Provinciaal nieuws Binne Kantongerecht Terneuzen Het verbond Rode Pimpernel ragina 2 Woensdag 22 augustusjl€^l2 Woensdag 22 au J Persconferentie ruimtevaarders NATIONALE TREKPAARDEN- TE \TOONSTEL UNO DE OVERSTROMINGEN IN COLUMBIA Verdachte van moord in Amsterdam HENGSTDIJK ZWEMMEN DE EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN Titel voor Ria van Velsen MARKTBERICHTEN OF, VRIJE ZEEUW De Russische ruimtevaarders Nikola,jev en Popowitsj hebben maandag in de Moskouse univer siteit naar aanleiding van hun ruimtevluchten met de Wostoks drie en vier een persconferentie gehouden waarop oen vijfhon derdtal Russische en buiten landse journalisten aanwezig waren alsmede de ruimtevaar ders Gagarin en Titov, geleerden, functionarissen en leden van het diplomatieke corps. De conferen tie werd geopend door professor Keldysj, voorzitter van de Sow- jet-aeademie van wetenschappen. Hij deelde mee dat de resultaten van de wetenschappelijke waar nemingen tijdens de ruimte- vluchten der Wostoks gepubli ceerd zouden worden. Op een der eerste vragen, wat voor aardse souvenirs de ruimte vaarders op hun vlucht hadden meegenomen, antwoordde Popo witsj door een lint met het por tret van Lenin er op te tonen. Prof. Yazdovsky, deskundige op het gebied van biologie en ge neeskunde. zei dat er in de laat ste tijd veel was bereikt wat be treft vergroting van de fysiolo gische weerstand van de mens tegen de invloeden van een ruim- tevlucht en het geschikt maken van het ruimtevaartuig voor lan gere vluchten. Nikolajev en Po powitsj hadden de start goed doorstaan. Tijdens de vlucht werd hun oriëntatievermogen slechts in de war gebracht wan neer zij hun ogen sloten. Prof. Blagonravov. leider van de afdeling voor technische we tenschappen van de academie, noemde als punten van het Rus sische ruimteprogramma: ver vollediging van de wetenschap omtrent de fysieke omstandig heden in de ruimte, vervolma king v n 't weerkundige svsteem bestudering van de mogelijkheid om ruimtestations in oen baen te brengen en nieuwe bemande ruimtevluchten. De vluchten van Nikolajev en Popowitsj zouden de uitvoering van dit programma kunnen versnellen. De Sowjei- T'nio zou. om de MVedrame ver kenning van de ruimte mogelijk te maken, zich onthouden van alle ruimteproeven die een ge vaar voor bemande vluchten zou den kunnen opleveren. Nikolajev verklaarde dat Os Wostoks drie en vier verbeterde versies waren van de ruimte- schenen van Gagarin en Titov maar niet fundamenteel daarvan ve-s hilden. Nikolajev, die 75 minuten lang aan het woord was, zorg vuldig uit aantekeningen voor lezend en telkens pauzerend om zijn woorden in het Engels te laten vertalen, deelde mee dat hij, apart van z'.in ruimteschip Wos- tok-drie, aan een valscherm was geland. Zijn opleiding en die van Popo witsj was geschied in echte ruimteschepen en onder om standigheden van gesimuleerde ruimtevluchten. Zij waren ge oefend in het landen per val scherm in hun ruimtepak en met noodvoorraden en commu nicatie-uitrusting bij zich. De twee ruimteschepen waren zo dicht bij elkaar geweest dat hij een Fopowitsj om zo te zeggen elkander de hand konden geven. Nikolajev zei, dat hij, om al zijn indrukken van de ruimtevluc'nt weer te geven wei minstens de 95 uren nodig zou hebben die hij in de ruimte had doorgebracht. Hij kon nauwelijks tot uitdruk king brengen hoe heerlijk het was door do ruimte te vliegen met een goede kameraad naast zich. Bij de daling had Nikolajev het ruimteschip in do lagere at mosfeer verlaten en daarna was hij per valscherm geland. Hij wilde de aarde wel kussen toen hij landde. Toen -het ruimteschip door de atmosfeer suisde zag hij daarbuiten rooi. en vlammen en werd hij bang. Maar toen bedacht hij dat zijn vrees ongefundeerd was en alles volgens plan ver liep. Over de landing vertelde Niko la jiv verder dat na het afvuren van de remraket en nadat de cabine van het gedeelte met de instrumenten gescheiden was. de vcrtragingskracht eerst klein was maar daarna steeds groter werd. Hij zag toen buiten het raam van zijn cabine eerst rook. daarna vlammen die var kleur veranderden van rood in oranje geel en dan blauw. Dank zij zijn oefening kon hij de juiste stand innemen en het ongemak ver minderen. Toen de vertragings kracht weer afnam was het als of hij in een wagen op een slech te weg reed. Hij verliet toen zijn ruimteschip en kwam aan een valscherm neer. Vanuit de ruimte had Nikola jev duidelijk de kustlijnen en de omtrekken van steden op aarde kunnen onderscheiden. Bij het vliegen in het maanlicht kon hij, met het licht in de cabine uit, de instrumenten onderscheiden. De maan zelf zag hij niet als een schijf maar als een lichtende bol in een' zwarte ruimte. Hij had 's avonds zelfs de lich ten van de grote straten in de steden kunnen onderscheiden en het ook boven de aarde zien stormen. Hij had zijn ruimte- vlucht veel langer kunnen vol houden, aldus zei Nikolajev tot besluit, maar hij moest de orders van het controlestation op aarde opvolgen. Popowitsj, die na Nikolajev aan het woord kwam, zei ook per valscherm geland te zijn, naast zijn cabine, op 200 km afstand van Nikolajev. Een „rendez vous" van hen beiden in de ruimte had niet op het program ma gestaan. Een luchtregelings- systeem had voor een zeekust klimaat in de cabine gezorgd met gewone atmosferische druk en vochtigheid on regelbare tempe ratuur. De gloeiende deeltjes die Ga garin, Titov en Glenn buiten hun cabine in de ruimte hadden gezien, waren volgens Popowitsj slechts uitlaatstof van de raket motoren. Nikolajevs ruimteschip leek in de verte op een heel klein maan tje. Popowitsj vertelde van oen fles half vol water die hij bij zich had. In de toestand van gewicht loosheid verzamelde het water zich aan de rand van de fles en de lucht in een bolletje in het midden en dat bleef zo ook wan neer de fles geschud werd. Bijzonderheden omtrent de wijze van landen e.d. gaven Nikolajev en Popowitsj, nadat zij hun mededelingen hadden gedaan, in antwoord op vragen die op schrift waren gesteld, bij de deskundigen waren ingele verd en door een tolk werden opgelezen. Popowitsj betoonde zich welbespraakte:- en vlotter dan Nikolajev. Wat het gewicht van de Wos toks drie en vier betreft onge veer vijf ton zei Popowitsj dat dit niet veel groter was dan dat van de ruimteschepen van Gagarin en Titov die 4700 kilo wogen. Vrijdag 14 en zaterdag 15 sep tember a.s. woi"dt dit jaar de Nationale Trekpaardententoon stelling gehouden. Deze manifestatie zal traditie getrouw wederom plaats vinden te 's-Hertogenbosch. Naast het uitgebreide keu- ringsprogramma en verschillen de bijzondere attracties, zal tij dens deze dagen een demonstra tie van gecombineerde akker- bouwwerktuigen voor paarden- tractie worden geoiganiseerd. Hieraan wordt o.m. medewer king verleend door de Alg. Tech nische Commissie van het Land bouwschap, het Rijksconsulent- schap voor landbouwwerktuigen en het Instituut voor Landbouw techniek en Rationalisatie te Wageningen. In het gebied van Florencia, ongeveer 400 km ten zuiden van de Columbiaanse hoofdstad Bo gota, zijn tot dusver de lijken van ongeveer 70 slachtoffers van de overstromingen gevon den. Naar verluidt worden nog 15C personen vermist. Degenen die de zware over stromingen hebben overleefd, worden nu bedreigd door be smettelijke ziekten. De man, die ervan wordt ver dacht in de nacht van zaterdag od zondag de Amsterdamse kan toorbediende J. K. Termohlen <55 jaar) te hebben vermoord, zit reeds sinds zondagnacht in een politiecel. Hij werd een uur na het vinden van het lijk in een sloot op een stuk opgespoten land aan de Jan Evertsenstraat in Amsterdam aangehouden. Gisternacht heeft de politie in de tas op zijn bromfiets het pols horloge van de vermoorde ge vonden. De politie heeft nu ern stige verdenkingen tegen de man, hoewel hij nog steeds volhoudt met de moord niets te maken te hebben. Het is de 24-jarige ex peditie-arbeider bij een Amster dams dagblad L. C. B. ..He( gaat nu nog slechts om dc bewijsvoering" verklaarde gistermorgen hoofdinspecteur P. H. Verhoeff van het bureau Lodewijk van Deiisselstraat. die sinds zondagnacht zijn recher cheurs heeft gestimuleerd om de moord snel op te lossen. Gister nacht was hij met acht recher cheurs in touw. Zo „hebben sinds zondag slechts vier uur rust ge had. De waarnemend chef van de hoofstedeliike centrale ïeeherche, commissaris P. A Jong. was gisterochtend op het politiebu reau in de tuinstad Slotermoer aanwezig om hoofdinspecteur Verhoeff en zijn medewerkers met het succes te complimente ren. Omtrent het motief van de moord is nog niets bekend. De politie heeft in de nacht van zondag op maandag, toen het lijk van de heer Termohlen was gevonden, in de omgeving van het opgespoten stuk land, waar t.z t. het Rembrandtpark zal komen, meer mensen aange houden. De geheimzinnige tele foontjes. die een brigadier van het politiebureau aan de Lode wijk van Deijsselstraat zondag nacht kreeg en waardoor de poli tie bekend werd met de moord, maakten de rechercheurs extra voorzichtig. Zij gingen van de veronderstelling uit, dat de ge heimzinnige man aan de telefoon, die het speurwerk van de politie kennelijk zo goed in de gaten hield 'hij telefoneerde de tweede keer immers dat de politie aan de andere kant van het terrein moest gaan zoeken), wellicht in de omgeving van het terrein zou blijven rondscharrelen. Daarom werd iedereen die zich in de buurt ophield aangehouden. De namen werden genoteerd, waar na deze mensen hun weg konden vervolgen. De 24-jarige expeditie arbeider L. C. B. werd evenwel omstreeks twee uur aangehou den; het was een uur na het eer ste telefoontje. Zijn wonderlijke gedrag maakte de politie argwa nend. Zijn aanwezigheid werd nog twijfelachtiger, toen de man verklaarde dat hij zijn bromfiets bij het Centraal Station had staan. Hij zou daar een paar Duitsers hebben ontmoet, met wie hij was uitgegaan. Hij was daarna met de Duitsers in de auto meegereden en volgens zijn zeggen hadden ze hem in de buurt van de Jan Evertsenstraat afgezet. De politie geloofde niet veel van het verhaal. „Laten we maar eens naar de bromfiets gaan kij ken". stelde een rechercheur voor. Bij het Centraal Station was evenwel geen bromfiets te vinden. „Gestolen" oordeelde de expeditie-arbeider. Hij weigerde evenwel aangifte te doen; de po litie heeft de man toen maar vastgehouden. Hi] was tot gisteravond trou wens niet de enige verdachte. Uit het maandag ingestelde onder zoek kreeg de politie een beeld van enkele mannen, die moge lijk iets met de moord te maken konden hebben. Twee van hen werden gisternacht van hun bed gelicht en op het bureau ver hoord. Ze moesten evenwel na enige tijd worden heengezonden. Ook de expeditie-arbeider werd nog eens nader aan de tand ge voeld. Maandag had de politie reeds vele tegenstrijdigheden in zijn verklaring ontdekt en in de vroege ochtend van dinsdag werd hij nog eens nader verhoord over de bromfiets Hii liet toen weten dat zijn vervoermiddel in de Wil lem Schoutenstraat, nabij de Jan Evertsenstraat, stond. B. woont in deze omgeving. De politie ging er heen en vond inderdaad de bromfiets. Er zat een tas op en daarin vond men een polshor loge. Aangezien bij de sectie op het: lijk was gebleken, dat de heer Termohlen een polshorloge had gedragen, werd contact met de weduwe van het slachtoffer opgenomen. Zij herkende het polshorloge meteen. De expedi tie-arbeider kon alleen verklaren dat hij het horloge zaterdag van een onbekende had gekocht. Met de moord zei hij niets te maken te hebben. De man is een goede bekende van de politie. Hij werd al eens veroordeeld voor een vermogens delict. Of hij de vermoordde man kende, is niet bekend. De politie beschikt trouwens nog niet over veel nadere details. Maar de vondst van de bromfiets met het polshorloge biedt haar toch zoveel houvast, dat zij nu verder aan de bewijsvoering kan gaan werken. Zo wil de politie ook nagaan wat de expeditie-arbei der. die zaterdag uit de nacht dienst bij het Amsterdamse dag blad is gekomen, in de loop van zaterdag en zondag heeft uitge voerd. De moordenaar van de heer Termohlen moet zijn slacht offer omstreeks het middernach telijke uur hebben ontmoet. Toen verliet de heer Termohlen zijn woning aan de Pieter van der Doesstraat om de hond uit te laten. Twee uur later kwam het hondje alleen thuis. In de loop van zondag ver spreidde de politie een opspo ringsbericht. waarin o.m. werd medegedeeld, dat de heer Ter mohlen „in zwaarmoedige toe stand" zijn woning had verlaten. Volgens de gerechtelijk-genees- kundige dr. J. Zeldenrust moet de heer Termohlen in de nacht van zaterdag op zondag zijn ver moord. Hij werd eerst gewurgd, waarna hji door verdrinking om het leven is gekomen. De politie heeft wel bepaalde vermoedens omtrent het motief van de moord, doch acht deze indien ze juist blijken te zijn voor publikatie niet geschikt. Of de moordenaar behalve het hor loge nog meer van de vermoorde heeft gestolen, is niet bekend. Deze had slechts een bedrag van Bouwen zonder vergunning Voor de derde maal moest de aannemer P. de R. ter zitting verschijnen, omdat hij, ondanks het feit dat hem door B. en W. een vergunning hiervoor wordt geweigerd, doorgaat met ver nieuwingen aan te brengen aan een bouwwerk. De R. vertelde, dat het pand de voormalige Christelijke be waarschool in de Zandstraat - al twaalf jaar zijn eigendom is. Toen hij het gebouw kocht heeft hij gevraagd naar de consequen ties, die er. bij sanering van dit stadsgedeelte, aan de transactie konden vastzitten. Men heeft hem toen gezegd, dat hem wel toestemming zou worden ver leend tot verbouwing, doch dat bij e.v. onteigening hem de meer waarde niet zou worden uitbe taald. Viermaal heeft hij thans vergunning aangevraagd met negatief resultaat. „Waarom gaat u hiermee toch door?" zo vroeg de kantonrech ter mr. H. v. d. Belt de gedaagde. „De kans dat u er kunt gaan wonen is illusoir, aangezien het pand in het saneringsplan valt en u op grond hiervan een ver gunning wordt geweigerd." De R. zeide dat hij het gebouw niet zo maar kan laten staan, het is een volwaardige woning. De gemeente heeft 'n deze kwestie van haar recht gebruik gemaakt om dwang op hem uit te oefenen en deze zaak in de ijskast te zet ten. „Het gaat hier niet om de ach tergronden", meende mr. v. d. Belt. die de gedaagde voorts nog vroeg wat deze nu verder dacht te doen, zichzelf in de grootste moeilijkheden brengen? Nieuw was blijkbaar het argu ment van De R. voor het kanton gerecht. dat zijn huidige woning aan de Baandijk binnenkort dooi de Philipsfabriek onteigend wordt en hij zich hierdoor ge noodzaakt ziet de verbouwing te voltooien om de woning te kun nen betrekken. De kantonrechter vond dit zo belangrijk, dat hiernaar een on derzoek zal worden ingesteld, in verband waarmede deze zaak werd aangehouden. J. D. M. B. te St. Jansteen is geïrriteerd als dc politie hem be trapt op een overtreding en het schijnt, dat hij deze ergernis dan niet achter zijn kiezen houdt, maar vrijelijk tegen de verbali sant spuit. Toen hij op de Kanaalweg te Sluiskil als bestuurder van een auto bekeurd werd wegens over schrijding van de maximum-snel heid moet hij zoals de officier van Justitie mr. T. Lebret op merkte tegen de verbalisant nogal hebben „opgepijpt". Hij zou wel eens een brief naar de offi cier schrijven heeft hij toen o.a. gezegd. De officier heeft echter geen brief van hem in ontvangst mogen nemen en mr. Lebret wilde voor deze keer het incor recte optreden tegenover de poli tie van B. wel door de vingers zien. Ook de kantonrechter ver maande de verdachte dit akelige optreden voortaan achterwege te laten. Eis voor dit feit 20, uitspraak ƒ15. Vervolgens moest dezelfde ver dachte terechtstaan wegens over treding van de Jachtwet. Niet dat B. zelf jager is, doch hij heeft niet verhinderd dat zijn hond naar wild snuffelde in de Braak manpolder. Jachtopzichter C. Riemslag lok te de hond uit de bossage en nam het dier in beslag, d.w.z. hij ver leende het onderdak in het Ter- neuzense dierenasiel. Ter zitting bleek, dat B. be paald niet kon worden gezien als iemand die gehecht was aan zijn hond. althans antwoordde hij op ongeveer vijf gulden bij zieh, maar de familie meent dat de kantoorbediende meer geld bij zich had. een vraag van de officier of hij in staat z°u zÜn in het vervolg te voorkomen, dat de hond zich in het jachtgebied bevindt, dat hij er geen prijs op stelt de hond terug te krijgen. Ook in dit geval was de hou ding van B. tegenover de verba liserende jachtopzichter niet zo erg prettig. Deze laatste had B. al eens gewaarschuwd. „Ik geloof." zei mr. v. d. Belt, „dat u waarschuwingen nogal eens op nonchalante wijze naast U neerlegt." B. verklaarde deze nonchalance, dpordat hijzelf op zijn land. dat hij pacht van het Kroondomein, nogal eens last van wildschade heeft. De officier wees er ook nu ver dachte op, dat hij niet tegen een ambtenaar in functie te keer moet gaan. Voorts kon hii er wel inkomen, dat er in het pachten van een boerderij „geen muziek zat", doch hij was het met de kantonrechter eens. dat gedaagde moet trach ten de hem aan zijn land toege brachte schade op andere wijze te elimineren. De eis voor deze overtreding luidde 75 boete en verbeurdver klaring van de hond, het vonnis was 40 plus verbeurdverklaring van het toch wel ongewenste dier. W. E. te Axel had op de weg AxelHulst een scooter gepas seerd en was volgens de dagvaar ding ontijdig naar rechts uitge weken, waardoor een botsing met de scooter ontstond. Het voertuig sloeg over de kop en kwam in de wegberm terecht, waarbij de berijdster, mej. D. B. uit Rotterdam, lelijk terecht kwam. Mr. G. Tichelman, die de ver dachte vertegenwoordigde, ont. kende de tenlastelegging namens deze. Behalve de beledigde partij, mej. B.. werd in deze zaak een tweede getuige gehoord L. R. E. uit Hulst, die op de bewuste dag als bestuurder van een vracht wagen zich eveneens op hetzelf de weggedeelte bevond. Mej. B. reed uiterst correct rechts van de weg, doch de wijze waarop E. haar passeerde deed de getuige begrijpen dat hier een ongeluk moest gebeuren, omdat hij zeer onvoldoende ruimte voor de scooter liet. De bewering van de verdachte dat mej. B. wellicht door zenuwachtigheid begon te slingeren, bestreed hij. Na het horen van deze getuige wilde mr. Lebret de dagvaarding gewijzigd zien in dien zin, dat er kwam te staan; „dat verdachte niet naar links was uitgeweken". De kantonrechter stond deze wijziging, die hij eigenlijk een verduidelijking wenste te noe men. toe. „Het is nergens in de wet ver boden te boffen", zei mr. Tichel man. die naar aanleiding van deze wijziging in de dagvaarding concludeerde dat er bij het op stellen van deze in Middelburg een verzuimpje was geschied, waardoor de dagvaarding nietig werd en vrijspraak moest vol gen. Bii het wèl aanvaarden van de telastelegging moet wegens gebrek aan bewijs eveneens tot vrijspraak geconcludeerd wor den, besloot mr. Tichelman. D« eis in deze zaak was 100- Uitspraak over veertien dagen. Achteruit rijden met een auto lioudt enig gevaar in. M. de B. te Terneuzen was hierbij tegen een lichtmast in de Nieuwediepstraat opgereden. Dit kostte hem 20; A. de J. en J, C„ beiden eveneens te Terneuzen, brachten bii een dergelijke ma noeuvre schade toe aan een per sonenauto. Dit betekende voor hen een boete van resp. 20 en 12,50. Niet alleen wordt er op de maximum snelheid van auto's ge let, doch ook op die van brom fietsers. G. R. S. te Huist had deze snelheid overtreden en moest hiervoor conform de eis 25 boete betalen. BONI) VAN OUDEN VAN DAGEN NAAR BRUSSEL. Leden van de afdelingen Axel, Hoek, Terneuzen en Zaamslag een gezelschap van 300 personen, maakten met 8 bussen van de Z. V. T, M. een uitstapje naar Brussel. Te Zaamslag was het punt van samenkomst der bussen en om half negen werd de gezamenlijke reis aangevangen. De reis was zeer vlot, daar ook aan de grenspost te Kapellebrug vrijwel geen oponthoud plaats had. Te kwart over 10 arriveerde het gezelschap aan het vliegveld te Brussel en konden de bezoekers onder technische leiding, een machtig verkeersvliegtuig be zichtigen, waarmede niet minder dan 189 personen vervoerd kun nen worden. Om half één werd het vliegveld verlaten en, na een rit door de omgeving van Brussel, in een restaurant een koffiemaaltijd ge bruikt. Te half drie werd een rit ge maakt door de stad zelf waarbij het gezelschap rn de gelegenheid was de voornaamste gebouwen, o.a. het paleis, van de buitenzijde te bezichtigen. De terugreis werd via Dender- monde en Lokeren gemaakt, al waar in het restaurant „Taverne American" een broodmaaltijd ge reed stond en na afloop hiervan vele reisgenoten een ransje maakten. Om kwart vóór zeven werden de bussen opnieuw bestegen voor de laatste rit naar huis. welke via Moerbeke naar Axel leidde, alwaar afscheid werd genomen van de Axelse ouden van dagen. De andere busen reden naar de woonplaats der reisgenoten, zijn de Hoek, Terneuzen en Zaamslag, alwaar men te ongeveer half acht arriveerde na een zeer genoeg lijke dag, welke begunstigd werd door ideale weersomstandigheden. Bewusteloos aangetroffen. Zondagavond is de 72-jarige ongehuwde mej. M. P. in haar woning te Hengstdijk bewuste loos aangetroffen. Daar de buren zondag geen beweging in de worting hadden waargenomen en 's avonds geen licht werd ontstoften.' werd de politie hiermede in ftennis ge steld. Nadat op aanhoudend kloppen niet werd opengedaan, moest wachtmeester De Beule twee deuren forceren om de woon- tevens slaapkamer te kunnen bereiken. Het bed bleek onbeslapen te zjjn. In een hoek van de kamer werd mej. P. liggend achter een stoel en gedeeltelijk ontkleed, aangetroflen. Nadat pastoor Bongenaar liaar de H. Olie had toegediend, liet dokter Buwalda mej. P. over brengen naar het ziekenhuis ie Hulst, waar zij in de nacht'van zondag op maandag is overleden. De bejaarde vrouw was al enige tijd ziek. i Nog meer artisten op de zomerfeestelijkbeden. In het kader van de zomer feesten te Hengstdijk, waarover wij vorige week reeds uitvoerig berichtten, is nog een punt (aan het programma toegevoegd.Za terdagavond 25 augustus zullen in de feesttent optreden de Cori- nis met medewerking van John ny Hoes en de Zingende Zusjes. Dit gezelschap treedt momenteel op in Antwerpen en het toonde zich, nadat het van de actie (ten bate van do kleuterschool 1e Hengstdijk had gehoord, direct bereid om hieraan medewerking te verlene Onze landgenote Ria van Vel sen behaalde in de middaguren de Europese titel op de 100 me ter rugslag dames. Korrie Win kel zorgde met een tweedeplaats voor een dubbel Nederlands suc ces. Op de 200 meter schoolslag dames behaalde Klenie Biemolt de tweede plaats achter de Brit se Anita Lonsbrough. Voorts won de Nederlandse herenploeg op de 4 x 100 meter wisselslag estafette de derde prijs. Oost-Duitsland werd eer ste in 4 minuten en 9 seconden, hetgeen een verbetering van het Europese record betekent. Het oude record stond met 4.11.1 sedert 22 april van dit jaar op naam van Rusland. De Russen legden beslag op de tweede plaats. De tijd van Nederland '4.10.91 lag eveneens onder het oude Europese record en bete kende uiteraard ook de beste prestatie ooit door een Neder lands team geleverd. De uitslag van de finale 100 meter rugslag dames was: 1. Ria van Velsen (Ned.) 1 min. 10.5 sec.; 2. Korrie Schimmel (Ned.) 1.10.7; 3. Veronika Hol- letz (O.-Dld.) 1.11.3; 4. Ingrid Schmidt (O.-Dld.) 1.11.6; 5. Lin da Ludgrove (G.-B.) 1.11.9; 6. Rose-Marie Piaeentini (Fr.) 1.12.6; 7. Sylvia Lewis (G.-B.) 1.12.6; 8. Kirsten Miehaelsen Den.) 1.13.4. Het resultaat van de eind strijd 200 meter schoolslag dames luidt: 1. Anita Lonsbrough (G.-B.) 2.50.2; 2. Klenie Bimolt (Ned.) 2.51.2; 3. Ursula Küper (O.-Dld.) 2.52.2; 4. Bettie Heukels (Ned.) 2.53.1; 5. Jacqueline Enfield (G.- B.) 2.53.4; 6. Karin Beyer (O.- van de door oAKUNESSE ORCZI 26) In een oogwenk wendde de of ficier nogmaals zijn paard om, zodat het dier steigerde en met de voorste benen in de lucht sloeg, terwijl het bit rammelde en het schuim in 't rond vloog, vloog. „Burger Bibot. dit verraad zal je je hoofd kosten. Welke weg hebben zij genomen?" Een dozijn handen waren dadelijk gereed om de richting aan te wijzen, waarin de luid ruchtige troep voerlui verdwe nen was een half uur geleden; een dozijn tongen gaven aller lei verwarde verklaringen. „Er achteraan mannen!" schreeuwde de officier; „zij waren te voetZij kunnen nog niet ver weg zijn. Denk eraan dat de Republiek tienduizend francs heeft gezet op de ge vangenneming van de Rode Pimpernel". Reeds waren de zware poor ten open geworpen, en nog maals klonk helder de stem van de officier door een ware don derslag' van snel galopperende hoeven „Ventre a terreDenk eraan Tienduizend francs beloning voor hem die het eerst de Rode Pimpernel in het oog krijgt!" Het lawaai stierf in de verte weg, het stof van twintig maal vier hoeven loste zich op in vocht en duisternis; de stem van de kapitein verhief zich nog eenmaal in de mistige avond lucht. Een kreet... een kreet van triomf... en daarna was wederom alles stil. Bibot was in zwijm gevallen op de hoop afval. Zijn kameraden brachten hem wat wijn. Geleidelijk kwam hij weer bij. En hoop herleefde in zijn hart; zijn zenuwen werden sterker naarmate de drank zijn bloed sneller deed vloeien. „Bah", riep hij uit, toen hij zich hersteld had. „de troep had goede paarden... de officier was geestdriftig, die voerlui kunnen nog niet ver gelopen hebben. En in ieder geval ben ik vrij van blaam. Burger Marat was hier zelf en liet hen doorgaan!" Een bijgelovige huivering doorliep hem toen hij aan het hele toneeltje terugdachtwant heel zeker kende hij al de zes gezichten van de mannen die de poort doorgegaan waren. De duivel zelf moet die geheimzin nige Engelsman de macht ge geven hebben om zich en zijn bende in de lichamen van ande ren te steken. Meer dan een uur ging voor bij. Bibot was weer geheel zich zelf nu, bluffend en bevelend en nam nu iedereen in verzekerde bewaring. Toen scheen er enige verwarring te heersen bij een verder gedeelte van de poort. Bibot achtte het zijn plicht om te gaan zien wat het lawaai betekende. Iemand die in Parijs binnen gelaten wilde worden, in plaats van eruit was op dit uur een vreemde geschiedenis. Bibot hoorde zijn naam op schorre toon uitgesproken. Ver gezeld van twee van zijn man schappen ging hij de wijde poor ten door om te zien wat er gaan de was. Een der mannen hield een lantaarn vast, welke hij hoog boven zijn hoofd zwaaide. Bibot zag daar voor hem, on derhandelend met de wacht bij de poort, de beschonken woord voerder van de troep voerlieden. Hij was aan de schildwacht aan het uitleggen dat hij een boodschap moest brengen aan de burger die het commando had bij de Porte Montmartre. „Het is een briefje", zei hij, „dat een officier van de bereden wacht me gaf. Hij en twintig ruiters galoppeerden de grote Noord-weg af, rriet ver van Barency. Toen zij ons zessen in haalden. hielden zij in en de of ficier gaf me dit briefje voor citoyen Bibot en vijftig francs als ift het vannacht nog wilde wegbrengen". „Geef hier dat briefjezei Bibot kalm. Maar zijn hand beefde terwijl hij het papier aannam; zijn ge zicht was doodsbleek van angst en woede. Het papier was niet beschre ven. alleen de omtrek van een kleine rode bloem in rood gete kend het devies var. de ver wenste Engelsman, de Rode Pimpernel. „Welke kant gingen die offi cier en de twintig ruiters uit" stamelde hij „nadat ze je dit briefje gaven?" „De kant naar Calais", ant woordde de ander, „maar zij hadden krachtige paarden, en spaarden ze niet. Zij zijn nu een flink eind weg Al het bloed scheen uit Bibot's lichaam naar zijn hoofd te vlie gen, en een wild gebruis klonk in zijn oren... En zo geschiedde het, dat de Hertog en dc Hertogin de Mont- reux met hun familie en bedien den uit Parijs ontsnapten op die derde dag van Nivöse van het jaar I der Republiek. Wordt vervolgd.) Did.) 2.54.9; 7. Kaleria .Tegoro- wa (Rusl.) 2.56.9; 8. Barbro Eriksson (Zw.l 3.00.1. De tijd van Klenie Bimolt (2.51.2) betekende een evenaring van haar eigen Nederlands re cord, dat zij maandag in de series had gevestigd. De uitslag van de finale 4 x 100 wisselslag estafette heren waren 1. Oost-Duitsland 4.09.0 (nieuw Europees record); 2. Rusland 4.10.3; 3. Nederland (Weeteling. Mensonides, Jiskoot en Kroon) 4.10.9; 4. Frankrijk 4.12.5; 5. Hongarije 4.12.7; 6. Tsjeco-Slo- wakije 4.16.1; 7. Groot-Brittan- nië 4.19.5; 8. Italië 4.19.8. In de derde serie van de 40O meter vrije slag heren heeft Johan Bontekoe (HPC Heem stede) het Nederlands record op deze afstand verbeterd. Bonte koe won zijn serie in vier minu ten 27. seconden. Het oude record stond met 4.33.3 sedert 29 juli van dit jaar op zijn naam. De andere Nederlandse deelne mers op dit nummer, Tino Jan sen, werd in de eerste serie vier de in 4.42.7. Voor de finale 400 meter vrije slag heren plaasten zich: Bontekoe (Ned.) 4.27.7, Rosen- dahl (Zweden) 4.28.8. Orlando (Italië) 4.29.9. Wiegand (Oost- Duitsland) 4.30.3, Lohnicky (Tsjecho-Slowakije) 4.30.8. Jo- hanssen (Zweden) 4.33.5, Cam pion Groot-Brittanniël 4.33.7 Curtiilet (Frankrijk) 4.34.2. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden dinsdag 3165 stuks vee aangevoerd, zijnde275 vettp koeien, 1004 st. gebruiksvee, 539 vette kalveren. 378 graskalveren, 456 nuchtere kalveren, 55 paar den, 41 veulens, 387 schapen of lammeren en 30 bokken of gei ten. De notering was als volgt: Vette koeien ƒ2,50 tot 3,25: vette kalveren (lev. gew ƒ1,80 tot 2,40; nuchtere kalveren 1,40 tot ƒ1,70; slachtparden ƒ2,20 tot ƒ2,70; alles per kg. Graskalveren ƒ200 tot ƒ360; schapen 85 tot 110; lammeren 75 tot ƒ100; kalf- en melk koeien f900 tot ƒ1200; vare koeien ƒ600 tot ƒ800; vaarzen ƒ575 tot 875; pinken 400 tot ƒ550; veulens ƒ350 tot ƒ525; al les per stuk. De aanvoer van vette koeien was kleiner, handel tamelijk, prij zen van maandag konden zich goed handhaven. Vette kalveren werden iets korter aangevoerd, handel slepend, lagere prijzen, enkele prima's boven notering.' De aanvoer van graskalveren was even groter, handel traag, prijzen gedrukt. Nuchtere kalve ren werden aangevoerd als vori ge week, handel stroef, prijzen teruglopend. Slachtpaarden had den een gewone aanvoer met goe de handel en wat stijver.in prijs. De aanvoer van schapen en.lam meren was iets kleiner, handel kalm, prijzen constant. (Kalf-Jen melkkoeien werden aangevoerd als vorige week, handel flauw en vooral niet hoger in prijs. Vare koeien hadden een flinke aan voer, handel zeer kalm, prijzen iets gedrukt. De aanvoer van vaarzen en pinken was gewoon, handel flauw en vooraj niet ho ger in prijs. Veulens werden tamelijk aangevoerd, levendige handei en ruim prijshoudend. JONGEN VERDI IN ZVV'EMB Maandagmiddag is meentelijk zwembad te Gent (Betuwe) scholier H. Hermsei nenburg verdronken. Enkele badgasten iemand in moeilijk keerde in het dief waarschuwden de die met een boot] plaats roeide waar ling was verdwenen, echter niet meer t schillende malen di de ook geen result twee uur dreggen stoffelijk overschot Daar het bad inn ruimd was kon m overgebleven kleren teit, die tot dan tc was. vaststellen. Het slachtoffer wt kunst wel meester vermoeden bestaat d is geworden. OOK VIERDE SLA VAN AUTO-ON OVERLED1 De enige overleve auto-ongeval, dat i van zondag op mai Johan Huizingalaan dam-West gebeurde drie mensen het le\ is gisternacht in h< nagasthuis aan zijn gen bezweken. Het jarige uit Duitsland heer S. Feenstra. BOERDERIJ AF( Als gevolg van gistermorgen vroeg rij te Lekkum, be de veehouder T. H. eigendom van het gasthuis te Leeuw brand verwoest. De heer Boersma brand toen hij wild ken. Zijn vrouw, d en een 17-jarige km te bed lagen, konde in veiligheid stelle; derij brandde in e af, op een deel vai huis na. Een kalf vlammen om. De brandweer uit bestreed het vuur materieel. De heer I tegen brand verzeki GIFTIGE WO GESTOLI Bij een iandboc Groenewoudsedijk t< maandagmiddag wo land gestolen. Deze ren dezer dagen 1 het giftige middel 1 De politie heeft van de omgeving va woudsedijk gewaar gevolgen van con: deze wortelen. TWAALFJARIGE NA ONGEVAL O Maandag is in h( ziekenhuis te Doeti jarige Tony Baai i gem. Berg) overlei Vrijdag kwam hij lijke woning ten een rijdende lanc Hij werd overreden DODELIJKE VAL Maandagmorgen mevrouw SmitG nende te Doetinc woning van de ti Daarbij werd zij zo dat zij nagenoeg was. MADURODAM-1 HAD LANGE Van de openlui ling „Kleinplastiek' tuurstad Maduroda dan honderd bee: seerd staan, is I weekeinde een ongi centimeter hoog bi gestolen. De diefstal we tend ontdekt. He naamd „het Frans was vervaardigd di beeldhouwster Jos Riemsdijk. Het was het haar echtgenoot, kunstschilder F. J. was tijdelijk voor ling in Madurod Het beeldje was di stal of beschadigin Aangezien mev van diverse kant had ontvangen van het plastiekji die zij -lijdt door c zienlijk. De kans dat he boven water komi der gering geacht, dat het zaterdag c dere buitenlands! loos Is meegenc een van de kleins dam tentoongestel VERKEERSC Gistermiddag i: heer E. de Jong met zijn auto op weg Amsterdai nabij de brug te 1 een boom gered: gens in een sloo men. De bestuur: in de auto zat, dood. Over de oorzaa geval is nog nie politie vermoedt zien de snelheids 120 km stond, da te. grote) snelheid»

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2