LIGA Sowjet-commando opgeheven De toestand hij de sector-grens Infiltranten bij Merauke melden zich en Klamano Mislukte aanslag op De Gaulle «tóf v&tgötm SHNIL HALEN! De Nieuw-Guinea-raad HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 18e Jaargang Nr 5683 DRIE OOSTDUITSERS OVER ZONEGRENS PRINSES MARGARET Frankering; by abonnement* Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noórdstraat 53—57 Administratie-adres: Snydswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 abonnementsprijs; 'ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén liandels- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Overeenkomstig een besluit van de Sowjetrussische regering heeft het Sowjet-ministerie van Defensie het commando van het garnizoen der Sowjetrussische troepen in Berlijn opgeheven, al dus meldt „Tass". De militaire vertegenwoordi gers van de Ver. Staten, Frank rijk en Groot-Brittannië in West- Berlijn is meegedeeld dat de kwesties betreffende de controle op het vervoer van personeel en voorraden van hun garnizoenen naar en van West-Berlijn en be- oaalde andere aangelegenheden .'.tijdelijk onder de bevoegdheid vallen van het hoofdkwartier van de Sowjetrussische troepen in Duitsland". Het door „Tass" gepubliceerde communiqué, waarin van de op heffing van de Sowjet-comman- dantur in Berlijn mededeling wordt gedaan, herinnert er aan dat het bureau van de Sowjet- commandant in Berlijn, na het sluiten in 1955 van het verdrag over de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Duitse demo cratische republiek, werd gereor ganiseerd en zijn functie beperkt tot kwesties van garnizoens dienst. toezicht op het vervoer van personeel en voorraden van de garnizoenen van de Ver. Sta ten, Groot-Brittannië en Frank rijk in West-Berlijn en op het verkeer met West-Berlijn van leden van de Westelijke militaire verbindingsmissies bij de opper bevelhebber van de Sowjet-Rus- sisehe troepen in Duitsland, be waking van de gevangenis van Duitse oorlogsmisdadigers in Spandau tezamen met de Weste lijke troepen en wachtdienst bij het monument voor Sowjetrussi sche soldaten in Tiergarten. „De militaire commandanten van de Ver. Staten, Groot-Brit tannië en Frankrijk in West-Ber lijn dat in feite in een militaire NAVO-basis is veranderd", aldus het communiqué, „proberen ech ter voordeel te trekken uit het bestaan van de Sowjetrussische kommandantur door ongerecht vaardigde aanspraken te doen gelden op tussenkomst van de Westelijke mogendheden in de binnenlandse aangelegenheden van de soevereine en onafhanke lijke Duitse democratische repu bliek en zijn hoofdstad. Zij probe ren ook voor te geven dat er een soort van viermogendheden-kom- mandantur in Berlijn bestaat, of schoon het algemeen bekend is dat deze reeds in 194S heeft op gehouden te bestaan tengevolge van afzonderlijk optreden van de Westelijke mogendheden. Het is gemakkelijk in te zien dat de commandanten van de Westelijke mogendheden tot dergelijke maatregelen hun toevlucht ne men teneinde het bezettingsregi me in West-Berlijn te handhaven als dekmantel voor de militaire NAVO-basis". „De opheffing van de komman dantur van het Sowjetrussische garnizoen in Berlijn beantwoordt ten volle aan de vastberaden poli tiek van de Sowjet-Unie ter ver wijdering van de sporen van de tweede wereldoorlog in Europa, ten gunste van het sluiten van een Duits vredesverdrag en nor malisering van de toestand in West-Berlijn op grond daarvan." ..De vertegenwoordigers van de militaire autoriteiten van de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk in West-Berlijn is mee gedeeld dal de kwesties betref fende de controle op het vervoer van personeel en voorraden van de garnizoenen dier landen naar en van West-Berlijn, de bewaking van de gevangenis van de voor naamste Duitse oorlogsmisdadi gers in Spandau en de wacht dienst bij bet monument voor Sowjetrussische soldaten in Tier garten tijdelijk valt onder de be voegdheid r an het hoofdkwartier van de Sowjetrussische troepen in Duitsland". De Oostóuitse regering heeft als haar mening te kennen gege ven, dat dc Russische beslissing een nieuwe hinderpaal betekent, voor de pogingen van Westelijke zijde om „de soevereine rechten aansluiten SOWJET-comando van de Duitse democratische republiek te negeren en zich in haar binnenlandse aangelegen heden te mengen". Volgens de Oostduitse verkla ring hadden de Russen tevoren Oost-Duitsland geraadpleegd. „Het Sowjet-besluit zal de tot standkoming van een Duits vre desverdrag en een vreedzame regeling van de kwestie-West- Berlijn vergemakkelijken", aldus de Oostduitse regering. De Westelijke rechten in Ber lijn. met inbegrip van het recht op toegang tot het westelijke stadsdeel, en het vier-mogend- hedenstatuut van de stad worden door het Sowjet-besluit in geen enkel opzicht aangetast, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken in Londen verklaard. „De es sentiële kwestie is, dat de Russi sche autoriteiten hun verplich tingen jegens ons zullen nako men", aldus de woordvoerder. „Wat ons betreft, wij zijn vast besloten onze rechten te hand haven." De Britse ambassadeur in Bonn, sir Christopher Steele, was van oordeel dat er door de Rus sische beslissing geen verande ring komt in de politieke toe stand. De woordvoerder van de West- duitse regering, Von Hasc, noem de de maatregel willekeurig en in strijd met het recht. Hij zag er een nieuwe schending in van het vier-mogendhedenstatuut. Veelbe tekenend vond hij het, dat het Sowjet-commando in Berlijn wordt opgeheven op een tijdstip, dat dc Westelijke stadscomman- Ondanks de versterkingen langs de zóncgrens tussen Oost en West-Duitsland zijn dinsdag drie jonge Oostduitsers erin ge slaagd bij Kronach over de grens naar Beieren te vluchten. Zij verklaarden dat zij het niet meer eens konden zijn met de maatregelen in Oost-Duitsland. danten hun Russische collega verzoeken, aan de conferentie tafel te gaan zitten om verder bloedvergieten bij de muur te voorkomen. Ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken in Washington be schouwden de Sowjet-maatregel als een deel van de Sowjet-cam- pagne om het Westen tot erken ning van het communistische be wind in Oost-Duitsland te dwin gen. Zij legden er echter de na druk op, dat het besluit de Rus sen niet ontslaat van hun plich ten op grond van de vier-mogend- hedenovercenkomst inzake Ber lijn. Een woordvoerder van het Franse militaire bestuur in Ber lijn liet zich in dezelfde zin uit. De Russische commandant in Oost-Berlijn. goneraal-majocr So- loviev. is op het ogenblik „met verlof". Sinds mei hebben de Westelijke commandanten ver geefse pogingen gedaan contact met hem op te nemen. Nu zullen zij zich tot de Russische opperbe velhebber in Oost-Duitsland, ge neraal Jakoebowski, moeten wen den, die zijn hoofdkwartier te Potsdam heeft. Woensdag- hebben zich in Zuid- fialië nieuwe aardschokken voor gedaan, na de hevige aardbeving die in de nacht van dinsdag- op woensdag aan instens 16 men sen het leven gekost heeft en waardoor ongeveer 200 mensen verwondingen opliepen en veel schade is aangericht. Een miljoen Italianen begon naar huis terug te keren na een nacht van paniek waarin velen de huizen ontvluchten om zich buiten in veiligheid te stellen. In de op twee na grootste stad van Italië, Napels, is het leven van alledag geleidelijk aan terug gekeerd nadat naar huis terug kerende Napolitanen een ver keerschaos hadden veroorzaakt. Uit vele plaatsen zijn berichten over zware schade over inge storte gebouwen en bruggen en plaatsen die zonder water en elektrische stroom zitten- Er zijn reeds meer dan 3000 be richten ontvangen over bescha digde huizen. In het bergstadje Ariano zou 60 procent van de woningen onbewoonbaar zijn. Naar verluidt is cv ook ernsti- Op de bijgaande foto zien we een nachtelijk beeld in een park vain Napels: Duizenden bewo ners van dc stad brachten hier de nacht door. ge schade in de nabijgelegen stadjes Montecalvo, Grottaminar- da en Maribella Ecano. Van de '16 slachtoffers zijn er twee door vallend puin gedood. De andere slachtoffers waren merendeels vrouwen, die van angst gestorven zijn of bij de vlucht in verkeersongelukken be trokken waren. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben ongeveer 800.090 mensen in het gebied van Napels buitenshuis vertoefd. Ook 200.000 mensen in het gebied van Ariano Irpinia brachten dc nacht buiten door. In Merauke hebben zich dins dag de eerste Indonesische in filtranten bij de Nederlandse autoriteiten gemeld. Dit werd woensdagochtend officieel mee gedeeld, nadat dc commandant van de Nederlandse strijdkrach ten dinsdag dc gehele dag des gevraagd verklaard had. dat van meldingen van parachutisten niets bekend was. De infiltranten waren via transistorradio's op de hoogte van het akkoord gekomen. Dins dagochtend kwamen zij uit het oerwoud te voorschijn, waarna zij contact opnamen met het plaatselijk bestuur in Merauke en met de Nederlandse strijd krachten. De groep bestond uit veertien parachutisten en stond onder leiding van een luitenant. Zij zijn ingekwartierd in „Oostpol der", in de nieuwe wijk van Merauke, waar veel huizen leeg staan. Naar het A. N. P. van bevoeg de zijde uit Merauke verneemt, is het groepje infiltranten voor uitgezonden door een veel gro tere groep, die onder leiding staat van kapitein Benny. Deze groep zou uit ruim 100 man be staan en eveneens contact zoe ken met de Nederlandse autori teiten. De luitenant, die de leiding had over de eerste veertien te voorschijn gekomen parachutis ten, is thans teruggezonden om de groep van kapitein Benny naar Merauke te leiden. Deze groep bevond zich dinsdag op een afstand van twee dagen lopen van de bij Merauke ge legen kampong Koeprik en DONDERDAG 23 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 7.33 8.01 Terneuzen 8.08 8.36 Hansweert S.48 9.16 Walsoorden S.58 9.26 VRIJDAG 24 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 8.50 9.23 Terneuzen 9.25 9.58 Hansweert 10.05 10.38 Walsoorden 10.15 10.48 ZON MAAN op onder op onder 23 5.35 19.49 15.09 24 5.37 19.47 0-05 16.13 25 5.39 19.45 0.49 17.10 26 5.40 19.42 1.41 17.57 wordt vandaag in Merauke ver wacht. Een andere groep, eveneens bestaande uit ongeveer 100 pa ra's onder leiding van kapitein Bambang, zou ook reeds contact met de autoriteiten te Merauke hebben gezocht. Er worden maatregelen genomen om de para's op verschillende plaatsen tc concentreren. De komst van het eerste groepje Indonesiërs veroor zaakte te Merauke uiteraard enige opschudding bij de Neder landse militairen. De presi dent van Merauke, mr. Eibrink Jansen, heeft de commandant van de Indonesiërs onmiddellijk na aankomst ontvangen. Naar A. N". P. verneemt, heeft zich tot nu toe geen enkele moeilijkheid voorgedaan met deze para's. Inmiddels is bekend gewor den dat de garnizoenscomman dant te Sorong van een kam- poghoofd in de omgeving be richt heeft ontvangen dat zich bij Klamano eveneens parachu tisten bevinden die contact zoe ken met de Nederlandse autori teiten. Deze para's zijn precies een week geleden boven het ge bied neergelaten. De garnizoenscommandant te Sorong heeft maatregelen ge troffen om hen op te halen en onderdak te verlenen. De berichtgeving over de mel dingen van para's wordt zeer bemoeilijkt door de gebrekkige communicatiemiddelen en dc terughoudendheid der militaire autoriteiten. OPNIEUW ONDER DEPRESSIE-INVLOED Nabij de Azoren bevindt zich de kern van een krachtig ge bied van hoge luchtdruk, dat zich over Zuid-Europa uitstrekt. Een gordel van lage luchtdruk wordt aangetroffen op het noor delijk deel van de Atlantische Oceaan. Tussen beide systemen staat een voor de tijd van het jaar krachtige westelijke stro ming. Hierin trekken depressies mee, die door ruggen van hoge druk van elkaar worden ge scheiden. Vandaag komen wij, na het wegtrekken van een dergelijke rug, meer en meer onder in vloed van een depressie, die zich in oostelijke richting naar Schotland verplaatst. Op de na dering van een frontensysteem of groente. wordt een krachtige, later mo gelijk harde zuidwestelijke wind verwacht. De bewolking zal ge leidelijk toenemen, waarbij er tegen de avond kans bestaat op enige regen. De temperaturen zullen de 20 graden nauwelijks bereiken. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Geleidelijk toenemende bewol king. voornamelijk in de hogere niveau's, met tegen de avond van het westen uit enige regen. Mati ge tot krachtige, langs de kust later mogelijk harde zuidweste lijke wind. Aanhouden koel weer. In de omgeving van Villaccu- blay is woensdagavond een mis lukte moordaanslag op president De Gaulle gepleegd. Er werden schoten afgevuurd op de auto waarin het staats hoofd op weg was naar het vliegveld van Villacoublay om per vliegtuig naar zijn buitenver blijf tc Golombey-Ies-deux-Eglises te reizen- De Franse president had zijn zomervakantie te Colombey-les- deux-Eglises onderbroken voor 'n kabinetsvergadering in Parijs. Hij was op de terugweg naar het militaire vliegveld van Villa coublay, toen zijn auto onder vuur werd genomen. Op de bijeenkomst van de ministerraad, die door De Gaulle werd voorgezeten, was besloten tot strengere maatregelen tegen tegenstanders van hot bewind en iegen bandieten in wier bezit vuurwapens on explosieven wor den aangetroffen. De Parijse prefectuur maakte later bekend, dat de aanslag om ongeveer 20.20 uur werd ge pleegd. Volgens ooggetuigen werden met een machinepistool drie salvo's op de auto van de president afgevuurd, toen deze een kruispunt 'te Petit Clamart in de Parijse buitenwijken, op ongeveer 1 km van het vlieg veld van Villacoublay, passeerde. De auto, waarin zich. behalve de president, mevr. de Gaulle en hun schoonzoon bevonden, werd door verscheidene kogels ge troffen. De kogels drongen o.a. in twee banden, waardoor het voertuig niet verder kon rijden. Een volgauto kreeg een kogel in het carter moest ook stop pen. Niemand van de inzittenden van de twee auto's werd getrof fen. Eén van de motoragenten, die tezamen met twee overval auto's met politiemannen ilQ president escorteerden, kreeg een kogel door zijn helm, doch ook hij bleef ongedeerd. Volgens de politie werden twee particuliere motorrijders licht gewond door verdwaalde kogels. Van twee particuliere auto's werden de banden stuk geschoten. Mensen die de plaats van de aanslag ongeveer tegelijk met de presidentiële stoet passeer den, verklaarden dat mannen vanuit een blauwe bestelauto die langs de weg stond geparkeerd, met machinepistolen schoten. Deze auto word later door de politie gevonden. Erin werden een machinepistool en een hand granaat aangetroffen. De inzittenden van deze be stelauto zouden zijn overgestapt in twee andere auto's waarvan men nog geen spoor heeft ge vonden. Nadat de president aan de eer ste salvo's was ontkomen, werd zijn auto ongeveer 50 meter t er- Het Britse blad „Daily Mir ror" meldt dat prinses Margaret, de zuster van koningin Elisa beth, haar tweede baby ver wacht. Een woordvoerder van het paleis Buckingham te Lon den heeft echter gezegd het be richt niet te kunnen bcves.igen of tegenspreken. Volgens de „Daily Mirror" zal waarschijnlijk binnenkort een officiële bekendmaking worden uitgegeven. der opnieuw beschoten door mannen in een geelkleurige auto, die langs de weg stond. Door de kogels werd zware schade aan gericht in een winkel. Uit dc kogelgaten in de aulo van de president leidt men af dat dc daders van dc aanslag machicnpistolen met een kaliber van negen millimeter hebben ge bruikt. De politie heeft later gemeld ook de gele bestelauto te 'leb ben gevonden. De wagen bleek gestolen te zijn. Om 22.10 uur kwamen presi dent en mevr. de Gaulle in hun buitenverblijf tc Colombey-les- deux-Eglises aan. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Foto: Drie politiemannen en een burger slepen in West-Ber lijn een demonstrant, die met stenen heeft gegooid bij dc mum- weg. geweekt en/of gemengd met vruchtesap, fruit Voor de eerste maal sedert het weekeinde was het gister nacht. in West-Berlijn weer rus tig. Demonstraties deden zich niet meer voor. Zoals bekend, kwam het vorige week vrijdag tot betogingen, nadat een jeug dige vluchteling door de Oost duitse politie bij de Berlijnse muur was neergeschoten. Sinds die dag is het elke avond aan de westelijke kant van deze muur onrustig geweest. Woens dagavond arresteerde de West- berlijnse politie 126 personen toen groepen voornamelijk jeugdige personen opnieuw rel letjes dreigden te zullen ont ketenen. Alle arrestanten zijn intussen weer in vrijheid ge steld. Een 2.3-jarigc douanebeamb te gelukte het dinsdag om uit Oost-Duitsland naar het Wes ten te ontkomen. Hij kwam bij Hof, in Beieren, de grens over. In Noord-Beieren meldde zich een onderofficier van de volks- politie, die barrevoets en met naakt bovenlijf door de uitge breide prikkeldraadversperrin gen aan de grens was gekropen. Van West-Berlijn uit zag men dinsdagnacht de Oostduitse volkspolitie met behulp van lichtkogcls de grensmuur afzoe ken. Later werd bekend dat zij een 40-jarige man gearresteerd hadden. De Nieuw-Guinea-raad fceeft woensdag uitvoerig gesproken over het door tien Papoea-leden ingediende ontwerp-adres aan de Koningin om 'n Papoea-lid te benoemen als voorzitter van de raad. Na lange discussies werd een kandidatenlijst opgesteld van vijf leden, waaruit binnen kort een voordracht van drie zal worden samengesteld. De vijf kandidaten zijn de heren Jouwe, Kaisiepo, Bonay, 'Meseth en Inttry. De heer Jou we, die in Nederland verblijft, zal telegrafisch worden verzocht of hij de kandidatuur zal aan vaarden. Tijdens de debatten verklaar den Bonay, Kaisiepo en Meseth reeds niet veel te voelen voor het voorzitterschap. Kaisiepo zei onder andere het niet èens te zijn met de "overeenkomst'en thans niet de inSruk teTwillen wekken „een wit voetje'te wil len halen". De huidige voorzitter, drs. Sollewijn Gelpke, zei te hopen, dat de kandidaten een beslis sing over het al dan niet aan vaarden van een kandidatuur uitvoerig zouden overwegen. In afwachting daarvan is de op stelling van de uiteindelijke voordracht van drie aangehou den tot vrijdag.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1