De Sowjet-Unie en de kwestie Berlijn V.N.-waarnemers op Nw-Guinea gearriveerd Sowjet-protest bij Verenigde Staten O. o4. <5 £ee£t neg Rikhye over uitvoering overeenkomst HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1962 18e Jaargang Nr 5685 IjoodwHB Radio de Koek STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN NAAR NEDERLAND TERUG DE NIEUW-GUINEA- RAAD Demonstratie bij aankomst van generaal Rikhye DE AARDBEVING IN ZU1D-ITALIE COLOMBIAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT Mammoettanker gedoopt van schoolschip VERENIGDE STATEN WILLEN GEEN BASIS OP JAMAICA WEER OOSTDUITSE VLUCHTELINGEN DE STAKINGEN IN SPANJE AMERIKAANSE AUTO IN OOST-DUITSLAND BEKOGELD Frankering bjj abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L vaH de Eande Redactie-adres: Noordstraat 55—5? Administratie-adres: Smïdswaï Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs; 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v"/h Firma P. J. van de Sandë te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén Iiandels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De aanslag op' president De Gaulle toont aan dat zijn regering geen dag te vroeg is begonnen met zijn actie tegen de O. A. S. in Frankrijk. Het kabinet had net daags tevoren een vergadering ge houden met het kennelijk doel een strenge en gecoördineerde aan val voor te bereiden op de terreur-organisatie die nog lang niet dood blijkt. Dit geheime leger is mèt de Europese Algerijnen mee de zee overgestoken naar het moederland. De laatste tijd vooral zijn er reeksen overvallen gepleegd waarbij geld en wapens werden geroofd. De daders voorzover ze werden gevat, waren doorgaans de uit de Algerijnse steden overgekomen pieds noirs. Op zichzelf is dat niet onverklaar baar deze mensen lopen zonder huis en zonder werk rond en dat ze, om aan de kost te komen, hun toevlucht nemen tot de misdadige methoden waarin de laatste maanden van het Alge rijnse drama hen hebben ge schoold. Ze zouden dan slechts een stevige versterking vormen voor de Franse onderwereld. Maar er zijn aanwijzingen dat ook ditmaal georganiseerd ge lurkt wordt en met een politiek doel. REVOLUTIEPOGLNG In Parijs zijn voor het eerst sinds geruime tijd weer kneed- bommen ontploft en daarmee is geen persoonlijk voordeel te be halen. Het enige doel is onwel gevallige lieden uit de weg te ruimen en schrik te zaaien. Dat laatste zou ook hebben voorge zeten bij het stichten van de bosbranden in Zuid-Frankrijk, waarbij al twee mensen om het leven zijn gekomen. Dit wordt zonder bewijs de O. A. S. aan gewreven, nu zeker is dat roeke loze vakantiegangers niet alleen aansprakelijk zijn voor de vuur zeeën. Bovendien werpt ook de arres tatie van Jacques Soustelle in Italië allerlei vragen op. Er zou een conferentie zijn geweest van O. A. S.-leiders aan het Garda- meer, waarheen deze ex-vriend en nu felste vijand van De Gaulle op weg was. In het noorden van De Sowjet-Unic heeft een Ame rikaans-Brits voorstel voor het beleggen van geregelde bijeen komsten van de plaatsvervangen de ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" in zake Berlijn van de hand gewe zen, zo is vrijdag van gezagheb bende zijde te Londen vernomen. De Sow jet-ambassadeur in de Ver. Staten, Dobrynin had het antwoord van zijn regering vori ge week in een onderhoud met minister van Buitenlandse Zaken Rusk meegedeeld. Het voorstel was vorige maand door de ministers van Buiten landse Zaken van de Ver. Staten en Engeland, Rusk en lord Home, gedaan toen deze in Genéve een gedaehtenwisseling hadden met hun Russische collega Gromyko. WESTELIJKE WIND. Vrijdag trok een depressie van het westen uit naar Zuid-Noor- ivegen. Tegen de avond begon leze depressie aan betekenis in te boeten. Het koudfront van deze storing bracht ons vrijdag plaatselijk vrij veel regen. Achter de storing voeren westelijke win den. die vandaag afnemen tot matig tot vrij krachtig, polaire lucht aan. waarin opklaringen zullen voorkomen. Er zullen daarnaast enkele verspreid voor komende buien zijn. In de middagtemperaturen wordt niet veel verandering ver wacht. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. üczelftle temperaturen. Opklaringen, maar ook hier of daar enkele buien. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtem peraturen als gisteren. ZATERDAG 25 AUGUSTUS Van genoemde zijde werd er de nadruk op gelegd, dat dit voor stel niet verward moet worden met het voorstel voor een bijeen komst van vertegenwoordigers van de „grote vier" in Berlijn. Dit voorstel deed het Westen voor 't eerst op 25 juni in nota"1 aan de Sowjet-Unie. Vrijdag werd dit voorstei in Westelijke nota's aan Moskou herhaald. Het doel van de voorgestelde bijeenkomst van vertegenwoordigers der „gro te vier" in Berlijn zou zijn, te spreken over spoedmaatregelen om de spanning aan weerskanten van de „muur" te verminderen en het vrije personen- en goede renverkeer tussen de twee delen van Berlijn te herstellen. De plaatsvervangende minis ters van Buitenlandse Zaken zou den zich daarentegen met rui mere aspecten van de kwestic- Berlijn moeten bezig houden, waarbij men tot maatregelen in zake een gedeeltelijke ontwape ning zou moeten komen. Ambas sadeur Dobrynin had Rusk ech ter meegedeeld, dat er geen reden was om aan te nemen dat de plaatsvervangende ministers een basis zouden kunnen vinden voor een oplossing van de kwes- tie-Berlijn, als Rusk en hij er tot dusver niet in waren geslaagd. Volgens de gezaghebbende zegs man in Londen zou men het er evenwel algemeen over eens zijn, dat het verkennend overleg tus sen Dobrynin en Rusk moet worden voortgezet. Er was ech ter geen afspraak gemaakt voor een volgende ontmoeting. Britse functionarissen waren vrijdag van mening, dat de Rus sen ook het voorstel voor een bijeenkomst van vertegenwoordi gers der „grote vier" in Berlijn zullen afwijzen. Aanvaarding zou betekenen dat zij wee r zouden erkennen, dat de „grote vier" ge zamenlijk verantwoordelijk voor Berlijn zijn, hetgeen zij juist be strijden. Spanje heeft de ex-generaal Gar- dy volgens sommige berichten een oefenkamp voor O. A. S.'ers ingericht. Deze mengeling van feiten en zeer talrijke geruchten wekken de indruk dat de O. A. S. de strijd tegen zijn doodsvijand De Gaulle nog niet heeft opgegeven. De strijd in Algerije heeft dit verbond verloren, maar kenne lijk ziet het nog kansen het ge hate bewind van president De Gaulle omver te werpen. WAT TE DOEN? De president wacht dat niet werkeloos af. Er is een reeks maatregelen genomen die moge lijk maakt strenger op te treden tegen illegaal wapenbezit en het onderzoek tegen verdachten lan ger en diepgaander te verrichten door de termijn van voorlopige hechtenis tot twee weken te ver lengen. Bovendien zijn er be sluiten te wachten die de rege ring in staat stellen te beschik ken over leegstaande huizen door het gehele land, waardoor de gerepatrieerden kunnen wor den verspreid, zodat hun onder ling contact ook moeilijker wordt. Het zal in ieder geval de rust in Marseille doen toenemen, waar thans zeer vele uit Algerije gevluchten vaak een zeer ge spannen sfeer scheppen. De reeks maatregelen van de regering toont in ieder geval wel aan dat Parijs de zaak niet luchtharti opneemt. Het is te hopen dat De Gaulle met forse maatregelen inderdaad succes heeft en de mentaliteit van wet teloosheid de kop in te drukken. Als hij daarin niet slaagt kan het voor de leiders van deze or ganisatie wel eens verleidelijk v/orden een greep naar de macht te wagen. Die uiteraard gedoemd is te mislukken, maar daarom nog genoeg ellende kan veroor zaken. (Nadruk verboden. BINNENVERINGBtD het beste bed ooit gemaakt L SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector 1 fabrieken Zevenbergen fioordstraat 102 - Telefoon 21» l'eraeuzc» De regering heeft besloten de stoffelijke overschotten van mi litairen, die in Nleuw-Guinea in de loop van dit jaar in verband met vijandelijke acties zijn ge sneuveld dan wel op andere wijze bij de vervulling van hun plicht het leven hebben ver loren, indien de nabestaanden dit wensen en zodra de omstan digheden zulks toelaten, van rijkswege naar Nederland over te brengen. Nader werd vernomen, dat het hier in totaal 14 stoffelijke over schotten betreft. In de loop van dit jaar zijn in Nieuw-Guinea gesneuveldzeven militairen van de Koninklijke landmacht en twee militairen van de Konink lijke marine. Voorts zijn nog vijf militairen van de Konink lijke landmacht in Nicuw-Gui- nea omgekomen als gevolg van ongevallen. Do Nieuw-Guinea-raad heeft de stemming over de kandida ten voor het voorzitterschap van de raad opgeschort tot dinsdag a.s. Zoals bekend heb ben tien Papoea-leden van de raad een ontverpadres aan de Koningin opgesteld met het verzoek een Papoea-lid tot voor zitter te benoemen. Op cje kan didatenlijst komen de namen voor van de leden Jouwe. Kai- siepo, Bonay. Meseth en Inury. Drie van hen zullen aan de Koningin voor het voorzitter schap worden voorgedragen. Inmiddels is het raadslid Tanggahrr.a, die aan de Neder landse delegatie bij de onder handelingen in Washington en New York als adviseur was toe gevoegd, vrijdagochtend te Hol landia aangekomen. Met een lijnvliegtuig van de K. L. M. zijn te Biak 17 militaire waarnemers van de V. N. ge arriveerd. Zij zullen onder lei ding van de Zweedse overste Olof Melin toezicht uitoefenen op het „staakt het vuren", dat bijna een week geleden is afge kondigd. De waarnemers zijn afkomstig uit India, Brazilië, Ierland, Ni geria, Zweden en Ceylon. Twee waarnemers zijn naar Djakarta gereisd. Zij zullen daar aan boord gaan van Indonesische vliegtuigen die boven Nieuw- Guinea pamfletten zullen uit- Toen generaal Rikhye na zijn aankomst op het vliegveld Sen- tani naar Holiandia vertrok, had zich huiten liet stationsgebouw een groepje van enkele tiental len Papoea's opgesteld, dat door middel van in het Engels gestel de leuzen demonstreerde.. v.m. n.m. Breskens 10.17 10.51 Terneuzen 10.52 11.26 T-Iansweert 11.32 12.06 Walsoorden 11.42 12.16 ZONDAG 26 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 11.25 11.32 Terneuzen 12.07 Hansweert 0.40 12.47 Walsoorden 0.50 12.57 MAANDAG 27 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 0.01 0.36 1.16 1.26 n.m. 12.26 1.01 1.41 1.51 ZON MAAN op onder op onder 25 5.39 19.45 0.49 17.10 2fi 5/0 19.42 1 .'51 17.57 27 r 19.40 2.39 18.37 28 19.38 3.41 19.09 29 J 19.36 4.45 19.36 30 5.-17 19.34 5.50 19.59 31 5.18 19.32 6.55 20.20 Het aantal doden als gevolg van de aardbeving die Zuid- Italië dinsdag teisterde, is vrij dag tot 17 gestegen. In het berg achtige gebied van Benevento en Ariano Irpino, waar de mees te schade werd aangericht, kamperen nog duizenden dak lozen in het open veld. In som mige kleine steden en dorpen is tot 90 o van alle huizen onbe woonbaar. Regen en nachtelijke kou vergroten de moeilijkheden van de daklozen. Een Douglas DC-3 is donder dagmiddag bij het opstijgen te Barrancaberme in het departe ment Santander in Colombië verongelukt, waarbij 23 perso nen omkwamen en 8 werden ge wond. Het tweemotorig vlieg tuig behoorde aan een Colom biaanse maatschappij. De acht gewonden zijn de enige overlevenden; zij hebben voor het merendeel ernstige brandwonden opgelopen. Drie bemanningsleden kwamen om. Het vliegtuig stortte bij het opstijgen neer en vloog in brand. werpen om de infiltranten op de hoogte van het akkoord te brengen. Twaalf waarnemers zijn reeds naar verschillende plaatsen op Nieuw-Guinea door gevlogen, zo naar Sorong en Fak-Fak. Binnenkort gaan er twee naar Merauke. Vrijdagochtend kwam overste Melin met vijf V. N.-militairen op het vliegveld Sentani bij Holiandia aan. De lange Zweed se marine-officier bracht twee Indiase majoors mee, een Bra ziliaanse majoor en een Ierse en een Zweedse kapitein. De V. N.-officieren droegen een blauwe V. N.-baret en V. N.- epauletten. De Indiase majoors waren getooid met blauwe tul banden inplaats van baretten. Op het vliegveld stonden twee witte jeeps gereed die door de Nederlandse strijdkrachten in allerijl wit gespoten waren en van de letters „V. N." voorzien. De waarnemers maakten hier van echter geen gebruik en reden in een bus van de Kon. marine naar Holiandia. Bijna alle waarnemers komen uit Kongo of uit de strook van Gaza. Gistermorgen arriveerden te Holiandia ook twee administra teurs van de V. N., afkomstig uit Thailand. Zij zullen de hoofdadministrateur Wong, die dinsdag reeds aankwam, bij staan bij de regeling van een aantal financiële kwesties, ver band houdend met de komst van net V. N.-team. Overste Melin heeft gisteren met de Nederlandse militaire autoriteiten te Holiandia het in cident besproken van de twee Indonesische duikboten cjie en kele dagen geleden in de terri toriale wateren van Nieuw-Gui nea werden waargenomen. Een later gevonden rubberboot met munitie en levensmiddelen deed toen. het vermoeden rijzen dat Indonesische infiltranten aan land waren gezet. Mevr. Katiibone, echtgenote van ile president van de Stan dard Oil Company, heeft bij Ver- oline op Rozenburg aan boord van het Noorse schoolschip „Sorlandet" de 90.000 tons mam moettanker „Lsso Libya-' ge doopt. Foto: Een muziekkorps zorgt voor een opgewekte, noot, nadat de plechtigheid is afgelopen. Op dc achtergrond 't Noorse school schip en de mammoottanker. De Verenigde Staten hebben premier Bustamente van Jamai ca bedankt voor diens aanbod een Amerikaanse basis op het eiland toe te staan, doch tevens gezegd dat zij hiervan geen ge bruik zullen maken. Dit werd donderdag door Amerikaanse functionarissen in Washington bekendgemaakt. Korte tijd nadat Jamaica op 6 augustus van dit jaar onafhanke lijk was geworden van het Brit se koninkrijk verklaarde premier Bustamente dat hij bereid was de Verenigde Staten een basis op het eiland te verschaffen zonder daarbij te denken aan een tegen prestatie in de vorm van Ameri kaanse steun. Donderdagavond is een sol daat van het Oostduitse leger bij Hünfeld (Hessen) naar Wcst- Duitsland gevlucht. In de nacht van donderdag op vrijdag gelukte het een negen tienjarige student uit Oost-Ber- lijn ongemerkt de Franse seclor van West-Berlijn te bereiken. Enkele uren daarvoor was de negentienjarige Oostduitse grenswacht Hans-Dieter Wesa door collega's doodgeschoten nadat het hem gelukt was de Franse sector te bereiken-. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sowjet-Unie vrijdag bij de Verenigde Staten heeft geprotesteerd tegen de gebeurtenissen in Berlijn op 13, 18, 10 en 20 augustus, waarbij drie Sowjet-militairen werden gewond. Het protest was vervat in een nota van het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken, die vrijdag aan de Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou is overhandigd. In de nota protesteert het Sowjet-ministerie van Buiten landse Zaken legen de houding van de Westberlijnse politie en van de Amerikaanse patrouilles, die werkeloos bleven toen „ban- dieicn verscheidene malen de auto met de aflossing van de wacht vcor het Russische do- denmonument aanvielen". Voorts wordt in de nota ge zegd, dat ook leden van de Sow- jet-ambassade in Oost-Duits- land door fascistische en revan chistische elementen werden aangevallen terwijl zij in West- Berlijn reden. ii.. De Sowjet-regering protes teert krachtig bij de Amerikaan se regering, die zij daarvoor verantwoordelijk acht. In geval van herhaling zal de Sowjet- regering gedwongen zijn de no dige maatregelen te treffen om de veiligheid van haar militair en diplomatiek personeel te waarborgen, aldus het protest order. Tot slot eist de Sowjet-re gering dat de nodige maatrege len worden getroffen om her haling van,soortgelijke inciden ten te voorkomen, en dat de schuldigen*5 streng zullen wor den gestraft De nota werdfaan de Ameri kaanse zaakgelastigde overhan digd door de vice-minister van Buitenlandse Zaken, Sobolef. De stakingsbeweging in Astu- rië heeft zich vrijdag tot twintig mijnen en meer dan 13.000 sta kers uitgebreid. De vertraging van het werk in het gehele ge bied neemt toe. Generaal Rikhye. de V. N.- vertegenwoorriiger in Nieuw- Guinea. heeft donderdag bij zijn aankomst in Sydney gezegd dat de Verenigde Naties een aantal helicopters en amphibie- vaartuigen zullen zenden om te helpen bij de uitvoering van het bestand tussen Nederland en Indonesië. Generaal Rikhye maakte een tussenlanding in Sydney op zijn reis naar Djakarta. De generaal zei dat vierhon derd Indonesische krijgsgevan genen „spoedig" naar Indonesië zullen worden teruggestuurd. In de woeste jungle van Weste lijk Nieuw-Guinea zijn nog In- Een Amerikaanse woordvoer der in West-Berlijn heeft mede gedeeld. dat enkele dagen ge leden een Amerikaanse auto op Oostduits gebied met stenen en geopende verfblikken is beko geld. Er werd echter niemand gewond. donesische troepen die van het, bestand niets af weten. Met vliegtuigen zullen speciale pam fletten worden uitgeworpen om deze soldaten op de hoogte te brengen. Zestien V. N.-functionarissen zijn eerder op de dag per vlieg tuig in Biak aangekomen onder bevel van de Zweedse marine officier Olaf Nelim. „In totaal zullen er 25 waarnemers ko men. en we verwachten de rest op zondag". Rikheye zei dat de Nederlan ders voorbereidingen maken om Nieuw-Guinea op 1 oktober te verlaten. Tezelfdertijd zullen duizend V. N.-soldaten aanko men ,.om te helpen bij het op leggen van de vrede" en de plaatselijke politie te helpen bij het handhaven van wet en orde. De soldaten komen uit Ier land, Zweden. Nigerië, Brazilië, India en Ceylon, aldus Rikhye. ..Er schijnt aan beide kanten ontzaglijk veel goede wil te zijn. Beiden schijnen zeer goed te willen meewerken en willen de huidige plannen graag ten uit voering gebracht zien. De Neder- lande', gedragen zich buiteny- ooii zo zei hij.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1