Incident in Katanga Wrijving tussen Marokko en Spanje F. H. v. d. Wetering aan hartaanval overleden Ver.Staten wordt voornaamste ruimtevarende natie DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang No. 5701 tjechisch vliegtuig MET britse piloot door russen tot broer van Dr. soblen vrijgelaten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN landen gedwongen BINNEN VIER TOT ZES WEKEN EINDE VAN DE AMERIKAANSE KERNPROEVEN Chinezen drongen Indisch gebied binnen Marokko gaat zijn territoriale wateren uitbreiden DE HULP VOOR PERZIE Honderdduizend gulden op één dag Amerika en Cuba VOORSTEL OM DE M ON ROE-LEER TOE TE PASSEN OP GANG VAN' ZAKEN IN CUBA Toestand van 18-jarig meisje nog steeds ernstig GENEESKUNDICE BIJSTAND IN ALCERIE NOODZAKELIJK KENNEDY Op fietspad geschept Hongaar was in paniek geraakt van Wegpiraat die meisje autokap schudde door politie 10.000 LIJKEN IN PERZIE GEVONDEN in Heerlen gearresteerd Frankering bü abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maantlagnummer: zaterdags 10 uur. WATERSNOOD IN ZUID-KOREA De lieer F.. H. van.de Wetering, lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk Historische Unie, is gistermorgen in zijn woning in Den Haag overleden. Hij was 66 jaar. De heer Van de Wetering werd dinsdagavond in zijn wo ning door een ernstige hartaan val getroffen. De heer F. H. van de Wetering werd 7 september 1896 te Am sterdam geboren. Hij werd op geleid tot Indisch predikant en in 1919 uitgezonden naar het toenmalige Nederlands-Indië in dienst van de Indische kerk. Na een jaar pionierswerk te heb ben gedaan in Midden-Timor, volgde zijn benoeming tot direc teur van de Theologische Schooi te Koepang. Op 28 oktober 1928 werd de heer Van de Wetering benoemd tot eerste burgemees ter van Menado. Gedurende vijf jaar is hij ais zodanig werkzaam geweest. In 1933 volgde zijn be noeming tot burgemeester van Palembang. In 1942 werd hij door dc Japanners geïnterneerd. Na de bevrijding werd de lieer Van de Wetering benoemd tot hoofdambtenaar aan het depar tement van binnenlands bestuur te Batavia. In 1946 ging hij met groot verlof terug naar Neder land. Daar was hij werkzaam op so ciaal en kerkelijk terrein. Hij was o.a. voorzitter van de stich ting ..Het Nationaal Nieuw- Guinea Comité", van de Pro testant-Christelijke Schippers vereniging en van de Amster damse raad voor wijkverpleging. In 1948 werd hij gekozen tot lid van de Staten-Generaal voor de C. H. U. De heer Van de Wetering was commissaris van de stichting Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft dinsdag mee gedeeld dat Jack Soble, die vorig jaar tegen zijn broer dr. Robert Soblen getuigde, op 31 augustus wegens goed gedrag op erewoord is vrijgelaten. Het nieuws is na de dood van Soblen in Londen bekend gemaakt. Jack Soble de broers spel den hun naam verschillend was in 1957 tot zeven jaar ge vangenisstraf veroordeeld nadat hij zich schuldig had verklaard aan medeplichtigheid in een spionagezaak ten behoeve van de Sowjet-Unie. Robert Soblen was in 1961 tot levenslang veroordeeld. Zijn broer had gezegd dat zij beiden voor de Sowjet-Unie hadden ge spioneerd. De vrouw van Jack Soble, eveneens wegens spionage veroordeeld en getuigde tegen Robert, werd twee jaar geleden op erewoord vrijgelaten. Particuliere Rijnvaartcentrale en van de stichting Nederlandse Particuliere Binnenvaart. Als vriend van Rijn- en binnenvaart hield hij voor de N. C. R. V.- microfoon praatjes, getiteld „Op het schip en aan de wal". Naai- nader werd vernomen, heeft de heer Van de Wetering reeds zondagmorgen een ernstige hartaanval gehad. Sindsdien is zijn toestand verergerd. Het stoffelijk overschot van de heer F. H. van dc Wetering zal zaterdagmorgen om elf uur op de begraafplaats „Westduin" in Den Haag ter aarde worden besteld. De heer Van de Wetering was Ridder in de Orde van dc Neder landse Leeuw. Hij schreef ar tikelen in twee Christelijk-His- torischc weekbladen. KOELER De actieve depressie die aan onze kust stormachtige wind heeft gebracht is met grote snel heid naar het oosten getrokken en lag woensdagavond al boven de Baltische staten. Aan de ach terkant ervan breidt zich over de Britse eilanden en de Noord zee een hogedrukgebied uit dat bij ons noordwestelijke winden veroorzaakt. Hiermee wordt koe lere lucht aangevoerd waarin vrij veel wolkenvelden maar ook en kele opklaringen voorkomen. Door de nadering van het hoge drukgebied is de kans op regen nu klein geworden. medegedeeld door het K.N.M.I. te Dc Bilt, geldig tot hedenavond. Koeler Aanvankelijk nog hier en daar een buitje, later ook opklaringen. Matige tot zwakke noordwestelij ke wind. Lagere middagtempera- turen. DONDERDAG 13 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 0.46 1.07 Terneuzen 1.21 1.42 Hansweert 2.01 2.22 Walsoorden 2.11 2.32 VRIJDAG 14 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 1.35 1.51 Terneuzen 2.10 2.26 Hansweert 2.50 3.06 Walsoorden 3.00 3.16 ZON - MAAN op onder op onder Sept. 13 6.10 19.02 19.06 4.44 14 611 18.59 19:34 6:09 35 6.13 18.57 20.00 7.35 Volgens de Oostduitse politie hebben Russische jachtvliegtui gen zondag een Tsjechisch vlieg tuig, bestuurd door een Britse piloot, gedwongen te landen op ccn Russisch militair vliegveld Altenburg, 35 km ten zuiden van Leipzig. De maatschappij die het vlieg veld Oxfort in Engeland beheert, heeft meegedeeld dat de betrok ken Britse piloot vertegenwoor diger in Engeland is van de vliegtuigindustrie. De piloot, Pe ter Clifford, was in een twee- motorig vliegtuig op weg naar Praag. Functionarissen van de Ame rikaanse commissie voor atoom energie hebben woensdag in Washington gezegd dat de Ver enigde Staten van plan zijn de kernproeven op grote hoogten en in de aimosfeer bij het eiland Pohnston in de Stille Oceaan binnen vier a zes weken te be ëindigen. Enige dagen na de vlucht van Walter Shirra, die op 28 september a.s. zesmaal om dc aarde moet reizen, zullen nog drie kernproeven op grote hoog te genomen worden, aldus de functionarissen. In de Indische plaats Tezpoer zijn woensdag berichten ontvan gen volgens welke een kleine af deling Indische troepen bij de Chinese grens in het noordoos ten van India door Chinese sol daten is omringd. De Chinezen ouden in Indisch gebied zijn doorgedrongen tot op elf km van Tawang, een centrum van Boed dhistische kloosters. Twee Katangaanse soldaten zijn gedood in een botsing met Indi sche V.N.-militairen, terwijl ande- ren werden gewond- I)it geschied de bij een Katangaanse wegver sperring op de weg tussen Kisj- wisjj en Elisabethstad. President Tsjombe deelde ver slaggevers in dit verband mede, dat ongeveer 500 Indische militai ren voor deze wegversperring wa ren verschenen en de Katanga- nen gelastten deze op te ruimen. Deze trokken daarop twee kilo meter terug, waarop zij opnieuw de opdracht kregen de versper ring op te ruimen. Tevens open den de Indische V.N.-militairen toen, zonder dat er verder nog werd gesproken, het vuur. met het hierboven vermelde resultaat. Volgens Tsjombe hadden dc V.N.-militairen voorts vanuit hef- schroefviiegtuigen handgranaten op de Katangaanse eenheden ge worpen. Tsjombe zei toornig: „Indien de Ver. Naties oorlog wensen, laten' zij dit dan openlijk verklaren. Ik beloof haar in dat geval dat het dan geen kinderspel zal zijn, zo als in september en december '61 het geval was". Met betrekking tot de voorstel len, die de waarnemende secreta ris-generaal der Verenigde Naties BRUTEN DEMONSTREREN TEGEN DE E. E. G. Op Trafalgar Square in Lonilen is een demonstratie gehouden tegen de toetreding van Enge land tot de E. E. O. Hoewel men de bijeenkomst niet massaal kon noemen waren er toch heel wat Londenaars, die van hun afkeer van de gemeenschappelijke markt blijk gaven, e.a. door het meevoeren vr.n plakkaten. Tij dens de demonstratie werd o.m. het woord gevoerd door het par lementslid Joint Stonehouse. Spanje gaat niet akkoord met rokko en Spanje zijn in de afge lopen dagen slechter geworden na incidenten die voortvloeien uit het besluit van Marokko om zijn territoriale wateren van zes tot twaalf mijl uit te breiden. Schepen van de Marokkaanse kustwacht hebben Spaanse trei- Iers, die binnen twaalf mij] van de Marokkaanse kust visten, aangehouden en Spanje heeft nu oorlogsschepen naar het gebied gezonden om de treilers te be schermen. Spanje aat met akkooord met de uitbreiding van cle territoriale wateren van Marokko en houdt j eraan vast dat zijn treilers krach- tens een overeenkomst uit 195? het recht hebben om in dit ge bied te vissen. Ih Spaanse regeringskringen meent men echter, dat dc inci denten maar een voorwendsel voor Marokko zijn om zijn aan spraken op Ceuta. Melilla en If- ni Spaanse bezittingen in Noord-Afrika in de komende zitting van de algemene vergade ring der V. N. kracht bij te zet ten. In Madrid maakt men zich zorgen over de bewapening van Marokko, dat wapens en uitrus tingsstukken van de Russen zou hebben gekregen. Meer dan 10.000 lijken zijn in Perzië gevonden als gevolg van de aardbeving van tien dagen geleden en onder het puin liggen er nog meer. Dit is woensdag bekendgemaakt door generaal Abdoel Hoessein Hedjazi, chef van dc generale staf. Dinsdag is gemeld dat er 6.000 slachtoffers waren. Op gironummer 777 vail het hoofdbestuur van het „Neder- landschc Roode Kruis" in Den Haag was woensdagmorgen een bedrag aanwezig van ƒ436.179, ten bate van de slachtoffers van de ramp in Perzië. Dit betekent, dat er sinds dinsdag ruim hon derdduizend gulden is gestort. Twee Amerikaanse senators hebben amendementen ingediend op president Kennedy's verzoek om machtiging van het congres om zonodig 150.000 reservisten op te roepen. De republikeinse senator Mil ler stelt voor dc Monroe-leer toe te passen op dc gang van za ken in Cuba. Deze leer eist ver zet tegen buitenlandse pogingen tot infiltratie op hel Westelijk halfrond. De republikeinse senator Bush wil uitgesproken zien dat Ame rika het recht en de plicht heeft een eind te maken aan de com munistische invloed in Cuba, hetzij samen met andere Ameri kaanse staten, hetzij alleen. De politie in Heerlen heeft gistermiddag de man gearre steerd die zaterdag in Heerlen een verloofd paar aanreed, het zwaar gewonde meisje van de motorkap schudde en doorreed. Het is de 25-jarige Hongaarse machinist G. T. wonende in Hoensbroek. De man is werk zaam op een bouwbedrijf in Duitsland. Hij hoeft een volledige bekentenis afgelegd. Glasscherven die op liet weg dek werden aangetroffen, heb ben geleid tot het opsporen van dc auto van de Hongaar. Kort daarna is hij zelf aangehouden. Het onderzoek was in handen van inspecteur W. M. van Kerk hof, chef van dc verkeerspolitie in Heerlen, en van de agent Mooren. Zij hebben kunnen vast stellen dat de glasscherven af komstig waren van ccn bepaald merk auto (Ford Taunusi. Op ruime schaal hebben zij toen in de wijde omgeving van Hoens- Dc Algerijnse afgevaardigde dr. Haisdou heeft dinsdag in Warschau bij de opening van de twaalfde zitting van het Euro pese regionale comité der wereld gezondheidsorganisatie verzocht om opstelling van een spoedpro- gram voor grootscheepse genees kundige bijstand aan Algerië. Hij zei dat zeventig procent van de 1300 artsen die in Algerië werken, het land heeft verlaten. Vooral dc gebieden buiten de steden zi.in hierdoor getroffen. Hier zijn in het geheel geen me dische diensten. OP VOLLE SNELHEID VOORUIT.... BINNEN DE TIEN JAAR EEN MAN OP DE MAAN President Kennedy heeft er woensdag opnieuw dc nadruk op gelegd, dat de Verenigde Staten de wereld in de ruimte zullen leiden. In een rede aan de Riee- universiteit in Houston zei hij, dat Amerika alleen mede kan beslissen of „deze grote nieuwe oceaan een zee van gezegende rust of hot toneel van een ver schrikkelijke oorlog" wordt, als het in die positie verkeert. De Amerikaanse president, die een inspectietocht van twee dagen maakt langs burgerlijke en militaire ruimtev-aartinstal- laties, zei dat er „grote, gedurf de en onverflauwde" inspannin gen nodig zijn om een man op de maan te brengen een doel dat hij zich voor de komende tien jaar heeft gesteld. „Daar kunnen we nu niet voor terug deinzen", zo zei hij. „De Verenig de Staten moeten op het gebied van de ruimtevaart de leidende natie wordenOns leider schap in wetenschap en industrie, onze hoop en vrede en veiligheid, onze verplichtingen als mogend heid van de eerste orde, al deze feiten vereisen een dergelijke in spanning, om deze mysteries op te lossen, op te lossen voor het welzijn van alle mensen, en om de leidende ruimtevarende natie te worden". Hij zei voorts: „De ogen van de wereld en haar ongedurige miljoenenbewoners slaan nu de ruimte gade, de maan en de zich op grotere afstand bevindende hemellichamen, en wij hebben gezworen dat zij haar niet be stuurd zullen zien onder een vijandelijke veroveringsvlag, maar onder een vlag van de vrede. Wij hebben gezworen dat zij do ruimte niet gevuld zullen zien met wapens voor massaver nietiging, maar met instrumen ten voor wetenschap en begrip. Toch kan deze eed alleen wor den nagekomen als wij de eer sten zijn en daarom zijn wij van plan de eersten te worden. Onze pogingen, zowel onze mis lukkingen als onze successen, zijn welbekendOns doel is het vreedzaam gebruik van de ruimte volgens de wereldwet- tenWij zijn van plan op volle snelheid voort te gaan". ZATERDAGMIDDAG SLOTZITTING DER STATEN-GENERAAL Dc minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, zal zich zaterdagmiddag in een sta tiekoets naar het Binnenhof be geven om in naam der Koningin om 15.00 uur in de verenigde vergadering der Eerste en Twee de Kamer de huidige zitting te sluiten. Tijdens de ritten van en naar het Binnenhof zal een ere- escorte te paard van de rijkspo litie in ceremonieel tenue onder commando van majoor jhr. B. W. F. de Beufort de minister verge zellen. Voor en achter de koets zullen een peloton van elk 25 man rijden. Op het Binnenhof zal de luitenant P. J. Leers een erewacht van twee pelotons van de opleidingsschool van het korps rijkspolitie met de kapel en de drumband van de rijkspolitie commanderen. De kapel wordt gedirigeerd door de kapitein Hogervorst. Bij aankomst zal de minister de ere wacht, kapel.en drumband in specteren. broek navraag gedaan naar der gelijke auto's. Een van de vele tips, die naar aanleiding van de berichten in de pers bij de ver- keersafdeling binnenkwamen, maakte melding van een bescha digde auto van dit merk. Dit leidde uiteindelijk tot de arre statie. Inspecteur Kerkhof deelde gisteravond mee dat de Hon gaar zeer verbaasd was dat hij werd aangehouden. De man kent slecht Nederlands, heeft geen couranten gelezen en was zich kennelijk niet bewust van dc op schudding die zijn optreden heeft verwekt. De toestand van zijn slacht offer, het lS-jarig meisje Maria van L„ is zo deelde de politie gisteravond mee nog steeds zeer efnstig. Zaterdagavond om acht uur heeft de Hongaar op een uitvals weg bij Heerlen dc twee jongelui, die op het fietspad reden, ge schept. Dc 17-jarige student R. van M. werd van dc fiets ge sleurd en liep een zware her senschudding op, zijn meisje, M. van L.. dat achterop zat, kwam op de motorkap terecht. Dc Hongaar heelt na de bot sing zijn lichten gedoofd en is met onverminderde snelheid doorgereden. Twee honderd meter verder viel liet meisje op het wegdek doordat de Hon gaar over de weg ging zigzag gen. Zij brak op drie plaatsen een been, kreeg een hoofdwond en een hersenschudding. Op een persconferentie in het politiebureau te Heerlen deelde de politie gisteravond mede, dat meer dan 600 auto's in Zuid- Limburg aan een onderzoek" zijn onderworpen. Het is komen vast te staan, dat de Hongaar zijn auto in de nacht van zaterdag op zondag op een parkeerplaats in Hoensbroek heeft neergezet. Het was de om wonenden opgevallen dat de auto zwaar was beschadigd, de voor ruit was er uit en de koplam pen waren beschadigd. Daar er toen nog niets bekend was bij het publiek heeft men er verder geen aandacht aan besteed. Eerst maandag bereikten de politie meldingen over deze auto. Bij een huis aan huis onder zoek rond de parkeerplaats kwam vast te staan, dat zich zondagmorgen twee personen bij de auto hadden opgehouden. De auto is in de loop van die dag verdwenen. Bij het nalopen van de bezit ters van de auto van het be wuste merk, kwam de politie maandagavond bi.i het adres van de Hongaar. Zij ontmoetten daar een landgenoot van dc dader. Deze verwees hen naar een ga rage van een particulier in Hoensbroek, waar de Hongaar zijn auto vaker neerzette. De auto werd daar inderdaad aan getroffen. De Hongaar heeft men in de nacht van dinsdag op woensdag kunnen arresteren. Behalve glasscherven heeft de politic zaterdagavond op de plaats van het ongeluk ook twee laksplinters gevonden met een zeegroene kleur. Ook deze zijn bij het onderzoek van groot be lang geweest. De politie kon zo onmiddellijk een groot aantal auto!s uitsluiten. De Hongaar heeft over zijn optreden het volgende verklaard: „Hij was alleen in de auto ge weest en had zich niet schuldig gemaakt aan drankmisbruik, wel had hij met grote snelheid ge reden. Door het slechte zicht en doordat zijn ruitewissers niet goed werkten, zo zei de Hon gaar. was hij op het fietspad te recht gekomen. Na het ongeluk was hij in paniek geraakt. De Hongaar G. T„ die sinds vijf jaar in Hoensbroek woont, is ongehuwd. Hij is na de op stand in Hongarije naar ons land uitgeweken. Vrijdag wordt hij voorgeleid aan de officier van justitie in Maastricht. Oe Thant heeft gedaan om een oplossing te vinden voor de Kon golese politieke moeilijkheden, verklaarde Tsjombe tegenover de verslaggevers: „Oe Thant wil in feite slechts één ding bereiken, namelijk onze uitschakeling. Denkt u soms dat wij van plan zijn dat nog veel langer te ver dragen, of dat wij zullen toestaan dat onze militairen door de In diërs worden gedood?" Hij voegde hieraan toe dat hij zich onverwijld met de consuls te Elisabeth van de landen, die Oe Thants plan steunen in verbin ding zal stellen, „opdat zii zich zelf van de resultaten van de po litiek van hun landen kunnen overtuigen". Verwoeste boerderijen (1'oto boven) en getroffenen die in de open lucht bivakkeren (foto on der) zijn de droeve tekenen van de grote overstroming welke de streek rond Soensjon in Zuid- Korea heeft getroffen. Meer dan 3000 huizen werden verwoest, waardoor bijna 3500 mensen dakloos werden. Tengevolge van een dijkbreuk langs de rivier de Ok-Sjong werden minstens 138 mensen gedood.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1