Provinciaal nieuws Victor de Tor enne II - De schrik der Saracenen Fagina 2 DE VRIJE ZEETJV9 WOENSDAG 29 Al GtTSTtJS 1962 DALENDE PRIJZEN OP RUNDVLEESMARKT Aanstellin gsleef tij d Rij politie wordt 17 jaar AARDENBURG BOSCH KAPELLE GOES PHILIPPINE STOPPELDIJK. ZIERIKZEE BANKOVERVAL IN BRITS GUYANA 240.000 verdwenen BANDIETEN VERMOORDEN 29 DORPSBEWONERS IN COLOMBIA WAPENOPSLAGP1 ATS IN PARIJS ONTDEKT SCHERPE KRITIEK VAN BELKACEM KRIM OP BEN BELLA Adenauer vraagt bezettende mogendheden herstel van mensenrechten in Berlijn yERENIGDE STATEN HEBBEN HET RECHT CUBA TE BEZETTEN HET WESTELIJKE KERNSTOPVOORSTEL IN GENEVE DE OVEREENKOMST VAN EVIAN Meer recreatie-materiaal voor militairen in Nieuw-Guinea Russische regering stemt in met Cambodjaans voorstel Veghel in actie tegen het regionale industrialisatiebeleid Het Nederlands personeel op Nieuw-Guinea tijdens de overgangsperiode BRITSE SPOORWEGARBEIDERS ONTEVREDEN WACHTLIJST VOOR GROTERE BOUWWERKEN MET 20% TOEGENOMEN De aanvragen om rijksgoed- keuring voor grotere bouwwer ken (naar gelang van de sector bouwwerken met een waarde van 50.000 of meer of met een waarde van 100.000 of meer), die door het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid zijn aangehouden, zijn in de eerste helft van het lopen de jaar wat de waarde betreft met circa 20 toegenomen, te weten van 1620 miljoen tot 1042 miljoen. De op goedkeu ring wachtende aanvragen van het bedrijfsleven (sectoren han del en verkeer en nijverheid) stegen met ƒ287 miljoen tot 1111 miljoen. Het aantal aan gehouden aanvragen uit deze sectoren steeg van 1429 tot 1801 Er werden in deze sectoren in de eerste helft van dit jaar goed keuringen verleend voor bouw werken met een totale waarde van ƒ362 miljoen. De aangehouden aanvragen voor bouwwerken in de andere sectoren (scholen, overige bij zondere gebouwen, overheidsge bouwen en gezondheidszorg en hygiëne) stegen in hetzelfde tijd vak naar waarde met 35 mil joen tot 831 miljoen. In deze sectoren werd rijksgoedkeuring verleend voor bouwwerken met een totale waarde van 316 mil joen. Een en ander blijkt uit een overzicht van de verstrekte rijksgoedkeuringen en de aan gehouden aanvragen, door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid verstrekt aan de Tweede Kamer. De rundvleesmarkt kenmerkt zich momenteel door dalende prijzen. Het prijsniveau per kilo gram geslacht gewicht ligt ge middeld 15 tot 25 cent onder dat van verleden jaar. Door de weersomstandigheden en de voe derpositie kan de komende na- jaarsuitstoot groter worden dan nomaal. In een nota aan het be stuur van het Produktschap voor Vee en Vlees zegt de voorzitter van het Produktschap, de heer Joh. de Veer, dat het met het oog op deze moeilijke situatie gewenst is, importbeperkende maatregelen te treffen. Hij stelt het bestuur daarom voor, de afschrijving van de in voertoewijzing bij invoer van slachtvee op grond van geëxpor teerd rundvlees, te verhogen van 350 kilogram per dier tot 560 kg. Tevens wil hij de heffing op de invoer van rundvlees van 30 ct per kilo op 60 ct brengen en de afschrijving van invoertoewijzing verworven bij uitvoer van vers vlees, van één op twee kilo. Tenslotte stelt de heer De Veer voor, in het vervolg bij de ver werving van een invoertoewijzing op grond van de uitvoer van luncheonmeat, uit te gaan van 35 procent van het bruto gewicht inplaats van 40 procent. Van de zijde van de minis teries van Justitie en van Bin nenlandse Zaken wordt verno men, dat er maatregelen in voor bereiding zijn om de leeftijd, waarop jongelui bij de poiitie kunnen worden aangesteld, te verlagen. Tot dusver moest men 21 jaar zijn. maar binnenkort zal de minimumleeftijd op 17 jaar ge steld worden. Tot dit voornemen is men gekomen, omdat het po litiewerk in de tegenwoordige tijd een opleiding op Mulo-ni veau vereist en bij handhaving van de bestaande aanstellings leeftijd onvoldoende aansluiting aan het Mulo-onderwijs kan worden verkregen. Dit is bij de huidige tekorten aan politiepersoneel een onge wenste situatie. Dc nieuwe plannen betekenen echter niet. dat jongelui van zeventien of achttien jaar di rect met de praktische politie dienst zullen worden belast. Na een zorgvuldige selectie zullen de jeugdige aspiranten op de bestaande politiescholen een op leiding van een jaar volgen. Deze scholen zullen hun opleidings- en vormingsprogramma aan deze nieuwe categorie aanpas sen. Na deze opleiding zullen de aspiranten in de gelegenheid worden gesteld de politieprak tijk te leren kennen. Vervolgens zal de militaire dienstplicht moeten worden vervuld waarna de aspiranten omstreeks hun 21ste jaar definitief ter beschik king van de korpsen komen. Zodra alles formeel is ge regeld, zal een uitgebreide voor lichting over deze materie, spe ciaal gericht op de leerlingen van de hoogste klassen der Mulo-scholen, worden gegeven. De heer .V I. Catsman met waarneming burgemeester schap belast. Tijdens de raadsvergadering van maandagavond kwam bij de ingekomen stukken een schrij ven aan de orde van het kabinet van de Commissaris der Konin gin, waarin mededeling werd ge daan van de benoeming van de heer A. I. Catsman tot waar nemend burgemeester van de gemeente Aardenburg, voor de duur, dat niet in de burgemees ters-vacature zal zijn voorzien. Mevr. v. d. Broeckede Man wenste de heer Catsman geluk met zijn benoeming en vond het een hele prestatie, dat de heer Catsman het op zijn leeftijd nog aandurft. Verkeersongeluk. Waarschijnlijk als gevolg van een hartaanval is de 73-jarige E. de S. met zijn motorrijwiel op een langs de Provincialeweg staande boom gereden. Hoewel de verwondingen niet van zeer ernstige aard waren, baarde de algemene toestand van het slachtoffer veel zorg. Per zie kenauto werd hij naar het zie kenhuis te Hulst overgebracht. Opening oester- en mosselseizoen. De opening van het oester- en mosselscizoen 1962-1963 is vast gesteld op vrijdag 14 september te Yerseke. Ter gelegenheid daarvan wordt o.a. een vloot- schouw van ruim 100 schepen op de Oosterschelde gehouden. Bromfietser kwam te vallen na botsing met tegenligger. Toen de heer D. uit IJzendijke op zijn bromfiets op weg was voor een bezoek aan zijn broer te Sas van Gent kwam hij in de Zandstraat in botsing met een tegenliggende bromfietser waar door hij op de weg naast het fietspad kwam te vallen. Nadat dokter Puijlaert uit Sas van Gent de eerste hulp had verleend, werd de heer D. voor een nader on derzoek naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. Het mosselseizoen 19621963 reeds geopend. Philippine, het eertijds zo be roemde mosseldorp, waar gedu rende het gehele seizoen op de kade een geweldige bedrijvigheid heerste door de export naar Bel gië en Frankrijk, heeft, ondanks de demping van haar haven en de indijking van de Braakman, haar roem weten te handhaven en oefent nog heden ten dage voor de bewoners van Zeeuws Vlaanderen en geheel België tot zelfs diep in Frankrijk, en ook voor de echte liefhebbers van het zeebanket in Nederland boven de Schelde, een machtige aantrek kingskracht uit. Het moge dan ook gezegd wor den. dat men te Philippine het culunair recept bezit een mossel maaltijd tot een delicatesse van de eerste grootte te maken, waarbij het mosselrestaurant van de heer Wiskerke een algemene bekend heid heeft verworven. Men zal er gedurende het ge hele seizoen, en speciaal tijdens het weekeinde, in de ruime eet zaal een internationaal gezel schap aantreffen, aanzittende aan een maaltijd die steeds aanleiding geeft tot een volgend bezoek. Dit was voor de Belgische Film- Centrale een reden om j.l. maan dag, onder leiding van de heer Van Poucke, te Philippine bij de heer Wiskerke opnamen te maken voor het samenstellen van een documentaire film over dit zee banket, haar bereiding en ser vering. Ter opluistering hiervan had zij daarvoo uitgenodigd de Harmo nie van Eekloo en het behoett niet gezegd te worden, dat geen enkel bestuurs- of werkend lid van dit gezelschap bericht van verhindering had gezonden I Men zal dus op de eerlang in circulatie komende ..documentai re" ook dit gezelschap aan zien zitten aan een keurig verzorgde mosselmaaltijd. Begrafenis Arnold Vereecken. Voorafgegaan door bruidjes en schoolmakkertjes werd de zes jarige Arnold Vereecken, die vorige week bij een treurig on geval de dood vond, naar het graf gedragen. Alle kinderen legden op het graf bloemen neer. De wijze, waarop de anders zo luidruchtige jeugd nu stil en in getogen afscheid nam van hun zo jong gestorven kameraadje, was diep ontroerend. Tevoren was in de parochiekerk de en- gelenmis opgedragen, waarbij zeer velen van hun belangstel ling en deelname blijk gaven. Zangkoor maakte uitstapje. Het parochie zangkoor maakte per bus een uitstapje naar de Ardennen. Via Namen, waar de citadel werd beklommen, ging de reis door een gedeelte van het Maasdal en het dal van de Our- the. In de omgeving van La Roche werd nog een wandeling gemaakt, die veel vergde van de beenspieren, maar die tegelijk bijzonder veel genot bood aan natuurschoon en vergezichten. Hotel voor repatrianten. In hotel Ostoerio (Onderlinge Stichting tot opzet en Exploita tie van Recreatiecentral te Haamstede worden maandag 3 september 115 repatrianten uit Nieuw-Guinea, verwacht, hoofd zakelijk vrouwen en kinderen. Zij komen of met de Zuiderkruis (1 september) of per vliegtuig. Na aankomst gaan zij eerst naar een kazerne in Wezep waar zij doorgelicht worden, om daarna naar hun tijdelijk onderkomen te worden gebracht. Het is nog niet bekend hoelang zij in hotel Ostoerio zullen vertoeven, doch de directie heeft wel de over tuiging dat dit de gehele winter zal duren. Het hotel heeft oen capaciteit van 120 bedden. aan de mosselpartij Met revolvers gewapende ban dieten hebben dinsdag een roof overval gepleegd op de Banque Royale de Canada in George town. Zij roofden een bedrag van 24.000 pond sterling 240.000,dat bestemd was voor het uitbetalen van de sa larissen van dc bauxietmaat- schappij „Demerara". Bij een overval op het dorp Toro, in de Colombiaanse pro vincie Valle, zijn vierentwintig bewoners door bandieten ver moord. Onder de slachtoffers bevonden zich vrouwen en kin deren. Volgens het ooggetuige- verslag van 'n arts, die gewond was doch zich voor de bandie ten dood gehouden had, waren de dorpsbewoners beroofd, en door de overvallers vermoord. De politie, die spoedig een grote opsporingsactie begon, slaagde erin elf bandieten te doden en vierentwintig gevan gen te nemen. Men heeft dc lijken van nog 5 slachtoffers gevonden, waar door het getal der vermoorden tot 29 is gestegen. Een aantal moordenaars wordt nog door de politie achtervolgd. De Parijse politie heeft in een gebouw aan de Place de l'Etoile in Parijs een belangrijke hoeveel heid wapens in beslag genomen, waaronder vier machinegeweren, tien mitrailleurs, karabijnen, gra naten en verscheidene soorten bommen, en vijftien kilo materi aal voor kneedbommen. De wapens zijn van hetzelfde merk als gebruikt werd bij de aanslag op president De Gaulle. De ontdekking van de wapen opslagplaats volgde na de arres tatie maandagavond van drie Pa- rijzenaars te Saint Jean de Monts in West-Frankrijk. De drie jongemannen, tussen 18 en 24 jaar oud. hadden valse papieren en een van hen was m het bezit van de contactsleutel van een auto, waarin de politie automatische wapens en explo sieven had gevonden. De drie gaven bij verhoor toe lid van de A. S. te zijn,: maar hadden een alibi voor woensdagavond, de dag waarop de aanslag op generaal De Gaulle is gepleegd. De politie kwam hen op het spoor nadat was ontdekt dat in de Vendee twee Peugeots reden met dezelf de nummerplaten. De Algerijnse vice-premier en medestander van Ben Chedda, Bclkacem Krim, heeft dinsdag scherpe kritiek geuit tegen de Algerijnse leider Ben Bella. Hij eiste de verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering zo snel mogelijk te houden. Belkacem Krim drong aan op vorming van een nationaal volks leger en van een congres van het nationale bevrijdingsfront op ge deeltelijk democratische grond slag. ..Het Plan van Ben Bella is duidelijk: vernietiging van de willaya's na het uitschakelen van de voorlopige regering, kort om, vernietiging van alle instel lingen van de revolutie om de weg naar zijn persoonlijke macht, de dictatuur dus. vrij te maken." aldus Krim. Bondskanselier Adenauer heeit in gelijkluidende brieven aan president Kennedy, premier Chroesjtsjov, president De Gaul le ;n premier MacMillan een verzoek gedaan de mensenrech ten in Berlijn te herstellen. Hij -'raagt de regeringsleiders van de vier bezettende mogend heden er toe bij te dragen dat aan de bloedige voorvallen aan de Berlijnse muur een einde komt. Aanvoer van Russische militairen en voorraden gaat door De Amerikaanse senator Ho mer Capehart republikein) heeft maandagavond als zijn mening gegeven dat de Verenig de Staten het recht hebben Cuba te bezetten indien de regering van minister-president Fidel Castro Russische militairen en voorraden blijft toelaten. Cape- hart zei op een verkiezingsbijeen komst voor de pers te Rockvillc in de staat Indiana dat er 3000 tot 5000 Russen, voor het meren deel militairen, in Cuba zijn. De Sowjetrussische delegatie op de conferentie over stopzet ting van kernproeven in Ge- nève heeft dinsdag verklaard, dat de Sowjet-Unie een kern proefverbod, dat een uitzonde ring maakt voor ondergrondse proeven, niet in overweging kan nemen. Kuznetsov, onder-minister van Buitenlandse Zaken, die de Sow- jet-Unie vertegenwoordigt in de drie-mogendhedencommissie. waar gesproken wordt over een verbod op het houden van kern proeven, zei dat een dergelijk halfslachtig verdrag de „nuclai- re temperatuur doet stijgen". Een Britse woordvoerder zei na de vergadering, dat het Wes ten de uitlatingen van Kuznet sov niet beschouwt als een ab solute afwijzing van het maan dag door het Westen ingediende ontwerpverdrag, waarin geen verbod werd voorgesteld op het houden van ondergrondse proe ven. Franse en Algerijnse functio narissen hebben dinsdag in Parijs negen protocols getekend, die voortvloeien uit de overeenkomst van Evian, alsmede een protocol betreffende de bank van Algerië. In de stukken wordt o.m. de oliewinning in de Sahara en de status van Franse ambtenaren en onderwijzers in Algerië gere geld. Z1LVERPRIJS TE LONDEN BEREIKT bijna ONGEEVENAARDE HOOGTE Dinsdag heeft de zilverprijs in Londen een bijna ongeavenaar- de hoogte bereikt toen de note ring werd vastgesteld op 94' 2 pence per ounce voor loco-zilver en op 95 pence per ounce voor latere levering. De prijs van dinsdag was de hoogste sedert 11 februari 1920, toen de prijs 96,66 pence per ounce bedroeg (herleid tot hui dige zuiverheidsbasis van 0,999. In werkelijkheid was de op die dag genoteerde prijs 89' '2 pence per ounce. De zuiverheidsbasis was toen echter slechts 0,925). De prijs is op het ogenblik dus ongeveer twee pence lager dan de beste, die ooit werd ge noteerd. De handelaren wijzen er op. dat de markt er zeer vast uitziet, daar er maar zeer weinig metaal wordt aangeboden. Stuur ons pocketbooks, dam spelen en vooral geluidsbandjes, waarop groeten van de patiën ten kunnen worden opgenomen, luidt het dringende verzoek van een arts in één van de militaire hospitalen in Nieuw-Guinea. Be heerders van militaire tehuizen vragen o.a, om recreatiemate riaal voor de ruimten, waarin de jongens een groot deel van hun vrije tijd doorbrengen, aldus deeld de Stichting Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea dins dag mee. Het thuisfront gaat met grote spoed vele duizenden kilo's ma teriaal voor de welzijnszorg door de lucht naar Nieuw-Guinea sturen. Het eerste vliegtuig zal over enkele dagen naar Nieuw- Guinea vertrekken. Binnen zes weken zal het gehele actie-pro gramma zijn uitgevoerd. Er worden 1200 collectieve pakketten in gereedheid ge bracht, bestemd voor groepen soldaten. Daarin zitten o.m. rookgerei, lectuur, een rolfilm, een geluidsband voor het op nemen van groeten, scheermes jes, scheercrême en luchtpost papier. Voorts zullen vier ge luidsfilms-projectoren en een aantal films worden verzonden, en vele duizenden pocketsbooks. Militaire tehuizen, hospitalen en ziekenboegen zullen worden voorzien van wat daar als een dringende behoefte wordt ge voeld. Dat varieert van eenvou dig materiaal, waarmee een kan tine of ziekenzaal wat gezelliger kan worden gemaakt, tot boe ken, gezelschapsspelen en lig- Premier Chroesjtsjow heeft het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, ge antwoord, dat zijn regering in stemt met een Cambodjaans voorstel tot een internationale conferentie over de neutraliteit en onschendbaarheid van dit land. De Sowjetrussische eerste- minister verklaarde in een tele gram aan prins Sihanoek te ho pen, dat de regeringen van de landen, die aan dc conferentie over Laos hebben deelgenomen, bereid zullen zijn een dergelijke conferentie inzake Cambodja te beleggen. In elk geval was de Sowjet-Unie bereid aan deze conferentie deel te nemen, aldus Chroesjtsjow. Volgens het Russische pers bureau „Tass" had prins Noro dom Sihanoek in een boodschap aan premier Chroesjtsjow een internationale conferentie voor gesteld. omdat volgens hem Cambodja al verscheidene jaren het doel van samenzweringen, sabotage, blokkade en agressie is van de zijde ,,van buurlan den, die militair veel sterker zijn". Zondag had het Cambodjaan se staatshoofd in een radiotoe spraak verklaard een bondge nootschap met communistisch- China en de Sowjet-Unie te zul len. voorstellen wanneer hij geen andere middelen zou vin den om een einde te maken aan .,de dreigementen en de aanval len" van de zijde van Zuid- Vietnam en Thailand. Hij ver weet de Verenigde Staten de mi litaire zwakte van zijn land. De raad van de gemeente Veghel heeft gisteravond met al gemene stemming besloten een uitvoerig en zeer kritisch exposé te zenden aan de Katholieke Volkspartij en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waarin deze organisatie wordt verweten dat zij te weinig of geen aandacht besteedt aan het onrecht dat vol gens de Veghelse raad een aantal Nederlandse gemeenten door het huidige regionale industrialisatie beleid wordt aangedaan. Twee raadsleden, de heren J. van Horen en J. van den Nieu- wenhuizen, dienden dit betoog bij de voorzitter van de raad, burge meester J. P. Schreven, in. „Het regionale industrialisatiebeleid moge dan welvaartsbeleid heten, men vergeet er echter telkens De 25-jarige Napoleon Cole man in Passaic (New Jersey) stond dinsdag terecht omdat hi.' zijn huisdeur had ingetrapt, zijn vrouw had geslagen en de meu bels kort en klein had geslagen. Hij werd veroordeeld tot de vol gende straf: twee maanden lang iedere week een grote doos cho cola voor zijn vrouw kopen. Cole man zei de deur ingetrapt te heb ben omdat hij dacht dat er een andere man in huis was. Die was er niet 26. Als vissers vermomd sturen ouras en Victor hun bootje op de haven van Smyrna aan. Reeds spoedig ziet Victor de stad uil zee oprijzen. Een groot aantal schepen ligt op de rede en het ie voor de beide mannen nog een hele kunsl om hun kleine bootje tussen al het gewemel in de haven door te lave ren. «.Kijk, bij gindse afgelegen kade zullen we aanleggen. Daar hebben we geen last van de vele nieuws gierige slenteraars, die altijd bij de haven te vinden zijn," zegt Nou- ras. „Smyrna is voel groter dan ik dacht, zonder u, Nourax, zou ik hier moeilijk mijn weg kunnen vin den," antwoordt Victor. „Ik zal om te beginnen u het huis van mijn vriend. El Dattaur wijzen. Het is mijn plan om in dat huis door te dringen, El Lattaur te doden en mijn geliefde Suleikah te bevrijden." „Is dat niet te gevaarlijk?" vraagt Victor. „Het is gevaarlijk, maar uitvoer baar, als gij met uw mannen mij help:," zegt Nouras. „Nouras, ik heb een beter plan Indien het mogelijk is, om in het huis van El Batlaur door te drin gen, kunnen we hom misschien ontvoeren!" „Dat lukt u nooit!" zegt Nouras somber. „Neen, de schurk moet sterven!" Victor ziet wel in, dat er op dit punt niet met Nouras valt te pra ten en besluit om voorlopig diens zin te doen. Het lukt de mannen om het boot je aar, de kant te brengen, zon der dat dit opvalt en nu gaan ze goed vermomd in hun vixserskle- en dc stad in. weer bij te zetten dat daarmede onrecht is gepleegd." Zo heet het in de brief. In het exposé wijst men erop dat bestuursleden van de K. V. P. in verband met deze kwestie op 21 oktober .1960 een werkbezoek aan Veghel hebben gebracht waar zij uitvoerig op deze aange legenheid zijn geattendeerd. „Mogelijk is die uiteenzetting niet duidelijk genoeg geweest," aldus de raadsleden. „In elk ge val gaf de K. V. P. nog steeds geen bericht van haar bevindin gen en het plegen van onrecht gaat door. „Onrecht", zo is te le zen, „dat ook door de K. V. P. af gevaardigde de heer W. P. G. Assmann zelf in de Tweede Ka mer is gesignaleerd toen hij sprak over het hanteren van het normenstelsel, en verklaarde, dat niet als ontwikkelingskernen aangewezen maar toch voor de ontwikkeling van probleemgebie den belangrijke gemeenten wor den gediscrimineerd en onrecht wordt aangedaan. Gewezen wordt ook op de gemeente Franeker, die uit eigen middelen industrie vestiging wilde subsidiëren. Dit besluit werd door dc Kroon als zijnde in strijd met het algemeen belang, vernietigd. Zouden dc K. V. P. afgevaardigden nog eens aandacht aan deze zaak willen besteden, zo vragen de raadsle den zich af. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft, aldus de brief, volgens haar sta tuten „ten doel het voorstaan van de belangen harer leden". Is dit groot probleem van discrimi natie en onrecht, tegen een aan tal van haar leden begaan, ooit in de vereniging aan de orde ge steld, vragen de Veghelse raads leden. Waarom is dit onrecht van het regionale industrialisatiebe leid doodgezwegen en is de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten daarom niet in gebreke gebleken? Zowel de K. V. P. als de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten zullen nu dus op uitdrukke lijk verlangen van de gehele Veg helse gemeenteraad met al deze vragen worden geconfronteerd. stoelen voor genezende patiën ten. De neiging, een pijnlijk con flict zo snel mogelijk te ver geten en zo spoedig mogelijk tot de orde van de dag over te gaan, is zo zegt het thuisfront, een ongunstige factor bij dc werving van geld voor de actie. Dai van die neiging onze militairen de dupe zouden moeten worden. is onaanvaardbaar. Het thuisfront verklaart dat de behoefte aan recreatie groter is dan ooit en wijst er op dat gelden kunnen worden gestort op postgiro 321 ten name van de Stichting Nationaal Thuisfront Nieuw-Guinea. Dinsdagmorgen hebben gou verneur Platteel en de perso- neelsdeskundige van de Ver. Na ties de heer Coats besprekingen gevoerd over de personeelsvoor ziening in de periode dat de Ver. Naties Nieuw-Guinea zullen be sturen. Na afloop is bekend gemaakt dat de secretaris-generaal van de Ver. Naties van plan is om Nederlandse ambtenaren, die na 1 oktober vrijwillig onder het V. N.-bestuur blijven doordie nen, volledig gelijk te stellen met de staf van het personeel van de Ver. Naties dat naar Nieuw- Guinea komt. Naar van de zijde van dc Ver. Naties wordt vernomen betekent dit dat aan deze ambtenaren de- zelfde voorwaarden zullen wor den geboden als voor het Ver. Naties-personeel gelden dat uit het buitenland komt. Voorts zul len zij de officiële status van in ternationaal V. N.-ambtenaar krijgen, waardoor zij ook zullen vallen onder de V. N.-garanties. Spoorwegarbeiders hebben dinsdag in Edinburgh uiting ge geven aan hun ontevredenheid over de jongste aankondigingen van bezuinigingen die tot doel hebben het Blitse spoorwegbe drijf te stroomlijnen. Een 300 man jouwden het hoofd van de Britse spoorwegen, dr. Richard Beeching, uit toen hij op het Wa- verley-station aankwam. Een man kwam uit de menigte en gaf dr. Beeching onder gejoel een flinke schop. De man werd dooi de politie weggeleid. In Derby besloten 4000 arbei ders vandaag te staken uit pro test tegen de bezuinigingen, Waardoor de ene lijn na de ande re wordt besloten. De tvereldkoopvaardijvloot De wereldkoopvaardijvloot be stond op 1 augustus j.l. uit 23.928 schepen met een inhoud van 131.84 miljoen bruto regis ter ton, zo heeft het Westduitse Institut für Schiffahrtforschung te Bremen dinsdag bekendge maakt. De gegevens van het instituut hebben betrekking op alle koop vaardijschepen met een inhoud van meer dan 300 b.r.t. van de 84 landen die hun vlaggen op zee tonen. Op 1 augustus van het vorige jaar omvatte de wereldkoop vaardijvloot volgens het insti tuut 127.450 miljoen b.r.t. De tankvloot telde 4320 sche pen van in totaal 45.097 miljoen b.r.t. Dc Verenigde Staten staan met 21.092 miljoen b.r.t, op de eerste plaats, waarvan zich ech ter 12,4 miljoen b.r.t. in reserve bevindt. Groot-Brittannië komt op de tweede plaats, maar heeft nog steeds de grootste in de vaart zijnde koopvaardijvloot ter wereld, gevolgd door Noorwegen. De Japanse koopvaardijvloot zal waarschijnlijk nog deze maand 2 miljoen b.r.t. bereiken. De Nederlandse koopvaardij vloot heeft volgens het instituut een inhoud van 5,1 miljoen b.r.t., de Westduitse 4,8 miljoen, dc Griekse 6.4 miljoen en de Fran se 4,7 miljoen. De tonnage van dc Russische koopvaardijvloot is binnen vijf jaar bijna verdubbeld, terwijl de inhoud van de Russische tankvloot bijna vervijfvoudigde. De koopvaardijvloot van de Sowjet-Unie telde op 1 augus tus van dit jaar zonder de grote visserij vloot 1158 schepen met een tonnage van 4474 miljoen b.r.t., waaronder 174 tanksche pen van 1241 miljoen b.r.t., aldus de bekendmaking van het insti tuut. tr In de omgeving van de Peru viaanse hoofdstad Lima zijn on dergrondse laboratoria ontdek:, waarin cocaïne werd vervaardigd. Tien mannen, die bij de onwetti ge vervaardiging en verhandeling der cocaïne waren betrokken, zijn gearresteerd. Bij de arresta ties ontstond een gevecht, dat aan een der leiders van de handelaars in verdovende middelen het leven kostte. De afdeling der Peruviaanse po litie, die de ihans geslagen slag acht maanden heeft voorbereid, is er echter van overtuigd, dat de ware leiders nog buiten schot zijn gebleven. Zij heeft buitenlandse politieleiders verzocht een oog te houden op passagiers vanuil Peru vertrokken schepen en vliegtui gen. Volgens het te Lima verschijnen de dagblad „La Prensa" is Cuba thans het centrum voor de ver vaardiging van voor de Ameri kaanse markt bestemde verdo vende middelen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2