1 DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI SPORTNIEUWS ken Een is een m spirerende vriend! Pijproken geeft rast en voldoening! PIJN OF GRIEP! Chefarine .4 Victor de Turenne II De schrik der Saracen en e Sande pijp BEURSO VERZICHT scfag IS september 1962 rOND!5 BERA.S.! Dinsdag 18 september 1962 Pagina 3 VOETBAL KORFBAL HANDBOOGSPORT HET GEBRUIK VAN DE RUIMTE NIEUWE SYRISCHE PREMIER KRIJGT VERTROUWEN De beste mafiïëï* om van een pijp te genieten. SPECTACULAIRE SLEEPREIS HET BANDITISME IN COLUMBIA .;-T\ j door de 1 de keuring »an films e filmcentrale personen «an FTIJDEN T v 1 presenteert TV U ,s, die u miste, of tns graag terugziet, een kop lekkere U zit loge in uw DE VRIJE ZEEUW res handelen over aden, ovcrsocialcen len, ze zijn interes- I verruimt uw blik, inis, u verdiept uw iet meest bekeken Het brengt u s uit binnen- en interessant cn in beeld, stced» tijd! ït erft fijnafstem- n 13, auto- i het bjnen- CHE tele- he beeld* :-instelling. naalkiezer: n nu reeds 2e Duitss» 24032 handbook 7,50 f 6,90 ƒ5,90 7,50 ƒ4,90 ƒ5,50 ƒ4,90 TLRNEUZEN afdeling zeeland Uitslagen zondagconipetitie eebste klasse b Ria WHoofdplaat 2—4; Groede—Schoondijke 6—3; Wal cheren—Jong Ambon 23; Phi lippine—Vogelwaarde 2—8; Sluiskil—Retranchement 17—1, res. eerste klasse Oostburg 2—Zeelandia 2 1—7; Clingc 2Corn Boys 3 53; Zeel. Sport 3—Biervliet 2 B. 2 n.o.g.; Breskens 2Goes 3 72; Luctor 2RCS 2 25. '■M tweede klasse a Aardenburg 2Koewacht 2 2—6; Breskens 3IJzendijke 2 6—0; Vogelwaarde 2—Terneuzen 3 3—3. derde klasse b Groede 2Schoondijke 2 5—5; RCS 3—Hoofdplaat 2 54; Wal cheren 3—Middelburgse Boys 7-0. derde klasse c Corn Boys 4Clinge 3 0—3; HW '24 3Philippine 2 42; Sluiskil 3Ria W 2 71; Graauw—Hontenisse 3 1—5. VIERDE KLASSE b AZVV Dinteloord Chrislandia Arnemuiden SVV '54 Middelburg Tern. Boys VVN Mevo Zwal. Boys Spui Nieuwdorp 3 3 3 3 3 2 3 2 3 1 3 1 3 1 2 1 3 1 2 0 3 0 3 0 1 1 0 3 0 3 0 15— 2 8— 2 12— 8 7— 4 8— 5 7— 5 6— 6 5— 6 5—10 2— 4 3—10 3—19 Tern. Boys—Arnemuiden 1—0 Tot twee minuten voor het ein de bleef het 0—0 in de aantrek kelijke wedstrijd die de Boys en Arnemuiden zaterdag in het Zui dersportpark speelden. Toen kwam de bal uit een voorzet van Van Dixhoorn bij De Jonge, die een verrassend schot loste, dat het doel van Arnemuiden binnen zeilde (10). Zowel in de eerste als in de. over. 1 min. later gaf Lensen aan de overzijde een goede voor zet en het was Haak die onhoud baar de stand op 01 schoot. In de 31e min. liep Smet goed door op een slecht geplaatste bal van een der AZW-verdedigers en langs de ver uitgelopen doelman Gommers wist hij de stand op gelijke voet te brengen (11). Met deze stand brak de rust aan. Vier min. na de hervatting schoot Haak van even buiten de 16 meterlijn een vrije trap hard op doel, maar Bolleman was pa raat en maakte zich meester van de bal. De druk op het Spui-doel werd steeds groter en 3 min. later wisten de verdedigers tot driemaal toe op de doellijn te redden, maar de vierde keer was het raak en het was Lensen die AZVV opnieuw de leiding gaf (12). De vele aanvallen en goede schoten van AZVV die nu volgden, strandden steeds op doelman Bolleman. In de 23e min. greep de Spui-defensie niet voldoende in en Dekker schoot de bal ouhoudbaar voor Bolle man in het Spui-doel (1—3). Enkele aanvallen van Spui wer den bij gebrek aan stootkracht, vóór zij echt gevaarlijk werden, onderbroken. 2 min. voor het einde kreeg de vrijstaande Borgt de bal te pakken en met een mooi schot bracht hij de eind stand op 14. Zuidwesters I (Souburg) Luctor 106 Luctor heeft bij zijn eerste op treden in de eerste klasse een nederlaag geleden tegen de ster ke ploeg uit Souburg. Luctor heeft zich beslist niet zonder meer gewonnen gegeven, het geen de doelcijfers ook wel uit wijzen. Zuidwesters had de uit worp en de eerste aanvallen wa ren dan ook voor hen, doch het was Luctor, dat zeer verrassend reeds bij de eerste aanval scoor de. Tholens nam dit doelpunt voor zijn rekening met een mooie doorloopbal. De aanval bleef goed en snel spelen. Even later maakte de Zuidwesters-verdedi ging een grote blunder. Mej. De Doelder kreeg de bal onder de korf in vrije positie toegespeeld en maakte geen fout (02). Dit was voor Zuidwesters het sein om het beter aan te pakken. Met zeer snel spel trachtte men door te breken. Dit lukte echter maar zelden en het duurde dan ook tot in de 18e minuut tot zij met een ver schot de achter stand wist te verkleinen (21). Enkele minuten later was het 22, eveneens met een ver schot. De vakwisseling was voor de aanval van Zuidwesters geen verbetering. Aan de andere kant wist Luctor zich wel enkele kan sen te scheppen, maar het spel werd veel te kort gehouden en maakte een rommelige indruk. Zuidwesters wist nog vóór rust met 2 doelpunten de stand op 42 te brengen. Direct na de rust bracht zij de stand op 52 en even daarna kreeg Luctor een strafworp te nemen, die door Tholens werd benut (53). In de 15e minuut leek Luctor op een grote neder laag af te gaan, want met 2 verre schoten brachten de Zuid westers de stand op 73. Mej. Geene echter profiteerde eerst van een blunder in de Zuidwes ters-verdediging en scoorde daarna nog eens met een goede doorloopbal (75). Zuidwesters stelde 10 minuten vóór het einde haar zege veilig, weer met een ver schot. Wel wist Luctor nog tot 8—6 te komen, maar Zuid westers scoorde nog 2 x, eerst met een doorloopbal en later kreeg zij een vrije kans onder de korf en bepaalde de eindstand hiermee op 106. GESLAAGDE PALINGSCHIETING TE WESTDORPE. Zondag j.l. organiseerde de handboogmij. „St. Sebastiaan" al hier een grote palingsehieting, waarvoor niet minder dan 27 prijzen aan paling waren te win nen. In totaal 36 kg'. Dank zij het goede weer, was de belang stelling zéér goed. Verschillende schutters zagen kans meer dan 1 kg paling „af te schieten". De uitslag luidde: hoogvogel: niet afgeschoten; zijvogels: R. v. Waes te Zuiddorpe en G. Mat- theeuws te Axel; kallen: Em. de Nijs te Koewacht en M. Pluijm te Westdorpe. In de V. N.-commissie voor de ruimte heeft de Amerikaan Plimpton de Russische afgevaar digde Morozov een stuk metaal van ruim zes kilogram aangebo den, dat negen dagen geleden op de stad Manitowak in Wisconsin terecht is gekomen en volgens de Amerikaan afkomstig moet zijn van de Russische Spoetnik- 4, die in mei 1960 is gelanceerd. Plimpton stelde voor dat dooi de Sowjet-Unie aan te wijzen deskundigen het fragment on derzoeken om de herkomst of ficieel vast te stellen. Amerika wil dat de commissie met voor rang het vraagstuk van de aan sprakelijkheid voor ongelukken als gevolg van ruimteproeven behandeld. Morozov sloeg het Amerikaan se aanbod af. Hij zei dat de Amerikaan de aandacht van de commissie wil afleiden van het Russische voorstel voor een reglement inzake het gebruik van de ruimte, dat volgens Mo rozov het eerste behandeld dient te worden. De Sowjet-Unie heeft voorge steld dat spionage-satellieten verboden worden, evenals proe ven die het ruimteonderzoek kunnen belemmeren. Ook wil de Sowjet-Unie dat het onderzoek van de ruimte uitsluitend door regeringen wordt verricht en niet door particuliere maat schappijen, zoals die welke bij het Telstar-project betrokken zijn. Plimpton zei dat het stuk me taal geen schade heeft aange richt, maar dit gemakkelijk had kunnen doen. Morozov verklaarde, dat het gevaar voor de mensheid als ge volg van de Amerikaanse kern ontploffingen op grote hoogte veel groter Is. De commissie keurde een aan beveling aan de algemeïie ver gadering goed voor het vestigen in het gebied van de evenaar van internationale installaties voor het afschieten van raketten die instrumenten voor weten schappelijke peilingen in de lucht moeten brengen. In het rapport aan de alge mene vergadering spreekt de commissie zich verder uit voor het aanmoedigen van internatio nale programs voor ruimte onderzoek. Chaled El Azm, die door pre sident Nazem Koedsi tot premier van Syrië was benoemd, heeft vrijdag met 156 stemmen tegen één het vertrouwen van de volks vertegenwoordiging gekregen. De 60-jarige regeringsleider stond bekend als „de rode miljo nair van Syrië", totdat hij ging samenwerken met de rechter vleugel. Hij wordt beschouwd als de belangrijkste staatsman van het land. Reeds vijfmaal was hij tevoTen leider van de regering. Bij presidentsverkiezingen werd hij tweemaal verslagen, nl. in 1955 en in 1961. Azm deelde mee dat zijn poli tiek gebaseerd zal zijn op strikte neutraliteit en eerbied voor de V. N. Syrië zal trachten met alle landen handel te drijven. Een ingewikkelde brief? Een lang rapport? Wat het ook is, een pijp helpt U daarbij, want pijproken schept een sfeer van concentratie en inspireert. Tussen 2 haakjes: weet U dat Uw vrouw het zo ge zellig vindt als U een pijp rookt? Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem niet Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruine tabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. tweede helft Is er van weerskan ten goed gevoetbald. Er zat vaart in het spel en de aanvallen wis selden elkaar af. Meestal waren de verdedigers de aanvallers de baas. En zagen de vóórspelers nog wel eens een kansje, dan waren ze met hun schoten piet erg gelukkig, omdat zij die ge stopt zagen door de keepers of paal en lat. In de tweede helft hebben beide partijen even een licht overwicht gehad, zonder dat het voldoende was om bressen in de verdedigingen te slaan. Het enige doelpunt van de wedstrijd was, zoals bovenomschreven, voor de Boys, die daarmede wel iets meer kregen dan hen toe kwam Nu de eerste zege een feit is, zullen er hopenlijk meerdere volgen. Met het zaterdag ver- toonde spel hoeft men daar ove rigens niet aan te twijfelen. SpuiAZVV 14 Deze derby is een zeer faire wedstrijd geworden met AZVV als het beste elftal. Spui had, daar doelman Riemens nog ge blesseerd was, een beroep ge daan op hun oud-doelman Nico Bolleman. Deze heeft bewezen dat hij het nog niet verleerd is en mede door hem is het, dat de nederlaag niet groter is gewor den. Reeds uit de aftrap wist AZVV een goede aanval op te bouwen, maar het beslissende schot van Lensen ging naast. In de 3e min. plaatste Dekker een dieptepass naar Haak, die hard op doel schoot. Bolleman wist dit schot echter klemvast te houden en zette meteen zijn voorhoede aan het werk. Het Spui-quintct speel de te veel heen en weer met als gevolg dat de aanvallen steeds weinig gevaar opleverd'en. In de lGe min. was het de vrijstaande Borgt die een bal kreeg toege speeld en hard inschoot maar weer was het Bolleman die op zijn plaats stond. AZVV had steeds het beste van het spel, maar Spui kon door stug verde digen en afbreken doelpunten voorkomen. Na 22 min; spelen lanceerde Spui een aanval, waar uit Pijpelink uit een voorzet van rechts de kans kreeg de score te openen, maar zijn kopbal ging Ook deze knap uitgevoerde kopbal van één der Arnemuidense voorwaartsen leverde geen doelpunt op. De Nederlandse zeesleepvaart, die over de gehele wereld de faam heeft alles te kunnen ver slepen wat drijft, staat in de komende weken weer een bijzon der spectaculaire reis te wach ten. De eerste drijvende olieraf finaderij ter wereid, de „Refine" van de „Esso", zal woensdag van de Westerschelde af zee kiezen. Het gevaarte, dat dertig meter hoog is en dat is gebouwd op een betonnen bak van 55 meter leng te en 24 meter breedte, zal door zeesleepboten van N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden over een afstand van bijna 3.000 mijl van Antwerpen naar de noord kust van Afrika bij de nieuwe oliehaven Port Brega worden gesleept. De „Esso", die boringen in de Sahara uitvoert, voert tot nu toe alle opgepompte ruwe olie met tankschepen via Port Brega uit naar Europese raffinaderijen onder meer naar Rotterdam Om de binnenlandse behoefte' van Lybië aan benzine, dieselolie en andere produkten te kunnen dek ken, werd besloten tot de bouw van deze drijvende raffinaderij, die in Port Brega zal worden ge stationeerd. De eerste in Brega geproduceerde benzine zal in de zomer van 1963 beschikbaar ko men. Dit deelde de president van de „Esso", de heer R. a. Eeds, mee, De raffinaderij zal een ge middelde van achtduizend bar rels ruwe olie per dag kunnen verwerken. Ze heeft een grote destillatietoren, waarin de ruwe olie gescheiden wordt in ver schillende typen brandstoffen. Het eiland heeft hydrofiners die zwavel en andere onzuiverhe den verwijdert, en een powerfor mer, waarin speciale toevoegsels worden gemaakt om de lieden daagse benzine te krijgen. De ge hele drijvende „Esso"-raffinaderij werd ontworpen en afgelevèrd door de „Chemical Construction Corporation" in New York cn werd gebouwd op een scheeps helling van de werf Jos Boel in Temse aan de Schelde nabij Antwerpen. De stapelloop van de raffinaderij geschiedde jongst leden zaterdag op zeer ingewik kelde, maar voorspoedige wijze. Aan elke zijde op de scheepshel ling waren slechts enkele centi meters speling om de raffinade rij te water te laten. Het gewicht van het eiland, dat geheel uit voorgespannen beton is gemaakt, is ongeveer vijfduizend ton. De grootste toren bereikt ongeveer dertig meter boven de zeespie gel. De ongeveer dertig dagen lange sleepreis naar Lybië wordt vandaag in Temse voorbereid onder leiding van kapitein O. Edelenbosch, die de leiding heeft V/er middelen in één iablet doen wonderen zonder de maag van streek te maken 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen. NEESMIDDELEN TABLET. Glazen buisje 20 tabletten f 0,80 Handige atripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordeltge flacon 100 tabletten 3.50 van het transport. De zeesleep boot „Friesland" werd gister avond in Temse verwacht. In dien de weersomstandigheden gunstig zijn, zal het transport woensdag de Wcsterschlde ver laten om de lange reis te begin nen. UNILEVERS GEVRAAGD Am vlei dam heeft gisteren de nieuws beursweek ingezet met een min of meer vaste stemming voor de internationale waarden. In deze markt gaf het Unilever- fonds de toon aan. Deze aan delen werden gesteund door het feit, dat Wall Street vrijdag een een kwart dollar hoger voor deze stukken sloot. Genoemde waarden, die de laatste tijd nogal verlaten in de markt hebben ge legen met afbrokkelende koer sen, ontmoetten vrijdag reeds de belangstelling op het Damrak van het publiek en de beroeps speculatie. Gisteren was er vooral bij de opening flinke vraag in deze hoek waardoor kon worden ingezet op 132,80. De vorige slotprijs was 130,40. Aanhoudende kooplust zorgde ervoor dat de prijs opliep tot ƒ133,10. Hiermede noteerde Uni lever boven pariteit New York. Ook Kon. Olie mocht zich ver heugen in hogere koersen. Aan de vaste stemmig voor de olie aandelen van de voorgaande da gen werd verder voortgebor duurd. De prijs van 146 stelde zich 1,50 boven de slotprijs van vrijdag. De handel in deze hoek bleef echter zeer kalm. Philips deed van zich spreken met een koerswinst, bij geringe omzetten, van ƒ1,40 tot ƒ151,80. Dit'fonds heeft de vorige week enige schade ondervonden als gevolg van de concurrentiestrijd op het gebied van de mixers. Gisteren was men dit blijkbaar alweer vergeten. AKU bouwde verder aan een koersstijging voort, daarbij geholpen door de goede gang van zaken van de dochter maatschappij de „American En- ka". De rayon-aandelen boekten een koerswinst van.l'.i punt bij een notering op 368. Hoogovens wilden niet achterblijven. Op 560 avanceerde dit fonds ruim vier punten. De omzet in deze hoek was echter minimaal. In het laat ste beurshalfuur brokkelden de koersen van de meeste hoofd fondsen een weinig af bij gebrek aan affaire. Wall Street gaf vrijdag aan het slot lichte koersverbeteringen te zien. De Westduitse beurzen waren gisteren iets vriendelijker. Dit alles droeg tot de betere ten dentie op het Damrak bij. De scheepvaarthoek zette in met zeer kalme handel waarbij aandelen Kon. Bool 2 punten hoger noteerden op 139' De overige scheepvaartaandelen lagen prijshoudend tot iets beter in dc markt. Van de leidende cul tures werden 'certificaten Deli een gulden hoger op f 146 gead viseerd. Ook in de staatsfond- senhoek verliep de handel uiter mate rustig. De gedane prijzen Als alle mannen in het huis zijn, zegt Victor tot een van hen: „Gij blijft bij deze deur wacht houden. Zes man zün genoeg om ons plan uit te voeren!" Nouras neemt de leiding. „Houdt uw wapenen gereed!" Nouras gaat nu voorop. Bij een flauwverlichte deur blijft hij staan en fluistert: „Daar, in dc haremingang. Waarschijnlijk is El Battaur bij zijn vrouwen. Zijt gij allen gereed voor de aanval?" De mannen knikken. Dan drukt Nouras snel de deur open. In een ruim vertrek ziet Victor een zwaargebouwde Saraceen, die met enkele vrouwen in gesprek is. Hij staart verbluft naar de binnentre dende Kruisvaarders, maar snauwt dan: „Wat wilt ge?" Maar dan klinkt een kreet: „Nouras!" en van een rustbank rijst Suleikah op. Nu moet er onmiddellijk gehan deld worden. „Vooruit, mannen!", roept Victor. „Neemt hem gevan gen!" El Battaur is snel opgestaan en grijpt naar een achter hem liggepd wapen. Maar als een tijger springt Victor voorwaarts en slaat hem met het gevest van zijn zwaard tegen de grond. Een paar Sarace- nen komen binnen snellen om hun meester té helpen, maar de Kruis vaarders maken korte metten mei hem. Daar alles zo snel gaat, is er voor de Saraccnen geen tijd om groot alarm te slaan. schommelden rond het vorige slotniveau. Het onveranderde dividend voor de aandelen „Schuppen Sa jet" over het boekjaar 1931/1962 van 15 procent viel de beurs zeker niet tegen. Van invloed op de koersvorming van genoemde aandelen was dit dividend echter niet. Zij werden onveranderd op 382 geadviseerd. Aandelen Braai' Rotterdam, die vrijdag 62 pun ten opliepen tot 832, werden gis termiddag op 860 geadviseerd. De omzet in deze hoek is echter zeer gering. „Ngombezi" werd ex 16' procent dividend geadviseerd op 197. tegen 231 op vrijdag cum dividend. De directie van dit con cern is over de gang van zaken over het lopende boekjaar te vreden. Voor de inschrijving op do guldenslening „Kraftlaget Opp- landskraft" groot ƒ25 min 5'r procent a pari beslond enorme belangstelling. BEURSINDICES 13/S 14/9 17/9 Int. conc. 449.1 449.9 453.4 Industrie 330.3 331.3 332.1 Scheepvaart 137.9 137.2 137.7 Banken 239.8 24C.3 243.6 Handel, etc. 144.2 144.8 144.3 Algemeen 339.3 340.0 342.1 NABEURSKOERSEN AKU: 367U Kon. Olie: 146.80—148.40 (145.70) Philips: 150.80—151.50 1151.20) Unilever: 132.50—133.00 (132.60) Hoogovens: 1558' i) ADVIESKOERSEN' BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.06—10.1G, Ca nadese dollar 3.30' 23.3u 1, Amerik. dollar 3.57'3.U'. Franse frank (100) 73.10i3.5ti, Belgische frank (100) 7.21ï.bo, Duitse mark (100) 39.709j.2j, Zweedse kroon (100) CO.oj 7C.5C, Zwitserse rrank nuJ) 83.2583.75, Deense kroon (luu) 51.7052.70, Noorse kroon (iuo) 51.1051.ic, Oostenrijkse srn.l- ling (100) 13.92' 14.02' 2, Lu- liaansc lire (10.000) 87.25—59.25, Portugese escudo (100) IZ.ou— 12.7C, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.95--6.1C. Van de zijde van het Coluin- biaanse leger is meegedeeld dat in zes maanden tijde 1.080 per sonen in Columbia zijn gedood door bandieten. De meeste slachtoffers waren boeren. On der de ordestrijdkrachten vielen 81 doden,

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5