Provinciaal nieuws Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962' TERNEUZEN AXEL HOEX HULST SLUIS VOGELWAARDE IJZENDIJKE ZAAMSLAC Bouwactiviteit in het eerste laar 1962 halfji HA KUIFJE»! KIJKUIT NAAR DE fY?/*-FOLDER grootste prijsvraag Zondagdiensten De pers over Adenauers opmerlungei Het sociaal ziekenhuisbeleid op langere termijn Vragen aan de Minister Ontwerp zieken fondswet ingediend De Westduitse nazirechters OVERDRACHT INDUSTRIETERREIN MEUW-NEUZENPOLDER AAN DE NEDERLANDSCHE DOW MAATSCHAPPIJ N.V. Donderdagmorgen had in een korte plechtigheid ten stadhiuze plaats het passeren van de akte tot verkoop van circa 85ha in- dustriegrond in de Nieuw-Neu- Dow Maatschappij N.V. te Rot terdam. Burgemeester Rijpstra noemde deze Amerikaanse vestiging van groot belang voor Nederland en voor Terneuzen in het bijzonder. Hij sprak zijn dank uit voor de ondervonden medewerking van diverse overheidsinstanties, waar onder het ministerie van Econo mische Zaken, en ook van de grondeigenaren, welke het mo gelijk hebben gemaakt, dat deze transactie op prettige wijze tot stand kon komen. Mr. C. W. Robertson, direc teur-generaal van genoemde N.V., memoreerde de prettige onderhandelingen met het g"- meentebestuur, welke tot de vestiging van een chemisch- be drijf te Terneuzen hebben geleid. Tot slot bood mr. Rijpstra a"an mr. Robertson een blijvende her innering aan in de vorm van do vulpen, waarmede de notariële akte was ondertekend. Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente komt dinsdag a.s. bijeen ter behan deling van de volgende punten: 1. Beëdiging raadsleden. 2. Beëdiging van de gemeente secretaris. de heer A. J. van Pagee. 3. Benoeming wethouders. 4. Benoeming leden raads commissies en vertegen woordigers. 5. Rondvraag. Knaapje liep tegen auto op Na afloop van de zomeravond voetbalwedstrijd HKC—Advendo begaven de talrijke bezoekers zich in drommen huiswaarts. Ter hoogte van de visvijver bij het Zuidersportpark stak het 11-jarig zoontje van de familie Kolijn, wo nende in de Goudenregenstraat, zopder op het verkeer te letten de rijweg over, waardoor hij tegen de auto. bestuurd door de heer J. R. uit Terneuzen, terecht kwam en zich zodanig bezeerde, dat medische hulp werd ingeroe pen. die werd verleend door dok ter Bos, tV&arnh het knaapje per ambulance-wagen naar het Julia- naziekenïiuis werd vervoerd. Lichte aanrijding Gistermiddag te ongeveer half twee had op de Axelsebrug een lichte aanrijding plaats. De heer W. J. uit Terneuzen reed met zijn auto uit de richting Axelsestraat de Axelsebrug over. Daar hij een vóór hem op de brug rijdende wielrijder niet wilde passeren, remde hij af. hetgeen door de be stuurder van een achter hem rij dende vrachtauto, de heer D. E. T.,niet werd bemerkt, tengevolge waarvan de vrachtauto tegen de achterzijde van de auto van de heer J. terecht, kwam, welke in elkaar werd gedrukt. De vracht auto werd aan de voorzijde licht beschadigd. Concert op de Markt Ter gelegenheid van de jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina werd gisteravond door de muziek gezelschappen „Concordia" en „Hosanna" op de kiosk op de Markt een concert gegeven. Een leerzame middag Meer dan dertig personen maakten deze week een reisje naar het Protestants Militair Tehuis te Ossendrecht. De be heerder, de heer De Wit, be groette het gezelschap, waarna hij bijzonderheden vertelde over het tehuis en over het dagelijks bezoek van een 100-tal en tijdens de weekeinden een 2 a 300 mili tairen per avond, terwijl iedere avond een dagsluiting wordt ge houden. Ds. Tissink sprak als leger- predikant over de geestelijke verzorging met de conclusie dankbaar te zijn dit werk te mo gen doen. Voor een predikant is dit ook een leerzame tijd. Ook gebed uit de gemeenten is tot grote steun bij dit werk. Hierna werd het gebouw en de omgeving bezichtigd en werden vervesingen en een rokertje aan geboden Ook werd nog getennist en gebiljart. Mej. Broekhuizen, propagan diste voor Pro-Rege, sprak nog over een eventuele giazenverkoop voor de bouw van nieuwe te huizen. Allo sprekers wezen nog eens op het belangrijke werk van Pro Rege en in het bijzonder over hetgeen door de P. X. T.-kollektan- len tot stand kan worden ge bracht. Voor velen klonk het vertrek van de reisleider, de heer Franc- ke. te vroeg. Het was voor het gezelschap een leerzame middag met een blijvende herinnering. Concert Heden zal door de plaatselijke muziekvereniging „E.N.Z.K." en door de Harmonie Terneuzen en de drumband een concert worden gegeven. Het geheel staat onder leiding van de heer P. Eekman. Na afloop zal er een lampion optocht door het dorp gehouden wórden. 16c Oefeningen van het Pantser-lnfanterie- bataljon. De oefeningen van het 16e Pantserinfanteriebataljon zal >p maandag 3 september 1962 wor den besloten met een défilé van het bataljon en aansluitend daar op een taptoe van het fanfare korps der Limburgse Jagers in de gemeente. Het défilé vangt aan om 19.30 uur op het Marktplein te Hulst, de route die de troepen lopen c.q. rijden is Stationsstraat, Gentse straat, Marktplein, Kleine Ba- gijncstraat, Steenstraat. Het défilé zal bestaan uit een lopend en een lijdend gedeelte. Nadat het fanfarekorps der Limburgse Jagers, dat het défilé muzikaal begeleidt, zich in cere monieel tenue heeft gestoken, begint de taptoe op het Markt plein. De duur van de taptoe is ongeveer een uur. In verband met het défilé en de taptoe zal vanaf 19.15 uur het verkec over c'.e Gentscstraat, Marktplein, Kleine Bagijnestraat er Steenstraat in beide richtin gen gesloten zijn. Vergadering gemeenteraad. Dinsdagavond komt de ge meenteraad van Sluis in zijn nieuwe samenstelling bijeen. De Stichting Zeeuwsch-Vlaants Borgstellingsfonds te Terneuzen verzoekt de gebruikelijke bij drage te verhogen tot 3 cent per inwonc B. en W. menen, gelet op hoi grote nut van dit fonds, dat deze verhoging gerechtvaar digd is. Het schuttersgilde „Willem Teil" wil ook deze winter weer gebruik maken van de Raadhuis kelder. Het college stelt voor om dit verzoek in te willigen op de zelfde voorwaarden als volgend jaar. Afwijzend slaat het college tegenover een verzoek van :1e Vereniging voor Instrumentale Muziek te Middelburg om een bijdrage te verstrekken in een geraamd tekort van een sym fonie-concert dat op 9 november in Middelburg gegeven zal wor den. Volgens het college is hier bij geen aanwijsbaar gemeente belang aanwezig. Militairen oefenden. De militairen, die sinds maan dag in deze en omliggende ge meenten gelegerd zijn, hebben in do afgelopen dagen een druk oefenprogramma afgewerkt. Be grijpelijk dat deze manoeuvres veel belangstelling trekken en de bevolking doet haar uiterste bost om het de soldaten naar de zin te maken. Zondagmiddag treedt een elftal van de militairen aan tegeh Vogelwaarde I op het voetbalterrein te Boschkapelle. Voor zondagavond staal 'n dans avond op het programma in café Heijens te Boschkapelle. Gemeenteraad. Donderdagavond kwam de raad bijeen. Nadat enkele inge komen stukken voor kennisge ving waren aangenomen had de beëdiging plaats van de heer B. A. H. Weterings als waar nemend ontvanger. Het Zeeuws-Vlaams Borgstel lingsfonds kreeg op haar verzoek een jaarlijkse bijdrage van 3 cent per inwoner. Met een voor stel van B. en W. tot ruiling van een paar stukjes grond met mevr. G. Wijffels en P. B. Taelman en tot aankoop van 50 m- grond van W. Willemsen in verband met de voorgenomen bouw van bejaar denwoningen aan de Boulevard, kon de raad zich verenigen. Voor de aankoop van een foto- copieerapparaat werd een cre- diet verleend van 450, In verband met de sanering van de Zuidstraat werd besloten de woning van de heer C. de Greve aan te kopen voor de som van ƒ3.375,—. Daar het dc laatste vergade ring was in deze zittingsperiode wees de voorzitter er op. dat deze periode hem zeer veel ge noegen heeft gedaan. Hij wees er op dat in deze raad veel be grip was voor elkanders stand punt en dankte de leden voor de grote steun, die hij in deze eer ste periode van zijn ambt heeft ondervonden. Daar de heer F. Tazelaar niet terugkeert, nam hij afscheid van hem en dankte hem voor de eerlijke en objec tieve wijze waarmede hij de be langen der gemeente heeft ge diend. Hem werd een herinne ring aan deze zittingstijd (9 ja ren) aangeboden. Wethouder Termote zei, dat het hem speet dat de heer Taze laar de raad gaat verlaten en wees op de grote steun die hij vooral in de vorige zittingsperi ode steeds van hem heeft onder vonden. De heer J. Cornelis dankte de burgemeester voor zijn wijze lessen. Wethouder Van Rijen zeide dat een „wijze buurman" van hem heengaat. De heer Tazelaar zeide dat de eerste zittingsperiode niet altijd strookte met zijn principes. De tweede periode onder uw voor zitterschap was gelukkig anders. Ik heb de raad willen dienen als Christen, aldus spreker, en ik was verheugd toen het ambts gebed werd ingesteld. Het heeft hem getroffen dat de K. V. P.- leden altijd oog hebben gehad voor de belangen van de kleine groepering in de gemeente. Hij had veel waardering voor de grote eerlijkheid van de voor zitter. Spreker hoopte dat God de raad de kracht en wijsheid mag geven om in de komende periode de belangen van onze ge meente op de juiste wijze te behartigen. Eervol ontslag burgemeester. Bij K. B. is per 1 oktober van dit jaar op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Zaamslag aan de heer H. D. Trimpe. met dank betuiging voor de diensten door hem in die functie bewezen. Uit gegevens van het Centraal Eureau voor de Statistiek blijkt, dat in het eerste halfjaar 1962 aan woningen en andere gebou wen zonder normaal onder houd en werken minder dan 2.0001 voor een bedrag van ƒ1.373 min, werd geproduceerd. In lopende prijzen is dit ƒ32 min. of 2 pet. minder dan in het eerste halfjaar van 1961. Dit achterblijven van de produktie komt geheel voor rekening van het ongunstige eerste kwartaal 1962. De produktie in het twee de kwartaal van dit jaar was namelijk 91 min. of 12 pet. ho ger dan in het overeenkomstige kwartaal van 1961. In de sector woningbouw be droeg de produktie in de eerste zes maanden van dit jaar ƒ668 min. Dit is ƒ60 min. of 8 pet. minder dan in de overeenkom stige periode van 1961. Voor enkele andere sectoren luiden de produktiebedragen als volgt: bedrijfsgebouwen voor de nijverheid ƒ229 min. (stijging ƒ10 min, of 5 pet.), bedrijfsge bouwen voor handel en verkeer ƒ121 min. (daling 3 min. of 2 pet.), gebouwen voor gezond heidszorg en hygiëne 40 min. (daling 3 min. of 7 pet.) en scholen ƒ126 min. (stijging 23 min. of 22 pet.). Het nog te produceren bedrag steeg van f 2.325 min. op 1 juli 1961 tot 2.753 min. op 1 juli 1962. Een stijging van 428 min. of 18 pet. Dc stijging van 1 april 1962 tot 1 juli 1962 bedroeg slechts 16 min. Op werken met een bouwsom van 10.000 en meer woningen en andere gebouwen) waren op 1 juli 1962 119.700 arbeiders werkzaam tegen 116.700 op 1 juli 1961. Voor de woningbouw zijn deze aantallen resp. 64.500 en 66.100. Gedurende het eerste halfjaar 1962 weiden 41.710 woningen in uitvoering genomen (eerste half jaar 1961: 53.265). Hiervan was 553 pet. opgedragen door parti culieren. Het aantal voltooide woningen bedroeg 34.716 (eerste halfjaar 1961: 37.890), waaronder 11.059 of 32 pet. niet gesubsidi eerde woningen (eerste halfjaar 1961: 19 pet.). Aan weg- en waterbouwkun dige kapitaalswerken werd in het eerste halfjaar van 1962 voor 365 min. geproduceerd. Dit is 25 min. of 7 pet. meer dan in de overeenkomstige periode van 1961. met de van het jaar! RIJKSWEG 13 WORDT VERLICHT Ce rijksweg tusse i Den Haag en Rotterdam, de rijksweg nr. 13, wordt verlicht. Ter hoogte van Overschic brandt de (natrium) verlichting reeds: Een nieuwe stap om het verkeer op deze drukste snelweg van ons land veiliger te maken TERNEUZEN Van zaterdagmiddag 12 uur lot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno- nomen door dokter K. J Hoving, Axelsestraat 27, tel. 2445. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis: Zr. A. van Ravels, Leeuwenlaan 31, tel. 2706. AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 777. DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt dc praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. Cij- souw te Sas van Gent. De moeste Westduitse kran ten kritiseren bondskanselier Adenauer wegens zijn uitlatin gen over de Europese Politieke Unie en de Britse rol hierin. De ze opmerkingen op een tele visiepersconferentie twee dagen geleden zijn voor De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft het advies van de Sociaal-Economische Raad (S. E. R.i gevraagd over twee vraagstukken, waarvoor de rege ring zich bij het ontwerpen van het sociaal beleid op langere ter mijn gesteld ziet, te weten ener zijds het vraagstuk van een voorziening in de zware genees kundige risico's en anderzijds over de uitkeringskant van het zogenaamde gehandicaptenvraag- stuk. Naar het oordeel van de be windsman dient de bestudering van deze beide vraagstukken te geschieden in het licht van de eco nomische mogelijkheden en van alle kostenverhogende factoren, waarvoor de volkshuishouding in de komende tijd nog gesteld wordt. ..Zolang geen verantwoorde op lossing kan worden geboden voor de zeer zware lasten, die uit hoofde van ernstige, langdurige ziekten en gebreken op iedereen kunnen komen te drukken en door niemand zonder bijstand van de overheid of van derden kunnen worden gedragen, zolang is ook het vraagstuk van de ver zekering tegen geneeskundige ri sico's voor het Nederlandse volk nog" niet tot oplossing gebracht," aldus minister Veldkamp in zijn adviesaanvraag. De bewindsman zegt het in overeenstemming te achten met de beginselen van maatschappe lijke solidariteit en persoonlijke verantwoordelijkheid indien in de huidige maatschappelijke or- ganisatie deze zeer zware lasten tot object van een de gehele be volking omvattende sociale ver zekering zouden worden ge maakt. waarbij tegenover het recht op uitkering de plicht tot premiebetaling staat. Minister Veldkamp is van oordeel, dat een twee aagen dwingend overheidsingrijpen ter C dc Frank- zflirp uprantwnnrd ic en ze&t in furter Rundschau aanleidin" aan te dringen op het aftreden van de kanselier. Het blad schrijft dat een grote meerderheid in de bondsdag en vooraanstaande ministers onder wie minister van Buitenlandse Zaken. Schroder, er voorstander van zijn dat Groot-Brittannië volledig lid van de voorgenomen Europese Politieke Unie wordt. Het ziet ernaar uit dat Adenauer met. zijn aanval op Britse deelneming aan de Europese Politieke Gemeen schap ook de Britse toetreding tot de gemeenschappelijke markt, dat hij formeel accep teert, wilde torpederen. Het is geen excuus te zeggen dat de kanselier te oud is en niet meer op de televisie moet verschijnen. Een politicus die niet meer in het openbaar kan verschijnen moet men zijn welverdiende rust geven, met vriendelijke dwang indien er geen andere mogelijk heid is, aldus het blad. Het onafhankelijke Hamburg- se blad Die Welt verklaart dat uit de publikatie van een deel van MacMillans brief aan Ade nauer blijkt dat de Britse pre mier in tegenstelling tot wat de bondskanselier had gezegd geen tegenstrijdige verklarin gen over de houding van zijn land tegenover de politieke unie heeft afgelegd. zake verantwoord is en zegt in zijn advies-aanvraag voornemens te zijn de totstandkoming van een wettelijke geregelde volks verzekering voor zware genees kundige risico's te bevorderen. Bij de omschrijving van de groep van personen, waarom het hierbij gaat, valt naar de mening van minister Veldkamp in de eerste plaats te denken aan de gebrekkigen met ernstige aange boren gebreken van lichamelijke en geestelijke aard, alsmede aan geesteszieken, die een langdurige verpleging en verzorging behoe ven. Ook dient hierbij te worden gedacht aan een aantal chronisch lichamelijk zieken, o.m. patiën ten, lijdende aan een aandoening van het centraal zenuwstelsel en voorts al degenen, die hetzij door gewrichtsverstijvingen, verlam mingen en anderszins een lang durig bestaande érnstige functie stoornis van het bewegingsappa raat hebben. In de advies-aanvraag aan de S. E. R. zegt minister Veldkamp voorts, dat de volksverzekering, voor wat de premieregeling be treft. zou kunnen aansluiten bij de algemene ouderdomswet en andere volksverzekeringen. De kosten, aan deze verzekering verbonden, worden geschat op 200 miljoen per jaar. De bewindsman acht het van belang, dat in het kader van deze geschonkln aan de revalidatie. Hij verzoekt de S. E. R. voorts in zijn advies de vraag te willen be trekken in welke mate de tot standkoming van een dergelijke volksverzekering van invloed moet zijn op de bestaande zieken fondsverzekering. Met betrekking tot het vraag stuk vdn de uitkeringen voor ge handicapten zegt minister Veld kamp zich af te vragen, of het geen aanbeveling verdient, indien besloten zou worden de arbeids ongeschiktheidsverzekering uit te breiden tot zelfstandigen, deze uitbreiding nog verder te doen strekken en met name daarbij te betrekken de gehandicapten die dat reeds zijn van hun jeugd af. Dit zou betekenen dat de arbeids ongeschiktheidsverzekering tot een volksverzekering zou moeten worden omgebouwd, waarom trent de minister graag het ad vies van de S. E. R. zou verne men. „Met name het karakter van de risico's, die hier aan de orde zijn, en in het bijzonder de groep waarom het gaat. motiveren dat een deel van de middelen voor beide volksverzekeringen ten bate zou komen van de overheid," aldus minister Veldkamp. Ten slotte nog verzoekt de bewinds man het oordeel van de S- E. R. over prioriteit en „timing" van de verschillende aan de Sociaal- Economische Raad voor Advies voorgelegde sociale verzekerings- Drojecten, die de regering, ter afronding van het bestaande stelsel van sociale zekerheid, nog wenselijk acht. GROTE VERONTRUSTING ONDER DE VEEHOUDERS Volgens het lid van de Tweede Kamer de heer Kodde (S. G. P.) is er een zeer grote en ernstige verontrusting onder de veehou ders ontstaan, omdat bij de be strijding van de abortus Bang veestapels in beslag worden ge nomen. Het Kamerlid heeft de minister van Landbouw en Vis serij, mr V. G. M. Marijnen, schrif. telijk gevraagd of dit hem be kend is. Ook heeft hij de minister gevraagd of het hem bekend is, dat bij de bestrijding van de abor tus Bang drachtige en zelfs hoog- drachtige dieren worden afge slacht. De heer Kodde wil weten, wie tot deze handelingen opdracht heeft gegeven en wie verantwoor delijkheid draagt voor de uitvoe ring ervan. Hij heeft de minister verzocht maatregelen te treffen, dat de abortus Bang op andere, niet-stuitende, wijze wordt bestre- verzekering aandacht zal worden den. i w 29. In een afgelegen gedeel'e van de stad, dicht bij de stadsmu ren, ligt een klein huisje, waar de ouders van Nouras wonen. Aange zien Nouras echter niet bij daglicht daarheen wil gaan, stelt hij Victor voor enkele uren rust te nemen in de schaduw van de stadsmuren. En zoals velt- inwoners van de stad, strekken de beide mannen zich op een afgelegen plek in het zand uit. Nouras wil 's avonds proberen om contact met zjjn Suleika tc krij gen en daarom over de muur van de tuin van El Battaur klimmen. Victor echter raadt hem dit af. aangezien lijj dit voor twee man een te riskante onderneming vindt. van zijn mannen in de stad te bren gen en dan lo trachten om in de tuin door te dringen. Maar in ieder geval wil Nouras dezelfde nacht nog naar het huis van zjjn vijand om daar poolshoogte te nemen. Al pratende is het intussen lang zaam hand donkerder geworden en Hij weet dan ook Nouras Ie over-1 nu acht Nouras het ogenblik ge tuigen om eerst m. hei G I komen nar, iiel huisje van zijn ouders tc gaan. Wanneer ze daar aangekomen zjjn, klopt Nouras op de deuib Even later opent een oude vrouw de deur. Ze kan een kreet van verrassing niet weerhouden, als ze zo plptseling haar zoon voor zich ziet staan. „Stil moeder!" waarschuwt Nou ras. terwijl hij Victor achter zich naai binnen nekt. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp ziekenfonds wet dat, zo staal in de memorie van toelichting, in de eerste plaats de bedoeling heeft het tot dusver op dit terrein nog gel dende bezettingsrecht te vervan gen. De structuur van het zieken fondswezen en de uitgangspun ten van het geldende recht een verplichte verzekering voor werknemers met vrijheid van artsenkeuze, ziekenhuis- en zie- kenlondskeuze blijven gehand- haald, zo verklaart de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr. G. M. J- Veldkamp, in de toelichting. De verplicht verzekerden krij gen het recht in beroep te gaan bij de raden van beroep, als z.ij het niet eens zijn met een beslis sing van een ziekenfonds. Bij ver schil van mening over de ver strekkingen van een fonds moet de verplicht verzekerde zich eerst wenden tot de ziekenfondsraad. Ook de vrijwillig verzekerden (anderhalf miljoen mensen zijn aangesloten bij de vrijwillige re geling) krijgen premies naar draagkracht die voor het gehele land gelden i.p.v. zoals tot dusver één tarief per zieken fonds. De minister zegt in zijn memorie van toelichting, dat de tarieven voor de vrijwillig verze kerden thans grote verschillen vertonen: deze variëren van iets meer dan ƒ2,tot ongeveer 3,50 per week per verzekerde- Invoering van de premie naar draagkracht betekent dat verze kerden met lage inkomens een kleinere premie gaan betalen. Of in hot geheel geen premie. Voor anderen zal de premie onder de nieuwe regeling hoger uitvallen. De minister zal nog nadere be palingen vaststellen over het aantal inkomensklassen bij de vrijwillige verzekering en over de premie die in elk van de klas sen verschuldigd is. Ziekenfondsen mogen zich niet meer bezig houden met de ex ploitatie van poliklinieken en dergelijke en ook geen opticiens- bedrijven oprichten. De minister vindt het namelijk niet wenselijk dat de ziekenfondsen zich op eco nomisch terrein begeven. Situa ties die op 1 januari van dit jaar reeds bestonden kunnen worden gehandhaafd. De minister wil verandering brengen in de samenstelling van de ziekenfondsraad. Deze zal vol gens het ontwerp bestaan uit werkgevers, werknemers en leden aan te wijzen door de Kroon. Ziekenfondsen en mede werkers van ziekenfondsen zullen dan niet meer in de raad verte genwoordigd zijn. ter wille van zuivere verhoudingen. Men moest vaak adviezen uitbrengen in zakën, waarin men zelf partij was. u ut.k .ik," De taak van de Ziekenfonds raad wordt eveneens beperkter. De minister vindt bijvoorbeeld dat volksgezondheidsaspecten van het ziekenfondswezen thuis horen bij de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Een afbake ning van de taak van deze colle ges acht de minister dringend gewenst. De minister kondigt in de me morie van toelichting aan dat hij zeer binnenkort de Sociaal-Eco nomische Raad advies zal vragen over een volksverzekering voor zware geneeskundige risico's. De S. E- R. zou zich moeten uitspre ken over de wenselijkheid van een dergelijke volksverzekering, de wijze van financiering, en de consequenties die zo'n verzeke ring heeft voor de bestaande zie kenfondsverzekering. De minister zegt in zijn memo rie van toelichting ook dat men de verplichte ziekenfondsverze kering voor anderen dan loon- trekkenden beneden de inko mensgrens, terecht zou kunnen zien als een aanvuiling op de so ciale zekerheid, die deze groep heeft in de verplichte ouder- doms-, weduwen- en wezen- en kinderbijslagverzekering. ,,Ta] van kleine zelfstandigen en andere niet onder de huidige verplichte verzekering vallende personen ontberen vaak in tijden van ziekte de nodige middelen om hun gezondheid redelijk te ver zorgen. Reeds een niet al te ern stige ziekte met operatie e.d. vormt in de gezinnen van vele der hier bedoelde personen een ernstige calamiteit. Niet allen komen er toe zich voldoende te verzekeren, mede omdat tot dus verre bij de vrijwillige zieken fondsverzekering de premiehef fing niet naar draagkracht ge schiedt en procentueel zwaar drukt voor, de verzekerden met lage inkomens. Twaalf Westduitse rechters en openbare aanklagers, die des tijds hebben meegewerkt aan het vellen van onrechtvaardige dood vonnissen door nazirechtbanken, hebben aan het verzoek van de Duitse bondsdag om af te tre den niet voldaan. Het Duitse lagerhuis verzocht op 30 juni aan deze rechters af te treden met behoud van volledig pen sioen. Een rapport van het ministerie van Justitie meldt dat 149 rech ters en officieren van Justitie zich wel hebben teruggetrokken. - De 33-jarige mevrouw Jean Rook, moeder van zes kinderen, in de Engelse gemeente Derby, die haar jongste kind, een meisje van een maand, had aangeboden in ruil voor een woning, heeft verscheidene aanbiedingen voor een huis gehad zonder- dat lop het ruilvoorste-t werd ingegaan. Het gezin kan dus verenigd blij ven.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2