Bimsenlands nieuws De Europese politieke unie BEURSO VERZICHT RADIO EN TELEVISIE Het verbond Rode Pimpernel Vrijdag 31 augustus 1962. DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Indexcijfer van het levensonderhoud in juli vijf punten gedaald Bondsregering doet beroep op Moskou te streven naar vermindering van spanning om Berlijn DE AMERIKAANSE KERNWAPENPROEF OP GROTE HOOGTE GRENSPOST BIJ HONG KONG WEER OPEN Nederlandse tabletten in Zweden als verdovend middel verkocht COMMUNISTISCHE ADHESIE AAN CAMBODJAANS VOORSTEL BEN CHEDDA STELT VOOR OP 9 SEPTEMBER VERKIEZINGEN TE HOUDEN BRAND IN ECUADOR VERMOEDELIJK VEROORZAAKT DOOR DRONKEN KOOPLIEDEN In Peru verongelukt vliegtuig gevonden STAMMENSTRIJD IN KENIAAS-ETHIOPISCH GRENSGEBIED AMERIKAANSE MILITAIRE SLACHTOFFERS IN ZUID-VIETNAM Vereniging Volksonderwijs De Britse regering beschouwt de steun van West-Duitsland voor een volledige Britse toetre ding tot de Europese instellingen als ongewijzigd, de jongste uitla tingen van bondskanselier Ade nauer in een televisievraagge sprek ten spijt, aldus hebben wel ingelichte kringen in de Britse hoofdstad woensdag gezegd. De bondskanselier zei dinsdag in dit interview, dat Groot-Brit- tannië tot de Europese Economi sche Gemeenschap zou moeten toetreden zonder dat het noodza kelijkerwijs meedoet aan de, nog niet gevormde, Europese politie ke unie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken deelde hierop mee, dat de Britse ministers altoos volko men duidelijk hebben gesteld, dat Engeland uiteindelijk zowel tot de politieke unie als de ge meenschappelijke markt wenst toe te treden. In officiële kringen in Londen betreurde men het, dat de 80- jarige Duitse staatsman openlijk een onjuiste weergave van het herhaaldelijk duidelijk gemaakte Britse standpunt heeft gegeven en dat hij verklaringen van pre mier MacMillan voor het parle ment onjuist had uitgelegd, door deze te plaatsen naast een parti culiere brief van de Britse pre mier. Als antwoord deed het Fo reign Office de ongebruikelijke stap een gedeelte uit de brief van MacMillan openbaar te maken. Hierin werd in niet mis te ver stane bewoordingen de Britse wens geuit om mee te helpen bij de vorming van de Europese Po litieke Unie, nadat de onderhan delingen met de gemeenschappe lijke markt met succes zijn be kroond. De algemene reactie in offi ciële kringen was om aan de ge- nele affaire niet teveel belang te lechten, omdat de bondskanse lier zijn opvatting over deze aan gelegenheid al meermalen had kenbaar gemaakt. Men was van mening, dat Adenauer hierbij meer en meer geïsoleerd raakt van de stand punten van het grootste gedeelte der Westduitse regering en van ■ijn partij. De Britse regering was door het Westduitse kabinet tevoren reeds op de hoogte ge bracht van de televisie-uitzen ding. I Na de vrij sterke stijging met 3 punten in juni van het prijs indexcijfer van het levensonder houd van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maan delijks door het Centraal Bureau oor de Statistiek wordt samen gesteld op basis 1951 100, volg de in juli een forse daling met 5 punten. Het indexcijfer inclu sief A.O.W./A.W.W. daalde van 134 medio juni tot 129 medio juli en het indexcijfer exclusief A.O.W./A.W.W. van 129 tot 125. Tot deze daling droegen ver- chillende factoren bij. Zo daal den in de sector voeding de in dexcijfers voor aardappelen, fruit en margarine, terwijl de sector kleding als gevolg van de uitverkoop eveneens een daling vertoonde. De verhoging van de A.O.W.- uitkeringen bij een gelijkblijven de premie veroorzaakte een da ling van het indexcijfer voor ouderdomsverzekering. Voorts oefende de belasting verlaging een belangrijk dalende invloed uit op het totaal index cijfer. Tegenover de genoemde dalingen gaven de indexcijfers voor groenten en voor vaste brandstoffen een stijging te zien. De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, heeft woensdag in Moskou een nota overhandigd, waarin de bondsre gering een beroep doet om te streven naar een vermindering van de spanning om Berlijn. De regering heeft dergelijke nota's tot de V. S-, Engeland en Frank rijk gericht. Het beroep om te streven naar een vermindering van de span ning om Berlijn, dat de West duitse ambassadeur woensdag in Moskou heeft overhandigd, was vervat in een brief van bonds kanselier Adenauer aan premier Chroesjtsjef. Adenauer drong er bij de Sowjet-premier op aan de menselijke rechten in Berlijn te herstellen en te bewerkstelligen, dat gruweldaden, als zich in de laatste dagen in Berlijn hebben voorgedaan, zich niet zullen her halen. Volgens welingelichte kringen heeft Adenauer er vanaf gezien een gelijkluidend beroep te doen op de regeringsleiders van de drie grote westelijke landen, om dat hij ervan uitgaat dat eerbie diging van de menselijke rechten voor de westelijke landen iets vanzelfsprekends is. Hij heeft er daarom mee volstaan aan presi dent Kennedy, premier MacMil lan en president De Gaulle af schrift van zijn brief aan Chroes jtsjef toe te zenden, met een be geleidend schrijven. De voornaamste Westduitse re geringswoordvoerder, Von Hase, verklaarde woensdag in Bonn, dat hij gepoogd had Adenauers opmerkingen over de brief van MacMillan uit de tevoren opge nomen televisie-uitzending ge schrapt te krijgen. De televisie zender, „Freies Berlin", had dit echter geweigerd. Volgens Von Hase had de kan selier zich gerealiseerd, dat hij verkeerd was ingelicht over de verklaring van MacMillan voor het Britse Lagerhuis. Hij had toen de wens geuit om hetgeen hij over dit onderwerp had ge zegd uit de telerecording te doen verwijderen. Het televisiestation had dit echter geweigerd, omdat men de authenticiteit van het pro gramma niet wilde aantasten. Het is nog immer de wens van de Westduitse regering, dat de ar beid aan de totstandkoming van een Europese politieke unie door gaat zonder te wachten op het re sultaat der onderhandelingen over Engelands toetreding tot de E.E.G., zo verklaarde de West duitse woordvoerder. Een woordvoerder van de Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft dinsdag te Washington ver klaard dat de straling, die het gevolg was van de kernwapen proef op grote hoogte, welke de V. S. 9 juli j.l. boven de Grote Oceaan hebben genomen de cel len in een aantal Amerikaanse aardsatellieten, waarmee zon licht in elektriciteit wordt omge zet, heeft beschadigd. Hij voegde hier nog aan toe dat deze straling geen gevaar oplevert voor het z.g. „Mercury"- programma, dat voorziet in het doen uitvoeren van bemande ruimtevluchten. Evenmin zal de voor eind september op het pro gramma staande ruimtevlucht van Walter Schirra, die dan zes banen om de aarde zal moeten beschrijven, er door vertraagd worden. De grens die woensdag bij Hong kong na een ontploffing op Chi nees gebied was gesloten, is don derdag weer open gesteld. Vol gens Chinese berichten zijn twee Chinese vrouwen uit Hongkong door de zware ontploffing ge dood. Een Chinese vrouw en vijf Chinese douanebeambten wer den gewond. De explosie gebeur de in een open ruimte waar rei zigersbagage was neergezet voor de douanecontrole. De Chinese bewaking van de dertig meter lange brug aan de grens zou zijn versterkt en de reizigersbagage zou nauwkeurig worden onderzocht. Het was de tweede ontploffing in het gebied binnen enige da gen. Op verzoek van Interpol heeft de Utrechtse politie woensdag avond de 24-jarige kunstschilder B. uit Utrecht aangehouden. Hij wordt verdacht van heling van ongeveer 2000 tabletten, die bij een groothandel in Utrecht zijn ontvreemd. De tabletten werden door een Nederlander, een zekere W, in Zweden verkocht. In dit land worden deze tabletten als een verdovend middel beschouwd. De Utrechtse politie arresteer de tevens de 23-jarige magazijn bediende H„ ook uit Utrecht, die de tabletten bij de groothandel stal. In Nederland is het gebruik van dergelijke tabletten geen strafbaar feit. De twee mannen zijn donderdag tijdelijk op vrije voeten gesteld, maar zul len zich te zijner tijd wegens diefstal en heling moeten ver antwoorden. De premier van communis tisch China, Tsjoe-en-Lai heeft in een op 27 dezer gedateerde boodschap aan prins Norodom Sihano-ek van Cambodja ad- haesie betuigd aan diens voor- stol tot het uitschrijven van een internationale conferentie, die zou moeten leiden tot erkenning van de Cambodjaanse neutrali teit. Aan de conferentie zouden de veertien landen moeten deel nemen. wier vertegenwoordigers tc Genève hebben beraadslaagd over de crisis rondom Laos. De boodschap van Tsjoe-en- Lai was een antwoord op een brief van prins Norodom Siha- noek. Ben Chedda heeft aan het po litieke bureau en aan de raad van Willaja vier een compromis voorstel gedaan, waarin wordt aanbevolen op 9 september ver kiezingen te houden en de kan didaten hiervoor voor een vijfde gedeelte uit het politieke bureau en voor vier-vijfde uit de Willa- jas te betrekken. De verkiezingen moeten vol gens dit voorstel worden voor bereid door een comité van zeven leden van het politieke bureau en zes hoofden van Willajas. Na vorming van de regering door de algemene vergadering moeten de Willajas automatisch ontbonden worden, aldus het voorstel. Ben Chedda gaf aan de pers een brief vrij, waarin hij het voorstel aan beide partijen had gedaan. Hij zegt hiermee een „bloedige botsing tussen Algerij nen" te wlilen voorkomen. De secretaris-generaal van het politieke bureau, Mohammed Chider, heeft een voorgenomen reis naar Parijs uitgesteld, naar hij zei „niet om persoonlijke re denen". Omtrent de brand die, als ge meld, woensdag in een woonwijk in het centrum van Guayaquil, een stad in Ecuador, heeft ge woed, wordt nader gemeld dat deze tot nu toe twintig slacht offers, onder wie acht kinderen, heeft gevergd. De slachtoffers zijn levend verbrand. Door de brand zijn acht wo ningen in de as gelegd en twee beschadigd. Het verhaal doet de ronde dat de brand is uitgebro ken in een huis, waar kooplieden bijeen waren, die rijkelijk aan Bacchus hadden geofferd. Men acht het mogelijk dat on der de puinhopen der verbran de huizen nog meer lijken zullen worden aangetroffen. Het wrak van het DC-3 lijn- toestel dat vier dagen geleden tegen een top van het Andes-ge- bergte is gevlogen, is gevonden. Geen der zeven inzittenden heeft het ongeluk overleefd. FELLE BRAND IN GRONINGEN De Groninger brandweer heeft donderdagmorgen omstreeks elf uur een felle uitslaande brand bestreden in het perceel Viole- straat 23a bewoond door het ge zin van de postbesteller B. J. Kok. Buren ontdekten het vuur dat door tot nu toe onbekende oorzaak is ontstaan in het woon gedeelte en waarschuwden de brandweer. Op het moment van de brand was niemand van het gezin thuis. De postbesteller zelf was op zijn werk. De beide kinderen waren naar school en de echtgenote was aan het werk elders in de stad. Toen zij thuis kwam en de ravage zag die het vuur had aan gericht kreeg zij een zenuwinzin king. 'Zij moest door de G.G.D. naar een ziekenhuis worden ge bracht. Gevaar voor uitbreiding in deze straat, waar de huizen dicht op een gepakt staan, was groot. De brandweer rukte daarom onder leiding van commandant J. 't Lam met groot materieel uit. Het vuur werd bestreden met drie grote stralen en vier mist- stralen. Binnen een half uur was men de brand meester, maar de bo venwoning brandde geheel uit en de inboedel ging volledig ver loren. De familie Kok is ver zekerd. De benedenwonnig, bewoond door de kleermaker J. Bonthuis, liep ernstige waterschade op. De felle brand is vermoe delijk veroorzaakt door een pe troleumstel, dat dichtbij een raam was geplaatst. Hierdoor zijn de gordijnen in brand ge raakt. BROMMER MOET LEREN BROMMEN De kantonrechter te Delft heeft voor de eerste maal ge bruik gemaakt van de hem door de justitiële autoriteiten in het kader van „Delft proefstad vei lig verkeer" verleende machti ging om aan een voorwaardelijke straf een bijzondere voorwaarde te verbinden. De negentienjarige bromfietser Van A. uit De Lier, die blijk had gegeven niets van de verkeers regels te begrijpen, werd door hem veroordeeld tot een boete van negentig gulden, subsidiair achttien dagen, waarvan dertig gulden, subsidiair acht dagen voorwaardelijk, met de bepaling dat hij die dertig gulden niet be hoeft te betalen, als hij binnen een half jaar de speciale brom fietscursus van de vereniging voor veilig verkeer in Delft gaat volgen. OMGEKOMEN OP SNELVERKEERSYVEG Donderdagmorgen is de 68- jarige heer J. Bouter uit Stol wijk om het leven gekomen hij een verkeersongeluk te Ouder kerk. Hij reed met zijn bromfiets van Stolwijk over Lekkerkailk naar Krimpen aan de IJssel en reed ter hoogte van de brug na bij Ouderkerk, waar werkzaam heden worden verlicht aan de Parallelweg langs de provinciale weg, de snelverkeersweg op. Hij lette hierbij niet voldoende op het verkeer en werd aangereden door een motor met zijspan. De heer Bouter was op slag dood. De heer Bouter was onge huwd. TREIN BOTSTE TEGEN AUTO; AUTO SPOORLOOS Twee militairen, die donder dagmorgen met een trein uit Eindhoven in Den Haag arri veerden, vertelden daar de per ronopzichter hoe zij hadden ge zien, dat de trein waarin zij za ten op een overweg tussen Schiedam en Delft een auto had gegrepen. Bij een nader onder zoek bleek dat de trein inder daad was beschadigd en dat de botsing moet zijn gebeurd op een door een automatische knip perlicht beveiligde overweg in de Kandelaarsweg in de gemeente Kethel (bij Rotterdam). Van auto of inzittenden was echter niets te bespeuren. PHILIPS VAST, STAATSFONDSEN GEVRAAGD Het Damrak heeft zich don derdagmiddag gekenmerkt docr een min of meer vaste stemming bij de opening voor de aandelen Philips. Ook de overige hoofd fondsen lagen niet onvriendelijk in de markt. In de staatsfondsen- hoek was veel vraag naar de staffellening, waardoor deze obligaties een punt hoger open den op 91 Er ging in de hoofdfondsen begin beurs ogen schijnlijk meer om dan woens dag. Voor de Philips-aandelen was wat vraag van lokale zijde losgekomen, terwijl de arbitrage belangstelling had op een wat lager niveau. De openingsprijs werd vastgesteld op 154,70, te gen een voorgaande slotprijs van 153,80. Later op de middag werd 155,40 voor de electro- aandelen betaald. Unilevers no teerden 40 cent hoger op 135,40 Eenzelfde verhoging was voor aandelen Kon. Olie weggelegd op 14 ,40. AKU plus één punt bij een notering op 364 '/s, ter wijl Hoogovens rond de 554 schommelden (553 Va). In Wall Street zetten zich woensdag de koarsafbrokkeiin- gen van de vorige dagen verder voort bij afnemende handel. De omzet bedroeg 2.9 miljoen sha res. tegen dinsdag 3,2 miljoen. De Nederlandse hoofdfondsen konden zich op de Newvorkse beurs goed handhaven. Dit was voor Amsterdam een kleine sti mulans hetgeen de markt hier gaarne accepteerde. Het Damrak werd hierbij nog gesteund door de prijshoudende tot vaste stem ming die de Westduitse beur zen donderdag te zien gaven. Gedurende de verdere beurs- duur deden zich geen belang rijke wijzigingen in de koersen van de hoofdfondsen meer voor. Evenals woensdag was het ook donderdag in de scheepvaartsec tor zeer stil. Het niveau lag vrij wel gelijk met de slotkoersen van woensdag. Van de leidende cultures werden certificaten Deli hoger geadviseerd. Voor de staatsobligaties blijft de koop lust aanhouden. Speciaal de staf fellening ontmoette grote be langstelling, waartegenover bij na geen aanbod stond. Hierdoor lagen deze obligaties bijna een vol punt hoger in de markt op 91. In de lokale afdelingen waren de orders wederom dun gezaaid. Aandelen Kon. Zout/Ketjen en die van de Sikkens groep wer den hoger geadviseerd. Aande len „Wester Suiker", houdster maatschappij van aandelen Cen trale Suiker, werden vijf punten hoger op 290 bieden geadviseerd. Het is maanden geleden dat in dit fonds een stuk werd ver handeld. Deze aandelen liggen de laatste tijd steeds met hogere biedkoersen in de markt. „Van der Heem" werd iets hoger ge taxeerd op het vestigen van een bedrijf in Teheran in samenwer king met een Perzische onder neming voor het fabriceren op kleine schaal van radio- en t. v. apparaten. Claims 't Hart 280. Int. concern Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen Beursindices 28/8 29/8 30/8 455.6 451.9 452.7 331.4 329.5 329.2 140.3 141.2 141.9 239.1 239.1 239.3 142.4 141.9 142.2 342.5 340.3 340.7 Nabeurskoersen AKU (364 Kon. Olie 140.70—141.— (141.30) Philips 154.— (154.60) Unilever (134.80) Hoogovens (553 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier heden geldend in Amsterdam luiden Engelse pond 10.0610.16 Amer. dollar 3.57 3.61 'A Canad. dollar 3.30 Vs—3.35 Va Franse frank (100 73.1073.60 Belg. frank (100) 7.21—7.26 Duitse mark (100) 89.8090.30 Zweedse kroon (100) 69.6070.60 Zwits. frank (100) 83.00—83.80 Ital. lire (10.000) 57.25—59.25 Deense kroon (100) 51.8052.80 Noorse kroon (100 50.2051.20 Oost. schilling (100) 13.9514.05 Port. escudo (100) 12.5512.70 Spaanse peseta (100 gr coup.) 5.95—6.10 Vanwege het politiehoofdkwar tier in de Keniase hoofdstad Nai robi is meegedeeld dat 26 perso nen onder wie negen kinderen, het leven hebben verloren tenge volge van een inval in Noord- Kenia door leden van de Ethio pische stam der Merillen. De Merillen zijn in een niet af latende strijd gewikkeld met de Keniase stam der Toerkana's. De huidige inval betrof een stroop tocht der Merillen. Een woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft woensdag te Washington mee gedeeld dat tot augustus j.l. elf Amerikaanse legermilitairen en mariniers bij de strijd in Zuid- Vietnam tegen eenheden van de communistische Viet Cong- guerillastrijders zijn gedood en 28 gewond. Acht Amerikanen vielen in de strijd te velde, één bezweek aan verwondingen en twee overle den als gevangenen der commu nisten. Amerikaanse militairen zijn als raadgevers van de fronttroe pen van het Zuidvietnamese leger in de strijd tegen de com munisten betrokken. Ook treden zij op als bestuurders van hef- schroefvliegtuigen en andere vliegtuigen. Het vorig jaar steeg het aantal leden van volksonderwijs met 2755 tot een totaal van 150.252 leden. Aldus het jaarverslag van de verenigingg volksonderwijs die thans 841 afdelingen, ver deeld over tien provinciale fede raties, telt. De federatie Zuid-Holland heeft 288.691 leden, waarna Friesland komt met 23.283 leden. De groot ste afdeilng is Enschede met 4515 leden. In het jaarverslag wordt mel ding gemaakt van de acties, die de vereniging heeft gevoerd voor de stichting van openbare kleu terscholen. Er werden vorig jaar 58 openbare kleuterscholen ge opend. Sinds 1 januari 1956, toen de kleuteronderwijswet in wer king trad, is het aantal openbare kleuterscholen in ons land met 477 gestegen. ZATERDAG 1 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Geestelijke liederen; 7.30 Moderne kamermuziek (gr.); 7.45 Morgengebed en over weging; 8.00 Nws; 8.15 Pluk het weekend (gr.); 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Klass. gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Klassiek orgelconcert (gr.); 12.00 Mid dagklok; 12.04 Licht lunchcon cert (gr.); 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte gram.; 12.55 Wereldkampioen schappen wielrennen te Salo 13.00 Nws; 13.15 Reportage van het XVe C.H.I.O. te Rotterdam; 13.20 Platennieuws13.25 Ama teursprogramma; 13.50 Lichte gram.; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 Moderne kamermuz. (gr.), 16.10 Klankbeeld; 16.00 Ama teursprogramma; 17.00 Lichte gram.; 17.10 Strijkorkest; 17.30 Boekbespreking; 17.40 Cello en piano; 18.00 Kunstkroniek; 18.30 Lichte gram.; 19.00 Nws; 19.10 Actualiteiten19.25 Pianoreci tal; 19.45 Lezing; 19.55 Radio Filharmonisch orkest, omroep koor en solisten; 21.10 De pla- tenkoffer, gevarieerd program ma; 22.05 Operettemuz. (gr.); 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Amus. muz. (gr.); 23.55—24.00 Nws. van de door BARONESSE ORCZY 34) Nadruk verboden. IV. Burger Rondeau, wiens werk het was voor de aardse behoef ten van de député te zorgen, stond in de antichambre tegen over de beide bezoekers, die hij zojuist in de vertrekken van zijn meester had binnengeleid, en draaide enige goudstukken rond in zijn vieze handen. „En denk eraan, je ziet en hooit niets van hetgeen er in de kamer gebeurt", zei de langste van de beide vreemdelingen; „en als we weggaan krijg je nog een paar louis. Heb je dat be grepen?" „Ja! 't Is begrepen", gromde Rondeau nors; „maar ik loop groot gevaar. De burger-député komt somtijds om tien uur terug, maar soms ook om negen... Dat weet ik nooit van tevoren". „Het is nu zeven uur", ant woordde de ander; „we zullen lang vóór negen uur weg zijn", „Nu", zei Rondeau snauwerig, ,ik ga er op uit voor m'n avond eten. Ik kom over een half uur terug maar om half negen moet u van het toneel verdwenen zijn". Toen voegde hij er met een spotlach bij: „Burgers Legros en Desgas komen meestal met député Hé- riot mee terug 's avonds, en bur gers Jeannoit en Bompard ko men door die andere deur daar voor een partijtje kaart. U zemdt niet veel kans hebben, als u hier betrapt werd". „Zeker niet met jou om zo'n geducht vijftal te steunen", be aamde de lange bezoeker vro lijk. „Maar laten we ons daar over nu niet bezorgd maken. We hebben enige uren vóór ons waarin we alles kunnen doen wat nodig is. Dus au revoir, vriend Rondeaunog twee louis voor je bereidwilligheid, denk eraan, als we cms plan vol voerd hebben". Rondeau mompelde nog iets, maar de beide vreemdelingen besteedden geen verdere aan dacht aan hem; zij waren al naar de andere kamer doorge gaan, Rondeau in de anticham bre achterlatend. Sir Percy Bla- keney bleef niet stilstaan in de zitkamer waar een olielamp, die van de zoldering neerhing, een zwakke lichtcirkel over de tafel verspreidde. Hij ging rechtdoor naar de slaapkamer. Hier brand de ook een kleine lamp, die slechts een heel klein gedeelte der kamer verlichtte de lesse naar en de eiken kast, de hoe ken en de alkoof met de gedeel telijk neergelaten gordijnen in volkomen schaduw latend. Blakeney wees naar de eiken kist en naar de lessenaar. „Jij bewerkt de kist, Foulkes. en ik zal me met de lessenaar bezighouden", zei hij kalm, toen hij vluchtig het vertrek had op genomen. „Heb jij je gereed schappen?" Foulkes knikte, en nu was in het morsige vertrek dat slech'. verlicht was, onvoldoende ge lucht en schraal gemeubeld, een van de meest curieuze schouwspelen te zien, welke in deze vreemde en moeilijke tij den vertoond werdentwee En gelse gentlemen, bekende dan dies uit de Londense society, die druk bezig waren sloten open te steken en klampen door te vij len als gewone dieven. Geen hunner sprak een woord en een vreemde stilte viel in het ver trek neer een stilte, die alleen onderbroken werd door het ge klik van metaal tegen metaal en de diepe ademhaling van de beide mannen, die over hun werk gebogen waren. Sir An drew Foulkes bewerkte met een vijl de hangsloten der eiken kist, en Sir Percey Blakeney opende met een bos valse sleu tels de laden van de lessenaar. Toen deze eindelijk geopend was bood de lessenaar niets van enig belang; maar toen Sir Andrew in staat was het deksel der eiken kist op te lichten ontsloot hij een onnoemelijke hoeveel heid papieren en documenten in keurige bundels tezamen ge bonden, gerangschikt en gesta peld in rijen die reikten tot boven in de kist. „Vlug aan het werk, Foulkes", zei Blakeney, terwijl hij in ant woord op de uitroep van zijn vriend een stoel vooruitschoof en hij naast de kist ging zitten en de honderden bundels begon door te zien, die voor hem lagen. „Het zal al onze tijd nemen om deze door te zien". De beide mannen zetten zich aan het werk kalm en metho disch op de vloer naast hen de bundels papier stapelend, die zij al doorzocht hadden, en dan weer in de eiken kist delvend naar andere. Geen geluid werd vernomen dan het kraken van papier en af en toe een uitroep van één van beiden als zij een staaltje ontdekten van Hériot's zwak voor geldafpersing. „Agnès de Lucines is niet de enige, die deze buurt in 't nauw brengt", mompelde Blakeney eens tussen zijn tanden; „ik verwonder mij erover, dat de man zich ooit veilig voelt, alleen in deze vertrekken, met niemand om hem te beschermen dan die gemakkelijk te kneden Rondeau. Hij moet troepen vijanden heb ben in deze stad die hem met genoegen zouden doorsteken of hem een kogel in de rug jagen". (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymn.7.20 Socia listisch strijdlied; 7.23 Lichte gram.; 8.00 Nws, postduivenber. en socialistisch strijdlied; 8.19 Lichte gram.; 8.50 Wegwijzer, tips voor vakantie en snipper dagen; 9.00 Ochtendgymn. voor de vrouw; 9.10 Klassiek piano concert (gr.); 9.40 Wereldmu ziekconcours Kerkrade; 10.00 Praatje; 10.05 Bijbeloverden king; 10.20 Licht orkest; 10.50 Cabaret; 11.20 Sportnieuws; 11.45 Pianoduo; 12.00 Licht trio; 12.15 De mens in de kosmos, lezing; 12.30 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.34 Nieuwe gr.; 13.00 Nws; 13.15 VARA-varia; 13.20 V. d. jeugd; 14.10 Streek- uitzending; 14.30 Melodieën- Expres; 15.00 Matinee op de vrije zaterdag; 16.40 Boeken wijsheid; 17.00 Radio Jazzclub; 17.30 Actualiteiten; 18.00 Nws en commentaar; 18.20 Draai- orgelspel (gr.); 18.30 Dansork. en zangsoliste; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Gesprek; 19.45 Kamermuziek (gr.); 19.55 Deze week, praatje; 20.00 Nws; 20.05 Licht ensemble met zangsolist; 20.35 Tango-rumba-orkest met zangsolisten; 21.10 Socialistisch commentaar; 21.25 Lichte gr.; 21.50 Bejaarde melodieën (gr.); 22.20 Sportnieuws; 22.30 Nws; 22.40 Licht ensemble; 23.10 Lichte gram.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws en berichten wereldkampioen schappen wielrennen te Salo; 12.10 Amus. muz.; 12.30 Weer bericht; 12.35 Amus. muz.; 13.00 Nws; 13.15 Gram. voor de jeugd, 14.00 Filmmuziek; 14.30 Wereld kampioenschappen wielrennen te Salo; 14.40 Symfonieconcert; 15.30 Broer en Zus en zo 16.00 Lichte gr. (Tussen 16.15^- 17.00 Wereldkampioenschappen wielrennen te Salo); 17.00 Nws; 17.15 Dagklapper en liturgisch bericht; 17.20 Lichte orkest muziek; 18.00 Orgelrecital; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Amus. muz.; 22.00 Nws; 22.15 Populaire operettemuziek; 23.00 Nws; 23.05 Dansmuziek' 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.; 12.09-12.30 Euro visie; Wereldkampioenschappen wielrennen op de weg voor ama teurs te Salo; 15.00 Gesprek over de nieuwe voetbalcompe titie; 15.3016.30 Wereldkam pioenschappen wielrennen op de weg te Salo; 16.30 Muzikaal programma; 17.00-17.30 Voor 19-30 Actualiteiten, on™ iournaal en weeroverz.; 2020 Gesprek aan de schriif- n0 30 Verfilmd gedicht; 20.55 Canadese inzending naar Festival in Montreux; 21 30 De Oude Draaidoos; 22.10 Stroom afwaarts, éénakter. (VI.)11.30-12.30 en 15.30—16.30 Eurovisie SaloRep wereldkampioenschappen wiel rennen op de weg voor ama- iqT?' 19-00 Intern, jeugdkron.; 19.30 Echo; 20.00 Nws; 20 30 Amus. progr.; 21.15 T.V.-feuil- leton; 21.40 Jazzparade; 22 35 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5