?IEND ■schenen e Sande Kantoorgebouw in Brussel ingestort TO wmsmtBm Adenauer over Europese samenwerking en Berlijn Sowjet-Unie erkent Westelijke rechten niet langer Leider complot tegen de Gaulle bekent Staatsgreep Peronisten verijdeld Aanslag voorbereid op premier Pompidou? H. de Smidt is 590 STDAG 17 SEPTEMBER Terneuzen 11 2926 handel Telef. 2575 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5705 Twintigtal doden MINISTER CALS BLIJFT ENTHOUSIAST HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER DE VER. STATEN EN CUBA PRINSES BEATRIX TERUG IN ONS LAND ZON- en MAANSTANDEN DREIGBRIEVEN VAN „VERZETSRAAD" RUIM ZES TON VOOR HULP AAN PERZIE Dr. Schmal en J. de Ruiter niet meer terug in Tweede Kamer MINSTENS 10.000 RUSSEN OP CUBA DE BENOEMING VAN OE THANT igt damonslratio bij UT 'RAAT 6, TELEF. 2485 Filiaal: raat 32 - Tclcf. 2360 TERNEUZEN een keurig luxe band 5DFRIED BOMANS. manstit»ls voorkomen adzijden zijn verkrijg- RIE in prachtige boekenkast zijn uit mnkerln? BH abonnement r Terneuzen •>ireeteur-Höofdre3acteüf Z van «Ie SariiJe Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. X van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Een gebouw van het ministe rie van Economische Zaken in Brussel is maandagochtend inge stort. Volgens een opgave van de politie wordt gevreesd, dat er ongeveer 20 doden zijn. Der tien slachtoffers zijn in een zie kenhuis opgenomen. Onder liet puin ligt nog een onbekend aan tal personen bedolven. Op het ogenblik van liet ongeluk bevon den zich ongeveer 110 ambtena ren in het gebouw. „Ik heb van mijn enthousias me, waarmee ik twaalf en een half jaar geleden ben begonnen, niets verloren". Dit zei minister Cals gister middag in de hal van zijn depar tement waar hij in tegenwoor digheid van zijn echtgenote en zijn vijf kinderen en het perso neel van O. K. en W. zich een hulde liet welgevallen bij ge legenheid van zijn koperen ambtsjubileum. De staatssecretaris, mr, Schol ten, hield een toespraak en bood ren antieke wijnkaraf aan. In de feestelijk versierde hal hield voorts de secretaris-generaal, dr. J. H. Wesselings, een toespraak, waarna de voorzitter van het huldigingscomité, de heer S. Vis ser. aan het woord kwam en na mens het personeel vier antieke zilveren kandelaars offreerde. Minister Cals betuigde in een uitvoerige toespraak zijn dank en erkentelijkheid voor de hulde. AANHOUDEND KOUD Tussen een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilan den en een depressie nabij de kust van Z.-Noorwegen stroomt met noordelijke winden koude lucht uit de poolstreken over Schotland en Engeland naar onze omgeving. De beide druksys- temen veranderen maar weinig van plaats. In de aangevoerde lucht komen naast opklaringen ook f:inke stapelwolken voor, die in vele gevallen het buienstadium bereiken. Sommigen van de buien gaan vergezeld van hagel en onweer. De wind zal over wegend matig zijn, in de kust provincies uit noordwestelijke, elders uit westelijke richting. Het koude weer duurt voort. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Enkele buien Opklaringen, maar ook nu cn dar. buien. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Aanhoudend koud weer. DINSDAG 18 SEPTEMBER Volgens tic laatste gegevens zijn reeds 13 slachtoffers gebor gen. Ooggetuigen vertelden, dat om kwart vóór tien het vier verdie pingen hoge gebouw plotseling begon te schudden. Enkele se conden later spleet het vrijwel in tweeën en stortte als een kaar tenhuis in elkaar. Naast het ge bouw werden grondwerkzaam heden verricht voor het leggen van de fundering van een nieuw kantoor. Het aan de bouwput grenzende gedeelte van het kantoorgebouw stortte in toen een bulldozer de grond aan het effenen was. Er werd onmiddellijk groot alarm geslagen en binnen enkele minu ten kwamen de eerste ambulan ces en brandweerauto's op de plaats van de ramp aan. Dertien gewonden konden al spoedig worden bevrijd uit de enorme puinhoop en naar ziekenhuizen worden overgebracht. Enkelen van hen waren ernstig gewond. Tegen half elf moesten de red dingswerkzaamheden worden gestaakt uit vrees voor verdere instortingen. Met een graafma chine werd begonnen het puin systematisch tc ruimen. Ooggetuigen vertelden, dat de derde verdieping van het gebouw bet eerst begon in tc storten. Hier was een afdeling van de dienst voor do statistiek onder gebracht, die dc resultaten van de volkstelling van eind vorig jaar verwerkte. Al bijna twee weken had men op deze verdie ping trillingen gevoeld en waren er in de muren scheuren ont staan. De directeur van de dienst had de rijksgebouwendienst in Brussel gewaarschuwd en er was toegezegd, dat inspecteurs dc kwestie zouden komen onderzoe ken. De reddingswerkzaamheden werden na een korte onderbre king hervat, nadat voorzorgs maatregelen waren genomen tegen verdere instortingen. On der. de vermisten bevinden zich ook twee bouwvakarbeiders, die in de bouwput onder het puin zijn bedolven. Op de plaats van de ramp is een Rode kruispost ingericht ter verzorging van de lichtgewonden. Velen, die licht gekwetst of on gedeerd uit het gebouw konden ontsnappen, hebben een shock opgelopen. Dc politie houdt een grote menigte op veilige afstand. De brandweer, die met de hand het puin verwijdert bij iiet zoe ken naar de vermiste slachtof fers, kreeg 's middags assisten tie van genietroepen met bull dozers en graafmachines. Een chauffeur van een vracht auto, die op het ogenblik van de instorting juist een lading zand zou lossen, ontsnapte ternauwer nood aan de dood. Hij werd licht aan het hoofd gewond. De vrachtauto werd volkomen ver nield. Tegen half één deelde de com mandant van de brandweer op de plaats van de ramp mede, dat er vrijwel geen hoop bestaat de onder het puin bedolven slacht offers te redden. Koning Boudewijn, die zater dag van vakantie uit Spanje in Brussel was teruggekeerd, heeft zich maandagmiddag naar de plaats van het ongeluk begeven. Hij sloeg geruime tijd de red dingswerkzaamheden gade. Dc opruimingswerkzaamheden moeten in uiterst gevaarlijke omstandigheden worden ver richt. Een deel van een muur van liet nog staande, gebouw dreigt om te vallen en de rest mee tc sleuren. Een te plotselin ge verplaatsing van stukken puin zou een nieuwe massale instorting kunnen veroorzaken. Overwogen wordt te trachten een deel van de muur neer te halen. Inmiddels worden met een graafmachine van het leger zo voorzichtig mogelijk de grootste brokstukken opgeruimd. Zodra men vermoedt op verdere slacht offers te stuiten stellen man schappen van het Belgische na tionale hulpkorps een onderzoek in. Bij de bergingswerkzaamheden is tegen zes uur het tiende slachtoffer ontdekt door een aan wijzing van een hond van de Ne derlandse reddingsbrigade. De hond, die luistert naar de naam „Roy Rolandwas door zijn eigenaar, de heer Toman, naai de plaats van de ramp gebracht. Vijf minuten nadat hij was los gelaten begon hij een gat te gra ven in een berg puin. Nadat een graafmachine van het leger en kele grote brokstukken had ver wijderd, konden de stoffelijke resten van het tiende slachtoffer worden geborgen. Bij het invallen van de duister nis werden schijnwerpers in ge reedheid gebracht om het moge lijk te maken het opruimings- werk voort te zetten. DEEL VAN RESULTATEN BELGISCHE VOLKSSTEM MING VERLOREN GE GAAN Bij de instorting van het kan toorgebouw in Brussel is maan dag een groot deel van de for mulieren van de jongste volks telling verloren gegaan. In het ingestorte gebouw was een afde ling van dc dienst voor de sta tistiek ondergebracht, waar de gegevens van de in december 1961 in België gehouden volks telling werden verwerkt. Het zal waarschijnlijk noodza kelijk zijn een deel van de tel ling te herhalen. De speciale afgevaardigde van president Kennedy voor zaken betreffende Latijns-Amerika, Afrika en Azië, Chester Bowles, heeft zich zondagavond in een rede te Pittsburgh fel gekeerd tegen de Amerikaanse „extremis ten" die een militaire actie tegen Cuba eisen. Hij zei: „Als wij hieraan gevolg zouden geven en Cuba onder de huidige omstan digheden zouden aanvallen, dan zouden wij onze invloed in inter nationale aangelegenheden on dergraven, onze reputatie in de Verenigde Naties bezoedelen en onze traditionele aanspraken op moreel leiderschap verliezen, ter wijl duizenden jonge levens zou den worden verwoest". De Sow- jct-Unie zou van een dergelijke interventie op diplomatiek en politek gebied zeer veel profijt trekken, aldus Bowles. H. K. H. Prinses Beatrix is gis termiddag omstreeks 3 uur per auto uit Duitsland op paleis Soestdijk teruggekeerd. Zoals bekend heeft de Prinses een op burg Gutenfels bij Caub aan de Rijn gehouden bijeenkomst bij gewoond van de Europese werk groep. Deze groep is voortgeko men uit een aantal besprekingen, welke in juni j.l. in Caub zijn ge voerd op initiatief van het voor lopig comité Europese jongeren. Op de foto is de Prinses het vrolijke middelpunt van de groep. De Westduitse bondskanselier, mische integratie van Europa op dr Konrad Adenauer, waar schuwt in een artikej in het Ame rikaanse, eens in de drie maan den verschijnende, tijdschrift „Buitenlandse Zaken", dat een vertraging in de- vorming van een Europese politieke unie de hoop van de Sowjet-Unie om het Wes ten te verdelen zal aanwakkeren. Hij is van mening, dat de econo- Het Russische eersbureau Tass heeft maandagavond een verkla ring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de Sowjet-Unie de Westelijke verklaring afwijst, volgens welke Berlijn nog steeds onder het beheer van de vier- mogendheden staat en de be voegdheden van de geallieerde commando's in de stad van kracht blijven. „Als gevolg van het opheffen door de Sowjet-Unie van het kantoor van de commandant van het Sowjetrussische garnizoen in Berlijn hebben de regeringen van de Verenigde Staten, Enge land en Frakrijk op 24 augustus een verklaring uitgegeven, waar in beweerd wordt dat Berlijn onder beheer van de viermogend- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.35 5.10 5.50 6.00 n.m. 4.55 5.30 6.10 6-20 WOENSDAG 19 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.23 5.42 5.58 6.17 6.38 6.57 6.48 7.07 ZON MAAN op onder op onder Sept. is 6.18 18.50 21.26 11.43 19 6.20 38.48 22.03 12.58 20 6.21 18.45 22.46 14.07 21 6.23 18.43 23.36 .15.07 22 6.24 18.40 15.57 23 6.26 18.38 0.32 16.39 Een Franse luitenant-kolonel, Jean Marie Bastien Thiry, heeft maandag bekend de leider te zijn van dc aanslag op De Gaulle, die op 22 augustus in Parijs werd gepleegd. Thiry werd sinds zater dagmiddag door de Parijse po litie verhoord. Hij bekende de voorbereidende bijeenkomsten te hebben geleid en zelf, in gezel schap van de organisator Henri Niaux, in een auto bij de aanslag aanwezig te zijn geweest. Zoals bekend heeft Niaux zich in zijn cel opgehangen. Thiry is luchtvaartdeskundige bij het Franse ministerie voor luchtvaart. Volgens de politie verklaarde Thiry de aanslag met goedkeu- ring van het hoge commando van de O. A.-S. te hebben ge pleegd. Op 22 augustus belde hij in de avonduren de leden van het moordcommando op en gaf hen bevel hun plaatsen in te De buiten de wet gestelde „na tionale raad van het verzet" on der leiding van Bidault, heeft dreigbrieven gezonden aan de Belgische en de Italiaanse am bassadeur in Parijs waarin ge sproken wordt van „verontwaar diging over de dienstbaarheid aan het Gaullistische regime" die door de Belgische en de Ita liaanse regering was betoond. Deze brieven volgden op de ar restatie van O. A. S.-leiders vo rige week in België en de uitzet ting van Bidault uit Italië. In de brieven werd gedreigd met maat regelen tegen diplomatieke ver tegenwoordigers in Frankrijk die als „medeplichtigen van het regime van De Gaulle nemen. De politie heeft binnen een maand na de aanslag alle twaalf leden van het commando gear resteerd of geïdentificeerd. Intussen zijn volgens de po litie in Parijs nog enige uiterst rechtsgezinden gearresteerd, on der wie een 29-jarige arbeider, die heeft bekend betrokken te zijn geweest bij het plan voor een aanslag op De Gaulle op 14 juli, tijdens eep militaire pa rade op het Champs Elysées. Deze poging mislukte wegens de scherpe veiligheidsmaatregelen. Thiry bekende pas nadat hij 48 uur lang verhoord was. De samenzweerders hadden ver scheidene plannen voor aansla gen uitgewerkt. Bastien-Thiry zei op grond van zijn geloofs overtuiging tot zijn daden te zijn gekomen. „Ik ben in opstand ge komen tegen de tirannie van generaal De Gaulle. Het verdwij nen van De Gaulle zou een zegen voor Frankrijk zijn. In bepaalde perioden van de geschiedenis hebben de leiders van de Rooms- Katholieke kerk aan de christe nen verzocht zich uit alle macht tegen tirannie te verzetten". Eén van deze plannen bestond uit een aanslag op De Gaulle tij dens het bezoek van ex-presi dent Eisenhower aan Parijs op 8 augustus j.l. In de Argentijnse provincie Misiones hebben leden van de veiligheidspolitie een staatsgreep door aanhangers van de voor malige president Juan Péron, die op het ogenblik in Spanje in ballingschap is, verijdeld. Dit is zondag meegedeeld door een woordvoerder van de veiligheids politie. Hij zei dat 14 personen waren gearresteerd maar dat de beweging waarschijnlijk vertak kingen in het gehele land heeft. Men had de hand kunnen leggen op afschriften van een revolu tionaire proclamatie en een hoofdplan, dat onder meer de be zetting van strategische punten inhield. In de provinciehoofdstad Posadas zijn de militairen in de kazernes geconsigneerd. Ook el ders zijn zij in staat van paraat heid gebracht. Zondagavond hebben de schild- worden wachten van een kazerne in Posadas een auto met machine geweren onder vuur genomen, als gevolg waarvan een vrouw werd gedood en een kind ge wond. Het Argentijnse ministerie van Oorlog heeft haar leedwezen over het gebeurde betuigd, maar verklaard dat de autobestuurder geen gevolg had gegeven aan een bevel om te stoppen. Op giro 777 van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis was tot gister morgen binnen gekomen een bedrag van ƒ610.698,— als bij drage van de Nederlandse be volking aan de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Perzië. Sinds vrijdag kwam een bedrag van 114.000 binnen. heden blijft en dat de bevoegd heden van de viervoudige ge allieerde commandantuur aldaar van kracht blijven. In verband hiermede is Tass gemachtigd te verklaren dat deze aanspraken absoluut ongegrond zijn. Er bestaan geen viervoudige organen voor het bestuur van Berlijn meer sinds 1948. toen de commandantuur door de fouten van drie mogendheden ophield te werken", aldus Tass. „Er bestaat evenmin een ver enigd Berlijn. Door hun aparte acties hebben de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk de viervoudige verantwoordelijkheid en de viervoudige procedures die in Berlijn waren ingesteld be graven, een speciaal bezettings statuut in West-Berlijn inge voerd en daar een apart drie voudig militair commando inge steld. De Sowjet-Unie heeft met deze eenzijdige daden van de Westelijke mogendheden niets te maken en kan voor de gevol gen daarvan geen verantwoorde lijkheid op zich nemen. Het resultaat van deze politiek was dat het bezettingsregiem in West-Berlijn alle verband met de overeenkomsten van de mo gendheden in de anti-Hitler- coalitie wat Duitsland betreft verloren heeft. West-Berlijn is nu tot mili taire basis van het agressieve Navoblok gemaakt tegen de Sowjet-Unie, Oost-Duitsland en andere vredelievende staten ge richt. De bureaus van de V. S., Engeland en Frankrijk zijn in feite Navo-commandoposten. Dit wordt ten volle door de feitelijke toestand in West-Berlijn beves tigd. De Sowjetrussische regering heeft herhaaldelijk op de ge vaarlijke aard van genoemde toestand de aandacht gevestigd, die door agressieve, wraakzuch tige elementen in West-Duitsland gebruikt wordt voor voortduren de uitdagingen en onwettige da den tegen de zaak van de vrede. De toestand in West-Berlijn, die onlangs steeds meer gespan nen werd en waarvoor de Weste lijke mogendheden de volle ver antwoordelijkheid dragen, beves tigt dringend de noodzaak van Mr. dr J. J. R. Schmal te Voorburg cn de heer J. de Ruiter te Alphen aan de Rijn, beiden lid van de Tweede Kamer voor de C. H. U„ zullen wegens hun gevorderde leeftijd in 1963 niet meer in de volksvertegenwoordi ging terugkeren. Zij hebben be sloten zich bij de verkiezingen van het volgend jaar niet meer als kandidaat voor hei Kamer lidmaatschap beschikbaar te stel len. onmiddellijke opheffing van-dc militaire Navo-basis in West- Berlijn, dat binnen het gebied van de Duitse democratische republiek en de landen van het socialistische gemenebest ligt en die het voorbereiden van agres sieve daden daartegen ten doel heeft. Het opheffen van het bureau van de Sowjetrussische com mandant in Berlijn is een stap in de richting van volledige ophef fing van de overblijfselen van de tweede wereldoorlog op het ge bied van de souvereine Duitse democratische republiek, die uit gevoerd moet en zal worden", aldus de verklaring. Een correspondent van de „New York Daily News", die een bezoek van acht dagen aan Cuba heeft gebracht, heeft gemeld, dat zich minstens tienduizend com munistische technici op Cuba bevinden. Er komen zóveel Rus sen, dat premier Castro met spoed maatregelen heeft moeten treffen om hen te huisvesten. Grote gebouwen worden inder haast uitgebreid en tot kazernes omgebouwd voor de Russen, die zowel per schip als per vliegtuig in Cuba aankomen met de ken nelijke bedoeling om daar te blij ven. zichzelf niet voldoende is en dringt aan op een „krachtige ge meenschappelijke politiek ten aanzien van vitale vraagstukken, met name in de buitenlandse po litiek". Dr Adenauer zegt voorts in het artikel dat de zes E.E.G.-landen het erover eens zijn dat dc be sprekingen over een politieke unie zo mogelijk dit jaar moeten worden afgesloten. Hij spreekt de hoop uit, dat de onderhandelin gen over de Britse toetreding tot de E.E.G. zullen slagen. De Westduitse bondskanselier wijst er in het artikel voorts op, dat West-Duitsland bereid zou zijn tot besprekingen met de Oostduitsers als de levensvoor waarden in de Sowj et-zóne beter worden. „De kwestie-Berlijn is,' evenals de kwestie-Duitsland, op de keper beschouwd een mense lijk vraagstuk. Daarom zou een uitgangspunt voor een oplossing in die richting gevonden kunnen worden", aldus Adenauer. „Als onze landgenoten in de Sowjet- zöne behoorlijke levensvoorwaar den krijgen en op z'n minst een zekere vrijheid en zelfbeschikking zullen wij op heel wat punten voor besprekingen openstaan". Dr Adenauer merkt voorts op. dat de Verenigde Staten, als sterkste mogendheid van het Westen, nog wel wat over de lei ding van het Westen moeten leren. „Het is de leidende mo gendheid, maar volgens de opvat tingen van vrijheid, betekent lei den niet: bevelen. Leiden is moei lijker, maar ook succesvoller. Leiden houdt begrip in voor de moeilijkheden van de bondgeno ten, het luisteren naar hun voor stellen, het zelf opperen van ideeën, het aanzetten van de ge meenschap tot actie, het verzeke ren van een billijke verdeling van lasten, het aansporen tot eenheid, het geven van een voorbeeld voor de anderen. De Sowjet-Unie, de leidende mogendheid van het Oosten, heeft het beslist gemak kelijker. De opvatting daar is lei den door bevel. Maar wij vertrou wen erop, dat de Amerikaanse regering en bevolking de moeilij ker taak die zij hebben aan zullen kunnen". Het Belgische socialistische „Le Peuple", dat de vorige week het eerst melding maakte van de aanhouding van een zestal leden van de O. A. S. in België, schreef maandag dat een aanslag werd voorbereid, op de Franse minis ter-president Pompidou. Volgens het blad is dit gebleken uit do cumenten, die bij de ondervra ging van de zes arrestanten zijn ontdekt. „Le Peuple" voegt hier aan toe, dat deze mededeling .onmogelijk kon worden gecon troleerd, doch dat de bron ervan de waarheid verzekert". De Belgische Justitie bewaart nog steeds het stilzwijgen over dc ondervraging van de arres tanten en het verdere onderzoek naar het .bestaan van vertakkin gen van het Franse geheime leger in België. In Namen wer den hel afgelopen weekeinde de identiteitspapieren, vooral van buitenlanders, gecontroleerd. Voor het gebouw van het Bel gische persbureau Belga staan twee politieagenten op wacht, nadat het zaterdag een anonieme bedreiging per telefoon had ge kregen van de O. A. S. Ook dc commissaris van politie in Na men, die met het onderzoek ter plaatse is belast, is bedreigd. Een aan hem op het postkantoor on derschepte brief bevatte een kogel. Charles Yost, de plaatsvervan gend leider van de Amerikaanse afvaardiging bij de Verenigde Naties, heeft zondag als zijn overtuiging uitgesproken, dat zich in de komende algemene vergadering der Verenigde Na ties geen moeilijkheden zullen voordoen bij de benoeming van Oe Thant als secretaris-generaal voor de komende periode van vijf jaar. Yost sprak vol lof over de wijze waarop Oe Thant sinds de dood van secretaris-generaal Hammarskjoeld de waarneming van het ambt heeft vervuld en verklaarde niet te geloven, dat de Sowjet-Unie haar voorstel voor een „troika-bestuur" van de Ver enigde Naties opnieuw te berde zal brengen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1