PROVINCIAAL NIEUWS Het verbond Rode Pimpernel DE VRIJE ZEEUW Maandag 20-augushjs*l'9&2 baandag 20 augusb TERNEUZEN AXEL BIERVLIET HOEK. SAS VAN GENT ZAAMSLAG RAPPORT PLANTA-ZIEKTE VLIEGTUIG STORT OP VOETBALPUBLIEK Visserijfeesten te Breskens Laatste wil van Marilyn Monroe VER. STATEN ERKENNEN JUNTA IN PERU SPO ZWEMME Tagina 2 Belgisch inott>rsclii|) lek gevaren en gezonken. De vier opvarenden, de schip per, zijn vrouw, een kind en een knecht, konden ongedeerd aan de wal komen. In de nacht van zaterdag op zondag om kwart voor één is in de YVesthaven te Terneuzen het 1500 ton metende Belgische mo torschip „Morgana", schipper C. Kuijpers uit Antwerpen, na eerst op de oostdam van de haven lek gevaren te zijn, gezonken. Het schip, dat met een lading grint onderweg was van Wezel naar Gent, raakte bij het binnen komen van de haven de oostdam. Daarbij ontstond een lek. Onmid dellijk was assistentie ter plaatse van het Sleep- en Bergingsbedrijf W. Muller te Terneuzen. Met pompen trachtte men het schip drijvend te houden. Toen gevaar voor zinken ontstond, werd het schip, na verkregen advies, door sleepboten van de rederij Muller en van de „Union de Remorqua- ge" naar de meerstoelen 1 en 2 gesleept, alwaar de „Morgana" zonk, de meerstoel 1 meesleurend in de diepte. Rijkswaterstaat heeft het wrak onder de werking van de Wrak- kenwet geplaatst en afgebakend, omdat het een beperkte belem mering voor het scheepvaartver keer oplevert. Aanrijdingen. Zaterdagmiddag te 4 uur had op het kruispunt Herengracht- Axelsebrug een aanrijding plaats tussen een auto bestuurd door heer F- L. D. uit St. Niklaas Belgische auto bestuurd door de heer F. L. D. uit St. Nikolaas <B.). De Belgische bestuurder rijdende van de brug in de rich ting Schoolweg, verleende geen voorrang aan onze stadgenoot, die, voor hem van rechts komen de, vanaf de Herengracht de brug wilde oprijden. Hierbij werd de Nederlandse auto licht beschadigd. Te 6.50 uur zaterdagmiddag had op het kruispunt Schoolweg- Vlooswijkstraat-Grenulaan een aanrijding plaats tussen een Franse auto. bestuurd door de heer B. C. Ch.-B., wonende te Parijs, en een bromfiets bereden door de heer F. D.. wonende al hier. Laatstgenoemde die vanuit de Grenulaan de Vlooswijkstraat in wilde rijden verleende geen voorrang aan de Franse auto die vanuit de Schoolweg in de rich ting Grenulaan reed. Door de aanrijding werd de auto licht be schadigd. Club-zeeliengelconcours. Door de Temeuzense hengel sport vereniging „Ontspanning na Inspanning" werd zaterdag in de Weslerschelde op het parcours nabij de watertoren haar eerste club-zeehengelconcours gehouden. Ondanks het minder gunstige weer hadden 64 hengelaars voor dit concours ingeschreven. De vis liet echter bij dit eerste van de drie te houden concoursen zich van haar slechte zijde zien, zodat de vangst vrij gering was. De uitslag van het concours luidde: 1. F. Eekman. 535 pnt; 2. J. van Drongelen. 250 pnt; 3. B. Smollenaers, 200 pnt; 4. W. v. d. Hooft, 180 pnt; 5. M. Meertens, 155 pnt; 6. J. Dieleman, 150 pnt; 7. F. v. d. Berge. 150 pnt; 8. J. Federman, 140 pnt; 9. J. Hame link, 140 pnt; 10. M. Dees, 120 pnt; 11. J. van Hoorn, 120 pnt; 12. A. Dieleman, 90 pnt; 13. W. de Cuyper, 90 pnt; 14. C. v. d. Hooft. 90 pnt en 15. M. Diele man, 85 pnt. Motorrijder reed tegen auto. Zondagmiddag om ongeveer 4 uur toen de heer F. G. uit Axel met zijn auto aan het voorsorte ren was om het villapark te Sluis kil in te rijden, werd zijn auto van achter aangereden door een mo torrijwiel, bereden door de heer P. F. M. uit Bouchaute iB.b Het motorrijwiel werd door de botsihg licht beschadigd. Succsvolle motorcross. Aangemoedigd door het fraaie weer hebben enige duizenden be langstellenden zondagmiddag de tocht naar Biervliet ondernomen om getuige te zijn van de eerste Biervlietse internationale motor cross, welke door het zeer goede bezoek een groot succes is ge worden. De resultaten van deze eerste cross zullen de inrichters de nodige steun geven, het voor nemen een jaarlijkse Biervlietse motorcross traditie te vestigen, uit te voeren. De cross werd verreden op een circuit ingericht op een weide in de z.g. Zoutepolder. Er was voor de nodige hindernissen gezorgd, terwijl de nodige dijkbeklimmin- gen en scherpe bochten niet ont braken. Er waren twee wedstrijden, namelijk voor internationale coureurs en voor junioren, beide in drie reeksen. Bij de seniors werd de motor coureur Vanpee uit Leuven win naar in de eerste en tweede reeks. In de derde reeks was De Feijter uit Hechtel winnaar. De rangschikking der vedetten was: 1 Vanpee, Leuven, met 6 punten; 2. De Feijter, Hechtel, met 1 pnt; 3. Fernand Biscop, Paal, met 8 pnt; 4. Eeckhout, Brussel, met 18 pnt; 5. Schaute- den, Hoeselte met 19 pnt; 0. Baeijens. Zele, met 20 pnt; 7. Hotte, Massemen. met 21 pnt; S. Ad janski, Brussel, met 25 pnt; 9. Van Geneugden, Belg.-Lim- burg. met 27 pnt; 10. Jean Bis cop, Paal, met 29 pnt. In de juniorenklasse triom feerde de 17-jarige Ronny uit Deurne in alle drie de reeksen. In de derde reeks van de vedet ten. welke hij buiten mededin ging mee mocht rijden, bewees hij met een zesde plaats goed mee te kunnen in deze hogere klasse. De uitslag van de junio ren was als volgt: 1. Ronny, Deurne, met 3 pnt; 2. Jaspers en Eeckhout, uit Deur ne. beide met 10 pnt; 4. Verbouw, Damme, met 13 pnt; 5. De Witte. St. Gillis-Waes, met 21 pnt; '8. De Maesschalck. Zeveneken, met 22 pnt. De prijsuitreiking vond plaats in hotel „De Vriendschap". Dodelijk ongeluk. Zaterdagmiddag te ongeveer kwart voor vier reed de landbou wer J. G. v. d. V„ wonende in de Wuyekhuisepolder, met een trac tor met twee aangekoppelde aan hangwagens. geladen met pakken stro op zijn land gelegen aan de verbindingsweg van de Visart en Bonte polder. Rond de wagens liepen twee kinderen van de lieer v. d. V. en een 13-jarig vriendje. Hoewel de kinderen herhaalde mdlen verboden was op de wa gens te klimmen, nam het 6-jari- ge zoontje, Harold, van de be stuurder plaats op de trekstang tussen de eerste en tweede aan hangwagen. Zijn broertje en vriendje waar schuwden hem van de trekstang te komen, hetgeen hij deed, maar toen hij eraf wilde springen, bleef hij met een been achter de stang haken en kwam te vallen juist voor het linkervoorwiel van de tweede aanhangwagen. Hij kreeg het wiel ter hoogte van de nek over het lichaam. Op het hulpgeroep van de twee kinderen stopte ogenblikkelijk de bestuurder van de tractor. Dokter Hofstee, die direct ter plaatse was, kon bij aankomst slechts de dood constateren. Het stoffelijk overschot van het slachtoffertje werd naar het zie kenhuis te Sluiskil overgebracht. De deelneming met de zo zwaar getroffen familie is zeer groot. Tureluur kwam van achter het „ijzeren gordijn". De Belgische ornitholoog, de heer Jean Pierre Vandeweghe, vertoeft vaak in de Braakman voor het doen van waarnemin gen op vogelgebied en ook voor het ringen van vogels. Dit laatste gebeurt uitsluitend 's nachts, omdat overdag de vo gels niet gevangen kunnen wor den. Vorige week was hij weer in de Braakman om te ringen, toen hij op een gegeven ogenblik een tureluur in handen kreeg. Deze vogel bleek reeds te zijn geringd. Bij nadere beschouwing droeg de ring het merkteken Moskou Moskwa. gevolgd door een zo goed als onleesbaar ringnummer. Auto rijdt over de stootkant in liet kanaal Terneuzen Gent. Zondagmiddag reed een Belgi sche auto, merk Renault Dauphi- ne bestuurd door een inwoner van St. Amandsbergen. van Sas van Gent in de richting Terneu zen en kwam in een file te rijden. Ter hoogte van het bedrijf van de heer J. Ramondt wilde hij uit de file komen en gaf bij het uit wijken naar links meer gas. Op dat zelfde ogenblik wilde ook de voor hem rijdende automobilist de file verlaten, waarop de be stuurder van de Dauphine sterk moest afremmen en om een aan rijding te voorkomen nog meer naar links uitwijken. Hierbij kwam de auto in de zachte berm terecht en begon de auto zodanig te slingeren, dat zij tegen de stootrand langs het kanaal terecht kwam, daarover heen vloog en in het diepe kanaal terecht kwam. Een twintigjarige jongedame was even te voren uit de auto geslingerd en bleef nog juist vóór de stootrand buiten bewustzijn liggen. De bestuurder had het geluk dat door de geweldige schok de voorruit van zijn wagen was ge sprongen, waardoor hij zich wist te bevrijden en op het dak van zijn auto klimmend, zich nog wist te redden. Met een shock kwam hij er van af, terwijl de jongedame een hersenschudding had opgelopen. Door een kraanwagen van de garage Visser uit Terneuzen werd de inmiddels een 12 meter uit de kant liggende auto op de wal getrokken en op verzoek van de bestuurder naar een gara ge te Zelzate gesleept. l)e muziekvereniging „De Volharding" bracht een bezoek aan Breskens. Op uitnodiging van het Visse rijcomité van Breskens heeft j.l. zaterdag „De Volharding" een bezoek aan Breskens gebracht in verband met de Visserijfeesten. Naast vele andere muziekver enigingen werd in de optocht meegemarcheerd en later door haar een licht concert gegeven op de muziekkiosk op het Spui- plein. Dit concert werd door een tal- Het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid heeft een rap port uitgebracht over zijn onder zoekingen in verband met de emulgator M. E. 18, welke in ver band is gebracht met de zich voorgedaan hebbende z.g, Planta- ziekte. De regering heeft een samenvatting van dit rapport aan de Tweede Kamer voorge legd. Deze luidt als volgt; „Het onderzoek van Planta- ziekte-patiënten heeft geen aan leiding gegeven om een virus verantwoordelijk te stellen voor het verwekken van deze ziekte. Planta-rood en M. E. 18 bleken bij proefdieren niet van een zoda nige giftigheid te zijn, dat de Planta-ziekte verklaard zou kun nen worden door een direct toxi sche werking van de emulgator. Ten aanzien van de aspecten van de toxicologie is echter nog ver der onderzoek gaande. Ook een verklaring van de ziekte door een indirecte wer king van M. E. 18, waarbij scha delijke stoffen door de darm- wand zouden zijn geforceerd, vindt voorlopig nog geen steun in hierop gerichte onderzoekin gen. M E blijkt wel, zowel bij proefdieren als bij mensen dui delijke sensibiliserende werking te bezitten. Dit wordt als het meest positieve resultaat van het onderzoek beschouwd. De verklaring van de verschijnselen van de Planta-ziekte op deze basis, dus als allergisch feno meen, is thans echter nog niet volledig mogelijk. Verder onder zoek. in het bijzonder met de uit M. E. 18 geïsoleerde bestanddelen en gesynthetiseerde stoffen, die daarmee overeen moeten komen, wordt van groot belang geacht voor het verkrijgen van een in zicht in de ziekteverschijnselen. Dit ondeizoek is thans nog gaan de. In verband hiermede zijn uit gebreide chemische onderzoekin gen over de samenstelling en fractionering van M. E. 18 ver richt. Ook dit deel van het on derzoek is nog niet afgesloten." Sinds het uitbrengen van het derde interimrapport is gevon den, dat de M. E. 18. indien het intracutaan bij varkens wordt in gespoten. een huidovergevoelig heid bij deze dieren kan veroor zaken. De huidovergevoeligheid is van hetzelfde karakter als de huid overgevoeligheid bij mensen, zo als deze door Jansen c.s. is op gewekt. Een verklaring voor de ziekte, die bij mensen is opgetreden na het eten van de bewuste marga rine, geeft dit feit echter niet. Het onderzoek wordt voortge zet, waarbij vooral aandacht wordt geschonken aan de moge lijkheid; dat er een kruisoverge- voeligheid zou bestaan voor M. E. 18 en een ander veel voorkomend allergeen. Een tweepersoonsvliegtuigje is vrijdag te La Cambr, in de Ar gentijnse provincie Cordoba, op een menigte kijkers naar een voetbalwedstrijd terechtgeko men. Drie mensen verloren het leven en zes mensen werden ge wond. Ook de piloot en de an dere inzittende van het toestel liepen verwondingen op. rijk publiek bijgewoond. Na af loop van elk nummer werden de direkteur en de muzikanten be loond met een hartelijk applaus. Om kwart over negen arri veerde „De Volharding" weer op Zaamslag terug. Reünie van Zevibel. Vissers zullen een liarde dobber krijgen om zich in E. E. G.-verband te hand haven. Tijdens een reünie van Zevibel, welke zaterdag ter gelegenheid van de Visserijdagen te Breskens in de zaal van de Uitkomst werd gehouden heeft de voorzitter de heer A. L. S. Lockefeer uit Hulst een ernstige waarschuwing laten horen. Hij sprak er zijn veront rusting over uit, dat de visserij voor steun en hulp niet kan re kenen op de steun van de rege ring. Zonder de steun die lagere or ganen, o.m. gemeenten en pro vincies, geven, zou het er, aldus de heer Lockefeer, voor de visse rij maar beroerd uitzien. De regering zal het roer voor wat betreft het visserijbeleid moeten omgooien, willen de Ne derlandse vissers zich straks, als de Euromarkt verwezenlijkt is, kunnen handhaven. Andere E. E. G.-partners steu nen de visserij in hun landen in belangrijke mate. In een toespraak waarin de burgemeester de heer J. A. Eek hout de Commissaris der Konin gin en diens echtgenote, alsmede een aantal gedeputeerden, gas ten van Zevibel, burgemeesters van visserijplaatsen etc., verwel komde schetste de heer Eekhout de belangrijkheid van het gebied West Zeeuws-Vlaanderen. In een historisch overzicht, waarbij de burgemeester vooral de strate gische belangrijkheid van de Westerseheldemond onder de aandacht bracht, verzekerde de heer Eekhout zijn aandachtig luisterend gehoor, dat de be stuurlijke inzichten de laatste tijd aan het veranderen zijn. De burgemeester deelde mede, dat de Visserijwimpel 1962 ge wonnen is door de schipper A. J. de Boere en zijn bemanning, die in 34 weken 19.650 kg garnalen aanvoerden, en daarvoor de hoogste gemiddelde besomming van ƒ2,31 per kg maakte. De Commissaris der Koningin reikte de wimpel in de groen rode Breskense kleuren aan de schipper uit, en reikte aan de be manningsleden de daarbij beho rende insignes uit. De Commissaris der Koningin herinnerde er aan. dat hij de wimpel een vijftal jaren geleden eveneens aan schipper De Baere mocht uitreiken, die ook toen de hoogste besomming gemaakt had voor zijn produkten. De Commissaris der Koningin zeide zeer verheugd te zijn met de goede samenwerking die er in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen tof stand begint te komen, en zegde toe dat het Prov. Bestuur op haar beurt voor goede boot verbindingen met Westelijk Zeeuws-Vlaanderen zal zorgen. Met de wens uit te spreken, dat Breskens voor de 10e maal op prettige wijze de Visserijdagen zal vieren, beëindigde de Com missaris der Koningin zijn toe spraak. De heer Lockefeer opende daarna de reünie met een har telijk welkomstwoord tot de gas ten. In zijn toespraak bracht hij hulde aan schipper De Rooij van de Breskens 22. die vrijdag 7 Engelsen redde, die met hun jacht in de Wielingen in moei lijkheden waren gekomen. Een warm applaus onderstreep te de woorden van de vorzitter. Tijdens de pauze werden ver versingen aangeboden door het gemeentebestuur. Na de pauze liet drs. Drinkwaard van de Vis serijvoorlichtingsdienst alleraar digste dia's zien over oude ha vens langs de Westerschelde. Niet alleen beperkte de heer Drinkwaard zich tot de haven tjes. doch vertoonde ook foto's van vissers, die dooi- de aanwe zigen vaak werden herkend. Na de sluiting begaf het uit gebreide gezelschap zich naar de Vismijn, waar een uitgebreide koffiemaaltijd stond aangericht. Aan deze maaltijd namen ook de Visserijkoningin en haar beide hofdames deel. Deze boden aan mevr. De Casembroot, mevr. Eekhout en mevr. Lockefeer prachtig opgemaakte schalen zeebanket aan. Door de heer C. Kosten, voor zitter der visserijvereniging Ons Belang, werd aan schipper van de Breskens 16 een prijs uitge reikt voor de mooist gepavoi- seerde vissersvloot. De tweede prijs was voor de Breskens 46, de derde voor de Breskens 22. Na de maaltijd trad het mu ziekgezelschap van Breskens aan. De Commissaris der Konin gin hees de wimpel, die de heer De Baere had gewonnen op diens schip „Cathelina". BR 20. De tjeünie werd besloten met een rondvaart van de vissers vloot. De stoet van het bloemencorso, bestaande uit 11 wagens, trok te circa 3 uur, met Breskens mu ziekgezelschap en gevolgd door andere muziekgezelschappen en Breskens turnvereniging, door de gemeente. Het was een ware triomftocht. De uitslag van het bloemen corso was: le-pr. met medaille van H. M. de Koningin „Spelevaren" van de buurtver. Dorpsstraat, 81 pnt; le pr. 2. „Garnaalfantasie" van de buurtver. Verlengde Dorps straat 74 pnt; le pr. 3 „Carnaval van Venetië", van de buurtver. Vogelenzang 73 pnt; le pr. 1. „Visfantasie", van de buurtver. Oranjeplein 72 pnt; 2e pr. 5. „Mijn Nederland", van de buurt ver. Blankenstraat 70 pnt; 2e pr. 6. „Visventer anno 1900", buurt ver. Ph. van Cleefstraat 65 pnt. Een taptoe door de muziek vereniging Cecilia uit Breda sloof dit avondprogramma af. Op h«t Spuiplein werd nog een concert gegeven door muziekgezelschap „Oefeninp Kweekt Kunst" uit Schoondijke. De Visserijfeesten werden zon dagavond besloten met een ge slaagd vuurwerk. Aron Frosch. de advocaat te New York, die de belangen van Marilyn Monroe behartigde, heeft dezer dagen de voornaam ste punten meegedeeld uit 't testa ment van de overleden filmster. Zij heeft bezittingen ter waar de van meer dan een half mil joen dollar (1.800.000 gulden) nagelaten. Een bedrag van hon derdduizend dollar is gereser veerd voor het levensonderhoud van Marilyns moeder, Gladys Baker, die thans in een tehuis voor bejaarden woont. Zij zal jaarlijks vijfduizend dollar krij gen. Mevrouw Michaël Tsjekov, een vriendin van de overledene, die als lerares voor dramatiek aan een toneelschool is verbon den, ontvangt 2500 dollar per jaar, uit hetzelfde fonds als Ma rilyns moeder. Het geld, dat van dit fonds is overgebleven na het overlijden van mevrouw Baker en mevr. Tsjekov. gaat naar dr. Marinan- ne Kris, met de bepaling dat zij het zal gebruiken voor het steu nen van door haar aan te wijzen psychiatrische instellingen en of vennootschappen. Marilyn Monroe heeft al haar persoonlijke bezittingen, waar onder haar kleren, nagelaten aan Lee Strasberg, die te New York haar leraar in de drama tiek is geweest. Zij heeft hierbij de bepaling gemaakt, dat hij ze, geheel naar eigen inzicht, moet verdelen onder de vrienden en collega's die zij op prijs stelde. Marilyns halfzuster, mevrouw Bernice Miracle, krijgt tiendui zend dollar, evenals haar vroe gere secretaresse May Reis. En tenslotte heeft zij vijfdui zend dollar vermaakt aan een bevriend echtpaar, Morna en Hedda Rosten, te besteden aan de opvoeding van hun dochter Patricia. De lijkschouwer van Los Ange les. Theodore Curphey, heeft vrijdag op een persconferentie medegedeeld dat het overlijden van Marilyn Monroe waarschijn lijk is veroorzaakt door zelf moord. bedreven door het inne men van een overmatige dosis slaaptabletten. Ook de ingeschakelde psychia ters beschouwen zelfmoord als de meest waarschijnlijke doods oorzaak. De 36-jarige Marilyn werd in de vroege ochtend van zondag, vau de door BARONESSE ORCZY 24) Nadruk verboden. De beide mannen zaten bui ten, voor een kleine taveerne, tegenover de Porte Montmar- tre, een fles wijn tussen hen in, en met de ellebogen gesteund op het vuile ruwhouten tafel blad. Zij hadden fluisterend ge sproken, want zelfs de muren van de vervallen herberg kon den oren hebben. Tegenover hen doemde de stadsmuur hier door de grote poort van Montmartre onder broken verraderlijk uit de dichter wordende nevel van de winternamiddag op. Mannen in gescheurde, rode hemden, met op hun ongekamde hoofden de Phrygische muts. versierd met driekleurige cocarde, liepen langs de muur heen en weer of zaten in groepen op hopen afval die langs de straat lagen, met een stuk ruwhouten plank tus sen hen in en een vies spel kaarten in hun vuile handen. Geweren en bajonetten waren tegen de muur gezet. De poort zelf had drie doorgangen, waar van elk door twee mannen die met bajonetten gewapend waren was afgezet, maar ze waren an ders gekleed dan tie anderen, in lompen, met blote voeten die bont en blauw waren door de koude de sansculotten van het revolutionaire Parijs. Bibot stond van zijn stoel op, knikte tegen Marat. en voegde zich bii de mannen. Uit de verte, meer en meer naderkomend, klonk een gemeen lied, door een koor gezongen van kelen, die kennelijk te veel geestrijk vocht hadden moeten doorlaten. Voor een ogenblik toen het geluid naderde ging Bibot weer terug naar de Vriend des Volks. „Heb ik goed begrepen, bur ger", zei hij, „dat ik bevel heb niemand vannacht door deze poorten te laten gaan?" „Neen, neen. burger", hernam Marat, „dat mogen we niet wa gen. Er zijn nog een aantal goede patriotten in de stad. Wij kunnen geen inbreuk maken op hun vrijheid". En een blik van angst van de volksleider die zelf bevreesd is voor de menselijke modder poel door hem in beroering ge bracht kwam in Marat's stekende, wrede ogen. „Neen, neen", herhaalde hij met meer nadruk, „wij kunnen de paspoorten ó.e uiij m zijn door het Comité van Open bare Veiligheid, niet negeren. Maar onderzoek ieder paspoort nauwkeurig, burger Bibot! In dien ge enige grond voor arg waan hebt, neem dan de houder gevangen, en als ge dat niet hebt..." Het gezang naderde nu heel dichtbij. Met nog een wenk en een laatste grijns ging Marat terug in de schaduw van het cabaret, en Bibot begaf zich naar de hoofdingang van de poort. „Wie daar?", donderde hij met stentorstem, toen een troep van een half dozijn lieden van uit de nevel op hem toezwaaide, steeds nog hees hun dronke manslied brullende. De voorste man uit de groep bleef voor burger Bibot staan en met de ellebogen in de zijde en wijdbeens trachtte hij een stevige houding voor te wen den. wat hem op dat ogenblik zichtbaar vreemd viel. „Goede patriotten, burger", zei hij met dikke tong en trachtte vergeefs zijn stem vast te doen klinken. „Wat wil je?", vroeg Bibot. „Vergunning om ongedeerd onzes weegs te mogen gaan". „Wat is de weg?" „Door Porte Montmartre naar het dorp Barency". „Wat moet je daar doen?" Deze vraag gedaan op Bibot's meest pompeuze manier scheen het luidruchtige troepje onge meen te vermaken. Degene die voor hen het woord gevoerd had, keerde zich tot zijn mak kers en riep spottend „Hoor hem eens, burgers! Hij vraagt me wat we gaan doen. O jé, burger Bibot, sedert wan neer ben je blind geworden? Een domkop ben je, anders had i? dat niet gevraagd". Mast- Bibot. onversaagd, liet zich niet van de wijs brengen door de ongemanierdheid van de dronkeman, en herhaalde bars„Je beroep moet ik weten". „Bibot, Bibotjelalde de dronken redenaar nu op lieflijke toon. „kent gij ons niet, mijn goede Bibot? Wij kennen jou allemaal, burger kapitein Bi bot van de Stadswacht, hé, bur gers! Drie hoera's voor de bur ger-kapitein!" Toen de luide kreten en hoe- ra's uit de zes hese kelen weg stierven. wendde Bibot zich zonder verdere omhaal tot, zijn eigen mannen bij de poort. „Jaag deze dronken kerels weg!", beval hij. „niemand mag hier langer treuzelen". Luid protest van de lacherige troep volgde, waarna een vaag geluid der bajonetten van de Stadswacht. Ten laatste beriep de spreker, ietwat ontnuchterd, zich nogmaals op Bibot. „Burger Bibot! Ge moet wel blind zijn dat gij mij en mijn kameraden niet kent! En laat mij u vertellen dat ge u zelf na deel berokkent door de burgers te beletten hun plichten uit te oefenen en door hun recht om deze poort uit te gaan over het hoofd te zien. een recht dat be vestigd wordt door paspoorten, die ondertekend zijn door twee leden van 't Comité van Open bare Veiligheid". Hij had nu heel duidelijk en indrukwek kend gesproken. Bibot. enigs zins onder de indruk en zich de wenken van Marat herinnerend, zei heel beleefd: „Zeg mij uw beroep, burger, en toon mij uw paspoorten. Als alles in orde is, moogt gij uws weegs gaan". (Wordt vervolgd.) de vijfde augustus, levenloos in haar woning in de omgeving van Los Angeles aangetroffen. Bij haar bed werd een geheel lege fles met slaappillen gevonden, die zij drie dagen geleden, op medisch voorschrift, had gekre gen en waarin zich vijftig tot zestig tabletten hadden bevonden. In het door de lijkschouwer uitgebrachte rapport wordt on der meer verklaard dat de over leden filmster reeds geruime tijd geestelijke moeilijkheden had. Zij had herhaaldelijk aanvallen van vrees en verkeerde vaak in een gedrukte stemming. Er deden zich bij haar plotse linge en tevoren niet te voor spellen stemmingswisselingen voor. Slapeloosheid was een van de wijzen, waarop haar geestelijke onevenwichtigheid tot uiting kwam. Zij gebruikte reeds vele jaren slaapmiddelen en zij was volkomen op de hoogte van het gevaar, dat aan een overmatig gebruik ervan was verbonden. Zij had een psychiatrische be handeling ondergaan, die ten doel had haar gebruik van slaap middelen te verminderen. Deze behandeling had in de afgelopen twee maanden succes opgelever d. De hoeveelheid slaapmiddelen, die bij haar overlijden werd aan getroffen, kon niet als overmatig worden aangemerkt. Aldus het rapport van de lijkschouwer van Los Angeles. Het rapport vervolgt: „Bij ons onderzoek is gebleken dat Mari lyn Monroe vaak de wens te kennen heeft gegeven om „hei op te geven", zich terug te trek ken en zelfs te sterven. Zij heeft in het verleden meer dan eens, wanneer zij zich teleur gesteld en ontmoedigd gevoelde, een zelfmoordpoging gedaan, waarvoor zij slaapmiddelen aan wendde. Bij deze gelegenheden heeft zij evenwel daarna om hulp gevraagd en zij kon telkens wor den gered. Uit de door ons verkregen ge gevens is gebleken, dat dezelfde gang van zaken zieh in de nacht van vier op vijf augustus heeft voorgedaan, met uitzondering van de „redding", aldus het rap port van de lijkschouwer van Los Angeles. In de Amerikaanse pers is ge meld dat Marilyn Monroe reeds vier maal eerder had gepoogd zich van het leven te beroven en wel twee maal vóór haar negen tiende jaar en vervolgens vijf en vier jaar geleden. De eerste maal wilde zij door het openzetten van de gaskraan zelfmoord plegen, terwijl zij driemaal een overma tige dosis slaapmiddelen innam. In het rapport van de lijk schouwer van Los Angeles zijn deze berichten nu bevestigd. De vraag, of Marilyn ook bij de vijfde en laatste poging op het laatste ogenblik nog om hulp had willen vragen is echter on beantwoord gebleven. Zij werd namelijk in bed aangetroffen, met de hoorn van de telefoon in haar hand. Dit heeft tot gissingen geleid dat zij mogelijk ook deze maal nog medische hulp had willen inroepen, toen zij de uitwerking van de door haar ingenomen overmatige dosis slaapmiddelen bemerkte. De Ver. Staten hebben het nieuwe militaire bewind in Peru erkend en de diplomatieke be trekkingen en de uitvoering van het economische-hulpprogramma ter waarde van 81 miljoen dollar hervat. Zoals gemeld had Was hington de betrekkingen opge schort. toen op 18 juli een mili taire junta zich van de macht in Peru had meester gemaakt. In een verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington werd gezegd, dal de Junta „belangrijke stappen op de weg terug naar een grond wettige regering" heeft gezet. De kwestie of ook de militaire hulp verlening, ter waarde van onge veer 22 miljoen dollar, zal wor den hervat, wordt nog dooi- de Amerikaanse regering bestu deerd. ZEEUWSE l WEM KAM I'IOENSC VOOR SENIORE --'Een week na de junio pioenschappen organise Y- V. „Scheldestroom" kens de seniorenzwemk fcchappen. Th. v. d. He de organiserende veren bij de dames met 2 tit< ken, n.l. op de 100 meter .waarop ze het 15 record van mej. M- Clai ^lc Bruinvis (1.31.5) mi verbeterde en bracht en op de 200 meter Haar broer Piet zwom Rinus de Braai van De jen I. Sinke van tie Zee pet zicht op de 200 metc slag heren en veroverde ie de 3e titel voor de stroom. De Bruinvis met 3 titels naar huis. Willy de Bruijn op de vl jen de beide dames-estal •gen zorgden. Jeugdkam |de Pooter veroverde nu fseniorentitels, n.l. op de ter rugslag in de goede 1.22.5 en op de 100 me slag, waarop zijn clubg Weijland een goede plaats veroverde. S. Z. V tor veroverden ieder de resterende titels, nends hierbij was wel estafette 5 x 50 meter waarop de jeugdige plo Schelde de oudere S. Iwel ernstig bedreigde, icnkele meters tekort k- De volledige uitslage 100 meter rugslag <1 T. v. d. Heuvel. Schel 1.28.3 (nieuw Zeeuws r< T. Daalhuijzen, S. Z. V M. Brakman, Starters 100 nieter rugslag hei de Pooter. Schelde 1.22 Kam, S. Z. V. 1.24.3; 3. Woestijne, Zeehond 1.31 200 nieter sehoolslai 1. T. v. d. Heuvel, Sche' 3.30.3; 2. M. Pieters 3.42.4; 3. D. Melieste, stroom 3.43.3. 200 nieter sehoolslf 1. P. v. d. Heuvel. Sche 3.04.7; 2. I. Sinke. Zeeho 3. R. de Braai, Schelde 100 meter vrije slag T. Daalhuijzen. S. Z. V M. Kingmans. Luctor T. v. d. Heuvel, Sche 1.23.7. 100 meter vrije slag M. de Pooter, Schelde (K. Weijland, Schelde 1 IVan Klinken, S. Z. V. 1 100 nieter vlindersh 1. W. dé Bruijn, Bruinv C: Melieste, Bruinvis D. Francke. Luctor 1. 100 nieter vlinders! il. Th. Vervoorn, Luctoi I. Sinke, Zeehond 1.40 4 x 50 nieter wissel- fette dames: 1. Bruim d. Berghe, P. Acke, W. D. Baert) 2.56.5: 2 3.01.2; 3. Luctor 3.02. 4 x 100 meter wissel fette heren: 1. Luctoi werk. A. v. d. Wal, T. W. van Kruiningen 'Starters 6.45. 5 x 50 nieter vrije sla dames: 1. Bruinvis (W. D. Baert. C. Melieste, 1 E. de Cooker l 3.15.2; 3.18.2; 3. Starters 3.30 5 x 50 meter vrije sla lieren: 1. S. Z. V. (W. K. de Graaf, T. Seijnst genaar, L. van Klink '2. Schelde (L. van Doo rebout, D. van Bloois land, M. de Pooter Ganze 2.43.5. WILLEMSE WON Herman Willemse, ge Utrecht onderw: zijn zoveelste overw internationale lange zwemwedstrijden geb- dag finishte hij als ei Canadese marathon Ontariomeer, nadat h tien mijl lange route we recordtijd het cord stond sinds 196 eveneens zegevierde, 54 min. 1 sec. reeds o{ van 6 uur 38 min. legd. Willemse leidde va finish; ruim een hal zijn naaste eoncurn nadees Cliff Limsdot de hij de race. D< Limsdon was 7 uur sec. John Lacoursier en de Argentijn Alft rero leverden ,een om de derde plaats den werd 7 uur 31 i afgedrukt. De beste damespre op naam van het meisje Marty Sinn, de eindigde. De er landse deelneemster, werd zesde. Van h< drag aan prijzen (IJ heeft Willemse er rr ste plaats 6.000 verd JONGEMAN VI l'e Echt wordt sine avond de 19-jarige J. Kamp vermist. De die avond per bromi bioscoop ter plaal maar sindsdien nie teruggekeerd. Elk hem ontbreekt tot ment. Wel werd zi donderdagmorgen or getroffen bjj de bios

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2