Hevige aardbeving treft Perzië Geen ambities voor gouverneurschap" Nieuw-Guinearaad keurt akkoord met Indonesië goed De gebeurtenissen in Katanga Veel slachtoffers door wervelstorm in Hong Kong Persgesprek met minister Luns HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Meer dan 4.000 doden Minister Korthals: Weeroverzicht Frankering by abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 et. VRIJE MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 18e Jaargang Nr 5692 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (gcén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Zondagavond is te Teheran van officiële zijde medegedeeld dat meer dan duizend personen in de nacht van zaterdag op zon dag in hun slaap om het leven zijn gekomen bij hetgeen de erg ste aardbeving werd genoemd, waardoor Perzië ooit is getrof fen. Volgens "nict-officiële schat tingen bedraagt het aantal do den meer dan vierduizend. De voornaamste beving begon zaterdag te 20.20 uur. De aard schokken hielden de gehele nacht aan. Volgens de eerste berichten zijn gehele dorpen met de grond gelijk gemaakt. Dubbele moord in België Een 23-jarige Belg heeft vrij dag in Hoei twee personen dood geschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De 23-jarige Fernand Menu had vijf jaar geleden zijn 14-ja- rige vriendin vermoord en werd daarvoor tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. Hij werd naar het moderne opvoedings gesticht Marneffe bij Hoei in Z. België gestuurd. Daar werd tij twee maanden geleden wegens goed gedrag in vrijheid gesteld. Vrijdag kwam Menu met een taxi naar Marneffe. Toen op zijn bellen aan het huis van de directeur van het gesticht de deur niet werd geopend, schoot hij een bewaker in de omgeving van het huis dood. Vervolgens stapte hij weer in de taxi en dwong de chauffeur weg te rij den. Op korte afstand vermoord de hij ook de bestuurder van de taxi. Toen de politie hem later in een bouwland had omsingeld, maakte Menu een einde aan zijn leven. VECHTPARTIJ IN LONDEN In de Londense voorstad Dal- ston is het zondagavond tot een botsing gekomen tussen de be volking en mensen, die naar zeggen lid zijn Ivan de Britse Nationale Partij, één der drie uiterst rechtse partijen die zon dag zouden bijeenkomen. De mannen ranselden elkaar be bloede koppen en de partijleden werden in het nauw gedreven na een wilde jacht langs de steegjes van de voorstad. Spoedig daarna braken ge vechten uit in een ander stads deel, waar de beweging van Mosley vergaderde. Nadat deze fascist twee minuten gesproken had moest hij onder politiege- lcide naar zijn auto worden ge bracht onder een regen van ste nen en eieren. Later zette de Britse Nationale Partij in Dalston de vergadering onder politiebewaking voort. Sommige partijleden droegen verband om het hoofd. Politie te voet en te paard stond drie rijen dik rond de verzamelde leden. Het epicentrum van de aard beving lag ongeveer 160 kilome ter ten westen van de hoofdstad Teheran. Het voornaamste ram- pengebied beslaat een driehoek van ongeveer 21.000 vierkante ki lometer, die begrenst wordt dooi de steden Gazvin, Saveh en Ha- madan. Slechts zeventig van de onge veer duizend inwoners van een dorp in de omgeving van Gazvin werden levend uit het puin opge graven. In Teheran zelf werden huizen en gebouwen beschadigd. Enkele inwoners der stad werden ge wond. Een aantal steden, die op onge veer vijftig kilometer van Tehe ran zijn gelegen, werden bescha- didg. Het leger helpt met het red dingswerk. Levensmiddelen, me dicijnen, tenten en dekens zijn naar de getroffen gebieden ge zonden. Ook ambulances met dokters zijn daarheen vertrok ken. Men treft voorbereidingen om met drie lichte vliegtuigen voor raden boven afgelegen dorpen uit te werpen. De gehele route van de Trans- Perzische spoorwegen heeft van hevige schokken te lijden gehad, niet uitzondering van een pro vincie in het noord-oosten en een in het zuid-westen. Er vertrekken dan ook geen treinen meer uit Teheran naai de getroffen gebieden, omdat eerst wordt onderzocht of do spoorbanen niet zijn beschadigd. Ooggetuigen hebben verklaard dat wolken van stof boven het gehele rampgebied in West-Per- zië hangen. Wenende overleven den zoeken tussen de overblijf selen van duizenden ingestorte lemen hutten naar overlevenden. Ook zoeken zij onder de op rijen gelegde doden naar bloedver wanten. Men iron overlevenden tot Allah zien bidden met het ver zoek lien liever ook weg te ne men, dan hen te doen bevinden dat al hun geliefden om het le ven waren gekomen. „Ik dacht dat het einde van de wereld was gekomen", verklaar de en oude boer na de ramp. „Ik werd te middernacht wakker en vóór ik iets kon doen was mijn lemen hut met een vreselijk ia- waai ingestort, waarbij mijn vrouw en mijn grote kinderen werden bedolven. Ik alleen ben er in geslaagd mij met 'n sprong in de tuin in veiligheid te stel len. Maar nu zou ik ook liever dood willen zijn", aldus deze overlevende. Radio Teheran maakte zondag avond bekend dat in het dorp Daresfapan alleen al drieduizend mensen bij de aardbeving om 't leven zijn gekomen. Het Nedelandsche Roode Kruis zal zo spoedig mogelijk 250 sets bloedplasma, 50 tenten en een Bij zijn terugkomst uit de An tillen heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, zaterdagochtend op Schiphol categorisch tegenge sproken, dat hij ambities zou hebben voor het gouverneur schap. „Ik weet dat die geruchten de ronde doen", zo. zei hij, „ik weet ook waar ze vandaan komen, maar ik spreek ze volledig tegen. Wie de overleden gouverneur Winkel zal gaan opvolgen blijft intussen nog een geheim. Deze zaak moet eerst in de konink rijksregering worden behandeld. Op dit moment kan ik er dus nog geen mededelingen over doen." Minister Korthals, die in april 1960 voor het laatst in de Antil len was geweest, was voorname lijk ter bespreking van deze kwestie naar Curagao gegaan. Hij zei thans goede hoop te heb ben dat de benoeming niet al te lang meer zal duren. Gevraagd of hij het wenselijk achtte dat er nu eens een Antil liaanse gouverneur zou komen, zei hij: „Als er een Antilliaan is die er toe bereid eri in staat is, dian zou het gewenst kunnen zijn om hem tot gouverneur te be noemen." De minister bevestigde nog eens. dat hij zich na deze ambts periode uit de politiek wil terug trekken, maar of dit verband hield met spanningen in de V. V. D. wilde hij niet zeggen. Gevraagd wat dan wel de re den van zijn besluit kon zijn, ant- Later afkoeling. Een gebied van hoge luchtdruk dat zich van Engeland via ons land naar de Balkan verplaatste veroorzaakte een fraai weekein de. In vrijwel het gehele land steeg de temperatuur zondag tot boven de 20 graden, waarbij in het zuiden hier en daar 24 gra den werd bereikt. Bovendien was er weinig wind. In Frank- MAANDAG 3 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.10 4.45 5.25 5.35 n.m. 4.23 4.58 5.38 5.48 DINSDAG 4 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.42 5.17 5.57 6.07 n.m. 1.53 5.28 6.08 6.1S ZON MAAN op onder op onder Sept. 2 5.52 19.27 9.04 20.59 3 5.53 19.25 10.08 21.19 4 5.55 19.22 11.13 21.41 5 5.56 19.20 12.19 22.06 rijk werd het nog belangrijk war mer. Nabij de Pyreneeën werd het op sommige plaatsen onge veer 36 graden, terwijl meer noordelijk temperaturen van on geveer 30 graden voorkwamen. Intussen boet het hogedrukge- bied geleidelijk aan betekenis in, terwijl een depressie op het noor delijke deel van de Atlantische Oceaan geleidelijk meer vat krijgt op het weer in West- Europa. Randstoringen ervan bevinden zich boven Engeland en de Golf van Biscaye. Het ziet er naar uit dat deze zich van daag naar Nederland zullen ver plaatsen. Na aanvankelijk warm weer met weinig bewolking, kan later op de dag de bewolking gaan toenemen met geleidelijk naar zuidwest draaiende wind. Hierdoor kan in de middag af koeling van zee zich verder land inwaarts doen gelden. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Later afkoeling. Aanvankelijk weinig bewol king, zwakke wind en warm weer. Later meer bewolking, op de meeste plaatsen evenwel droog. Matige zuidwestelijke wind en enige daling van de tem peratuur. woordde hij voorzichtig: „Ik kan daar zakelijke en persoonlijke re denen voor aanvoeren." Reeds in april had hij het hoofdbestuur van de V.V.D. laten weten, dat hij niet bereid was om een eventuele kandidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer voor de V. V. D. in over weging te nemen. Hij deed dit in antwoord op een desbetreffende vraag, die het hoofdbestuur aan mogelijke kan didaten had voorgelegd. Aan vankelijk had het hoofdbestuur over zijn antwoord gezwegen, maar op een zeker moment moest het dit aan de partij be kend maken. Daarna zochten de centrale besturen uit de 18 kies kringen contact met de minister „en namens deze is mij gevraagd of ik bereid zou zijn om lijst aanvoerder te worden en om in de toekomst eventueel ook het voorzitterschap op mij te nemen van de V. V. D.-fractie. Het hoofdbestuur heeft zich daarbij aangesloten, maar ik ben op mijn standpunt blijven staan, dat ik er niet toe bereid was", aldus de minister. „Hebt u uw besluit wellicht laten afhangen van enkele voor waarden, die u gesteld hebt?, werd hem gevraagd, maar de mi nister antwoordde ontkennend. ..Ik heb 30 jaar in de liberale zaak meegelopen", voegde hij er aan toe, „en ik heb nu mijn be sluit na rijpe overweging geno men. U begrijpt dat ik er dus niet gemakkelijk toe kan of wil overgaan op zo'n besluit terug te komen." Op de vraag wat hij zich voor stelde te gaan doen na zijn ver dwijning uit het politieke leven, zei hij: „Ik heb nog geen plan nen." Over zijn bezoek aan de An tillen zeide minister Korthals, dat hij de uitbreidingswerk zaamheden op de vliegvelden van Curagao en Aruba in ogen schouw had genomen. Eveneens op Curagao, waar de landings banen trouwens ook worden ver beterd, zullen op Aruba binnen kort de grote straalvliegtuigen kunnen landen. Hij memoreerde voorts, dat op beide eilanden bovendien verbe- boutique robert toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende ver wqdering van overtollige haargroei. hoeveelheid dekens naar Perzië zenden. Tevens is besloten giro rekening 777 open te stellen voor giften ter leniging van de nood van de slachtoffers van de aardbevingsramp. Deelneming Koninklijk Huis. H. M. de Koningin heeft zon dag een telegram van deelne ming gezonden aan de sjah van Perzië naar aanleiding van de aardbevingsramp die dit land heeft getroffen, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst zondag avond desgevraagd meegedeeld. Daarnaast heeft de Koningin, zo is voorts meegedeeld, een bedrag ter beschikking gesteld als bij drage ter leniging van de eerste nood. Anti-Castro-Cubanen naar Mexico. Een 300-tal Cubanen, die te gen de regering-Fidel Castro zijn gekant en die een toevlucht hadden gezocht in de Uruguese ambassade te Havanna, zullen in vijf dagen per vliegtuig naar Merida, in Mexico, worden over gebracht. De overbrenging ge schiedt met vliegtuigen van de Mexicaanse luchtvaartmaat schappij „Mexicana de Avia- cion". De eerste groep van 74 vluch telingen, die in hoofdzaak uit vrouwen en kinderen bestond, is reeds naar Merida overgevlogen. Arrestaties op Cuba Een Cubaanse1' legeringsamb tenaar in Havana heeft meege deeld dat op hot gehele eiland 400 Cubanen zijn gearresteerd. Uit kringen die nauw contact met de regering hebben, wordt vernomen dat er een komplot zou zijn ontdekt. Verscheidens personen die met de samen zwering te maken hadden, zou den op ambassades asiel hebben gevraagd. De Nieuw-Guinearaad heeft zaterdagochtend met 12 stem men vóór en 2 stemmen tegen besloten, aan de Nederlandse re gering een gunstig advies uit te brengen over het ontwerp van Rijkswet tot goedkeuring van de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië. Elf der raadsleden, onder wie alle Nederlandse leden, hadden vóór de stemming, die hoofdelijk werd gehouden, de zaal verla ten, teneinde zich zodoende van stemming te onthouden. Dit resultaat werd bereikt na een bewogen vergadering, die na urenlange debatten in grote ver warring eindigde. Er moesten vele stemmingen gehouden worden alvorens de raad tot een beslissing kon ko men. Doordat de helft van het totale aantal aanwezige leden tot tweemaal toe de zaal verliet, ont stond er eenehaotische situatie. De eerste stemming over het uit te brengen advies, die bij handopsteken werd gehouden had tot resultaat, dat negen leden stemden vóór een gunstig advies aan de regering. Voorzitter Solle- wijn Gelpke concludeerde hieruit dat de overige 16 leden daartegen waren en verklaarde daarop dat de raad de regering dus moest ad viseren het wetsontwerp niet vast te stellen. Nadat de vergadering was ge schorst werd evenwel besloten opnieuw te stemmen, nu hoofde lijk, met het vorenvermelde resul taat. Het verloop der stemmingen Nadat bij de behandeling in tweede termijn veie leden van de Nieuw-Guinea-raad van de gele genheid hadden gebruik gemaakt om de Nederlanders, vaak met ontroerde stem, te danken voor hetgeen zij in Nieuw-Guinea tot stand hebben gebracht, verzocht de heer Jouwe hoofdelijke stem ming over liet uit te brengen ad vies. Alle Nederlandse leden, ook voorzitter Sollewijn Gelpke, ver klaarden hierop, zich van stem ming te zullen onthouden en ver lieten de zaai. Zij werden gevolgd door tien Papoea-leden. Het lid Kaisiepo nam nu- de voorzittershamer over, maar hij President Tsjombe van Katan ga heeft in Kamina verklaard, dat Katanga bereid is tot nieuwe be sprekingen met de centrale Kon golese regering, doch „nooit on der druk wil onderhandelen". Een regeringswoordvoerder in Elisabethstad deelde zaterdag me de, dat Katanga maandag (he den) zal antwoorden op het door wnd secretaris-generaal Oe Thant ontworpen plan voor de hereniging van geheel Kongoo. Intussen zijn in Elisabethstad tekenen waar te nemen van een toenemende spanning tussen Ka- tangaanse troepen en die van de teringen worden aangebracht aan de havenwerken en dat er op Aruba een nieuwe chemische fabriek in aanbouw is. Daarmee wordt volgens hem grote voort varendheid betracht. Tenslotte had de minister in Willemstad het probleem van de snelle bevolkingsaanwas der An tillen besproken. „De Nederland se regering heeft zich bereid verklaard om over verdere ont wikkelingsplannen voor de An tillen te spreken", besloot bij en in dit verband stipte hij aan dat daarbij ook naar een oplossing van het werkloosheidsprobleem moet worden gezocht. Verenigde Naties. In zijn rede in Kamina spoorde Tsjombe de be volking aan moed te tonen, nu Katanga voor „zeer netelige pro blemen staat". Hij riep de steun in van alle Katanganen, ongeacht kleur of stam. „De wereld moet weten, dat Katanga nooit onder druk zal onderhandelen en dat alle dreigementen 't Katangaan- se volk slechts in zijn houding zal versterken", aldus Tsjombe. Volgens de Katangaanse rege ring zouden troepen van het Kon golese nationale leger op de mili taire basis Kamina. in midden- Katanga, zijn aangekomen. Deze basis staat onder beheer van de Verenigde Naties, en ligt onge veer 25 km van de stad Kamina. Evariste Kimba, Katanga's mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft tegen de komst van de Kon golese troepen krachtig geprotes teerd bij de V.N.-vertegenwoordi- ger in Leopoldstad, Gardiner, en de Verenigde Naties ervan be schuldigd te willen trachten Ka- tanga voor een voldongen feit te stellen. Waarnemers verwachten dat door de komst van de Kongolese troepen op de basis Kamina de bereidheid van Katanga om in te stemmen met de door Oe Thant ingediende voorstellen tot hereni ging van Kongo, zal afnemen. Ten minste vijftig mensen zijn omgekomen door een wervel storm die HongKong zaterdag ochtend heeft geteisterd. Onge veer 200 personen zijn gewond en nteer dan 15.000 zijn dakloos geworden. De cijfers zijn nog on volledig. De storm heeft de code naam „Wanda". Het lucht- en scheepvaartver keer werd geheel ontwricht. Pas laat in de middag kon het ver keer worden hervat. Tengevolge van windstoten van 140 km per uur werden da ken van huizen gerukt, ruiten vernield en talrijke schepen be schadigd. De meeste doden zijn gevallen in het op ongeveer 15 kilometer van Hong Kong, op het schier eiland Kowloon, gelegen dorpje Sjatin, dat door een reusachtige vloedgolf, die het plaatsje onder drie mter water zette, werd ge troffen. Do wervelstorm heeft acht uur gewoed. Verscheidene schepen zijn gezonken. Een aantal vaar tuigen werd op het strand ge worpen, waar ze door de wervel storm tegen elkander werden gegooid. Het enige voordeel van de wervelstorm was dat hij gepaard ging met een regenval van 15 cm. Als gevolg van de zeer dro ge zomer was in het begin van de vorige week bepaald, dat er slechts drie uur per dag water zou worden verstrekt. kreeg geen kans stemming te laten houden over het advies. De in de zaal gebleven Papoea-leden, o.a. de heren Bonay, Mezet'n en Tanggahma verklaarden, dat on der deze omstandigheden een stemming geen zin zou hebben. „Laten de weglopers maandag onmiddellijk hun paspoorten ha len en zo spoedig mogelijk ver dwijnen", zo riepen zij om het hardst. Het Nederlandse lid Van Zee land kwam daarop in de zaal te rug en stelde voor, de stemming pas maandag te houden. De ver gadering werd daarop voor een kwartier gesehorst en uiterlijk geheel gekalmeerd namen alle leden hun plaatsen weer in. De heer Jouwe trok vervolgens zijn voorstel om hoofdelijke stem ming te houden, in, zodat men nu slechts de hand behoefde op te steken als men wilde stemmen vóór een gunstig advies. Voor de leden, die zich van stemming wensten te onthouden, was er nu geen reden meer aanwezig om de zaal te verlaten. Onder doodse stilte staken ne gen leden de hand omhoog. De heer Sollewijn Gelpke deel de daarop mede. dat het voorstel dus niet aangenomen was en dat derhalve de raad de Nederlandse regering zou moeten adviseren het ontwei p-Rijkswet niet vast te stellen. Onmiddellijk daarop tikte het raadslid De Rijke hem echter op de vingers: de voorzitter had ver zuimd tevoren mede te delen, dat het gevolg van een te gering aan tal vóór-stemmers een negatief advies zou zijn. De heer Sollewijn Gelpke moest zijn verzuim erken- kknen en stelde voor, een nieuwe stemming te houden. Hiermee waren vele leden het echter niet eens. De heer Jouwe liep boos de zaal uit, wederom gevolgd door de Nederlandse leden en enige Papoea-vertegenwoordigers. De achtergeblevenen, aangevoerd door het lid Tanggahma, begon nen wederom hun teleurstelling te uiten over het weglopen van deze vele leden. Een poging van de heer Tanggahma om dc ver trokken leden weer op hun plaat sen terug te krijgen, mislukte echter. „Moeten we Indonesië nu op deze manier laten zien dat we geen orde en rust kunnen hand haven?", zo vroeg het raadslid Tanggahma zich af. Alle pogin gen om de situatie te veranderen mislukten echter. Uiteindelijk bleven veertien leden in de zaal achter onder voorzitterschap van Kaisiepo. Een voorstel om op nieuw te stemmen werd aangeno men, een voorstel om de stem ming tot maandag uit te stellen afgewezen. Vóórdien was een nieuw voorstel om hoofdelijk te stemmen, afkomstig van het Ne derlandse lid Van Zeeland, aange nomen. Wéér werd het stil. Kaisiepo noemde de namen van de veer tien overgebleven leden langzaam op. Alleen hijzelf en de heer Kiri- waib stemden tegen. Vóór een gunstig advies waren de raadsle den Tangahma, Bonay, Womsi- wor. Deda. Onim, Mezeth, Bur- wos! Gobai, Ramandey, Suwae, Samkakai en mevr. Tokro-Hanas- bey. Zo rumoerig en verwarrend als de bijeenkomst eindigde, zo rustig en beheerst waren de eerste de batten. De regeringsgemachtigde de heer Veldkamp beantwoordde de vele vragen die vrijdag door de raadsleden warei) gesteld cn be sloot met een ontroerd vaarwel" aan het Papoea-volk. Dc heer Jouwe vergeleek het vertrek van de Nederlanders met een echtscheiding, echter met wa pens afgedwongen. Hij hoopte dat de geschiedschrijvers niet verge ten te vermelden, dat het Papoea- volk de Nederlanders dierbaar is en altijd dierbaar zal blijven. De heer Tangahma zei te hopen dat de tijd van samenwerking zal terugkeren. De heer Kaisiepoo zei: „Groot, diep en sterk was de liefde van Nederland om het Papoea-volk te ontwikkelen. Ik hoop dat het al- scheid slechts tijdelijk is en dat de liefde van Nederland voor ons eeuwig za] zijn". De heer Bonay zei eveneens ontroerd te zijn door de woorden van de heer Veldkamp. De schei ding is ook volgens hem niet voorgoed. „Willen we elkaar ech ter weer ontmoeten, dan zullen wij zelf onze belangen met hart en ziel moeten behartigen", aldus Bonay. Nadat Jouwe had aangekondigd dat hij weigerde, zijn eigen dood vonnis te ondertekenen en dus noch vóór noch tegen liet ont werp zou stemmen, legden alle Nederlandse leden dezelfde ver klaring af. Zij zeiden dat zij de beslissing voor de Papoea's van zó ingrij pende aard is. aan hen zelf wil den overlaten. Samen met enige andere Papoea-leden die geen stem wensten uit te brengen, sloegen zij, deels van buiten de raadszaal, deels gezeten op de perstribune, de beslissende stem ming gade. INDONESISCH PARLEMENT AANVAARDT NEDERLANDS INDONESISCH AKKOORD. Het Indonesische parlement heeft zaterdag de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea goedgekeurd. Het parlement aanvaardde ook een resolutie waarin de po litiek van president Soekarno inzake Westelijk Nieuw-Guinea werd gesteund. De president werd gemachtigd onderhandelin gen over deze kwestie voort te zetten. De „Muur der schande". Senator Everett Dirksen en Charles Halleck, resp. leiders van de republikeinse fractie in Se naat r-n Huis van Afgevaardig den der Verenigde Staten, heb ben president Kennedy verzocht het sein te geven voor een inter nationale campagne, om rucht baarheid te geven aan de „bar baarse moorden, die aan de muur der schande" (de muur door Berlijn) worden gepleegd. Minister mr J- M. A. H. Luns heeft zich in een zaterdag gepu bliceerd persgesprek met een ver tegenwoordiger van het Westber- lijnse blad .Morgenpost" uitge sproken tegen een scheiding van de economische en de politieke éénmaking van Europa. De Ne derlandse minister van Buiten landse Zaken zei: ,Er bestaat een zeker gevaar dat men de econo mische en de politieke éénmaking van Europa van elkaar scheidt en dat daardoor het gewenste op bloeien van de economische ont wikkeling blijft steken. De econo mische en politieke ontwikkeling zijn zó nauw tezamengeweven dat men ze in een verenigd Europa niet van elkander kan scheiden. Daarom pleiten wij voor een nau we samenwerking in de E.E.G. en in de politieke unie". Minister vindt een uitnodiging aan de regeringsleiders van de 6 E.E.G.-staten voor een reeds in september te houden bijeenkomst voorbarig. „Ik geloof dat pas wanneer de voorbereidende werk zaamheden voldoende voortgang hebben gemaakt over een bepaald tijdstip gesproken kan worden De ministers van Buitenlandse Zaken zouden zeker eenmaal officieel bijeen moeten komen om de kwestie van een eventueel compromis te bestuderen. Minister Luns wil liever niet van Europa als van een soort neutraal blok spreken. „Ik geloof dat een politiek geïntegreerd Europa voor zichzelf en ook voor de wereld van de grootste beteke nis is zonder dat daardoor iets zou veranderen aan onze oriënte ring op de NAVO en Amerika". Minister Luns is verder van mening dat een verenigd Europa een goede invloed zal hebben or belangrijke kwesties zoals die var de hereniging van Berlijn en Duitsland. Een der beste dingen van de tijd na de oorlog noemde minister Luns de Duits-Franse alliantie. „Nederland juicht do Duits-Fran se vriendschap bijzonder toe. Wii hopen daf deze nog nauwer zal worden. Maar daarnaast houden wij liet voor zeer belangrijk dat ook Groot-Brittannië bij de E.E.G en de politieke unie betrokken wordt, omdat het Europa van de zes te klein is", aldus minister Luns in liet persgesprek niet de Westberlijnse ..Morgenpost". Prijsverlaging geneesmiddelen Een farmaceutische industrie in Rotterdam iieeft per 1 sep tember de prijzen voor de mees te van zijn geneesmiddelen met rond 10 procent verlaagd. De jongste prijsverlaging is de derde binnen vier jaar. In totaal variëren deze prijsverlagingen van 20 tot 55 procent, in bet bij zonder voor de geneesmiddelen waarin antibiotica terramycino en tetracyn zijn verwerkt. Terramycinc en tetracyn zijn uitsluitend op doktersrecept bij de apotheker verkrijgbaar.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1