Organisator aanslag op president De Gaulle gearresteerd Russische V. N.-ambtenar en spioneerden Het weer Mont Blanc-tunnel officieel geopend Waanzin van Maanrace Sluiting Staten-Generaal De zaak-Soblen De toestand in Algerië HOOGWATER 70N- en MAANSTANDEN WEERBERICHT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5704 EERSTE PAKISTAANSE MILITAIREN IN NIEUW-GUINEA AANGEKOMEN 2 'ASPStO'5 tftfent<0eek fit! Relletjes in Londen Sowjetrussische kernproef GEVECHTEN IN VIETNAM Enkele buien AMERIKAANSE LENING AAN VER. NATIES Dc aflossing der wacht bij het Russische oorlogsgedenktekei i Hermes Lima premier van Brazilië O.A.S.-ers veroordeeld BUITENLANDSE JOURNALISTEN OP CUBA Peking meldt incident aan Indiase grens DESERTEUR Frankering bfl abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacfeür L van Etende Redactie-adres: Noordstraat 53—5? Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal? t>« maand ƒ2,—; per week dS ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de San'de te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels' advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De organisator van de jong ste aanslag op president De Gaulle is vrijdag gearresteerd en naar Parijs overgebracht. Na een kort verhoor werd hij in een cel opgesloten, waar hij zich heeft opgehangen aan een touw, dat hij van zijn overhemd had Zaterdag zijn te Biak 65 Pa kistaanse militairen aangekomen, dip deel uitmaken van de politie- troepen der Verenigde Naties voor Nieuw-Guinea. Deze Paki stani zullen voorlopig in Biak blijven, maar hun commandant, generaal Said-ud Din, wil ze zo spoedig mogelijk hebben onder gebracht in de kampementen waarin nu nog Nederlandse troe pen zijn gelegerd. Met extra vliegtuigen van de K. L.M. zullen in de komende dagen nog 250 Pakistaanse mili tairen naar Biak worden ge bracht. Zodra de Nederlandse troepen gedeelten van kampe menten zullen hebben vrijge maakt zullen de ruim 300 Paki staanse militairen over Nieuw- Guinea worden verspreid. Eerst zullen ze naar Merauke en So- rong worden gebracht. De ove rige 700 man van het Pakistaan se detachement zullen in de eer ste dagen van oktober per schip in Nieuw-Guinea aankomen. vervaardigd. Dit touw had Niaux vastgemaakt aan een spijl van het raam van de cel. De leider van de samenzwering tegen De Gaulle is de 48-jarige Henri Niaux, een verzekerings agent te Agen. Hij diende in het leger in Indo-China en Algerië en werd daarna hoofd van een koloniale school in Agen. Acht tien maanden geleden werd hij uit deze functie ontslagen. De Franse politie heeft verder meegedeeld, de identiteit te we ten gekomen te zijn van de man, die de auto's heeft gehuurd welke gebruikt zijn bij de moordaanslag op 22 augustus op De Gaulle cn deze man die Murat genoemd werd, blijkt de 29-jarige Serge Bernied te zijn. Bernier heeft met het Franse bataljon in de Koreaanse oor log gevochten en ook in Algerië gewoond. De politie heeft rijn identiteit gekregen nadat Ber- niers vriendin zaterdag werd gearresteerd. Zaterdag is ook een 20-jarige Hongaar gearresteerd, die deel heeft uitgemaakt van liet jong ste komplot tegen president De Gaulle. Twee andere Hongaren, die eveneens bij de samenzwe ring waren betrokken, zijn ge ïdentificeerd. Eén van deze laat ste twee is luitenant geweest in het Hongaarse leger. Zaterdag is de Franse politie bovendien ach ter de identiteit gekomen van nog een lid van het komplot, n.l. een student, die in O.A.S.-krin gen goed bekend is. De politie meent, dat 12 men sen deel hebben uitgemaakt van de ploeg, die aan de jongste moordaanslag deelgenomen heeft. Zij zijn nu allen gearres teerd of tenminste geïdentifi ceerd. In een minister Kennedy, door de Amerikaanse van Justitie, Robert ondertekende bekend making werd zaterdagavond te Washington bekend gemaakt dat twee Sowjetrussische ambtena ren van de Verenigde Naties in de Verenigde Staten voor dc Sowjet-Unie hebben gespion- neerd. De betrokkenen zijn de 31-,ja- irge Joeri Misjoekov en de 38- jarige Joeri Zaitsev. Beiden zijn in de afgelopen zomer uit Ame rika vertrokken. Bij een vechtpartij in Oost- Londen tussen jonge socialisten en aanhangers van de uiterst rechtse beweging van Sir Os- uals Mosley rijn zondagavond 6 mensen gearresteerd. Mosley en de zijnen haddën een bijeenkomst gehouden, waarop kritiek werd uitgeoefend op de Joden en gepleit werd voor een politiek, waarbij „En geland blank blijft". Sir Oswald Mosley sprak zich met nadruk uit vóór toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschappelijke markt. Na afloop van dc bijeenkomst trok een groep jonge volgelin gen van Mosley naar een tegen liet fascisme gerichte bijeen komst van jonge socialisten, waar zij vragen op de sprekers begonnen r.f te vuren. Het seismologisch instituut tc Uppsala (Midden-Zweden) heeft zaterdagmorgen om negen uur plaatselijke tijd een kernproef geregistreerd. De ontploffing zou in de atmosfeer bij het eiland Nova Zembla, ongeveer 2.210 km van Uppsala, hebben plaats ge- 1 vonden. y» Een zogsman van het instituut schatte de kracht op 15 megaton. Ook dc Amerikaanse commis sie voor de kernenergie heeft de ontploffing, welker kracht zij op „verscheidene megatonnen" stelde, geconstateerd. Het is de elfde proef, die de commissie heeft geregistreerd, sinds dc Russen, op 5 augustus j.l. met een nieuwe reeks kern- wapensproeven zijn begonnen. Vrijdag zijn in de Zuidvietna- mese provincie Phuoc Thanh, 65 kilometer ten noordoosten van Saigon, gevechten uitgebroken tussen regeringstroepen en com munistische guerrillastrijders. Hierbii zÜn zeven soldaten om gekomen. Zes soldaten Worden vermist en twintig werden ge wond. Elf guerillastrijders sneu velden. Zaterdagmorgen is een batal jon parachutisten naar het be trokken gebied gezonden. Rond een depressie ten noor den van de Shetlands stroomt met noordelijke tot noordweste lijke winden koude lucht uit de MAANDAG 17 SEPTEMBER Rreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.49 4.24 5.04 5.1.4 n.m. 4.07 4.42 5.22 5.32 DINSDAG 18 SEPTEMBER Brcskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.35 5.10 5.50 6.00 n.m. 4.55 5.30 6.10 6-20 ZON op onder Sept. 17 6.16 18.52 18 6.18 18.50 19 6.20 18.48 MAAN op onder 20.54 21.26 22.03 10.23 11.43 12.58 Zaitsev was werkzaam op de afdeling voor politieke- en vei ligheidszaken van de V. N., ter wijl Misjoekov als vertaler was ingeschakeld bij de V.N.-dienst voor het verslaan van conferen.- ties. In Kennedy's bekendmaking wordt gezegd dat de jeugdige republikeinse jurist Richard Flink, die door zijn partij kandi daat is gesteld voor een functie in liet bestuursapparaat van de staat New York, een groot aan deel heeft gehad bij het aan het daglicht brengen van de praktij ken van de twee spionerende Russische V^N.-amtenaren. De twee Russen hadden Flink een bijdrage van drieduizend dollar ter bestrijding van de kos ten van zijn verkiezingscampag ne aangeboden, wanneer hij hen inlichtingen wilde verschaffen over zaken betreffende de in wendige dienst van Amerikaanse regeringsorganisaties en per soonlijke gegevens aangaande invloedrijke leden van de repu blikeinse partij. De Russen hadden Flink ook, in ruil voor de aangeboden finan ciële steun, gevraagd om. wan neer hij gekozen zou zijn, in toe spraken een voor de Sowjet-Unie gunstige politiek aan te bevelen. toonaangevend voor moucrne coiffures. de betere toilet artikelen, fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. par- Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wets ontwerp goedgekeurd, dat de re gering machtigd de V. N. 100 miljoen dollar te lenen. Een iets afwijkende versie van liet ont werp is al door de Senaat aange nomen. De beide Kamers zullen in een gemeenschappelijke ver gadering de verschillen, die van ondergeschikt belang zijn, weg werken. De bevelhebbers van de Brit se, de Amerikaanse cn de Fran se sector van Berlijn hebben de Sowjetrussische autoriteiten in Oost-Duitsland in een gemeen schappelijke verklaring gewaar schuwd, dat Russische pantser voertuigen niet meer in West- Berlijn zullen worden toegela ten, wanneer hiervoor niet te voren toestemming gevraagd en verkregen is. Zij wijzen er op dat dit een bestaande gedragsregel is, waar aan zij de hand zullen houden. Een geallieerde ambtelijke woordvoerder zei dat de verkla ring werd uitgegeven om te ver hinderen dat de Russen opnieuw zullen pogen de aflossing voor de wacht bij het Russische oor logsgedenkteken in de Britse sector van Berlijn in pantser wagens te doen vervoeren, zon der hiervoor tevoren de toestem ming van de drie Westelijke sec torcommandanten te hebben ge vraagd of gekregen. De woordvoerder zei ook: „Nu het bureau van de Sowjetrussi sche bevelhebber in Oost-Berlijn verleden maand werd opgehe ven, zal het de Russen moeilijk vallen vergunning te verkrijgen om in Wcst-Beriijn militairen in pantserwagens te döen vervoe ren. poolstreken over IJsland en dc Britse eilanden naar ons land. I Deze lucht passeert IJsland met temperaturen van om het vriespunt, maar wordt op de lange weg over de Oceaan nog flink verwarmd, zodat in Schot land de temperaturen tot 10 a 12 graden opgelopen zijn. Boven dien treedt boven de Noordzee nog enige verwarming op. In de komende 24 uur wordt de koude lucht nog iets onsta bieler, zodat de buienactivitei ten zal toenemen, vooral in de noordelijke provincies. De wind blijft overwegend ma tig waaien uit westelijke richting en, terwijl de temperaturen dezelfde of iets lager zullen zijn dan zondag. medegedeeld door het K.N.M.X. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Koel Opklaringen, maar ook plaatse, lijk enkele buien, voornamelijk ten noorden van de grote rivie ren. Overwegend matige westelij ke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. De premiers van Italië en Frankrijk. Fanfani cn Pompidou, hebben zaterdag de MontBlanc- tunnels, 's werelds langste ver- keerstunnel. die 4.807 meter lang is, officieel geopend. De beide staatslieden, die mijnwerkers helmen droegen en gele regen jassen, reden op een lorrie door de tunnel en wuifden naar de Franse en Italiaanse werklieden, die nog bezig zijn in de nog niet afgewerkte tunnel. Professor Hermes Lima is door president Goulart van Bra zilië tot premier benoemd. Hermes Lima is minister van Arbeid geweest in de vorige re gering van Brochado da Rocha en geniet het volle vertrouwen van president Goulart. De Braziliaanse vakbondslei ders hebben de onder-minister van Arbeid, Joao Pinheiro Neto, meegedeeld, dat dc algemene sta king van kracht zal blijven zo lang niet alle aangehouden ar beiders op vrije voeten zijn ge steld. en de De Russen te verslaan in de wedloop naar de maan heeft president Kennedy al sinds zijn ambtsaanvaarding als een voor naam doei van de Verenigde Staten bestempeld in vele van zijn redevoeringen. En nu weer heeft hij de Amerikanen be zworen dat alles gedaan wordt om ervoor te zorgen dat de eer ste mens, die de maan betreedt, daar de „Stars en Stripes" zal planten. Dat moet lukken, zegt de president, en de termijn is ondertussen al van 1970 ingekort tot eind 1967. Kenedy speelt hiermee een hoog spel in de prest igestrijd die de ruimtevaart ook is. Een paar maal hebben de Russen hierin een paar opzienbarende succes sen geboekt: de eerste aardsalet- liet, de eerste mens in een baan om de aarde en laatst nog de zeer lange tocht van Popowitsj en Nikola jew. Moskou heeft uit deze prestaties alle propaganda- winst geslagen die erin zat en dat steekt de Amerikanen uiter aard. Door nu met zoveel nadruk te zeggen dat de V.S. de race naar de maan moeten en zullen win nen, loopt Kennedy goede kans dat de Russen, als ze de V.S. toch weer voor zijn, uit die prestatie nog meer prestigewinst kunnen persen dan anders al het geval zou zijn. En zelfs de president kan niet garanderen dat de Rus sen niet zullen winnen; daar voor blijft teveel zij het zeker niet alles geheim achter het ijzeren gordijn. HET KAN GOEDKOPER. Overigens is niet duidelijk te maken wat dan wel het belang is van het naar de maan sturen van een mens. Wetenschappe lijke waarde zou het zeker heb ben als men iets naders over de maan aan de weet kwam. Maar dat zou voor een groot deel ook goedkoper kunnen zonder er een mens te brengen. In verhouding tot de wetenschappelijke waarde zijn de kosten van het Ameri kaanse project-Apollo onverant woordelijk hoog. Het gaat om meer miljarden dollars dan de meeste staten jaarlijks op hun budget hebben. Datzelfde geld zou aanzienlijk wat ellende de wereld uit kunnen helpen. Zelfs een militair belang lijkt er weinig meer mee gediend. Een onkwetsbare basis kan veel goedkoper door een kunstmatige satelliet worden gevormd. Het enige doei van de maanrace lijkt inderdaad de prestigekant. Dat is niet onbelangrijk, maar of het verantwoord is voor iets derge lijks zoveel menselijke inspan ning te gebruiken is de vraag. Want men vergisse zich niet: het geld dat voor de maanstunt wordt gebruikt, moet ergens vandaan komen. Het is niet een extra'tje; als men. dit doet, moet iets anders blijven liggen. APPLAUSJE VOOR CHROESJTSJOV. Is dit aspect van de Ameri kaanse verbetenheid als eerste op de maan te zijn al wat be- Tevoren hadden Fanfani Pompidou de opening van tunnel, die een rechtstreekse ver binding tussen Frankrijk en Ita lië vormt, gevierd met een champagne-receptie in Chamo- nix. Fanfani zei, dat de bouw van de tunnel een bewijs was van practische samenwerking tussen het Franse en het Ita liaanse volk. „Ik hoop, dat deze tunnel voor alle volken van de E. E. G. en de hele wereld een weg van vooruitgang, vrede, ge rechtigheid, veiligheid en vrij heid zal worden", aldus de Ita liaanse premier. De doorgang onder de Mont Blanc, die in augustus tot stand kwam toen Italiaanse en Franse arbeiders midden onder de Mont Blanc elkaar de hand reikten, zal waarschijnlijk niet vóór 1964 voor het wegverkeer gereed zijn. In januari 1959 is men aan Italiaanse zijde met het boren begonnen en aan de Franse De weg door de tunnel zal kant enkele maanden later, twee rijbanen hebben met één richtingsverkeer. De maximum snelheid zal 60 km per uur zijn Door dc tunnel wordt de af te leggen weg van Frankrijk naar Italië met 200 km verkort. Zoals gewoonlijk heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken mr. Toxopeus het parlementaire vergaderingjaar in opdracht van H. M. de Koningin tijdens een formele samenkomst van de Staten-Generaal onder presidium van mr. J. Jonkman gesloten. In het vooruitzicht van de derde dinsdag in september spoedde mr. Toxopeus zich in een statie-Berliner van Huis ten Bosch naar het Binnenhof om aan deze vereiste van de Grond wet te voldoen. Vijftig man bereden rijkspoli tie in ceremonieel tenue escor teerden mr. Toxopeus van de vorstelijke residentie naar deze verenigde vergadering. Twee pelotons van de oplei dingsschool van het korps rijks politie met kapel en drumband van deze formaties onder bevel van luitenant P. J. Leers be groetten mr. Toxopeus. Terwijl kapitein Hogervorst toepasselij ke muziek dirigeerde inspec teerde minister Toxopeus de manschappen. In naam der Koningin heeft mr. E. H. Toxopeus in de ver enigde vergadering o.m. het na volgende gezegd: „Tal van wetten kwamen tot stand en belangrijke wetsont werpen werden door u in behan deling genomen, terwijl daar naast onderscheidene onderwer pen uw bijzondere aandacht vroegen. De toekomst van Nieuw-Gui nea was meermalen een onder werp van bespreking; laatstelijk met onderbreking van het zomerreces ter gelegenheid van de behandeling van het ont werp van wet tot goedkeuring van de op 15 augustus 1962 te New York tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië gesloten overeenkomst inzake Westelijk Nieuw-Guinea. Met voldoening kan worden vastgesteld, dat in de afgelopen zittingsperiode enige bijzondere gedelegeerden van de Staten van Suriname aan de beraadslagin gen hebben deelgenomen. Voor velen uwer werd de taak als volksvertegenwoordiger nog verzwaard door deelneming aan vergaderingen en voorbereidende besprekingen van supranationale cn internationale bijeenkomsten. De KSnin^in heeft mij opge dragen u dank te zeggen voor de toewijding en ijver, bij de be hartiging van 's lands belangen betoond. In naam der Koningin verklaar ik deze zitting van de Staten- Generaal te zijn gesloten", aldus mr. Toxopeus. De ceremonie trok, zoals ge woonlijk, veel publieke belang stelling in het regeringscentrum. Het ere-escorte werd gecom mandeerd door jhr. majoor der rijkspolitie B. W. T. de Beaufort. Een Parijs militair gerechtshof heeft zaterdag 27 Fransen schul dig bevonden aan lidmaatschap van een ondergrondse organisa tie van het geheime leger, die zich ten doel stelde sabotage daden in West- en Noord-West- Frankrijk te bedrijven. Tien be klaagden werden vrijgesproken. Graaf Horace Savelli, een voor malige reserve-luitenant-kolonel van het Franse leger, werd, evenals kapitein Charles Renault tot-dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 25 andere beklaagden wer den tot straffen, liggend tussen één jaar voorwaardelijk en tien jaar onvoorwaardelijk, veroor deeld. denkelijk, nog meer geldt dit air- men Kennedy's hernieuwde op roep en belofte beluistert in re latie tot de gebruikelijke Russi sche uitlatingen na ieder ruimte- succes, Dan wordt ogenblikkelijk de wetenschappelijke prestatie geïnterpreteerd als een bewijs voor de superioriteit van het communistische stelsel. Een stel ling die even absurd is als wan neer men zou zeggen dat het Zwitserse systeem van demo cratie duidelijk het beste is om dat daar de kunst van het hor logemaken zo geperfectioneerd is, of de beoordeling van dc ver diensten van Nederland en Bel gië als naties poogt af te leiden uit de uitslag van een interland. Maar Kennedy geeft door zijn aanvaarden van de uitdaging feitelijk een applausje voor deze Moskouse redenering: hij erkent als het ware dat technologische prestaties waarvoor het alleen aankomt op geld en een voldoen de aantal geleerden het kri- terium zouden zijn voor de waarde van opvattingen over de maatschappij. Er zijn belangrij ker redenen, waarover Moskou terecht minder graag spreekt van recht, vrijheid en menselijke waardigheid waarom democra tische volkeren zich tegenover het communisme stellen. En die opvattingen moeten op de eerste plaats blijven, aanmerkelijk voor een tot ruimtewaanzin uitge groeide prestige-race naar de maan. (Nadruk verboden.) Volgens uit Havanna in Mexico ontvangen berichten hebben bui tenlandse journalisten op Cuba gehoor verzocht bij, Fidel Castro, om de moeilijkheden uiteen te zetten die zij sinds 10 september ondervinden bij het onderhouden van de verbindingen met dc hoofdkantoren van iiun kranten. Castro zou op dit verzoek tot nog toe niet hebben geantwoord. De Cubaanse regering heeft alle buitenlandse ambassades meegedeeld dat buitenlandse journalisten voor Cuba voortaan een visum nodig hebben. Deze maatregel zou volgens zegslie den voortvloeien uit ontevreden heid van de Cubaanse regering over publikaties van zekere jour nalisten over de aankomst van Sowjetrussisch personeel en ma terieel op het eiland. Radio-Peking heeft gemeld, dat Indiase troepen over de ri vier de KaraKasj in Sinkiang hebben geschoten. Dit gebied ligt nabij de omstreden grens van Kasjmier. Volgens het persbureau ,,Nw- China" zouden de Indiase mili tairen zaterdag het vuur heb ben geopend toen zij voorraden, die door een Indiaas vliegtuig nabij een Chinese grenspost in de provincie Sinkiang waren af geworpen, wilden bergen. Zij zouden vijftig schoten hebben gelost en ook twee mortiergra naten hebben afgevuurd, waarop de Chinese troepen uit zelfver dediging acht schoten afgaven. Volgens het persbureau zou den de Indiase troepen nog altijd druk op de grenspost uitoefe nen. Volgens de „Sunday Telegraph" wordt thans van de zijde van Scotland Yard onderzocht of dc in de Verenigde Staten tot le venslange gevangenisstraf ver oordeelde Sowjetrussische spion dr. Soblen, die om het leven is gekomen nadat hij, vlak vóór zijn uitzetting naar Amerika, te Londen verdovende middelen had ingenomen, mogelijk het slacht- Dc ongeveer 200 militairen van het Algerijnse nationale volksleger, die woensdag onver wachts de stad Bougie, op 190 km ten oosten van Algiers, wa ren binnengetrokken, hebben deze plaats zondag ontruimd. Dit was het resultaat van over leg tussen de bevelhebber van de troepen in het derde district, kolonel Mouhaud Ou El Hadj, en het politieke bureau van B°n Bella. Zoals bekend stond het derde district, tezamen met het ierde district, tot voor kort tegenover Ben Bella. Uit het feit dat de militairen van 't volksleger zich uit Bougie hebben teruggetrokken, leiden waarnemers een nieuw bewijs af van Ben Bella's gezag over dit leger. Mohammed Boudiaf, één van dc vice-premiers in de Algerijn se voorlopige regering, heeft zondag in Parijs verklaard, dat hij geen kandidaat wil zijn hij de eerste algemene verkiezingen, die donderdag a.s. in zijn land zul len worden gehouden. Boudiaf is één van de belang rijkste politieke tegenstanders van Ben Bella, uit wiens politie ke bureau hij vorige maand trad. In Parijs verklaarde hij niet mee te willen doen aan „verkiezingen waarbij wordt ge knoeid". Hij doelde in dit ver band op het feit dat dc kandida tenlijst door het politieke bureau is opgesteld. De naam van de premier van de voorlopige rege ring. Ben Che.'da. komt op deze liist iv"! m:;r vo: Volgens het Sowjetrussische blad Komsomolskaja Prawda heeft een in de tweede wereld oorlog uit het Rode leger gede serteerde soldaat zich twintig jaar onafgebroken op de vliering van zijn ouderlijk huis iri een dorpje op enkele honderden ki lometers van Moskou, verborgen gehouden. De thans 37-jarige deserteur had ruim 7000 dagen in zijn schuilplaats doorgebracht met niet meer dan een rekenboekje van de lagere school en enkele aardrijkskunde boeken. Zijn zuster leerde hem nieuwe woorden als spoetniks, televisie, kosmonauten en raketten. Aan de periode kwam een ein de toen de vader van de onder duiker er ten lange leste genoeg van kreeg en hem van zolder haalde. offer is geworden van een poli tieke wraakneming. Volgens dit Britse zondags blad werden dr. Soblen en rijn broer Jack Soblen door Trotzkiïs- ten in Frankrijk en de Verenig de Staten als vijanden be schouwd.. Dr. Soblen is er, toen hij te New York terecht stond wegens spionage voor de Sowjet-Unie, van beschuldigd dat hij dc Sow jetrussische autoriteiten inlich tingen verschafte over het doen en laten van de Trozkiïsten in de Verenigde Staten. VAN MOTORKAP GESCHUD MEISJE OVERUEDEN Het 18-jarige meisje Maria van Laar. dat zaterdag 8 september bij Heerlen door een auto werd aangereden, op de motorkap terecht kwam en vervolgens werd afgeschud, is zaterdagoch tend vroeg aan de gevolgen van haar verwondingen overleden. Zoals bekend zat zij bij, haar verloofde op de fiets toen zij dooi de 25-jarige Hongaar G. T. uit Hoensbroek op het rijwielpad werd aangereden. Zij kwam op de motorkap terecht en viel er na 200 meter af doordat de'be stuurder een zigzagmanoeuvre uitvoerde. De man reed doorvHii werd later gearresteerd,en >legdc een volledige bekentenis af.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1