Tweede Kamer 6 september bijeen voor behandeling wetsontwerp overdracht Nieuw-Guinea Amerikaanse Mariner-2 raket op weg naar Venus De ontwapeningsconferentie ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 18e Jaargang Nr 5687 WESTELIJK VOORSTEL TOT BESPREKING OVER BERLIJN Tlx, *m. Weer overzicht DE ROTTERDAMSE METROBOUW DE OVERSTROMINGEN IN INDIA Generaal Rikhye keert naar Nieuw-Guinea terug ACtlE TEGEN COLUMBIAANSE BENDEN NIEUWE KERNPROEF IN DE SOWJET-UNIE Prankerlng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N, V. v"/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Bijv de Tweede Kamer inge diend de ontwerp-rijkswet „tot goedkeuring van de op 15 augus tus 1962 te New Vork tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesië gesloten overeenkomst inzake Westelijk Nieuw-Guinea (West-Irian), met bijlage en bijbehorende overeen komsten." Aan de memorie van toelich ting wordt ontleend dat de rege ring met een bezwaard hart haar goedkeuring heeft verleend tot het ondertekenen van deze over eenkomst. Deze overeenkomst immers betekent dat Nederland niet langer zijn invloed kan doen gelden op de ontwikkeling van de bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea en deze niet kan leiden lot de zelfbeschikking, waarop het Nederlandse beleid volledig was gericht. Toen de politieke ontwikkelingen en de militaire krachtsverhoudingen het steeds duidelijker maakten, dat ons land de aanvaarde taak en de tegen over de bevolking aangegane ver plichtingen niet op eigen kracht zou kunnen vervullen en de nako ming daarvan garanderen, werd in de algemene wens tot versnel de dekolonisatie van afhankelijke gebieden een aanknopingspunt gezocht om te pogen de volkeren organisatie in te schakelen om de doelstellingen van het handvest tot verwezenlijking te brengen voor de bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea. Het vol strekt ontbreken van enig Neder lands eigenbelang naast het op komen voor de rechten van de bevolking deden de regering be sluiten te trachten een krachtiger steun VOO!- de bevolking te zoe ken in de volkerengemeenschap, die zich immers zo sterk voor deze eigen toekomst van de af hankelijke volken inzette. Deze poging is, zoals bekend, niet ge lukt. Voorshands kon Nederland toen niet anders doen dan tegen over de toenemende Indonesische bedreiging zijn militaire midde len ter verdediging van de inge zetenen van het gebied te verster ken en anderzijds zicli ongeclau suleerd bereid te verklaren zon der precondities met Indonesië besprekingen te voeren. Indone sië deed geen afstand van zijn eis tot overdracht van het gebied en bereidde zich actief voor om het met geweld te veroveren. De regering acht het een droe ve zaak te moeten constateren, dat tegenover daden van agres sie, welke in strijd zijn met de verplichtingen welke de leden van do V. N- op zich namen na te komen, in de huidige wereldsi tuatie, althans in dit geval, geen doeltreffend tegenwicht kan wor den gevonden. Nederland kwam als gevolg daarvan voor de nood zaak te staan een keuze te doen tussen het voeren van een oorlog ter verdediging van de beginse len, waarvoor het de afgelopen jaren voortdurend was opgeko men, of het zich neerleggen op voor ile bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea zo goed mo gelijke voorwaarden bij over dracht van het gebied aan Indo nesië. Zwaar heeft bij de beslissing van de regering gewogen de ver anderde houding van de regering van de Verenigde Staten. Nadat tot einde maart j.l. aan de Nederlandse politiek tot inter nationalisering van het gebied, gepaard aan het zeker stellen van het t.z.t. in volle vrijheid uit te oefenen recht van zelfbeschik king van de bevolking, de steun van Amerika als gegeven, heeft aanvang april j.l. de Amerikaan se regering, zoals bleek uit het indienen met haar instemming van het zgn. Bunker-plan, haar politiek ten aanzien van het Nieuw-Guineaprobleem ingrij pend gewijzigd. Het plan, waar mee de bemiddelaar zich actief mengde in de controverse, bevat te immers het principiële nieuwe element van een toegeven aan de Indonesische eis tot bestuurs- overdracht over Nieuw-Guinea aan Indonesië, zij het na een in- terimbestuur van de V. N. Naast dit belangrijke politieke feit moest worden rekening ge houden met de berustende hou ding' van de Amerikaanse rege ring ten aanzien van de Indone sische daden van agressie en voorbereiding van openlijke oor log, zich onder meer uitend in het blijven leveren door Amerika van wapenen aan ile Indonesi sche strijdkrachten en het toela ten van het gebraik daarvan tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Er ontstond aldus een duidelij ke overmachtssituatie, welke ons land moest leiden tot het niet kunnen honoreren van de ver plichtingen, welke het tegenover de bevolking op zich had geno men. althans niet kunnen hono reren op de wijze waarop het Ne derlandse volk zich dit had voor gesteld. De regering heeft zich daarbij gerealiseerd, dat in geval van een gewapend conflict onder deze omstandigheden de belangen en rechten van de bevolking nog grotere schade zouden hebben ge leden. Het gisteravond aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp tot goedkeuring van de met In donesië gesloten overeenkomst inzake Nieuw-Guinea zal vrijdag 31 augstus in de afdelingen van de Kamer worden behandeld. Op donderdagmiddag 6 septem ber zal indien omtrent het wetsontwerp het eindverslag is uitgebracht de Tweede Kamer bijeenkomen voor de openbare behandeling van dit wetsontwerp en zo nodig zal de vergadering worden voortgezet op 7 septem ber. De leden van de commissie van rapporteurs zijn jkvr. mr. C- W. I. Wttewaal van Stoetwegen (C. H. U.), mevr. mr. J. M. Stoffels van Haaften (V. V. D.) en de he ren G. A- Kieft (A. R.l, mr. Th. M. de Graaf (K. V. P.) en J. de Kadt (P. v. d. A.). De V.S., Engeland en Frank rijk hebben maandag de Sowjet- Unie opnieuw uitgenodigd vier- mogendhedenbesprekingen te houden ter vermindering van de gevaarlijke spanning in Berlijn. De V. S. liebben de Sowjet-Unie er in een nota van beschuldigd, dat zij de Oostduitse politie „wreedheden laat bedrijven". De Amerikaanse nota is een antwoord op de Russische van 24 augustus, waarin geprotesteerd werd tegen het optreden van Westberlijners tegen Russische militairen en diplomaten. De Amerikanen zeggen in hun jongste nota dat de huidige span ning in Berlijn veroorzaakt is door de oprichting van de muur en de „redeloze wreedheid van do politie van de Sowjetsector". Zij wijzen voorts weer od de „misdadige moord" op Peter Fechter en het neerschieten van een jonge Duitser, die in een Westberlijns ziekenhuis stierf. Ondanks deze moedwillige provo caties handhaven de Amerikaan se autoriteiten de orde in hun sector, aldus de nota waarin dan tot slot de hoop wordt uitgespro ken, dat de Russische regering het voorstel voor overleg zal aanvaarden. Papoea s naar de algemene vergadering Naar maandag van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is vernomen, is de Nederlandse regering bereid en kele Papoea's in de gelegenheid te stellen de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties bij te wonen. Zij zullen daartoe als adviseurs voor deze speciale aangelegenheid aan do Nederlandse delegatie worden toegevoegd. Nini Boesman in ballon iver de Alpen. Nint Boesman, die met de ballon „Utrecht" in bet Zwitserse plaatsje Murren deelnam aan de eerste internationale ballonweek van de Alpen, is als eerste vrouw in de geschiedenis van de ballon- sport over de Alpen gevaren. Foto: De ballon „Utrecht" (links) drijft over het „Jungfrau.jochx" (met weerkundig station) naai de noordwand van de Eiger (links), de ballon van <le „Club C.E.C.A." (rechts stijgt op boven de Jungfraugletscher. ZON MAAN op onder op onder 28 5.44 19.38 3.41 19.09 29 5.45 19.36 4.45 19.36 30 5.47 19.34 5.50 19.59 31 5.48 19.32 6.55 20.20 Het K. N. M. I. deelt mede: Een depressie, die maandag vooral langs de Waddenkust veel wind bracht, trok weg in de rich ting van de Oostzee. Over de Britse eilanden naderde intussen een rug, die ons land heden zal passeren. Een volgen- DINSDAG 28 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 0.49 1.08 Terneuzen l-24 1-43 Hansweert 2.04 2.23 Walsoorden 2.14 2.33 WOENSDAG 29 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 1-30 1.44 Terneuzen 2.05 2.19 Hansweert 2.45 2.59 Walsoorden 2.55 3.09 de oceaanstoring, die een wat zui delijker koers volgt dan zijn voor ganger, is achter de rug in aan tocht. Het regengebicd zal in de loop van heden ons land bereiken. De wind krimpt in de loop van de dag naar zuidwest tot zuid, aan vankelijk is de wind zwak tot ma> tig, later matig tot vrij krachtig. De middagtemperaturen zullpn dezelfde waarden bereiken als die van maandag of iets hogere. medegedeeldd oor het K.N-M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Regen Overwegend zwaarbewolkt met van het westen uit regen. Zwakke to matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde middagtempera turen als gisteren, of iets hogere DE MIJNSTAKING IV SPANJE Acht van de 23 kolenmijnen in het bekken van Asturië die de Spaanse overheid naar aan leiding van een actie van de mijnwerkers voor een halve vrije zaterdag had gesloten, zijn maan dag weer geopend. Het aantal arbeiders dat zonder werk is, werd daardoor van 15.000 tot 10.000 verminderd. Ongeveer tien stakers werden aangehouden, omdat zij collega's tot de actie zouden hebben aan gezet. Rotterdam werkt hard aan zijn Metro, het bomvdok aan liet Weena is weer volgepompt. De eerste twee gereedgekomen tun nelstukken, welke nu zijn afge sloten met betonnen schotten, worden uitgevaren indien is ge bleken, dat zij waterdicht zijn. Een Amerikaanse ruimtevaar tuig is maandag een 292 miljoen kilometer lange reis begonnen naar de planeet Venus. Functio narissen op de lanceerbasis Cape Canaveral achtten het nog te vroeg om te voorspellen of de Mariner-2 zijn gecompliceerde opdrachten zal kunnen uitvoeren en of hij, omstreeks 14 december, dicht genoeg in de buurt van de met wolken bedekte planeet zal komen om waarnemingen te doen en deze door te seinen naar de aarde. Op de basis Cape Canaveral in Florida is maandagochtend een ruimtevaartuig in de richting van Venus afgeschoten. Het is de „Mariner-2" die door een dertig meter lange Atias-Agene-raket werd gelanceerd. De Atlas scheidde zich latei- van de Agena. De lancering ge schiedde om 07.53 uur Ned. tijd. Functionarisen deelden mee dat ook de Agena-B-raket zich van de Mariner-2 heeft losge maakt en dat het ruimtevaartuig thans klaarblijkelijk op weg is naar Venus. De onbemande ruimtecabine weegt 201 kg. De lancering zou eerst zondag ochtend geschieden maar werd uitgesteld wegens kleine techni sche moeilijkheden. Op 22 juli werd de Mariner-1 De V. S. en Engeland hebben maandag op de ontwapeningscon ferentie in Gcnève twee ont werpverdragen ingediend. Het ene betreft een verdrag voor liet staken van alle kernproeven, het andere is een ontwerp-overeen- komst, waarbij de kernproeven voor een deel worden verboden. Het gaat hierbij om proeven in de dampkring, de ruimte en on der water. Ondergrondse proe ven zijn er dus niet bij inbegre pen. Het tweede ontwerp-ver- drag moet gezien worden als een alternatief voor het eerste en wel omdat de huidige impasse bij de kernstoponderhandelingen voortvloeit uit liet vraagstuk van de ontdekking en identificatie van ondergrondse proeven. De Amerikaan Arthur Dean verklaarde dat het Westen blijft aansturen op een verdrag, waar bij alle kernproeven verboden worden en wel in bet belang van de mensheid en de komende ge neraties. Het Westen wil voorko men dat de mens wordt uitge roeid en historische waarden worden vernietigd. Als wij de proeven niet volledig staken, kunnen wij de menselijke evolu tie wel afschrijven, zo zei hij. Hij wees er verder op, dat ge deeltelijke stopzetting van de proeven de intensiteit van de be wapeningswedloop zal verzwak ken, zal voorkomen dat de bewa peningswedloop op kerngebied, althans voor een groot deel. naar andere landen wordt verplaatst en een einde zal maken aan de radio-actieve besmetting van de dampkring, de ruimte en de oceanen. Het verdrag voor een gedeelte lijke stopzetting van de kern proeven, aldus Dean, bevat een bepaling die de ondertekenaars verplicht niet deel te nemen aan bedoelde kernproeven te nemen door een ander land. Dean ver klaarde met nadruk dat dit ver drag geen internationaal con trole-apparaat eist. Van inspec ties ter plaatse wordt afgezien. Het Westen zal echter niet akkoord gaan met een voorstel om de ondergrondse proeven tijdelijk te staken. De Rus Koeznetsov wees het Brits-Amerikaanse voorstel voor een verdrag waarbij alle kern proeven worden verboden, on middellijk van de hand, omdat het volgens hem een hei haling is van eerder door het Westen in gediende voorstellen. Het ver drag, dat de kernproeven slechts gedeeltelijk verbiedt, moet wor den aangevuld met een verbod op het doen van ondergrondse kernproeven, aldus de Rus. Hij zou hier echter aan toegevoegd hebben, dat de nieuwe documen ten van het Westen grondig door zijn delegatie bestudeerd zullen worden. Diplomatieke waarnemers in Londen menen, dat het voorstel van Engeland en de V. S. om de kernproeven gedeeltelijk te sta ken een gunstige indruk zal ma ken op de neutrale landen. Zoals bekend hebben de acht neutrale landen, die aan dp conferentie te Genève deelnemen kortgeleden gezien de impasse ter confe rentie krachtig gepleit voor een verbod van een deel der kernproeven, namelijk dc proe ven in de dampkring, de ruimte en onder water. Tot dusver zijn bij de over stromingen die dit jaar uitge breide gebieden in acht Indi sche staten hebben geteisterd, negentig mensen om het leven gekomen. Dit heeft de Indische minister voor irrigatie en ener gie maandag in het parlement bekendgemaakt. Ruim 1.300.000 ha land waren ondergelopen en in totaal 3.400.000 mensen had den van de overstromingen te lijden gehad. Naar het A. N. P. te Hollandia van V. N.-zijde verneemt heeft generaal Rikhye, de militaire ad viseur van Oe Thant, zijn be sprekingen in Djakarta beëin digd. Hij zal vandaag naar Hol landia terugreizen. Rikhye zal op zijn terugreis vergezeld worden door zes Indonesische officieren, die deel zullen uitmaken van de „liaison-commissie" te Hollandia waarin naast hen enige Neder landse officieren en militaire vertegenwoordigers van de V. N. zullen worden benoemd. Gene raal Rikhye zal van Djakarta naar Bangkok reizen en vandaar met een speciaal K. L. M.-vlieg tuig doorvliegen naar Biak. Hij wordt donderdag in Hollandia verwacht. Eén der punten die generaal Rikhye te Djakarta besproken heeft was het uitwerpen van pamfletten door Indonesische vliegtuigen boven Nieuw-Guinea om de infiltranten op do hoogte van het tussen Nederland en In donesië bereikte akkoord te bren gen. Deze vliegtuigen zullen van daag. en morgen boven plaatsen gaan vliegen waar zich Indone sische infiltranten bevinden. Aan boord van deze machines zullen zich V. N.-waarnemers bevinden om controle uit te oefenen. De vluchten zullen worden gemaakt met twee Hercules-vliegtuigen. De pamfletten zullen worden uit geworpen nabij Merauke, So- rong, Fakfak, Manokwari. Kai- mana en Jera. Te Hollandia heeft het bevreemding gewekt dat er ook vluchten boven Mano kwari en Jera zullen Worden uit gevoerd aangezien daar, voor zo ver bii de militaire autoriteiten bekend, geen infiltranten aanwe zig zijn. In een officiële medede ling van het Nederlandse com mando is gezegd dat in het vlieg- schema nog wijzigingen kunnen worden aangebracht. BRANDT EIND SEPTEMBER NAARV. S. Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn is voornemens eind september een bezoek te brengen aan de Verenigde Sta ten, zo is officieel in Berlijn bekendgemaakt. Hij zal aan de Harvard-Universiteit twee le zingen houden, waarvoor hij is uitgenodigd. Een Westberlijnse woordvoerder kon niet dc ge ruchten bevestigen, dat de bur gemeester ook een ontmoeting zal hebben met president Kenne dy. Columbiaanse politiemannen en militairen hebben in het departement Valle vijftig leden van benden overvallen, die dit gebied reeds verscheidene jaren onveilig maakten. De hendeleden waren samen gekomen voor een feestviering, toen zij werden aangevallen. Tien bandieten waren gedood. Veertig mannen en elf vrouwen werden gevangen genomen. De gezagshandhavers leden geen verliezen. Eén hunner, een onderofficier van het leger, werd gewond. afgeschoten met behulp van een Atlas-Agenda-raket. De cabine geraakte echter door een ver keerd signaal uit de koers en moest kort na de start worden vernietigd. Hiermee gingen IS12 miljoen dollar de kosten van raket en ruimteschip verloren. De Sowjet-Unie deed in februa ri vorig jaar een poging Venus te benaderen. Het ruimteschip passeerde de planeet binnen een afstand van ongeveer 100.000 km. Deze reis leverde echter niet veel op omdat ^e radioverbindingen met het toestel achttien dagen na de lancering uitvielen. Nadat de Mariner-2 Venus is gepasseerd zal het ruimtevaar tuig zijn koers als satelliet van de zon vervolgen. De Mariner-2. die met een laag goud en zilver is bedekt, zal der tig minuten in de invloedssfeer van Venus blijven. De cabine zal in die tijd metingen van de at mosfeer en temperatuur verrich ten waardoor de geleerden ach ter een aantal problemen hopen te komen. 44 minuten na de lancering werd een signaal naar de Mari ner-2 gezonden om de twee „zon- nevieugels", die het zonlicht moe ten opvangen voor de omzetting in elektrische stroom voor de batterijen, te doen uitsteken. Volgens alle aanwijzingen is dit: gelukt. De stroom is nodig voor de radiozenders die gegevens naar de aarde moeten zenden. Deze zonnevleugeis zullen steeds op de zon gericht moeten blijven. Zeven dagen na de lancering zal nog een signaal naar de Ma riner worden gezonden waardoor een speciale antenne op de aarde wordt gericht. Op de achtste dag zal door middel van een signaal een rakelmotor tot ontbranding worden gebracht waardoor de cabine in de juiste baan wordt gebracht om Venus op een af stand van 16.000 km te passeren. Dan zal men verder afwachten tot Mariner-2 na 101 dagen zijn reis heeft voltooid. Het laatste signaal om de cabine in de juiste koers te brengen geschiedt op grond van de onderweg uitgezon den gegevens die door een grote rekenmachine van de universi teit van California worden ver werkt. MARINER-2 TE VER VAN VENUS De Mariner-2 gaat in dc rich ting van Venus maar hei ruim teschip zal volgens de eerste ge gevens op een te grote afslaiul dn planeet passeren, zodat liet de voorgenomen metingen waar schijnlijk niet zal kunnen ver richten. De functionarissen zeiden dat het ernaar uitziet dat de Mariner Venus op een afstand van 96.5000 km zal passeren maar men hoopt nog dat de correctie op de acht ste dag na de lancering het ruim tevaartuig aanzienlijk dichter bij de planeet zal brengen. In een verklaring van de N. A. S. A„ het bureau voor ruimte vaart, wordt gezegd dat alle in strumenten van de Mariner nor maal werken. De raketmotor die op de acht ste dag van de vlucht in werking moet worden gesteld, kan een correctie van 160.000 tot S00.000 km in de koers aanbrengen. Functionarissen op Cape Cana veral gaven te kennen, dat het wellicht toch nog mogelijk zal zijn, het ruimtevaartuig voldoen de dicht langs Venus te sturen om het mogelijk te maken met behulp van speciale meters de temperatuur en de atmosfeer van de planeet Ie meten. Het is niet nodig dat de Mariner-2 Venus op 16.000 km passeert. Tot 40.000 km werken de radiometers „be vredigend". De radiotelescoop van Jodrell Bank bij Manchester heeft inmid dels al signalen van de Mariner- 2 opgevangen- Het seismologisch instituut in Uppsala nabij Stockholm heeft maandagochtend een nieuwe kernproef in het gebied van Nova Zembla geregistreerd, de zesde in de huidige serie. De kracht wordt op 15 megaton ge schat. Op 5 augustus werd een proef genomen waarbij een kernwapen met een kracht van 40 megaton tot ontploffing zou zijn gebracht. De andere wapens hadden een geringere kracht. De Sowjet-Unie had voorts twee proeven in Siberië ge nomen. Op zaterdag waren nog twee wapens tot ontploffing ge bracht, een boven Nova Zem bla en een in Centraal-Siberië. Twee Westduitse arbeiders, die zaterdag na een twistge sprek aan de grens tussen West- enOost-Duitslanddoor Oostduitse grenswachten wa ren ontvoerd, zijn zaterdag avond ongedeerd in West- Duitsland teruggekeerd. Zij waren twaalf uur lang dooi de Oostduitse autoriteiten verhoord.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1