000 Hongaren om politieke redenen gevangen wor den gehouden. De Russische on derminister van Buitenlandse gaken Semenov had tevergeefs geprobeerd, met het argument De raadgevende vergadering Van de Raad van Europa heeft donderdag de Westeuropese lan den opgeroepen een veel actie vere propaganda te voeren tegen het „Sowjet-kolonialisme in Mid den- en Oost-Europa". De 16 landen van de raad moeten in de algemene vergadering van de Verenigde Naties vrije verkiezin gen eisen voor do landen achter het ijzeren gordijn en elke gele genheid benutten om te wijzen op de tegenstelling tussen het Russische optreden daar en de dekolonisatiepolitiek die het Westen voert. De assemblee kwam tot deze eenstemmige uitspraak na een debat over de kwestie aan de hand van een rapport van de Luxemburger Linden. Het moet voor het Westen niet moeilijk zijn om aan te tonen aldus do rapporteur, dat het doel van het zogenaamde Westelijke koloniale zelfbeschikking en zelf bestuur is, terwijl het Sowjet- kolonialisme in Europa er op uit is een blok van staten te vormen onder uitsluitende en straffe Russische controle. dat sir Leslie een privé-burger" is en dat het hier een organisatie van regeringen betreft, te voor komen dat sir Leslie het woord zou krijgen. Het voorstel tot de aanbe veling was gedaan door de Ver. Staten. De Hongaarse afgevaar digde, Karoly Csatorday, ver zette zich er heftig tegen. Hij noemde het een „grove schen ding van de internationale wet ten" en in strijd met het hand vest. De Hongaarse kwestie is sinds de opstand van 1956 steeds op de agenda van de algemene ver gadering voorgekomen. De Hon gaarse autoriteiten hebben ge weigerd, speciale V.N.-vertegen- woordigers in hun land toe te laten, maar kortgeleden wel secretaris-generaal Oe Thant uitgenodigd voor een bezoek. Deze heeft de uitnodiging in be ginsel aanvaard, maar is nog niet in Hongarije geweest. Sir Leslie Munro zei in zijn rede nog, dat hij „omstreeks de volgende maand" een volledig rapport over de toestand in Hon garije aan de algemene vergade ring zal voorleggen. Er is in Hongarije nog steeds geen alge mene amnestie afgekondigd en de fundamentele mensenrechten wordt nog steeds geweld aange daan, zo zei hij. Hier werd hij onderbroken door de Poolse vertegenwoor diger die bezwaar maakte tegen „een lange redevoering over de binnenlandse toestand in Hon garije". De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat haar X-20 straalvliegtuig, „Dynasoar" dat in een baan om de aarde zal worden gebracht en daarna in een lange glijvlucht in de atmo sfeer moet terugkeren, in de ruimte zal worden gebracht met behulp van een Titan-3 raket, die het een snelheid van 27.300 km per uur zal geven. Er zijn zes piloten aangewezen voor het be sturen van dit vliegtuig. Ver wacht wordt, dal het volgend jaar een vlucht met de „Dyna soar" zal worden gemaakt. Er is echter nog geen datum vastge steld. Nadat, bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Ka- Bier donderdagmiddag, drs. H. Pcschur i P. v. tl. A. i verslag had uitgebracht van de namens de Kamer aan H. M. dc Koningin aangeboden opgave van drie leden om daaruit één te benoe- jnen tot voorzitter, deelde mr. L. «j. Kortpnhorst mede, dat H. M. dc Koningin bij haar besluit van 18 september j.l- de heer Korten- horst als zodanig had benoemd. De griffier der Kamer. mr. 1". Schepel, las vervolgens dit Koninklijk Besluit voor. De Voorzitter, mr. L. G. Kor- tenhorst, sprak daarna een kort rede uit die hij als de zwanezang van hem wenste te zien. De Voorzitter deelde voorts o.m. mede. dat woensdag een in terimrapport is verschenen van de commissie die de werkwijze van de Kamer onderzoekt. Deze commissie beveelt aan een proef te nemen met een systeem van openbare commissievergaderin gen. De Voorzitter stelde voor, dit iViterimrapport aan de orde te stellen in de openbare vergade ring der Kamer van donderdag 27 september a.s. De Kamer ging met dit voorstel akkoord. Voor het overige stelde de Voorzitter voor, de algemene politieke beschouwingen weder om te houden zonder schriftelijke voorbereiding. Deze zullen begin nen in de openbare vergadering van 2 oktober a.s. Aan de algemene financiële be schouwingen zal. als vanouds, nog een schriftelijke voorberei ding voorafgaan. Op 4 oktober zal de z.g. gas- nota in behandeling worden ge- I nomen. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aanvaard- I de de Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de som voor de kosten van het regentschap. Deze wijziging, in evenredigheid met 's konings inkomen ten laste van i 's rijks kas, moest geschieden omdat 's konings inkomen bij de Wet van 21 juni 1961 ook een wij ziging heeft ondergaan. Het wetsontwerp tot goedkeu ring van het Kon. Besluit van 21 december 1961 houdende verla ging van de tabaksaccijns in ver- iiand met de verhoging van het invoerrecht op ruwe tabak als gevolg van de eerste aanpassing van het gemeenschappelijk doua netarief van de E. E. G. werd zon der hoofdelijke stemming aange nomen. Vervolgens werd nog een aan tal wetsontwerpen zonder hoof delijke stemming aangenomen, waaronder de wetsontwerpen die in verband staan met de verho ging van de kinderbijslagen. Bij de behandeling van het wetsontwerp begroting van Ne derlands Nieuw-Guinea voor bet dienstjaar 1962 vroeg de heer J. Blom (P. v. d.A.) naar de juist heid van een bericht over weige ring van verlof aan ambtenaren in Nederland»'Nieuw-Guinea. Staatssecretaris Bot verklaar de dat hier van een misverstand sprake moest zijn- Van weigering van verlof is geen sprake. De verlofaanspraken liggen vast en zijn onaantastbaar. Misschien is buitengewoon ver lof bedoeld, maar gezien karak ter en reden van dit verlof kan dit niet proportioneel worden ge nomen. Er is geen aanleiding om van dé tot nu toe bestaande rege lingen met betrekking tot dit ver lof en van de praktijk op dit ge bied af te wijken. Nadat tenslotte het verslag van do parlementaire missie naar Nieuw-Guinea 1961 zonder dis cussie voor kennisgeving was aangenomen (voorzitter van deze missie was het dc vorige week overleden iid der Kamer de heer F. H. van de Wetering), sloot de Voorzitter de vergadering. De agendacommissie heeft voorts aanbevelingen gedaan tot plaatsing op de agenda van de toestand in Zuid-Rhodesië en van de kwestie ZuidWest-Afrika. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, deed geen poging, om over deze laatste kwestie aan het woord te komen. Over geen van beide aanbevelingen werd gestemd. Zij werden goedgekeurd zonder for mele afkeuringen. Het Centraal Comité van de Anti-Revolutionaire Partij heeft meegedeeld dat de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer B. Roolvink, heeft verklaard een eventuele kandidatuur voor de Tweede Ka mer te zullen aanvaarden. Zoals bekena hebben prof. dr. J. Zijl stra en mr. j. van Aartsen zich niet voo, een Tweede-Kamer zetel beschikbaar gesteld Verwacht wordt, dat mr. A. B. Roosjen (68 jaar), sinds 1937 lid van dc Tweede Kamer der Sta- ten-Genei aal, alsmede de heer A. W. Biewenga Azn (59 jaar), die sinds 1948 zitting heelt en dr A. Veerman (45 jaar), 'die in april 1962 de vacature-Van Nie- rop vervulde, niet in de Tweede Kamer terugkeren. Het Centraal Comité heeft een begin gemaakt met de voorbe reiding van de kandidaatstelling. De voorbereidingen van het Centraal Comité vormen de in leiding van de uitgebreide pro cedure der kandidaatstelling, zo als de binnen de A. R. p régle mentair is voorgeschreven. Aan de hand van de aanbevelingslijs ten der Kamercentrales en de kiesverenigingen wordt de gros lijst opgemaakt. Met inacht neming daarvan stelt het Cen traal Comité een advieslijst op, waarover de kiesverenigingen zich door middel van stemming uitspreken. Deze voorbereidingen moeten in maart 1963 tot een einde zijn gebracht, aangezien dan de deputatenvergadering de definitieve kandidatenlijst dient goed te keuren. De hoofden van de Nederland se en Indonesische vertegen woordigingen bij de Ver. Naties, de heren C. W. A. Sehürmann en Sukardjo Wirjopranoto, heb ben donderdag te New York de ratificatieoorkonden uitgewis seld van de overeenkomst inzake Nieuw-Guinea. Dit geschiedde met een korte plechtigheid in het kantoor van secretaris-generaal Oe Thant. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zal in het begin van de volgende week in New York een onder houd met zijn Russische ambt genoot, Andrej Gromyko, heb ben. zo is officieel in Washing ton meegedeeld. Rusk zal zaterdag naar New York vertrekken om de alge mene vergadering der V N. bij te wonen. Hij zal een serie bijeenkomsten met verscheidene ministers van Buitenlandse Za ken hebben, onder andere met de Indonesische minister Suban- drio, die hij waarschijnlijk zon dag zal spreken. GEEN PEREN UIT DE E. E. G.-LANDEN NAAR FRANKRIJK In verband met een prijsdaling voor peren op de markt in Parijs hebben de Franse autoriteiten besloten met directe ingang voor- lopig geen invoervergunningen voor peren uit de E. E. G.-landen meer af te geven. Hoe lang dit zal duren is afhankelijk van de prijsontwikkeling van dit pro- dukt. Het invoerverbod geldt niet voor peren Van de kwali teitsklasse „extra". Voor de Nederlandse peren export is dit Franse besluit van weinig betekenis, want er wer den tocji bijna geen Nederlandse peren naar Frankrijk uitgevoerd. Het komt meestal eerst later in het seizoen op gang en betreft dikwijls de najaars- en winter- rassen. Op de Nederlandse veilin gen is de aanvoer van peren nu groter geworden. Vooral het ras Clapps Favorite neemt een zeer belangrijke plaats in. Meerdere rassen zijn weldra plukrijp. De prijs is de laatste tijd nog al wat teruggelopen. Goede kwaliteiten Clapps Favorite worden op de veilingen verkocht voor 35 tot 40 cent per kg. De afzet vindt in hoofdzaak plaats op de binnen landse markt. ATOOMSCHIP SAVANNAH DOOR HET PANAMAKANAAL Het Amerikaanse vrachtschip „Savannah" is het eerste, door kernenergie voortbewogen vaar tuig dat door het Panam-akanaal is gevaren. De foto toont het schip hier in de Moraflores-sluizen van het Panamakanaal. Meer dan 160 Nederlandse on derdanen niet-Nederlanders, die op weg zijn van Biak naar Sin gapore, moeten aan boord blij ven van hun schip in de haven van Singapore. Het betreft meest personen van Chinese afkomst die 17 september j.l. zijn gearri veerd aan boord van de „Ka rossa", een vrachtschip van 200 ton. Volgens officiële Nederland se kringen waren ze van plan enige tijd in Singapore of Hong kong te blijven „bij vrienden" teneinde na te gaan hoe de zaken zich in West-Irian zouden ont wikkelen. Aangezien ze echter geen geldige landingsvergunnin gen bezaten hebben de immigra tie-autoriteiten in Singapore hun paspoorten ingenomen. Officiële immigratie-functio narissen weigerden commentaar, maar in Nederlandse kringen achtte men het waarschijnlijk dat de Chinezen gedwongen zou den worden terug te keren naar West-Nieuw-Guinea, en wel met de „Karossa" die op 26 septem ber van Singapore vertrekt. De Verenigde Naties hebben ge waarborgd dat zij wederom tot het gebied zullen worden toege laten, maar zij zullen hun pas poorten automatisch verbeuren op 1 oktober wanneer het Neder landse bestuur een einde neemt. Volgens inlichtingen uit Neder landse bron hebben de andere passagiers van de „Karossa", bij wie twee Nederlandse staatsbur gers, vergunning gekregen om aan wal te gaan. Zij zijn thans op weg naar verschillende be stemmingen. In totaal had de „Karossa" 200 passagiers aan boord. Dc regering van Zuid-Rho desië heeft, zoals gemeld, de Zimbabwe Afrikaanse Vólks- Unie (Z. A. P. U.), die geleid wordt door Joshua Nkomo, tot verboden politieke partij ver klaard en een aantal topfunctio narissen van deze partij in totaal 26 laten arresteren. Een regeringswoordvoerder verklaarde, dat men in een aan tal hutten en huizen ontplof fingsmiddelen heeft gevonden. Op verzoek van Zuid-Rhodesië heeft het federale ministerie van Defensie leden van het vrijwil lige reservekorps van land- en luchtmacht, opgeroepen. Tot deze maatregelen werd besloten na een reeks aanslagen, brandstich- Volgens betrouwbare commu nistische. niet-Sowjetkringen in Moskou, heeft China de Sowjet- Unie verzocht haar consulaten in China te sluiten. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat er niet voldoende Sowjet-onderda- nen in China wonen om het handhaven van deze consulaten te rechtvaardigen. Dc Sowjet- Unie heeft consulaten in Shang hai, Charbin en Dairen. Westelijke waarnemers in Mos kou zien in dit verzoek een nieu we verslechtering van de betrek kingen tussen Moskou en Peking en verwachten, dal de Sowjet- regering met een soortgelijke tegenmaatregel zal reageren. Men ziet in liet Chinese verzoek een uiting van bezorgdheid over het verbeteren van de betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië. tingen en andere gewelddaden. Nkomo heeft inmiddels ontkend dat zijn partij verantwoordelijk is voor de golf van gewelddaden. Premier Whitehead van Zuid- Rhodesië heeft donderdag ver klaard, dat zijn regering vastbe sloten is om de nieuwe grond wet toe te passen. Volgens hem was de tijd aangebroken dat alle inwoners van het land moeten samenwerken om een dam op te werpen tegen het communisme. De Z. A. P. U. werd op zeven tien december van het vorig jaar gesticht. Acht dagen daarvóór was de nationale democratische partij verboden. Het bestuur van de Z. A. P. U. is ongeveer gelijk aan dat van de nationale demo cratische partij. Een woordvoer der van de Z. A. P. U. in Londen heeft op een persconferentie in Londen verklaard, dat de partij de kwestie van het verbod bij de V. N. aanhangig zal maken. In Zuid-Rhodesië zelf zal do partij in het geheim gaan opereren. Premier sir Edgar Whitehead van Zuid-Rhodesië heeft donder dag bekend gemaakt, dat de Zim- bawse Afrikaanse Volksunie (Z.A.P.U.) tot verboden politieke partij is verklaard. Van de zijde der politie werd medegedeeld, dat enkele leidende functionarissen van deze partij donderdag zijn gearresteerd. Het federale ministerie van Defensie heeft leden van het vrij willige reservekorps van land- en luchtmacht opgeroepen „om het burgerlijk gezag in Zuid-Rhodesië bij te staan. De voorzitter van de Z.A.P.U., Josua Nkome, heeft tijdens een persconferentie in Loesaka, Noord-Rhodesië, het onmiddellijk gijeenroepen van een constitutio nele vergadering geëist, om „het land voor ondergang te behoe den". Hij ontkende, dat zijn par tij verantwoordelijk zou zijn voor recente gevallen van geweldple ging en brandstichting in het land. President De Gaulle heeft gis teravond in een rede voor radio en televisie het Franse volk uit eengezet waarom hij wil dat het zijn opvolger rechtstreeks kiest. Als mijn bewindstermijn van zeven jaar in december 1965 af loopt of als de dood of ziekte deze termijn mocht bekorten, zal de president van de republiek voortaan gekozen worden door middel van een algemene verkie zing, aldus De Gaulle. De president noemde geen datum voor het referendum, waarbij het Franse volk ge vraagd zal worden zijn plan voor herziening van de grondwet van 1958 goed te keuren. Dit plan voorziet, zoals bekend, in de ver kiezing van een nieuwe presi dent door middel van een volks stemming. Men verwacht echter dat het referendum op 21 of 28 oktober zal worden gehouden. Tot nog toe werden «de Franse presidenten gekozen door een college van 70.000 vooraanstaan de personen, voor het grootste deel parlementariërs en gemeen teraadsleden. De Gaulle zei dat de hoeksteen van het bewind in Frankrijk de keuze van de president is. Vanaf het ogenblik, dat het Franse volk een beroep op mij deed om mijn plaats als zijn lei der weer in te nemen, zo zei De Gaulle, heb ik mij vanzelfspre kend verplicht gevoeld de Fran sen een vraag' over mijn opvol ging te stellen. Om redenen, die iedereen bekend zijn, heb ik mij kortgeleden afgevraagd of nu wellicht het tijdstip is aangebro ken om deze vraag te stellen. De president herinnerde eraan, dat de grondwet van 1958 door 80 procent van het Franse kie zerscorps was goedgekeurd. De Gaulle zei dat de toestand in Frankrijk zelf belangrijk ver beterd was. Maar ook de positie van Frankrijk op internationaal terrein was aanmerkelijk ver beterd en dit werd door de hele wereld erkend. Met verwijzing naar het einde van de oorlog in Algerië zei de Franse president dat „het ern stige en pijnlijke probleem van de dekolonisatie geregeld was". Zeker, Frankrijk had nog een enorme taak voor zich. Wil een volk blijven voortbestaan, dan moet het ook vorderingen blij ven maken. Maar niemand meent werkelijk dat de Fransen voor uitgang kunnen maken, als zij afzien van hun hechte instellin gen, aldus De Gaulle. De Gaulle waarschuwde voor de gevaren, die „de onvrucht bare en bespottelijke daden" van vroeger met zich mee zullen brengen als zij opnieuw gesteld zouden worden. De grondwet van 1958 gaf de president de uitein delijke verantwoordelijkheid voor het lot van Frankrijk en de republiek. Volgens deze grond wet was de president de man, die in feite de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van het land waarborgde. In het kort ge zegd, de president was de man die voor Frankrijk antwoordde. En om deze zeer zware verant woordelijkheid te kunnen dragen moet het staatshoofd gepaste middelen tot zijn beschikking hebben. Om het machtseven wicht te kunnen handhaven en het oppergezag te kunnen uit oefenen, moet de president blij vend de mogelijkheid hebben om zijn toevlucht tc nemen tot het volk, hetzij dan door middel van een referendum, hetzij door mid del van nieuwe verkiezingen of via beide tegelijk, aldus De Gaullr. Naar de burgemeester vau het plaatsje Zeeland (N.Br.), mr. F. Verheyen, meedeelde, zijn 14.000 jonge kippen, die bij een brand in een pluimveebedrijf aldaar in de rook zijn gestikt, wèl besteed. Na de brand is de burgemees ter een kijkje gaan nemen bij het zwaar beschadigde bedrijf. Hij sprak daar met een veearts, die zei dat de kippen nog goed waren voor de consumptie als zij tenminste diezelfde avond nog zouden worden gebraden. De burgemeester overlegde met de betrokken verzekerings maatschappij die ermee akkoord ging dat de gestikte dieren zou den worden verdeeld onder de bewoners van Zeeland en inwo ners van tehuizen van ouden van dagen en ziekenhuizen. Een tel ling van de dieren is niet ge- ACHTTIEN MILJOEN SIGARETTEN IN ZEE GEWORPEN Een partij van achttien miljoen sigaretten is in de nacht van woensdag op donderdag ónder toezicht van een ambtenaar van de Amsterdamse douanerecher che even buiten de driemijls- zöno bij IJmuiden in de Noord zee geworpen. Deze acht jaar ge leden uit Amerikg aangevoerde en voor de troepen in Duitsland bestemde, dus niet aan accijns onderworpen, sigaretten hebben al die jaren in een loods aan de Sumatrakade te Amsterdam ge legen. Ze zouden verkeerd ge sausd, muf en. niet meer voor de verkoop geschikt zijn. Volgens de douanerecherche is het gebruikelijk bedorven of voor de consumptie ongeschikte goe deren te vernietigen. Toezicht daarbij van de douanerecherche is nodig om te beletten dat arti kelen die normaal aan invoer recht zijn onderworpen toch op de markt komen. Het Amerikaanse ruimtevaar tuig „Mariner 2", dat als alles goed gaat op 14 december op een afstand van 14.400 kilometer de planeet Venus zal passeren heeft, naar door het technologisch in stituut van Californië is mede gedeeld. zich thans aan de zwaartekracht van dc aarde ont trokken en een punt bereikt waar de aantrekkingskracht van de zon sterker is geworden. De ..Mariner 2" heeft thans een afstand van 6,4 miljoen kilo- a :;elegd. schied, de schade-uitkering zou berekend worden naar het aan tal in de boeken vermeld. Het ziekenhuis en het bejaar denhuis in Veghel, het blinden instituut in Grane en het nieu we bejaardenhuis in Zeeland hebben hun aandeel gehad, even als de gehele bevolking' van dit Oostbrabantse plaatsje. Commentaar van de zijde van de middenstand bleef niet uit, maar de burgemeester van Zee land vond dat hij goed had ge daan. Tenslotte hadden deze dode dieren niet langer kunnen blijven liggen en nu hadden tenminste de mensen, die slechts zelden kip eten, er een buiten kansje mee, aldus de burgemees ter. Do Zuidvietnamese regering zal haar ambassadeur uit Vien tiane terugtrekken wegens de erkenning door Laos van het communistische Noord-Vietnam en een volledige verbreking der diplomatieke betrekkingen is zeer waarschijnlijk. Dit is don derdag vernomen uit kringen die in nauw contact met de Zuidvict-- namese regering staan. Eerder had deze regering ver klaard de Laotiaanse maatregel te betreuren. Vietnam kan in hetzelfde land niet door twee ambassadeurs worden vertegen woordigd, aldus de verklaring. EEN DUUR ZOENTJE.... Een 43-jarige koopman uit Am sterdam heeft woensdagnacht duizend gulden „betaald" voor een zoentje. Hij was op het Leidseplein aangesproken door een ongeveer 20-jarig meisje, dat hem voorstelde" een eindje te wandelen. In de buurt van de Raamstraat, waar hel nogal donker is, vroeg het meisje om een zoentje. Terwijl dat ge beurde kwamen drie mannen te voorschijn, van wie er één de koopman een stomp in het gezicht gaf. De twee anderen grepen de kóópman vast en beroofden hem van een bedrag van duizend gulden. Het meis je was op korte afstand blij ven staan en ging er met de mannen vandoor. Het meisje heeft zwart haar, blauwe ogen, is 1.65 meter lang en spreekt met een Belgisch accent. De mannen zijn tussen 20 en 25 jaar oud. Eén van hen is een kleurling.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3