Omdat ROYCO smaakt Uw soep zo goed 't Is waar. er gaat niets boven mijn soep Royco Schokken in Perzië Het verbond RADIO EN TELEVISIE Rode Pimpernel h:" VRIESVERS - een wonder van smaak! i Donderdag 6 september '62 D F. V R IJ E ZEEUW Pagina 5 Druppels op gloeiende plaat Amerikaanse hulp gestaakt Telefoneren via straalverbindingen ERNSTIG BUSONGELUK IN WEST-DUITSLAND SOBLEN WORDT OP VLIEGTUIG GEZET van de Dat zegt mijn man. Dat zeggen mijn kinderen. En eigenlijk zeg ik dat zelf ook: er gaat niets boven je eigen soep. Soep die smaékt en die de eetlust opwekt. Hoe ik mijn soep zo verruk kelijk krijg? Met ROYCO! Soep doet U goed. Soep is lekker. ROYCO is héél lekker. Royco is vriesvers. Meersmaak, meergeur, meer,.goeds"! Vriesvers. Royco's eigen compositie (primeurgroenten mals vlees zeldzame kruiden) komt beter uit dan ooit tevoren. Vriesvers. Alleen Royco is dat. Vriesvers. Voor U, die weet dat lekkere soep extra eetlust geeft. En warmte. En gezelligheid. Royco vriesvers, weesergul mee! vriesvers? soepen Een hartverscheurend drama als de aardbeving in Perzië, die uit nuchtere cijfers van vele duizenden doden en onnoeme lijke ellende voor de overleven den spreekt, leent zich niet best voor een politieke beschouwing. Maar het is ontegenzeggelijk dat die natuurramp politieke konsekwenties heeft en vermoe delijk geen al te aangename voor de vorst, sjah Rezah Pahlevi. De oppositie tegen het keizer- rhap neemt vooral felle vormen an in het Nationale Front, .aarin de communistisch ge- nden een overheersende in vloed uitoefenen. Het front pro pageert een neutralistische po litiek en een sociale revolutie en trekt vooral door dit laatste pro- rammapunt de sympathie van ue miljoenen boeren die ook zonder aardbeving al leven in de erfoeilijkste armoe. Onder hen zal licht de vraag opkomen waarom een aardbeving in een and dat weet daardoor geteis- erd te kunnen worden de eografische ligging veroordeelt het daartoe de catastrofe zo rote vorm moet aannemen. Het land kan dan zien hoe in andere landen, waar de aarde vaak schokt Japan, het wes ten van d V. S. de gevolgen geringer zijn en de hulp doel treffender. Het antwoord ligt voor de hand: deze landen zijn rijker en er is geld beschikbaar om een reddingsorganisatie ter stond mobilisabel te houden en om huizen zo te bouwen dat de aardschokken er zo weinig mo gelijk vat op hebben. Dat laat ste is vooral in Japan uitge groeid tot een zeer speciale tak van wetenschap. Bovendien is r daar voor gezorgd dat althans de wegen zo min mogelijk ge- roffen worden, zodat de hulp spoedig ter plaatse kan zijn. Dan komt de vraag op of Per zië dan zo arm is dat het iets dergelijks niet voor zijn bevol king kan doen, die in vrij korte tijd twee overweldigende ram pen te doorstaan heeft gekregen. Het antwoord is duidelijk -een. Perzië heeft rijkdom, maar diemet vijftien procent te vermin- blijft in de zakken van weinigen. Sinds de legendarische Mos- sadeq in 1953 het land in beroe ring bracht, had de sjah bijzon dere volmachten om te regeren. Sjah Rezah verdeelde wat lan derijen van de kroon, maar het waren druppels op een gloeien de plaat. Corruptie maakte vrij wel al zijn maatregelen onwerk zaam. Niet alleen het achter het Nationale Front staande volk, maar vooral ook de onderbe taalde intellectuelen oefenden zulk een stevige druk uit op de vorst, dat deze dr. Ali Amini in 1960 aanstelde om het land uit de greep van de armoede voor velen en rijkdom voor enkelen te redden en zo en passant ook het keizershuis in stand te hou den. De ouverture van die actie was veelbelovend. Aan de inflatie werd een eind gemaakt, tegen corruptie werd strenger opge treden dan ooit tevoren en een begin werd gemaakt met spec tacuiaire verdelingen van het gi ootgrondbezit, ook dat van Amini zelf. Amini wist het te kort op de betalingsbalans dras tisch in te perken, maar de vuur proef kwam toen het openen van de beurs der rijken op het programma kwam. Deze opera- ue, door belastingmaatregelen, mislukte deerlijk. Wat Amini voor een groot deel wél bereikte, is dat veel kapitaal het land ont vluchtte De Amerikanen stortten jaar lijks honderden miljoenen gul dens in de schatkist om deze partner in de C.E.N.T.O. de zuidelijke verdedigingsorganisa tie aan de grens van de Sowjet- Unie een beetje stabiel te houden. Maar dit jaar vond president Kennedy het welle tjes. Tenslotte is het waanzin, dat de V. S. kapitalen in een land steken die er aan de an dere kant even hard weer uit stromen. Amerika was nog slechts bereid geld te steken in bepaalde ontwikkelingsobjecten, zodat het zou kunnen zien waar zijn dollars bleven. Amini, nu weer met een enorm begrotingstekort kampend, pro beerde nog de salarissen van de overheid ministers incluis deren om een algemene loons verlaging in te luiden, maar toen werd de oppositie van leger, zakenwereld en grootgrondbe zitters hem te machtigze dwon gen hem heen te gaan. Wat Amini niet deed zonder als af scheidsgroet zijn verontwaardi ging uit te spreken over het uit blijven van de Amerikaanse hulp, terwijl minder trouwe anti- Russische bondgenoten als Egyp te zo verwend worden met dol larbijstand. Hij vroeg zich af of het neutralisme a la Nasser dan toch niet voordeliger was. Een uitspraak die als honing smaakte op de tong van het Na tionale Front dat zich nu zo niet feitelijk dan toch moreel ge steund wist door intellectuelen als Amini die verantwoordelijk heidsbesef hebben voor de toe komst van hun land. De publie ke opinie zou niet verdragen dat de sjah zijn impopulair wat vruchteloos persoonlijk bewind zou herstellen en zo kwam er een nieuwe premier van heel wat slapper allure dan Amini. Dat radicaliseerde de stemming onder het volk in korte tijd al aanzienlijk. De aardbeving zal, vooral propagandistisch uitge buit onder hen die er het ellen digst aan toe zijn, ook de pu blieke opinie feller maken. De sjah kan gevoeglijk aannemen dat niet alleen letterlijk de Per zische bodem beefde, maar ook figuurlijk de grond onder zijn pauwentroon. (Nadruk verboden.) De Commissarissen der Konin gin in Noord-Brabant en Lim burg, dr. C. Kortmann en dr. J. Houi on, hebben maandagmiddag vanuit hun werkkamers in 's-Her- logenbosch en Maastricht het eerste telefoongesprek in Neder land gevoerd dat voor een deel via een straalverbinding tot stand werd gebracht. Vanuit de dis trictscentrales van Eindhoven en Maastricht werd de verbinding doorgeleid naar hoge torens in de omgeving van Mierlo en Roer mond, vanwaar zij via de straal verbinding werden doorgegeven. Het is met deze nieuwe verbin ding op dit moment mogelijk om 960 gesprekken tegelijk te voe ren. Dit aantal kan binnenkort op 1800 worden gebracht. De kwaliteit van de gesprek ken doet niet onder voor die wel ke per kabel worden overge bracht. Er wordt momenteel hard ge- In de nacht van dinsdag op woensdag is op de autoweg in de nabijheid van de Westduitse plaats Siegburg een Duitse auto bus van achteren op een Neder landse vrachtwagen ingereden, waardoor twee inzittenden van de bus om het leven kwamen en 21 werden gewond, van wie twee levensgevaarlijk. De Nederland se wagen was de laatste van een rij auto's die stond te wachten bij een wegversmalling in ver band met werkzaamheden. Het ongeluk is vermoedelijk te wij ten aan het feit, dat de chauf feur van de bus de snelheid van zijn voertuig heeft onderschat waardoor hij de bus niet tijdig tot stilstand kon brengen. De politie heeft de wagen in beslag genomen om de remmen te con troleren. t VERDACHTE VAN POGING TOT AANRANDING VOORLOPIG VRIJ. De 33-jarige bouwvakarbeider J Z„ die door de Amsterdamse politie in verzekerde bewaring werkt aan straalverbindingen voor de grote steden in het wes ten van het land en daarna zal men geleidelijk het net van straalverbindingen over het ge hele land dichttrekken. Deze ont wikkeling zal ongeveer tien jaar duren. De P. T. T. ziet er een machtig wapen in in de strijd tegen het tekort aan telefonische mogelijk heden, dat vooral in het zuiden dreigt te ontstaan door de sterk toenemende industrialisatie. Door zo snel en zo veel mogelijk cen trales uit te breiden of te moder niseren tracht men eveneens bij te blijven. De Commissarissen der Konin gin hebben hun gesprek eerst via de normale kabel gevoerd en daarna via de straalzender voort gezet. Zij spraken over de ver keersproblematiek van hun beide gewesten en noemde het nieuwe medium een nieuwe schakel in het hechte onderlinge contact tus sen deze beide zuidelijke provin ciën. De Britse minister van Binnen landse Zaken, Henry Brooke, blijft bij zijn besluit om een deportatiebevel tegen dr. Robert Soblen uit te voeren. Dit is gis teren in Londen officieel mee gedeeld. Hiermee is Soblens laat ste verzoek om vrijheid afge wezen. Zoals bekend waren de gerech telijke stappen van Soblen, die in de Ver. Staten wegens spio nage voor de Sowj et-Unie tot levenslang was veroordeeld, op niets uitgelopen. Hij had met zijn acties willen bereiken dat hij in Engeland mocht blijven of naar een ander land dan de Ver. ten mocht gaan. Hij zal thans op een vliegtuig naar de Ver. Staten worden gezet. Soblen was in Amerika op borgtocht vrijgelaten. Hij vlucht te naar Israël, waar hij werd uit gewezen. Op de terugtocht naar de Ver. Staten bracht hij zich verwondingen toe, waardoor hij begin juli voor medische behan deling in Engeland terecht kwam- Na kennis te hebben genomen van het besluit van de minister van Binnenlandse Zaken, gaf dr. Soblen een verklaring uit, waar in hij allen dankte die hem in Engeland hebben geholpen. Met name dankte hij de Britse pers voor haar „sympathieke en men selijke houding". Hij verzekerde opnieuw dat hij onschuldig was, en gaf als zijn mening te ken nen, dat men dit tenslotte ook in de Ver. Staten zal inzien. Het ministerie van Binnen landse Zaken in Londen maakte later bekend, dat aan de Pan American Airways is gevraagd dr. Soblen heden op een van haar vluchten naar New York mee te nemen. Volgens deze luchtvaart maatschappij vertrekt dr. Soblen om 11 uur in de ochtend. Hij zal worden vergezeld door een Brit se arts. door BARONESSE ORCZY 39) Nadruk verboden. „Welnu dan," zei sir Percy Blakeney op die optimistische luchthartige, buitengewoon ge zaghebbende toon, waarvan hij het geheim bezat, „gij en Rosette blijven hier op de gendarmes wachten. Als zij komen, zeg dan niets; gedraag u volkomen gewil lig en laat ze alles hier doorzoe ken. Als zij u naar uw echtgenoot vragen, zeg dan dat ge gelooft was gesteld wegens een poging dat hij naar zijn werk is. Is dat tot aanranding (zaterdagavond) duidelijk van een 17-jarig meisje in Am- ..Heel duidelijk, mylord," ant- sterdam-Oost is op last van de woordde petite maman. officier van Justitie voorlopig in vrijheid gesteld. Volgens de offi cier staat wel vast dat mishan deling is gepleegd doch waren er „En jij, père Lenègre", ging de Engelsman voort, nu met grote langzaamheid en nauwkeurigheid sprekend, „luister heel oplettend geen voldoende aanwijzingen dat j naar de instructies die ik je ga het hier een poging tot aanran ding betrof. Het meisje had zich hevig ver weerd. Tijdens het gevecht gaf z- haar een vuistslag in het ge zicht, waardoor haar bril brak hoorzaamheid daaraan hangt niet alleen jouw leven af maar ook dat van deze beide vrouwen. Ga nu dadelijk naar de Rue St. An ne, om de hoek het tweede huis, en een stukje glas in haar oog 37 genummerd. De porte cochere kwam. Zij moest daarvoor in het staat open, ga er regelrecht door, °- L v. Gasthuis worden ver- voorbij de loge van de concierge, pleegd. I en de trappen op naar apparte ment 12, op de tweede verdie ping. Hier is de sleutel ervan", voegde hij erbij, een uit zijn jas zak halend en die aan de oude man overreikend. „De kamers worden in naam bewoond door een zekere maitre Turandot, vioolmaker, en zelfs de concierge van het huis weet niet dat de snuivende vioolmaker met de gekromde rug en de bemoeizieke Rode Pimpernel, die het Comité van Openbare Veiligheid zo graag te pakken zou krijgen, een en dezelfde zijn. Het appartement dus, is van mij; een van de vele die ik op verschillende tijdstip pen in Parijs bewoon", ging hij voort. „Ga kalm binnen met de sleutel, loop recht door de eerste kamer naar een kleerkast, die ge vlak voor je zult zien. Open deze. Ze hangt vol oude, rafelige kle ren; doe die opzij en dan zal je zien dat de panelen aan de ach terzijde niet precies sluiten, als of de kleerkast oud was, of slecht in elkaar gezet. Steek je vingers in de kleine naad tussen de twee middelste panelen. Deze wijken gemakkelijk opzij; daar is vlak 1 y WAT IS, WAT DOET Vriesvers... sprong voorwaarts: onder lage temperatuur wordt water aan voedsel onttrokken, waardoor smaak, geur en kleur heerlijk vol en fris blijven. Zelfs vitaminen worden behouden. Alleen Royco past vriesvers toe voor soep... Royco houdt de natuur voor U vast! f VRIJDAG 7 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gewijde muziek (gr.); 7.30 Lichte gram.; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 8.45 Pianospel met rit mische begeleiding (gr.); 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstan den; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Zangrecital (gr.); 10.15 Morgen dienst; 10.45 Klavecimbelrecital; achter een ruimte. Ga daarin, doe eerst de deuren van de kleer kast dicht, schuif dan de achter- panelen op hun plaats. Gij zult daar volkomen veilig zijn, daar het huis nog niet onder verden king staat, en zelfs wanneer de revolutionaire garde onder een of andere bemoeizieke sergeant, het bij verrassing zou overvallen, dan nog zal uw schuilplaats vol komen veilig zijn. Hebt ge nu al les goed begrepen?" „Volkomen, mylord", antwoord de Lenègre, terwijl hij zich on- middelijk gereedmaakte sir Per cy's bevelen te gehoorzamen, „maar wat u betreft? U kunt niet uit dit huis gaan, mylord," voerde hij aan, „het wordt be spied, zeg ik u". „La, la!" onderbrak Blakeney hem, op zijn luchthartige wijze, „en dacht je dat ik dat niet wist? Ik moest hier komen om je van Pierre te vertellen, en nu moet ik die edele gendarmes op de een of andere wijze ontglip pen. Ik heb op de benedenver dieping mijn kamers zoals je weet, en ik moet enige schikkin gen treffen, zodat wij allen ge makkelijk uit Parijs kunnen ge raken vanavond. De plaats is niet langer veilig noch voor jou, m'n beste Lenègre, noch voor petite maman en Rosette. Maar waar ik ook intussen mag zijn, maak je geen zorgen over mij. Zo gauw de gendarmes er ge weest zijn en weer heengegaan, zal ik naar de Rue St. Anne komen en je doen weten welke schikkingen ik heb kunnen tref fen. Doe nu zoals ik je zei, en laat mij in 's hemelsnaam voor mij zelf zorgen". Waarop hij met weinig plichts- plegingen de oude man de deur uitzette. Père Lenègre was er nog in geslaagd, vóór hij ging, petite maman en Rosette goedendag te kussen. Het was aandoenlijk om te zien met welk een vertrouwen deze eenvoudige lieden de beve len van de mylord opvolgden. Had hij Pierre niet geholpen op zijn wonderbare, dappere, vin dingrijke wijze? Zeker zou hij ook weten hoe père Lenègre te redden. Maar, desondanks, snoer de angst de harten der vrouwen dicht; angst die dubbel sterk was sedert de redder van Pierre ook in gevaar verkeerde. Toen père Lenègre's schuife lende voetstappen in de stenen gang weggestorven waren, keer de de vreemdeling zich nogmaals tot de vrouwen. „En nu, petite maman," zei hij geruststellend, terwijl hij de oude vrouw op de ingevallen wangen kuste, „houd de moed erin, en bid met Rosette. Je man en ik zullen dat beiden nodig hebben." Hij wachtte niet om goedendag te zeggen en dadelijk daarop echode zijn vaste tred door de gang. Hij ging zingend naar be neden, zodat het hele huis hem kon horen, ook die verrader, Jean Baptiste, die zijn kamer uit kwam schieten en zich verwon derde over de onbeschaamheid van de man, en het Comité van Openbare Veiligheid verwenste, omdat het zo traag was in het zenden van de soldaten der Repu bliek om die impertinente En gelsman te pakken te krijgen. (Wordt vervolgd.) 11.15 Programma voor oudere luisteraars; 12.00 Verpozingsmu- ziek rond de dertiger jaren12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Meisjeskoor en instrumen taal kwintet; 12.53 Gram. of act., 13.00 Nws; 13.15 Per plaat door Napels; 13.45 Jazzmuziek (gr.); 14.05 Schoolradio; 14.25 Roman tische muziek; 15.50 Metropole orkest; 16.15 Lezing; 16.30 Zang recital; 17.00 Deklamatie; 17.20 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Volksmuziek (gr.); 17.55 Fanfare-orkest; 18.20 Licht pro gramma; 18.50 Regeringsuitz. 19.00 Nieuws en weerbericht; 19.10 Muzikale luisterwedstrijd; 19.30 Radiokrant; 19.50 Geeste lijke liederen; 20.20 Radio Fil harmonisch orkest en solist; 21.45 Lichte muziek; 22.05 Zang recital (gr.); 22.15 Lichte gram.; 22.30 Nws; 22.40 Lezingen; 23.00 Amus. muz. (gr.); 23.35 Ierse liederen; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Socia listisch strijdlied; 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.); 8.00 Nws en socialistisch strijdlied; 8.18 Lichte gr.; 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw; 9.10 Moderne or kestmuziek (gr.); 10.00 Praatje; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleu ters; 11.15 Blaastrio; 11.40 Ham mondorgelspel 12.00 Dixieland- orkest; 12.20 Regeringsuitzen ding; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.33 Sport en prognose12.50 Draaiorgelmuz. (gr.); 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 18.25 Beursber.; 13.30 Licht en semble met zangsolisten; 14.00 Kerkorgelconcert; 14.25 Voor dracht; 14.45 Sopraan en piano; 15.05 Ga er eens even voor zit ten; 16.00 Oude muziek (gr.); 16.30 Voor de zieken; 16.00 Ita liaans ensemble met zangsolist; 17.25 Instrument, kwintet; 17.50 Actualiteiten; 18.00 Nws; 18.15 Politieke lezing; 18.25 Dansor- kest en zangsolisten; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Kinderkoor; 19.30 Kamermuziek (gr.N 19.55 Lezing; 20.00 Nws; 20.05 Radio portret; 20.20 Pianorecital; 20.40 Rondetafelgesprek; 21.00 Gevar. progr.; 21.45 Klankbeeld over de strijd rondom de nieuwe ver deling van de Nederlandse grond, 22.15 Buitenlands weekoverz.; 22.30 Nws; 22.40 Gesprek; 23.00 Socialistisch nieuws in Espe ranto; 23.10 Lichte gram.; 23.55— 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws; 12.03 Lichte gram.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Lichte gram.; 12.50 Beursberichten; 13.00 Nws; 13.15 Hammondorgelspel en zang; 14.00 Holland Festival 1962; 15.15 Operettemuziek; 16.00 Beursbe richten; 16.06 Lichte muz.; 17.00 Nws; 17.15 Lichte muziek; 18.00 Vlaamse liederen; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Gram.; 19.00 Nws; 19.40 De vier Oscars; 20.00 Moderne muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.5523.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 De Bezet ting, tiende aflevering van de serie documentaires over Neder land in de Tweede Wereldoor log; 21.25—22.15 T.V.-film. BELGIË (VI.): 19.30 Voor de vrouw; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke20.30 Het dagboek van een deugniet, toneelspel; 22.55 Filmnieuws en nieuwe films; 23.48 Nws. A'-'J'*- „TOUW en ELOK-OPLICHTER" IN ARSEST. De Amsterdamse politie heeft woensdag de 33-jarige loswerk- man H. W. de J. aangehouden, verdacht van een uniek geval van oplichting. De man heeft be kend tien maal bij verschillende bedrijven een touw en blok (dat wordt gebruikt voor het takelen van goederen) te hebben gehuurd en steeds het gehuurde te heb ben verkocht aan verschillende mensen. De waarde van een touw en blok is gemiddeld 60,De J. ontving slechts een tiende ge deelte van de waarde.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5