Papoeacongres in verwarring Tw Het verbond Rode Pimpernel Aanbeve toestand Paëina 2 DJrVPriJE'ZEEUW Vrijdag 21 september 1962 RECHTSZAKEN Zeeman verdacht van roofoverval in Hamburg voor de rechtbank in Den Haag Drie jaar geëist tegen marihuanahandelaar AGENDA NEDERLANDS ECHTPAAR IN OOSTENRIJK VERONGELUKT Burgers vallen soldaten aan met bijlen en hooivorken in Orleansville ANTHONY EDEN OVER NIEUW-GUINEA EN DE VER. NATIES van de Vrijdag 21 sep RAADGEVI YERGADE VRAAGT AC1 PROPAGANDA „SOWJE KOLONIAL Zwaar bewaakt werd donder dagmorgen de 30-iarige zeeman 3. J. L. de zittingszaal der recht bank in Den Haag binnengeleid, waar hij gisteren onder meer wegens een roofoverval in Ham burg terecht stond. De officier van Justitie, mr. Dieserinck, eis te tegen hem 15 jaar met aftrek van voorarrest en daarna terbe schikkingstelling van de regering. L. is geboren in Middelburg en heeft geen vaste woon- of ver blijfplaats. Vorig jaar 23 juni heeft ver dachte samen met zijn vriend Kurt Wouda aan de Gurhof- strasse 36 in Hamburg een roof overval gepleegd op een juwe lier, waarbij de 48-jarige schoen maker Heinrich Shockman. die te hulp was gekomen, werd neer geschoten. W. werd ter plaatse door de politie gearresteerd, doch het duurde tot half augus tus vóór 'de Haagse politie de hand kon leggen op L. Dit ge beurde onder sensationele om standigheden op het station te Den Haag. Een Hagenaar had namelijk aangifte gedaan van diefstal van zijn koffer met goederen ter waarde van 3.000 gulden. L. was enige tijd bij bestolene in huis geweest en hoewel de politie niet wist, dat hij de gezochte dader van de roofoverval was, werd het bagagedepót, waar de koffer was ontdekt, dag en nacht be waakt. Toen na vijf dagen L. zich meldde ging de politie tot zijn arrestatie over. Het bleek, dat L. in het bezit was van een revolver geladen met vijf scherpe patronen en schietklaar. Uit het verdere on derzoek bleek, dat L. zowel in Rotterdam als in Den Haag di verse diefstallen had gepleegd. Deze feiten waren hem gister morgen dan ook eveneens ten laste gelegd. Hij bekende op de bewuste dag de juwelierswinkel te zijn bin nengegaan en de juwelier K. A. H. Clusman te hebben bevolen met de handen omhoog tegen een deur in de winkel te gaan staan. Hij ontkende evenwel, dat hij de juwelier met een gummi slang had geslagen. De presidente, mevrouw mr. Minkenhof, merkte op, dat dat een geheel andere verklaring was, dan hij eerst had afgelegd. „Ik had met W. afgesproken, dat wie het eerst gepakt Werd alle schuld op zich zou némen en daarom zei ik eerst, dat ik had geslagen". Presidente: „Dat is onzin, want u heeft W. zelf zien arresteren". Nadat de juwelier was neer geslagen zou W. zijn zakken hebben doorzocht en een porte feuille hebben gestolen. Ver dachte L. betoogde, dat hij hier aan niet had deelgenomen, om dat hij naar de brandkast was gegaan. Juist op het moment, dat hij een hoeveelheid geld wil de nemen, hoorde hij gegil van de juwelier. Inmiddels kwamen er enkele personen de winkel binnen. „Ik zei tegen hen dat zij weg moesten gaan", aldus ver dachte. Dat hij hierbij met zijn pistool had gedreigd vermeldde hij niet. Terwijl zich buiten een vrij talrijk publiek verzamelde ging L. zijn vriend achterna, die in een aangrenzende kamer op een bank was gaan liggen. „Ik wilde hem meenemen want als hij ge pakt werd, zou ook bekend wor den dat ik de modedader was", aldus verdachte gistermorgen. Het tweetal ging naar buiten en drong zich door het publiek heen. „Toen sprong er iemand op mijn rug, die ik eraf heb ge gooid. Do man greep mijn pis tool en tijdens de worsteling ging dat af", zo verklaart L. thans. De presidente wees er evenwel op, dat volgens aanvankelijke verklaring verdachte, staande in het portiek van de winkel, had geschoten, waardoor de schoen maker dodelijk in de buik werd getroffen. Het pistool met vijf tien patronen had verdachte ge stolen op het schip, waarop hij het laatst had gevaren. Ik nam het mee, om geweld te voorko men, zo beweert verdachte. Presidente: „Het lijkt me dat er dan juist geweld ontstaat". Ver dachte: „Als de juwelier had ge dacht, dat het een stuk speel goed was, dan zou hij misschien niet hebben meegewerkt". Als getuige werd gehoord de schoenmakersknecht O. Eder uit Hamburg. De getuige Crusman verblijft voor herstel van zijn gezondheid in Oostenrijk en kon daarom niet ter zitting verschij nen. De getuige Eder was werk zaam bij de schoenmaker Shock man. Hij hoorde de bewuste morgen rumoer in de winkel van Crusman. Toen hij door de rui ten in de winkel keek, hoorde hij geluid van doffe slagen. Samen met zijn baas liep hij de winkel binnen en trof de juwelier hevig bloedend op de grond liggend aan. Op dat moment kwam L. binnen en hield het pistool op getuige Eder gericht en beva! hem de winkel te verlaten. Op een desbetreffende vraag van de president verklaarde de getuige met beslistheid, dat Shockman in geen geval ver dachte heeft besprongen en hem zelfs niet heeft aangeraakt. Ver dachte heeft vanuit het portiek zonder meer op het publiek ge schoten, waarbij Shockman do delijk werd getroffen. Toen de politie arriveerde had verdachte kans gezien zich tus sen het publiek te mengen en zo te verdwijnen, terwijl zijn vriend dadelijk werd gearresteerd. In zijn requisitoir ging de offi cier van Justitie de feitelijke om standigheden nog eens na. Hij constateerde, dat de verklarin gen van verdachte omtrent de schietpartij buitengewoon on waarschijnlijk zijn, mede gezien uit de ingang van de winkel zon der meer op het publiek gescho ten, mede om de mensen die te hulp snelden te intimideren. Toen is Shockman getroffen en dodelijk gewond. Aan de hand van het rapport van de psychiater noemde de officier verdachte een koelbloe dig misdadiger, die zich er slechts ongerust over maakte of hij wel een geslaagd misdadiger was-. do verklaringen van de getuigen. Verdachte heeft naar de mening van de officier van Justitie van- „Ik beschouw u als een ge slaagd misdadiger, zoals u het weten wilt", zo keerde de offi cier zich tot verdachte. Het is gebleken dat verdachte inder daad koelbloedig kon optreden en onder alle omstandigheden bij de gevaarlijkste misdaden het hoofd koel houdt. Dit bleek o lt bij het verlaten van de winkel, wat hij met grote waakzaamheid deed. en zich rustig onder de toeschouwers mengde. Het is overduidelijk, dat hij een ge vaarlijke misdadiger is en een gevaar voor de maatschappij, aldus de officier. De verdediger, mr. R. F. Foort- se, was van mening, dat niet be wezen kan worden geacht, dat verdachte de juwelier heeft ge slagen en tegen het hoofd ge schopt. Daarom suggereerde pleiter om alsnog de juwelier via de rechter-commissaris te horen. Wat gebeurd is rond de schiet partij, is allerminst duidelijk ge worden. Er zijn in totaal vijf verschillende lezingen daarom trent, aldus de verdediger. Hij meende dan ook, dat het niet vast staat, welk aandeel ver dachte hierin heeft gehad. De rechtbank zal op 11 oktober uitspraak doen. VRIJDAG 21 SEPTEMBER TERNEUZEN Luxor-Theater, 8 uur: „Diamanten bij het ont bijt". ZATERDAG 22 SEPTEMBER TERNEUZEN LuXor-Theater, 8 uur: „Diamanten bij het ont bijt". Concertgebouw, 8 uur: „Pas poort voor Chinh". Zuiderspórtpark. 3 u.: Tern. ■Boys IIHeinkenszand I. AXEL Het Centrum. 6.30 en 9 uur: Jerry als ruimtevaar der". Terrein Buitenweg: 4.15 uur: AZVV—Chrislanriia. ZAAMSLAG: Sportterrein, 4.15 uur: Zaamslag 2Waarde 2. Een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank don derdagochtend geëist tegen de 41- jarige Amerikaan Clinton W„ een arbeider uit New York. die op 30 juni in Amsterdam werd aangehouden toen hij een grote hoeveelheid marihuana in een auto vervoerde. De officier van Justitie, mr. W. K. baron van Dedem, geloofde dat deze W. een internationaal handelaar is. Hij handhaafde zijn standpunt, dat het gebruik van marihuana niet zo onschuldig is als men in sommige publikaties voorstelt. „Het kan tot gebruik van nog sterkere middelen lei den", zei mr. Van Dedem, die in dit verband citeerde uit waar schuwende publikaties van de wereld-gezondheidsorganisatie. De Amerikaan, die verklaarde de marihuana in Amsterdam te hebben gekocht voor 180,i in totaal ruim 900 gram, voldoende voor 3000 sigaretten, die op de zwarte markt minstens 7500, opbrengen), bekende dat het zijn bedoeling was de marihuana te verkopen. ,,lk kocht het omdat het zo goedkoop was en ik wilde het verkopen toen ik hoorde hoe duur marihuanasigaretten hier zijn", gaf de Amerikaan te ken nen. Hij was geschrokken van de zware eis. „Men gebruikt mij als de zondebok", gaf hij in zijn laat ste woord te kennen, nadat de officier van Justitie had medege deeld, dat de twee andere man nen in zijn gezelschap waren vrij gelaten, omdat zij geen verdoven de middelen in hun bezit hadden. Een anonieme tip bracht de po litie op 30 juni op het. spoor van de auto van een snorder, waarin de Amerikaan ztch liet vervoe ren. Hij vtcas al tien maanden in Europa en zou volgens zijn zeg gen in Amsterdam terecht zijn gekomen, omdat hij bij de Fran se consul een visum voor Frank rijk wilde aanvragen. Kort tevo ren was hij wegens illegaal ver blijf in Parijs uit Frankrijk ge zet. Het was niet de eerste maal dat W. Europa bezocht. Sinds 1959 maakte hii elk jaar een reis naar de oude wereld. „Om Frans te studeren", zei de verdachte, maar de officier van Justitie ge loofde daarvan niet veel. „Hoe kan een kartonnage-arbeider zich eenmaal per jaar een reis naar Europa veroorloven en hoe is het mogelijk dat hij hier dan kan leven zonder te werken?", vroeg de officier van Justitie zich af. „Ik kreeg elke maand een che que uit Amerika en dat was mijn eigen geld", antwoordde de Ame- kaan. die een pas kreeg op naam van Clinton W., maar naar later bleek uit informaties van Interpol als Thomas Baily in Amerika al vele veroordelingen (totaal negen jaar, w.o. vijf jaar Sing-Sing wegens autodiefstal) op zijn strafblad had staan. In de annalen van de narcoticabe- strijders kwam zijn naam even wel nog niet voor. De politiedeskundige drs. D. Eskes getuigde, dat in een mari- huana-sigaret 250 tot 300 milli gram marihuana zit, zodat uit de inbeslaggenomen hoeveelheid ze ker 3000 sigaretten hadden kun nen worden gerold. Zeven siga retten en twee pakjes (in de voe ring van zijn jas) had W. bij zijn aanhouding in bezit. In zijn op liet Centraal Station gedeponeer de koffer werden nog eens tien plastic zakjes en een lucifers doosje met marihuana gevonden. Het was voor de eerste maal dat de Amsterdamse politie marihua na verpakt in plastic zakjes aan trof. want doorgaans wordt dit verdovende middel in kranten verpakt. Hoofdagent-rechercheur R. Ver- haaf gaf te kennen dat het zijn indruk was, dat W- op weg was om de partij te gaan verhande len. toen de auto op het Damrak werd aangehouden. De officier van Justitie citeer de, om het belang van vervolging in narcoticazaken aan te tonen, uit enkele internationale verdra gen en publikaties van gespecia liseerde organen van de Verenig de Naties. Naar zijn mening be hoeft het Openbaar Ministerie de schadelijkheid van marihuana voor de volksgezondheid niet aan te tonen. „Het is nu eenmaal bij de wet verboden en ook de medi ci vinden marihuana nog steeds gevaarlijk", zei mr. Van Dedem. Ook tijdens de laatste zitting van de wereldgezondheidsorganisatie is herhaald, dat marihuana onder de termen van een verbod valt en dat geen verslapping in de con trole mag plaatsvinden. De raadsman mr. H. B. Wierin- ga was het eens met de strenge politiecontrole tegen de handel in verdovende middelen, maar z.i. bestaat er geen enkele aanwijzing dat zijn cliënt een internationaal handelaar is- „Hij is alleen bezwe ken voor de hoge prijzen die hier geboden werden", geloofde mr. Wieringa. Hij bepleitte clemen tie. De rechtbank zal op 4 oktober vonnis wijzen. Bij een autobotsing in Lind- Rosegg. provincie Karinthië, Oostenrijk, op de weg naar Triëst, zijn gistermiddag een no taris uit Amsterdam en zijn echt genote om het leven gekomen bij de frontale botsing werden de inzittenden van de andere wagen, een Oostenrijker en zijn echtge note, zwaar gewond. Beide auto's werden vernield. Er ontstond een tumult in de zaal van de Nieuw-Guinea-raad, waar het nationale Papoeacon gres wordt gehouden, toen enke le deelnemers schreeuwend en stampvoetend duidelijk maakten, dat zij de verklaring van Tang- gahma, dat het voorstel om in 1963 een volksstemming te hou den een tweederde meerderheid gehaald zou moeten hebben, „een handige draai vonden". Een aantal jonge Papoea's, dat van buiten de zaal de beraadsla gingen volgde, begon luidkeels mee te schreeuwen en een van hen sloeg een ruit in. Papoea politieagenten en andere con gressisten wisten de vechtende Papoea's evenwel spoedig uit elkaar te halen. De debatten ble ven daarna zeer verward en steeds werden er sprekers ge ïnterrumpeerd. Tanggahma zei, dat het slechts zijn enige oogmerk was de Pa poea's naar een vredige en rus tige toekomst te leiden. Volgens hem is het in overeenstemming met parlementaire gewoonten om aan dergelijke stemmingen een tweederde meerderheid te verbinden. Vele deelnemers wa ren inmiddels evenwel kwaad weggelopen, waarop de zitting werd verdaagd. Tevoren waren de deelnemers het reeds eens geworden over het zenden van een delegatie met een resolutie naar Djakar ta nadat de Verenigde Naties het bestuur hebben overgeno men. De Nederlandse regering en de Verenigde Naties zouden voor die tijd via hun vertegenwoordi gers in Hollandia worden inge licht. In de resoluie verklaren de Papoea's het akkoord te beschou wen als de enige mogelijkheid om een derde wereldoorlog in het gebied van de Stille Oceaan te voorkomen. De overdracht van het Nederlandse bestuur aan de Verenigde Naties zien zij als het einde van het koloniaal bestuur. Voorts verklaren de Papoea's zich bereid samen te werken met Verenigde Naties en met Indonesië teneinde de veilig heid en de vrede te handhaven. Zij betuigen solidariteit met de Afrikaanse en Aziatische landen, waaronder ook Indonesië. Vol gens de resolutie zal het begrip zelfbeschikkingsrecht moeten worden gezien als een extern recht. Bij het plebisciet zullen allo Papoea's die in Nieuw-Gui- nea wonen, ook zij die uit Indo nesië gekomen zijn, stemrecht moeten hebben. Gepleit wordt verder voor algehele amnestie voor hen die. hetzij door steun aan Nederland hetzij door steun aan Indonesië, veroordeeld zijn. Aan het overgangsbestuur zullen de Papoea's vragen een eigen vlag en volkslied te garanderen. De laatste paragraaf van de resolutie gaat over het tijdstip van de uitoefening van het zelf beschikkingsrecht waarover dus ondanks de meerderheid van stemmen voor 1963, nog geen definitieve beslissing is geno men. Tijdens de laatste redevoerin gen die aan het opstellen van de resolutie voorafgingen, had een van de organisatoren van het congres, de voorzitter van de Partie Nationaal. Wajoi. een felle aanval op de Nederlanders gedaan. Hij verweet hen een „leeg lasd" achter te laten. De heer Wajoi riep uit dat de Nederlanders „geen fabriek zul len achterlaten". „Evenmin als geld", voegde hij hieraan toe. „De enige zorg van de Neder landers is thans hun eigendom men op de boot naar Nederland te krijgen. Waarom dit geld niet gebruikt voor de ontwikkeling van de economie van Nieuw- Guinea en voor de opbouw van het land? De Nederlanders laten ons alleen het zelfbeschikkings recht achter, en dan nog een zelfbeschikkingsrecht dat we van de Indonesiërs zullen moeten krijgen. Dit is kapitalistische po litiek. Dit is een typische handel wijze van mensen die overal alleen maar zakelijk vaprdeel uit willen trekken", aldus Wajoi. Zijn redevoering werd ver schillende keren door luid ap plaus van enkele tientallen Pa poea's onderbroken. Tenslotte riep hij de Papoea's op een eenheid te vormen Hij verklaarde dat de vrijheid alleen bereikt kan worden door een heid. En de vrijheid ligt thans niet meer in Den Haag maar in Djakarta, aldus Wajoi. Ook hij verklaarde zich tenslotte echter voorstander van een plebisciet onder de Verenigde Naties. „Wat er ook gebeuren zal, Nieuw- Guinea zal een republiek wor den en niets anders dan een republiek", zo besloot Wajoi zijn rede. Het lid van de Nieuw-Guinea- raad Mofu verklaarde alle ver trouwen in de Verenigde Naties te stellen. Ook hij zeide voor stander van een plebisciet in 1963 te zijn omdat hij in de be loften van de Indonesiërs geen enkel vertrouwen stelt. Vervol gens werd de stemming gehou den met het hierboven vermeld verloop. Teneinde een definitieve beslis sing te nemen over het tijdstip van het plebisciet zal het natio naal congres vandaag opnieuw bijeenkomen. Dat zal dan de 7de zittingsdag zijn. De zesde zittingsdag van het nationaal Papoeacongres heeft dus nog geen definitieve beslis sing gebracht t.a.v. het tijdstip waarop volgens de deelnemers het plebisciet zal moeten worden gehouden. Bij de stemming spra ken zich 43 deelnemers aan het congres uit voor een volksstem ming in 1963. tijdens de uitoefe ning van het bestuur door de Verenigde Naties. 25 Papoea's waren voor de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht in 1969, zoals in het akkoord is overeengekomen Voorzitter Tanggahma conclu deerde naar aanleiding van deze uitslag, dat de resolutie zal moe ten instemmen met een volks stemming in '69, omdat het voorstel de tweederde meerder heid niet had behaald. Vele con gressisten betoogden evenwel luidkeels het daarmee niet eens te zijn. Er ontstonden in de zaal en onder de talrijke Papoea's buiten kleine vechtpartijen, waarna Tanggahma de zitting tot vrijdagmiddag verdaagde. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn bij botsingen tus sen burgers en militairen van het vierde Algerijnse district (het gebied van Algiers) in Or leansville twee doden en drie ge wonden gevallen. Zeven mensen worden vermist. Tijdens een beloging van een groot aantal burgers, onder wie velen uit omliggende dorpen, de den met bijlen en hooivorken gewapende demonstranten een aanval op militairen van Wilaja vier. Deze hadden daarop het vuur geopend, waardoor onder de burgers slachtoffers vielen. De vroegere Britse premier Anthony Eden, thans lord Avon. heeft in een artikel in het drie maandelijkse Amerikaanse tijd schrift „Foreign Affairs" kritiek uitgeoefend op de waarnemend secretaris-generaal van de Ver. Naties Oe Thant. „In afwachting van het resul taat van onderhandelingen (tus sen Nederland en Indonesië), be stond er geen reden om aan te nemen, dat Indonesië een wette lijke grond had om op Westelijk Nieuw-Guinea aanspraak te ma ken". aldus lord Avon. En hij vervolgt: „Het lijkt derhalve vreemd, dat de waarnemend secretaris-generaal van de Ver. Naties geweigerd heeft waarne mers te zenden om over de ge beurtenissen op Nieuw-Guinea te rapporteren naar aanleiding van de Indonesische parachutisten landingen en andere infiltraties in het gebied". „De Nederlandse regering had hierom verzocht en er werd niet aan voldaan onder voorwendsel, dat het een afwijking z.ou beteke nen van de neutraliteit (van de Ver. Naties) om waarnemers te zenden, wanneer niet beide par tijen het hier over eens waren. „Deze leerstelling betekent, dat de agressor en de aangevallene overeenstemming moeten berei ken voordat de Ver. Naties waar nemers kan zenden naar het toneel van de strijd. Dit is geen houdbare stelling in het kader van de internationale rechtvaar digheid", aldus lord Avon. Lord Avon zei verder, dat Nederland het beheer over Nieuw-Guinea heeft opgegeven „onder druk van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties". Na zeven jaar van Indonesisch bestuur zal de Papoeabetolking worden toegestaan in een volks stemming over de toekomst (e beslissen. „Een stemming onder derge lijke voorwaarden kan nauwe lijks enig vertrouwen wekken." Het is een teken van „toenemen de zwakte", dat de Ver. Naties er niet in geslaagd zijn het begin, sel hoog te houden, dat intei na tionale overeenkomsten moeten worden gerespecteerd, aldus lord Avon. De Ver. Naties hebben er te vaak de voorkeur aan gegeven de andere kant op te kijken wan neer de internationale zaak niet populair is, de gevolgen hiervan zijn naar uit de geschiedenis blijkt onvermijdelijk". Lord Avon leverde kritiek op wat hij noemde de inbezitneming van het Suez-kanaal door presi dent Nasser, het overnemen van Nederlandse schepen door Indo nesië „zonder aanvaardbaar com pensatie-aanbod" en Cuba's „dief stal" van Amerikaanse eigen dommen. Lord Avon stelde voor, dat de Internationale Bank in dergelijke gevallen financiële hulp zal ont houden, tenzij het betrokken land er in toestemt de benadeelde lan den of personen een compensatie aan te bieden voor de inbezitne ming van hun eigendom. door BARONESSE ORCZY 51). Zal ik ooit die dag vergeten? Mme la marquise was bijna waanzinnig van angst, en het was hartbrekend de dappere po gingen te zien, die zij deed om de vicomte te verstrooien. De enige zonnestralen die in onze duisternis doordrongen wa ren de korte bezoeken van my- lord. Buiten hoorden we de geregel de stappen van de wacht, die daar gezet was om ons gevangen te houden. Zij werden om de tien uren afgelost, en inderdaad wa ren we evenzeer in arrest alsof we gekerkerd waren in een van de gevangenissen van Lyon. Om ongeveer vier uur in de namiddag kwam mylord na een korte afwezigheid bij ons terug. Hij bleef een ogenblikje met M. Ie vicomte staan spelen. Alvorens heen te gaan nam hij madame's hand in de zijne en zei heel ernstig, terwijl hij zijn stem tot zacht gefluister deed dalen: „Vanavond! Wees niet bang! Wees overal op voorbereid! Denk eraan dat het verbond van de „Rode Pimpernel'1 nimmer faal de in het brengen van hulp. en dat ik u mijn woord verpand dat gij en die u lief zijn vannacht buiten Lyon zullen wezen." Hij was vertrokken, ons achter latend in verwondering over zijn vreemde woorden. Mme la mar quise was hierna net als iemand in een droom. Zij sprak nauwe lijks tegen me, en het enig geluid dat over haar lippen kwam, was een zacht geneurie, waarmee zij M. Ie vicomte in slaap zong. De uren kropen traag voorbij. Bij ieder geluid op de trap schrok madame op als een angstig vo geltje. De beruchte Laporte bracht meestal zijn bezoek tegen acht uur 's avonds, en nadat het helemaal donker was geworden, zat madame voor het kleine raampje en ik voelde dat zij de minuten telde die nog tussen haar en de dreigende tegenwoordig heid van die vreselijke man la gen. Een kwartier voor acht hoor den we de zware voetstap op de trappen. Madame vloog op als werd zij gestoken. Zij vloog naar het bed als een waanzin nige, en de enige deken om hem heen wikkelend nam zij M. Ie vicomte in haar armen. Builen :onden we Laporte's ruwe stem horen, terwijl hij tot de wacht sprak. Zijn gewone vraag: „Is alles in orde?" werd met 'n kort: „Alles wel" beantwoord. Toen vroeg hij of de Engelse spion bin nen was. en de schildwacht ant woordde: „Neen, burger, hij ging om vijf uur uit en is niet terug gekeerd." „Sedert vijf uur niet terugge keerd?" zei Laporte met een lui de vloek. „Pardi! Ik veronderstel dat die stomme Caudy hem toch niet zal hebben laten ontsnappen." „Ik zag Caudy zowat een uur geleden, burger", zei de man. „Zei hij iets omtrent de En gelsman toen?" Het scheen ons, die ademloos naar dit gesprek luisterden, dat de man een ogenblik aarzelde eer hij antwoordde; toen sprak hij met hoorbare zenuwachtig heid: „Caudy dacht toen. om u de waarheid te zeggen, dat de En gelsman in huis was. terwijl ik er zeker van was dat ik hem een uur tevoren de trap af had zien gaan." „Alle duivels", schreeuwde Laporte met 'n wilde vloek, „als ik ontdek dat jij, burger ser geant, of Caudy een blunder ge slagen heeft, zit er wat voor jul lie op." Geweldig vloekend schopte hij toen plotseling de deur van ons zolderkamertje open en bleef toen met de handen in zijn zak ken staan op de drempel, wijd beens, van aangezicht tot aange zicht met Mme la marquise, die nu tegenover hem stond als een tijgerin die haar welp verdedig de. Hij uitte een luide spotlach. „Aha. de aristo's!" riep hij, „wachtend op die vervloekte En gelsman, hè? Om jou en je ge broed uit de klauwen van die mens-tijger te reddenNiet zo echter mijn edele ci-aevant mar quise. De jongen is niet langer ziek hij is nu sterk genoeg, om de lucht van de gevangenis te kunnen verdragen in afwachting van volkomen rust in de armen van Mme la Guillotine. Burger sergeant", riep hij over zijn schouders heen. „geleid deze aristo's naar mijn wagen be neden. Als de Engelsman terug keert, vertel hem dan dat hij zijn vrienden onder de tedere hoede van dokter Laporte kan vinden. En avant. moedertje", voegde hij erbij, terwijl hij Mme la marqui se stevig bij de arm pakte, „en jij oude vogelverschrikker", be sloot hij, over zijn schouder tot mij, „volg de burger sergeant, Mme bood geen weerstand. Zoals ik u vertelde, was zij se dert het donker als iemand in droomtoestand; wat kon ik dus anders doen dan haar edel voor beeld volgen? Inderdaad was ik te verstompt om iets anders te doen. We strompelden allen de don kere trappen af, Laporte Mme la marquise geleidend, welke M. Ie vicomte vast in haar armen ge sloten hield. Ik volgde met de sergeant wiens hand op mijn schouder lag. Ik geloof dat twee soldaten achter ons aanliepen, maar daar ben ik niet zeker van. Beneden door de open deur zag ik de vage omtrekken van een grote koets, waarvan de lan taarns een zwak licht over de ruggen van twee paarden wier pen en op een paar mannen, die op de bok zaten. (Wordt vervolgd.) EDWARD KENNEDY KANDIDAAT VOOR DE SENAAT De jongste broer van (le Ameri kaanse president, de 30-,jarigc Edward Kennedy, is door de democratische partij tot kandi daat voor het senatorschap van de staat Massachusetts gekozen. Op de foto beantwoordt Ed ward Kennedy in Boston de toe juichingen van de democraten, terwijl zijn vrouw Joan lachend toekijkt. Chinese darmen voor een appel en een ei Na een onderzoek dat van be gin augustus tot nu geduurd heeft is de Rotterdamse politie er in geslaagd een grote serie havendiefstallen op te lossen en de daders te arresteren. In be gin juli hadden de 36-jarige ha venarbeider K. J. de M„ de even- oude koopman J. M. uit St. Wil- librord en zijn leeftijdgenoot en collega D. v. L. vijf vaten met Chinese darmen gestolen en ver kocht. De waarde van deze dar men was 21000 gulden. Zij beur den er echter maar 2300 gulden voor. Maar dit belette hen niet tezamen met anderen nog acht ton vismeel, een flinjke partij autobanden, twee ton lijnzaad- schilvers, vier ton rijstebloem, vier ton witte bonen, 1 ton ijzer en twee vaten koperborstels te stelen. Deze buit was ƒ45.000 waard en werd eveneens tegen spotprijzen van de hand gedaan. Drie havenarbeiders, de 32-ja- rige P. C. M„ de 52-jarige F. S en de 30-jarige C. J. H. zijn dezer dagen aangehouden. Eerder wer den al de 45jarige hoofdbaas C. D. J. en de 42-jarige loodsbaas A. B. aangehouden. In totaal zijn er dus acht betrokkenen bij dez» havendiefstallen. De agendacomm V. N.-assemblee hee avond na een stom met 13 tegen vier vier onthoudingen, aanbeveling te doer stand in Hongarije da »e plaatsen. De speciale V.N.-a voor de kwestie-H Leslie Munro uit Ni werd herhaaldelijk justische vertegenv tic rede gevallen, I Klaarde dat de Sow 40.000 man troepen heeft en dat 8.000 I politieke redenen ge den gehouden. De I derminister van Zaken Semenov ha geprobeerd, met h De raadgevende van de Raad van I donderdag de Weste den opgeroepen eer vere propaganda te het „Sowjet-kolonial den- en Oost-Eur< landen van de raat de algemene vergadc Verenigde Naties vri gen eisen voor de 1< liet ijzeren gordijn genheid benutten op de tegenstelling Russische optreden dekolonisatiepolitiek Westen voert. De assemblee kw, eenstemmige uitspr debat over de kwi hand van een rap Luxemburger Lindei Het moet voor het moeilijk zijn om aa aldus de rapporteur, van het zogenaamd koloniale zelfbesehikl bestuur is, terwijl kolonialisme in Euro is een blok van state onder uitsluitende Russische controle. Nadat, bij de aanv vergadering van de mor donderdagmidd Pcschar (P."V. d. A- uitgebracht van dc Kamer aan H. M. c aangeboden opgave leden om daaruit jnen tot voorzitter, d< <i. Kortenhorst mede de Koningin bij haar 18 september j.i- de 1 horst als zodanig hac De griffier der Ka F. Schepel, las ver' Koninklijk Besluit v< De Voorzitter, mr. tenhorst, sprak daar rede uit die hij als de van hem wenste te z De Voorzitter dec n.m. mede, dat woens terimrapporl is vers de commissie die dc van de Kamer onder commissie beveelt aa te nemen met éen s; openbare commissie gen. De Voorzitter stele fnterimrapport aan stellen in de openba ring der Kamer van 27 september a.s. De 1 met dit voorstel akko Voor het overige Voorzitter voor, de politieke besehouwin om te houden zonder voorbereiding. Deze z nen in de openbare van 2 oktober a.s. Aan de algemene fi schouwingen zal. a nog een schriftelijke ding voorafgaan. Op 4 oktober zal nota in behandeling nomen. Zonder discussie hoofdelijke stemming de de Kamer het wets wijziging van de sc kosten van het regent wijziging, in evenrec 's konings inkomen tc 's rijks kas, moest omdat 's konings ink' wet van 21 juni 19611 ziging heeft ondergaa Het wetsontwerp t ing van het Kon. Be: december 1961 houc ging van de tabaksacc oand met de verhogi invoerrecht op ruwe gevolg van de eerste van het gemeenschap netarief van de E. E. der hoofdelijke stemn nomen. Vervolgens werd n< tal wetsontwerpen z delijke stemming a; waaronder de wetsont in verband staan me ging van de kinderbij Bij de behandelin wetsontwerp begroti: derlands Nieuw-Guine dienstjaar 1962 vroeg Blom (P. v. d.-A.) naa beid van een bericht ling van verlof aan in Nederlanda'Nieuw-

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2