dit de Provincie £jL3 i Kantongerecht Terneuzen KATANGA Macro-economische ramingen voor 1962 en 1963 Blijvende druk op prijzen en lonen Vergadering van het Dagelijks Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij TERNEUZEN VOGELWAARDE IJZENDIJKE Woensdag 19 september '62 DE VRIJE ZEEUW Vreemde capriolen met du bieuze gevolgen van bejaarde automobilist. Tot vijftig gulden boete of tien dagen hoorde de 75-jarige L. L. p. C. T. uit Nieuw-Namen Zich conform de eis veroordelen we gens een ernstige verkeersover treding. die nog betrekkelijk goed afliep. T. was op 7 juli van dit jaar met zijn auto, komende uit de richting Gentse Poort naar de Stationsweg te Hulst aan de lin kerzijde van de weg het trottoir opgereden en had daar met een flinke vaart een eind verder een li htmast geramd, die hierdoor afknapte. De auto van T. werd hierbij zwaar beschadigd. „Mooi hè?", zei de kantonrech ter tot de verdachte terwijl hij hem de foto's toonde, die de po litic na het ongeval had ge maakt. T., die zich niet in 't minst onder de indruk toonde, ant woordde kalmpjes: „Ja, 't is goed aangekomen". Over het letsel, dat hij zelf bij dit ongeval had opgelopen, repte hij niet en zei eerst, nadat mr. Van den Belt hom hiernaar vroeg, dat hij verschillende hoofdwonden en een diepe knie- wond had bekomen. Als verweer voor het uitvoe ren van zijn vreemde capriolen voerde hij aan, dat hij tegenlig gers wilde ontwijken. Hij rijdt al vanaf 1923 en nog nimmer is hem een ongelukje overkomen. Diverse getuigen hadden ech ter tegenover de politie ver klaard, dat er in 't geheel geen togenliggend verkeer was op het moment dat verdacht aan kwam rijden De officier vond dit verweer dan ook afdoende weerlegd en constateerde als oorzaak der aanrijding, dat de verdachte óf te hard moet hebben gereden, óf dat zijn reactievermogen ver minderd was. Gezien de hoge leeftijd van T. hield hij het maar op dit laatste. „We mogen blij zijn, dat dit afgezien van het lichamelijk letsel dat verdachte zelf heeft opgelopen zonder jersoonlijke ongelukken is afge lopen. Ik eis dan ook een ern- -lige waarschuwingsboete", zei mr. Doedens, die hierna kwam tot bovengenoemde eis. ..U had heel goed dood kunnen rijn en hebt de veiligheid van de weg ernstig in gevaar gebracht", aldus sloot mr. Van den Belt zich lierbij aan. Dit alles vermocht echter niet 'le bejaarde verdachte voor goed le schrik voor autorijden op het ijf te hebben gejaagd, gezien zijn antwoord op de vraag van le kantonrechter, of de auto nog ton gerepareerd worden en hij nog van plan was te blijven rij den. luidde: „We zullen pro beren!" De schade aan de lichtmast, die ongeveer vijfhonderd gulden beliep, was al geregeld. C. F. D. M. te Hontenisse was niet op zijn qui vive geweest, toen hij, komende met zijn auto vanaf de Havendijk, niet goed uitkeek naar naderend verkeer op de Hulsterweg. Hierdoor remde hij te laat, waardoor een aanrijding ontstond met een auto die van rechts uit de richting Huist kwam. Het had M. een dikke vijftig gulden gekost de schade te regelen. M. gaf toe fout te zijn geweest, maar verkeerde tevens in de foutieve veronderstelling, dat niet hij, doch dc auto op de voorrangsweg het eerst had moeten remmen. De officier hielp hem hierom trent even uit de droom en eiste ter correctie en ter waarschu wing voor dit feit, dat hij een ernstige overtreding noemde, vijftig gulden boete. ..Dat vind ik verschrikkelijk", zei de verdachte, „ik heb al meer dan vijftig gulden betaald en nu nog eens!" Wellicht was do uitspraak: 40 gulden, een kleine pleister op zijn verkeerswonde. De dagvaarding tegen de 72- jarige T. W. te Hontenisse luid de, dat hij in mei van dit jaar op do Hengstdijkse Straatweg niet rechts gehouden had als be stuurder van een auto en/of niet behoorlijk naar rechts was uit geweken voor een hem inhalen de scooter. Hierbij reed de scoo ter tegen het voorste spatbord van verdachtes auto. Verdachte, die garagehouder is en ter plaatse zeer goed bekend, l ze'de zich bepaald niet schuldig ®®n deze aanrijding te voelen De scooterrijder had volgens hem to hard gereden. „Ik schrok rna dood", zei verdachte, „toen ik hem opeens naast me zag' „Dood nog niet", zei mr. Van den Belt, „u staat hier nog Dat w. de betreffende wég- bocht links had genomen, gaf hij h ,Vol°ens hem doen alle chauffeurs dit op deze plaats. Do kantonrechter ziede dit niet te hopen. In ieder geval had verdachte Elcmaal links van de weg ooien, do remsporen spraken in ui' geval duidelijke taal, conclu deerde do officier, die het pri mair ten laste gelegde bewezen achtte en hiervoor vijftig gul den eiste, doch vrijspraak vroeg voor het tweede ten laste ge legde wegens gebrek aan bewijs, De kantonrechter refereerde zich aan het laatste, voor het eerste feit veroordeelde hij W, tot veertig gulden boete. de rijweg niet vrijgelaten had voor een auto, die voorrang had. Om een aanrijding te voorkomen had E. A. W., die met zijn auto uit de richting Axel naar Zuid dorpe reed, een goed heenkomen gezocht in de wegberm, waarbij een bermpaaltje werd afgeknapt. Hij sprak met De C. af, hem er gens te zullen treffen om de schade te regelen, doch toen W. zich op de afgesproken plaats vervoegde, was De C. daar niet aanwezig. W. had echter diens autonummer opgenomen en zo doende kon de politie verbaal opmaken tegen De C. De C. ontkende echter bij ver hoor alles en zeide zelfs nimmer in Zuiddorpe te zijn geweest. De wachtmeester van de Rijkspo litie te Zuiddorpe, Th. C. de K., kwam dit alles ter zitting beves tigen. De civiele vordering was niet zo hoog, n.l. tien gulden. Deze werd W. toegewezen, doch De C. werd bovendien nog veroordeeld tot 40 gulden boete, dit alles bij verstek. Een waarschuwingsboete van tien gulden moest D. M. v. L. te Terneuzen betalen, omdat hij als bestuurder van een vrachtauto, achteruitrijdend, tegen een stil staande personenauto was opge reden. „Is het de gewoonte, edelacht bare", zo vroeg na de eis, die dezelfde was als de uitspraak, de verdachte, „dat men na een der gelijk ongeval met drie man komt aanvliegen en uitdrukkin gen bezigt als„Ik steek je kapot?" „Hopelijk niet", zei de kanton rechter, die echter wel kon he grijpen, dat men bij een derge lijke botsing geen blij gezicht trekt. Natuurlijk vond ook hij het optreden van de beledigde partij en diens gezelschap wel ere: bruut. Verdachte zeide zich niet be wust te zijn achteruit te hebben gereden, hij moest stoppen voor een hem tegemoetkomende bus, vóórdat hij zijn voornemen ach teruit te gaan rijden om de Melkcentrale aan de Industrie weg te bereiken, kon uitvoeren. De getuige V., koopman ambu lant en thans verblijf houdende te Leiden, beweerde echter, dat v. L., die vóór hem reed, na, evenals hij, even te hebben ge stopt om de tegemoetkomende bus te laten passeren, zijn rich tingaanwijzer naar links heeft uitgestoken en toen achteruit op zijn auto reed. De moeder van V., eveneens als getuige gedagvaard, kwam deze zienswijze bevestigen. De officier vond. dat uit deze getuigenverklaringen toch wel bleek dat v. L. fout was geweest en baseerde hierop zijn lichte eis. Vrije zaterdagperikelen. ,,'t Is eigenlijk gekomen van wege de vrije zaterdag, edel achtbare", zei P. van L. na voor lezing van de dagvaarding, tot de kantonrechter. Verdachte vond op 30 juli van dit jaar, dat hij zijn vrije dag best eens kon doorbrengen met uit hengelen te gaan met. zijn zwagers. Zij voerden deze bezig heid uit in dc Grote Kreek tus sen Axel en Westdorpe en dit alles zou een vredige vrijetijds besteding geweest zijn voor Van L. en diens zwagers niet voor de vissenvijf palingen waren zo onfortuinlijk in het aas van Van L. te happen ware het niet, dat de drie mannen hadden verzuimd hun bijdrage te offe ren aan de Verbetering van de Visstand, geen hengelakte en geen schriftelijke verklaring van de rechthebbende van het vis water in hun bezit hadden. Nu kostte dit alles dc drie betrok kenen de inbeslagname van de gevangen vis en aan Van L., die niet wilde schikken zoals zijn wagers deden omdat hij 25 gul den hiervoor erg duur betaald vond, bovendien de inbeslagname van liet visgerei plus een proces verbaal. 3ij het verhoor ter zitting bracht Van L. nog naar voren, dat hij al eens eerder een ver gunning aangevraagd en ge kregen had om in het betreffen de water te vissen. Met deze laatste verklaring viel de verdachte volgens de of ficier in zijn eigen zwaard: hij wist dus, dat hij een vergunning van de rechthebbende in zijn be zit moest hebben Eis voor het eerste feit: vijf gulden, voor de twee andere ieder ƒ7,50, plus verbeurdverkla ring van de inbeslag genomen goederen. Voor het eerste feit veroor deelde dc kantonrechter hem tot 2,50, de laatste twee conform de eis. De officier vond een behoor lijke verlichting bij het wegver keer van het hoogste belang en kon weinig waardering opbren gen voor de zorgvuldigheid, die De B. hierbij had betracht. Eis en uitspraak: ƒ15. Toen G. V. te Westdorpe met een auto op de rijksweg te Hon tenisse reed, werd geconstateerd dat de handrem van zijn voer tuig onvoldoende funktioneerde. Dit kwam hem op tien gulden te staan. Reeds eerder diende de zaak tegen T. T. O. te Terneuzen, die een T.V.-toestel had aangeschaft zonder de hiervoor nodige kijk- vergunning aan te vragen. O., die thans ter zitting niet aan wezig was, verweerde zich bij de eerste behandeling, door te zeg gen, in de stellige mening te heb ben verkeerd, dat de handelaar die hem het toestel had geleverd, een en ander in orde zou bren gen. Dit was niet gebeurd en hij controle was O. niet in het be zit van een kijkvergunning en kreeg deswege een verbaal. Getuige S., die in deze zaak werd gehoord, verklaarde dat het gebruikelijk was dat de han delaar niets anders doet dan een blauwe kaart invullen, die door de cliënt dan aan de Posterijen moet worden afgegeven. Dit laatste was volgens zijn zeggen in dit geval niet gebeurd. De officier vond door deze verklaring het verweer van O. afdoende ontzenuwd en eiste teger hem een boete van vijf tien gulden; uitspraak idem. President Tsjombe van Ka- tanga heeft maandagavond ge zegd uit „betrouwbare bron" ver nomen te hebben dat de opper bevelhebber van het Kongolese leger, Moboetoe, „formeel bevel heeft gegeven tot een algemene aanval van het Kongolese leger tegen het Katangaanse leger". Tsjombe zei dit schriftelijk aan de V. N.-vertegenwoordiger in Kongo, Robert Gardiner, te heb ben meegedeeld. Van Katangaanse zijde werd bekendgemaakt, dat Kitali in het noorden van Katanga, nabij Kombolo, in handen van de Kongolese troepen is gevallen. Tsjombe zei in de brief dat de Katangaanse regering niet van haar huidige „gedragslijn" zal afwijken en dat het Katangaan se leger „zich tegen iedere aan val zal verdedigen. Volgens waar nemers bedoelde Tsjombe met gedragslijn de aanvaarding van het plan van Oe Thant tot her eniging van Kongo. Evenals vorig jaar heeft de directeur van het Centraal Plan bureau aan de Staten-Generaal een stuk gezonden dat een aan tal macro-economische ramin gen bevat voor 1962 en 1963. Hieraan is het volgende ont leend In het lopende jaar verwacht het Centraal Bureau een toe neming van de industriële pro- duktie van 4 °'o dank zij een her nieuwde stijging van de produk- tie in de tweede helft van 1962. De produktieoeneming voor het gehele bedrijfsleven lincl. land bouw) wordt geraamd op 3% Door een vermindering van de inkomens uit het buitenland gehouden op maandag 17 september 1962 te Goes. De niet-verschenen verdachte V. E. G. de C. te Beerveldo (B.) was len laste gelegd dat hij in mei van dit jaar op de provin ciale weg Axel—Koewacht als bestuurder 1 van eea*vrachtauto," gedimd. A. de K. te Kloetinge, had op 1 juni van dit jaar op de Hul sterweg met een door hem be stuurde auto dc maximale snel heid overtreden. Verdachte had beide malen dat zijn zaak behan deld was, beweerd dat hij op ge noemde datum nog in militaire dienst was. De kantonrechter deelde thans mede, dat na onderzoek was ge bleken, dat dit inderdaad op het tijdstip van de overtreding juist was en dat dientengevolge de rechtbank onbevoegd was in deze zaak, die hij verder naar de Krijgsraad verwees. De Belgische arts A. A. de B. had op de Westkade te Sas van Gent op 19 augustus in zijn auto een verblindende verlichting ge voerd voor tegemoetkomend ver keer. Verdachte bestreed deze ten lastelegging en zeide ervan over tuigd te zijn op tijd te hebben Nadat de voorzitter, ir. M. A. Geuze, de aanwezigen had ver welkomd, sprak hij er zijn ver heugenis over uit, dat in dit uit zonderlijk late oogstjaar, de oogst in Zeeland vrijwel en zon der schade is binnengekomen. Vooral in vergelijking met het noorden en met bijvoorbeeld de Scandinavische landen, waar nog lang niet alle graangewassen ge oogst zijn, mogen wij dankbaar zijn. Spreker feliciteerde de heer W. de Buck met het behalen van het reserve-kampioenschap van zijn hengst Gambo van de Liter. Een speciaal woord van wel kom richt de voorzitter tot de heer De Rijk. die als secretaris van de commissie Tuinbouw voor het eerst de vergadering mede- maakt. Er is in deze sector veel werk en spreker verwacht een goede samenwerking. Vergadering Gewestelijke Raad van het Landbouw schap. Het bestuur besluit de heer A. M. Geluk voor te dragen voor de voordracht aan het provinciaal bestuur, inzake lid van de Raad van Bestuur van de P. Z. E. M. Voorts de heer J. de Feijter te Hengstdijk als lid van een provinciale studiecommissie voor inpoldering van het land van Saeftinge. Het dagelijks bestuur staat unaniem afwijzend tegenover een eventuele verordening ter bestrijding van de wilde haver. Het dagelijks bestuur besluit de heer W. Bommeljé te Oost- kapelle te benoemen als lid van de Tuinbouwcommissie van de Z. L. M. Besloten wordt aan een jonge re uit de tuinbouwsector, die een internationale conferentie voor tuinbouwjongeren in Frankrijk zal bezoeken, een tegemoetko ming in de kosten' te verlenen. Tuinbouw De vergadering spreekt uit voerig over het door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid afgekondigde verbod van kassenbouw. Het wordt voor de ontwikkeling van de tuinbouw in Zeeland, ten zeerste betreurd. Er zijn aan de minister door het Eerste Kamerlid, de heer Elfferich vragen hierover ge steld. Er wordt nog gewezen op het feit, dat inmiddels het buiten land rustig voort gaat met uit breiden, nu waarschijnlijk zelfs met behulp van Nederlandse kas- senbouwers. In verband met het steeds meer op de markt komen van goed buitenlands fruit, wordt in de vergadering gewezen op het belang van de aflevering door de fruittelers van fruit, dat qua kwaliteit en rijpheid aan de te stellen eisen voldoet. Hiermee moet Zeeland een goed figuur slaan. Akkerbouw. De heer J. B. Becu deelt mede dat de graanoogst goed is uitge vallen. Mede door de reeds opge dane voorraden, komt de gerst niet geheel aan zijn trek. Toch blijken de E. E. G.-regelingen in het algemeen redelijk te verlo pen. Ten aanzien van de brouwgerst zijn eventuele verwachtingen nog niet uitgekomen. De gerstoogst is in West Europa van goede kwaliteit. Er is eveneens een grote tar- we-oogst in de E. E. G.-landen. De meelfabrieken hebben flink gekocht en het V. I. B. behoefde nog niet aan de markt te komen De afzet van peulvruchten verloopt nog stroef. Toch lijkt de voorraadpositie gunstiger dan verleden jaar. Evenals bij de consumptie aardappelen zal de prijsvorming mede sterk afhankelijk zijn van de exportmogelijkheden. Deze zijn nog moeilijk te overzien. De suikerbietencampagne be gint in oktober. Het ziet er naar uit, dat er dit jaar geen over schot aan binnenlandse suiker geproduceerd zal worden zodat geen aftrek zal behoeven te wor den toegepast. Algemene Vergadering. De datum van de algemene vergadering der Z. L. M. wordt vastgesteld op maandag 17 de cember te Goes. Als spreker zal de heer ir. J. Wellen, directeur- generaal van de Landbouw, op treden. Enquête en Vraagpunten. Met belangstelling heeft het bestuur kennis genomen van de resultaten van de in de afdelin gen Koudekerke en Krabbendijke gehouden enquête onder de le den. In het Landbouwblad zal een indruk van deze resultaten wor den gegeven. Besloten wordt een dergelijke enquête te houden in de afdelingen Oosterland en Zaamslag. Besloten wordt een vraagpunt aan de afdelingen te sturen. neemt het bruto nationaal pro- dukt met een lager percentage toe, t.w. 2Vi De werkgelegen heid geeft met inbegrip van de zelfstandigen, een uitbreiding met 1' te zien, zodat, gezien de stijging van de totale produk- tie met 3' 2 de produktiviteits- stijging dit jaar gering zal zijn (2%). De werkloosheid was in het eerste halfjaar ongekend laag. De spanning tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt is echter sinds het begin van het jaar niet verder toegenomen. In 't lopende jaar zal de 1 o o n- s o m per werknemer waarschijn lijk met 7' 2 °'o stijgen. Deze stij ging bestaat uit de volgende ele menten: overloop uit 1961 1,3%, differentiële loonsverhogingen 3,7 huurcompensatie 0,5% en incidentele loonstijgingen 2 De-loonstijging leidt tot een ver hoging der arbeidskosten, welke op 5'2 wordt geraamd. Het gevolg hiervan is een opwaartse druk tegen de prijzen. Mede dooi de huurverhoging en de inciden teel zeer hoge prijzen van enige voedingsmiddelen in het voor jaar, zal het consumptieprijspeil vermoedelijk over het gehele jaar genomen 3 hoger liggen dar. in 1961. De toeneming van de arbeids kosten, die in 1961 en 1962 aan zienlijk groter was dan die van de voornantc secouamobvuRóg van Nederland (behalve de bondsrepubliek Duitsland), heeft niet zozeer geleid tot een ver hoging van het exportprijspeil, dan wel tot lagere exportwinsten. Het „overige inkomen" (wins ten, renten, e.d.) zal na de da ling in 1961 nominaal een gering herstel te zien geven. Het werk nemersaandeel in het nationale inkomen zal echter weer groter zijn dan in het voorafgaande jaar (72,3 in 1962 tegen 70,4 in 1962). De binnenlandse bestedingen zullen met een stijging van 3'A een zelfde groeipercentage te zien geven als dat van de pro- duktie. Het particuliere verbruik zal vermoedelijk in 1962 4% hoger liggen dan in 1961. Ver wacht wordt dat het stijgings tempo van de investeringen in outillage door bedrijven ge durende 1962 betrekkelijk gelei delijk zal afnemen. Voor het ge hele jaar zal de toeneming van de investeringen van bedrijven in vaste activa beperkt blijven tot naar schatting 5 a 6 Hier tegenover staat een verminde ring van de investeringen in voorraden, waardoor de totale investeringen jn de bedrijfssector nauwelijks zullen afwijken van het niveau in 1961. Het Centraal Planbureau ver wacht voor 1963 iets ruimere produktiereserves. Van grote in vloed hierbij is de slechts ge ringe stijging van het inves teringsvolume die wordt ver wacht, n.l. met 2%. Zelfs mag voor de investeringen in outil lage in een aantal sectoren op dalingen worden gerekend, zulks in nauwe samenhang met de vermindering van de reële be schikbare winsten in 1962. Bij de binnenlandse bestedingen komt dientengevolge wat meer de na druk te liggen bij de consump tie, die naar raming met 4 zal stijgen. Enerzijds wordt deze ge stimuleerd door de loonstijging, de belastingverlaging en do ver hoging der A. O. W.-uitkeringen, anderzijds enigszins gedrukt, doordal ook in 1963 nog enige prijsstijging die op 2 begroot, za! optreden. Door in de loop van 1962 tot stand gekomen loonsverhogin gen, alsmede door incidentele loonstijgingen zal het loonpeil in 1963 reeds met 3,5 °i> stijgen. Dit percentage komt overeen met de trendmatige stijging van dc ar- beidsproduktiviteit. Hoewel met betrekking tot de overige invloe den op de lonen nog niets vast staat, gaat het C. P. B. uit van de veronderstelling, dat de ge combineerde invloed van ver hogingen van sociale lasten en van C. A. O.-herzieningen bij een loonbeleid dat op matiging is ge richt, op 3 0 0 zou kunnen wor den gesteld. De totale loonstij ging in de bedrijvensector komt hierdoor op 6,5 Aangezien de verwachte toe neming van de binnenlandse af zet met 3,5%, minder bedraagt dan de mogelijke uitbreiding van de produktie, die op 5 0 0 wordt geraamd, komt er volgens het C. P. B. meer ruimte voor ex portvergroting. Uitgaande o.m, van de veronderstelling dat de export niet in belangrijke mate door een in verhouding tot het buitenland grotere arbeidskos tenstijging zal worden afgeremd, zal het volume van de export in totaal met 70 0 stijgen. De in- voertoeneming blijft onder in vloed van de produktiereserves en mede in aanmerking geno men, dat de voorraadvorming nauwelijks wijziging ondergaat, beperkt tot 6 "o. De produktie in bedrijven zal naar verwachting een toeneming te zien geven van 4 Daarmede correspondeert een stijging van de produktiviteit van 3 0 0 en een toeneming van de werkgelegen heid van 1 Dit betekent, dat circa 55.0C0 personen meer in hef produktieproces zullen worden opgenomen. Hiertegenover staat, dat 70.000 arbeidskrachten addi- tionee beschikbaar komen, zodat een geringe ontspanning van de arbeidsmarkt zal kunnen op treden. Samenvattend merkt 't C. P. B. op, dat de ontwikkeling in 1963 voor een deel een voort zetting van de ontwikkeling sedert 1961 te zien geeft. In dien door een sterkere stijging van de binnenlandse kosten dan is voorzien, het inves teringsniveau verder wordt aangetast, zal in 'n niet te ver verwijderde toekomst de kans op een daling in het inves teringsniveau. niet onbelang rijk worden vergroot. Voorts mag worden verwacht, dat de betalingsbalans een verbetering te zien zal geven. Niettegen staande een toeneming van de uitvoer, die mogelijk is door aanwezige produktiereserves, verwacht het C. P. B. een klei ne stijging van de geregi streerde arbeidsreserve. De tendentie tot ontspanning legt echter naar verwachting in het komende jaar nog weinig gewicht in de schaal zodat der halve dient te worden gerekend met een voortbestaan van de druk op het niveau van prijzen en lonen. WAAR KOMT HET GELD VANDAAN? DE BELASTINGMIDDELEN 1962-1963. tVÓÓR AFTREK) Lichte aanrijding. Gistermorgen te ongeveer half negen had de heer A. W. uit Bouchauto zijn bestolauto gepar keerd op de Scheldekade. Op het moment dat de bestuurder uit de inmiddels gevormde file weg wilde rijden, naderde hem' aan de achterzijde een personen auto, bestuurd door de heer L. S. uit Terneuzen. Bij de daarop volgende botsing werden beide voertuigen licht beschadigd. E.B.H.O.-afdeling in nationale wedstrijd. De plaatselijke E.H.B.O.-afde- ling nam deel aan de nationale wedstrijd te Vught. In deze wed strijd, waarin de sterkste ploegen van het land aantraden, werd een vijfde plaats behaald. In de pro vinciale rangschikking werd Vogelwaarde derde. De groep be stond uit E. van Assehe 1 com mandant), en de dames L. Lam bert en R. Lambert. In totaal werden 142 punten behaald, tor- wijl de commandant 60 punten verkreeg. Verkeersongeval. Gistermiddag omstreeks 12 uur had op de provinciale weg tussen Philippine en IJzendijke, nabij de wijk Pyramide, een ernstig ver keersongeval plaats, waarbij c'o bestuurster, de 25-jarige mevr. J. G.S. uit Sas van Gent, zeer ernstig werd gewond. De be stuurster kwam uit de richting Philippine en is op genoemde weg, waarschijnlijk tijdens een hevige stortbui, aan het slippen geraakt en tegen een boom tot stilstand gekomen. Mevr. G.S. werd uit de auto geslingerd en bleef ernstig ge wond op de weg liggen. De artsen Lockefeer en Lievens uit IJzendijke waren vrij spoedig ter plaatse. Nadat zij het slachtoffer had den verbonden, is mevr. G. per ambulancewagen naar het zie kenhuis te Sluiskil overgebracht. De auto werd vrijwel totaal vernield. Oe Thant wil topconferentie Waarnemend secretaris-gene raal Oe Thant van de Ver. Na- lies heeft maandag op een pers conferentie in New York ver klaard, dat hij voorstander is van een topconferentie van pre sident Kennedy en premier Chroesjtsjov. Maar uit de gesprekken die hij kortgeleden met beide staatslie den had gevoerd, was niet ge bleken dat zij de geschillen tus- ten hun landen „in de naaste toekomst binnen het verband dei- Ver. Naties" wilden bespreken. Een ontmoeting tussen beide mannen op een later tijdstip was echter niet uitgesloten. Het was moeilijk voor hem om uit te maken of het beste tijdstip voor een dergelijke ontmoeting voor het einde van het jaar of in 1963 viel. Oe Thant ontweek de vraag of hij tracht Kennedy en Chroes jtsjov aan de conferentietafel te krijgen. Maar hij achtte het wel nuttig, dat de leiders van de be langrijkste landen „van tijd^tot tijd bijeenkomen om van gedach ten te wisselen". De langzame gang van zaken bij de ontwapeningsonderhande lingen maakte de mensen steeds ongeduldiger. Hij zou dan ook het ontwapeningsvraagstuk als zijnde „een belangrijke en drin gende kwestie" op de agenda yan de komende zitting van de jfcas- semblee der Ver. Natieszien» te krijgen,.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3