Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws Het verbond Rode Pimpernel DE VRIJE ZEEUW IAANDAG 10 SEPTEMBER 1962 TERNEUZEN AXEL GOES ZAAMSLAG MIDDELBURG 47 kleurstalen 10 ct in de winkel Sluiskil had eerste bezoek aan Zeeland van de Bisschop van Breda rnuina 2 Pater Verwilghen 0111 liet leven gebracht. De zeer eerwaarde paler K. Verwilghen uit Terneuzen is door een inwoner van de Phili- pijnen om het leven gebracht. Eén dezer dagen ontving de familie Verwilghen het bericht dat hun zoon, werkzaam als ka pelaan van een door Nederland se paters bediende parochie in de stad San José (provincie Nueva Ecya), ongeveer 160 km ten noordoosten van Manilla, was aangevallen door een 36-jarige timmerman, die gedurende vijf jaar bij de paters had gewerkt en die onlangs was ontslagen. De man had pater Verwilghen ernstig verwond aan gelaat en hals. Zaterdag ontving do familie bericht van zijn overlijden. De dader heeft zichzelf bij de poli tie aangegeven. Pater Verwilghen werd op 1 september 1957 te Stein tot pries ter gewijd en deed op 8 sept. d.a.v., dus precies vijf jaar gele den op de dag waarop zijn ouders zijn overlijdensbericht ontvingen, zijn eerste H. Mis in de St. Wil- librorduskerk te Terneuzen. Drie jaar geleden vertrok hij naar de Philipijnen. Woensdag wordt in de paro chiekerk een plechtige uitvaart dienst voor pater Verwilghen ge houden. „Flandria" concerteerde. Het accordion-orkest ..Flandria'' uit IJzendijke heeft zaterdag avond onder grote belangstelling een slotconcert gegeven. De lei ding was in handen van de heer Jasper Antonisse. Vóóraf werd door de ..Harmo nie Terneuzen" een kort concert gegeven. Jammer genoeg moest het vrij talrijke publiek enig ge duld beoefenen vóór ..Flandria" aanwezig was. Deze wachttijd werd gevuld met moderne gra- mofoonmuziek, 'n schrille tegen stelling met hetgeen vooraf en daarna ten gehore werd ge bracht. Het was ongeveer kwart vóór negen toen de „Flandria"-ledcn de verplaatsbare kiosk op de Markt bezetten. Het daarna ge- bodene in het lichte, maar zeer zeker verantwoorde genre, was alleszins het beluisteren waard. Het orkest bleek uitstekend op dreef en dank zij de uitstekende geluidsinstallatie konden alle aanwezigen naar hartelust ge nieten. Dit concert werd gegeven in het kader van de samenwerking van „Klimop", de Terneuzense V.V.V. en de „Harmonie Ter neuzen". De voorzitter van „Klimop", de heer W. Bliek, kondigde dit concert aan als het slot van het zomerseizoen en dankte voor de grote belangstelling. Niet voldoende uitgeweken Vrijdagavond omstreeks kwart vóór tien hield een Belgische personenauto, bestuurd door de heer W. J. H. AA. V. uit Zeebrug- ge, in de bocht op de Buthdijk, ter hoogte van de duiker, niet vol doende rechts. Het gevolg hier van was dat de personenauto, be stuurd door de heer P. J- van W. Uit Nieuw-Namen, die uit de richting Sluiskil kwam gereden, aan het linker voor- en achterpor tier zwaar werd beschadigd. De Belgische auto werd aan de linker voorzijde beschadigd. Persooonlijke ongelukken de den zich niet voor. Door stopbord gereden Toen zaterdagmiddag even voor 3 uur de bromfietsbestuurder J- de J- uit Hoek, rijdende in de Julianastraat bij de kruising met de Wilhelminastraat, een stop bord negeerde, had dit tot gevolg dat hij in botsing kwam met een stationcar, rijdende in de Wilhel minastraat richting Stations straat en bestuurd door de heer L. W. uit Axel. Persoonlijk letsel had niet plaats, zodat de botsing beperkt bleef tot enige materiële schade aan beide voertuigen. Chr. Jonge Mannen Verbond Zaterdag kwam de provinciale commissie van het C.J.V. te Goes bijeen. De voorzitter ds Wape naar opende de vergadering met het lezen van het eerste gedeelte van Matth- 13, waarna hij voor ging in gebed. Na zijn welkomstwoord tot de aanwezigen werden de notulen goedgekeurd en de ingekomen stukken behandeld. In de Streek Jeugdwerk Cen trale West Zeeuws-Vlaanderen werd namens het C.J.V. benoemd de heer Sinke. De vervulling van de diverse vacatures vroegen geruime tijd, hoewei de resultaten niet zo groot waren, zodat het nodig werd geoordeeld enkele personen persoonlijk te bezoeken. De circulaires voor de op 29 september te Goes te houden ka derdag zijn reeds verzonden, ter wijl de circulaires voor het op 27 28 oktober te Kapelle te hou den leidsters- en leidersweekend, evenals die voor de handenar- beidmiddag op 3 november nog moeten worden verzonden. Over de door de dagelijkse commissie opgestelde nota „Hoe functioneert de P.C.7" warenbe- richten van goedkeuring binnen gekomen uit de provincies Gro ningen, Overijssel, Drenthe, Zuid- Holland en Noord-Brabant. Ver zocht werd de nota door te zen den naar het hoofdbestuur, het geen zal geschieden. Van de rondvraag werd door enige personen gebruik gemaakt. Tafelketiring „Semper-Avanti" Zaterdag j.l. werd door de ko nijnenvereniging „Semper-Avan ti" te Zaamslag een tafelkeuring gehouden voor jonge konijnen. Keurmeester was de heer J. Boers uit Tilburg. Van de inge zonden dieren behaalden er 14 het predicaat ZZG en 14 ZG, het geen bewees dat er prima dieren werden voorgebracht. Van de dieren, geboren vóór april, behaalde in de rubriek gro te rassen een inzending van de heer G. de Bokx de le prijs. In de rubriek midden rassen verwierf een exemplaar van de heer J. Hamelink, Val, de le prijs, en een inzending van de heer P. de Vis ser de le prijs in de rubriek klei ne rassen. Bij de dieren, geboren na maart behaalde de heer Butler uit Ter neuzen de le prijs in de rubriek grote rassen, de heer S. Overdul- ve de le prijs bij de rubriek mid den rassen en de heer P. de Vis ser de te prijs in de rubriek klei ne rassen. De heer J. Hamelink, Val, be haalde het kampioenschap met een groot Chinchilla. Na heantwoording van de ge stelde vragen, sloot de heer Evert- se de vergadering met dankgc bed. Bramcnpluk op Zuid-Beveland Op de kleinfruitbedrijven op Zuid-Beveland is op het ogenblik de bramenpluk in volle gang. De ze teelt heeft vooral in de omge ving van Kapelle-Biezelinge een vrij grote omvang. Er waren op de fruitveiling in deze plaats vo rige week dagaanvoeren van 20 tot 25 ton bramen. De kwaliteit was steeds voortreffelijk en de vraag groot. Vooral voor export naar conservenfabrieken in Zwit seriand bestond er goede vraag, maar ook de binnenlandse fabrie ken kochten dit produkt. De prijs lag regelmatig tussen ƒ1,— en ƒ1,15 per kg. De oogst is dit seizoen erg laat, want het vorig jaar viel de hoofdpluk in de eerste week van augustus en nu is dit ruim drie weken later. Ove rigens zullen er nog gedurende enkele weken volop bramen te koop zijn op Zuid-Beveland, want de oogst duurt meestal tot diep in het najaar. In Kapelle-Biezelinge op de vei ling wordt dit seizoen weer gere kend op minstens een half mil joen kg bramen. YVinkelsluitingsproblemen Ook in Middelburg zijn zich vakant iewinkelsluitingsproble- men voor gaan doen, nadat eer der dit jaar o.m. Arnhem en Haarlem plaatselijke kruideniers korte gedingen aanspanden tegen enige filiaalbedrijven. Evenals thans in Middelburg het geval is, ontstond destijds in de Gelderse en Noord-Hollandse hoofdstad onenigheid over de interpretatie van de plaatselijke gemeentever ordening welke de vakantierege ling regelt. Een aantal kruideniers uit de Zeeuwse hoofdstad heeft nu een groot filiaalbedrijf in een kort ge ding gedagvaard voor de recht bank het filiaalbedrijf zal gelas ten haar winkel te sluiten gedu rende de weck van 10 tot en met 15 september a.s. In Middelburg begonnen de moeilijkheden al op zaterdag avond vóór Pasen, toen de be drijfsleider van het filiaalbedrijf door de politie werd verzocht ter stond het tijdvak op te geven ge durende welke het bedrijf we gens vakantie zou sluiten, zulks op grond van artikel 1 van de toen van kracht zijnde ge meenteverordening, welke be paalt dat de plaatselijke winkels voor hun door het college van B. en W. vóór 15 april vast te stel len tijdvak van ten hoogste zes dagen voor het publiek gesloten dienen te zijn. Op 8 mei 1956 stel de de raad van dc gemeente Mid delburg in zijn openbare verga dering een vakantiesluitingsver- ordening voor de winkeliers vast- De redactie van de/c verordening bleek echter in de gemeente Goes niet te voldoen aan de eisen, die door de winkelsluitingswet zijn gesteld, en op grond daarvan nam de raad op 23 juli 1962 als nog een nieuwe geredigeerde ver ordening aan. Het Middelburgse gemeentebestuur stelde op 1 augustus j.l. .een nieuw rooster op, welke de plaatselijke vakan tiesluiting regelt. Het gedagvaarde filiaalbedrijf beroept zich thans op het feit, dat het nieuwe rooster niet vóór 15 aprii 1962 tot stand is gekomen vr||etiid$verf kwaliteitsverf en derhalve, in strijd met de raadsverordening zijnde, binden de kracht mist. De zaak zal heden voor de president van de arron dissementsrechtbank in Middel burg dienen. Ook in Rotterdam heeft inder tijd een dergelijke zaak gediend, waarin de president zich echter niet competent verklaarde. ONTPLOFFING IN APOTHEEK Twee gewonden. Omstreeks drie uur is zon dag de „Plesman Apotheek" aan de Johan Huizingelaan in Am sterdam volledig vernield door een ontploffing, waarschijnlijk van gas, dat uit een lek in de leiding ontsnapte. De heren Jac. Anthonissen en A. H. G. Angelbcek, die boven de apotheek wonen, werden door de rondvliegende stukken glas in 't gezicht en de rug getroffen. Zij werden naar het Binnengasthuis vervoerd. De twee slachtoffers waren in de gang naast de apotheek aan het zoeken waar de sterke gas- lucht vandaan kwam, die zij had den geconstateerd. Zij hadden dit reeds aan de gasfabriek gemeld. De apotheker, de heer J. Sam- plonius, die juist vóór de ont ploffing vanuit de gang zijn apotheek was binnengekomen, kwam met de schrik vrij. Door de ontploffing werden alle kasten in de apotheek door elkaar gesmeten. Het glas van de ramen in de buurt kwamen tientallen meters verder terecht. Er ontstond in de apotheek een begin van brand, dat echter snel door de brandweer werd onder drukt. Een uur na de ontploffing, toen er nog steeds een sterke gaslucht in de buurt hing, wer den op last van de politie' een twintigtal huizen in de nabijheid van de apotheek ontruimd. De gasleidingen in deze huizen wer den afgesloten, een en ander omdat het gevaar van nieuwe ontploffingen nog steeds niet geweken werd geacht. Om tien minuten over vier. toen men de gasleidingen aan het afsluiten was, ontstonden twee kleine ont ploffingen, die echter geen vef- dere schade aanrichtten. De toestand van de gewonden blijkt mee te vallen. De eigenaar van de apotheek was verzekerd. (Adv.) INBREKER AANGEHOUDEN In Hoofddorp is dezer dagen de 18-jarige J. A. P. van A. op heterdaad betrapt bij een inbraak in een benzinestation. Het bleek dat de jongeman sinds eind juli was verdwenen uit „Huize Wel kom" in Arnhem, een tehuis voor moeilijk opvoedbare jongens, en dat hit sindsdien in zijn onder houd heeft voorzien door het ple gen van niet minder dan vijftien inbraken waarvan negen in Den Haag en de rest in Amsterdam en Zandvoort. De jongeman heeft bij deze inbraakjes de nodige bru taliteit aan de dag gelegd want in Den Haag verschafte hij zich zonder meer toegang tot het bu reau van de inspectie der rijks politie waar hij een transistor radio wegnam. Van alles wat hij gestolen heeft de omvang van de buit is nog niet juist bekend is, zo staat wel vast, alleen een bromfiets over waarop hij naar Hoofddorp was gereden. OPSTANDIGE JONGEMAN DOOR POLITIEMAN NEERGESCHOTEN De 18-jarige F. J. S., zoon van een caféhouder aan de Nieuw- markt in Amsterdam, is vrij dagavond. toen hij een tweetal agenten bedreigde, door één der politiemannen met een pistool schot in de rechterheup getrof fen en in hel Binnengasthuis opgenomen. De jongeman had tevoren moeilijkheden veroor zaakt in een zijstraat van de Nieuwmarkt toen hij, in aange schoten toestand zijnde, bier in een voorbijrijdende personen auto had gegooid. De chauffeur was natuurlijk gestopt en er was een woordenwisseling ontstaan waarbij de automobilist met een bierfles werd bedreigd. Een voorbijganger, die zich met het geval ging bemoeien kreeg van de jeugdige opstandeling een stomp in het oog. Verder kwam het niet. want de zoon van de caféhouder werd door vrienden naar huis gebracht. Enkele ogenblikken later echter storm de hij het café uit met een groot mes in de hand. De twee agenten, die naar aanleiding van de ruzie met de automobilist waren gealarmeerd, probeerden de jongeman het mes af te nemen. Deze verzette zich heftig. Enkele m-len moe<-t een agent opzij springen om niet dooi de als een wildeman met het mes zwaaiende knaap te worden getroffen. Tenslotte ging hij in de aanval, in de ene hand het mes. met de andere hand een vuilnisbak torsend. Toen loste de andere agent eerst een waarschuwingsschot in de lucht, vervolgens een vlak voor de voeten van de onverlaat en omdat dit ook niet hielp was de agent genoodzaakt om zijn dor de schot op de jongeman zelf af te vuren. 19-IARIGE JONGEMAN DOODGESTOKEN In de nacht van vrijdag op zaterdag is de 19-jarige onge huwde Thomas Bos in Steén- wijk door een evenoude Ronakl van der W. mof een mes dood gestoken. Het slachtoffer had de avond doorgebracht bij zijn meisje in Meppel. Tegen half twaalf keerde hij met de trein in Steenwijk terug. Op zijn weg naar huis ontmoette hij enige vrienden, die de handel- en in- dustrietentoonstelling in Steen- wijk hadden bezocht. Op dc ten toonstelling zouden ze onenig heid hebben gehad. Ze liepen met Thomas Eos 'n eindje mee. Op de hoek van de Bloemstraat en de West dijkstras' schijnen zs ruzie gekregen te hebben. Men veronderstelt, dat Van der W. zich bedreigd heeft gevoeld en in het wilde weg van zich afge stoken heeft. De dader stond niet ongunstig bekend. KIND OVERREDEN. In Zwagerveen bij Buitenpost is zaterdagmiddag om ongeveer twaalf uur de vierjarige Pieter Geertsma in de buurt van de ouderlijke woning onverwachts de weg opgelopen en gegrepen door een personenauto, bestuurd door de 50-jarige schilder J. W. uit Zwaag-Westeinde. Het kind werd daarbij zo zwaar gewond, dat het des avonds in het Academisch ziekennuis te Groningen aan het opgelopen letsel bezweek. Tengevolge van het krachtig remmen slipte de auto en kwam in een sloot terecht. De be stuurder bleef ongedeerd. Het gezin Geertsma telde drie kinderen. NEDERLANDSE IN FRANKRIJK VERONGELUKT De 24-jarige mevr. Plantagie Lievenstrooi uit Voorthuizen, die met haar man en het echtpaar Woudenberg, eveneens uit Voort huizen, een vakantietocht naar Frankrijk maakte, is zaterdag om het leven gekomen toen de auto, waarin de echtparen reden, bij Lyon tegen een boom botste. De drie andere inzittenden van de auto werden niet-ernstig ge wond naar een ziekenhuis over gebracht. De overledene laat geen kinde ren achter. DODE EN DRIE GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK. Een auto-ongeluk op rijksweg 2 (UtrechtAmsterdam) heeft zondagmorgen aan de 68-jarige mevr. H. K.S. uit Oosterhout het leven gekost. De door haar man bestuurde auto, waarin zij zich bevond, werd ter hoogte van Breukelen gegrepen door een uit Frankrijk terugkerende zware vrachtauto van een expeditiebedrijf in Zaan dam. De personenauto sloeg over de kop en kwam in een weiland terecht. De heer K. werd zwaar gewond, evenals een vrouwelijke passagier. Haar echtgenoot, de vierde inzittende, liep lichte ver wondingen op. De bestuurder W. van de vrachtauto was, naar de politie aanneemt, na de lange rit door slaap overmand. Hoe het ook zij, na het gebeurde reed hij door. PERSONENAUTO ONDER STADSBUS GESCHOTEN Zondagavond om ongeveer 9 uur is in Maastricht een kleine personenauto onder een bus van de gemeentelijke vervoersdienst geschoten. Beide voertuigen vlo gen na de botsing onmiddellijk in brand. De bestuurder van de personenauto, de heer J. A. M. T., is ernstig gewond opgeno men in het St. Annadalziekenhuis te Maastricht. De zeven passa giers van de stadsbus werden niet gewond. De chauffeur van de bus liep brandwonden aan één van zijn armen op. De beide auto's zijn totaal uit gebrand. DRONKEN AUTOMOBILLIST REED FIETSER AAN Door een 26-jarige automobi list, G. K. uit Almelo, die volgens de politie onder de invloed van sterke drank over de weg laveer de, js zondagmiddag om half drie op de Turfkade te Almelo de 69- jarige wielrijder N. Sehoonenberg uit de buurtschap Aadorp aange reden en zó ernstig gewond, dat hij enige tijd later in het Prinses Irene ziekenhuis, waarheen hij was overgebracht, overleed. K., die met enige eveneens be schonken vrienden in zijn wagen reed, stopte na het ongeval niet. Toen hij in de buurtschap Aadorp over een bruggetje wilde rijden, lukte dat niet. De auto bleef bo ven het water hangen. De inzit tenden vluchtten, doch werden later door politie en publiek op gespoord. GESTOLEN SCHILDERIJEN TERECHT Dank zij een anoniem tele foontje is de Haagse politie in het bezit gekomen van de schil derijen, die in het weekeinde van 25 tot 27 augustus werden ge stolen uit hef atelier van een schilderijenrestaurateur aan de Laan van Roos en Doorn in Den Haag. Hangende het onderzoek in deze zaak wenst de Haagse politie geen nadere inlichtingen te verstrekken. Vermist werden vijftien schil derijen met een gezamenlijke waarde van 50.000 gulden. Bij de schilderijen die de politie thans in haar be-iit heeft, be vindt zich echter een werk van Hendrik van Ravestein, het por tret van een heer (waarde drie tot vierduizend gulden), dat nog niet gemist was. De bisschop van Breda, mon seigneur G. de Vet, heeft zijn eerste officieel bezoek aan Zee land gebracht, n.l. te Sluiskil, liet hart van de Zeeuws-Vlaam- se kanaalzone, waar de bisschop gedurende een aantal jaren heeft gewerkt (hij was kapelaan te Westdorpe). Voor deze regionale bijeekomst van het bedrijfsapostolaat, wel ke zaterdagmiddag alhier werd gehouden, bestond een grote be langstelling. Ter opening droeg mgr. De Vet in de St. Antonius- kerk te Sluiskil een H. Mis op. Daarna werd hij door alle aan- wegen begroet in het parochie huis. waar de bcdrijfsaalmoeze- nier voor O. Zeeuws-Vlaande ren en de kanaalzóne, pater P. Pisters uit Hulst het welkomst woord sprak. Dit gold in de eerste plaats de bisschop van Breda en daar naast de pastoor-deken van Hulst (Koopmans) en van Ter neuzen (Van Mechelen), de pa ters van Sluiskil en geestelijk heid uil de omgeving, de burge meesters van Terneuzen, Axel en Zuiddorpe. directies van de ka- laalzónebedriiven, vertegen woordigers van de K.A.B. en K.A.J., bedrljfsaalmoezeniers. kernleden en medewerkers. Pater Pisters memoren-de de belangstelling, die de bisschop nog toont voor industrie en techniek 'en zijn grote zorg om hierin een ware Christeliike geest te brengen. De huidige hoofdaalmoezenier schreef on- 'ings, aldus nater Pisters, mgr De Vet reist sinds zijn bisschops wijding als een generaal langs zijn vroegere bataljons. Zonder het te bedoelen heeft de bisschop zichzelf een popu lariteit verworven en het be drijfsapostolaat en dienst bewe zen. die niet te onderschatten is. Spreker wees vervolgens op van de door BARONESSE ORCZY 425. ..Nog niet burger, maar „Ah ga, burger-sergeant." viel de ander bruusk in, „het lijkt me dat je ijver nog meer te la ken is dan ik eerst veronderstel de. Heb je dan eigenlijk wel iets gedaan met betrekking tot Lenè- gre of de Engelsman?" „Ik heb u verteld, burger," antwoordde de sergeant knor rig, „dat ik geloof dat Lenègre nog in huis is. In ieder geval is hij er een uur geleden noch in- noch uitgegaan dat is al wat ik weet. En ik vond het nodig 't hele huis te doorzoeken, daar ik er verzekerd van was, hem in een van de andere vertrekken te zullen vinden. Deze lieden zijn allen met elkander bevriend, en zij zullen elkander steeds hel pen het gerecht te ontkomen. Maar de Engelsman was niet mijn zaak. De spionnen van het comité hadden bevel hem te be spieden, en wanneer zij mij rap port uitbrachten, moest ik het arresteren bezorgen. Ik had geen bevel om iets van 't spion- nagewerk te doen. Ik ben sol daat en gehoorzaam de bevelen die ik krijg." „Heel goed. dan deed je het best met ze nu te gehoorzamen, burger-sergeant," klonk Rou- get's droog bevel op de gemelij ke verklaring van de ander, „want je schijnt van het begin tot het einde flaters begaan te hebben, en het zal je moeite ge noeg kosten om dat ongedaan te maken. Denk er aan, dat de Re publiek geen plaats heeft voor dwazen." Na deze bedekte bedreiging oordeelde de sergeant het ver standigst om zijn mond te hou den, terwijl Rouget op dezelfde vitterige, bevelende toon voort ging: „Begin dadelijk met je huiszoeking. Neem je eigen mannen met je mee en laat mij de anderen. Begin met deze ver dieping en laat een wacht aan de buitenzijde der voordeur. Laat mij nu je ijver zien om je vorige slofheid goed te maken. Rechtsomkeert! Mars!" Toen was het eindelijk dat pe tite maman zich uitsprak. Zij had gedacht en gedacht en nu wist zij wat haar te doen stond; zij wist dat de wrede, on menselijke kerel trap op trap af zou stampen en door alle gan gen, overal toegang eisend en in ieder vertrek binnendringend. Zij wist dat de man die haar Pierre gered had ergens in huis verborgen moest zijn dat hij gevonden moest worden en naar de guillotine gesleept, want zij wist dat de hele regering van die verschrikkelijke Revolutie vast besloten had, dat die gehate En gelsman niet weer ontsnappen zou. Zij was oud en zwak. klein en tengiw daarom noemde ietier- een haar petite maman maar opeens wist zji wat zij doen moest, want haar geest overwon de zwakheid van haar lichaam. Nu wist zij 't, en juist terwijl dat arrogante lid van een verwenst moordlustig comité zijn laatste bevelen gaf aan de sergeant, zei petite maman met kalme, helde re stem: ..Niet nodig, burger-sergeant, om al mijn buren en vrienden te gaan verontrusten. Ik zal u zeggen waar mijn man is". In een oogwenk had Rouget zich omgewend; een afzichtelij ke straal van voldoening gleed over zijn ruig gezicht en hij zei met een onaangename lach: „Zo! Dat heb je beter geoor deeld hé? Nu voor de dag er mee; je doet verstandiger ermee eeh beetje vlug te zijn als je je zelf baten wilt". „Ik moet ook aan mijn doch ter denken," zei petite maman op zwakke toon. „en ik wil al mijn buren in dit huis niet on gelukkig doen maken om mij nentwil. Het zijn allen vriende lijke buren geweest. Wilt ge mij beloven hen niet gevangen te nemen en de soldaten het huis te doen verlaten als ik u vertel waar Lenègre is?" „De Republiek belooft niets", hernam Rouget nors. „Haar burgers moe,en hun plicht doen zonder hoop op be loning. Als zij daarin falen, wor- den zij gestraft. Maar ik wil je zeggen, vrouw, dat als gij ons de vervelende en misschien vruch teloze taak van dit mierennest te doorzoeken spaart, het gena dig met jou en je dochter, en misschien ik beloof niets, denk daaraan ook met je man zal toegaan." ..Heel goed. burger," zei petite maman kalm. „Ik ben gereed." „Gereed waarvoor?", vroeg hij. „Om u te brengen, waar mijn man zich verborgen heeft." „Oho! Is hij dus niet thuis?" „Nee." „Waar is hij dan?" „In de rue St. Anne Ik zal u erheen brengen." Rouget wierp een vlugge, ach terdochtige blik op de oude vrouw, en wisselde een blik van verstandhouding met de ser geant. „Heel goed," zei hij na een korte pauze. „Maar je dochter moet ook meegaan. Sergeant," veegde hij erbij, „ik wil nog drie van je mannen meenemen; ik heb er zelf een half dozijn, maar het is beter op zijn hoede te zijn. Posteer je mannen voor de buitendeur, en op weg naar de rue St. Anne zal ik bij de gendarmerie zeggen dat ze je 'n kleine versterkingsgroep sturen. Die kan hier binnen vijf minu ten zijn; tot dan ben je veilig." Toen voegde hij er fluisterend bij, zodat de vrouwen het niet horen konden: „De Engelsman zal misschien nog in huis zijn. In welk geval hij, als hij ons hoort vertrekken, eens mocht denken dat we allen vertrokken zijn om ons op die manier te óntsnappen. Je zult weten wat te doen?" vr-oeg hij veelbeteke nend. (Wordt vervolgd.) Mhlden in het beeld (en pro fiel) mgr De Vet. Op de ach tergrond (en face) nustoor- deken Van Mechelen, van Terneuzen. de verandering van levenskli maat in de kanaalzón?, n.l. van rustige agrarische levenssfeer naar de dynamiek van de mo derne groot-industrie. Hij wees op de noodzaak van het bren gen van een Christelijke 'evens sfeer in het moderne bedrijf. Het gehele betoog van de bis schop van Breda ademde en werkelijkheidszin, die zich niet vastklampt aan utopiën en al lerlei andere prachtige voorstel lingen. Ook hij wees op de veranderde levenssfeer in het Zeeuws- Vlaamse land en meende dat hst •voor het welzijn van de bewo ners noodzakelijk is dat die le venssfeer Christelijk blijft. Mgr. De Vet hielp hier enkele misverstanden uit de wereld door op te merken dat aan het bedrijfsapostolaat betekenissen worden gegeven, die het niet heeft. Sommigen menen dat het er is gekomen om het moreel der arbeiders te verbeteren, an deren denken Jat het bekeren der onkerkelijken het doel uit maakt. Weinigen zeggen: „liet inbrengen van Christelijke waar den in de onderneming als zo danig." In die zin moet het be drijfsapostolaat dan ook een be roep doen op alle medewerkers in een bedrijf. Het doel van het apostolaat is tweeledig: het bren gen van Christelijke waarden en het kerstenen van de functie in iedere onderneming. De veronderstelling van som migen dat het de bedoeling is het bedrijf onder de macht van de Kerk te brengen., wees de bisschop van Breda zonder meer van de hand. Voor het bereiken van dit doel, zo betoogde de bisschop, moeten wij er wel rekening mee hou den. dat in de wereld van het bedrijf niet gevraagd wordt naar afkomst, maar uitsluitend naar prestaties. Daarom verschilt deze wereld ook zoveel van een andere wereld waarin wij leven, die van het gezin, de buurt, de gemeenschap vooral en de pa rochie. Dit brengt met zich mee de opgave van een nieuw samen zoeken. Mgr. De Vet zei heel goed te beprijpen, dat er, vooral in het begin der industriële ontwikke ling, hiertegen een spontaan ver zet rees. Nóg zijn er mensen die spreken van de demonische krachten van de techniek. Er zijn er. die menen de strijd tegen de techniek te moeten aanbinden, maar hl feite strijden zij legen het kapitalisme. Maar wanneer er een rechtvaardige verdeling plaats heeft, wanneer Christe lijke waarden in het bedrijf wor den ingevoerd, is de verandering naar de techniek geen gevaar, mr.ar eon kans. ,geen noodlot maar een opgave waarvan wij als Christenen ons aandeel moe ten leveren. Een geest van trouw en be trouwbaarheid. het waarderen van de mens en eerbied voor de dingen zijn in een bedrijf nodig. Mgr. De Vet noemde het be- drfjfsarostolaat een realistisch apostolaat dat moet worden uit geoefend door do loden die in de fabriek een persoonlijk gesprek kunnec voeren en die er de Christelijke geest kunnen bren gen. o.a. via de ondernemings raad. Daarnaast waarschuwde de bisschop er voor, dat er altijd een spanning zal blijven tussen het bereikte en liet bereikbare. Hij noemde het een pessimisme als wij zeggen „het zou beter zijn als de mensen beter waren. Welke mensen zijn dat en tot welke categorie rekenen wij ons zelf?" Mgr. De Vet ging verder met er op te wijzen, dat dit een apos tolaat van de uitnodiging kan zijn; het zal een karakter heb ben van mede-menselijkheid 'n wfj zullen een bijdrage leveren tot het geluk van de ander. Dit geldt niet alleen op het werk, maar ook thuis, in de gemeen schap, in de ontspanning en in het moderne verkeer. Wanneer dit aldus kan toe gepast, geeft dit aan het Chris tendom een levensechte gestalte, aldus spreker. Aan het slot zei de bisschop van Breda graag op allen te wil len rekenen, om dit land, „waar ik graag gewoond en gewerkt heb", tot een goed land te maken. De huidige hoofdaalmoezenier, de zeer eerwaarde heer M. Huy- brechts, wees er in een kort woord op, dat mgr De Vet de in dustrie als priester heeft leren ontdekken en hier is zo onge veer de grondwet van het be- drijfsapostotaal gemaakt. Hij wees er tenslotte op dat het be drijfsapostolaat in het Bisdom diep heeft wortel geschoten en in de grote kring der industrie een aandachtig gehoor vindt. Hij spoorde de aanwezigen aan voor al medewerkers te zijn omdat het groeien van een Christelijke geest van belang is voor een be drijf. Spreker bracht in warme be woordingen dank aan pater Pis ters, als één der aller-oudste be- drijfsaalmoczeniers, voor zijn werk in Zeeuws-Vlaanderen, ita er op gewezen tc hebben dat liet bedrijfsapostolaat voor de verde re opbouw van het industriële leven nodig is en zeker ook voor het welzijn der komende gene raties.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2