De ramp in Perzië Verklaring van Oe Thant Nederland verhoogt de bijdrage aan minder ontwikkelde landen Alg ene DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5693 MILITAIR IN NIEUW-GUINEA VERONGELUKT TWEE MILITAIREN OP NIEUW-GUINEA ONGEVAL GEWOND BIJ RUSSISCHE WAPEN LEVERANTIES AAN CUBA WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN KATANGA AANVAARDT OE THANTS PLAN HET WEER AUSTRALIE VERTROUWT OP BIJSTAND VAN BONDGENOTEN VOOR OOST NIEUW-GUINEA He komende De Gaulle aan Het plan-Spaak bezoek van West-Duitsland Ftonkeiing by abonnement; Terneuzen DJreeteür-Hoofdre3aeteür I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 46,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Alleen al in twee dorpen zijn minstens -1500 mensen omgeko men bij de verschrikkelijke aard beving, die Perzië in de nacht van zaterdag op zondag heeft ge teisterd. De beide getroffen dor pen in West-Perzië zijn Dares- fahan op rond 160 km van Tehe ran, waar 3000 mensen om het leven zouden zijn gekomen en Avaj, waar 1500 mensen omkwa men. Reddingsploegen, artsen en militairen banen zich op liet ogen blik een weg naar de ver afgele gen bergdorpen. Premier Assa- dollah Alam van Perzië sprak van een „nationale ramp". Een ooggetuige verklaarde, dat liet „hele gebied in ellende is gedom peld". Duizenden liggen op kleed jes te wachten op hulp. Zij bezit ten niets meer. Vrachtauto's en bussen met ge vonden blijven Teheran binnen stromen. De regering heeft be paalde ziekenhuizen aangewezen waar zij verpleegd zullen worden. Men verwacht dat het aantal doden nog zal stijgen. Volgens do jongste onofficiële cijfers zijn meer dan zesduizend Bij een verkeersongeval op 30 augustus j.I. is de vliegtuig- maker-magazijnbeheerder der tweede klasse F. T. A. M. Hooy- mans dermate ernstig gewond, dat hij op 31 augustus aan deze verwondingen is overleden. De begrafenis met militaire eer vond zaterdag j.I. te Biak plaats. Betrokkene was 19 jaa~ oud, ongehuwd en afkomstig uit Den Haag. In Hollandia is officieel be kendgemaakt. dat de dienst plichtige soldaten A. J. Schou ten en L. Wieten resp. aan knie en arm licht gewond zijn ge raakt door een ongeval met een karabijn. De beide militairen zijn in het ziekenhuis in Sorong opgenomen. Het is niet bekend, hoe het ongeluk gebeurd is, maar de militaire woordvoerder^ deelde desgevraagd mede. dat er slechts sprake was van een ongeval, dat niets te maken had met enige vijandelijkheden. mensen om het leven gekomen. Militairen zijn nog bezig slachtof fers uit het puin te graven. Premier dr. Assadollah Alam, die maandagochtend met de mi nister van Openbare Gezondheid, dr. Taghi Riahi, per vliegtuig naar het rampgebied vertrok, verklaarde dat een aantal gewon den tijdens de nacht aan hun ver wondingen was bezweken. Maandagochtend vertrokken op nieuw vliegtuigen om medica menten en andere benodigdheden boven de afgelegen bergdorpen af te gooien en steeds meer red dingsploegen, sommige per muil ezel, begeven zich naar het ge bied. Sommige slachtoffers brachten de koude nacht door in tenten of alleen onder dekens. Anderen trachtten zonder enige bedekking in de open lucht te slapen. Het Perzische Rode Kruis meldt dat zich maandag een nieuwe aardbeving heeft, voorgedaan in Hamadan. ongeveer 400 km ten westen t an Teheran. Men kent nog niet do omvang van dc nieu we beting. Premier Assadollah Alam heeft maandagavond meegedeeld dat regeringsfunctionarissen in het door de aardbeving getroffen ge bied het aantal doden nu op meer dan twintigduizend schatten. Nederlandse Rode Kruis helpt Perzië. Hedenochtend wordt de eerste zending goederen, die het Neder landse Rode Kruis heeft klaar gemaakt voor hulp aan de slacht offers bij de aardbeving in Per zië, met het eerste lijnvliegtuig van de K. L. M. gratis naar Per zië vervoerd. Deze eerste zending omvat thans 500 sets bloedplas- ma, 50 tenten voor 400 personen, kleding voor 500 kinderen, 1000 blikjes melk en duizenden stuk ken zeep. Het geheel heeft een waarde van 35.000 gulden. (Girorekening 777 t.n.v. het Ned. Rode Kruis is opengesteld voor bijdragen aan de hulpver lening van slachtoffers in Per zië.) Ook de Nederlandse vereniging „Iran—Nederland" wil hulp gaan verlenen aan P„..;5. Deze vereni ging wil gelden bijeen gaan bren gen die in overeenstemming met de doelstellingen van de vereni ging. ten goede zulten komen aan dooi de recente aardbeving ge troffen onderwijsinstellingen. De vereniging heeft voor het ontvangen van giften tot doel een gironummer 125 94 83) openge steld. ALGIERS: HET VOLK GRIJPT IN Een beeld uit Algiers, waar dc bevolking het vechten moe in groten getale heeft gedemon streerd tegen de. onderlinge ge vechten eir ieder militair verkeer onmogelijk tieeft gemaakt door. de straten te versperren: de on gewapende burgers legden zich op de straten te slapen of gingen op de rijweg zitten. De Sowjet-Unie heeft bij be sprekingen met een Cubaanse afvaardiging onder leiding' van de minister van Industrie, Gue vara. toegezegd wapens aan Cuba te zullen leveren. Het officiële Russische pers bureau Tass zegt in een com muniqué dat Cuba om wapens en deskundigen voor het oplei den van Cubaanse soldaten heeft verzocht met het oog op bedreiging van Cuba van de zijde van „agressieve imperia listische kringen". „Zolang deze imperialistische kringen voortgaan Cuba te be dreigen heeft dit land het vol ste recht de nodige maatregelen te nemen om zijn veiligheid, souvereiniteit en onafhankelijk heid te verdedigen. Cuba's trou we vrienden hebben alle recht dit rechtvaardig verzoek in te willigen", aldus het communi qué. De Sowjet-Unie heeft even eens toegezegd Cuba te helpen bij het opbouwen van een ijzer- ïr.dustrie en bij de uitbreiding van drie ijzerfabrieken. Ook zullen de twee landen voortgaan met de „uitwisseling van hun landbouwervaringen" en zullen Russische specialisten op het gebied van bevlociing, landwinning en waterkracht naar Cuba gaan. Westelijke diplomaten zeiden dat de verklaring hoogstwaar schijnlijk slechts het vermelden van voldongen feiten was. In Cuba zijn onlangs meer dan 20 schepen aangekomen, waarvan sommige in het geheim in de nacht werden gelost. Ook deden geruchten de ronde dai uit an dere schepen Sowjetrussisch personeel in Cuba aan land ging. Waarnemend secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties heelt in zijn inleiding op het jaarverslag, uit te brengen op dc komende zitting van de algemene vergadering die op 18 september begint, verklaard, dat hij de verdeling tussen arm en rijk „veel wezenlijker, ernstiger cn uiteindelijk ook gevaarlijker acht dan dc verdeling van de wereld „op ideologische grond slagen". medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lagere middag-temperaturen. Zonnige perioden maar ook en kele lokale buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Lage re middagtemperaturen. DINSDAG 4 SEPTEMBER n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.42 4.53 5.17 5-28 5.57 6.08 6.07 6.18 WOENSDAG 5 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 5.14 5.29 Terneuzen 5.49 6.04 Hansweert 6.29 6.44 Walsoorden 6.39 6.54 ZON MAAN op onder op onder Sept. 3 5.53 19.25 10.08 21.19 4 5.55 19.22 11.13 21.41 6 5.58 19.18 13.24 22.36 7 6.00 19.16 14.29 23.14 8 6.02 19.13 15.31 9 6.03 19.11 16.28 0.00 10 G.05 19.08 17.18 0-57 Armoede, ziekte, honger en analfabetisme tasten volgens hem niet alleen de waardigheid van de mens aan, maar bedrei gen dc stabiliteit van de rege ringen, doen de spanningen toe nemen en zijn een gevaar voor de internationale vrede. De rijke re landen moeten meer hulp geven en deze hulp zou in steeds grotere mate via'de Verenigde Naties gegeven kunnen worden. De secretaris-generaal der Verenigde Naties noemde de stappen van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie om te komen tot samenwerking in de fuimte wel „enigszins bemoedigend". Dit kon hij niet zeggen van de ontwapening. Hij vond het bij zonder jammer dat Frankrijk niet aan de conferentie te Gene ve deelneemt. Het was echter een gunstig teken, dat de deelnemers aan dc conferentie te Genèvc, ondanks het uitblijven van vor deringen, vastbesloten waren om de besprekingen voort te zetten. Oe Thant meende, dat de kwestie van de stopzetting dei- kernproeven voorrang moet hebben bij liet ontwapenings- overleg, In dit verband steunde hij de voorstellen van de neutrale deelnemers aan dc conferentie te Genève. Over de kwestie Nieuw-Guinea spreekt Oe Thant ir, de inleiding tot zijn jaarverslag het vertrou wen uit, dat de Indonesiscr.- Nederlandse overeenkomst door beidc regeringen zal worden ge ratificeerd en door de algemene vergadering zal worden goedge keurd. Hij voorziet wat dit be treft echter geer, moeilijkheden, en van de uitwerking der over eenkomst verwacht hij niet alleen een ontspanning in het betrok ken gebied, doch ook meer ver trouwen tussen beide landen, die nu de diplomatieke betrek kingen zullen herstellen. Een bijzonder uitvloeisel dezer overeenkomst is, dat voor het eerst in hun geschiedenis, de Verenigde Naties over een uitge breid gebied tijdelijk het uitvoe rende bewind zullen uitoefenen, tot stand gebracht en onder jurisdictie van de secretaris generaal. In een later stadium zullen de Verenigde Naties deel nemen in een bijstand verlenen aan de regelingen, die Indonesië zal treffen voor ],et uitoefenen van het zelfbeschikkingsrecht der bevolking, aldus Oe Thant, die er tenslotte de aandacht op vestigt, dat beide regeringen de kosten van liet V. N.-beheer zul len dragen, dat dus voor de Ver. Naties geen financiële belasting met zich zal brengen. De Katangaanse regering heeft maandag meegedeeld, dat zij het plan van Oe Thant voor de Kon golese „nationale verzoening" cn hereniging aanvaardt. „De behoefte aan hulp in de minder ontwikkelde landen is groot. Wanneer men als doel stelt dat de welvaartskloof tus sen de geïndustrialiseerde en de minder ontwikkslde landen niet wijder mag worden, zullen de bedragen, die in de vorm van hulpverlening beschikbaar moe ten worden gesteld, veel hoger dienen te zijn dan thans het ge- va] is. Hoe groot de behoefte is, valt slechts bij zeer ruwe be nadering vast tV stellen. Het probleem vraagt ecliter een tot dusverre ongekende krachtsin spanning van de hoog ontwik kelde landen". Aldus minister Luns in een nota over de hulp aan minder ontwikkelde landen die hij heeft overgelegd aan de Tweede Kamer. Het hoofdmotief van de Neder landse regering blijft, uitdruk king te geven aan de solidari teit met de bevolking van de achtergebleven landen. Daarom moet de bijstand zodanig zijn, dat deze volkeren in staat wor den gesteld in vrijheid een menswaardig bestaan voor hun burgers te verzekeren. De nota geeft een opsomming van de belangrijkste verande ringen die in de laatste jaren in dc minder ontwikkelde landen zelve plaats vonden. Het inzicht is gegroeid dat nationale pro grammering noodzakelijk is, ge baseerd op de samenhang van de economische en sociale sec toren. Zulke programma's lei den tot betere mogelijkheden voor een evenwichtige groei dan incidentele projecten. Sociale hervormingen krijgen meer aan dacht dan voorheen. Het belang van de menselijke factor in de Volgens een woordvoerder van wilaja-vier zijn bij de schiet partij, die zich zondagavond in dc kasbah van Algiers heeft voorgedaan, ongeveer honderd LAGERE MIDDAGTEMPERATUREN Op dc flank van een naar het oosten wegtrekkend hogedruk- gebied voerden zuidelijke winden maandag zeer warme lucht naar ons land. Hierin kwamen bijna overal maximumtemperaturen voor van boven 25 graden, ter wijl op het vliegveld Zuid-Lim burg de temperatuür tot bijna 30 graden steeg. Tegelijkertijd trok een in diep te toenemende storing over En geland naar het noordelijk deel van de Noordzee. Een koufront hiervan bereikte aan het einde van de middag Zeeland en zal hedenmorgen reeds ons hele land zijn gepasseerd, waardoor de middagtemperaturen weer lager zullen worden maar nog niet beneden normaal. De lucht, wel ke achter het koufront wordt aangevoerd is slechts weinig on stabiel zodat er niet veel buien in zullen voorkomen. De wind neemt tijdelijk nog wat verder toe uit zuidwestelijke richting. personen gedood of gewond. Het juiste aantal kon hij ech ter niet opgeven. Premier Ben Khedda van de voorlopige Algerijnse regering heeft maandag de beschuldi ging geuit, dat militairen van het Franse leger op de bevol king van de kasbah hebben ge schoten. Maandagmorgen was het rus tig in de kasbah, hoewel sol daten van wilaja-vier op daken en in de ingang van gebouwen in stelling bleven. Troepen van wilaja-vier, die de leiding van wilaja-vier in haar verzet tegen het politieke bureau van Ben Bella steunen, hebben zich maandagmorgen uit hun stellingen aan de zee kant van Algiers teruggetrok ken. De Franse ambassadeur en hoge commissaris in Algiers hebben de beschuldiging van premier Ben Khedda inmiddels krachtig tegengesproken. Volgens een woordvoerder van wilaja-vier heeft maandag morgen bij Ain Goucif, 29 km buiten Boghari, een treffen plaats gehad tussen troepen van wiiaja-vier en troepen van Ben Bella. Hierbij werd ook van ar tillerie gebruik gemaakt, aldus de woordvoerder, die niet ver meldde of daarbij slachtoffers zijn gevallen. ontwikkeling en de noodzaak om de bestaande mankracht te mobiliseren en te scholen zijn meer op de voorgrond gekomen. Het inzicht in de eigen ver plichtingen bij de opbouw is groeiende. Naast deze positieve ontwikkeling is in de afgelopen jaren ook een aantal problemen scherper naar voren gekomen. Juist op die problemen dient de hulpverlening zich te richten. In een hoofdstuk dat gewijd is aan het hulpverleningsgebied van de geïndustrialiseerde lan den, wijst minister Luns erop dat de coördinatie van dc inter nationale bijstand verbeterd dient te worden. De ontwikke lingsplannen van de achterge bleven gebieden dienen regio naal met elkaar in verband te Worden gebracht. Recentelijk is vooruitgang geboekt door de oprichting van de commissie voor ontwikkelingshulp van de O. E. S. O. waar uitwisseling van gegevens door de hulpverstrek- kende landen plaats vindt. Ook de consortia van de Wereldbank leiden tot verbeterde coördina tie van de hulp. Voor de verstrekking van ka pitaalshulp stelt Nederland zich op het standpunt dat aan het land dat hulp ontvangt geen voorwaarden gesteld behoren te worden ten aanzien van de be steding van het geld. Dergelijke ongebonden steun is te prefe reren omdat dit de onderont- wikkele gebieden in staat stelt de gelden optimaal te besteden. De regering heeft er echter oog voor dat niet alleen Amerika maar ook een aantal Europese landen de financiële hulpver lening aan voorwaarden bindt. Indien deze tendens zich zou voortzetten, zal het Nederlandse standpunt opnieuw moeten wor den bezien. De nota wijst op de noodzaak particulier kapitaal als finan cieringsbron te mobiliseren. Uiteraard dienen daarvoor pro jecten gekozen te worden waar rendabele investering mogelijk is. De particuliere investeringen lopen echter in een aantal ge vallen terug. De oorzaak Hier van is te vinden in de terughou dendheid als gevolg van poli tieke onrust en het risico van nationalisatie. Met 't oog daar op dient gestreefd te worden naar een internationaal stolsel van garanties. De vraag naar deskundigen neemt meer dan evenredig toe ten opzichte van de vraag naar kapitaal. Hef aantal bevoegde experts dat beschikbaar is, wordt steeds geringer. In dit verband verdient het Ameri kaanse „Peace Corps" bijzon dere aandacht aangezien het zich thans, na enige heroriën tatie, ontwikkelt tot een bruik baar hulpverleningsprogramma. De regering heeft voor wat betreft hulp buiten het konink rijk steeds de voorkeur gegeven aan de verlening van bijstand langs multilaterale weg. Deze voorkeur sluit bilaterale steun niet uitin een evenwichtig programma van Nederlandse be stedingen ten behoeve van min der ontwikkelde gebieden dient aan bilaterale steun een aanvul lende plaats te worden gegeven. In de afgelopen jaren zijn bila terale en multilaterale hulp te zeer het onderwerp geworden van een tegenstelling. De nota zet uiteen waarom er aanleiding is deze tegenstelling minder na druk te geven. Tenslotte geeft minister Luns een overzicht van de acht pro gramma's waaruit het Neder landse hulpverieningsbeleid be staat. Het eerste programma bevat de Nederlandse bijdragen aan de V. N. en haar gespecialiseer de organisaties, waaronder de Wereldbank. De bijdrage aan 't speciale fonds der V. N. zal in 1963 met 50 worden verhoogd, de bijdrage voor technische hulp met 20 °o. Unicef zal een bij drage ontvangen van 500.000, hetgeen een verhoging is met 65 "o. Voorts zal Nederland gaan deelnemen in het wereldvoed selprogramma van de V. N. en de F. A. O. met een bedrag van 5 miljoen voor 3 jaar. Het tweede programma richt zich op hulpverlening via de E. E. G. Nederland zal het vol gend jaar in het ontwikkelings fonds van de E. E. G. een be drag storten van 47,5 miljoen gulden. Voorts wordt in deze organisatie steeds gepleit voor een liberale handelspolitiek ten aanzien van minderontwikkelde landen. In de O. E. S. O. neemt Neder land actief deel aan de onder linge coördinatie van de bilate rale hulpverleningsprogram ma's. Voorts zal een bijdrage worden gegeven voor het pas opgerichte ontwikkelingsinsti tuut dezer organisatie. De bilaterale programma's van technische hulp zullen wor den uitgebreid. Het thans daar voor beschikbare bedrag van 2' miljoen gulden zal in 1963 toenemen tot 3 miljoen ep komt voor 1984 op 3' i miljoen gulden. Voorts heeft de regering beslo ten nieuwe faciliteiten te schep- Australië vertrouwt op dc hulp van zijn bondgenoten in het geval van agressie tegen Oost-Nieuw-Guinea. Dit heeft de Australische minister voor de Australische gebiedsdelen, de heer Hasluck, verklaard op de jaarvergadering van de unie van ambtenaren in Oost-Nieuw- Guinea. Hasluck zeide, dat de Australische regering de ver dediging van dit gebied van hetzelfde belang acht als de verdediging van het Australi sche vasteland. „Australië zal zorgen voor de handhaving van het recht der Papoea's in Oost- Nieuw-Guinea om hun eigen toekomst te bepalen", aldus de minister. De overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië had op de bijeenkomst aanlei ding gegeven tot vragen over de toekomst van de Australische helft van het eiland. De heer Hasluck zei, dat wat in West- Nieuw-Guinea geschiedt, „on zekerheid en verwarring" heeft veroorzaakt „en zelfs een gevoel van verslagenheid teweegge bracht heeft bij een deel der in heemse bevolking in Oost- Nieuw-Guinea". pen voor degenen die zich als deskundige voor uitzending be schikbaar stellen. Onder meer heeft dit betrekking op een lan gere periode van verlof voor overheidspersoneel dat wordt uitgezonden, terwijl overwogen wordt om tijdens de periode van afwezigheid pensioenrech ten en pensioenpremiebetaling door het rijk te continueren. President De Gaulle wordt deze week het eerste Franse staats hoofd in de moderne geschiede nis dat een staatsbezoek 'aan (West-)Duitsland brengt. Het be zoek, dat vandaag begint en zes dagen zal duren, betekent het hoogtepunt van De Gaulles poli tiek voor een FransDuitse ver zoening en het streven om de nauwe samenwerking tussen deze twee landen te maken tot de basis voor een verenigd Europa, dat politiek en militair onafhankelijk is van Amerika en Rusland. Aangenomen wordt dat het Franse staatshoofd krachtig zal aandringen op een nieuwe actie voor een Europese politieke unie, waarbjj hij de volledige steun verwacht van bondskanselier Adenauer voor de Franse opvat- Volgens de „New York Times" steunt bondskanselier Adenauer van West-Duitsland het voor stel van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, om een studiecommissie in te stellen voor het uitstippelen van een gezamenlijke staatkundige, militaire en culturele politiek van de zes E. E. G.-landen. Ade nauer zou willen proberen pre-sident De Gaulle van Frank rijk, die deze week West-Duits land bezoekt, ervan te overtui gen dat dit voorstel de juiste basis voor het begin van een politieke unie behelst. tingen op dit gebied! Franse func tionarissen zijn evenwel van oordeel, dat men niet te hoge verwachtingen mag hebben. Dinsdag en woensdag zullen voornamelijk zijn gewijd aan be sprekingen in Bonn met de bonds kanselier en met bondspresident Lübke. Behalve over de Europese politieke unie zal dan zeker ook van gedachten worden gewisseld over de toetreding van Engeland tot dc E. E. G. en de Westelijke houding tegenover Moskou in zake Berlijn. Een aanvankelijk programma voor het bezoek moesten dc Westduitso autoriteiten herzien, toen president De Gaulle had laten weten, dat hij niet voor vakantie, maar voor zaken naai de bondsrepubliek kwam. Het is zijn wens om zoveel mogelijk met de bevolking in contact te komen. Zo zal hij zes redevoeringen hou den, namelijk in Bonn, Keulen, Dusseldorf, Hamburg, München en Stuttgart. In de staalfabrieken van Thyssen in Dusseldorf zal hij 30.000 arbeiders in hun eigen taal toespreken. Evenals vele Franse officieren van zijn gene ratie beheerst De Gaulle het Duits heel behoorlijk. Zijn twee de rede in deze taal zal hij in Stuttgart voor 25.000 padvinders en leden van andere jeugdorga nisaties houden. Met het oog op de moordaan slag die onlangs op de president werd gepleegd, hebben de West- duitse autoriteiten, naar verluidt het aantal politiemannen dat hun gast moet beschermen, verdub beld.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1