Minister Luns naar Londen De verkiezingen in Algerië Ook vertegenwoordiger van China op V.N.-agenda ^preólclenten en kun parlementen De V'N.-assemblee begon aan algemeen debat VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5708 WEFRRERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER Frankednjr W.1 abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de San'de Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs; ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v7h Firma P. J. van de San'de te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of; Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. pooi een toeval wordt de we reld vergast op een ongeveer ge lijk geaard schouwspel in drie Janden: Frankrijk, Algerije en Brazilië. Telkens gaat het erom «•ie in een staat het laatste en beslissende woord behoort te hebben, liet volk of één enkele man. In al die gevallen kan men echter de zaak weer net niet zo scherp en eenvoudig stel- P RINSES BEATRIX NAAR PERZIE Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van H. K. H. Prinses Beatrix in de loop van volgende maand een reis naar Azië te ondernemen. De kroon prinses zal in enkele landen een officieel bezoek brengen. Enkele andere landen zou zij privé wil len bezoeken. Naar verluidt was het aanvankelijk de bedoeling, dat de Prinses haar reis zou ma ken in aansluiting op het staats bezoek van Koningin en Prins in Perzië. doch zoals bekend is dit bezoek in verband met de aardbevingsramp in Perzië tot het voorjaar uitgesteld. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde ons mede, dat van offi ciële zijde nog geen informaties kunnen worden verstrekt. len alsof het gaat om een strijd tussen democratie en dictatuur. In het minst interessante ge val, Brazilië speelt president Jaoa Goulart een door stakingen en tegenstribbelende politici doorkruist spel om het persoon lijke gezag van de president uit te breiden ten koste van dat der parlementariërs. Hierbij spreekt in zijn voor deel dat de nog niet zo lange er varing met de parlementaire de mocratie de Brazilianen weinig reden tot juichen heeft gegeven, zodat een heimwee naar de tijd van Getulio Vargas zeer ver klaarbaar is. En deze was een dictator zij het er een van de schaarse soort die maat wist te houden met zijn macht. SPIEGELBEELDEN VAN DE GAULLE De moeilijkheid is in dergelijke zaken dat men een nieuwe man, bijvoorbeeld Goulart, wel ook die macht kan geven maar niet weet of deze er even omzichtig mee omspringt. Het heeft er de schijn van of Goulart zich een beetje naar het voorbeeld van De Gaulle spiegelt. Dat geldt ook enigszins voor Ben Bella, die door de manipula tie van do enige kandidatenlijsten eind deze maand zeker is van een hem welgevallig parlement. Dit temeer omdat een van de weini ge tegenstanders die hij nog de weg tot verkiezing open liet, Boudiaf, voor de eer bedankte. Het construeren van een volks vertegenwoordiging die voorna melijk ja knikt, brengt Ben Bella of hij nu president wordt of eerste minister in een behaag lijke positie om zijn beleid uige- voerd te krijgen. Onaangenaam voor hem is slechts dat nog her haaldelijk militairen van het oude ondergrondse front en van het bevrijdingsleger van Boume- dienne blijk: geven zelfstandig besluiten te nemen en uit te voe- WIE WORDT DE TWEEDE MAN? Wat dat betreft heeft De Gaul le de zaken beter in de hand, al blijken dan moordplannen tegen hem te worden uitgebroed door hoge militairen. En hij staat op het punt weer een grote demon stratie te gevet van minachting voor het parlement. Hij is voor nemens via een volksstemming over het hoofd van het parle ment en door een zeer dubieuze uitlegging van de grondwet voor elkaar te krijgen dat weer bij plebisciet zijn tweede-man en op volger wordt aangewezen. Er js protest onder politici en in kran ten, maar dat klinkt een beetje irreëel omdat ieder weet dat De Gaulle zijn plan kan doorzetten dank zij de politieke apathie van de kiezers die alles maar liever aan de generaal overlaten. De procedure is: eerst een reeks toespraken voor radio en televisie, wat rondreizen om ge juich te verwekken en dan een sis voor nieuwe onderhandelin gen tussen de atoomlanden. De Braziliaan stelde voor dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, Amerika, Frankrijk en Engeland de moge lijkheid overwegen van nict- officiële besprekingen in New York over een staking van de kernproeven. De Melo Franco zou Latijns Amerika gaarne als een zóne zonder kernwapens zien. Hij gaf als zijn mening te kennen dat de handelspolitiek van bepaalde landen, met haar voorkeursrech ten van de onderontwikkelde landen „internationale gepensio neerden" dreigt te maken. (j. el'4er stelde hij voor de be ginselen van non-interventie en zelfbeschikking toe to passen op Duitsland, Cuba en Zuidoost- Azie. De assemblee keurde de aan beveling van haar agendacom missie goed dat het algemene debat vandaag zal worden onder broken ter bespreking van liet Nederlands-Indonesische ak koord over Nieuw-Guinea, op grond waarvan de Verenigde Naties enige tijd een bestuurs functie in dat gebied gaat ver vuilen. Verwacht wordt dat Ne derland en Indonesië gezamen- De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft aan het begin van haar werkzaam heden een minuut stile in acht genomen voor de overleden imam van Jemen. De eerste spreker in liet alge mene debat was A. R. de Melo Franco van Brazilië. Deze kon digde een onlwerp-resolutie aan over een staking van dc kern proeven en vroeg de steun van de assemblee voor het memoran dum der neutrale landen als ba- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordelijke wind Zonnige perioden, maar in de loop van de dag ook van het noorden uit binnendrijvende be wolking. Op de meeste plaatsen droog weer met dezelfde middag- temperaturen als gisteren, of iets lagere. Zwakke tot matige noor delijke wind. VRIJDAG 21 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 7.04 7.31 Terneuzen 7.39 8.06 Hansweert 8-19 8.46 Walsoorden 8.29 8.56 ZATERDAG 22 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 8.17 9.03 Terneuzen S.52 9.38 Hansweert 9.32 10.18 Walsoorden 9.42 10.28 ZON MAAN op onder op onder Sept. 21 6.23 18.43 23.36 15 07 22 6.24 18.40 15.57 23 6.26 18.38 -- 0.32 16.39 MEER BEWOLKING Een krachtig hogedrukgebied, waarvan het middelpunt boven de Britse eilanden was gelegen beheerste donderdag het weer iri ons land. Dit zal ook vandaag zo blijven. Noordelijke winden zul len dan over de Noordzee ech ter lucht gaan aanvoeren, waar in meer bewolking zal voorko men. Het blijft echter op de meeste plaatsen droog weer. De noordelijke wind wordt, vandaag zwak tot matig, terwijl de tem peraturen dezelfde waarden zul len bereiken, of iets lagere. ALGEMENE VERGADERING VERENIGDE NATIES GEOPEND Een beeld van de opening van de nieuwe algemene vergadering van de Verenigde Naties, dinsdag in New York. De Pakistaanse afgevaardig de Zafrulla Khan, die tot, presi dent van deze zitting is gekozen, houdt zijn openingsrede. AchteT hem is Oc Tliant, waarnemend secretaris-generaal van de Ver. Naties te herkennen. lijk oen ontworp-rcsolutie zullen indienen, waarin de Verenigde Naties daartoe wordt gemach tigd. De Cubaanse afgevaardigde dr. Garcia zei van mening te zijn, dat Amerika „een aanval op grote schaal" tegen Cuba aan het voorbereiden is. Hij ant woordde daarmee de Amerikaan se afgevaardigde Adlai Steven son. die gezegd had dat Cuba een ondermijnende campagne tegen zijn buurlanden voert. „U kunt aan uw agressieve generaals vertellen", aldus dr. Garcia. dat meer dan zes mil joen Cubanen bereid zijn anders dan met mooie woorden het Handvest van de Verenigde Na ties te verdedigen". De woorden van de Cubaan werden met luid applaus ont vangen door de afgevaardigden van het Sowjet-blok en enkele neutralistische vertegenwoordi gers. Over de Euromarkt zei de Amerikaanse afgevaardigde Ste venson, dat zulke groeperingen „aan niet-leden het grootst mo gelijke voordeel van de grotere markt" moeten bieden. Een land kon zijn welvaart niet vergroten door de welvaart van anderen te beperken. Amerika zou zijn best doen om een V. N.-conferentie over handel en ontwikkeling te doen slagen. Voor het oplossen van de inter nationale geschilpunten is vol gens Stevenson geduld en kalmte nodig om te voorkomen dat het kruitvat ontploft. De bijeenkomst van de alge mene vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag 15.30 uur (Ned. tijd). NIEUWE GOUVERNEUR OP ANTILLEN Maandagochtend is de nieuwbe noemde Gouverneur van de Ne derlandse Antillen, mr. N. De- brot, in Willemstad aangekomen. Van Nederland was hij eerst naar zijn geboorte-eiland Bonaire ge reisd, waar hij werd opgehaald door liet fregat van de marine „Van Ewijck'' voor de tocht naar Curacao. Foto: De nieuwe Gouverneur loopt van de plaats van aan komst, de handelskade van Wil lemstad, naar liet Gouverne mentshuis, waar hij later tijdens een plechtige zitting van de Staten, zijn ambt aanvaardde. Op deze foto links van de Gouver neur minister-president E. V. ■Jonckheer, rechts de voorzitter van de Staten, de heer J. A. O. Bikker. gaat verdonkeremaand te heb ben, kan hij dan de oogst van zijn populariteit binnenhalen. AUREOOL GEVRAAGD De president is ervan over tuigd dat als hijzelf niets doet, over zijn opvolging een ongena dige machtsstrijd zal ontstaan. Er is niemand in Frankrijk die ook maar bij benadering aanzien en gezag geniet als hij. Om zijn referendum. Dat behelst een in grijpende zaak met vele aspecten, waarop met een simpel ja of nee geantwoord moet worden. In feite absurd en ook naar de,uit slag nietszeggend omdat de ge neraal niet nalaat erop te wijzen dat hij al staat dat niet op het briefje eigenlijk vraagt of men voor of tegen zijn persoon is. Na zo de zaak waarom het in feite opvolger in het ambt althans iets mee te geven dat daarop lijkt, wil hij hem van zijn eigen zegen kunnen voorzien en hem het aureool geven door dc hele natie, bij voorkeur in één keer, gekozen te zijn en niet na een reeks stemmingen door een groep daarvoor door de grond wet aangewezen lieden. In feite kan het parlement voor het referendum gehouden kan worden dtvjegering met een motie van wantrouwen naar huis sturen en zonder handtekening van ministers zal ook De Gaulles referendum niet kunnen door gaan. Veel hoop dat dit gebeu ren zal, heeft niemand. De poli tici moeten durf hebben tegen de populaire president in te gaan, want het kan hun licht hun her verkiezing kosten. En zoveel moed lijkt het Franse parlement van nu, al gaat het erom onder mijning van zijn eigen rechten tc voorkomen, niet op tc kunnen brengen. (Nadruk verboden.) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. is donderdag om streeks half één per vliegtuig van Zestienhoven naar Londen vertrokken. Hij zei vóórdat hij in het vlieg tuig stapte, dat het aan te nemen is dat hij in Londen ook over de grenskwestie tussen Suriname en Brits-Guyana zal spreken. De Nederlandse minister had deze zaak donderdag uitvoerig be sproken met de premier van Su riname, Emanuels. De minister zei voorts dat hij anderhalve dag op Chequers, het buitenverblijf van de Britse premier, besprekingen zal voe ren. Dit buitenverblijf is door premier MacMiilan beschikbaar gesteld aan minister Heath voor zijn overleg' met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Benelux-landen. Ook de Britse regering was goed ingelicht over de Neder landse opvattingen. Minister Luns zei het een uit stekend idee van de Britse re gering te vinden afzonderlijk overleg te plegen met E. E. G.- landen voor de hervatting van de onderhandelingen te Brussel. Hij herinnerde eraan dat de Luxemburgse en de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, de heren Schaus en Spaak, in de tweede helft van deze week eveneens voor overleg in Londen zijn of zullen gaan. Later zal er dan nog vooroverleg zijn met de Italianen en de Duitsers. De minister zei „met grote voldoening kennis te hebben ge nomen van het slotcommuni qué". In antwoord op een vraag over het communiqué zei minister Luns dat dc E. E. G. meer han del scheppend dan handel beper kend wil zijn. Veel hangt af van de ontwikkeling en het kan niet worden ontkend dat de toe treding van Groot-Brittannië de volledige vrijheid van handelen zal beperken. Verder zei minister Luns: „Wij zijn niet pessimistisch over de uitbreiding van de handel met landen buiten de gemeen schappelijke markt. Van het ogenblik af dat Groot-Brittan nië lid is van de E.'E. G., zal zijn krachtige stem worde gehoord en zijn invloed zal meer worden gevoeld dan tijdens de onder handelingen over toetreding. Dit wordt dikwijls vergeten door degenen die tegen het Britse be leid in deze kwestie zijn gekant". In antwoord op de vraag of de onderhandelingen over een poli tieke unie dienen te worden her vat, vóórdat Groot-Brittannië lid van de E. E. G. is, zei minister Luns dat alles afhangt van de voorwaarden. In antwoord op de vraag of hij zich zou verzetten tegen hervat ting van de onderhandelingen over een politieke unie voor Groot-Brittanniës toetreden tot de E. E. G. zei de minister dat alles afhangt van de voorwaar den. „De Nederlandse regering is voorstandster van een poli tieke unie van de zes maar als het wordt beperkt tot de zes moet de structuur geheel anders zijn dan een politieke structuur met Gtont-Brittannië", Neder land is, zei de minister, voor een supranationale opbouw van de Europese gemeenschap, maar „wij willen wel water in onze supranationale wijn doen ter- wille van toetreding van Groot- Brittannië omdat wij weten dat Groot-Brittannië niet veel voelt voor een supranationale op bouw". Minister Luns zei dat Neder land niet zal weigeren over een politieke unie van de zes te spreken vóórdat Groot-Brittan niës toetreding een feit is, maar tot dusver is het nog niet moge lijk gebleken overeenstemming te bereiken en de meningsver schillen te overbruggen. Zolang Groot-Brittanniës toetreding waarschijnlijk is, zal Nederland erop blijven aandringen dat Groot-Brittannië volledig wordt gehoord over alle aspecten en niet voor een voldongen feit wordt geplaatst. Hij voegde er echter aan loc in de naaste toekomst geen voor uitzichten te zien voor een her vatting van de besprekingen over een Europese politieke unie. Over liet standpunt van Italië zei minister Luns dat volgens zijn laatste inlichtingen dc Ita liaanse regering geen voorstand ster is van een Europese topcon ferentie zonder dat van te voren vaststaat dat deze succes zal hebben. Hij zei voorts in ant woord op een vraag dat het Ita liaanse standpunt dichter bij dat van Nederland en België is ge komen. De houding van Luxemburg maakt een gemeenschappelijk beleid van de Benelux niet ge makkelijker. De minister zei dit in antwoord op de vraag of de politiek van de Luxemburgse re gering een gemeenschappelijk beleid onmogelijk maakt. Minis ter Luns zei een bespreking met minister Schaus te zullen heb ben, echter niet in Londen. Over de gemenebestconferen tie zei minister Luns nog dat Nederland met voldoening heeft vastgesteld dat het communiqué genuanceerd is en niet kortweg de idee van een Brits lidmaat schap van de E. E. G. verwerpt. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat de handen van de Britse regering niet gebonden zijn. Dc Algerijnen hebben donder dag in betrekkelijke rust hun eerste parlement gekozen. Alleen in de omgeving van Algiers von den twee schietpartijen plaats. Volgens een eerste schatting heeft 65 a 70 percent van het kie zerscorps de lijst van 196 kandi daten goedgekeurd, die door het Russische interruptie Dc agendacommissie van de algemene vergadering heeft zon der stemming besloten, plaatsing van de kwestie van de vertegen woordiging van China op dc agenda aan te bevelen. Toen de gedelegeerde van na tionalistisch China, Lioe Tsjie, aan het woord was, werd hij voortdurend onderbroken door de Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken Semenov, dio het deed voorkomen alsof hij de spreker niet kon verstaan. Nadat Lioe Tsjie had gesproken over de toevloed van Chinese vluchtelingen naar Hongkong en van Oostduitsers naar West- Berlijn, zei minister Semenov: „Deze heer schijnt West-Berlijn te vertegenwoordigen. Waar komt hij eigenlijk vandaan?" Nadat de Rus nog eens had geïnterrumpeerd, werd hij door de voorzitter van de alge mene vergadering, Zafroella Chan, tot de orde geroepen. De Amerikaanse afgevaardig de, Charles Yost, achtte het niet nodig om de kwestie opnieuw in de assemblee ter sprake te bren gen, daar zij vorig jaar reeds volledig was besproken. Hij maakte geen formeel bezwaar tegen de aanbeveling. Z;jn land zou zich echter tegen elke ver andering in de vertegenwoor diging van China verzetten, zo zei hij. In totaal stonden 93 punten op de nominatie voor de agenda van de algemene vergadering. De assemblee heeft zeven daar van, alle behorende tot de proce dure, al afgehandeld. De overige 86 werden woensdagavond voor plaatsing op de agenda aanbe volen. Verwacht wordt dat deze week een besloten bijeenkomst over deze aanbevelingen zal wor den gehouden. Op de bijeenkomst van de agendacommissie die vier-en- een-half uur duurde, hebben zich heftige disputen tussen de Westelijke en Oostelijke afge vaardigden voorgedaan, behalve over Hongarije en China ook over Korea en Angola. De Sowjet-Unie heeft op dc bijeenkomst haar verzoek om plaatsing op de agenda van de kwestie inzake het beleggen van een internationale conferentie over handel ingetrokken. De Nederlandse afgevaardigde, mr. Schürman, had dit voorgesteld om dubbel werk te voorkomen; de economische en sociale raad van de V. N. (Unesco) heeft na melijk ook een dergelijk voorstel op de agenda laten plaatsen. De Russische afgevaardigde Arka- def ging ermee akkoord dat de kwestie verwezen wordt naar de economische en financiële com missie van de Verenigde Naties. De afgevaardigden van Frank rijk, België en Nederland wezen beweringen in het Sowjet-me- morandum, dat het verzoek om een internationale conferentie begeleidde, van de hand. In het memorandum werd onder meer verklaard, dat de E. E. G. „dis criminerend en restrictief" is. De Belg Loridan noemde deze be woordingen „tendentieus en mis leidend". Algerijnse bevrijdingsfront (F.'L. N.) was ingediend. Het grootste deel van de nieu we afgevaardigden is aanhanger van Ben Bella, Men verwacht dan ook dat Ben Bella premier zal worden als het parlement op 25 september bijeenkomt. Bij de schietpartijen in de om geving van Algiers tussen gueril- lastrijders van wilaja vier het politieke en militaire district Al giers en gendarmes zijn drie gendarmes en een Mohamme daanse vrouw gewond. In Algiers zijn woensdagavond twee Belgen verdwenen. Op het strand, op 10 km van Algiers, heeft men donderdagmorgen de lijken gevonden van het echt paar Theus. Dit was ook al zoek sinds woensdagavond. Dc iden titeit van het echtpaar is niet bekend. Mohamed Chider, de secreta ris-generaal van het politieke bureau, heeft in verband hier mee verklaard, dat de schuldi gen zeer streng gestraft zullen worden. ZE WILDEN GRAAG PRINSJESDAG ZIEN Zó graag wilden vier jongens van 14 en 15 jaar uit het Rot terdamse Observatiehuis de feestelijkheden van Prinsjes dag meemaken, dat ze alleen daarvoor dinsdag zijn ont snapt. Ze liftten naar Den Haag en inderdaad hebben ze het feest tot het einde toe meegemaakt. In het holst van de nacht belde één van hen de politie om te vertellen dat ze op de Laan van Nieuw-Oost- Indië stonden en graag naar Rotterdam wilden ,worden4te- ruggebracht. En dat'gebeurde.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1