T :henen Sande De stadsmens op zondag De Franse kernmacht Papoea's naar NeYV York vertrokken De jeugd criminaliteit in 1960 China en Zuid-Slavië Crewe en Kroll 8 september 1962 Dfrsctag'18 september 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 MOR LEROUX 15'° MOEILIJKHEDEN OVER BENOEMING CONRECTOR TE BERGEN OP ZOOM WESTDUITSE RAKETDESKUNDIGE VERMIST NIET VERMOORD. DE VERKIEZINGEN IN ZWEDEN VIJF VAN DE ZES OAS-VERDACHTEN IN BELGIE BLIJVEN IN HECHTENIS In Mississippi zal op geen enkele school de rassenscheiding worden opgeheven MONOCLE AMERIKAANSE RUIMTEVAARDERS UITGEKOZEN dberoemd om gekende bewe- affineerde coupe elastische spantex errukkelijk licht, e, elastisch als re levensduur. EN en - Telefoon 23(0 HZEKBRING RING r if Bt keurig luxe band ftlED BOMANS. stitels voorkomen den zijn vorkrijg- iclitige oekenkast zijn uit De Rijksdienst voor het Na tionale plan heeft in samenwer king met de Provinciale Plano logische Dienst van Noord-Hol land en de gemeenten Amster dam, Rotterdam, Plilversum en Zaandam in 1956 een onderzoek ingesteld naar de wijze waarop de stedeling zomers zijn zondag doorbrengt. De resultaten van dit onderzoek ziin thans nenubli- ceerd. Het is een zeer verbreide opvat ting, dat de stedeling mobiel als hij veelal is door het gebruik van steeds snellere vervoermid delen op zondagmorgen steeds vroeg de stad ontvlucht. Daar door zou het kerkbezoek van steeds minder betekenis worden, zouden de steden op zomerzonda ger. leeglopen en zou de stede ling, vooral wanneer hij over een motorvoertuig beschikt, op steeds grotere afstand van zijn woon plaats vertier gaan zoeken. De resultaten van het ingestelde on derzoek wijzen echter in een an dere richting. Kort samengevat geven zij voor de vier genoemde steden het volgende beeld: Van de bevolking bevond zich op zondag ongeveer 26 pet buiten de woonplaats. Wanneer de om geving daartoe noodt, is de trek naar buiten nog groter: in Hil versum was het percentage na melijk 40, in Rotterdam bevond zich daarentegen een kleine 20 pet van de bevolking buiten de woonplaats. Veel meer mensen clan ver wacht. bleken op zondag te zijn thuisgebleven. Omstreeks 50 pet van de bevolking vertoefde op zondagmorgen in de eigen wo ning. Op zondagmiddag loopt dit percentage terug tot ongeveer 35. Factoren die het thuisblijven be ïnvloeden zijn, behalve de leeftijd, het geslacht (vrouwen blijven meer thuis dan mannen) en het inkomen. Dit patroon wordt evenwel doorbroken, wanneer aantrekkelijke recreatiegebieden op korte afstand van de woning aanwezig zijn. zoals dit bijv. het gevai is in Hilversum. De bejaar den, de jonge gezinnen en de lagere inkomensgroepen dus zij die de grootste moeilijkheden ondervinden bij hun trek naar buiten profiteren het meest van deze recreatiegebieden. Zij gaan verhoudingsgewijs meer naar buiten, terwijl de overige groepen (jongeren, hogere inko mensgroepen) onder alle omstan digheden de weg naar buiten wel weten te vinden. Ruim 20 pet van de bevolking in de onderzochte steden was op zondagmorgen ter kerke geweest. Voor de Gereformeerden en Rooms-Katholieken liggen de per centages aanmerkelijk hoger 'ca 60 pet). NAAR BUITEN Ongeveer vijf pet van de bevol king had het weekeinde buiten de woonplaats doorgebracht, terwijl ongeveer tien pet de gehele dag Was weggegaan. De grootste va riatie in percentages tussen de 4 gemeenten vindt men bij het uit stapje op zondagmiddag. In Hil versum ging 23 pet van de bevol king op zondagmiddag naar hui ten, in Rotterdam was dit slechts zes pet. Vooral de autobezitters hebbent de neiging eerst op zon dagmiddag .weg te gaan. Men reist dan echter niet ver. Om streeks 75 pet van de autobezit ters die op zondagmiddag naar buiten gingen, bleven binnen een afstand van 30 km van de eigen woonplaats. Het is dan ook te verwachten, dat toenemende mo torisering niet in de eerste plaats zal leiden tot het afleggen van veel grotere afstanden dan voor heen, maar tot een later vertrek van huis en hiermee tot een ster ke vergroting van de topdrukte in de recreatiegebieden. De ver onderstelling, dat er dicht bij de woonplaats in de toekomst min der behoefte zou bestaan aan re creatiegebieden omdat de auto mobilist toch op grote afstand van huls recreatie gaat zoeken, gaat dus niet op; bij gloeiend autobezit spitsen de problemen zich vermoedelijk juist toe. Uit Zaandam, Rotterdam en Amsterdam richtte 20 a 25 pet van de totale trek wat neerkomt op 6 a 8 pet van de bevolking van deze steden) zich op het strand en de duinen. Het bezoek aan andere steden mag overigens ook niet worden onderschat. In 1956 trok ongeveer 25 pet. van hen die hun vertier buiten de woonplaats zochten met de auto naar buiten. Het lijkt zeer waarschijnlijk. dat dit percentage thans hoger ligt. Toch handhaaft de fiets zich nog redelijk. Opmer- kehjk is, dat de gehuwden ver houdingsgewijs veel meer met de auto weggingen dan de onge- huwden. Dit geldt zowel voor de verschillende inkomens- als leef tijdsgroepen. Verder kwam uit het onder zoek naar voren, dat het gezin een belangrijke functie vervult bij de besteding van de zondag. Omstreeks 60 pet. van alle trek kers ging met het gezin naar buiten. De resultaten dateren van vóór de invoering van de vrije zater dag. Het laat zich echter niet aanzien, dat deze op dit moment reeds veel invloed heeft gehad op de besteding van het weekeinde. De controverse welke aan het Dr. Moller Lyceum te Bergen op Zoom tussen de leraren en het schoolbestuur is ontstaan naar aanleiding van de benoeming van 3*. M. J. H. Post tot conrector van het lyceum met passering van de tweede conrector de heer G. Haans, blijkt ook na de vacan- tie nog voort te bestaan. Bij opening van het nieuwe schooljaar hebben de meeste leraren hun standpunt onverbid delijk gehandhaafd. Zij hebben en bloc geweigerd de benoeming van de heer Post te aanvaarden. De leerlingen worden in geen enkel opzicht de dupe van deze conflictssituatie, maar wej ont houden de leraren zich volledig van het entameren of het verzor gen van enige aktiviteit buiten schoolverband. Het instituut van de klasseleiders is na 4 septem ber niet meer volledig in werking getreden, het schoolkoor is ter ziele, culturele aktiviteiten bin nen schoolverband worden niet meer gestimuleerd en de school krant „De Bol werker" wordt ten gevolge van het lerarenprotest niet meer samengesteld. Alleen de lessen worden nog gegeven, volgens de leraren 7.0 goed moge lijk. maar het is duidelijk dat de goede sfeer en de goede verhou dingen in het lerarenkorps zijn verdwenen. Hoe diep de controverse tegen schoolleiding en schoolbestuur heeft ingegrepen blijkt wel uit het feit. dat op een door het schoolbestuur belegde bijeen komst alle leraren, op twee 11a. verstek hebben laten gaan. De Westduitse politie heeft de medewerking van Interpol inge roepen voor opsporing ran de YVestduitsc "iketdeskiindige Heinz Krug, die I>egin vorige week in Miinchen onder geheim zinnige omstandigheden is ver dwenen. Tot vóór een jaar was Krug verbonden aan het Instituut voor onderzoek van de straalaandrij ving in Stuttgart, dat onder lei ding stond van de Westduitse raketexpert Eugen Sanger. Later werd hij directeur van een han delmaatschappij in elektrotechni sche artikelen in München, ter wijl hij daar tevens optrad als vertegenwoordiger van de Lucht vaartmaatschappij van de Ver enigde Arabische Republiek. Krug is het laatst gezien op 11 september, toen hij nabij Miin chen een onderhoud zou hebben met een zekere „Saleh", vermoe delijk een Egyptenaar. Deze laat ste is thans ook verdwenen. De auto van Krug werd in München verlaten aangetroffen. Krug zou reeds een half jaar geleden hebben verklaard dat hij geschaduwd werd. Inmiddels heeft mevrouw Krug haar b ie kinderen in veiligheid gelu'.", ui. daar, naar zij zondag verklaarde, hot leven van het ge hele ggzia in gevaar is De Franse ministèr van Defen sie, Pierre Messmer, heeft in een onderhoud met het Amerikaanse tijdschrift „U. S. News and World Report" verklaard, dat Frankrijk meer dan ooit besloten is een kernmacht te ontwikkelen, on danks het verzet van de Ver. Staten. Er is geen verdediging mogelijk zonder kernwapens, al dus de Franse minister. Minister Messner verklaarde, dat Frankrijk binnen redelijke tijd en tegen kosten, die verenig baar zijn met Frankrijks finan ciële middelen, over voldoende kernmacht zal beschikken om een eventuele vijand af te schrik ken. Volgend jaar zal Frankrijk de beschikking beginnen te krijgen over een kernmacht „van de eer ste generatie", bestaande uit supersonische bommenwerpers van het type Mirage 4, die zijn - De 32-jarige Din Nurdin - uit Pakistan keek wel even - vreemd op toen hij in En- - geland vernam, dat in zijn - geboorteland iemand werd - beschuldigd van moord - op... Din Nurdin. In La hore was bijna twee maan den geleden in een uitge- brande taxi een verkoold lijk gevonden. Deze wagen nu was eigendom van een man. in wiens dienst Nur din stond, een zekere Mo hamed Said Saghier. en deze werd onmiddellijk ver- dacht van „moord" op zijn werknemer. Nurdin heeft nu een beëdigde verklaring afgelegd dat hij nog in leven is, maar nu rest nog de vraag wie dan wèl in de taxi is omgekomen... uitgerust met atoombommen. Het militaire proto-type van deze atoombommen werd op 1 mei van dit jaar met succes beproefd. Tegen 1970 hoopt Frankrijk een kernmacht „van de tweede generatie" te hebben, n.l. kern bommen die niet door bommen werpers, doch door geleide pro jectielen zullen worden vervoerd. Minister Messmer verklaarde, dat hoe sterk de vriendschaps banden met de Ver. Staten ook zijn, en ondanks het gemeen schappelijke belang, Frankrijk zijn nationale verdediging' niet voor onbepaalde tijd in handen der Ver. Staten kan leggen. Frankrijk is zich ervan bewust, dat zijn kernmacht niet te verge lijken zal zijn met die van de Verenigde Staten, zelfs niet in de komende jaren, doch de Ameri kaanse wapens zouden altijd „uit sluitend ter beschikking" van de Amerikaanse president 'staan- Volgens de voorlopige uitslag van de zondag in Zweden gehou den verkiezingen voor ongeveer 33.000 zetels in de gemeente- en provinciale raden hebben de sociaal-demoeraten, die aan de regering zijn, 51 procent van de 3.875.374 uitgebrachte stemmen gekregen, een winst van 3,6 pro cent in vergelijking met de vier jaar geleden gehouden plaatse lijke verkiezingen. De liberalen brachten 17 proeent van de stem men op hun naam i winst 1.5 pro cent), de conservatieven daalden met 4,9 procent tot 14,8 proext, de centralisten en communisten gingen iets achteruit tot resp. 13,3 en 3,9 procent. De definitieve uitslag zal nog wel enkele dagen op zich laten wachten omdat ook per brief nog stemmen binnen zullen komen. Naar schatting 150.000 kiezers brengen op deze wijze hun stem uit. Zoals gemeld, kunnen de uit slagen indirect gevolgen hebben voor de samenstelling van de Senaat. De leden van dit orgaan worden namelijk door de afge vaardigden van de provinciale raden aangewezen. De premier van Zweden. Tage Erlander, heeft naar aanleiding van de uitslagen opgemerkt, dat deze kunnen worden beschouwd als een blijk van vertrouwen van het kiezerskorps in de sociaal democratische partij. Over de achteruitgang van de conserva tieven zei hij: „De kwestie van de E. E. G- heeft het verlangen om de neutraliteitspolitiek voort te zetten op de proef gesield. De kiezers hebben de indruk gege ven dat de conservatieve partij te ver ging in haar streven om tot de gemeenschappelijke markt toe te treden." (De E. E. G.-kwestie heeft tijdens de verkiezingscam pagne een belangrijk twistpunt gevormd. De rechtbank in Namen heeft maandag het bevel tot aanhou ding van vijf van de zes per sonen, die worden verdacht van O. A. S.-activitciten. bevestigd. Het zijn twee Fransen, twee Zwitsers en een Spanjaard. Een arrestant van Franse nationali teit werd vrijgelaten. Zij werden vorige week vrijdag in België gearresteerd. De be schuldiging luidt: het dragen van een valse naam. wapenbezit, valsheid in geschrifte, het ge bruik van valse documenten en het ontvreemden van auto's. DEMONSTRATIE MET NIEUW INFANTER1E- VOERTUIG Tijdens de dag van de infanterie in de Isabelia-kazerne in Den Boseli is voor het eerst een de monstratie gegeven niet de in Frankrijk gebouwde A.M.X. De AJVI.X. is een gepantserd rups voertuig, waarmee een infantc- riegroep zich snel kan verplaat sen. Het voertuig wordt door de Nederlandse strijdkrachten ge bruikt. Op de foto boven is te zien hoe de militairen plaatsnemen in het voertuig. Op de foto onder hoe groot de eenheid is, welke door de A.M.X. kan worden mee genomen OPGEBLAZEN Deze opgeblazen man zou in een ruimtefilm geen slecht figuur slaan, maar toch misplaatst zjjn: het is een lid van de Britse ma rine, dat hier een nieuw pak demonstreert, waarmee de be manningsleden van een gezon ken duikboot kunnen ontsnap pen. Het pak is geheel dubbel wandig en wordt opgeblazen door middel van twee ingebouwde flessen met samengeperste kool zuur. De pakken zuilen daad werkelijk gebruikl worden bij binnenkort te houden oefenin gen. Y'an de Britse marine in liet Middellandse Zeegebied. ALBERT HEIJN BRENGT GEEN WOLLEN DEKENS OP DE MARKT Albert Heijn zal in de naakte toekomst géén wollen dekens op de markt brengen. Dit is van de zijde van de directie van het be drijf te Zaandam verklaard. Hiermee wordt tegengesproken hetgeen de voorzitter van de Nederlandse R. K. Bond van On dernemers in de Wcminginrich- ting- en Meubileringsbedrijf, de heer P. Hoefsloot, maandagmid dag lijdens een vergadering van deze bond te Roosendaal heeft gezegd. De heer Hoefsloot zei „Na de ijskasten en mixers zal Albert Heijn nog deze week een groot aantal wollen dekens als .premie van de maand" aanbie den. Het is waarschijnlijk, dat de lancering van de naar schatting 120.000 dekens op de Nederland se markt belangrijke gevolgen zal hebben voor de industrie, de groothandel en de kleinhandel". Van het Sentani-vliegveld bij Hollandia zijn maandagochtend drie Papoea-vertegenwoordigers vertrokken die de debatten in de V. N.-assemblee over het Neder lands-Indonesisch akkoord zul len bijwonen. Het zijn Nicolaas Jouwe, Marcus Kaisiepo en Her man Womsiwor. Het vierde lid van de delegatie, Nic Tanggahma, kan de reis niet meemaken om dat hij voorzitter is van het na tionaal congres dat minstens tot hedenavond zal duren. De Papoea-vertegenwoordigers zeiden vóór het vertrek dat de belangstelling vooral uitgaat naar de houding van Amerika. Aus tralië en de Afrikaanse landen tijdens het debat in de V. N. De belangrijkste kwestie achten zij de uitleg van het begrip „zelf beschikkingsrecht", dat volgens de delegatie gezien moet worden als extern zelfbeschikkingsrecht zoals dat volgens hen de wens is van het overgrote deel van het Papoea-volk. In tegenstelling tot eerdere plannen zal de vertegenwoordi ging normaal deel uitmaken van de Nederlandse delegatie. Na de V. N.-debaten zullen de drie Pa poea's weer naar Nederland rei zen. De heer Jouwe zal dan, naar thans wel vaststaat, voorlopig niet meer naar Nieuw-Guinea terugkeren. Kaisiepo schijnt zijn plan om het land eveneens voor enige tijd te verlaten, te hebben opgegeven. Hij zal evenals Womsiwor eind september naar Nieuw-Guinea terugkeren. Voor de heer Jouwe betekende het vertrek dus een voorlopig afscheid van zijn geboorteland. Hij is van mening dat hij onder Indonesisch bestuur in het bui tenland meer voor Nieuw-Gui nea kan doen dan in Nieuw- Guinea zelf. Daarbij -komt dat hij niet genegen is samen te wer ken met wat hij noemt „een re gering die de geleide democratie voorstaat". Bij zijn vertrek uit Hollandia was deze bekende Pa poealeider zichtbaar onder de indruk van het tijdelijk afscheid. Hij hoopt in 1968 naar Nieuw- Guinea te kunnen terugkeren om dan deel te nemen aan de voorbereidingen van de uitoefe ning van het zelfbeschikkings recht. Uit de in 1960 door de Justitie afgedane strafzaken tegen straf rechtelijk minderjarigen is ge bleken. dat de jeugdcriminaliteit in dat jaar opnieuw is toegeno men, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mede. Uit de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samen gestelde publikatie betreffende de toepassing der Kinderwet in 1960 blijkt dat deze stijging van 44 per 10.000 kinderen van 10 t/m 17 jaar in 1959 tot 47 in 1960 voornamelijk verkeers- misdrijven, diefstal, verduiste ring, mishandeling en vernieling betrof. Voor de seksuele misdrijven trad een lichte daling in. Aangezien het verhoudingscij- fer voor de meisjes (voor de misdrijven Wetboek van Straf recht 7,3 per 10.000 van de be volking) vrijwel gelijk was aan dat van 1959 (7,2), kwam de toe neming dus voor rekening van de jongens: 85 per 10.000 tegen 80 in 1959. Daar de zaken tegen kinderen beneden 15 jaar de laatste jaren steeds minder langs strafrechte lijke weg worden afgedaan, zijn uit de cijfers voor deze jeugdi- Gouverneur Barnett: De Chinese communistische partij heeft maandag op volle sterkte haar aanvallen tegen president Tito en de Zuidslavi- sche communisten hervat. Het „Volksdagblad", het voor naamste orgaan van de Chinese communistische partij, wijdde maandag een groot deel van de voorpagina aan een artikel, waarin de Zuidslavische commu nisten afvalligen worden ge noemd en voorts wordt gezegd, dat Zuid-Slavië niet langer een socialistisch land is. Het artikel was een commentaar op een on derhoud, dat president Tito de vorige maand met de Ameri kaanse journalist Drew Pearson heeft gehad. De volledige tekst van dit onderhoud was op de achterpagina van het ..Volksdag blad" afgedrukt tegelijk met een vergelijking met woordelijke aanhalingen uit redevoeringen van maarschalk Tito en presi dent Kennedy. In dit onderhoud had Tito onder meer vrijuit ge sproken over verschillen tussen de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie en die van China. De vergelijking diende volgens het blad om „de lezers te laten zien hoc Tito met het Ameri kaanse imperialisme meezingt". Volgens waarnemers in Peking draagt het artikel in het „Volks dagblad" alle kenmerken van een belangrijke partijverklaring. Het tijdsverloop tussen de publi katie van het interview in Zuld- Slavic en de Chinese commen taar erop van maandag zou erop wijzen, dat de Chinese commu nistische partij er op hoog ni veau een langdurige bestudering aan heeft gewijd. Het artikel herhaalde recente verklaringen van de Chinese mi- jiister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen Ji, dal ..China een onafhankelijk en soeverein socialistisch land is, dat vanzelf sprekend zijn eigen onafhanke lijke binnen- en buitenlandse po litiek voert". Dit was een com mentaar op een verklaring van Tito dat „de Sowjet-Unie zoveel mogelijk een bedarende invloed uitoefent in een periode waarin China in de internationale po litiek nogal onafhankelijk afwij kende stappen neemt". Gouverneur Ross Barnett van Mississippi heeft alle betrokken functionarissen opdracht gege ven zich aan de wetten van de staat te houden en geen negers toe te laten op staatsscholen. Hij maakte niet direct melding van het geval van de 29-jarige neger James Meredith, die krach tens een uitspraak van het fede rale oppergerechtshof tot de uni versiteit van Mississippi moet worden toegelaten. Barnett verklaarde: „In Mis sissippi zal op geen enkele school de rassenscheiding worden opge heven zolang ik uw gouverneur ben. Ik verzeker u dat zij niet zullen worden gesloten indien dat maar enigszins kan worden voorkomen, maar de rassensehei ding zal niet worden opgeheven." Volgens hem gaan de staats wetten vóór een uitspraak het federale hof. gen geen steekhoudende conclu sies omtrent de frequentie van de criminaliteit te trekken. Voor de oudere jongens blijkt de toe neming duidelijk: voor die van 15 jaar was 't indexcijfer (1955: 100) in 1958 t/m 1960 resp. 153. 157 en 168; voor de 16-jarigen 153, 160 en 163 en voor de 17- jarigen 143, 157 en 170. Met de stijging van de jeugd criminaliteit nam ook de ernst van de bestraffing toe. In 1955 bedroeg het aantal gevangenis straffen (voorw. en onvoorw.) 2,5 procent van alle straffen en maatregelen tegen 9,1 procent in 1960. Berisping en teruggave aan ouders of voogd zonder toepas sing van straf daalden van 16,7 procent in 1955 tot 7,0 procent. De openbare aanklager heeft maandag in het proces tegen André Canal, bekend onder de bijnaam „Black Monocle", de doodstraf geëist. Canai wordt ervan beschuldigd het hoofd te zijn geweest van de afdeling „actie, propaganda en financiën" van de O. A. S. in Frankrijk. Hij dankt zijn bij naam aan een zwarte monocle, die hij voor zijn glazen oog draagt. Tegen Jean-Marie Vincent, die samen met Canal terechtstaat op beschuldiging van aanslagen tegen de veiligheid van de staat en poging tot moord, eiste de officier van Justitie levenslange gevangenisstraf, In de akte van beschuldiging werd Vincent be schreven als de leider van een groep die met kneedbommen aanslagen pleegde. Bij één van deze aanslagen werd o.m. een vierjarig meisje ernstig gewond. TEGEN TREIN GELOPEN EN GEDOOD Omstreeks kwart vóór vijf maandagmiddag is de 61-jarige G. J. van der Riet op een door een automatische halve overweg bomen beveiligde overweginstal latie in de Oud-Diemcrlaan in Diemen tegen de trein Amster damHilversum gelopen. De man werd op slag gedood. De beveiligingsinstallatie van de overweg werkte normaal. De trein, waarmee het ongeluk ge beurde, kreeg 50 minuten ver traging. Enige andere forensen treinen moesten uitvallen. Professor Wilhelm Grewe, die Westduits ambassadeur in Wash ington is geweest, heeft altijd grote waarde gehecht aan een positieve ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Ver. Staten en West-Duitsland. Dit heeft Karl Günther von Hase, woordvoerder van de West-Duitse regering, maandag meegedeeld op een persconferen tie in Bonn. Volgens Von Hase had men de opmerkingen, die Grewe destijds gemaakt zou heb ben, in een Amerikaans persbe richt „op beslissende punten verkeerd uitgelegd", omdat zij uit hun verband waren gelicht. Tijdens een persconferentie in Houston (Texas) heeft de direc teur van het centrum voor be mande ruimtevaart, dr. Robert Gilruth, negen nieuwe uitgeko zen Amerikaanse toekomstige ruimtevaarders voorgesteld. De negen mannen zijn na uit gebreid onderzoek, dat een half jaar heeft geduurd, uit 253 aan vragers gekozen. Na medisch on derzoek en andere proeven bleven hiervan 31 man over, waaruit tenslotte de negen wer den uitgezocht. Allen zijn straal jagerpiloten. Het Amerikaanse van korps ruimtevaarders is hier mee op 16 man gebracht. Grewe zou verklaard hebben, dat bepaalde intellectuele krin gen aan de oostkust van de Ver. Staten de neiging hadden om een negatieve houding aan te nemen tegenover West-Duits- land. Grewe, die zondag naar West- Duitsland is teruggekeerd, zal op 1 november in functie treden als Westduits ambassadeur bij de Navo in Parijs. Von Hase maakte voorts be kend dat do uil Moskou terug geroepen Westduitse ambassa deur Kroll eerst met verlof za! gaan en daarna zal optreden als adviseur van de bondsregering in kwesties betreffende de landen van het Oostelijke blok. Chroesjtsjov heeft Kroll als afscheidsgeschenk een huisbar, gevuld met flessen wijn en wat kaviaar geschonken. De Russi sche premier heeft zoals bekend altijd best kunnen opschieten met de 64-jarigo Kroll. Hij heeft Kroll uitgenodigd om het vol gend jaar een zomervakantie in de Sowjet-Unie door te bren gen. Kroll is 3 'i jaar'in Moskou geweest. Hij werd teruggeroe pen nadat er in de pers berich ten waren verschenen dat hij voorstander was van een rege ling „tot elke prijs" tussen Rus land en West-Duitsland. Kroll heeft dit echter altijd heftig ont kend. Vandaag komt hij nam West-Duitsland terug.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 7