Verdien 36 cent De Miljoenennota voor 1963 Het verbond Rode Pimpernel Taeina 2 Begrotingstekort van 939 miljoen 30 Miljoen voor kanaal Terneuzen-Gent Aantal gesubsidiëerde woningen gehandhaafd op 63000 op 2 dubbelgrote pakken Ideaal - Persii verzorgt uw was ideaal Kanton DE VRIJE ZEEU W Woensdag 19 september De ontweip-begroting 1963. die gisteren hij de Ticeede Kamer is ingediend, vertoont een uitgaven- totaal van 11.627 min, waarvan 9.486 min aan lopen de uitgaven en 2.141 min aan kapitaaluitgaven. De middelen worden geraamd op 10.733 min, zodat voor de gehele dienst een tekort zal ontstaan van 894 min. Houdt men rekening met het verschil tussen de kasuit gaven van defensie en de begroting van dit departement ten bedrage van 45 min, dan stijgt het tekort tof 989 min. Dit tekort is belangrijk groter dan dat van de ontwerp-begroting 1962, hetgeen o.m. zijn oorzaak vindt in dc te hoog gebleken ramingen van de belastingop brengst voor 1962. Het tegenvallen van deze opbrengst was het gevolg van de loonsverhogingen die een aan zienlijke verschuiving van de inkomensverdeling ten laste van het overige inkomen teweeg hebben gebracht. Het streven blijl't er op ge richt de rijksuitgaven verhou dingsgewijs te doen achterblijven bij de structurele groei van het nationale inkomen, opdat j over langere termijn gezien een verlaging van de belasting druk, die verder gaat dan het wegwerken van de geleidelijke verzwaring als gevolg van de progressie, mogelijk wordt. Geen remmende invloeden De rijksfinanciën, voor zover door de begroting bepaald, zul len het komende jaar geen rem mende invloed op onze economie uitoefenen. De regering wil het beleid ten aanzien van de voorziening in de essentiële collectieve behoeften zoals onderwijs en infrastruc tuur voortzetten. Zij staat echter op het standpunt dat, in dien en voor zover het structu rele patroon van de overheids financiën ten opzichte van dat van de volkshuishouding als ge heel te eniger tijd ruimte zal laten voor een incidentele aan passing van het begrotingste kort, bij de keuze tussen de mo gelijkheden van verwezenlijking daarvan, n.l. verhoging van uit gaven aan de ene kant en belas tingverlaging aan de andere kant, aan belastingverlaging een belangrijke plaats dient te wor den toegekend. Een overbesteding kan in 1963 worden voorkomen indien men voortgaat met het beleid tot matiging van de toeneming der bestedingen, zowel in de parti culiere sector als bij de overheid. De spanningen op de arbeids markt bemoeilijken een verdere evenwichtige expansie van onze volkshuishouding. Tie loonsver hogingen heben geleid tot een stijging van de arbeidskosten die belangrijk groter is dan die in de meeste landen waarmede Ne derland concurreert. Ten aan zien van de loonontwikkeling blijft waakzaamheid daarom ge boden. Bij de opstelling van de ont werp-begroting 1963 is er geen rekening gehouden met een aan tal activiteiten waarvan de wet telijke regeling nog niet is vol tooid, zoals de kerkenbouw, de wegenfinanciering, de uitbreiding van het 10-jarenplan voor Suri name en de exploitatie van aard gas, kort geleden in het noorden van het land ontdekt, alsmede met de Nederlands-Duitse ver dragen van 8 april 1960, die in 1963 tot uitgaven kunnen leiden. relatieve verlaging van de rijks uitgaven, zoals dit door het ka binet is ontwikkeld en tot uit voering gebracht, de voorwaarde schept om tot structurele belas tingverlagingen te komen. De middelen van liet Rijk In totaal beloopt de raming van belastingmiddelen 11.252 min. Hierop wordt in mindering ge bracht het aandeel van: 1. het gemeentefonds 1.398 min 2. het provinciefonds 86 min 1.484 min Blijft ƒ9.768 min. Nationale schuld In de periode 30 juni 1961—30 juni 1962 is dc staatsschuld ge stegen met 625 min. Deze stij ging is ontstaan door een toe neming van de binnenlandse schuld met 731 min en een af neming van de buitenlandse schuld met 106 min. De totale staatsschuld bedroeg per ultimo juni 1962 ƒ18.966 min. (ƒ18.341 min per ultimo juni 1961). Financiering van het tekort Het volgen van de trendmatige ontwikkeling van het nationale inkomen in het budgettaire be leid betekent dat dc rijksbegro ting (uitgaven en belastingen tezamen) naast andere be leidsinstrumenten zoals de mo netaire politiek, het loon- en prijsbeleid en de investeringspo litiek een bijdrage levert tot II. M. de Koningin en PRINSJESDAG Prins Bomhard i de matiging van de conjunctuur. De regering meent dat een verder gaan dan dit zogenaamde „trenri- beleid" bezwaren met zich brengt, gezien de grote behoefte aan collectieve voorzieningen. Deze behoefte loopt in sterke mate parallel met de ontwikke ling van de particuliere beste dingen en zal als gevolg hiervan in een periode van hoogconjunc tuur uitgavenverhogingen nood zakelijk maken. De uitgaven voor enkele collectieve voorzieningen worden door structurele facto ren (onderwijs) of door interna tionale factoren idefensie) be paald. Deze beide categorieën van uitgaven stijgen sterk. Bij de samenstelling van de begroting is in overeenstemming met het op de structurele groei van het nationale inkomen geba seerde budgettaire beleid, uitge gaan van een toelaatbare stij ging van de in dit opzicht van betekenis zijnde uitgaven met 300 min. In de zittingsperiode van het huidige kabinet is een groot aan- nr vrDtAMrUTikir vnrtD lafiltal fiscale maatregelen tot stand DE VERWACHTING VOOR 1963 gekomen. Een beoordeling van HET JAAR 1963 VERGELEKEN MET HEI JAAR 1962 resuhaten van het door (le regering nagestreefde fiscale be leid aan de hand van cijfers en wel van de percentages, die de totale belastingbaten uitmaken van het netto nationale inkomen, leidt ondanks de ingevoerde ver lichtingen niet tot de conclusie, dat een verlaging van de belas tingdruk kwantitatief gezien is bereikt. Het percentage was 25,3 in 1959; het steeg eerst tot 26,2 in 1961 en daalt weer tot 25,8 in 1962 en 25,2 in 1963. Twee tegenwerkende factoren hebben een verdere verlaging van de belastingdruk in de af gelopen periode in de weg ge staan. In de eerste plaats heeft ons land gedurende de gehele zittingsperiode van het huidige kabinet een hoogconjunctuur ge kend; in de tweede plaats moest door het wegvallen van de Ame rikaanse hulp voor de buiten gewone verhoging van de defen sie-uitgaven aanvullende dek king worden gevonden in de fis cale sfeer, omdat het onmogelijk bleek hiervoor aan de uitgaven zijde compensatie te vinden. Toch is de regering van me ning, dat het streven naar een De militaire „gouden koets", uitgaven Het defensieplafond, dat voor de jaren 1961 tot en met 196.3 was vastgesteld op 1.850 min per jaar, moet voor 1963 worden vermeerderd met 52 min voor verhoogde paraatheid, 142,1 min voor salaris- en pensioen- maatregelen en 135 min als compensatie voor het wegvallen van de Amerikaanse hulp. Van het in de begroting opge nomen defensieplafond van ƒ2.179,4 min is uitgetrokken voor algemene uitgaven ƒ34,6 min; voor de landmacht ƒ1.006,3 min; voor de luchtmacht ƒ533,8 min; voo)' de marine 512,9 min en voor militaire pensioenen en wachtgelden ƒ91.8 min. De militaire kasuitgaven wor den 45 min hoger geraamd dan het begrotingsbedrag. In 1963 zullen de eerste met Starfighters uitgeruste onderde len van de koninklijke lucht macht in dienst worden gesteld en omstreeks de jaarwisseling 1963 1964 zal de eerste groep worden geformeerd, die met in internationale samenwerking ge produceerde Hawks is uitgerust. De marine zal binnenkort be ginnen met de bouw van 4 met helicopters en moderne elektro nische installaties uitgeruste fre gatten. De uitvoering van het vlootprogramma zal worden voortgezet. Suriname en de Antillen Voor het Nederlandse aandeel in de kosten van het tienjaren plan voor Suriname wordt 23 3 min beschikbaar gesteld, waar mee het maximumbedrag van 171 min dat voor de Neder landse deelneming is vastgesteld, wordt bereikt. Ook voor het Ne derlandse aandeel in de kosten van het driejarenplan voor Bo naire en de Bovenwindse eilan den is het laatste gedeelte ad. ƒ4 min in de ontwerp-begroting opgenomen. Justitie en Politie De uitgaven voor justitie en politie inclusief die voor de civie le verdediging worden 76,5 min hoger geraamd dan voor het voorafgaande jaar. Dit is hoofd zakelijk een gevolg van in 1962 getroffen salarismaatregelen. Voor de rijkspolitie is 11.8 min meer uitgetrokken. Deze stijging wordt veroorzaakt door de te verwachten verbetering van de personeelsvoorziening, de onlangs tot stand gekomen her ziening van de politiebezoldiging en de aanschaf van nieuw mate rieel. De kosten van de gemeen tepolitie zijn geraamd op 190 min tegenover 163,2 min in het voorafgaande jaar. Er is re kening gehouden met de norma le uitbreiding in verband met de groei van de bevolking en een incidentele uitbreiding door over gang van een aantal gemeenten van rijks- op gemeentepolitie. De uitgaven voor gevangenis wezen, psychopatenzorg, reclas sering en voorlichting in straf zaken zijn op 51.7 min geraamd. De gevangenis te Groningen wordt omgezet in een rijksasiel voor psychopaten. Het rijksasiel te Doetinchem wordt volledig in gebruik genomen. Voor de bou.v van een R. K. verpleeginrichting te Nijmegen voor 120 criminele psychopaten (met welke bouw in 1963 wordt begonnen) is een subsidie toegekend. Over de bouw van een soortgelijke in richting op protestants-christe lijke grondslag wordt onderhan deld. Op de begroting staat voorts 97,6 min voor kinderbescher ming. dat is 16,8 min meer dan in 1962. Door hogere bedragen in de begroting op te nemen voor de arbeid in internaten, zal het mogelijk zijn geleidelijk behoor lijk gekwalificeerd personeel aan te trekken en het grotere aan tal verpleegdagen op te vangen. Ook de raden voor de kinderbe scherming zullen enigszins wor den uitgebreid. Verkeer en Waterstaat Voor onderhoud, verbetering en aanleg van wegen wordt ƒ319,1 min uitgetrokken. Daar van is beschikbaar voor uitkerin gen en bijdragen aan lagere pu bliekrechtelijke lichamen ƒ101.6 min; voor onderhoud en verbe tering van het wegennet 56.7 min en voor aanleg van rijkswe gen en oeververbindingen 160.8 min. In het kader van het rijkswe genplan worden o.a. aangelegd de weg VelsenSchiphol; de verbindingswegen met de Coen- tunnel; de weg Ridderkerk Resteren; de weg Numansdorp Klaaswaal; de toegangswegen tot de Haringvlietbrug. In de begroting van het Zui- öerzeefonds is een bedrag van f 60 min opgenomen voor de op bouw van Oostelijk Flevoland; 20 min voor de indijking van Zuidelijk Flevoland en 4.7 min voor de aanleg van de dijk Enk huizenLelystad. Van hel bedrag van 172,5 min dal is uitgetrokken voor zee- en rivierwaterkering is f 131 min beschikbaar voor de uitvoering van de Deltawerken. Hiervan is 102 min bestemd voor uitvoe ring van de werken in het Ha ringvliet, de afdamming van de Grevelingen, het Volkerak en het Brouwershavonse Gat en de In dijking van de Lauwerszee. Voor de versterking van waterkerin gen langs de kust en de zee-ar- men is 25 min geraamd. De uitgaven voor aanleg en onderhoud van waterwegen zijn op de buitengewone dienst 54.2 min hoger geraamd dan in 1962. Het grootste deel van deze stij ging is bestemd voor de verbe tering van de havenmond te IJmuiden en voor de verdieping en verbreding van het Noordzee kanaal, waarvoor in totaal 36 min is opgenomen. Voor de wer ken aan het Amsterdam-Rijn kanaal, de Rotterdamse Water weg, het Sloepian en het kanaal van Gent naar Terneuzen is ge zamenlijk ƒ45 min uitgetrokken. Van de ƒ30 min voor laatstge noemd project is 80 pet onder de middelen opgenomen als bijdra ge van België. Handel en Nijverheid De uitgaven voor wetenschap pelijk onderzoek zijn voor 1963 op 82,2 min geraamd, dit is 20 min hoger dan in 1962. Ne derland moet nog circa 20 min bijdragen in het eerste onder- zoek- en onderwijsprogramma van Euratom, waarvan de kosten over de periode 1958 tol en met 1962 geraamd op 215 min dollar. De kosten van het tweede vijf- jarenprogramma zullen bijna tweemaal zo hoog zijn. Voor een verhoogd subsidie aan de Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer en HOE DE STAAT 1 GULDEN ONTVANGT HOE DE STAAT 1GULDEN UITGEEFT van de er kan een geringe ontspanning van de arbeidsmarkt optreden we zullen ca.55.COO mensen meereen werkkring kunnen verschaffen onze gezinnen zullen op.elke gulden A-c) méér uit goon geven de prijzen zullen vooreen deel met ca 2% stijgen 49.) III. Minder dan een half uur later, monsieur, zat burger Laporte, één van de knapste dokters van Frankrijk en één van de meest bloeddorstige tyrannen van die vervloekte revolutie, aan het bed van M. Ie vicomte de Mortaine, al zijn vernuft, alle kennis die hij bezat gebruikende om de el lendige ziekte, die het kind naar de dood dreef, te bestrijden, om het, zoals ik hem cynisch hoorde opmerken, voor de guillotine te redden. Ik hoorde later hoe alles gegaan was. Laporte scheen 's avonds, wan neer hij al zijn andere bezig heden achter de rug had, bij zich thuis patiënten tc ontvangen. Wat een vreemde tegenstrijdig heid in het menselijk hart, niet waar, monsieur? De tijger werd gedurende één uur van ieder et maal een lam de beul werd vertrooster. Hoe goed had de Engelse mylord de vreemde per soonlijkheid van de gevreesde man doorzien! door BARONESSE ORCZY Beroepstrots belangstelling in uiterste gevallen noem het zoals u wilt was de enig ho gere trek in Laporte's afschuwe lijk karakter. Al het andere in hem. iedere gedachte, iedere be handeling was ignoble, wreed en wraakzuchtig. Mylord mengde zich die avond onder de menigte die op de men selijke hyena wachtte om van hun plagen bevrijd te worden. Het was een verwarde menigte die de wachtkamer vulde mannen, vrouwen en kinderen allen te zeer van eigen moei lijkheden vervuld om meer dan een nieuwsgierige blik op de vreemdeling te werpen, die in een donkere mantel gewikkeld zijn beurt afwachtte. Een paar gemompelde verwensingen wer den naar de aristo geworpen, een paar spuwden in zijn richting om hun haat en verachting uit te drukken, toen ging dc deur naar een ander vertrek open, werd er een nummer afgeroepen een patiënt ging eruit, en een ging binnen en intussen werd de vreemdeling wee- vergeten. Zijn beurt kwam zijn num mer werd afgeroepen het was de laatste van de lijst en de wachtkamer was verder leeg. Hij ging naar de pro-consul toe. Claude Lemoine, die in de ka mer wacht hield op dat ogenblik, vertelde mij dat de beide man nen elkander gedurende enige seconden in de ogen zagen. Toen wierp de vreemdeling zijn hoofd iti de nek en zei: ..Er ligt een kind op sterven, pleuritis, of erger, in een zolder kamer in de rue de Pipots. Er is geen enkele dokter in Lyon gela ten om hem te helpen, en het kind zal sterven door gebrek aan medische hulp. Wilt ge naar hem komen kijken, burger dokter?" Het scheen dat Laporte gedu rende enige seconden aarzelde. „Gij ziet er mij ongemeen aris- to-achtig uit en dus als een ver rader", zei hij, „ik denk half en half ..Om de wacht te roepen en bevel te geven mij onmiddellijk in hechtenis te nemen", onder brak mylord met een luchtig lachje, „maar in dat geval zal één van Frankrijks burgers ster ven door gebrek aan medische hulp. Laat mij u bij het kind brengen, burger dokter, gij kunt mij daarna altijd nog laten ar resteren." Maar Laporte aarzelde nog steeds. „Hoe weet ik dat gij niet één van die Engelse spionnen zijt?" begon hij. „Neem aan dat ik een hunner ben", antwoordde mylord onver stoorbaar. „en ga mee om de pa tiënt te zien." Nooit werd een situatie zo stoutmoedig aangepakt. Claude Lemoire verklaarde dat Laporte rijn mond al geopend had om de sergeant te roepen van de wacht EN BOVENDIEN... waardevolle verrassingen! B.v. eer» prachtige teiswekker of een paar Phillips rolschaatsen, tegen prijzen die 40-50lager zijn dan de winkel prijzen. Vraag een Persil-spaarkaart bij uw winkelier en ga kostbare spaaremmertjes sparen. Koop direct 2 van die voordelige pakken voor het stimuleren van het toe risme van Amerika naar ons land is in totaal ƒ4 min uitge trokken. De staatsmijnen ontvangen in 1963 een uitkering van 7,4 min voor hogere investeringen om aan de ongunstige ontwikkeling van de verhouding tussen op brengsten en kosten het hoofd te bieden. De kapitaalvoorziening aan liet staatsgasbedrijf wordt zoveel mogelijk beperkt in verband niet de structuurwijziging van de energiemarkt, die wordt veroor zaakt door de Groningse aard gasvondsten. Dit bedrjjf zal in een nieuw op te richten maat schappij worden opgenomen. Landbouw en Visserij Voor de versterking van de concurrentiepositie op de ge meenschappelijke markt voor landbouwprodukten in de Euro pese Economische Gemeenschap heeft de regering hogere ramin gen opgenomen voor verbetering van de voorlichting, verruiming van het wetenschappelijk onder zoek en opvoering van de activi teiten van de cultuurtechnische dienst. Voor de totale uitgaven voor landbouw en visserij wordt in de ontwerp-begroting bijna 84 min minder uitgetrokken dan in het voorafgaande jaar. Dit is het gevolg van een daling met rond 105 min van de raming voor het nadelige saldo van het Landbouw-Egalisatiefonds. Onderwijs en Cultuur De kosten voor het lager on derwijs zijn geraamd op 1.105,8 min, tegenover 993.7 min op de begroting 1962, De verhoging is in hoofdzaak een gevolg van hogere salarissen. De uitgaven voor de rijksscho len voor middelbaar onderwijs zijn geraamd op 25 min; voor de gemeentelijke scholen voor voorbereidend hoger en middel baar onderwijs 66 min en de bijzondere scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar on derwijs 172 min. Aan deze scho len zullen 12.000 a 13.000 docen ten onderwijs geven aan 182.000 leerlingen. Voor het nijverheidsonderwijs (aan een "naif miljoen leerlingen) is voor 1963 bijna 450 min uit getrokken, tegenover bijna 400 en te bevelen de roekeloze vreem deling onmiddellijk in arrest te nemen. Gedurende een schauduw van een seconde lagen dood en leven in de waagschaal voor de ridderlijke Engelse mylord. In het hart van Laporte streed de enige edele opwelling tegen alle slechte hartstochten die in hem waren. Maar het instinct van de kun dige geneesheer won het. en het volgende ogenblik had hij haas tig enige instrumenten en andere benodigdheden ingepakt, en de beide mannen spoedden zich wel de» door de straten in de richting v&n de rue de Pipots. Gedurende de gehele nacht za ten jÉylord en Laporte samen aan het 'ied van M. Ie vicomte. La porte ging ééns even weg om bevel te geven dat er nog enige medicijnen gehaald moesten wor den. Mme la marquise nam de gelegenheid waar om uit haar schuilplaats te vliegen en even een blik op het kind te werpen. Ik zag haar mylords hand grij pen en die zwijgend tegen haar hart drukken. Op haar knieën smeekte zij hem heen te gaan en haar en haar zoon aan hun lot over te laten. Was het te ver wachten dat hij gaan zou? Maar zij hield zo aan dat hij ten laat ste zei; ..Madame, laat mij u verzeke ren, dat zelfs al zou ik besluiten de rol van lafaard te spelen, die it mij op wilt dragen, ik daartoe op het ogenblik geen kans zou hebben. Burger Laporte kwam naar dit huis onder geleide van zes van de meest uitgelezen man nen van de wacht. Hij heeft die mannen buiten de deur op wacht gelaten." (Wordt vervolgd.) min in 1962. Dit bedrag is o.m. verdeeld over het lager- en mid delbaar nijverheidsonderwijs voor jongens (resp. 223 en ƒ43 min); het nijverheidsonderwijs voor meisjes (ƒ146 min), het scheepvaart- en luchtvaartnijver- heidsonderwjjs (ƒ14 min) en de leerlingstelsels (ƒ13 min). Het middenstandsonderwijs. dat met ingang van 1 september 1962) wordt gesubsidieerd, vergt ƒ3,3 min. De uitgaven voor de radio zijn' geraamd op 32 min. Hiervoor is 31 min beschikbaar uit de luis tergelden. De uitgaven voor de televisie liggen 4 min beneden de netto-opbrengst van de kijk gelden. Het overschot wordt ge bruikt voor aflossing van door liet rijk voorgeschoten gelden-. Volkshuisvesting In de begroting 1963 is het totaal van de gesubsidieerde wo ningen voorlopig gehandhaafd od 65.000 woningen waarin 40.000 woningwetwoningen zijn begre pen. Nu in de ongesubsidieerde sector tegen ongeveer gelijke bouwkosten als in de premiesec tor woningen worden afgeleverd, zal het woningbouwbeleid gericht worden op een vermindering van het aantal gepremiëerde koopwoningen. Aan de .voorlopi ge raad voor de volkshuisvesting is advies gevraagd o\>'èr Tiet' ver strekken van faciliteiten voor een deel van het eigen woning- bezit In de vrije sector. Slotbeschouwing Naast een beschouwing over het particuliere spaaroverschot besteedt de minister aandacht aan het investeringspeil. Het ligt, ook internationaal gezien, bepaald bevredigend. Dit is ech ter noodzakelijk, zegt hij. Be langrijke aantasting ervan zou gaan ten koste van het tempo van economische groei. De par ticuliere besparingen in haar totaliteit zijn hoog, maar hebben een neiging iets te dalen. o.m. als gevolg van de inkomsten verschuiving naar de looninko- mens en van de revaluatie. De minister besluit met de op merking dat de essentie van het financieel beleid het afwegen blijft van verschillende belangen. Het feit, dat op tal van terreinen wensen onvervuld moeten blij ven, dwingt voortdurend tot een keuze. Deze afweging geschiedt in eerste instantie binnen het ka binet. Zij behoort eveneens tot de taak van de Staten-Generaal. De Tweede Kamer zoekt door wijzigingen van de procedure van begrotingsbehandeling naar we gen om de vervulling van deze taak beter tot haar recht te doen komen. De minister vertrouwt' dat daarmede, niet in de laatste! plaats door het bereiken, vab overeenstemming omtrent hêtl algemene kader waarbinnen in) beginsel bewegingsvrijheid be staat, een bijdrage zal kunnen worden geleverd om in gezamen lijk overleg tussen regering en parlement een verantwoorde be grotingsontwikkeling te verwe zenlijken. De middelen v. hetRijk bedmgeneallmiijordl DIT IS11MILJARDGULDEN... Menzouca.350ioor elke seconde één gul- uitkunnen geven Men zou105-1lfjagr nodig hebben om rot Hmiljcnl Ie lellen Hefduurt301 A 00 eeuwen eer er 11 mil jard dagen zijn wrlopw Men zou Meeuwen nodig hebben om alle getafen toWmiljard neer Ie schrijven Men kan er ieder mens op de aarde ca Aguldenvon geven Tlmtljordgulden weegh tonaal ca r 66miljoenkito i VToenscIag 19 scpt< Vreemde capriole bieuze gev olgen vi automobilist. Tot vijftig gulden b( dagen hoorde de 75-j P. C. T. uit Nieuw-? conform de cis veroo gens een ernstige vei treding, die nog t goed afliep. T. was op 7 juli vi met zijn auto, komei richting Gentse Pooi Stationsweg te Hulst korzijde van de weg opgei-eden en had da; flinke vaart een eind ]i htmast geramd, dii afknapte. De auto va hierbij zwaar beschadi „Mooi hè?", zei de k ter tot de verdachte hem de foto's toonde, litie na het ongeval maakt. T., die zich niet ii onder de indruk tw woordde kalmpjes goed aangekomen". Over het letsel, dat dit ongeval had opgelt hij niet en zei eerst, Van den Belt hem vroeg, dat hij vei hoofdwonden en een c wond had bekomen. Als verweer voor h ren van zijn vreemde voerde hij aan, dat hi gers wilde ontwijken, ai vanaf 1923 en nog hem een ongelukje ovt Diverse getuigen ha Ier tegenover dc pt klaard, dat er in 't gt tegenliggend verkeer v moment dat verdacht rijden De officier vond di dan ook afdoende w( constateerde als ooi aanrijding, dat de vei te hard moet hebben g dat zijn reactievermi minderd was. Gezien leeftijd van T. hield hi op dit laatste. „We r zijn, dat dit afgezie lichamelijk letsel dat zelf heeft opgelopen persoonlijke ongelukke iopen. Ik eis dan ook ■hige waarschuwingsb mr. Doedens, die hie tot bovengenoemde ci( ,.U had heel goed dO( rijn en hebt de vciligh weg ernstig in gevaar tildus sloot mr. Van dei hierbij aan. Dit alles vermocht c de bejaarde verdachte Je schrik voor autorijc lijf te hebben gejaaj ijn antwoord op de Je kantonrechter, of de kon gerepareerd word nog van plan was te t den, luidde: „We zu beien Dc schacie aan de die ongeveer vijfhonde beliep, was ai geregeld. C. F. D. M. te Honte niet op zijn qui vive toen hij. komende met vanaf de Havendijk, uitkeek naar naderen op de Hulsterweg. remde hij te laat, wat aanrijding ontstond m< die van rechts uit dc Huist kwam. Het ha< dikke vijftig gulden schade te regelen. M. gaf toe fout te zij maar verkeerde teve foutieve veronderstel niet hij, doch de au voorrangsweg het moeten remmen. De officier hielp her 1 rent even uit do drooi ter correctie en ter wing voor dit feit, da ernstige overtreding vijftig gulden boete. „Dat vind ik verech zei de verdachte, „ik hc dan vijftig gulden beta nog eens!" Wellicht was dc uils gulden, een kleine p] zijn verkeerswonde. De dagvaarding togc jarige T. W. te Honter dc, dat hij in mei van d do Hengstdijkse Straa rechts gehouden had stuurder van een auto i behoorlijk naar rechts geweken voor een hen- de scooter. Hierbij reec ter tegen het voorste van verdachtes auto. Verdachte, die garag) en tor plaatse zeer goe ze-de zich bepaald nie ean deze aanrijding De scooterrijder hac hem te hard gereden. dood", ze{ verdac ik hem opeens naast n „Dood. nog niet", ze: üe" Be't. „u staat hier ,at w- de betreffe bocht links had genom toe. Volgens hem 1 r, i£eurs dit °P deze (Je kantonrechter zie to hopen. In ieder geval had helemaal links van d zoten. de remsporen s dit geval duidelijke tai beerde de officier, dit man' ten laste gelegdi achtte en hiervoor v den eiste, doch vrijspr oor het tweede ten legde wegens gebrek a De kantonrechter zich aan het laatste, eerste feit veroordeelt tot veertig gulden boel De niet-verschenen V. E. G. de C. te Beer was ten laste gelegd niei van dit jaar op c cialo weg Axel—Koei bestuurder - yaa'eea* v

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2