Provinciaal nieuws s; Binnenlands nieuws Victor de Turenne II - De schrik der Saracenen Genu AGENDA BEURSO VERZICHT Onderq aguia 2 Tweede Kamerdebat over overdracht Nieuw-Guinea BRUINISSE BURGERLIJKE STAND K. HO VERI DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 7 september 1962 (Vervolg pag. 1.) Dr. W. I,. I'. >1 (lr Kort (K.V. P.) zeide dat het onmogelijk is niet ontroerd voorbij te gaan aan het ondertekende akkoord, dat een voortijdig einde maakt aan het Nederlandse streven een volk te verheffen en vooruitgang te brengen. Dr. De Kort gaf een overzicht van wat het kabinet in dit vraag stuk heeft verricht. Dr. De Kort meende dat na het afwijzen van het plan-Luns aan Indonesië slechts als grote troef was overgebleven het ge bruik van militair geweld. De ontwikkeling in Azië na gaande meende de heer De Kort, dat het beleid van onze regering op het punt van militaire ver sterking van Nieuw-Guinea juist is geweest. Hij betreurt het zeer, dat Ne derlandse militairen in de strijd vielen en zijn deelneming gaat naar de hunnen uit. De kroon, die de Nederlandse soldaat uit Nieuw-Guinea meebrengt is, dat hij voorkomen heeft, dat onder ons beleid Kongolese toestanden ontstonden. Wij mogen hen die kroon nimmer ontnemen. De fractie van de heer De Kort is in de regering niet teleur gesteld. Erkend werd, dat het op Nieuw-Guinea nimmer tot een uitzichtloze oorlog moeht komen. De regering heeft gepoogd op uiterst deskundige wijze ruime internationale steun, met name van de Ver. Staten te verwerven en te behouden. Het kabinet heeft in ieder geval geprobeerd het maximaal verwezenlijkbare te bereiken. Teleurgesteld was de heer De Kort in de houding van Amerika. Hij verweet de Amerikaanse re gering een „volte face", mede tot uiting komende in het plan- Bunker. In de eerste versie daar van werd zelfs over het zelfbe schikkingsrecht voor de Papoea's niet gesproken. In de overeenkomst is, gezien de internationale politieke ver houdingen, het optimale voor de Papoea's bereikt, hoe weinig dit ook moge zijn, aldus de heer De Kort. Spreker verwierp de opvattin gen van zijn fractiegenoot Van Rijckevorsei, dat abandonnering met alle gevolgen van dien in de Nieuw-Guinea-kwestie de aangewezen weg zou zijn ge weest. Indien, zo zeide hij, de oplos sing in strijd met de grondwet zou zijn geweest, dan nog zou het akkoord goedgekeurd moeten worden, omdat verwerping on middellijk een noodtoestand zou doen ontstaan. Goedkeuring met tweederde meerderheid leek hem wenselijk. De heer Oud (V.V.D.) geeft een kort overzicht van het stand punt van zijn fractie inzake de Nieuw-Guinea-kwestie. Uit gangspunt was reeds onder de kabinetten-Drees het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's. We hebben allen de fout gemaakt daarbij op veel te lange termijn te denken. Het kabinet-De Quay heeft de volle last van de stroom versnellingen in de Aziatische landen te dragen gekregen. Spr. had veel waardering voor dit ka binet. Spreker was diep teleurge steld in de houding die Amerika geleidelijk is gaan innemen. Deze was volkomen in strijd met het geen wij als bondgenoten moch ten verwachten en meer nog in het licht van het Handvest van de Verenigde Naties. Spreker vroeg zich af of mr. Luns niet beter had kunnen af treden, nu zijn politiek mislukt is. Politiek is echter dc kunst van het mogelijke. Aftreden zou juist zijn indien een betere weg mo gelijk was, zonder dat parlement en kabinet hem zou willen vol gen. Nu echter de verantwoor delijkheid voor de mislukking is aanvaard, is aftreden niet nodig. Over het grondwettelijk aspect zeide mr. Oud in te stemmen met het regeringsstandpunt. Zijns inziens is het akkoord niet strijdig met de grondwet. Prof. Oud nam overigens aan, dat deze wet de tweederde meer derheid gemakkelijk zal halen. Zekerheidshalve zou men in het ontwerp de formule kunnen op nemen: goedkeuring geschiedde voor zoveel nodig zondaig dat het bepaalde in artikel 63 van de grondwet wordt gedekt. Tenslotte zeide prof. Oud dat zijn fractie met volle overtuiging vóór het wetsontwerp zal stem men. ook al had hij het graag anders gezien. De heren Bruins Slot (A.R. i. Lankhorst P.S.P.) en Bakker (C.P.N.) drongen aan op een nog snellere repatriëring der strijd- VRIJDAG 7 SEPTEMBER. TTRNEUZEN: Gebouw ..De Schakel", 25 en 710 uur Show huishoudelijke appara ten. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Een pyama voor twee". Gebouw „De Schakel", 25 en 710 uur: Show huishoude lijke apparaten. ZATERDAG 8 SEPTEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Een pyama voor twee". Concertgebouw, 8 uur: „Ma- eiste en de tyrannen". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Onder kruisvuur". Sportterrein Buitenweg, 4.15 uur: AZVV IZwaluwse Boys I krachten, dan de regering voor nemens is. Hierdoor zou een bron van mogelijke wrijving met de Indonesiërs kunnen worden weggenomen. De heer Bakker wenste onmiddellijke demobili satie der terugkerende man schappen. De heer Lankhorst vroeg bovendien om een extra voorziening voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden. Alle sprekers betuigden rouw en deelneming aan de families dei- gesneuvelden en verongelukten. De heren Langhorst en Bakker vonden, dat de hele regering moest verdwijnen. De heer Welter (K.V.P. i zei de over het algemeen de Nw- Guinea politiek met vreugde te hebben begroet, speciaal het be hendige, intensieve optreden van de minister van Buitenlandse Zaken. „Toch zijn wij in de slim opgezette Bunker-valkuil, ge maakt door een land, dat ons niet langer welgezind was, ge vallen. Spr. miste ten enen male het vertrouwen, dat Indonesië het verdrag naar letter en geest zal naleven. Indonesië heeft nog geen enkel verdrag of akkoord nageleefd. De. heer Weiter werkte niet mee aan de souve- reiniteitsoverdracht en wilde ook niet medewerken aan „de overdracht van dit laatste klei nood uit de gordel van sma ragd". Tijdens de avondvergadering werd de meeste tijd in beslag genomen door tegenstanders van het akkoord. De Staatkundig Gereformeer de heer Van Dis vond de rechten en belangen van de Papoeabevol king, mede ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht, allerminst gewaarborgd. Gelijk enige voor gaande sprekers oefende hij kri tiek op de houding van de Ver enigde Staten. Zijn inziens heeft verdeeldheid in ons volk het de regering zó moeilijk gemaakt, dat tensiotte het plan-Bunker moest worden aanvaard. Zeer ernstig vond hij het feit, dat de Papoea's buiten de besprekin gen zijn gehouden. Uit diepe er gernis over de Verenigde Naties moeten we voor deze volkenor ganisatie bedanken, zo meende hij. Spr. vond de overeenkomst onwettig en nietig, omdat deze onder dwang van agressie tot stand kwam. Ernstige bezwaren van staats rechtelijke en internationaal- rechtelijke aard ontwikkelden de Katholieke afgevaardigde Van Rijckevorsei en de A.R.-afgevaar digde Meulink. Zij betoogden ook. dat de overeenkomst in strijd is met de grondwet en met het handvest van de Ver enigde Naties. Dit handvest staat geen samenvoeging van een land met een ander land toe, zolang de bewoners daar over niet onafhankelijk hebben kunnen beslissen. Hun betoog kwam neer op het al of niet af treden van de regering, mede deling aan de V. N„ dat de Ne derlandse volksvertegenwoordi ging niet akkoord gaat met de overeenkomst en snelle terug trekking van Nederlanders en Nederlandse militairen uit Wes telijk Nieuw-Guinea. Daardoor zoudeni/de Papoea's niet gebon den worden. De heët Tilanus iC.H.U.) ver klaarde zich met dit standpunt oneens -en conformeerde zich met het regeringsstandpunt. Hij zeide het akkoord van New York evenmin als het kabinet met blijdschap te begroeten, doch hftëehde, dat onder de ge geven Omstandigheden het best mogelijke bereikt is. De héér Kieft lA.R.t bepleit te nogrrihals het aanblijven van ambtenaren ter voorkoming van chaos en voortzetting van de overheidssubsidies aan Zending en Missie na de overdracht. De heer Scheps (P.v.d.A.i ver klaarde tenslotte goedkeuring van het akkoord niet met zijn geweten overeen te kunnen brengen. Hij memoreerde de ge volgen van de akkoorden van Lirtggadjati en van Roijen-Roem en de ellende die daaruit b.v. voor Molukkers en Ambonezen voortsproot. De regering zal morgen ant woorden. PROF. 1)R. G. J. KEINIER OVERLEDEN. In de ouderdom van bijna "0 jaar is na een kortstondige ziek te in zijn fraai achttiende eeuws huis in Twickenham overleden de heer prof. dr. G. J. Reinier, geboren te Vlissingen en kort daarop zeer lange tijd in Ter- neuzen, Grenulaan, woonachtig. Vóórdat hij in het begin van de eerste wereldoorlog als jour nalist naar Londen ging. ver wierf hij alras een algemene be kendheid als auteur. De journalistiek leidde in de dertiger jaren tot een lectoraat in de Engelse en vervolgens in de Nederlandse geschiedenis, dat na de oorlog in een hoogleraar schap in de Nederlandse ge schiedenis en instellingen aan de universiteit van Londen werd omgezet. Tijdens de laatste wereldoorlog was h.j literair adviseur van de Nederlandse regering in Londen, en werd onderscheiden met het Officierskruis in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn in het Engels geschreven proefschrift handelde over En geland en de vestiging van het koninkrijk der Nederlanden in de jaren 1813—1815. Algemene bekendheid ver wierf hij in Engeland met zijn werk: „The English, are they human?", da in 1931 verscheen en vele herdrukken beleefde. TERNEUZEN Beenbreuk. Gisteravond te half acht kwam door de Dokweg een door mevr. C. J. E. bestuurde auto gereden in de richting van de Axelse- straat. Bij het passeren van één dei- in de Dokweg uitkomende brand gangen, kwam daaruit de 9-ja- rige P. J. G.. scholier van de Schippersschool. gerend en kwam daarbij vlak voor de auto te .cht. Hoewei mevr. E. uit alle macht remde en door uitwijken een aanrijding trachtte te voorko men. mocht dit haar niet geluk ken. Het knaapje kwam te vallen en brak zijn rechterbeen. Dokter Hoving, die de eerste hulp verleende, liet het knaapje per ambulance-auto naar het Juliana-ziekenhuis vervoeren. Veiling woonhuis. Gistermiddag te half vier werd door notaris Hoving in de boven zaal van café „Du Commerce" in het openbaar geveild het huis met erf en tuin. groot 1 are 33 c.a„ staande aan de Axelseslraat 101, alhier. Koper werd de heer J. F. Rouw, alhier voor 12.000. „Flanilria" komt zaterdag avond naar Terneuzen. In het kader van de samen werking van Klimop, V. V. V. en Harmonie Terneuzen zal het ba kende Zeeuws-VIaamse Radio Accordeon Orkest „Flandria" onder leiding van de hepr Jasper Anthonisse zaterdagavond een populair concert geven, op de kiosk op de Markt alhier. Dit orkest heeft vooral zijn bekendheid gekregen dooi- zijn optreden voor dc Nederlandse en buitenlandse radio-Omroepver enigingen. In 1961 mocht hot bij zijn optreden voor de Europa beker te Stuttgard, waar 189 orkesten optraden een 4e prijs verwerven, terwijl het reeds drie jaren achtereen te Brugge voor het internationaal congres een le prijs won. Zaterdagavond zullen o.m. de volgende werken worden uitge voerd Carmencita Mia - paso doble Fr. Bonne Bayatelle - ouverture Rinner (verpl. nr. in Stuttgard 1961) De vogelkoopman - Zeiler 'operette selectie) Noche d'Estrellas - tango Malando Badner Madeln - wals Zierer Siamecsche Wachtparade - P. Lincke Florenliner mars - J. Fucik In 't Witte Paard - Benazky (selectie uit de operette) Ancona - mars A. de Hollander Calief van Bagdad - ouverture Boïeldier De Student gaat voorbij - Aibinez Wiener Burger - wals Zierer Vooraf zal de Harmonie Ter neuzen een populair concert ver zorgen. Motorschip gezonken. Het 250 ton metende motor schip „Johanna" uit St. Philips- land. schipper W. Rijnhout, dat op weg was van Middelburg naar Bruinisse geladen met be tonblokken. is gisteravond om 6.30 uur door de harde wind in de Oosterschelde volgelopen en vóór Stavenisse gezonken. De schipper en zijn knecht konden zich in een roeiboot redden, waaruit zij zijn opgepikt door schipper Moerland uit Stave nisse. Zij werden te Stavenisse aan wal gezet. SLUISKIL Na aanrijding overleden. Gisteren is in het St. Elisa- beth-ziekenhuis alhier aan de gevolgen van <fe n aanrijding NEDERLANDS- TANKSCHIP LEKGESLAGEN Woensdagavond is het met ongeveer 1.400 ton ruwe olie ge- iaden Nederlandse tankschip „Albisia" op de Rijn nabij Basel lekgeslagen, waardoor de scheep vaart gedurende enkele uren was gestremd. Door het binnendringende wa ter kwam het schip 40 cm die per te liggen. Nadat echter met behulp van een drijvende brand spuit en een ander tankschip het gelukt was het binnengestroom de water weg te pompen en ook een deel van de lading in een andere tanker was gelost, slaag de men erin de „Albisia" voor zinken te behoeden en behouden de haven van Birsfeld binnen te brengen, waar de rest van de lading werd gelost. Vermoedelijk is het Neder landse schip op een onbekend obstakel in de Rijn gestoten. Het lek in de „Albisia" zal in Birsfeld voorlopig worden ge dicht. waarna de definitieve reparatie op een werf in Neder land zal plaats hebben. INDONESIË EN PORTUGEES TIMOR Iii Indonesië heerst grote onte vredenheid over het feit, dat Por tugal zijn strijdkrachten op het eiland Timor dat voor de'helft Portugees grondgebied sterkt. is, ver- BOTSING TUSSEN TWEE BROMFIETSERS Een dode. Dc 46-jarige magazijnmeester H.J. Meijer is donderdagoch tend om kwart over acht op de kruising Stadhouderskade bij het Rijksmuseum tc Amsterdam op zijn bromfiets in botsing ge komen met een andere brom fietser. die hem geen voorrang verleende. De heer Meijer viel en kwam zó ongelukkig terecht da! hij een schedclbasisfractuur opliep. Op weg naar het zieken huis is hij overleden. De heer Meijer was gehuwd en had twee kinderen. JUWE LENDIEFSTAL Uit de villa van de Hilversum- se fabrikant H. T. Zimmer aan de Ceintuurbaan is woensdag avond voor een vooroorlogse waarde van 3700 gulden aan ju welen en een bedrag aan geld van 900 gulden gestolen. Tot de sieraden behoren gouden hals kettingen, een platina armband en vele edelstenen. De eigenaar was tegen diefstal verzekerd. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is (zijn) de dief (die ven) binnengekomen door het in drukken van de ruit van een zij raam. NA ONGEVAL OVERLEDEN Gistermorgen is in het zieken huis te Boxtel de 57-jarige heer J. J. Roessel, die vorige week dinsdag bij een verkeersongeval in Haaren (N. B.i ernstig ge wond raakte, overleden. Hij was 's avonds, toen hij per bromfiets terugkeerde van zijn werk in Oisterwijk, aangereden door een personenauto. In bewusteloze toestand werd hij naar het zie kenhuis in Boxtel overgebracht, waar hij, zonder nog bij kennis te zijn geweest, aan het opge lopen letsel is bezweken. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Voor de tweede maal in de af gelopen twee maanden is in Dili, de hoofdstad van de Portugese kolonie, een schip met verster kingen aangekomen. Het betreft ditmaal 1500 officieren en man schappen en een grote hoeveel heid oorlogsmateriaal. In Indonesische kringen vraagt men zich af wat de bedoeling kan zijn van wat men een provocatie noemt, terwijl juist in Zuid-Oost- Azië pogingen in het werk wor den gesteld de spanningen te ver minderen en meningsverschillen langs vreedzame weg op te los sen. Verder zegt het Indonesische persbureau, dat tijdens de crisis om Nieuw-Guinea honderden in woners van Dili zijn gearresteerd en dat de afgelopen maand 30 leden van de bevrijdingsbeweging werden geëxecuteerd. Communist neergeschoten in Honduras De directeur van liet in Hon duras verschijnende weekblad „Manana German Garcia, is donderdag door kogels gewond, toen hij trachtte te ontkomen aan arrestatie door leden van de veiligheidsdienst. Deze dienst nam vlugschrif ten in beslag, waarin de com munistische partij kritiek oefen de op militaire oefeningen in Honduras, waarin troepen uit Guatemala en de Verenigde Staten deelnamen. Deze ma noeuvres eindigden donderdag. DE RAMP IN IRAN Na het beroep van de sjah op de bevolking van Iran om hulp te verlenen in de door de aard bevingsramp geschapen nood. c- zijn donderdag honderden auto- /J|Jp|uF!# WliKljFil bussen en vrachtauto's met vrij iWEïFEn ffUM/tll... willigers, levensmiddelen en red Dit Is de titel van het nieuwe boek van dingsmateriaal naar het geteis Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, ZAAMSLAG Over de maand augustus Geboorten: 1 aug. Pieter Cor nells. z. van Albert Kaptein en Elizabeth Bakker, won. te Hoo- geveen. 7 aug. Sara. d. van David Guiljam en Sara Dekker. C 57. 25 aug. Diewertje, d. van Joost Marinus van den Berge en Antje Buurs, C 102- Huwelijksaangifte: 9 aug. Jan Hamelink, 25 j.. jm„ en Janna Duerink, 21 j„ jd. Huwelijksvoltrekkingen; 2 aug. Pieter Buijze, 22 j„ jm., won. te Hoek, en Maria Srheele, 22 j., jd. 23 aug. Jan Hamelink. 25 j.. jm., en Janna Duerink, 21 j„ jd. Overleden: 13 aug- Suzanna van Kerkvoort, 56 j„ wed. van Willem Jacobus de Groote. 27 aug. Cornelis van Hoeve. 10 j„ z. van Simon van Hoeve en Paulina Janna Huijssen. ECHTPAAR AAN KOOLMO- NOXYDEVERGIFTIGING OVERLEDEN Hel echtpaar Geerling, ge woond. hebbend aan de Kogel laan in Almelo, is aan de gevol gen van koolmonoxydevergifti- ging overleden. De man was 79, de vrouw 78 jaar oud. Op 30 juni werden ze bewusteloos in hun woning aangetroffen. Zon der tot bewustzijn te zijn ge komen is de heer Geerling enige weken geleden overleden. Eer gisteren stierf mevrouw Geer ling, eveneens zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. MAN VERKOCHT GEHUURDE AUTO'S De Nijmeegse politie heeft woensdag een einde gemaakt aan het zeer comfortabele bestaan, dat een 33-jarige vertegenwoor diger uit Nijmegen de afgelopen twee maanden heeft geleid. De vertegenwoordiger verkocht voor een kennis een auto ter waarde van ƒ4.500,zonder daarna af te rekenen. Toen dit gebeurd was, ging nii zich specialiseren in deze wijze van „bezitsvor ming". Hij huurde auto's in Den Haag, Venraij en Heerlen, die hij prompt de dag daarop ten eigen bate verkocht. Hij nam bij toerbeurt zijn in- tx-ek in hotels in Nijmegen, Val kenburg en Vaals, waar hij kies keurig het zachtste bed uitzocht en zich de lekkerste hapjes liet voorzetten. Hij verdween pas wanneer men hem de rekenin gen, die opliepen tot een bedrag van meer dan duizend gulden, presenteerde. JONGENS PLEEGDEN DIEFSTALLEN AAN BOORD SCHEPEN De recherche van de Rotter damse rivierpolitie heeft vijf jonge knapen 14 tot 16 jaar oud) gearresteerd, die in de af gelopen maanden diefstallen hebben gepleegd op zeker der tig, merendeels buitenlandse schepen. Zij kwamen aan boord met het smoesje buitenlandse postzegels te verzamelen. Maar zodra zij een lege hut aantrof fen roofden zij met een man op de uitkijk geld, transistor radio's. horloges en andere waardevolle voorwerpen, waar voor zij later wel weer opkopers vonden. Het geld werd besteed aan bioscoopbezoeken. Voor bei de feiten zullen de knapen zich nu moeten verantwoorden. Amerikaanse reacti~ op Sowjet-nota inzake Berlya De jongste Sowjet-nota over Berlijn is een poging van de Sowjet-Unie om ,,de aandacht van de wereld af te leiden van het feit, dat zij haar verantwoor delijkheden met betrekking tot Duitsland en Berlijn niet na komt". zo heeft het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag verklaard. Volgens deze verklaring is Moskou geheel voorbijgegaan aan het Westelijke voorstel, dat vertegenwoordigers van de „gro te vier" met elkaar gaan praten om een oplossing te vinden voor de problemen die zijn ontstaan door de oprichting van de muur tussen Oost- en West-Bei lijn. Do Russische nota bestaat daai- entegen grotendeels uit een her haling van de valse voorstelling van zaken, volgens welke de hui dige toestand te wijten zou zijn aan de Westelijke mogendheden, waaronder vooral West-Duits- land, aldus het State Depart ment. Sleepboot met 30 opvarenden vermist Dc autoriteiten van Hongkong hebben uit Peking bericht ont vangen, dat een opvarende van een Britse sleepboot, die sinds vorige week vrijdag wordt ver mist, met een rubberbootje in Swatow is aangekomen en naar Hongkong zal worden terugge zonden. De betrokken sleepboot, die een bemanning had van dertig koppen en het 3576 ton metende Noorse schip „Sletholm" op sleeptouw had, werd omstreeks 160 kilometer van Hongkong door de tyfoon getroffen, die ook Hongkong en omgeving heeft ge- teisterd. Door het breken van de kabel, raakten beide schepen uit elkaar. Het Noorse schip werd woensdag opgespoord en veilig de haven van Hongkong binnen gebracht, doch van de sleepboot en bemanning werd niets meer vernomen. Volgens de eerste berichten uit Peking zou de in Swatow aange komen overlevende hebben mede gedeeld overboord te zijn ge sprongen, toen de sleepboot op punt van zinken stond. WEER EEN DODE OP EILAND MAN. Keith Gawler, een 22-jarige Britse motorrenner, overleed don derdag aan de gevolgen van een ongeluk tijdens motorraces op het eiland Man. Hij is de vierde renner, die in enkele dagen tijd op Man ver- ongeluHte. INTERNATIONALS WEDEROM LAGER terde gebied vertrokken De sjah, die woensdag in geboorte, babyverzorging en kleuter- het opvoeding. Dit waardevolle boek (184 Het Damrak heeft gistermid dag wederom lagere koersen te zien gegeven voor de internatio nale waarden. Evenals woensdag was ook gisteren de omvang van de handel minimaal. De koers fluctuaties op de dag bleven bin nen zeer nauwe grenzen. Het publiek blijft nog steeds een af wachtende houding aannemen. Voor de arbitrage viel er inter nationaal bitter weinig te onder nemen. Amsterdam is volkomen afhankelijk van de tendentie in rampgebied was aangekomen en pagina's in fraaie omslag) krijgt U tan Wall Street, aldus de beurs. In .1.1 r NTntxr Vr-vvLr t-folrlor» rJo clntlrrtor. de nacht temidden der overleven den tussen de talloze puinhopen heeft doorgebracht, heeft de regering opgedragen met spoed het nodige te verrichten voor dc heropbouw van de verwoesh dorpen. Premier Assadollah kreeg opdracht om aan de lan den, die hulp hebben aangebo den. vooral om geprefabriceerde huizen te verzoeken. Zodra een telling der doden heeft plaats gehad, zal het aan tal slachtoffers dat de ramp heeft geëist, worden bekend ge maakt. Op het ogenblik wordt het aanta] doden en gewonden nog steeds-op 20.000 geraamd. overleden de 23-jarige dokters assistente mej. A. Staal uit Sas van Gent. Zij was zaterdag j.l. gewond geraakt bij een aanrij ding op een kruispunt alhier, waar zij van de duo van een scooter werd geslingerd, die tegen een auto botste. Het meis je is toen met een gecompliceer de beenbreuk in het ziekenhuis opgenomen. geschenke bij aanschaffing van een President van Kivoe gearresteerd Volgens de Belgische radio is de president van Kivoe met ziin gezin door de politie van de Kongolese centrale regering ge arresteerd. De president, Miroehi, wordt ervan beschuldigd, de instruc ties van de regering in Leopold- stad niet te zijn nagekomen. Overstromingen in Tunesië Zware overstromingen als ge volg van langdurige stortregens in het gebied van Sfax in Tu- ""-,-'ë hebben aan 22 mensen het leven gekost. Verscheidene per sonen worden vermist. De scha de is aanzienlijk. New York stelden de slotkoer- sen zich woensdag opnieuw la ger, ook voor de Nederlandse noofdfondsen. De internationale politiek werd op de Newyorkse oeurs als de zondebok van de koersal'brokkelingen opgegeven. De Westduitse beurzen gaven vrijwel geen veranderingen te zien. Gunstige factoren die hogere koerseh teweeg zou den kunnen brengen, waren niet aanwezig. Dit houdt dan ge woonlijk koersafbrokkelingen in. Van een flauwe stemming kon absoluut niet gesproken worden. Dit neemt niet weg dat bijvoor beeld de Phiilpsaandelen circa ƒ1,70 beneden de voorgaande slotkoers noteerden. Voor Uni lever was een zelfde koersdaling weggelegd op 130,40. Kon. Olie hield zich vrij goed met een ver lies van slechts 20 ct op 139.40. Hoogovens 2 punten lager op 551 terwijl AKU zelfs een punt hoger opende op 364. Later op de middag werd in dit fonds 3621 gedaan. In de scheepvaartsector was 34. Ais Victor en Nouras aan de andere zijde van de muur be land ziin. wachten ze even, om op adem te komen. Dat wordt hen echter noodlottig, want plotseling wordt fiet deurtje in de muur ge opend en sJormen een aan.al Sa racenen met het zwaard in de hand naar bulten. ..Snel er vandoo"," roepi Nouras Vioior toe. B'irlcn rem en weg maar de Saraeenen zitten hen vlak op de hielen. Bovendien kent Vic tor de omgeving niet zo goed als Nouras en deze is al spoedig ver vooruit. Onze held voelt, dat hij weinig kans heeft om te on!snap pen, en hij besluit een list toe tc passen. Aan het eind van de straat gekomen, buigt hU snel C hoek om, en drukl zich dan vla'; tegen de muur. Hij hoo: rl ~c'.;ri'Vn'- gers nader komen, i cm re de hoek om. De duisternis belet hen, om de zich krampachtig tegen de muur aandrukkende Vic tor direct op te merken. Als de kei els hem gepasseerd zijn. wendt Victor zich om en snelt hij de tegenovergestelde richting uit. Hij hoon achter zich een ver- w.-'rd geschri uv en dan merkt hij d(l- acht irvol tets ziin Hst Heb- en g* m - i-tt hec-fi 'Uj een u.-. ii loop. zo sr.ol mo gelijk maar merkt dan tot zijn schrik, dat hit per ongeluk weer in de doodlopende straat achter de tuin van El Baltaur is terechtge komen. Er is nu nog maar één mo gelijkheid tot redding. Het deurtje in de tuinmuur staat nog open en daar vlucht hij nu heen. Hij kan het deurtje nog net bereiken, belreedl de tuin en slaat het douilje achter zich in hel slot. van zaken doen nauwelijks spra ke. Doorelkaar was de stem ming in deze afdeling nauwelijks prijshoudend. Certificaten Deli werden in de cultuursector wederom lager op 141 geadvi seerd. tegen woensdag 142.80. Hiermede is de winst van twee dagen geleden weer geheel ver loren gegaan. In de staatsfond- senhoek was de stemming door elkaar iets luier met weinig zaken. Voor de inschrijving op 50 min 412 procent 30-jarige obli gatie lening 1962 Bank van Nederlandse Gemeenten (tweede lening) tot de koers van 99V4 procent, bestond ter beurze grote belangstelling. De 5 procent obli gatie-lening 't Hart tegen 100 procent groot 750.000. waarop woensdag werd ingeschreven, is een groot succes geworden. De toewijzing op de inschrijvingen zal, aldus emittenten, zeer ge ring zijn. De nieuwe aandelen 't Hart werden op 182 geadvi seerd. tegen woensdag 180 bij een claimprijs van 275. Prefe rente en gewone aandelen „Woon- en Winkelhuizen" wer den onveranderd op 240 en 1004 respectievelijk geadviseerd. Aan delen Koudijs, die de laatste tijd zeer vast in de markt hebben gelegen op overnejningsgeruch- ten. werden opnieuw lager gead viseerd. De orders in de lokale afdelingen blij- - steeds dun gezaaid. Beursindices. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Dmeen BEURSINDICES AKU: 364 (362!i) Ken. Olie: 139.80—141.00 138.50 Philips: 152.30—154.00 (152.50) Unilever: 129.80—131.00 (130.60) Hoogovens 554555 550 Advieskoersen buiten lands bankpapier. De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0510.15. Ca nadese dollar 3.30—3.35. Ameri kaanse dollar 3.573.61, Franse frank (100 73.00—73.50, Belgi sche frank 100) 7.217.26, Ita liaanse lire (10.000) 57.2559.25, Duitse mark (100 89.7090.20. Zweedse kroon (100) 69.50 7C.5C, Zwitserse frank 100 83.25—83.75. Deense kroon (100) 51.7052.70, Noorse kroon 1001 50.1051.10, Oostenrijkse schil ling (100) 13.95144)5, Portu gese escudo (100) 12.5512.70, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 6.0C 6.15. 4/9 5/9 6/9 453.6 448,6 445.7 332.5 332.4 332.5 143.9 142.8 141.9 241.2 240.9 239.1 143.5 143.8 144.0 342.5 340.0 338.5 Vrijdag 7 septe In de dinsdagavoi de gemeenteraad leden aanwezig. Vóórdal de Voorzi van de leden of ge) van de zuiveringsbe gekozen leden en h tingsperiode van de tige sfeer tijdens d- als in het afgelopei staan. Met uitzondering vereiste belofte uiti de bij de wet voorg De Voorzitter: Mevrouw, Mijne Na deze korte pli ment van de saam) een bijzonder karak staan m(j met een de eerste plaats is d gelukwens met uw meenteraad van T< recht, dat gij allen feliciteer ik ons alle vergaderen in prese enige vrouwelijke r gelopen periode de maat der vergaderi Gij hebt Mevroui Raad, in de officiël verantwoordelijkhei voor U als college persoonlijk een zwe De vraagstukken komende jaren, nas zult worden zullen gekenmerkt wordei rakter en door mo consequenties. Besl vorige gemeenterai delijk in deze rich fortiori voor de to Vele kleinere pre schjjnlijk ook, zulle gen worden verlore al meer lenen vooi behandeling. Bij de college van Burger wij die in onze gerr dere inschakeling v apparaat kan hier. moderne middelen moet gekomen woi Dal hierbij om delegatie van be' komen lijkt mij vo len velen met mij o aarzeling blijven g Mijnerzijds moge periode, zo mij de daarin als voorzitte mogelijke medewe tige samenwerking verre, in goed on< mogen samenwerl meentc. Bij de snelle ont Terneuzen, waarbj dag tot dag veranc U momenteel ee verschillende vraaj geconfronteerd w( tuur kunnen zijn, e.erst aan de pe tekenen. Bovendien wete kwesties aan de o nieuwe leden, de h de ervaring der trouwd zullen ger afyvez ARTS vanaf heden 1 t II» 23 septe: Waarneming ges de doktoren B Griek en Nijster voor degeli waar U doet. zoow dames ah heeren, groote m koopt UI beste bij MEUWEDIEPS' Wij hebben wei borstrokken, v open niet een Duomaat Wactro F Vraagt Meht/ni

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2