Ook Eerste Kamer - met tegenzin - akkoord met overdracht Nieuw-Guinea Repatriëring van Nederlandse ambtenaren uit Nieuw-Guinea Ben Khedda niet meer op de kandidatenlijst President Kennedy over Cuba VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5702 WEER ARRESTATIE IN VERBAND MET AANSLAG OP PRES. DE GAULLE Koningin fuliana bracht bezoek aan Schiedam RUIM VIJF TON OP GIRO 777 Gift van Prinses Wilhelmina voor slachtoffers aardbeving in Perzië syrische regering afgetreden- n iet-blij vela binnen 14 dagen na overdracht afgevoerd Europeanen vrijgelaten in Algiers Braziliaanse regering afgetreden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bil abonnement; Terneüzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Dc rustige sfeer die gisteren in de Kerste Kamer heerste, bij de behandeling van het akkoord met Indonesië inzake de over dracht van Nieuw-Guinea, stak schril af bij dc opgewondener stemming in de Tweede Kamer verleden week. Thans geen opgepropte tribu nes. gloeiende schijnwerpers en zwaaiende televisiecamera's. Slechts enkele persfotografen deden schier tersluiks hun werk. Dc radio had enige microfoons opgesteld. Over het algemeen waren de woordvoerders der fracties in de Eerste Kamer zij het op ver schillende gronden vóór het aanvaarden van het wetsontwerp tot goedkeuring van het akkoord van New York inzake overdracht van Nieuw-Guinea aan de Ver. Naties en nadien aan Indonesië. Tijdens de debatten, die van de zijde van de Kamer ongeveer vijf uur in eerste termijn in beslag namen, werd vrij duidelijk, dat van de kant van de socialistische oppositie, van de communistische oppositie, van de V. V. D., de K. V. P. en waarschijnlijk ook van do C.H. U. geen tegenstemmen te verwachten zijn. Van Anti- Revolutionairen hebben zich in middels de lieren Algra en Revers tegen verklaard. Van Katholieke zijde deelde de lieer Kropman mede. dat het ak koord „afgedwongen'' is. Geluk wensen van de zijde der Ver. Staten en de Verenigde Naties wenste hij dan ook niet aanvaard to zien. De enige troost, die wij uit deze bedenkelijke overeen komst kunnen putten is, dat we oen mogelijke vuurhaard voor een derde wereldbrand hebben kunnen voorkomen, ofschoon we daarbij zelf de vingers brandden. Hij wenste een mondiaal gerich te politieke houding en voors hands een positieve instelling jegens Indonesië in te nemen. Scherpe kritiek had de C. H.- afgevaardigdo Pollema op het gebroken thuisfront, dat naar zijn mening de regering mede tot het akkoord heeft gedwon gen. Hij ontwikkelde een, o.a. door de socialistische heer Vos aangevochten, theorie, dat de jure de Nederlandse regering geen souvereiniteit overdraagt deshalve de grondwet niet zou benoeccn te worden gewijzigd. Een gekwalificeerde meerderheid voor goedkeuring van liet wets- ontwcip vond hij dan ook niet nodig. De Kathotieke woordvoer der had de kwestie van gewone of gekwalificeerde meerderheid in het midden willen laten De V. V. D.-sprcker, de heer 'van Riel. kon w ol met de redenering terzake van de regering mee gaan. evenals de A.R..spreker dP heer Berghuis. Deze mening werd niet gedeeld door dp socia list prof. Samkalden. Deze spreker meende, dat er op grond van de bedoelingen van do grondwetswijzigingen van hot jaar 1952 en net jaar 195(5 wel degelijk een tweederde meer derheid voor het akkoord zou moeten blijken. Zijns inziens wordt door het akkoord niet al leen afgeweken van de grond wet, maar bovendien wordt deze meerderheid gevorderd door dc internationale overeenkomst, die krachtens de grondwet deze ge kwalificeerde meerderheid vor dert. De liberale afgevaardigde Van Riel hield een in hoofdzaak ver zoenend betoog, waaruit hoop op strikte naleving van het akkoord door Indonesië doorblonk. Hij zag de Nederlandse dwangpositie niet over het hoofd, alsook de oorzaken daarvan niet. Wij heb ben echter geen oorlog willen voeren en daarom dient het ak koord te worden goedgekeurd. Een wijze les is echter, dat ons land niet alleen een internatio nale politiek kan voeren, zodat wij bijvoorbeeld in Europees verband het thans geleerde in de praktijk kunnen gaan brengen. Nu voor de Aziatische landen geen reden meer bestaat om zich •-amen tegen Nederland te keren zal Indonesië veel meer aan in- ter-Aziatische kritiek en rivali teit worden blootgesteld. Dit moge, naast een zucht om niet bij Australisch-Nieuw-Guinea achter te blijven, een lichtpunt zijn voor de toekomst van de Papoea. Met anderen was de heer Van Riel allerminst verrukt over de Amerikaanse houding. Hij vond de regering-Kennedy uitblinken in vormloosheid. Ame rika had ons als bondgenoot be hoorlijk moeten inlichten. Dit neemt niet weg, dat de grote Amerikaanse verantwoordelijk heden een verandering van poli tiek kunnen wettigen. Bij enkele sprekers zoals de heer Berghuis IA. R.i klonk deze kritiek op de Verenigde Staten en op de Verenigde Naties even eens door. De heer Berghuis noemde het akkoord „een slag in het gezicht van de ontwikkeling van de internationale rechtsorde" alsook een facet in de strijd van Oost tegen West. Toch hoopt hij, dat deze negatieve oplossing zal bijdragen tot een versterking van die rechtsorde. De socialistische heer Vos ra felde nogmaals de gang van za ken. die tot liet akkoord leidde, uiteen- Hij concludeerde, dat reeds op 2 januari de kern van het plan-Bunker vaststond en dat het kabinet sneller had kunnen handelen. Zijn partijgenoot Samkalden verweet de regering, dat zfi in zichzelve niet de gekwalificeerde meerderheid voor goedkeuring wilde aanvaarden, omdat dan er kend zou worden, dat zelfs dit ak koord de groei van de internatio nale rechtsorde zou kunnen be vorderen. OVERDRACHT AANVAARD. De Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft donderdagnacht 0111 24.15 uur het ontwerp van Rijkswet tot goedkeuring van de overeenkomst inzake de over dracht van Nieuw-Guinea met 63 tegen 3 stemmen aanvaard. Tegen stemden de heren Algera (A. R.), Tjalma (A. R.) en Reijers (C. H. U.). President Kennedy heeft don derdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard dat „een eenzijdig Amerikaans militair in grijpen op Cuba thans nóch ver eist of gerechtvaardigd is". Hij voegde hier echter aan toe: „De Verenigde Staten zou den snel passende maatregelen treffen, indien de regering-Cas- tro een land van het Westelijk halfrond zou bedreigen, of de Sowjet-Unic de gelegenheid zou bieden in Cuba een aanvalspo sitie op te bouwen". De president uitte zijn leedwe zen over hei „oppervlakkige ge praat" van bepaalde Amerika nen over de mogelijkheid van een Amerikaans militair optre den tegen Cuba, „dat slechts kan dienen om ongegronde com munistische beweringen een schijn van gegrondheid te ge ven". Hij vervolgde: „De verschcpin- gn van communistische wapens naar Cuba vormen geen ernstige bedreiging van enig dee! van het Westelijk halfrond. Indien de Verenigde Staten het echter ooit noodzakelijk zouden achten op militaire wijze tegen het Cubaanse communisme op te treden, zouden alle technici en wapens, die de communisten ter beschikking van dc regering- Castro hebben gesteld, het re sultaat van een dergelijke actie en de tijd, benodigd om haar uit te voeren, niet beïnvloeden". Dc politie van Marseille heeft donderdagochtend een zekere Gerard Buisinos aangehouden, die betrokken zou zijn geweest bij de moordaanslag op president De Gaulle in Petit Clamart op 22 augustus j.l. In totaal zijn nu zes mensen aangehouden, van wie wordt aangenomen dat zij deel uitmaakten van de com mandogroep. Zes man wordt nog gezocht. GROTE BRAND IN WORMS In de grote meubelfabriek van Karl Kiibcl in Worms is woens dag brand uitgebroken. Het vuur verspreidde zich snel en korte tijd later werden ook andere fa brieken in de nabijheid, onder meer een chemische en een pa pierfabriek, door de vlammen aangetast. 36 brandweerkorpsen moesten het vuur bestrijden. De schade wordt geschat, op zes mil joen Mark. Brandweerlieden hebben de brandslangen op een enorme sta pel hoht gericht. Rechts de che mische fabriek. Koningin Juliana heeft gisteren haar officieel bezoek aan Schie dam gebracht, dat eigenlijk reeds in 1953 zou hebben plaats gevon den, maar wegens de watersnood ramp van dat jaar moest worden uitgesteld. Om half elf donderdagmo-gen arriveerde Koningin Juliana aan dc rand der gemeente, terwijl luid alle kerkklokken in Schie dam beierden. De Koningin werd verwelkomd door burgemeester J. W. Peek en mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Het hoogtepunt van het bezoeK, dat de Koningin aan Schiedam bracht, was zonder twijfel de op voering van het openluchtspel „Twintig eeuwen Schiedam pre senteren zich". Dit gebeurde nu afloop van de officiële begroeting in het stedelijk museum op het grote stadhuisplein waar t.z.t. het nieuwe stadhuis de ma quette bekeek Hare Majesteit ir, het museum zal komen. Aan het slot werd in de vorm van een défilé een beeld gegeven van de huidige industrie ler.e- ver-, glas- en scheepsbouw die Schiedam rijk is. De Koningin maakte daarna een rondrit door de oude cn nieuwe wijken van Schiedam en reed vervolgens naar het restau rant Europoort waar zij in gezel schap van haar gevolg cn de ge meentelijke autoriteiten de lunch gebruikte. Het slot van het officiële be zoek dat Hare Majesteit de Ko ningin aan Schiedam heeft ge bracht, was het bezoek aan de werf van Wilton-Feijenoord. Een leuk moment was toen de Koningin bij het bezoek aan ouden van dagen in het Juliana- park Pleuntje Grandia ontdekte, een oude kamenierster van Prin ses Wilhelmina, die tijdens de bezetting de toenmalige Konin gin in Engeland heeft gediend ais kamenierster en zodoende ook bij herhaling de toenmalige Prin ses Juliana heeft ontmoet. Me juffrouw Grandia heeft als ste- wardes bij de Holland-Amerika- lijn gevaren en is zo in 1940 in Engeland terecht gekomen en werd uitgekozen in persoonlijke dienst bij Koningin Wilhlmina te dienen. De Koningin keerde omstreeks vijf uur via Overschie naar Soest- dijk terug. Een bedrag van 507.387,87 was gistermorgen ontvangen op giro 777 van het hoofdbestuur van het „Nederlandsche Roode Kruis", in Den Haag ten bate van de slachtoffers van de aard beving in Perzië. bp girorekening 777 van het hoofdbestuur van het „Neder landse Roode Kruis" in Den Haag is gistermorgen een be langrijke gift binnengekomen van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Ben Khedda, de premier van de voorlopige Algerijnse regering, komt niet voor op de niéuwe lijst van kandidaten der verkiezingen voor de eerste Algerijnse volks vertegenwoordiging, dig deze maand in Algerië zullen worden gehouden. Op de eerste lijsten voor de ver kiezingen, die op 19 augustus zouden worden gehouden, be hoorde hij tot de kandidaten voor het departement Algiers 59 van de 196 kandidaten, die op 19 augustus waren aangewe zen om de eerste Algerijnse na tionale vergadering to vormen, zijn door het politieke bureau door andere vervangen. Behalve Ben Chedda ontbreken op de nieuwe lijst Abdelhafid Boessoef, Mohamed ben Yayia en Moesta- fa Lacheraf. Boessoef is minis ter geweest in de voorlopige Al gerijnse regering, Yayia was één van de Algerijnse onderhande laars in Evian en Lacheraf heeft met Ben Bella in Frankrijk ge vangen gezeten. Zij zijn allen terzijde geseho ven vanwege hun ..lauwheid" of „neutraliteit" zij hebben namelijk geweigerd de kant van Ben Bella te kiezen in het conflict tussen laatstgenoemde en dc leidex-s van Wilaja Vier, het politieke en mi litaire district Algiers en omge ving. Maar uitgesproken tegenstan ders van Ben Bella, zoals Belka- cem Knm en Mohamed Boediaf hebben hun plaats op de kandi datenlijst behouden. Ook kolonel Si Hassan, de bevelhebber van Wilaja Vier, blijft kandidaat. Hij staat nu echter niet meer op de lijst van het departement Al giers, maar op dio van het de partement Orleansville- Ook vele andere officieren van Wilja Vier hebben hun plaats op de kandi datenlijst behouden. Verder heeft het politieke bureau het aantal militairen 72 dat op de oorspronkelijke lijst voorkwam, verminderd. Ook Abderahman Fares, voor zitter van het voorlopig uitvoe rend bewind in Algerië. komt op de kandidatenlijst voor. Er zijn geen andere kandidatenlijsten, zodat de publikatie van de lijst van het nationale bevrijdings front (F. L. N.) neerkomt op pu blikatie van de namen van de nieuwe parlementsleden. De ver kiezingen op 20 september zijn een formaliteit. Ben Teftifa on Belaid Abdes- salem. beiden leden van het voorlopige uitvoerend bewind, zijn ook van dc lijst geschrapt. Hocine Ait Ahmed, een tegen stander van Ben Bella die tijdens de jongste crisis weigerde zijn zetel in het politieke bureau in te nemen en uit de voorlopige regering trad, komt nu echter voor het eerst op de kandidaten lijst voor. De 16 Europeanen, die op de oorspronkelijke lijst ston den, staan ook weer op de nieu we lijst. Men verwacht dat het nieuwe parlement de politiek van Ben Bella krachtig zal steunen. Zoals bekend wil Ben Bella een sterk gecentraliseerd bewind, dat in staat moet zijn de economische en sociale hervormingen uit te voeren die op het program van het Algerijnse bevrijdingsfront staan. do Syrische regering van pre mier Besjir Azmeh is afgetreden, zo is donderdagavond officieel be kend gemaakt. President El Koedsi heeft de voormalige premier Khaled El Azem opdracht gegeven, een nieuwe regering te vormen. Alle Nederlandse ambtenaren, die niet onder het bestuur van de Verenigde Naties in dienst willen blijven en Nieuw-Guinea na 1 oktober willen verlaten, zullen binnen 14 dagen na de overdracht zijn afgevoerd. In Hollandia is donderdag het schema bekend gemaakt voor het vervoer van de ambtenaren naar Nederland; gedurende de eerste twee weken van oktober zal de K. L. M behallvc de 6 normale lijnvluchten tussen Bink en Amsterdam zes chartervluch ten met DC-8 toestellen uitvoe ren. Van iedere 3 chartervluch ten zullen er, evenals bij de lijnvluchten het gevu is, twee over de Noordpool gaan en een over de zuidelijke route. Naar schatting zullen met deze 12 vluchten in de eerste twee we ken van oktober ongeveer 1400 Nederlandse ambtenaren worden vervoerd. Bovendien zal het Griekse pas sagiersschip „Patris", zoals woensdag reeds werd gemeld, 400 Nederlandse ambtenaren naar Griekenland vervoeren, vanwaar zij met een speciale trein naar Nederland zullen worden ge bracht. Het schema voor het vervoer naar Nederland is dus gebaseerd op het vervoer van on geveer 1800 Nederlandse ambte naren. Voorts bestaat voor de ambte naren de mogelijkheid om via Sydney te reizen. Van deze mo gelijkheid zullen volgens offici euze gegevens ongeveer 200 amb tenaren gebruik maken. Verwacht wordt daarom, dat in de eerste helft van oktober reeds 2000 van de 2500 in Nieuw-Guinea werk zame Nederlandse ambtenaren het land zullen verlaten. Dit komt ook overeen met de alge mene verwachting, dat onge veer 20 procent van de ambtena ren zich bereid zal verklaren enige tijd te blijven doordienen. Het gouvernement heeft de ambtenaren, die weg willen, ver zocht. zich binnen een week op te geven voor vertrek. Zij mo gen hun voorkeur kenbaar ma ken inzake de reis, maar het gouvernement kan niet verzeke ren dat aan hun verzoek zal worden voldaan. Over het vertrek van de „maat schappelijke Nederlanders", die in bovenstaand schema niet zijn opgenomen, zal het gouverne ment binnenkort nadere mede delingen doen. De vertrekmogelijkheden voor ambtenaren die nog enige tijd in Nieuw-Guinea blijven, zullen later worden geregeld door de Nederlandse vertegenwoordiger bij het V. N.-bestuur, in samen werking met dit bestuur. Al met al zal de maand okto ber een enorme inspanning van dc K. L. M. vergen. Zoals bekend zullen naast 1400 ambtenaren in oktober ook nog ruim 2.200 mili tairen per vliegtuig naar Neder land worden gebracht, zodat in totaal 3.600, hetzij via Azië hetzij over de Pooi, vervoerd zalïen worden. Naast de 400 ambtenaren die per schip zullen reizen, zullen in oktober ook bijna 2.000 mili tairen Nieuw-Guinea per schip verlaten, zodat in totaal 6000 Nederlanders volgende maand Nieuw-Guinea zullen verlaten. In Algiers zijn donderdag 25 Europeanen, onder wie een vrouw, door de Algerijnen vrijge laten. Volgens de Franse con sul-generaal aan wie zij werden overgedragen, waren in de afge lopen dagen al veertien Europe anen vrijgelaten. INBOUW SCHUILKELDER Op een tentoonstelling van de Westduitse luchtbescherming, welke in Hamburg wordt gehou den, is deze (opengesneden) schuilplaats van beton en staal te zien, welke men voor 6900 Mark kan kopen om onder het huis of in dc tuin in te graven. De bolvormige schuilplaats heeft een diameter van drie meter en biedt plaats aan 12 personen. De wanden zijn bestand tegen een druk van 15 atmosfeer en bieden voldoende beveiliging tegen ra dio-actieve (Straling. De Braziliaanse regering-Brocha- do Da Rocha heeft donderdag haar ontslag bij de president ingediend. Eerste minister Brochado ver klaarde dat hij de reden voor de ontslagaanvrage van zijn rege ring voor de volksvertegenwoordi ging uiteen zal zetten, „met of zonder toestemming van de voor zitter der wetgevende vergade ring". DROOG EN ZONNIG Een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven het zuidelijk deel van de Noordzee ligt, be weegt langzaam over ons land naar het oosten. Het is gevuld met polaire lucht, waarin over het algemeen weinig bewolking voorkomt. Er wordi dan ook een droge en vrij zonnige dag ver wacht. Na het voorbijtrekken van de kern draait de wind naar zuidelijke richtingen, waarbij iets warmere lucht aangevoerd wordt. De middagtemperaturen, die gisteren tot 16 a 17 graden opliepen, worden iets hoger. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets hogere middagtemperaturen Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke wind draai end naar zuidelijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. VRIJDAG 14 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.35 1.51 Temeuzen 2.10 2.26 Hansweert 2.50 3.06 Walsoorden 3.00 3.16 ZATERDAG 15 SEPTEMBER v.m. run. Breskens 2.19 2.36 Terneüzen 2.54 3.11 Hansweert 3.34 3.51 Walsoorden 3.44 4.01 ZON MAAN op onder op onder Sept. 14 6.11 18.59 19.34 6.09 15 6.13 18.57 20.00 7.35 16 6.15 18.55 20.26 8.59 17 6.16 18.52 20.54 10.23 18 6.18 18.50 21.26 11-43 19 6.20 18.4S 22.03 12.5S

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1