Rondom de bouwplannen van de tweede Nederlands Hervormde Kerk te Terneuzen CONCERT dag S september 1962 Zaterdag 8 september 1962 DE VR1TE ZEEUW Pag/S ZAAMSLAG ndagdiensten ZICHT De voorbereidingen tot nieuwbouw Het project Wat de predikanten ervan zeggen De inzamelingsactie Dr. ir. Mansholt opende officieel G. A. B. te Terneuzen HEDENAVOND Harmonie Terneuzen radio-accordeonorkest „Flandria" MARKTTERREIN DADERS VAN AANSLAG OP DE GAULLE GEARRESTEERD £&zm$ die> schrijva* HET KONINGIN WILHELMINA FONDS vele dat ik heb gedaan, de scheidende, kon ik doen de gehele parochie achter and en vooral financieel zo medewerkte. Ik dank God, op deze puinhopen in 1947 rechtgekomen, want daar- ijn wij zo met elkaar ver- :e parochie is het hoogte- in mijn priesterleven ge- Nooit zal ik deze parochie a vergeten". roerd nam pastoor De met een handdruk van trouwe parochianen af- oor De Grauw werd te hout geboren en is 63 jaai Irumband, weikc onder jei- an Jacob Anthonisse altijd trt van de pastoor wist te t. nam met een pittige ifscheid. Eervol ontslag. e vergadering van het be- der school voor C. V. O. ■et-vol ontslag verleend aan r VV. A. Mieras als onder met ingang van 1 novetn- s. wegens zijn benoeming aar A. V. O. aan de Chris- Lagere Technische school Badinrichting. trende de maand augustus de gemeentelijke badin- g 1015 baden gebruikt. euzen zaterdagmiddag 12 uur tot lagochtend 8 uur wordt de k der artsen waargenomen lokter J. J. J. v. d. Griek, ekade 27, tel. 2020. theek geopend: Hamann, straat 69. tel. 2060. iagdienst Kruisverenigin- roene en Wit-Gele Kruis: J- M. A. Burger. Van lergenlaan 65, tel. 3360. zaterdagmiddag 12 uur tot lagmorgen 8 uur wordt de k der artsen waargenomen okter Boor, Noordstraat S, 5. SNARTSEN zaterdagmiddag 12 uur tot ;nacht 12 uur wordt de k der dierenartsen in Axel, n Gent en Zaamslag waar- en door dierenarts Jans- xel, tel. 01155-488. iON. OLIE Zoals bekend heeft 'de ch-Groningsche Hypo- lank een bod op bovenge- e stukken uitgebracht van !30 en 1000 procent. BEURSINDICES >nc. rie vaart n 1, enz. een 5/9 448.6 332.4 142.8 240.9 143.8 6/9 445.7 332.5 141.9 239.1 144.0 7/9 449.1 333.7 142.5 239.7 144.5 340.0 338.5 340.5 nabeurskoersen u (363',al Olie: 141.30—142.40 (141.10) 153.00—154.30 gl (153.90) er: 130.50 gb—131.20 gl (131.20) vens: (553'a) advieskoerskn sxlands bankpapier dvieskoersen voor buiten bankpapier, vandaag gel- n Amsterdam, luiden: ilse pond 10.05—10.15, Ca- dollar 3.303.35. Ameri- dollar 3.573.61, Franse (100) 73.00—73.50, Beigi- rank (100) 7.21—7 26. Ita- lire (10.000) 57.25—59.25, mark (100 89.70—90.20, se kroon (100) 69.50— Zwitserse frank (100) 83.75. Deense kroon (100) -52.70, Noorse kroon (100) 51.10. Oostenrijkse schii- 00) 13.95— 14.05, Portugese (100) 12.55—12.70, Spaan- eta (100. gr. coup.) 6.00 "<TOOR EN DOMINEE WEN SAMEN KERKEN luwpastoor van St. Ocden- n de bouwdominee van ondernemen gezamenlijk tie om vanuit één fonds dragen tot de bouw van :erken. onder het motto huizen voor één Heer". )or A. Klessens en domi- de Pater willen daadwer- elkander helpen bij het van meer begrip. De terken zullen elkaar bc- 'en als „zusterkerken". De zijn op elkaar afgestemd, tholieke kerk te St. Oe- e zal heten„Kerk van le Herder", de Hervormde in Son„De kerk van de i in Christus", initiatief is nieuw en een nent, dat door kerkelijke riten van beide zijden met •telling wordt gevolgd, e gemeenten St. Oeden- i Son en Breugel zal in de le maanden een grote vorden ondernomen om uwe begrip van de ver- ouding bij te brengen et actie-comité. Realisatie stamkapitaal op streefdatum haalbare kaart" De Hervormde Gemeente alhier heeft 'dringend behoefte aan een tweede kerkgebouw. Mede door de bevolkingsaanwas en de dynamische uitbreiding van nieuwe woonwijken is zij uit de oude, sinds plus minus 1870 gedateerde kerk in de Noordstraat gegroeid. Oude woningen in de binnenstad worden ontruimd en de bewoners ervan nestelen zich in het nieuwe stadsgedeelte, evenals trouwens inwoners die zich van elders hier vestigen. De Hervormde Gemeente heeft deze bevolkingsstroom voor zover het kerkelijk meelevenden betreft trachten op te vangen in de kerkdiensten, die sinds 1958 worden gehouden in het gebouw „De Schakel" aan de Kerkhoflaan. Dat het hier een noodoplossing betreft wordt door kerkelijke instanties maar al te goed beseft. Als opvangcentrum is „De Schakel" te klein, iedere zondag moe ten tientallen personen van het bijwonen van een dienst in dit gebouw afzien wegens plaatsgebrek; j.l. zondag waren het er zelfs rond de honderd. De Hervormde Gemeente zou beslist in haar taak als volks kerk te kort schieten, indien zij niet zou trachten de tijdsontwik keling bij te houden en indien mogelijk een stapje vóór te blijven. Er is een Landelijke Bouw- en Restauratiecommissie en er is ook een plaatselijke. In me.i 1961 is deze commissie enthousiast aan het werk gegaan om te ko men tot een derde predikants plaats. Hoewel tot het welslagen hiervan een flink stuk werk moest worden verzet, deed reeds op 8 oktober 1961 ds. J. A. Poel man zijn intree als derde predi kant, verbonden aan de Her vormde kerk te Terneuzen. der, waarvan het toekomstige aantal bewoners op 6.000 ge schat wordt, lijkt ons eerlang de urgentie van deze uitbreiding bepaald niet illusoir. De begane grond van het ge bouw bevat allerlei dienstruim ten, waarmee men bereikt dat de eigenlijke kerkruimte, die op de eerste verdieping ligt, aan haar bestemming blijft beant woorden. De gevels zullen wor den opgetrokken van rood ge nuanceerde baksteen, met plint van donkerpaarse dito steen; het dak krijgt blauwe pannen. Gevelafdekking, goten en klok- kestoel worden bekleed met rood koper. De inhoud van het gebouw is 7.000 m3, de hoogte 15.80 m. De totale bouwkosten van kerk en pastorie, waarbij inbegrepen De nest-gevel van de nieu wc Ned. Herv. Kerk. Groot was de vreugde over dit snel behaalde resultaat en het vormde voor de commissie een flinke stimulans om met onver minderde energie verder te wer ken aan het tot stand komen van de bouw van een tweede kerk. Toon in 1960 de Landelijke Kerkbouwaclie haar beslag kreeg, werd door de burgerlijke overheid het terrein aan de hoek KoninginnelaanRembrandt- laan, groot 1700 m=, bestemd voor kerkbouw. De Volgende stap. die door de kerkvoogdij ge daan werd, was het verstrekken van de opdracht tot ontwerp aan architect ir. G. Pothoven te Amersfoort; iemand die zijn sporen op het gebied van kerk bouw reeds verdiende en o.m. de Bergkerk in Amersfoort bouwde. De heer Pothoven aan vaardde de opdracht en zal deze samen met het architectenbu reau De Bruijne. alhier geves tigd, realiseren. De plannen zijn intussen goedgekeurd door de Landelijke Commissie. Deze tweede kerk zal plaats bieden aan 482 personen, welke zitplaatsen op eenvoudige wijze met 150 kunnen worden uitge breid. Gezien de toename van de Terneuzense bevolking in de richting van de Serlippenspol- VA K BON DSBESTLURDER VERDUISTERDE KWART TON De Utrechtse recherche heeft één dezer dagen de 56-jarige vakbondsbestuurder van de Ka tholieke Arbeiders-Beweging, de heer M., aangehouden. Hij wordt verdacht van verduiste ring van een bedrag van ruim 23.000. M., die in dienst is van de Centrale Volksbank in Utrecht, was tevens onbezoldigd pen ningmeester van de plaatselijke afdeling van de K. A. B. In die functie heeft hij zich enige be dragen toegeëigend. In het af gelopen jaar heeft M. deze be dragen omgezet in taxirittenen feestjes. De onregelmatigheden kwa men aan het licht toen in april van dit jaar een accountants onderzoek werd ingesteld. Het bleek toen dat M. geld, dat van de districtsbond van de K.A. B. overgemaakt werd naar de plaat selijke afdeling, door hem zelf op cheques aan toonder werd ge ïncasseerd. Voor de officier van Justitie heeft M. een volledige bekente nis afgelegd. de inrichting der kerk, bedra gen 555.000, waarin de Rijks overheid een bedrag van circa 150.000 bijdraagt. Uit de Lan delijke Hervormde Kerkbouw- actie zal een bedrag van 63.000 worden bijgepast. Er zal een lening moeten worden aange gaan van 237.000, zodat de ker kelijke gemeente een stamkapi taal van 100.000 bijeen moet brengen en wel vóór 1 april 1963 omdat op die datum de bouw- gen van ƒ1000. ƒ500, ƒ200 en 100. Degenen die het bezwaar lijk vinden een bedrag ineens te geven, kunnen bij de medewer kers regelmatig „bouwstenen" kopen van 10, 5, 2,50 of 1. Tenslotte dit: de tweede Her vormde kerk komt er in ons nieuwe stadsgedeelte, dat staat vast. Wanneer zal worden be gonnen met de bouw zal echter in hoge mate afhangen van de offervaardigheid van haar mee levende leden en van allen die van de noodzaak van deze twee de kerk overtuigd zijn. Bij de inzet van de actie was reeds vrijwillig in de vorm van maan delijkse collectes in de kerk en giften circa 15.000 bijeenge bracht. De aftrap is dus gegeven, de bal rolt verder en met span ning zien èn de Bouw- en Res tauratiecommissie èn geheel kerkelijk meelevend Zeeuws- Vlaanderen uit naar de eerste resultaten van de actie. Twee faktoren waren bepalend voor deze verdiepingbouwhet betrekkelijk gering aantal vier kante meters beschikbare bouw grond en het in de nabijheid verrijzende bejaardencentrum dat vier bouwlagen heeft. De plaats van de nieuwe ves tiging kon strategisch moeilijk anders liggen. De gemeentelijke bouwplannen lopen langs de Scheldeoever in de richting Othene. De bewoners van de nieuwe en toekomstige wijken hebben doorgaans geen enkele binding met de bestaande kerk in de Noordstraat. „Zij vinden het een somber gebouw met on gemakkelijke banken. Jonge mensen voelen zich in ('t alge meen niet meer thuis in een groot kerkgebouw, zij willen ook dit zien in overeenstemming met hun eigen levensstijl. Ik zal blij zijn als de nieuwe kerk er is. De praktijk leert, dat mensen, die enige malen wegens plaatsge brek de diensten in „De Scha kel" niet kunnen bijwonen, er de bruin aan geven", vervolgde ds. Poelman. Natuurlijk is ook het omge keerde het geval: mensen, die jarenlang de gewoonte hebben in de Noordstraat te kerken, willen dit niet anders. „Daarom „Dat de heren van 'de Lande lijke Bouw- en Restauratiecom missie, die bij uitstek deskundig is en zeer scrupuleus ons ont werp één der mooiste van de na de oorlog gebouwde kerken noemde, beschouwden wij als een compliment", aldus ds. P. A. v. d. Vlugt. Iedere maand houden de plaatselijke Hervormde predi kanten een ministerie-vergade ring en het was tijdens een der gelijke bijeenkomst dat wij hun mening vroegen over het aan staande bouwobject. De drie predikanten waren unaniem van mening dat het project een geheel eigentijdse vormgeving heeft. „Hoewel, zo meende ds. J. A. Poelman, „alles wat modern heet niet synoniem met mooi behoeft te zijn. Deze kerk wel. Het moderne hiervan zal niet vervelen, men zal hierop niet gauw uitgekeken raken". Overigens vond ds. Poelman de opzet verdiepingenkerk een noodzakelijk kwaad, een kwaad waaraan men overigens niet te zwaar moet tillen; heel veel oude kerken zijn alleen per trap te bereiken, een aantal van vijf of zes treden is geen bijzonder heid. De ervaring in andere ker ken heeft geleerd, dat van een handlift weinig gebruik wordt gemaakt doet men dit, dan wordt men beschouwd oud te zijn en dat is iets wat velen niet graag willen. De ilrie plaatselijke Hervormde predikanten: van links naar rechts: ds. J. Scholten, dr. P. A. v. d. Vlugt en ds. J. A. Poelman. mogen we bij dit alles de res tauratie van de oude kerk niet vergeten. Telkens ontvang ik de stoffelijke bewijzen van de grote liefde, die veel mensen voor deze oude kerk voelen", aldus ds. J. Scholten, die voorts zeide het op prijs te stellen dat door middel van de pers de gemeente kennis kan nemen van de noodzaak en de mogelijkheid van de bouw van een tweede kerk. Dat de Fouw- en Restauratiecommissie geen gebruik maakt van nieuwe stunts', maar op eenvoudige wijze het benodigde kapitaal bijeen tracht te krijgen, strekt haar tot eer, zo besloot deze predikant zijn commentaar. Op onze vraag of het genoem de bedrag binnen de streefdatum „een haalbare kaart" was, kregen wij het eenvoudige antwoord: „Als er genoeg geloof is". „De tijd, dat de mensen twee uur liepen om een kerkdienst bij te wonen, is voorbij. De kerk nu, heeft tot taak het Evangelie onder de mensen te brengen; als zodanig moet zij meegroeien met een veranderende tijd en de mensen opzoeken, da&r waar zij wonen". Met deze woorden uit de mond van ds. v. d. Vlugt werd dit vraaggesprek besloten. Het dagelijks bestuur van de Bouw- en Restauraticcommissie. Zittend van links naar rechts: M. Nieuwdorp, J. L. Hamelink president-kerkvoogd, C. van Eek. Staand: G. .1. v. d. Peijl en D. van Es, voorzitter van de Bouw en Restauratiecommissie. vergunning mag worden ver wacht. De vraag die wij voorlegden aan de voorzitter van de Bouw en Restauratie-commissie, de heer D. van Es, en wiens ant woord ons hevig interesseerde, was„Hoe zijn de verwachtingen wat betreft het resultaat van de actie, die ten doel heeft het be nodigde kapitaal te verkrijgen?" Het antwoord was: „Zeer zeker hoopvol". Ook de president kerkvoogd, de heer J. L. Hamc- link, was in dit opzicht optimis tisch gestemd. Aan alle Hervormde gezins eenheden is een circulaire ver zonden; spontaan gaven zich een vijftigtal medewerkers op die de antwoordformulieren en de toegezegde bedragen perio diek zullen ophalen. Enkele ge meenteleden gaven reeds bedra- VENLO'S REUZENPOPPEN VERDWENEN Donderdagavond hebben tot dusverre onbekend gebleven da ders de Venlose reuzenpoppen Valuas en Guntruud weggehaald uit de loods aan de Stalbergweg waar de reuzen hun onderkomen hebben. Omwonenden hebben gezien dat de reuzen met vracht auto's zijn weggevoerd. Dit ging zó voorzichtig in zijn werk dat men vooralsnog niet vreest dat het reuzenpaar ernstig gevaar loopt. Er wordt naarstig naar het echtpaar gezocht. Valuas en Guntruud worden beschouwd als de legendarische stichters van de stad Venlo en treden dien tengevolge op bij openbare fees telijkheden. In tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden heelt de directeur-generaal voor de Ar beidsvoorziening, dr. ir. H. B. Mansholt, het nieuwe Gewestelij ke Arbeidsbureau te Terneuzen, ondergebracht in het Rijkskanto- rengebouw aan de Rosegracht gisternamiddag officieel geopend. De gasten werden in de raad zaal ontvangen. Onder de aanwe zigen waren o.a. het college van B. en W. van Terneuzen. de hoofdinspecteur-directeur voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland, de heer Van Dijk, de leden van de Commissie van Advies, waarvan burgemeester mr. H. Rijpstra voorzitter is, de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Zeeuws-Vlaan- deren, resp. ir. R. van Krevelen en de heer A. Hendrikse, burge meesters uit de omliggende ge meenten, vertegenwoordigingen van de werkgevers- en werk nemersorganisaties, van 't maat schappelijk werk, van de belas ting en majoor N. J. Spronk van de Koninklijke Marechaussée, di recties en personeel der overige arbeidsbureaux in Zeeuws-Vlaan- deren en, zoals de heer J. v. d. Gijp, de directeur van het G-A.B. te Terneuzen in zijn welkomst woord zei, niet in de laatste plaats de collega's uit Gent, Brug ge en Sint Niklaas. In dit welkomstwoord memo reerde de heer Van der Gijp de geschiedenis van de ^ouw van dit nieuwe kantoor. De plannen hier voor bestonden, zij het in beschei dener mate, reeds vóór de laat ste wereldoorlog. De directeur memoreerde ook aan het besluit der gemeente Terneuzen van 11 september 1914 om te komen tot de oprichting van een arbeidsbe middeling. PERSPECTIEVEN. Dr. ir. Mansholt wees er in zijn openingstoespraak op, dat deze opening meer als eeri symboli sche moet worden gezien, aange zien de overdracht begin mei van dit jaar plaats had. De directeur- generaal merkte daarbij op dat een rijksinstelling met een die nende taak geen reclame nodig heeft, maar dat het toch wel nut tig is deze taak vooral nu nader te omschrijven. De heer Mansholt zei in Ter neuzen vele mogelijkheden te zien voor wat betreft de toekom stige ontwikkeling. Als een taak van het G.A.B. zag dr. ir. Mans holt het bestuderen van de vraag stukken op het gebied van de ar beidsvoorziening. Eén der typi sche aspecten noemde hij de ont wikkeling van de werkgelegen heid in dit gebied en hij verzeker de daarbij dat reikhalzend wordt uitgezien naar de zich aftekenen de ontwikkeling. In vergelijking tot overig Ne derland zijn in Zeeuws-Vlaande- ren nu nog tweemaal zoveel ar beiders in de landbouw werkzaam maar de industriële ontwikkeling blijft nog achter. Toch kan men duidelijk bemerken dat bepaalde structurele ontwikkelingen zich aftekenen. Voor wat de werk loosheid in dit gebied betreft, deze is aanmerkelijk teruggelo pen. Over de pendel zei dr. ir. Mans holt, dat hij dit een niet zo dra-i matisch verschijnsel vindt in deze tijd, tenminste als de mensen niet te ver van huis moeten. Wanneer hier meer bedrijven komen, zul len deze pendelaars over het al gemeen wel graag in eigen streek blijven en wanneer dit zover is kan op een latente arbeidsreserve gerekend worden. In het kader van de internatio nale ontwikkelingen zei de heer Mansholt dat een nog nauwere samenwerking tussen Nederland en België zal moeten plaats heb ben. Vervolgens wijdde de directeur- generaal der Arbeidsvoorziening zijn aandacht aan de scholing der arbeiders, waarvoor hij in de Re gionale Werkplaatsen een uitste kende gelegenheid zag. Nog al tijd zijn er te veel mensen op plaatsen waar zij niet thuis ho ren. In ogenschouw nemende wat in Terneuzen en in de kanaalzone mogelijk is in verband met de kanaalwerken, de pas goedge keurde havenplannen en de te stichten toeleveringsbedrijven, moet men er zich op bezinnen zich aan de behoeften aan te pas sen. Daarnaast krijgen ook de maatschappelijke, de sociale en de culturele aspecten hun kans. De heer Mansliolt was tenslot te de mening toegedaan dat ook de ambtenaren van het G-A.B. zich steeds verder moeten spe cialiseren en hij achtte de B.K.V. (Beroepsvoorlichting) van zeer groot belang. Een nauwe samen werking met het bedrijfsleven achtte dr. ir. Mansholt onontbeer lijk, terwijl hij ook de Commissie van Advies noodzakelijk achtte. De heer Mansholt maakte van deze gelegenheid gebruik de voor zitter van de Commissie van Ad vies, burgemeester mr. H. Rijp stra, te danken voor het vele, be langrijke werk. Daarna verklaar de de directeur-generaal der Ar beidsvoorziening het G.A.B. te Teneuzen. officieel voor geopend. BELANGSTELLING Burgemeester mr. Rijpstra. de volgende in de rij der sprekers, maakte van deze gelegenheid ge bruik het bezoek voor a.s. maan dag van de minister van Volks huisvesting en bouwnijverheid aan te kondigen. Hij herinnerde aan het bezoek van ex-minister Van Rooy op 19 mei 1960 voor de opening van de Regionale Werkplaatsen voor Volwassenen, waarbij ook de heer Mansholt aanweizg was en waarbij toen al de burgemeester de belangstelling voor Zeeuws-Vlaanderen opmerk te. De burgemeester zei trots ie zijn op de vestiging van de Me- terfabriek „Dordrecht", Philips en straks de Dow Chemical In ternational, evenals op de kanaal- werken en op de onlangs goedge keurde havenplannen. Dit alles gaat onze gemeente reliëf geven, aldus mr. Rijpstra. Nadat hij er op gewezen had, dat de samen werking met het G.A.B. meer dan uitstekend is te noemen, sprak hij zijn gelukwensen uit met dit fraaie gebouw. VASTE VERBINDING In zijn kwaliteit van vooi^itter van de Kamer van Koophandel bood ir. R. H. van Krevelen met zijn gelukwensen, de directeur namens de werkgeversorganisa tie een geschenk aan. De heer Van Krevelen zei dat hij er van overtuigd is, dat er in Den Haag, in tegenstelling tot wat sommigen menen, heus wel belangstelling voor Zeeuws- Vlaanderen is. Een betere sasen- werking met onze naburen voor- ai op onderwijsgebied achtte ir. Van Krevelen hoogst noodzake lijk. Naar zijn mening ligt de grens meer aan de Schelde. De voorzitter van de K. v. K. achtte het een gelukkige omstan digheid dat de aandacht op het G.A.B. wordt gevestigd waardoor getoond wordt dat het een die nende taak naar alle kanten heeft. WERKNEMERS Voor de uitstekende verstand houding met de werknemersor ganisaties dankte de districtsbe- der de K. A. B„ de heer J. v. d. Voorde, die het woord voerde na mens de N. V. V„ K. A. B. en C. N. V. Voor wat betreft de pendel merk te de heer Van de Voorde op, dat hij zeer veel waardering heeft voor de mannen, die liever ver van huis gaan werken dan thuis blijven met de handen in de zak ken, hoewel hij hoopte, dat het niet te lang zou duren, en een uitzondering makend voor de bonafide elementen, hoopte dat men bevrijd zal blijven van ron selaars. Ook sommige voorvallen in de en hoopte de heer Van de Voorde hier niet herhaald te zien. Tenslotte noemde hij de voor zitter, de heer Van der Gijp, een voortvarend man. BLIJVEND AANDENKEN De wethouder van Openbaie Werken, de heer M. de Vos, bood de directeur namens het perso neel een prachtige foto aan van de binnenvarende provinciale boot. Hij betuigde daarbij zijn er kentelijkheid voor de betere Kuis- vesting er aan herinnerend dat de vorige allesbehalve ideaal was. Hij noemde de foto een symbool voor Zeeuws-Vlaanderen. De heer Van der Gijp dankte alle sprekers en nodigde de gas ten uit, na het drinken van een kopje koffie, het gebouw aan de Rosegracht te bezichtigen. Vier van de daders, die hebben deelgenomen aan de mislukte aanslag op president De Gaulle op 22 augustus j.l., zijn gearres teerd. Van vier anderen is de identiteit bekend, doch zij zijn nog niet aangehouden, aldus heeft de Parijse politie vrijdagmorgen me degedeeld. De gehele groep, die aan de aan slag deelnam, bestond uit onge veer twintig man. Gisternacht had de politie een tiental verdachten, die wel van de aanslag op de hoogte waren doch daar niet actief aan hadden deel genomen, verhoord. Enkelen van hen hadden medeplichtigen aan de aanslag onderdak verleend. Ook werd een nieuwe hoeveel heid wapens in beslag genomen. Twee van de auto's, waarvan bij de aanslag gebruik is gemaakt, zijn inmiddels verlaten in de Franse hoofdstad teruggevonden. Nadat de vorige week reeds twee arrestaties hadden plaats ge had, werd maandag j.l. tijdens een controle van autopapieren na bij Tain l'Hermitage een man aangehouden, die over een vals identiteitsbewijs beschikte. Dit was een in Algerië geboren Fran se deserteur, die na zijn arresta tie al spoedig bekende aan hot complot deel te hebben gehad. Zijn verhoor leidde tenslotte tot nieuwe arrestaties. Bij de jongste aanslag op het leven van de Franse president, nabij Petit-Clamart, ontkwam hij ternauwernood aan de dood. Et werden verscheidene salvo's op zijn auto afgevuurd en één dei- kogels trof hem op een paar cen timeters na- De organisator van de aanslag bjj Petit-Clamart was de 36-jari- ge Alain Bougrenet de la Toc- naye een gedeserteerde luitenant van het eerste regiment val schermtroepen van het vreemde lingenlegioen. Hij behoort tot de gearresteerden en heeft een be kentenis afgelegd. U zult naar ik vertrouw al wel gedacht hebbenwaar blijft dit jaar de collecte voor de kankerbestrijding? En wan neer niet het bestuurslid van onze afdeling van het K. W. F. in wiens vertrouwde handen reeds sinds jaren de leiding van de collecte berust, name lijk de heer C. Sol, geheel on verwacht moest worden opge nomen in het ziekenhuis en geopereerd, dan waren onze trouwe collectanten reeds wel bij U aan de deur geweest. De 35. Victor bevindt zich nu weer in de tuin van El Battaur. Hü staat een ogenblik stil en sluipt dan de tuin in. Van achter de muur hoort hij verward geschreeuw van zijn achtervolgers, die blijkbaar zijn spoor zijn kwijtgeraakt en niet vermoeden, dat hij de tuin is inge vlucht. Victor, begrijpt dat hü zich nu in een val "bevindt en hij besluit om hoog spel te spelen. Hij gaat tastend voorwaarts in de richting waar hij de bank vermoedt waar hü kort geleden nog met Suleikah gesproken heeft en hij weet die plek inderdaad te vinden. Op de bank zitten nu twee vrou wen, waarvan hij een als Suleikah herkent. Zonder aarzelen gaat hij naar de bank. De vrouwen schrikken even, maar dan herkent Suleikah hem en fluistert: „Wat is er gebeurd?" Victor vertelt haar in het kort, wat er gebeurd is. „Gij moet mil verbergen, Suleikah", zegt hij; „Dat is mijn enige kans op red ding!" Het meisje staat op en neemt hem bij de hand, terwijl zij enkele woorden tot haar vriendin zegt. „Ik breng u naar een plaats, waar gij voorlopig veilig zijt." fluistert ze Victor toe. Ze voert Victor snel langs een paadje naar de zijkant van het huis en opent een deur. „Volg mij," zegt ze, „en wees niet bang!" Door een smalle gang bereiken zü een vertrek, dat door een olielampje spaarzaam verlicht is. Op de grond liggen kussens en het geheel ziet er in Victors ogen echt Oosters uit. Su leikah schuift een paar gordijnen oprij en toont Victor een nis, waar in een rustbank is geplaatst. „Neemt u hier plaats, mijn vrien din Ghazana zal u, hier gezelschap houden: In dit gedeelte van het huis .mogengeen, mannen komen en zijt ge voorlopig veiligV heer Sol is alweer gelukkig op de been en inmiddels is het an dere lid van de oude garde, de heer Hagenaar, ingesprongen, zodat de collecte al aan de gang is en één week is opge schoven. Dit even ter inleiding en op heldering en opdat U de klaar gelegde gave nog niet opbergt. Wij zijn dankbaar dat U ieder jaar ons zo trouw steunt. Niet alleen omdat wij uw steun zo hard nodig hebben. Dat weet 'U wel; U weet wel dat het steeds voortgaande on derzoek van het kanker-vraag stuk voortdurend enorme som men gelds vergt. U weet ook dat met het onderzoek, zij het dan ook stap voor stap. het doel steeds meer benaderd wordt van het ontdekken van de oorzaak van deze plaag. Maar door uw steun wordt ook de moeite beloond van de dames en heren die hier in Terneuzen elk jaar weer op nieuw zich bereid tonen om tc collecteren en ik kan U uit eigen ervaring verzekeren dat dit geen gemakkelijke taak is. En zo durf ik dan ook nu weer, zij het wat verlaat, een beroep doen op uw mildheic om wéér te geven en zelfs zo mogelijk méér omdat hoe meer er gegeven wordt des te eer der wordt het doel; de afdoen de bestrijding van deze vrese lijke ziekte bereikt. Bij voorbaat dan de dank van alle lijders die op verlossing of verlichting hopen en van ons bestuur en zijn medewerksters cn medewerksters, die sam»n met U proberen ons steentje bij te dragen. De Voorzitter van de afde ling Terneuzen van de Ver eniging tot steun aan het K.W.F., P. TELDEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3