Dit de Provincie Kennedy's uitdaging Kantongerecht Oostburg AGENDA Verdachte van moord in Amsterdam legt bekentenis af Zweedse jagers vallen een onbekende duikboot aan. STOPPELDIJK. Een 24-urenweek Geen belastingverlaging Oostduitse verklaring over het incident met Fechter BEURSO VERZICHT KQN. OLIES VAST, CULTURES WEER LAGER. KRITIEK UIT FORMOSA OP NEDERLANDS- INDONESISCH AKKOORD Tagina - DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 24 augustus I96Ê Zware boeten voor automo bilisten, die te bard rijden. Mr. J. Moolenburgh, die don derdagmorgen te Oostburg de strafzitting van het kantonge recht leidde, deelde zware boeten uit aan automobilisten, die in de kom van een gemeente betrapt waren op de overschrijding van de voorgeschreven maximum snelheid. Als eerste moest de heer B. M. S. uit St. Niklaas (België) zich verantwoorden. Deze had als be stuurder van een luxe auto in de kom van de gemeente Oostburg te snel gereden. Ruim 80 km per uur werd geconstateerd in plaats van de voorgeschreven 50 km per uur. Eis en uitspraak luidde 80 of 16 dagen. Als tweede moest de heer F. T. H-, eveneens uit St. Niklaas, zich verantwoorden voor te hard rij den. Als verontschuldiging voer de hij aan, dat hij doordat hij stadslichten voerde, het waar schuwingsbord te laat had opge merkt. De eis was 80 of 16 dagen. Uitspraak 70 of 14 dagen. Mr. W. Ie Maire uit Sluis trad op als gemachtigde voor de heer A. van B.. tandtechniker te Borg- hout (België). De heer Van B. was op 25 maart j.l. als bestuurder van een luxe auto te Sluis in de Oude Kerkstraat linksaf geslagen, zon der voldoende op te letten. Hij had daarbij de doorgang niet vrij gelaten voor een berijder van een bromfiets. De eis was 30 of 6 dagen. Uitspraak 20 of 4 dagen. Bij verstek werd de fabrieksar beider F- L. D., afkomstig uit Zuidzande, veroordeeld. Deze had 31 mei j.l. te Retranchement op de Markt gereden. Bij het links- afslaan de Dorpsstraat in ,had hij zijn richtingsaanwijzer niet uitgestoken. Dp dienstdoende rijkspolitieman, de heer K., con stateerde dit feit en liet de auto aan de hand van het nummer op sporen. Bij nader onderzoek bleek de heer D. inderdaad te Retranche ment te zijn geweest met zijn auto, doch hij ontkende persé, dat hfj zijn richtingaanwijzer niet zou hebben uitgestoken. De wachtmeester der Rijkspo litie verklaarde thans onder ede, dat de wijzer beslist niet was uit gestoken. Bij verstek werd de heer D. veroordeeld tot een boete van 15 of 3 dagen conform de eis van de officier van Justitie mr. Th. Lebret. V. P. J. van P. uit St. Jan in Eremo (België) had te Aarden burg gereden met een tractor, waarachter een vlasplukmachine was gekoppeld, die veel breder was dan de hoogst toelaatbare breedte voor een wagen, die 2,50 meter mag zijn. Een zwager van de heer Van P. wilde als gemachtigde optre den, doch bezat niet de daarvoor benodigde machtiging. Bij verstek werd de heer Van P., die dus niet was verschenen, veroordeeld tot 25 of 5 dagen. W. C. M. G., vlasser uit Aar denburg, had een grote mond op gezet tegen de politie toen deze hem vroeg naar zijn rijbewijs en kentekenbewijs. Hij kon de ge vraagde bescheiden niet tonen en vond het maar flauwe kul", om daarvoor bekeurd te worden. De papieren had hij wel. doch ze zaten thuis in een der zakken van een ander costuum. G., die nu niet meer zo'n grote mond had, kreeg een scherpe reprimande voor zijn lelijke woor den, doch werd slechts veroor deeld tot een boete van 10 of 2 dagen- De heer A. B., landrechter te Karlsruhe (Did.) had zijn auto te Cadzand geparkeerd op een plaats waar dit niet mocht. n.I. op het Zwinpad. De heer D. L., wachtmeester van de Rijkspolitie, had de auto daar zien staan en op zijn vraag aan de heer B., die bij de auto stond, of de wagen van hem was, had deze bevestigd geantwoord. De heer B. was niet ter zitting verschenen, doch had een uitvoe rige brief naar het parket gezon den, waarin hij verklaarde dat de wagen wel van hem was, doch dat hij deze daar niet zelf had be- parkeerd. De wachtmeester had aange nomen, dat de heer B., die bij zijn auto was deze ook zelf had be stuurd, doch kon zich ter zitting niet herinneren, dat hij dit inder daad aan de betrokkene had ge vraagd. De officier van Justitie achtte een boete van 25 op zijn plaats, doch de kantonrechter conclu deerde bij gebrek aan bewijs tot vrijspraak. Ten zeerste bespraakt was de heer B. J- C., bloemenhandelaar te Oostburg. Deze was als be stuurder van een auto te Bres- kens links afgeslagen, de Dorps straat in, doch had hirbp geen voorrang verleend aan een op deze weg rijdende bromfietser. Aanvankelijk deed de heer C. het ..volgens het boekje". Eerst liet hij op de kruising drie fiet sers passeren, doch vergat daar na prompt voorrang te verlenen aan een bromfietser. De brom fietser zou volgens de heer C. geaarzeld hebben, en voor hem willen stoppen. Bij het optrekken was er echter toch een botsing ontstaan. De kantonrechter wees er met grote nadruk op, dat alles wat bij het afslaan voorrang moet hebben, die ook moet krijgen. De afbuigende moet maar wach ten tot de weg volkomen vrij is. De eis luidde 30 of 6 dagen. De uitspraak was 20 of 4 dgn. C. G„ terrazzowerker, Italiaan van geboorte en wonende te Wa terlandkerkje, had als bestuur der van een luxe auto op 3 mei j.l. to Oostburg op de kruising Maut itsstraatNoordvval geen voorrang verleend aan een van rechts komende auto. De heer G. gaf alles grif toe en werd ver oordeeld tot een boete van 35 of 7 dagen. J. D., limonadefabrikant uit Amsterdam, had als autobe stuurder zó genoten van het prachtige gezicht van het Bel fort te Sluis, dat hij totaal niet meer op zijn stuur en de weg gelet had. Steeds maar naar boven kijkende was hij op de hoek Kapellenstraat/Meermin- nenstraat op een auto gebotst, die hij, omdat deze van rechts kwam. voorrang had moeten verlenen. VRIJDAG 24 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Nefertite, koningin van de Npl", Porgy Bess, 8.30 uur. Jim Manning's Crescent Jazz Band. Zuidersportpark, 6.45 uur: AdvendoMeterfabriek. ZATERDAG 25 AUGUSTUS. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Nefertite, koningin van de Njjl". Concertgebouw, 8 uur: „De drie Stooges ontmoeten Hercu les". Markt. 8 uur: Populair con cert door de Kon. Harmonie „De Kunstvrienden" van St. Niklaas. Zuidersportpark, 4 u.: Tern. Boys Comb.Zomeravondvoet bal Comb. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „De korporaal gaat aan de haal". ZAAMSLAG: Sportterrein, 3 uur: Zaamslag 2Westdorpe 2; 4.30 uur; Zaamslag 1West dorpe 1. De heer D. gaf het gebeurde grif toe, doch zeide als veront schuldiging, dat hij Sluis 's mor gens vroeg zo prachtig vond (kwart over 8), dat hij helemaal vergeten had op de weg te letten.. Dc kantonrechter, wiens hart als voorzitter van de Prov. V.V.V. wat sneller ging kloppen bij deze ontboezeming over de schoon heid van Sluis vonniste conform de eis 35 of 7 dagen, doch sprak daarbij de wens uit, dat de heer D. na het betalen van de boete het voorval zal vergeten, en Sluis nog vaak zal bezoeken. Let dan wel op uw stuur, was de wijze raad die de kantonrechter dc heer D. hierbij nog gaf De volgende zaak was die van de heer D. G. uit Schoondijkc, bakker van beroep, die in de Brouwerijstraat te Oostburg zijn auto geparkeerd had. Dit is daar ter plaatse verboden. De eis luidde 10 of 2 dagen. De uitspraak was 7,50 of 2 dgn. De heer A- v. d. V.. touwslager te Groede, thans werkzaam in de G.S.W.-regeling. had op 1 juli j.l. vanuit zijn tuin geschoten op een nest jonge wilde eenden. Deze jonge eenden kwamen vaak van uit het weiland in zijn tuin. De jacht was nog niet geopend en deze jonge eenden hadden nog niet voldoende veren om zich vlie gende uit de voeten te kunnen maken. Het is, aldus mr. Th. Lebret, misselijk om op dit jonge wild te schieten. De geëiste boete was dan ook niet mis, 100 of 20 dagen, alsmede verbeurdverkla ring van de buks, die ook een waard van 100 heeft. De heer v. d. V. vond de boete zeer hoog en vroeg, gezien zijn huiselijke omstandigheden, cle mentie onder de belofte dat hij het nooit meer zal doen. Het ging hem om het schieten zelf, echt niet op de jonge dieren. De uitspraak was 75 of 10 da gen, alsmede verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen geweer. J. A. B., veehandelaar te Oost- brug, stond terecht omdat hij zijn koeien zou hebben laten gra zen in het vlasland van de heer M. uit Oostburg. De lieer B. ontkende dit. De getuigeverklaring van de heer -J van K. was echter niet voldoende duidelijk om direct een uitspraak te kunnen doen, zodat de zaak voor onbepaalde tijd werd aange houden. Kort voordat de rechercheurs van het politiebureau Lodewijk van Deijsselstraat gisteravond het verhoor van de 23-jarige expeditieknecht bij een ochtend blad L. C. B., die verdacht wordt van moord op de 55-jarige kan toorbediende J. K. Termohlen, wilde afsluiten, heeft de expe ditieknecht een volledige beken tenis afgelegd. De politie was na het hard nekkig ontkennen van verdach te en na vier dagen intensief verhoor reeds bezig het dossier af te sluiten om de verdachte hedenochtend aan de officier van Justitie voor te geleiden. Zijn bekentenis kwam op het laatste ogenblik. De wnd chef van het bureau Lodewijk van Deijsselstraat, de hoofdinspecteur P. H. Verhoeff, die het onderzoek heeft geleid, heeft op een persconferentie be kend gemaakt dat B. waarschijn lijk niet wegens moord zal wor den vervolgd omdat het slacht offer na een onenigheid in el kaar is gezakt, waaruit de ver dachte concludeerde dat hij was overleden. B. heeft de bewuste loze man toen in het water ge gooid. waarop deze door ver drinking om het leven kwam. Zaterdagnacht omstreeks half drie hebben het slachtoffer en de verdachte elkaar in de Declercqstraat in Amsterdam ontmoet. Toen zij omstreeks 4 uur op het terrein van het toe komstige Rembrandtpark wa ren, ontstond de onenigheid. De verdachte heeft bekend de politie tweemaal te hebben op gebeld vanuit de telefooncel op het Mercatorplein om de recher cheurs de plaats van het slacht offer te wijzen. „Hij heeft dit waarschijnlijk gedaan omdat hij zich bezwaard voelde en wroeging had", aldus inspecteur Verhoeff. „Omdat ik weet dat de Neder landse pers de goede gewoonte heeft, bepaalde dingen niet te publiceren, zal ik verder geen finesses bekend maken. De recht zaak zal waarschijnlijk te zijner tijd met gesloten deuren worden behandeld", aldus inspecteur Verhoeff. De verdachte heeft verklaard dat hij het horloge van het slachtoffer, dat in een tas van B.'s bromfiets werd gevonden, van de heer Termohlen heeft gekregen. Na de twee mysterieuze tele foontjes zondagavond, die tot het vinden van het stoffelijk overschot van de heer Termoh len leidden, kregen de recher cheurs opdracht iedereen die het speurwerk van de politie gade slóeg, aan te houden. Ook B. vyerd toen aangehouden. Hoofd inspecteur Verhoeff achtte het niet uitgesloten dat de politie de dader reeds had gearresteerd vóórdat het lijk gevonden was, in ieder geval had men de man die later de dader zou blijken, een uur daarna. B. heeft steeds fel ontkend. Rij zou met enige Duitsers zijn uitgeweest, die hem zondag avond in de buurt van de Jan Evertsenstraat zouden hebben afgezet. Hij verklaarde dat zijn bromfiets bij het station stond. Toen dit onjuist bleek, werd hij nader aan de tand gevoeld. Een duidelijk spoor dat in de richting van de expeditie-knecht wees, was het horloge van het slachtoffer dat gevonden werd in een tas van B.'s bromfiets die in de Willem Schoutenstraat bleek te staan. Het is volgens hoofdinspeteur Verhoeff niet bekend geworden of de expeditieknecht ook in 't bezit van het geld is gekomen dat het slachtoffer bij zich moet hebben gehad. Ook is nog niet bekend of de verdachte en hel slachtoffer elkaar kenden. Zweedse torpedobootjagors heb ben donderdagavond in de om geving van Gotland in de Oost zee dieptebommen gelanceerd tegen een niet geïdentificeerde duikboot die zich in de Eweedse territoriale wateren bevond, al dus heeft de Zweedse staf voor de defensie meegedeeld. Toen de jagers door middel van radar en luisterapparaten de positie van de duikboot had den vastgesteld, gaven zij het onbekende oorlogsschip bevel boven water te komen in over eenstemming met het Volken recht. De duikbootkapitein gaf geen gehoor aan het bevel, waar op de jagers dieptebommen in zee lieten vallen en granaten af vuurden. GRAAUW. Benoeming gezworenen. Bij Koninklijk Besluit zijn be- benoemd: Tot gezworene van de Van Alsteinpolder: De heer A. J. M. Verdurmen en tot gezwo rene van de Hertogin Hedwig- polder: De heer A. P. E. Staal, beiden te Graauw. Dodelijk ongeluk. Gistermiddag te ongeveer 3 Uur is het 6-jarig zoontje Ar nold van de familie V. alhier be kneld geraakt tussen een sport van een menladder en de bodem van een landbouwwagen. Het jongetje speelde op een nabij gelegen boerenerf, toen hij in een onbewaakt ogenblik van af de bok van de landbouwwa gen in de menladder kloom. Do zware ladder viel daarop omver en kwam zó ongelukkig op het knaapje terecht dat hij een der zware sporten in zijn hals kreeg, tengevolge waar van hij een nekwervelfractuur opliep en de dood vrijwel onmid dellijk intrad. De deelneming met de zo zwaar getroffen familie is zeer groot. ZAAMSLAG Ernstig verkeersongeval. Gistermiddag omstreeks vier uur kwam een ledige landbouw wagen van de landbouwer W. D. uit de richting van de Veer- straat over het Plein gereden in de richting van de Axelsestraat. Het 10-jarig zoontje van de familie S. van H„ dat uit school kwam. was op de wagen geklom men om mede te rijden tot de ouderlijke woning in de Axelse straat. Aldaar aangekomen sprong 't knaapje van de wagen en wilde van achter de wagen komend, de rijweg oversteken om de ouderlijke woning te bereiken. Op dat ogenblik kwam een per sonenauto, bestuurd door de heer J. L. R. uit Kloosterzande, uit de richting Axel aangereden. Zodra de bestuurder het knaap je bemerkte, trachtte hij door krachtig te remmen en sterk uit te wijken het jongetje te ont wijken, hetgeen helaas niet ge lukte. Het knaapje kwam tegen d.e auto terecht en werd zodanig ge wond, dat dokter Elenbaas, die de eerste hulp verleende, het slachtoffertié in zorgwekkende toestand oer ambulance-auto naar het Juliana-ziekenhuis liet vervoeren. Agenda Gemeenteraad- De agenda van de dinsdag 4 september te houden vergadering van de gemeenteraad bevat de volgende te behandelen punten: 1. Opening. 2. Beëdiging nieuw benoemde raadsleden. 3. Benoeming wethouders. 4. Notulen. 5. Ingekomen stukken en mede delingen. 6. Ontslagverlening ambtenaal van de burgerlijke stand. 7. Benoeming leden commissie nazien rekeningen en begro tingen, 8. Benoeming lid en plaatsver vangend lid van het Alge meen Bestuur Centrale Dienst Bouw- en Woningtoe zicht. 9- Ontslagverlening vertegen woordiger en benoeming ver tegenwoordiger en plaatsver vangend vertegenwoordiger naar de vergaderingen van aandeelhouders N. V. Water leiding Mij. Zeeuwsch-Vlaan- deren. IC Ontslagverlening en benoe ming bestuurslid Stichting Zeeuwsch-Vlaams Borgstel lingsfonds. 11. Voorste) wijziging gemeente begroting 1962. 12. Rondvraag en sluiting. President Kennedy heelt een reeks nieuwe begrippen de wereld ingestuurd met pakkende namen als de „new frontier", de nieuwe grens of de „grote uitdaging", termen die van over de oceaan be luisterd vaak te onduidelijk zijn om er meer in te zien dan treffen de leuzen zonder veel concrete inhoud. Tenslotte houden de kolos sale bedragen die de V. S. bestemmen voor hulp aan het buiten land en voor hun en ook West-Europa's defensie de mythe levend dat Amerika onmetelijk rijk is. En geld hoeft dan niet ge lukkig te maken, in de stoffelijke zorgen van de miljardairs ge looft niemand erg. Zo'n visie is fout. Washington heeft wel degelijk zeer concrete problemen. Dit is er één: door de bevolkingstoeneming zijn er ieder jaar eigenlijk drie miljoen nieuwe banen nodig. In de helft daar van wordt voorzien doordat mensen dood gaan of met pensioen cf om andere reden ophouden met werken, vrouwen bijvoorbeeld die door hun gezin kantoor of fabriek op moeten geven. Resteert de behoefte aan anderhalf miljoen arbeidsplaatsen door de groei der bevolking. Daar komen er nog eens anderhalf miljoen bij door dat zelfdenkende machines dure werkers vervangen, de automati sering. Een aantal belastingmaatregelen lagen kant en klaar voor dat doel: de economie een groter ex pansie te geven. De president heeft ze voorlopig moeten uit stellen, niet omdat ze niet verant woord zouden zijn geweest, maar alleen omdat in Senaat en Con gres teveel tegenstand te duch ten was. Hoe plezierig het ook is voor een politicus die herkozen wil worden om belastingverlaging te propageren, in dit geval verklaar den de kandidaten voor een nieu we ambtstermijn zich tegen: ze vertrouwden niet dat de Ver. Sta ten het resulterende begrotings tekort makkelijk konden dragen, zoals de economen vrijwel eens gezind verzekerden. Kennedy's grootste opgave is het vertrouwen te kweken dat hij nodig heeft om steun te vinden bij zijn pogingen een antwoord te vinden op de ..grote uitdaging". Dit blijkt moeilijker dan hij en de zijnen een jaar geleden nog dachten. (Nadruk verboden.) Naar kortere werkweek? Een sterk voorbeeld geven de kolenmijnen, waar vorig jaar eenzelfde produktie als in 1950 met een derde der mankracht werd behaald. Elders in de in dustrie en de landbouw is het navenant, zelfs in de sector van de dienstverlening: help-u-zelf- winkels en doe-het-zelf-rage. Het ministerie van arbeid schat zelfs dat er wekelijks 35.000 Amerikanen werkloos worden door automatisering, dat is de werkende bevolking van een flinke stad. Zelfs door het creëren van deze drie miljoen nieuwe ar beidsplaatsen is men er dan niet. Sinds enige jaren is er in de V. S. ook een legioen van werklozen, zo'n vier- tot vijf miljoen sterk. Dat is Kennedy's „grote uitdaging"; bepaald dus niet een loze frase. De vakbonden zijn ten strijde getrokken, met een simpele op lossing. Ze zeggen: Verminder de nu gebruikelijke veertig uren week tot een van 35. Dan stijgt de behoefte aan werkkracht theoretisch met een zevende of tewel ruim veertien procent. Het reservoir der werklozen be draagt ongeveer vijf tot zeven procent der werkende bevol king en dat zal dus wel gauw opdrogen. De regering voelt daarvoor niet zoveel, tenzij de vakbonden met een evenredige loonsverlaging van veertien procent geoegen nemen en dat is hun bedoeling niet. Dan, zo rekent de regering voor, stijgen de prijzen, komt er inflatie en de Ver. Staten komen nog zwakker te 'staan in dfe ex portmarkt vol concurrenten. Met zo'n oplossing komen de Ameri kanen van de regen in de drop. constateren minister van Arbeid Arthur J. Goldberg en econo misch adviseur van de president prof. Walther Heller. De enige oplossing is, naar hun mening, doen wat in West-Europa zo goed lukt: in economische expan sie de produktie opvoeren en die ook verkopen. Het plan der vak bonden. met duurder artikelen als konsekwentie, torpedeert dit streven. Niettemin zijn verscheidene bonden de slag al begonnen. De electriciens van New-York heb ben er een 24-urenweek uitge sleept en dat succes heeft een hele reeks andere vakorganisa ties geïnspireerd tot eisen die gemakkelijk kunnen leiden tot stakingen. Voor de regering zit hier nog een extra kwade kant aan. Ze heeft met harde hand de staalfabrikanten gedwongen een prijsverhoging ongedaan te ma ken. wat Kennedy's naam in in dustriële kringen geen goed heeft gedaan. Als hij niet min stens zo hard optreedt tegen de vakbonden, verspeelt hij hele maal het toch al geslonken ver trouwen van de zakenwereld. Maar door hard op te treden jaagt hij zijn eigen kiezers tegen zich in het harnas. Kennedy en zijn adviseurs we ten. dat wat de economie der Ver. Staten nodig heeft iets is als onder de naam van het be kendste maar niet enige Euro pese voorbeeld, Wirtschaftswun- der, wereldberoemd is geworden. Het Oostduitse pers bu rati, A.D.N., heeft dinsdagavond ver klaard dat Oostduitse grens wachters niet in staat waren de jonge vluchteling Peter Fechter vrijdag weg te brengen voordat deze was doodgebloed, daar de Westberiijnse politie aan de an dere zijde van de muur met haar vuurwapens in de aanslag stond. In een bericht over „uitdagin gen" bij de muur zei A.D.N. dat de Westberiijnse politie gereed stond het vuur te openen op de Oostduitse grenswachters zodat deze in dekking moesten blij ven. „Daardoor kon de gewonde man pas worden geborgen toen medische hulp niet meer moge lijk was", aldus A.D.N. PARKISTAN LEVERT DE VEILIGHEIDSTROEPEN VOOR NIEUW-GUINEA. De regering van Pakistan heeft donderdag aan secretaris generaal Oe Thant laten weten, dat Pakistan bereid is, het ge hele contingent veiligheidstroe pen te leveren, dat de Verenigde Naties in Nieuw-Guinea nodig hebben. Dit betekent, dat Pa kistan ongeveer 1000 militairen naar Nieuw-Guinea zal sturen als hulp voor de plaatselijke politiemacht, als op 1 oktober de V. N. tijdelijk het bestuur overnemen van de Nederlandse autoriteiten. In een commentaar op het ak koord inzake Nieuw-Guinea zegt dc „Central Daily News", het officiële orgaan van de regeren de Kuomintang Partij dat het akkoord niet alleen faalt in het regelen van een oud geschil maar ook een nieuw probleem heeft geschapen. Het blad kriti seert de Westelijke mogendhe den omdat zij geen steun ver leend hebben aan Nederland dat een lid van de N. A. V. O. is en dat geen andere keus had dan-de overeenkomst tot bevrediging van Indonesië te ondertekenen. Het blad meent, dat het recht tot zelfbeschikking in feite aan de Papoea's onthouden wordt omdat Indonesië in de komende zes jaar genoeg tijd heeft „om de volkswil te verstikken". De .Central Daily News" haait er het geschil over dc Aziatische spelen bij en zegt dat Indonesië alles gedaan heeft om de com munisten te vleien. Dit zou vol gens het blad bewijzen, dat de communisten zo diep in Indo nesië ztjn doorgedrongen, dat zij in staat zijn de politiek van de Indonesische regering te bepa len. De stemming voor de interna tionale waarden is gistermid dag bij de opening bepaald vast geweest. De leidende cultuur waarden daarentegen gaven op dat moment verdere koersaf- brokkelingen te zien. Dooreikaar genomen was de handel kalm. In verband met het feit, dat het Philips-concern gisteren na beurs de cijfers over het eerste halfjaar 1962 bekend zou maken, bestond er voor de Philips-aan- delen bij de opening nogal wat belangstelling. Er vonden in deze hoek dekkingsaankopen plaats waardoor op 158,90 kon worden geopend, tegen een vo rige slotprijs van 157,30. De laagste koers van de niet-offi- ciële ochtendhandel van gisteren voor Philips was 157. Later op de middag liep de koers terug tot 157,10. De stemming voor deze aandelen viel, aldus de beurs, zeker niet tegen. Kon. Olies lagen vast in de markt. Dit fonds liep op van 141.30 tot 151.70. De vorige slotkoers was 140. Unilevers schommel den wat heen en weer en waren uiteindelijk op 127,60, circa 40 cent hoger. AKU's prijshoudend zonder meer. Hoogoven-; open den 10 punten lager op 552. doch konden zich snei herstellen tot 55f (561%). Het Damrak ondervond gis termiddag goede steun door de vaste slot koersen van Wall Street. Aldaar ging het Dow •Jones-gemiddelde voor de indus trie-aandelen woensdag 7 pun ten omhoog, bij toenemende handel, tot. 615.54. Van de Neder landse hoofdfondsen lagen Kon- Olies en Unilevers er gevraagd in de markt. De Westduitse a» li 22. Die avond slaan de kruis vaarders hun kamp op langs de zeekant. Een frisse zeewind brengt de nachten verkoeling en de vol gende ochtend kunnen zij na een heerlijk bad hun tocht voortzetten. Op zee zien zij regelmatig schepen varen, waaruit blijkt, dat ondanks de oorlog tussen Byzantijn en Sa- taceen de handel niet sul zi'. Ook passeren zij enkele armelijke vis sersdorpen doch in het algemeen ontmoeten zjj weinig menselijke wezens, omdat de weg naar Smyr na veel verder landinwaarts ligt. Tegen dc avond zegt Nouras tot Victor: „lk zou u willen aanraden, om thans een rust te houden. Hel is vannacht volle maan en wij kunnen het beste in de nachtelijke uren de Stad naderen, 'j Naclus is er buiten de wallen van Smyrna geen verkeer, en kunnen wij on gestoord onze schuilplaats berei ken." „Ik volg uw raad in deze gaarne op," antwoordt Victor. Kunt gü ons echter thans niet reeds zeggen, in wat. voor plaats gij ons zult bren gen!" „Hef lijkt me beter toe dat nog niet i d.oen. Misschien huurt ge do plek af en ik wil heen brengen, om u ogen de voordelen er zien, alvorens ge uw spreekt." „Ik ben benieuwd." „Laten wc dus hier te rusten. Te midder we dan verder." u er eerst met eigen van te iaten oordeel uit zeg; Victor, afstijgen om nacht rijden beurzen, die iets Jager waren, trokken zich kennelijk wéinig' aan van het opheffen van het Sowjet-commando in Berlijn door de Russen. In de scheepvaartwaarden viel de handel bitter tegen. De koer sen konden zich nauwelijks op het vorige slotniveau hand haven. De kooplust voor de In donesische fondsen lijkt ver dwenen te zijn. Van handel in „open" hoeken is nauwelijks sprake meer. Men wacht hier op stimulerende berichten die een opwaartse tendentie voor de aandelen in deze sector teweeg zouden kunnen brengen. Certi ficaten Deli. Amsterdam Rub ber en HVA brokkelden verder al'. Staatsfondsen praktisch on veranderd met een weinig lager voor de staffellening. In de lokale afdelingen wei den preferente en gewone aan delen ..Woon- en Winkelhui zen" iets hoger geadviseerd bij een geringe omzet. Aandelen „Metaverpa" werden ex 5 pro cent dividend plus ex 4 procent stockdividend verhandeld. Dit fonds lag goed in de markt. In da Amerikaanse sector werden certificaten „Elliott- Automation Ltd" geïntrodu ceerd. De belangstelling was be vredigend. De prijs per certifi caat van 50 gewone aandelen met een nominale waarde van 5 shilling per aandeel werd ge adviseerd op 1200. Beursindicas 23 8 458.2 330.7 142.5 239.1 142.5 Nabeurskoersen AKU(367) Kon. Olie: 141.50—142.40 (141.70) Philips: 157 30—158.70 (158.40) Unilever: 137.00—137.50 (137.10) Hoogovens557 5581 Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden Engelse pond 10.06— 10.11', Canadese dollar 3.30' 3.35' Amerik. dollar 3.57' 23.61' 1, Franse frank ((100 73.10—73.60, Belgische frank (100) 7.21—7.26. Duitse mark (100 89.80—90.30. Zweedse kroon (100 69.60— 7C.60. Zwitserse frank (100) 83.3583.85, Deense kroon (100) (100) 51.80—52.80. Noorse kroon (100) 50.20 -51.20, Oostenrijks» schilling (100) 13.95—14.05, Ita liaanse lire (10.000 57.25—59.3» Portugese escudo (100) 12.55 12.70, Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.95—6.10 21/8 22/8 Int. conc. 457.5 456.8 Industrie 329.8 329.6 Scheepvaart 143.2 142.5 Banken 237.7 238.4 Handel, etc. 143.3 142.9 Algemeen 343.3 342.8

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2