Sowjet-Unie beschuldigt V. S. van grensschending President De Gaulle in W.-Duitsland Paniek in Teheran De hulpverlening aan Perzië V, S. erkennen mogelijkheid van grensschending WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5694 HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER RUSSISCHE MIGS HINDERDEN WESTELIJKE VLIEGTUIGEN Radio de Koek HET A.S. VERTREK VAN GOUVERNEUR PLATTEEL UIT NIEUW-GUINEA ZON- en MAANSTANDEN en NATIONAAL COMITÉ VOOR VRIJHEID DER PAPOEA'S OPGERICHT Oe Thant over de toestand aan Israëlisch-Arabische grenzen HULP AAN PERZIE TWEE OOSTDUITSE SOLDATEN VLUGHTTEN NAAR BONDSREPUBLIEK SSrankering bil abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 'Administratie-adres: SrMdsvva] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 43 et. Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Sowjetrussische regering heeft een „krachtig protest" in gediend bij de. regering van dc Verenigde Staten tegen een nieuwe „grove schending" van :1e Russische grens door een Amerikaanse verkenningsvlieg- 'uig van het type U-2. Dit heeft net Russische persbureau Tass Jinsdag bekendgemaakt. De Sowjetrussische ondermi- ïister van Buitenlandse Zaken, Poesj kin, overhandigde dinsdag ■en protestnota aan de Ameri kaanse zaakgelastigde in Mos kou, Macsweeney. Daarin wordt gezegd, dat een Amerikaans (J-2-vliegtuig op 30 augustus j.l. te 19.21 uur (Moskouse tijd) het Russische luchtruim in het Verre Oosten, op 65 km ten oos ten van de stad Zuid-Sacha- linsk, was binnengedrongen en gedurende negen minuten over Russisch gebied had gevlogen. De Sowjet-Unie eist strenge bestraffing van de schuldigen en zegt te verwachten dat de Amerikaanse regering maat regelen zal nemen om een her haling van iets dergelijks te voorkomen. De Sowjetrussische regering houdt zich overigens, aldus de nota, het recht voor om „de kwestie van do agressieve daden van de Verenigde Staten" voor de algemene vergadering der Verenigde Naties te bren gen. ..Deze schending van de Sow jetrussische grens draagt een provocatief karakter", aldus de nota, waarin voorts verwezen wordt naar de „ernstige inter nationale gevolgen" die een eer dere vlucht met een U-2 boven Russisch gebied heeft gehad. De Sowjetrussische regering waarschuwt in haar nota op nieuw de landen buiten de V. S. waar U-2-vliegtuigen gestatio neerd zijn voor mogelijke ver geldingsmaatregelen die „de vernietiging van de tegen de Sowjet-Unie gerichte militaire bases" ten gevolge zouden kun nen hebben. In de nota worden in dit verband Groot-Brittannië, De Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag toegegeven dat de mogelijkheid bestaat, dat een Amerikaans ver kenningsvliegtuig op 30 augustus bjj vergissing over het zuidelijk gedeelte van het eiland Saehalin heeft gevlogen. In een antwoord op een eer der op de dag ingediende Russi sche protestnota tegen het over vliegen van Russisch gebied door een Amerikaans Ü-2 vliegtuig, zeggen de V. S. verder, dat een patrouillevliegtuig 'van de Ame- ikaansc luchtmacht door een krachtige wind uit de koers was geraakt en daardoor zonder opzet de zuidelijke punt van Saehalin kan zijn overgevlogen. ilet Amerikaanse antwoord is vervat in een nota, die dinsdag middag in Moskou is overhan digd. De V. S. verzekeren, dat voor zorgsmaatregelen om incidenten als de onderhavige te voorkomen in studie zijn. Hoewel in de Amerikaanse nota niet wordt gezegd wat voor type vliegtuig bij het incident betrok- KOELER, Boven Ierland bevindt zich een depressie die zich naar het oosten beweegt. Een hiermee samenhangend front passeerde in de avond ons land, wat op de meeste plaatsen gepaard ging met een bui, hier en daar met onweer. Achter 't front stroomt met een overwegend matige zuidwestelijke wind koelere lucht ons land binnen. Deze lucht is onstabiel van opbouw, zodat plaatselijk buien kunnen worden verwacht. Er komen evenwel ook opklaringen voor. Op de oceaan bevindt zich een volgend depressie, die even eens naar het oosten koerst. In verband hiermee zal het weer een onbestendig karakter krij gen. medegedeeld door liet K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidelijke wind. Veranderlijke bewolking niet enkele buien. Matige af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen clan gisteren. WOENSDAG 5 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.14 5.29 Terneuzen 5.49 6.04 Hansweert 6.29 6.44 Walsoorden 6.39 6.54 ken is, is van ambtelijke Ameri kaanse zijde meegedeeld, dat het een U-2 is geweest. Men weiger de te zeggen wat de taak van het toestel was. Men kenschetste deze slechts als „vreedzaam". In dc Amerikaanse antwoord nota wordt de verzekering gege ven, dat de politiek van de Ame rikaanse regering ten aanzien van het overvliegen van Russisch gebied geenszins gewijzigd is en blijft zoals dooor president Ken nedy op 25 januari 1961 is ver klaard. Amerikaanse functionarissen hebben gezegd, niet te weten waar het betrokken Amerikaanse vliegtuig zijn basis had. In elk geval was het niet in Japan. De functionarissen voegden eraan toe, clat in Japan geen U-2 toe stellen zijn gestationeerd. Westelijke functionarissen in Eerlijn hebben dinsdag gezegd dat Sowjetrussische Mig-straal jagers in en nabij Berlijn dins dag over korte afstanden naast Westelijke niet-militaire vlieg tuigen hebben gevlogen. De Westelijke mogendheden heb ben hiertegen geprotesteerd. Westelijke functionarissen in Berlijn zeiden dat de Migs de Westelijke vliegtuigen niet had den „gehinderd". Zij hadden door hun actie de veiligheid in de lucht niet in gevaar gebracht. Nadere bijzonderheden over het incident zullen niet worden ge geven. Japan, Turkije en West-Duits- land genoemd. Ten slotte verlangt de Sow jet-Unie van de Amerikaanse regering „een duidelijk ant woord" op de vraag: „Betreft het hier een herleving van de oude piratenpolitiek van de vo rige regering, die door president Kennedy zelf veroordeeld is, of een provocatieve daad van be paalde militaire kringen in de Verenigde Staten die een nieu we spanning in de wereld zou den willen opwekken als die in 1960 en de internationale situatie zoveel mogelijk willen verslech teren?" In mei 1960 kwam het U-2- vliegtuig voor het eerst in het middelpunt van de belangstel ling' toen de'Amerikaanse vlie ger Gary Powérs met zijn toe stel boven Sowietrussisch grond gebied werd neergeschoten. Het toestel heeft veel weg van een reusachtig zweefvliegtuig, met een vleugelspanning van 24 m en een betrekkelijk kleine romp. Het kan een hoogte bereiken van 24 km en over een aanzien lijke afstand met stopgezette motoren vliegen. Als gevolg van het U-2-inci- dent in 1960 liep de topconfe rentie tussen Oost en West in Parijs destijds op een misluk king uit. Zoals bekend werd Powers in februari van dit jaar door de Russen vrijgelaten in ruil voor de Russische spion Rudolf Abel. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ont houdt zich nog van elk com mentaar op de Russische pro testnota. De tekst van de nota is nog niet in Washington ont vangen, zo wordt gezegd. De Japanse gezant in Mos kou, Akira Shigemitsu, heeft later op de dag een ontmoeting gehad met de Amerikaanse zaakgelastigde McSweeney, om (waarschijnlijk) de Russische protestnota te bespreken. Krin gen van de Japanse ambassade zeiden dat zij niet wisten, of dc Sowjet-Unie ook aan Japan een nota had gestuurd. (Do stad Zuid-Sachalinsk die in de Rus sische nota wordt genoemd, ligt op het eiland Saehalin, ten noorden van Japan). In juli 1960 wees Japan Russische beschul digingen van de hand, volgens welke vanuit Japan spionage- vluchten met U-2-toestellen wa ren uitgevoerd. Dc Japanse re gering zei destijds dat zij haar grondgebied niet zou laten ge bruiken voor „onwettige activi teiten tegen een derde land", zo- ais de Sowjet-Unie had beweerd. Sinds 19 augustus j.l. zijn voorts, zoals bekend, drie U-2- vliegtuigen gestationeerd in Groot-Brittannië. Destijds werd meegedeeld dat het gebruik van deze toestellen een zuiver weten schappelijk doel had. Zij dien den voor het verrichten van waarnemingen in de hogere luchtlagen, vooral met het oog op de kernproeven van de Sow jet-Unie op grote hoogte. De Britse regering had bovendien, zo wordt uit goede bron ver nomen, van de V. S. de verzeke ring gevraagd dat U-2-toestel- len die vanaf Britse bases vluch ten zouden uitvoeren, minstens 180 km buiten de Russische kust zouden blijven. SCHEEPSL1FT IN GEBRUIK In liet DortmundEms-kanaal is eon nieuwe scheepslift in ge- brnikgesteld door de Westduitse minister van Transport. De lift, genaamd „Hetiriohsenburg" kan schepen tot een lengte van 100 meter en een breedte tot 12 meter in 2 Vi minuut 14,75 meter omhoog brengen of laten zakken. Dc kosten van de. lift bedragen 40 miljoen Mark; de constructie- tijd was 3 jaar. N'oerüstraat 102 - Telefoon 31M Xerneuzem Naar de verslaggever van het A. N. P. te Hollandia vernam, zal gouverneur Platteel Nieuw-Gui- nea op 28 september verlaten. Op die dag zal hem te Biak een groots afscheid worden bereid, zowel door burgers als door de militairen. De dag tevoren zal dr. Platteel afscheid nemen van de gemeen schap te Hollandia. DONDERDAG 6 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.53 6.0S Terneuzen 6.28 6.43 Hansweert 7.08 7.23 Walsoorden 7.18 7.33 ZON MAAN op onder op onder Sept. 6 5.58 19.18 13.24 22.36 7 6.00 19.16 14.29 23.14 S 6.02 19.13 15.31 9 6.03 19.11 16.28 0.00 10 6.05 19.08 17.1S 0-57 De 2 miljoen Inwoners van Teheran zijn maandagavond in paniek de straat opgerend nadat bet televisiestation van de Ame rikaanse strijdkrachten bekend had gemaakt dat er rond mid dernacht een zware aardbeving te verwachten was. De mensen sleepten beddegoed mee om in cie open lucht te kun nen slapen. Duizenden volge propte auto's joegen de stad uit. De politiebureaus, de Ameri kaanse ambassade en het bureau van de Perzische premier wer den overstroomd door telefoon tjes van mensen, die wilden weten of de mededeling juist was. Radio-Teheran liet later we ten, dat er geen gevaar bestond en verzocht de bevolking rustig naar huis te gaan. V. S.-AMBASSADEUR IN TEHERAN BIEDT VER ONTSCHULDIGINGEN AAN De Amerikaanse ambassadeur in Teheran heeft dinsdagmorgen aan premier Assadollah Alam van Iran zijn verontschuldigingen aangeboden voor dc onnaden kende wijze, waarop het televi siestation der Amerikaanse strijdkrachten in Iran maandag avond een bericht had omgeroe pen, volgens hetwelk te midder nacht een zware aardbeving tc verwachten zou zijn. Dit bericht had onder de bevolking van de Iraanse hoofdstad uiteraard een ware paniek veroorzaakt, die eerst kon worden onderdrukt, nadat radio Teheran, die in ver band met de nationale rouw zijn uitzendingen had gestaakt, in een extra uitzending mededeelde dat er geen gevaar bestond. Naar ambassadeur Homes aan premier Assadollah mededeelde, had een onbekende man, die zich voordeed als een hoge ambte naar van de politie, het televisie station opgebeld met het drin gende verzoek onmiddellijk be kend te maken, dat in Teheran een hevige aardbeving moest worden verwacht. De man, die zei dit verzoek te doen om „dui zenden levens te redden", ver klaarde zich tot het televisiesta tion te moeten wenden, omdat radio Teheran uit de lucht was. Het televisiestation willigde het verzoek van de ..ambtenaar" in, onderbrak zijn uitzending en bracht dc bekendmaking op het beeldscherm. Ambassadeur Homes drukte zijn groot leedwezen over deze „grap" uit en zegde toe een on derzoek tc zullen instellen. Het lid van de Nieuw-Guinea- raad Nico Tanggahma en dc voorzitter van dc Partei Natio naal, Herman Wajoi, hebben te Hollandia een nationaal comité opgericht. Dit beoogt „zich te blijven inzetten voor de vrijheid der Papoea's en de behartiging van hun belangen". In dit co mité zal waarschijnlijk het reeds bestaande comité „Pront Nationaal Papoea" worden op genomen. Het nieuw opgerichte comité wil zo spoedig mogelijk te Hol landia een nationaal congres organiseren. Hiervoor zullen ruim 100 Papoea's, die alle be volkingsgroepen in Nieuw-Gui- nea vertegenwoordigen, worden uitgenodigd. De gelden die voor de actie nodig zijn, hoopt het comité te verkrijgen van parti culieren. Dinsdagmorgen omstreeks elf uur is president De Gaulle met een speciaal vliegtuig van de Franse luchtmacht op het vlieg veld Wahn, bij Bonn, gearri veerd voor zijn officieel bezoek van zes dagen aan de Westduit se Bondsrepubliek. Eenentwintig saluutschoten daverden over het vliegveld, toen de Franse president, ge volgd door mevrouw De Gaulle en de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, het vliegtuig verliet en werd begroet door bondspresi dent Lübke en bondskanselier Adenauer. Na het spelen der volksliede ren van beide landen, inspec teerde president De Gaulle in gezelschap van de twee West duitse staatslieden de erewacht. President Lübke sprak een korte welkomstrede uit, waarin hij o.m. zei in het bezoek van de Franse president een nieuw bewijs te zien van de bestaande innige samenwerking en het toenemende wederzijdse begrip tussen beide landen. Hij merkte op, dat president De Gauile zich met overtuiging en energie heeft ingespannen voor een Duits-Franse toenadering, om dat hij daarin een eerste vereis te voor de Europese éénwording zag. De hinderpalen op de weg naar dit politieke doel, die aanvankelijk onoverkomelijk schenen, konden uit de weg worden geruimd, omdat de re geringen en volkeren van heide landen elkander tegemoet kwa men met de wil vriendschappe lijke nabuurbetrekkingen aan te knopen en tot het welzijn van beide landen samen te werken. Verklarend dat het Duitse volk de Franse president als een groot staatsman eert, die zich steeds met de grootste moed en vastberadenheid voor de vrijheid van Frankrijk heeft ingespannen, eindigde de West duitse bondspresident met de uitroep: „Leve Frankrijk. Leve Duitsland en de vriendschap tussen onze volkeren". In zijn antwoord zei presi dent De Gaulle: „Aan onze hui dige ontmoeting moet een wer kelijk buitengewoon karakter worden toegekend. Na het be zoek van het Duitse staatshoofd vorig jaar aan Parijs en dat van de Duitse bondskanselier aan de Seine in juli j.l., is Frankrijk thans de gast van Duitsland", aldus de Gaulle. „Ik kom om het Duitse volk op een tijdstip in de geschiedenis, waarin het in een voorpost van de vrije wereld bedreigd wordt doch zijn verlangen naar vrede en beschaving tot uitdrukking brengt, een boodschap van zijn vrienden, het Franse volk, over te brengen". Verklarend tot in het diepste van zijn ziel geroerd te zijn door de grote betekenis van zijn aan wezigheid op Duits grondge bied en zijn contact met het Duitse volk, besloot De Gaulle met: „Leve de Duits-Franse vriendschap". De weg van het vliegveld naar Bonn stond onder bewaping van meer dan 6.000 politiemannen, uitgerust met snelie sportwa gens en radio-telefonie-appara- tuur, en gesteund door politie in hefschroefvliegtuigen in de lucht. Kort voor de aankomst vsn do hoge gasten, was de politic in Bonn door een onbekende opgebeld met de mededeling, dat onder de brug over de Rijn, die president De Gaulle op zijn rit naar de Westduitse hoofd stad moest passeren, een tijd bom was aangebracht. Een on derzoek leverde echter geen resultaat op. Overigens was de brug reeds eerder op de moge lijk aanwezigheid van spring stoffen geïnspecteerd. Behalve de politiebewaking waren ook andere voorzorgs maatregelen getroffen. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, waren op de weg van het vliegveld Wahn naar de ambtswoning van de Franse mbassadeur, waar president Dc Gauile zijn intrek zal nemen, ambulance-auto's gestationeerd, terwijl in de ziekenhuizen in Bonn en omgeving chirurgen in gereedheid werden gehouden. De Westduitse politie werd nog geassisteerd door een af deling van de Franse Sureté, die vooral bevreesd is voor nieuwe aanslagen door de O. A. S. op het leven van het Franse staats hoofd. Op zijn rit naar Bonn werd de Franse president, die op het vliegveld reeds was ontvanger met het grootste militaire cere monieel sinds het bezoek van president Eisenhower aan West- Duitsland van drie jaar geleden, door tienduizenden mensen eer hartelijk welkom bereid. Lang zaam reed de stoet van auto's door de met vlaggen, spandoe ken en guirlandes versierde straten der verschillende plaat sen langs de gevolgde route. Zijn gewoonte getrouw beant woordde De Gauile mot opge heven armen de toejuichingen van de mensenmenigte en de talloze, met Franse en Duitse vlaggetjes uitgeruste schoolkin deren. Dinsdagmorgen vroeg zijn van de Amerikaanse luchtmachtba sis Ramstein in West-Duitsland de eerste van een reeks van 25 Amerikaanse transportvliegtui gen naar Perzië vertrokken. In totaal zullen deze toestellen 400 ton aan dekens, tenten en medi sche voorraden naar de ramp gebieden in Perzië vervoeren. De vliegtuigen vertrokken met tussenpozen van een uur. Voorts vertrokken gisteren van de Amerikaanse luchtmacht basis Evreux in Normandië 41 C-130 Hercules-transport vliegtuigen naar Perzië. Met elk toestel werd 13 ton aan goede ren voor hulpverlening ver voerd. De vliegtuigen die vij. Ramstein en Athene vliegen, zuilen ook dokters en verpleeg sters uit de Amerikaanse leger- hospitalen in West-Duitsland naar Perzië overbrengen, be- niettemin op zo grootse wijze nevens 18 voertuigen om het De waarnemend secretaris generaal van de V.N., Oe Thant, heeft dinsdag in een rapport aan de algemene vergadering verklaard, dat in het afgelopen jaar „vrijwel onafgebroken rust en vrede" heeft geheerst langs de grenzen tussen Israël en de omliggende Arabische landen. Het politieleger van de volke renorganisatie speelde zijns in ziens hierbij een beslissende rol. Het aantal incidenten te land was ongeveer hetzelfde als in het voorafgaande jaar, maar het aantal schendingen van het luchtruim der betrokken landen was van 242 tot 422 toegenomen. Ook was het aantal incidenten in de territoriale wateren toege nomen, en wel van 79 tot 129. Vijf leden van het politieleger verloren het leven, waardoor het aantal gesneuvelden bil dit leger tot 57 steeg. Op 31 juli telde het politie leger 5.133 militairen, afkomstig uii Noorwegen, Zweden, Dene marken, Zuid-Slavië, Brazilië, Canada en India. Het onder houd van het leger kostte in 1961 18,645.545 dollar. In 1962 mocht maandelijks gemiddeld 1.625.000 dollar worden uitge geven. Het totale bedrag dat een aan tal landen nog aan bijdragen voor het politieleger moet be talen, beliep eind juni bijna 30 miljoen dollar, aldus Oe Thant. transport van het vliegveld van Teheran naar de rampgebieden te verzorgen. In antwoord op vragen heeft het A. N. P. van het ministerie van Buitenlandse Zaken verno men, dat na het telegram van deelneming, dat de Koningin aan de sjah van Perzië heefl gezonden, nu ook de Nederland se regering in een telegram haar „zeer oprechte gevoelens van deelneming en medeleven met de getroffenen" heeft mee gedeeld aan de Iraanse regering. Zoals reeds bekend is, heeft het Nederlandse Rode Kruis reeds hulp aan de door de aard beving getroffenen verleend. De Nederlandse ambassadeur in Teheran heeft nu ook opdracht gekregen om met de regering van Iran in contact te treden teneinde na te gaan in welke vorm (geld of goederen of wel licht anderszins) door de Neder landse regering hulp kan wor den geboden. Eerder heeft de Nederlandse ambassadeur in Iran reeds be richt, dat voor zover bekend is. niemand van de Nederlandse kolonie lichamelijk letsel heeft opgelopen. De Nederlandse ko lonie heeft eveneens voor zover bekend ook geen ma teriële schade geleden. In de buurt van bad Hersfeld in de Westduitse deelstaat Hes sen zijn twee Oostduitse soldaten dinsdag met medeneming van hun wapens over de gretig naar West-Duitsland gevlucht.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1