1962 irfstmode hoorn Wetsontwerp Nieuw-Guinea door Tweede Kamer aanvaard Duits-Frans communiqué Hulp aan Perzië De ontwapeningsconferentie ijgbaar. I TERNEUZEN voor iwee HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN $$uwIwiH RNEUZÉN HOOGWATER Radio de Koek jdag 7 september 1962 Zo 'n oersterke parka voorkomt lieel wat verkoudheden. Met uitneembare voering en af rits- bare capuchon. Diverse kleuren en modellen. Winddicht Waterafstotend Voor junioren vanaf44,50 Voor kleuters vanaf22,50 MODERNE KLEDING VOOR VADER EN ZOON Noordstraat 23—25 l WOENSDAG 12 SEPT. ng 8 uur 'uzen het grootste lach- n met DORIS DAY en le meest geprolongeerde 5 grootste nurks aan het Een kostelijk schandaal dat niet bestond: VIP, mensen elkaar danig in VIP dan wel is moet U laat U gieren van ple- 10k VIP voor (al bestaat en Rock Hudson in een dat óók U moet komen half jaar geprolongeerd elijke film die wij ieder- raden te gaan zien dat menigeen deze film zien van het jaar Toegang 14 jaar) rannen. Toegang 14 jaar. twee. Toegang 14 jaar. Frankering bil abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01130 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5697 Verschijnt dagelijks 1 Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 Ct; minimum per advertentie 2,40. "Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Tedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het tenslotte met 127 tegen 9 stemmen aanvaarde akkoord in zake overdracht van N'euw- Guinea aan Indonesië via de Ver. Naties, vergde in de Tweede Kanier ook gisteren nog ruim vier uur debat. Namens de regering beant woorden de minister-president en de minister van Buitenlandse laken de sprekers van donder- iag. Opnieuw werd beklemtoond, dat in liet gehele conflict het be lang ran dc Papoea's, liet zelf beschikkingsrecht van een niet zelfbesturcnd volk, door dc Ne derlandse regering centraal ge steld is. Van dit standpunt uit is onder pressie van agressie en liet feit, dat niet op bondgenoten kon worden gerekend, het ak koord met Indonesië tot stand gekomen. Beide ministers verklaarden, dat het beste is bereikt, wat on der omstandigheden voor de Papoea's kon worden bereikt. Minister Luns verklaarde nog maals dat het akkoord niet be antwoordt aan de door de re gering nagestreefde dekolonisa tiepolitiek en ook niet aan het handvest van de Verenigde Na ties. Er is echter een kans, dat de Papoea's het zelfbeschik kingsrecht zullen kunnen uit oefenen mits de V. N. een krach tige houding terzake aanneemt. Inzake bona fide uitvoering van het akkoord wordt een zware wissel op Indonesië getrokken. Ons land zal na 1 januari 1963 geen internationale verplichtin gen inzake Nieuw-Guinea meer hebben. Over de houding van de Ver enigde Staten bleek mr. Luns teleurgesteld. Hij noemde die houding een gevaar voor ge zagsverlies van het Westen en een inbreuk -op het aanvaarde beginsel van non-agressie bij geschillen. Prof. De Quay betreurde de ge ringe bereidheid van Nederland se ambtenaren om onder gezag van de V. N. te blijven werken. Daardoor komt een goede gang van zaken bij de voedselvoorzie ning, het verkeer en het open bare leven in gevaar. Alleen het onderwijs en de medische zorg zijn op het ogenbik voldoende bezet. Meegedeeld werd, dat de verzekering voor politiek risico en molest voor het bedrijfsleven gedurende 1963 door ons land gegarandeerd wordt. De eis van de socialistische fractieleider Burger, dat mr. Luns zou moe ten aftreden wegens mislukt be- eid, wees de premier van de hand. Het mogelijke werd be reikt door een beleid, dat kabi netsbeleid was. De verdeeldheid van meningen over het al of niet grondwettige van goedkeuring met eenvou dige meerderheid bracht de fractieleiders van de regerings partijen en de socialisten er toe een vrijwel unaniem amende ment in te dienen om, waar no dig, een tweederde meerderheid voor te schrijven. Vrij uitvoerig is nog gespro ken over de mening van de K. V. P.-afgevaardigde v. Rijcke- vorsel en anderen, dat Neder- TWEEDE KAMER Een beeld uit de Eerste Kamer tijdens de vergadering van de Tweede Kamer. Het K. N. M. I. deelt mede ZONNIGE PERIODEN. Ten westen van Ierland be vindt zich het centrum van een hogedrukgebied, dat zich de af gelopen 24 uur in de richting van het vasteland van Europa uitbreidde. Het veroorzaakt een westelijke luchtstroming waar mee koele polaire lucht wordt aangevoerd, die zuidwaarts tot de Pyreneeën de Alpen is door gedrongen. De oostelijke be grenzing van deze lucht strekt zich uit van de Baltische staten tot de Balkanlanden. Bij Schot land bevindt zich een frontale •toring, die vergezeld van buien in zuidoostelijke richting over de Noordzee trekt. Op de nade ring hiervan neemt de wind veer tot matig of krachtig toe, aanvankelijk uit het zuidwesten, later uit richtingen tussen west en noordwest. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Zonnige perioden. Opklaringen en voornamelijk in liet noorden van het land ook plaatselijk enkele buien, matig tot kracht' langs de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en noordwest. Aanhoudend koel weer. DOODSTRAF VOOR AANSLAG OP DE GAULLE De openbare aanklager in de zaak tegen vijf beklaagden, die beschuldigd worden op het ple gen van de eerste aanslag op het leven van president De Gaulle op 8 september vorig jaar, heeft vrij dagmorgen zijn requisitoir gehou den. Tegen die hoofdbeklaagde, Hen ry Manoury, die als de leider van het groepje wordt beschouwd, eis te de officier van justitie de dood straf. en tegen Martial de Ville- mandy levenslange gevangenis straf. Voor de drie overige beklaag den achtte de openbare aanklager verzachtende omstandigheden aanwezig. De drie laatstgenoemde be klaagden zijn de 26-jarige auto verkoper Bernard Barbance, de 25-jarige electromonteui Jean Mare Rouvière en de 37-jarige, in Tunis geboren autoverkoper Ar- mand Belvisi. Manoury, tegen wie de dood straf is geëist, is 34 jaar oud en van beroep verzekeringsagent Villemandy is 34 jaar oud en was vroeger als omroeper verbonden aan radio-Saigon. ZATERDAG 8 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.37 8.12 8.52 9.02 n.m. 8.12 8.47 9.27 9.37 ZONDAG 9 SEPTEMBER Het vervoer van Russische militairen in West-Berlijn In de Britse hoofdstad wordt van welingelichte, zijde ver nomen dat op het ogenblik be sprekingen gaande zijn tussen de drie Westelijke mogend heden in Berlijn over een nieu we stap die men bij de Sowjet- Unie zou willen ondernemen ten aanzien van de aflossing van de wacht bij het Russische oorlogsmonument in de Britse sector van de stad. Men zou er bij de Sowjet-Unie op willen aandringen, geen gebruik meer te maken van pantserwagens voor deze aflossing. Er is over deze kwestie nog geen enkele beslissing genomen en de in druk bestaat dat met name de Britse regering van mening is, dat men beter nog enige tijd kan wachten met een derge lijke stap. nu de Sowjetrussi- sche autoriteiten nog maar en kele dagen geleden een Weste lijk verzoek om de weg van Oost-Berlijn naar het monu ment te bekorten, hebben inge willigd. De Sowjetrussische autoritei ten zijn er, zoals bekend, enige tijd geleden toe overgegaan, pantserwagens voor het ver voer van de aflossing van de wacht te gebruiken, nadat, de Westberlijnse bevolking uit ver ontwaardiging over het dood schieten van de Oostberlijnse vluchteling Peter Fechter, de autobussen waarin de Russen zaten, had aangevallen. land beter zonder meer Nieuw- Guinea had kunnen verlaten om daardoor de Papoea's niet te binden. Behoudens het gevaar van politieke chaos in nationaal en internationaal opzicht zou een dergelijke abandonering vrijwel zeker tot gevechten tus sen terugtrekkende Nederlandse troepen en Indonesiërs hebben geleid, zo werd van achter de regeringstafel verklaard. Toen opnieuw agressie werd gepleegd tijdens de onderhandelingen is ook met opzet geen beroep op de Veiligheidsraad gedaan, omdat dan de onderhandelingen afge broken zouden zijn en een zwaardere militaire aanval van Indonesië zou zijn gevolgd. Van de negen tegenstemmers had de socialistische heer Scheps gewetensbezwaren op grond van het lot der Molukkers en Ambo nezen na vroegere akkoorden met Nieuw-Guinea. De heren Weiter en Moorman van de K. V. P. wilden niets van een akkoord met het in hun ogen dictatoriaal geregeerd Indonesië weten, evenmin als hun partij genoot mr. Van Rijckevorsel, die op het standpunt bleef staan, dat abandoneren onder over macht voor het forum der V. N. de juiste weg zou zijn geweest. De Papoea's zouden dan niet ge bonden zijn en de Indonesiërs zouden het land wederrechtelijk hebben bezet. De drie staatkundig Gerefor meerde afgevaardigden, de heren Van Dis, Kodde en Mieras, wa ren eveneens fel gekant tegen het akkoord, dat in hun ogen tegen iedere goddelijke en inter nationale wet indruist. De A. R.- Kamerleden Meulink en Roosjen stemden tegen, omdat de eerste het standpunt van mr. Van Rijckevorsel deelde en mr. Roos- jen om een krachtig protest te laten horen tegen „deze karri- katuur van internationale rechts orde", zonder daarbij het beleid van de regering af te keuren. De Eerste Kamer is voorne mens het ontwerp van rijkswet inzake liet Nieuw-Guinea-ak- koord aanstaande donderdag 13 september te behandelen. Op 11 september zal een bijzondere commissie van rapporteurs wor den benoemd, waarna voorlopig verslag, memorie van antwoord en eindverslag elkaar binnen 18 uur zullen moeten opvolgen. Deze stukken zullen vermoede lijk eerst in gestencilde vorm verschijnen. DE SOWJET-TANKS De Sowjetrussische strijdkrach ten beschikken thans over ge vechtswagens van .een type dat ook in een raketten- en kern wapenoorlog volkomen bruik baar is, aldus heeft de plaats vervangende chef van de Sow- jet-pantsertroepen, lt.-generaal Konstantinov, in een gesprek met het persbureau Tass gezegd. De bedoelde tanks zijn onaan tastbaar voor radio-activiteit en kunnen eventueel in gebieden die door Sowjetrussische ver geldingsmaatregelen met radio activiteit besmet zouden zijn, worden gebruikt. tfoerfstraat 102 - Telefoon SIM Xeroeuzea SOBLEN NOG STEEDS BEWUSTELOOS In de toestand van dr. Ro bert Soblen, die donderdag morgen vlak voor zijn over brenging naar het Amerikaanse vliegtuig waarmede hij naar de Verenigde Staten zou worden gebracht een verdovend middel innam, is naar van de zijde van het ziekenhuis in Hillington werd medegedeeld, nog geen verande ring gekomen. Hij was gister morgen nog steeds buiten be wustzijn. In een door het ziekenhuis verstrekte mededeling wordt ge zegd, dat de toestand van Soblen reden tot bezorgdheid geeft en dat zijn hart tekenen van uitput ting vertoont. Op het Londense Trafalgar Square demonstreerde vrijdag middag een tiental mensen met borden met opschriften als „Laat Soblen in vrede sterven". In een verklaring van de groep werd eraan herinnerd, dat in de afge lopen jaren vele generaals van Hitiers legers op grond van slechte gezondheid in vrijheid zijn gesteld, hoewel zij de dood van miljoenen mensen op hun geweten hadden. „Dr Soblen heeft, of hij zich al dan niet aan spionage schuldig heeft gemaakt, de dood van niemand veroor zaakt. Ook is hij stervende", al dus de verklaring. PRINS EN PRINSES IRENE IN ENGELAND Z. K. H. Prins Biernhard en II. K. H. Prinses Irene hebben in Burghley, Engeland, onderdelen bijgewoond van de driedaagse internationale samengestelde ruiterwedstrijden. Links: een ongedwongen foto van de Prins niet zijn doeliler tijdens de wedstrijden. KONINKLIJKE GIFT VOOR PERZIE Naar het ANP van het Rode Kruis verneemt, heeft Koningin Juliana en Prins Bernhard, ter* leniging van de nood in Perzië een belangrijk bedrag op giro 777 gestort, het nummer da het bestuur van „Het Nederlandsche Roode Kruis" voor het ontvan gen van giften voov Perzië heeft opengesteld. lier Adenauer hebben besloten tot versterking van de Frans- Duitse samenwerking. Dit staat in een communiqué dat vrijdag in Bonn is uitgegeven. Zij spreken de hoop uit, dat de onderhandelingen over een politieke samenwerking in Euro pa zo spoedig mogelijk kunnen worden voltooid. Frankrijk en Duitsland zijn ervan overtuigd, dat hun toekomst gekoppeld is aan „een progressieve ontwikke ling van een verenigd Europa". Wat de toetreding van Enge land tot de E. E. G. betreft blijft men bij de Frans-Duitse verkla ring die 6 juli in Parijs is afge legd. De Gaulle en Adenauer spraken toen de hoop uit, dat de problemen, voortvloeiend uit Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.51 9.26 10.06 10.16 n.m. 9.35 10.10 10.50 11.00 MAANDAG 10 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.21 10.56 11.36 11.46 n.m. 10.59 11.34 12.14 12.24 ZON op onder Sept. 8 6.02 19.13 9 6.03 19.11 10 6.05 19.0S MAAN op onder 15.31 16.28 17.1S 0.00 0.57 De minister van Defensie heeft twee F-27 Troopship-vliegtuigen van de Koninklijke luchtmacht beschikbaar gesteld voor trans port van hulpgoederen van het Nederlandse Rode Kruis naar BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector f ffiliet fabrieken Zevenbergen Perzië. Het eerste hiervan zal dinsdag 11 september om 09.00 uur 's morgens van Ypenburg, via Istanboel naar Teheran ver trekken waar het woensdagmid dag arriveert. Aan boord van dit vliegtuig bevinden zich onder meer 500 sets bloedplasma, 500 dekens en 1000 liter ontsmet tingsvloeistoffen. Het tweede vliegtuig vertrekt kort daarop. Het totaal aan goederen dat het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis reeds naar Perzië heeft gezonden of dat ter verzending gereed staat, bestaat thans uit 100 sets bloedplasma, 2150 dekens, 3800 waterzakken, 1000 liter ontsmettingsvloeistof fen, grote partijen zeep en blik jes melk en 2200 stuks kinder kleding, met een gezamenlijke waarde van 100.000, De N. V. Maarsse en Kroon te Aalsmeer heeft in het kader van de hulpaktie voor Perzië het hoofdbestuur van het Neder- De leider van de Amerikaanse delegatie op de ontwapenings conferentie in Genèvc, Arthur Dean, heeft vrijdag op de laatste dag van de huidige zitting de conferencie gaat, zoals gemeld, voor twee maanden op reces een beroep op de Sowjet-Unie gedaan om af te stappen van „het diep-gewortelde idee dat bewapening in deze tijd kan lei den tot veiligheid". Ook drong hij er bij de Sowjet-Unie op aan, de politiek van geheimhouding te laten varen. Hij zei dat ont wapening en geheimhouding niet met elkaar in overeenstemming zijn te brengen. „De Verenigde Staten beseffen dat geheimhou ding vele, lange jaren deel heeft uitgemaakt van de Russische samenleving... maar geheimhou ding leidt tot wantrouwen", zei hij. Over het Russische plan voor ontwapening in drie fasen zei Dean, dat de V. S. niet inzien hoe dit zou kunnen leiden tot „wel overwogen en vrijwel gelijk waardige ontwapeningsmaat regelen", of „hoe de in dit plan vervatte maatregelen zinvol kun nen worden gecontroleerd". De Sowjet-Unie - had „geen stap pen ondernomen" sinds de Westelijke voorstellen voor een verbod op kernproeven ver leden week op tafel waren ge bracht. „Als de Sowjet-Unie een overeenkomst tot het stop zetten van kernproeven per 1 januari 1963 wenst, moet zij spoedig naar het bereiken van overeenstemming toewerken", aldus Dean. De ontwapeningsconferentie is verdaagd tot 12 november. De subcommissie voor een ver bod op het nemen van kern proeven zal, zoals bekend, haar werkzaamheden voortzetten. Engelands wens tot toetreding, zouden worden opgelost „in har monie met de versterking van de Europese opbouw". De beide staatslieden achten het noodzakelijk om, in nauwe samenwerking met Amerika, Engeland en de andere bondge noten, de rechten van de Weste lijke mogendheden in Berlijn te beschermen, evenals de vrijheid van de stadsbevolking. Een duur zame vrede in Europa kan slechts worden verkregen door middel van het recht tot zelfbeschik king voor het gehele Duitse volk. Alleen op die wijze kan het Duitse vraagstuk waarlijk wor den opgelost. Waarnemers in Bonn zijn van oordeel dat het communiqué, vaag als het is, geen verrassin gen bevat. Men heeft kennelijk willen vermijden, dat de indruk wordt gewekt van exclusiviteit in de Frans-Duitse betrekkingen, aldus deze waarnemers. Een Westduitse regerings woordvoerder heeft op een pers conferentie vragen beantwoord. Hij zei dat versterking van de Duits-Franse samenwerking „systematisch contact en overleg op alle niveaus" betekent. Instel lingen waren niet nodig. De twee landen wensten echter bij dit overleg niet vooruit te lopen op eventueel door grotere licha men, zoals de Navo of de E.E.G., te nemen beslissingen. De sa menwerking was tegen niemand ter wereld gericht. Frankrijk en Duitsland zouden niet van te voren een gezamenlijk stand punt bepalen ten aanzien van vraagstukken die in groter ver band dienden te worden opge lost. De nauwere samenwerking, aldus de Westduitse woordvoer der, zal leiden tot „praktische maatregelen op vele gebieden". landse Rode Kruis een autobus geschonken geschikt voor ver voer in bergstreken en plaats biedend aan 50 personen. Deze bus zal te zijner tijd met een zending hulpgoederen, bestemd voor de opbouwfase, naar Te heran vertrekken en aldaar aan de Perzische Rode Kruisorgani satie, „De rode leeuw en zon", worden aangeboden. De afdeling van het Neder landse Rode Kruis organiseert thans een speciale aktie onder de inwoners van die plaats ten einde de volledige zending hulp goederen welke deze bus op zijn tocht naar Perzië zal vervoeren, te kunnen bekostigen. Op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het „Neder landsche Roode Kruis" in Den Haag was vrijdagmorgen een be drag van 115.832,-r- ontvangen, afkomstig van de Nederlandse be volking voor de slachtoffers van de ramp in Perzië. De maatregelen waren evenwel niet tijdens het bezoek van De Gaulle bepaald. Zij zouden wor den genomen in overeenstem ming met het verloop der ge beurtenissen. Op politiek terrein zal volgens de woordvoerder „het bestaande contact op elk niveau" worden versterkt. Hij noemde vergade ringen van de regeringshoofden en van de ministers van Bui tenlandse Zaken. Minister Van Aartsen maandag naar Zeeland De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, zal maandag een bezoek aan Zeeland brengen. De minister zal vergezeld wor den door de heren mr. G. van der Flier, secretaris van zijn departe ment, mr. A. W. Joolen, plv. directeur-generaal van de centra le directie van de Volkshuisves ting en de Bouwnijverheid, mr. J. Vink, directeur van de Rijksdienst voor het nationale plan, en de heer P. C. Schild, plv. hoofd van de afdeling voorlichting van het departement. 's Morgens brengt het gezelschap een bezoek aan Zeeuws-Vlaande- ren. Op de veerboot tussen Hoe- dekens'kerke en Terneuzen zal een bespreking worden gehouden met de burgemeesters van Tho- len, Kapclle, Kortgene. Hontenis- se. Biervliet en Koudekerke. Na aankomst in Terneuzen om streeks 11 uur zal men door de kanaalzone naar Sas van Gent rij den waar ten gemeentehuize be sprekingen met de burgemeesters der gemeenten in de kanaalzone zullen worden gehouden. Om één uur vertrekt de minis ter met een extra-boot uit Terneu zen naar Vlissingen. De lunch zal aan boord van de veerboot wor den gebruikt. Eveneens aan boord zullen nog besprekingen worden gevoerd met de burgemeesters van de ontwikkelingskernen Zie- rikzee en St. Maartensdijk. Daar bij zullen ook de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen aanwezig zijn. Omstreeks 3 uur arriveert het gezelschap in Vlissingen vanwaar men naar het gemeentehuis in Vrouwenpolder gaat. Om 4 uur vindt er in Middelburg ter provinciale griffie een sloi- bespreking plaats met het college van gedeputeerde staten. Daarna is er een korte perscon ferentie. JONGETJE OVERREDEN Gistermiddag is in de Jan Gly- messtraat in Bergen op Zoom het vierjarig zoontje Jan van de fa milie Pelle bii een verkeersonge luk om het leven gekomen. Hi.i speelde met zijn stepje vóór de ouderlijke woning, maar kwam op de rijbaan en werd door een passerende vrachtauto aangere den. Het kind was op.sj|g(dood.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1