Den Haag liet Nieuw-Guinea los Binnenlands nieuws Taptoe Delft 1962 Administrateur vergokte f 45,500 Twee jaar geëist MILJOENSTE BEZOEKER IN MADURODAM Het verbond Rode Pimpernel VHjdag 24 augustus 1962 DE V R IJ E ZEEUW BIJSTAND-WET INGEDIEND - TREIN RIJDT DOOR ONVEILIG SIGNAAL - - VEERDIENST ENKHUIZEN-STAVEREN - WORDT OPGEHEVEN In Soekarno's schuitje ZEEPOST Ontwerp Bijstandwet ingediend Trein reed door vijf onveilige signalen Veerdienst Enkhuizen— Staveren verdwijnt. ZUID-VIETNAM Diamanthandelaar in Antwerpen overvallen de VERKOOP VAN POSTZEGELS OP LUMINESCEREND PAPIER Nadat het aanvankelijk nog gespannen heelt als gevolg van de agressieve acties die Indonesische eenheden tijdens de besprekin gen te Washington ondernamen, is er tenslotte toch een accoord tot stand gekomen, waarbij bepaald werd, dat Nederland per 1 oktober a.s. Nieuw-Guinea aan de U.U.O. zal overdragen, waarna de volkerenorganisatie haar beheer per 1 mei 1963 zal beëindigen en het westelijk deel van het eiland aan Indonesië zal overgeven. In weerwil van de overeenkomst moesten Nederlandse marine eenheden na de afkondiging „staakt het vuren", toch optreden tegen Indonesische onderzeeboten, die trachtten landingen op de kust van Nieuw-Guinea uit te voeren. Deze landingspogingen zijn in strijd met de overeenkomst, waarin werd opgenomen dat beide partijen geen troepen e.d. meer naar Nieuw-Guinea zullen sturen. Het gebeurde is een ongunstig voorteken, waar het gaat om het vertrouwen in de correcte uitvoering van de overeenkomst door Indonesië. In verband met dit geringe vertrouwen zien de Papoea's hun toekomst met zorg tegemoet. Zij zijn bevreesd, dat er weinig te recht zal komen van het referendum dat zij in 1969 mogen houden en waarbij zij „in vrijheid" mogen beslissen over de toekomst van hun land en waarbij zij volgens 't akkoord zelfbeschikking krijgen. De Papoea's voelen zich geen Indonesiërs, maar na de onder tekening van het akkoord heeft president Soekarno in zijn 17 augustus gehouden rede ver klaard, dat hij onder de in het akkoord genoemde zelfbeschik king verstaat „interne" zelfbe schikking, hetgeen er op neer komt, dat West-Irian niet uit het Indonesisch verband zal kunnen en dat de Papoea's nooit zelfstandig zullen worden. Al weer zo'n wrang trekje. Momenteel worden reeds alle voorbereidingen getroffen voor de overdracht van Nieuw-Gui nea aan de Verenigde Naties. Zoals te verwachten was komt men voor vele onverwachte moeilijkheden te staan. Helaas zal er door deze over drachten tweemaal een zoge naamd machtsvacuüm ontstaan, waarin het zeker niet onmoge lijk is, dat er verschillende on prettige dingen staan te gebeu ren vooral in de binnenlanden, waar dus per 1 oktober a.s. de Nederlandse bestuursambtena ren vertrekken, die tot nu toe kans zagen de heetgebakerde gemoederen van de Papoea's rustig te houden. Het blijft de vraag of de U. N. O. voor die paar maanden dat zij het be heer voert, ambtenaren naar de binnenlanden zal sturen, man nen dis van niets weten en niet ingewerkt raken, aangezien per 1 mei 1963 de Indonesiërs het bestuur overnemen. Sr zijn nu reeds demonstra ties tegen de komst van de In diase U. N. O.-generaal Rikhye, die het militair bevel over de internationale troepen zal voeren. Het bedrijfsleven op Nieuw- Guinea is bijzonder verontrust. Zij wensen garanties mede in verband met contracten die de overheid afsloot. Er dreigt een chaotische toestand te ontstaan, aangezien een aantal grote be drijven het voornemen heeft te likwideren. Inmiddels tracht Nederland zo snel mogelijk tot „papoeani- sering" van het bestuur over te gaan. Per 1 september zijn niet minder dan zeven Papoea's be vorderd tot hoofd van een on derafdeling en óp korte termijn zullen er nog vele andere volgen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter dc naam van het schip vermeld. Amerika (V. S.): s.s. „Rotterdam" 126/8) s.s. „Maasdam" (27/8) s.s. „Waterman" (29/8) Argentinië: rn.s. „Montferland" (29/8) m.s. „Cap San Marco" (30/8) Australië m.s. „Oranje" (27/8) m.s. „Serooskerk" (28/8) Brazilië m.s. „Cap Vilano" (28/8) m.s. „Cap San Marco" (30/8) Brits-Oost-Afrika: m.s. „Jean Laborde" (30/8) Canada s.s. „Rijndam" (26/8) m.s. „Prinses Irene" (29/8) De Armenwet van 1912 die in middels behoorlijk verouderd is, zal vervangen worden door een gloednieuwe wet, die de minis ter van maatschappelijk werk bij de Tweede Kamer heeft in gediend. Deze Algemene Bij standwet zal steun bieden aan iedere behoeftige. Tot nu toe kostte de uitvoe ring van de Armenwet de staat omstreeks 300 miljoen gulden per jaar. Waarschijnlijk zal door deze nieuwe wet het bedrag met 65 miljoen gulden stijgen, doch daar staat tegenover, dat een en ander een sociale vooruitgang betekent. Deze nieuwe wet zal ook de bijstand regelen aan be paalde groepen, zoals werk lozen, blinden en andere gehan dicapten, Ambonezen en gerepa- trieerden, die tot nu toe volgens aparte regelingen werden ge steund. Het wetsontwerp beoogt, bij stand te geven aan iedere Neder landse ingezetene die het nodig heeft. Het geeft de overheid de plicht in noodzakelijke gevallen financieel te steunnen. Vermoedelijk waren het psy chische spanningen, die een goe derentreinmachinist van de N. S. gedurende twintig minuten met zijn machine langs de baan deed daveren, waarbij hij niet minder dan vijf onveilige signalen pas seerde zonder deze op te mer ken. De employé's langs de baan stelden alles in het werk om de aandacht van de machi nist te trekken. Zij zwaaiden met lampen, wierpen stenen 'door de ruit van de cabine, legden knalpatronen op de rails, kort om deden wat mogelijk was. Toen er tenslotte vijf klappers tegelijk op de rails werden ge legd, schrok de machinist van de harde knal en bracht bij het volgende rode sein zijn trein tot stilstand. Hij was zich echter totaal n'iet bewust geestelijk af wezig te zijn geweest. Vijfenzeventig jaar lang heeft de veerdienst Enkhuizen-Stave ren dagelijks gevaren. De exploi tatie van deze veerdienst is ech ter dermate teleurstellend, dat de N. S. de minister van Verkeer en Waterstaat heeft moeten verzoeken de dienst te mogen opheffen. De normale treinverbinding met Friesland en de busdienst van Alkmaar uit over de Afsluit dijk hebben de taak van de boot reeds grotendeels overgenomen. Tijdverlies betekent de omweg slechts voor de inwoners van de zuidwesthoek van Friesland tot en met Sneek. Nagenoeg alle andere Friese plaatsen zijn met bus of sneltrein die in Heeren veen en Leeuwarden stopt, even snel of zelfs vlugger bereikbaar. (Nadruk verboden.) Het Zuidvietnamese leger en de luchtmacht hebben dinsdag in de provincie Ba Xuyen tij dens een grote actie 134 com munistische gueriUastrijders gedood, zo heeft een Ameri kaanse militaire woordvoerder woensdag in Saigon bekendge maakt. Zes soldaten van de re geringstroepen zijn hierbij ge sneuveld en 14 werden gewond. Er werden enige documenten en wapens in beslag genomen. Bij deze operatie, onder de naam „Binh Tay" (pacificatie van het westen), zijn 5.000 man grondtroepen ingezet, gesteund door helicopters en eenheden van luchtmacht en marine. Een 41-jarige diamanthande laar is naar zijn zeggen in zijn kantoor te Antwerpen overval len en bewusteloos geslagen. De handelaar, Bernard Mermelstein, werd daarna beroofd van dia manten ter waarde van 710.000 gulden en contant geld voor een waarde van ongeveer 6.800 gul den. Volgens de heer Mermelstein deden de overvallers zich voor als kopers. De politie gelooft, dat de die ven deel uitmaken van een goed georganiseerde internationale bende. MILJOEN SCHADE BIJ FABRIEKSBRAND In Rhenen is in de nacht van woensdag op donderdag de A. G. F.-Knopenfahriek bij een snel om zich heen grijpende brand in de as gelegd. De totale schade wordt geschat op een miljoen gulden. Tachtig perso neelsleden zijn voorlopig zon der emplooi. De oorzaak van de brand, die door de brandweer uit Rhenen met 12 stralen werd bestreden, is nog niet bekend. SPELEND KIND OVERREDEN De negenjarige Denis Marij- nen uit Haarlem is bij een ver keersongeval gedood. Het kind was aan het spelen in struiken langs het water van de Gasthuis- vest en stak zonder op het ver keer te letten de rijweg over. De jongen werd aangereden door een bestelauto uit Haarlem. DODELIJK ONGEVAL De 22-jarige melkhandelaar J. W. Busch uit Zaandam is woens dagavond het slachtoffer ge worden van een verkeersonge val. De door hem bestuurde be stelwagen werd aangereden, toen de chauffeur J. H. uit Am sterdam de melkhandelaar geen voorrang verleende. De heer Busch werd uit zijn auto ge slingerd en overleed ter plaatse. Van vandaag t/m 1 septem ber wordt in Delft de traditionele taptoe van militaire muziek korpsen gehouden. Op de foto een historische groep van Prins Maurits. De verdediger, voerde in zijn pleidooi onder meer aan dat D. eerst een paar duizend gulden had gewonnen op de speel bank. Na zijn eerste grote ver liezen dacht hij een eigen winst gevend systeem te hebben ont dekt. Om de grote werkkracht van z'n cliënt te illustreren deel de hij mede dat deze dankzij de medewerking van de officier in de cel al weer balansen zit uit te rekenen. Hij bepleitte een gedeelte van de geëiste straf voorwaardelijk op te leggen. De rechtbank zal Chili m.s. „Buntcnslein" (30/8) gestaakt. (28/8) Indonesië: verkeer Ned. Antillen m.s. „Hermes" Nieuw-Zeeiand m.s. „Oranje" (27/8) Suriname m.s. „Oranjestad" (29/8) Rop. van Z.-Afrika en Z. W.-Afrika: s.s. „Overijssel" (26/8) Inlichtingen betreflende de verzendingsdata van postpak ketten geven ae postkantoren. Wegens het verduisteren van 45.500,ten nadele van een cliënt in de maand mei van dit jaar, heeft de officier van Jus titie bij de rechtbank te Amster dam, mr. H. E. van Renesse te gen de 39-jarige administrateur W. H. D. een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis geëist. D. bekende dat hij al het geld had vergokt iri speelhuizen in België, nadat hij daar in 1960 20.000,eigen kapitaal was kwijt geraakt. „Ik wilde niet ac cepteren dat ik mijn geld kwijt was, daarom probeerde ik het terug te verdienen met het geld van een cliënt", aldus de ver dachte. De president van de recht bank, mr. B. van der Waarden, hield dc verdachte voor dat hij ernstig misbruik van het ver trouwen had gemaakt dat een aannemer uit Soest in hem stel de. Deze had om aan een drei gend faillissement te ontkomen geld geleend om zijn crediteuren af te betalen. Hij stelde 48.000,aan zijn administrateur ter hand, die slechts 2.500,gebruikte voor de schuldeisers, de rest bracht hij regelrecht naar de Belgische speelhuizen. „Erg" is eufemistisch uitge drukt, edelachtbare. Wat ik ge daan heb is verschrikkelijk", al dus de verdachte die verklaarde het verduisterde geld alsnog terug te willen verdienen door hard werken om de crediteuren van zijn cliënt schadelloos te kunnen stellen. Van de 80 cliën ten, hoofdzakelijk Gooise aan nemers, zei D. er nog 30 over te hebben. De geruïneerde aannemer uit Soest, verklaarde als getuige dat hij aanvankelijk groot vertrou wen in de verdachte had gesteld, omdat deze goed werk voor hem had verricht. Daarom had hij D. opgedragen het geld uit te betalen aan de schuldeisers. De officier van Justitie stelde vast dat de goklust de oorzaak van de verduistering was. „Ik heb zelden een zaak meegemaakt waar aan de ene kant zoveel ver trouwen bestond, terwijl daar aan de andere kant zo ruw mis bruik van werd gemaakt". Toen "de tien jaar oude Hans Kleijweg uit Schipluiden gis termiddag even na vijf uur in gezelschap van zijn moeder, twee zusjes en een broertje het miniatuurstadje Madurodam in Den Haag binnenstapte, beleef de hij een grote verrassing. Het bleek namelijk dat hij de mil- joentse bezoeker van dit jaar was. Hans werd opgewacht door enkele bestuursleden en functio narissen van Madurodam. Hij werd toegesproken en kreeg en kele cadeaus. Zo zal hij straks thuis kunnen spelen met een electrisch te bedienen racebaan voor auto's terwijl hij kauwt op chocolade, die hij met een ge schenkbon ook nog kreeg. Van het bestuur der stichting op 31 augustus uitspraak doen. waren aanwezig mr. W. P. J. van door BARONESSE ORCZY 28) Nu zou ik niet kunnen zeggen, burgers, welke verdenkingen er bij mij en Hercule waren opge komen; in ieder geval, welke ook onze verdenkingen mochten zijn, zij waren zeer vaag. Ik bereidde de soep voor de mannen, die zij gretig opaten, waarna mijn man hen naar het bijgebouw geleidde, waar wij soms, als dat nodig was, een paard stalden van een of ander reiziger. Het is prettig en droog, en altijd ligt er warm, fris stro. De ingang ligt vlak tegenover de weg; de korporaal verklaarde dat niets voor hem en zijn man nen méér geschikt kon zijn. Zij trokken zich terug, waar schijnlijk om te rusten, want we merkten op dat twee man juist binnen de ingang op wacht bleven, terwijl de beide anderen in het stro kropen. Hercule deed de lichten in de koffiekamer uit, en daarna gingen hij en ik naar boven niet naar bed, let wel maar om eens rustig met elkaar te praten over de gebeurtenissen van het afgelopen half uur. De uitslag van ons gesprek was. dat mijn man tien minuten later stilletjes naar beneden sloop, het huis uit. Hij ging evenwel niet door de voordeur, maar door een achteruitgang, die leidt naar de moestuin en die dan door het veld uitkomt op de hoofdweg, zowat tweehon derd meter verderop. Hercule en ik waren overeen gekomen dat hij de drie mijl naar Calais zou afleggen, in spijt van de kou die hevig was, en de sneeuwstorm, die ver blindde, en dat hij naar de post der gendarmerie zou gaan, bij de stadspoorten, en daar de be velvoerende officier zou vertel ler hoe de zaken stonden. Het zou dan aan die officier staan om te beslissen wat er ge beid en moest; onze verantwoer- Wilde, de heer A. Poel en de directeur van Madurodam, de heer G. G. Jungerius. Aanwezig waren ook de heer en mevrouw Maduro, die de oprichting van Madurodam mogelijk hebben gemaakt. Verder was er nog de plaatsvervangend burgemeester van Madurodam, Donald Louw. Na deze bescheiden plechtig heid trok Hans met zijn moeder, zusjes en broertje het minia tuurstadje in. Enkele leden van de jeugdgemeenteraad droegen spandoeken boven Hans' hoofd, waardoor overduidelijk werd dat Hans de miljoenste bezoeker van dit jaar is. Die miljoenste bezoeker is er overigens een maand eerder dan vorig jaar. Toen verscheen degene die het miljoen volmaak te op de 22ste september. delijkheid van trouwe burgers zou dan, zo meenden wij, vol komen gedekt zijn. Hercule, moet gij weten, was juist uit de moestuin op het veld gekomen, toen hij plotse ling aangeroepen werd „Wie daar?" Hij noemde zijn naam. Zijn bewijs van burgerrecht had hij op zak; hii had niets te vrezen. Door de duisternis heen en het sneeuwgordijn had hij een klein troepje mannen ontdekt die de uniform droegen van het 9e Linieregiment. „Vier mannen", zei de voorste hunner, vlug sprekend cn op een toon van commando, „die de zelfde uniform dragen als ik en mijn mannen... hebt gij die gezien?" „Ja", zei Hercule haastig. „Waar zijn ze?" „In het bijgebouw vlakbij". De ander onderdrukte een kreet van triomf. „Erop af, mannen!" zei hij snel, „en gij burger, dank je ge sternte, dat we niet te laat ge komen zijn". „Die mannen..." fluisterde Hercule. „Ik verdacht ze..." „Aristocraten, burger", ant woordde de commandant van het kleine troepje, „en een hunner is die vervloekte Engelsman de Rode Pimpernel". Reeds waren de soldaten, op de voet gevolgd door Hercule, op weg door onze moestuin naar het huis. Het volgende ogenblik deden zij een geweldige aanval op de schuur. Er werd vreselijk ger VERDWENEN BAKKERSKNECHT HIT ECHT TERECHT De 19-jarige bakkersknecht J. M. J. op den Kamp uit Echt, die sinds vorige week woens dagavond was vermist, is te recht. De rijkspolitie te Herten in Midden-Limburg trof de jon geman gistei-middag aan op de rijksweg te Herten. Hij bleek een week te hebben rondge zworven door Limburg en Bra bant. De politic heeft de jonge man aan zijn ouders overge geven. NA ONGEVAL OVERLEDEN In het Sint Elisabeth-Zieken- huis te Tilburg is gisteren over leden de 64-jarige mevr. C. Ver hagen uiï Tilburg. Mevr. Verha gen kwam op 12 augustus in Tilburg in botsing met een per sonenauto. Zij werd daarbij ern stig gewond. AUTO SCHOOT DOOR MIDDENBERM: 5 GEWONDEN Vijf personen werden gewond, van wie twee ernstig, toen gis termiddag door tot nu toe on opgehelderde oorzaak op rijks weg 12 in de gemeente Warder een personenauto uit de rich ting Den Haag door de midden berm schoot. Op de andere rij baan raakte hij een auto, die uit de richting Utrecht kwam en als gevolg van deze manoeuvre in de berm terecht kwam. De personenauto uit de rich ting Den Haag sloeg enkele ma len over de kop en kwam daar na geheel vernield eveneens on der in de berm terecht. De in zittenden, de echtparen Horzel en Koudijs uit Den Haag en mevrouw Brouwer uit Haarlem, zijn in het Algemeen Zieken huis te Woerden opgenomen. Het v/as de tiende keer sinds het weekeinde dat in deze om geving op rijksweg 12 een auto geheel werd vernield. JONGELUI AANGEHOUDEN VERDACHT VAN DIEFSTAL De gemeentepolitie te Heerlen heeft in nauwe samenwerking met de rijkspolitie te Voerendaal vijf jongelui, in leeftijd variërend van 17 tot 21 jaar, onder wie een meisje, gearresteerd. Zij worden ervan verdacht in de nacht van 9 op 10 augustus te Voerendaal twee inbraken te hebben ge pleegd. In deze nacht werd bij een slager in Voerendaal een lege kassa ontvreemd. Deze kassa werd later door de politie in de Dijkstraat teruggevonden. In dezelfde nacht werd bij een krui denier in Kunrade een kassa en een blikken doosje met klein geld, alsmede een partij sigaret ten ter waarde van 145 gulden en een partij levensmiddelen ge stolen. Ook deze kassa werd la ter geheel vernield teruggevon den. De politie is op het spoor van de jongelui gekomen doordat er in een openbare gelegenheid on enigheid ontstond over de ver deling van de buit. De daders zijn op verschillende plaatsen in de mijnstreek ingesloten. Het zijn allen goede bekenden van de po litie. Vandaag worden zij' voor geleid voor de officier van Justi tie te Maastricht. De politie heeft tevens de heler van de gestolen goederen aangehouden. VROUW OMGEKOMEN BIJ VERKEERSONGEVAL Op de Zesstedenweg te Groo tebroek is de 59-jarige mevrouw Vriendvan der Gulik, moeder van twee kinderen, gisteren door een vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood. Mevrouw Vriend reed in de richting Enkhuizen en passeer de een geparkeerde auto toen een vrachtauto (van de firma Wachtendonk uit Enkhuizen, bestuurd door de heer Staven- uiter) aankwam. Een aanrijding was niet te voorkomen. schreeuwd, gevloekt en even ge vuurd, terwijl Hercule en ik, niet weinig verschrikt, in de koffie kamer angstig de gebeurtenis sen bleven afwachten. Spoedig keerde de troep sol daten terug, niet degenen die 't eerst gekomen waren, maar de anderen. Ik lette op hun leider, die buitengewoon lang scheen. Hij leek heel opgewekt, en lachte luid toen hij de koffie kamer binnentrad. Vanaf het ogenblik dat ik hem in het ge zicht zag, wist ik als 't ware, dat Hercule en ik waren beetgeno men, 'en dat we nu inderdaad oog in oog stonden met dat ge heimzinnige personage „de Rode Pimpernel" genaamd. Ik gilde, en Hercule vluchtte naar de deur; maar wat ver mochten twee eenvoudige vreed zame burgers tegen deze troep tot het uiterste gedreven man nen. die hun leven in hun eigen hand hadden? Zij waren met hun vieren en wij met ons tweeën en ik geloof dat hun leider bovennatuurlijke machten heeft. Hij behandelde ons heel vrien delijk, ondanks dat hij zijn met gezellen beval ons aan onze bedden boven vast te binden en een doek voor onze monden te binden, zodat men ons niet zou kunnen horen roepen. Mijn man noch ik sloot die nacht een oog natuurlijk, en we hoorden die kerels in de koffie kamer. Maar zij deden geen kwaad daar, en stalen geen wijn oi eten. (Wordt vervolgd.) MAN OVERLEEFT VAL VAN ZEVEN METER De 37-jarige Amsterdamse dakbedekker L. Berkman heeft» gisterochtend een val van zeven meter overleefd, toen hij door een asbest-cementenplaat van een loods viel. Met een gebro ken linkerarm werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. De dakbedekker bevond zich op het dak van een loods in aanbouw bij de centrale markt hallen in Amsterdam, toen een plaat het plotseling begaf. HERBOREN GELE RIJDERS Koningin Juliana heeft een Koninklijk Besluit ondertekend, waarin wordt bepaald, dat de rijdende artillerie, bekend onder de naam „Gele Rijders" weer wordt opgericht. Het oude korps rijdende ar tillerie, ofwel „Gele Rijders", was tot aan de mobilisatie van 1939 gelegerd in de Willems kazerne in Arnhem. Hei korps in zijn oorspronkelijke staat kan ls zodanig niet weer worden opgericht, omdat de paarden uit de legerorganisatie zijn ver dwenen en uiteraard de wijze van oorlogvoering is gewijzigd. De tweede afdeling artillerie, die in Schaarst-argen is ge legerd, zal echter met ingang van 15 januari 1963 met modern materieel de tradities van het oude korps weer opnemen. De nieuwe naam zal zijn „De elfde afdeling rijdende artillerie". AUTOBOTSING: 1 DODE Een ernstig verkeersongeluk, dat zich gistermorgen heeft voorgedaan in de buurt van Deersum op de Rijksweg Sncek- Leeuwarden, heeft aan de heer T. A. Rooze uit Leeuwarden het leven gekost. Een andere inwo ner van Leeuwarden, de tand arts J. Hijenga, werd gewond. De heer Rooze, die gewoonlijk als kelner in Leeuwarden werk zaam was, kwam gistermorgen om vier uur met zijn personen auto uit de richting Sneck. In een bocht hield hij te vee! links waardoor hij op de uit tegen overgestelde richting komende auto van de heer Hijenga bot ste. De auto van de heer Rocze draaide om zijn as, reed ver volgens tegen een boom waar na hij ondersteboven in een sloot terecht kwam. Ook dc an dere auto belandde via een boom in de sloot. De heer Rooze was op slag dood. Daar het slachtoffer na zijn werkzaam heden in Leeuwarden nog lot diep in de nacht in Sneek heeft gewerkt, vermoedt men dat hij oververmoeid was, DE „RANDFONTEIN" VASTGELOPEN TUSSEN DE IJMUIDENSE PIEREN. De 13.694 ton metende „Rand- fontein" van de V. N. S. in Den Haag is donderdagavond vast gelopen tussen de IJmuidense pieren. Het schip liep aan de grond op een strekdam. De „Randfontein" is een pas sagiers- en vrachtschip. Met ingang van 27 augustus 1962 zal op het postkantoor te Gouda worden begonnen met de verkoop van postzegels die zijn gedrukt op luminescerend pa pier, zonder watermerk. Het gaat hier uitsluitend om de zegels in de waarden, 4. 8 en 12 cent. Tegelijkertijd wordt overge gaan tot de verkoop van de van rijkswege uitgegeven briefkaar ten van 8 cent, welke naast de zegelafdruk zijn voorzien van een met, luminescerend inkt ge drukte balk. De verkoop houdt verband met een in Gouda te nemen proef met een machine, die de daarvoor in aanmerking komen de poststukken automatisch op zet en stempelt. Behalve in Gouda zullen de zegels en briefkaarten ook ver krijgbaar zijn aan postkantoren met een loket voor de verkoop van postwaarden aan verzame laars, zo vernemen wij van de P.T.T. INBRAAK IN BUREAU VAN PKAWDA-CORREPONDENT Woensdag hebben onbeken den het bureau in New York van de correspondent van het Russische blad „Prawóa" door zocht, Zij hebben een map met krantenknipsels, twee schrijf machines, een fototoestel, een polshorloge en andere voorwer pen ontvreemd. Dit meldt het Russische persbureau Tass. De diefstal werd op klaarlich te dag gepleegd, terwijl de jour nalist afwezig was. Volgens Tass schijnt de New- yorkse politie geen haast te maken met het onderzoek. Het persbureau herinnert eraan, dat in het begin van het jaar een brandkast verdween uit de kan toren van „Amtorg", een lichaam, dat belast is met de bevorde ring van de handelsbetrekkin gen tussen de Sowjet-Unie er de Verenigde Staten.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3