Provinciaal nieuws de SKODA Combi staat altijd voor U klaar Gemeenteraad van Hulst Grote bezorgdheid onder ambtenaren op Nieuw-Guinea L Bin SÊxUOM V®EEN veilige keuze Het gesprek met Oe Thant AGENDA Het verbond Rode Pimpernel TERNEUZEN Drie bij Etna vermiste Nederlanders terecht AARDENBURG GRAAUW. SAS VAN GENT VLISSINGEN ZAAMSLAG FUEHRER DE MILITAIRE STAATSGREPEN IN LATIJNS-AMERIKA DE VREEMDE FLESJES IN ZEELAND Nog steeds spoelen op Walche ren niet-geïdentificeerde flesjes aan. Over de herkomst is nog niets bekend. Zij moeten bijna ze ker afkomstig zijn van een schip, daar zij uit zee komen aandrij ven. Er is een mogelijkheid dat zij in zee terecht zijn gekomen, door dat het schip waarmee zij ver voerd werden averij opliep ten gevolge van een aanvaring. „Donderdag, nadat wij het eer ste flesje hadden ontvangen, zijn wij speciaal naar de haven van Vlissingen gegaan waar op dat moment de Duitse coaster Alster- park lag, die de nacht tevoren in aanvaring was geweest met de Duitse Havelstein", aldus de opperwachtmeester Kloosterman van de rijkspolitie in Westkapel- le. Aan boord van het schip ken de men de flesjes echter niet. Zij zijn waarschijnlijk niet met de Alsterpark vervoerd. Inmiddels wordt nauwkeurig nagegaan welke schepen er de laatste tijd in aanvaring zijn ge weest voor de mond van de zee weg naar Antwerpen. Ook wordt de mogelijkheid be keken, dat zij afkomstig kunnen zijn uit de lading van een wrak. In dat verband wijst men er op, dat sinds enkele maanden bij Cadzand werkzaamheden plaats vinden voor het opruimen van het wrak van de „Fort Maison- neuve", een geallieerd transport schip, dat eind 1944 zonk, met aan boord een lading oorlogsma teriaal en proviand voor de geal lieerde troepen. Men houdt ook rekening met een derde mogelijkheid, namelijk dat de flesjes werden gesmok keld en door de een of andere oorzaak in zee moesten worden geworpen. Over het laboratoriumonder zoek naar de inhoud van de cap sules is tot dusver niets bekend Op de bon. Ondanks de waarschuwing van de zijde der politie, in ons num mer van j.l. woensdag 8 augustus hebben zaterdagavond 18 wiel rijders of bromfietsers hun on beheerd en niet op slot staand vervoermiddel op het bureau van politie kunnen afhalen, na beta ling van de daarvoor voorge schreven boete. Dit moge voor hen die zater dag de dans zijn ontsprongen en voor hen die hun rijwiel nog niet van een slot hebben voorzien, een reden zijn om hierin te voor zien. Verkeersongevallen. Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur had op het kruispunt AxelsestraatJulianastnaat een aanrijding plaats tussen een auto en een bromfiets. De heer A. C. de F., wonende alhier, rijdende in de Axelse straat, wilde de Julianastraat in rijden op het moment dat de heer J. P. J. uit Terneuzen, eveneens rijdende in de richting van de brug op zijn brommer op het rij wielpad dit kruispunt naderde. Het gevolg was dat er een botsing ontstond, waarbij de auto nogal aanzienlijke materiële schade opliep. Te 7.20 uur kreeg de 15-jarige wielrijder H. S. uit Sluiskil op het rijwielpad langs de westelijke ka- naalweg huiswaarts rijdend, pech aan zijn rijwiel. Rijdende wilde hij het euvel ver helpen, doch geraakte met zijn linkerhand bekneld tussen de spa ken vart zijn fiets, waarop hij voorover tuimelde en, bloedend verwond, op het rijwielpad bleef liggen. De heer C. J. N. van T„ die, in zijn auto vaarbijrijdend, het on geval zag gebeuren, stopte zijn auto om achteruitrijdende bij de jongeman te komen om hem hulp te verlenen. De bestuurder van een Belgi sche auto, bestuurd door de heer J. L. J. V. uit Gentbrugge, die achter de auto van de heer Van T. reed, bemerkte dit achteruit rijden te laat, waardoor een aan rijding ontstond. Hierbij liep de heer V. een hoofdwonde en een gekneusde linker enkel op, terwijl de naast hem zittende dame ge wond werd aan hals en gelaat en een rechter enkel-breuk be kwam. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Dokter Wechgelaar uit Sluiskil verleende de eerste hulp en liet de gewonden naar het St. Elisabeth-ziekenhuis ver voeren. Na verbonden te.zijn konden de gewonden'huiswaarts keren. De Italiaanse radio heeft zon dagmorgen gemeld, dat de 52-ja-: rige heer S. Wilk uit Den Haag en zijn twee zoons Maurice en Isidore, die sinds vrijdagavond werden vermist tijdens een uit stapje naar de centrale krater van de Etna op Sicilië, terecht zijn. Zij werden aangetroffen in Adrano, een dorpje op de zuid westelijke helling van de vul kaan. Zij hadden de weg daarheen ge vonden door vuurpijlen, die ter opsporing uitgezonden politie patrouilles hadden afgeschoten. Vader en zoons Wilk werden zondagnacht om één uur in het dorp Adrano gevonden. Zij waren fit genoeg om naar hun hotel in Catania terug te keren. Zij waren volgens de politie op de terugweg van de centrale krater van de Etna verdwaald. De heer Wilk en zijn zonen heb ben bij de afdaling, vanaf een hoogte van 3000 meter, enige lichte kwetsuren en kneuzingen opgelopen. Na verkeersongeval overleden Vrijdagavond is te Eede de 51- jarige R. van Quekelberghe uit Sint Laureins B.)toen hij met zijn bromfiets de weg Sint Lau reinsEede overstak, aangere den door een personenauto uit Oostburg. Met een schedelbasis- fractuur werd de man naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Benoeming gezworene polder Bij K. B. is benoemd tot gezwo rene van de Melopolder de heer C. A. P. Boënne, alhier. Vermiste man bleek verdron ken te zijn. Zondagmiddag om ongeveer 1 uur hebben de opvarenden van het motorschip „De Eendracht" het stoffelijk overschot gevonden van de 55-jarige heer L. de B. uit Zelzate. Zij troffen het lichaam aan in het kanaal Ter- neuzenSas van Gent ter hoog- torschip gemeerd "lag. De man werd sinds donderdag j.l. ver mist. Zijn signalement werd tweemaal door de Belgische radio en televisie verspreid. Volgens de politie is hier sprake van een ongeval. Duitser aangehouden. De gemeente-politie van Vlis singen heeft vrijdagavond om on geveer zes uur de Duitser O. aangehouden. Dit geschiedde op verzoek van een Franse rechter commissaris, die om zijn voor lopige aanhouding had gevraagd. De man wordt verdacht van po ging tot doodslag op en diefstal ten nadele van een Duitse dame, gepleegd in het arrondissement Sarrelbe. De Duitser is zaterdag voor de Officier van Justitie in Middelburg geleid en opgeslo ten in het huis van bewaring. Diefstal van aardappelen. In de nacht van donderdag op vrijdag en van vrijdag op zater dag zijn bij de landbouwer G. Mol, wonende aan de Groeneweg alhier, op een veld, liggende bij de Otheensedijk en beplant met aardappels ongeveer 100 kg aard appelen uit de grond getrokken te van Driekwart, waar het mo- en ontvreemd. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Locke- feer bijeen. Met kennisgeving was afwezig de heer Stolte. Hoewel de agenda zeer beknopt was, nam het voorstel betreffen de de accomodatie van de nieuwe sportvelden en het voorstel over de subsidieverlening aan het W. G. K., benevens de afscheids reden van de voorzitter en van de scheidende raadsleden veel tijd in beslag. Na ongewijzigde vaststelling der notulen ging ook het voorstel tot aankoop van grond aan de Steensedijk ter realisering van het uitbreidingsplan „Zuid II", 260 m2 5 3, plus 275 vergoe ding voor het plantrecht van elf bomen, vlot onder de hamer door. Bij punt 3 van de agenda, voor stel tot het aanvragen van een verhoging van het bedrag per in woner als onderdeel van de alge mene uitkering uit het gemeente fonds, vroeg de heer Martens, die zeer verwonderd was dat het de partement van Financiën niet wist dat de gemeente Hulst in verband met grote kapitaalsuit gaven een aparte plaats inneemt, of dit het eerste verzoek was. De Voorzitter deelde mede, dat dit het tweede verzoek was en dat de gemeente, nu het voorstel z.h.s. is aangenomen, afwacht wat het departement zal ant woorden. De voorstellen tot vaststelling der 13e en 14e wijziging der ge meentebegroting 1962 werden z.h.s. aangenomen. De 15e wijziging, betreffende de accomodatie van de nieuwe sport velden, had een felle discussie tussen de voorzitter en de heer Martens tot gevolg. Allereerst was het de heer Martens niet duidelijk, waar deze was- en kleedlokalen voor een bedrag van 54.414 moeten ko men, Vervolgens trok de heer Martens de urgentie van de was- en kleedlokalen erg in twijfel, te meer daar de Voorzitter bij deze gebouwen ook een bergruimte voor het gemeentemateriaal wil de betrekken. Volgens de Voorzitter had dit voorstel dan een drieledig doel, te meer daar de hockeyclub nog steeds zonder kleedlokalen zit. De heer Martens betreurde het datde instelling voor Maatschap pelijk Werk op 55.000 moet wachten tot de gemeente een bergruimte heeft. Hét betreffende voorstel van B. en W. werd hierna met 64 stem men verworpen, waarop door B. en W. de voorgestelde 16e wij ziging werd ingetrokken. Ingekomen stukken Het voorstel tot vaste autover goeding voor de burgemeesters (ƒ600) werd, met principiële af keuring van de heer Martens, aangenomen, daar zij interprovin ciaal 'is goedgekeurd. Aangaande de subsidie-aanvra ge van de R-K. stichting voor geestelijke volksgezondheid (W. G. K.)' om de subsidie van 3 op 10 ct per inwoner te brengen was de heer Everaert verwon derd, evenals de heer v. d. Walle, over het afwijzend advies van B. en W„ aangezien hiermee slechts een bedrag van 420 is gemoeid. Het voorstel van B. en W, werd hierop met 8—2 stemmen verworpen. Rondvraag De heer v. d. Walle achtte het, gezien het grote aantal water vlooien in de binnengracht, nodig dat de Nederl. Heide Mij hier de vis, die volgens hem zuurstofge brek zou krijgen, af zou slepen. Hierop antwoordde wethouder Picavet, na advies van de visserij inspectie, ontkennend. Hij deelde voorts mede, dat dit betreffende stuk tussen Gasfabriek en Dub bele Poort in de toekomst toch als waterrecreatiegebied zal wor den aangewend, zodat alle vis hierin zal moeten worden afge- sleept. De heer Leeraert was van oor deel, dat de badmeester teveel verantwoording draagt in ver band met jongelui die zich in het diepe basin wagen, terwijl zij de zwemkunst niet voldoende mees ter zijn. Wethouder Brandt was het hiermede eens, doch hij betoogde dat hij voldoende vertrouwen stelde in het badpersoneel. De heer Martens merkte op dat onlangs op het gemeentehuis de gphele nacht het licht heeft ge brand, terwijl de deuren wagen wijd openstonden. De Voorzitter deelde hierop mede, dat de schuldige op zijn grove nalatigheid is gewezen. De heer Van Arenthals betreur de het dat de sportvisserij, mede door de vervuiling van het viswa ter, afneemt. Dit euvei kan volgens de Voor zitter niet verholpen worden, zo lang er geen grondige zuiverings installatie is aangelegd. Voorts zag de heer Van Arent hals, in aansluiting met de ande re gemeenten, de zakgelden van de ouden van dagen in het rust huis gaarne verhoogd. Hiermede was de heer De Meu- richy het eens, die gaarne de zakgelden voor alle gemeenten uniform geregeld zag. Hierna was het woord aan de Voorzitter, die dank bracht aan de scheidende raadsleden, t.w. de heren De Meurichy, raadslid van 1939 tot 1941 en van 1946—1962, wethouder van 19511958; de heer Boel, raadslid van 1938 1939 en van 19461962; de heer Leeraert, raadslid van 19491953 en van 19581962. In zijn afscheidswoord bracht de heer De Meurichy dank aan de gehele raad voor de medewer king. Hij betreurde het dat hij nu ook zijn positie als voorzitter van de Instelling voor Maatschappe lijk Werk zal moeten neerleggen. De heer Willemstein merkte namens de raad op, dat vooral de verdwijning van de heer De Meurichy voor de raad een groot verlies betekent. Voorts bracht hij dank aan de heren Boel en Leeraert. MAN KNIJPT KEEL VAN VRIENDIN DICHT Met de mededeling, dat hij waarschijnlijk een meisje had vermoord, meldde zich zaterdag avond de 22-jarige fabrieksarbei der F. de W. uit Amsterdam op het hoofdbureau van politie. Het bleek, dat de man met zijn 17jari- ge vriendin was gaan wandelen bij de Schellingwouderbrug, waar het tweetal in de graskant ging zitten. Er ontstond toen onenig heid, waarop De W. zich opwond en de keel van het meisje dicht kneep. Hij geraakte hierop in pa niek en ging rechtstreeks naar het politiebureau, waar hij werd ingesloten. Het meisje meldde zich later op de avond op het bureau Lin- naeusstraat, waar zij verklaarde geruime tijd bewusteloos te zijn geweest. Bij een onderzoek in het ziekenhuis is vastgesteld, dat het hier een ernstige wurgpoging be treft, aldus de politie. Het twee tal kende elkaar door vriend schap tussen de wederzijdse ouders. draagvermogen 400 kg - laadruimte met neer geklapte achterbank: 150 x 100 x 80 cm - geheel stalen carrosserie van 1 mm dikke staalplaat Super motor: 1221 cc - 47 pk - 125 km/u. geheel compleet f 6475. 1202 Combi f 6975,- Skoda Qctavia f 5250,- Felicia Sportcabriolet 8250,- H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010 DEALER: Garage C. M. G. CAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, en de permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, hebben vrijdagavond een bespre king gehad met de waarnemende secretaris-generaal van de vol kerenorganisatie, Oe Thant. Mr. Schürmann overhandigde de heer Thant een brief waarin mededeling wordt gedaan van de nieuwe Indonesische landingen op Nieuw-Guinea. Dr. Van Roijen zei tot verslag gevers: „Wij nemen deze zaak zeer ernstig op, vooral omdat dit gebeurt terwijl er onderhande lingen aan de gang zijn." De twee Nederlandse diploma ten deelden verder mee dat zij ook de kwestie van het memo randum van 31 juli dat aan de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, werd overhandigd, ter sprake hebben gebracht. Dr. Van Roijen zei dat hij niet met de verslaggevers over de in houd van het memorandum kon spreken. „Deze zaak is ter spra ke gebracht. Dat is alles wat ik kan zeggen." Hp zei dat men er bij het voor overleg met de Indonesiërs te Middleburg steeds heeft aange nomen dat de formele onderhan delingen onder leiding van Oe Thant op 13 of 14 augustus zou den beginnen. Hij wilde echter vrijdagavond niet definitief zeg gen of men de hand aan dit tijd schema zou houden. Toen men hem vroeg of hij nog optimis tisch was, wat betreft het begin van de onderhandelingen in het begin van de volgende week, ant woordde hij: „Ik ben altijd opti mistisch." Terzijde voegde hij eraan toe: „Dat moeten wij wel." In gezaghebbende kringen heeft men vrijdagavond te New York gezegd dat de nieuwe lan dingen tot gevolg zouden kunnen hebben dat het begin van de on derhandelingen wordt uitgesteld. Naar verluidt, was het aan dr. Soebandrio overhandigde memo randum op 1 augustus gedateerd, volgens berichten zou in dit voor president Soekarno bestemde stuk de Verenigde Naties zich hebben verplicht toe te staan dat voor het einde van dit jaar de Indonesische vlag op Nieuw-Gui- nea wordt gehesen. Volgens de voorlopige afspraak tussen de Nederlandse en de Indonesische afgevaardigden zou de over dracht van de soevereiniteit niet voor begin mei geschieden. Later werd vernomen dat dr. Van Roijen op de vraag of de hoop van de Indonesiërs zal wor den verwerkelijkt, dat op 17 augustus, de Indonesische onaf hankelijkheidsdag, overeenstem ming zal zijn bereikt, antwoord de dr. Van Roijen: „Hoe eerder hoe beter." Mr. Schürmann heeft over de brief die hjj Oe Thant heeft over handigd, gezegd dat de waarne mende secretaris-generaal is verzocht het Nederlandse protest tegen de landingen te doen rond gaan als een document van de Veiligheidsraad. De raad wordt niet om een bepaalde actie ver zocht of zelfs maar om een bijeenkomst. In antwoord op de vraag wat de reactie van de heer Thant was, zei de heer Schür mann: „Hij heeft gezegd dat hij het verzoek inwilligt en de brief morgenochtend zal doen rond gaan". Dadelijk nadat de heren Van Roijen en Schürmann hun ge sprek met Oe Thant hadden ge had, hebben verslaggevers hun gevraagd of de nieuwe landin gen en de kwestie van het me morandum ondertekening van een akkoord moeilijk hebben ge maakt. Dr. Van Roijen gaf geen onmiddellijk antwoord en ver wees naar mr. Schürmann. Deze zei: ,,Ik heb zojuist een brief aan de waarnemende secretaris generaal overhandigd waarin ik hem op de hoogte heb gesteld van de landingen die zijn uitge voerd. Het gaat om twee landin gen, één in de nacht van dinsdag op woensdag en de ander in die van donderdag op vrijdag. Na mens de Nederlandse regering heb ik bij de waarnemende secre taris-generaal een protest inge diend tegen het feit dat deze lan dingen zijn uitgevoerd op een ogenblik waarop beide partijen onderhandelingen voeren onder de verantwoordelijkheid van de waarnemende secretaris-generaal zelf." De waarnemende secretaris generaal wordt in de brief ver zocht hem te doen circuleren als een document van de Veiligheids raad," aldus de heer Schürmann. Toen men dr. Van Roijen .vroeg of de landingen van invloed zul len zijn op het begin van de for mele onderhandelingen, ant woordde de ambassadeur: „Ik wil niet op de vraag ingaan of ze al of niet van invloed zullen zijn. In Middleburg hebben wij altijd over 13 en 14 augustus ge- sproken als begindatum van de onderhandelingen, maar niets daaromtrent is definitief vastge steld." Hij legde er de nadruk op dat de genoemde data als voor lopig worden beschouwd. De verslaggevers vroegen hem of hij ondanks de jongste ont wikkelingen nog altijd optimis tisch is. wat het doorgaan van de onderhandelingen betreft. Hij zei: „Ik ben altijd optimistisch geweest. Wat er ook gebeurt, ik blijf optimistisch en mijn collega ook. Wil zijn twee optimisten." Een woordvoerder van Oe Thant heeft vrijdag later in de avond meegedeeld dat de twee Nederlanders en de waarnemen de secretaris-generaal tijdens hun gesprek van anderhalf uur hebben gesproken over „schik kingen voor de officiële onder handelingen, die naar verwacht worden, hier in het begin van de volgende week zullen worden ge houden." De woordvoerder wilde niets zeggen over het memorandum aan Soebandrio. „Ik heb alles ge; zegd waartoe ik opdracht had," zei hij. MAANDAG 13 AUGUSTUS TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Sebastian Kneipp, de waterdokter." Axel: Het Centrum, 8 u.: „De helse Stoottroep." DINSDAG 14 AUGUSTUS TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Brandend Zand." Mr J. H. Boekraad, landrechter in Hollandia, die als bijzonder ge machtigde van de afd. Nieuw Guinea der Algemene R.K. Amb- tenarenvereniging naar Neder land is gereisd, heeft zaterdag middag bij zijn aankomst op Schiphol verklaard, dat de be zorgdheid onder de ambtenaren op Nieuw Guinea „schrikbarend" is toegenomen. Dankzij medewer king van het gouvernement had mr Boekraad gelegenheid gekre gen een maand te vroeg op ver lof te gaan. Hij vermoedt dat hij niet meer naar Nieuw Guinea zal terugkeren. De overkomst van mr Boek raad wordt van belang geacht voor de vergadering, die heden begint als de centrale commissie voor georganiseerd overleg in Den Haag bijeenkomt. Daar wordt de algemene maatregel van bestuur onder de l°ep geno men, die voort moet vloeien uit de wet op het bijstandskorps. Volgens het hoofdbestuur van de A.R.K.A. wordt het hoog tijd, dat dit bijstandskorps, dat diverse ga ranties biedt aan de Nederlandse ambtenaren in Nieuw Guinea, eindelijk door zo'n maatregel effectief wordt. Mr Boekraad meende, dat de regering er onjuist aan had ge daan de evacuatie der ambtena ren-gezinnen een vrijwillig karak ter te geven. „Wij protesteren daartegen", zei hij. „de overheid dient de volle verantwoordelijk heid op zich te nemen. Nu de ambtenaren zelf moeten kiezen is er grote spanning en besluite loosheid ontstaan. Vrouwen heb ben het gevoel, dat ze hun man nen in de steek laten". „Had u het dan beter geacht, wanneer de regering de gezinnen gedwongen had naar Nederland terug te keren, zodat geen vrouw zou hebben mogen blijven, ook al had ze dat gewild? Meent u dat het opleggen van verplichte eva cuatie minder spanning teweeg zou hebben gebracht?" zo werd ter persconferentie gevraagd. Mr Boekraad moest zich op die vraag even beraden vóór hij deze bevestigend beantwoordde. Desgevraagd deelde hij mede, dat er naar zijn schatting circa 2800 Nederlandse ambtenaren in Nieuw Guinea zijn en nog eens 1000 gekleurde, merendeels Indo nesische, ambtenaren, de z.g„ tussengroep, ook wel genoemd de maatschappelijke Nederlanders, die echter geen Nederlandse na tionaliteit hebben, al zijn sommi gen wei Nederlands onderdaan. Het bijstandskorps heeft geen betrekking op deze groep, die van de 18. XI. Eerst wilde Chauvelin terug gaan om de officier van justitie op te zoeken hem te spreken en hem te vertellen wat eigenlijk? Ja wat? Dat hij, Chau velin, door dezelfde twijfelingen bezield was als Hébert en de an deren? dat hij een leugen had verteld om er zich uit te redden, toen hij vertelde dat het beschul digende kreupelvers in Molé's cel gevonden was? Neen, neen Zulk een bekentenis zou niet al leen dwaas zijn, het zou nu zelfs gevaarlijk zijn, nu hij ternauwer nood in staat was zijn eigen ge zond verstand te vertrouwen. En bovendien was Fouquier-Tin- ville in de goede stemming op 't ogenblik. Paul Molé, wie hij dan mocht zijn, was achter slot en grendel veilig en wel. Het enig gevaar lag in de richting van het door BARONESSE ORCZY huis op de chemin de Pantin. Bij die gedachte voelde Chauvelin zich flauw en duizelig. Maar hij wilde zich geen rust gunnen. Inderdaad, hij zou zich geen rust'hebben kunnen gunnen, zo lang hij niet enige zekerheid in zijn binnenste voelde. Hij kón en wilde niet geloven dat hij om de tuin was geleid. Hij was nog steeds bereid zijn leven te verwedden wat betrof de identiteit van de gevangene in de Abdij. Spelingen van het licht, de lichtstraal uit de lantaarn, de vol maaktheid der vermomming had den tezamen een ogenblikkelijk zinsbedrog veroorzaakt méér niet. Desniettegenstaande dwong dat ellendig gevoel van rusteloosheid, dat hem gedurende de laatste 24 uur bezielde, tot handelen. En ofschoon gezond verstand en re delijkheid hand in hand gingen, fluisterde een angstwekkend ge voel van achterdocht hem de on heilspellende woorden in: „indien ten slotte toch In ieder geval wilde hij naar de Leridans gaan en zich nog eens van hen verzekeren; en, hoe laat het dan ook was, hij ging op weg naar het eenzame huis aan de chemin de Pantin. Binnen de barrière du Combat was de Poste de Section, waar commissaris Burban bevel had een twaalftal mannen van de Sü- reté het huis der Leridans te doen bewaken. Chauvelin sprak met de commissaris, die hem verzekerde dat de mannen op hun post stonden. Aldus gerustgesteld ging hii de barrière voorbij en volgde de lan ge weg naar de chemin de Pan tin. De nacht was donker. De ja gende wolken verborgen de maan en voorspelden storm. Ter rechterzijde staken vaag en duis ter de grillige heuvels van de But- tes Chaumont tegen de zwarte lucht af, terwijl aan de linkerzij de een zwak-glanzende, grijzige streep teruggekaatst licht de na bijheid van het water aankondig de. Dicht bij het punt waar de route de Meaux de chemin de Pantin kruist, vertraagde Chauvelin zijn schreden. Het huis der Leridans lag nu onmiddellijk aan zijn lin kerhand; 'n smalle zwakke licht streep die vermoedelijk door een slecht gesloten vensterluik gleed, doorbrak de omringende duister nis. Chauvelin ging zonder aarzelen een smal voetpad op, dat naar dat huis voerde. Het volgende ogenblik bracht 'n bevelende roep hem tot staan. „Wie daar?" „Openbare Veiligheid," ant woordde Chauvelin. „Wie zijt gij?" „Van de Süreté", was het tegenantwoord. „We zijn hier met ons twaalven." „Wanneer ben je gekomen?" „Zowat twee uur geleden. Wij marcheerden dadelijk af nadat gij uw orders aan het commissa riaat achterliet." „Je bent erop voorbereid om de hele nacht op wacht te blij ven?" Dat zijn onze bevelen, bur ger," antwoordde de man. „Dan doe je het verstandigst met vlak om het huis te blijven. En, voor de duivel!" voegde hij eraan toe, met een dreigende klank in zijn stem, „laat je waak zaamheid niet verslappen. Laat niemand in of uit dat huis gaan, niemand het naderen, onder welke omstandigheden ook. Be grepen?" Zo luidden onze orders van het eerste ogenblik af, bur ger." zei de man eenvoudig. „En alles is tot nu toe in orde?" „Wij hebben niemand gezien, burger." De kleine troep schaarde zich om zijn chef en marcheerde op het huis aan. Chauvelin, op hete kolen, liep sneller dan de ande ren. Hij bereikte het eerst de deur. Niet in staat in de duister nis de belknop te vinden, klopte hij geweldig op de deur. (Wordt vervolgd.) zich volgens mr Boekraad In een bijzonder precaire positie bevindt. Hij meende, dat Nederland ver plicht is „deze loyale mensen, die jarenlang in goed vertrouwen op de Nederlandse regering aan de opbouw van Nieuw Guinea heb ben meegewerkt" eveneens ga ranties te geven Volgens hem moest hun op vrijwillige basis de gelegenheid worden gegeven eveneens naar Nederland te ver trekken. Anderzijds beaamde mr Boekraad, dat zij in Nederland soortgelijke problemen zouden kunnen opwerpen als de Ambon- nezen. Met nadruk stelde mr Boek raad voorts, dat weinig of geen der Nederlandse ambtenaren be'- reid zou zijn het werk op Nieuw Guinea nog voort te zetten nadat het Nederlandse bewind over het land zou zijn beëëindigd en over gedragen aan de V. N. en Indone sië. „Aangezien voor die over dracht tot nu toe aldoor 1 okto ber wordt genoemd, is deze zaak uiterst dringend. Denkt u zich eens in: over 6 weken zal wel licht al het werk voor de Neder landse ambtenaren daar eindigen. Dan moeten zij dus terug zijn in Nederland of althans uit Nieuw Guinea vertrekken. Daar ziet het nu helemaal niet naar uit. Dit maakt de mensen uiterst be zorgd. We hebben het slechte voorbeeld in Kongo gezien". Een ander punt "was dat der bescherming. „De burgerij stelt zich op het standpunt, dat de eer ste militair pas moet vertrekken als de laatste burger vertrokken is. m.a.w. de burgerij stelt hoge prijs op bescherming door Neder landse militairen. Het kan im mers een kwestie van leven of dood worden". Tot slot zei mr Boekraad: „Het gaat de ambtenaren in Nieuw Guinea bijzonder aan het hart het volk en dat land in de steek te moeten laten, maar bij een ge mengd V.N.-beheer met dubieuze veiligheid (en het vertrouwen in de beveiliging door de V. N. is mi niem) vraagt men zich af of men als Nederlander niet in zeke re mate een verstorend element zal vormen en of men er daarom maar niet beter aan doet te ver dwijnen". De secretaris van de nationaal- socialistische beweging in Enge land, John Tindall, heeft zondag bevestigd dat de leider van deze beweging', Colin Jordan, tot „Füh- rer" van alle nationalisten ter wereld is gekozen. Het zou Jordans taak zijn de werkzaamheden te coördineren van de ongeveer 24 fascistische partijen, voornamelijk in de Euro pese landen, waaronder de onder grondse partij in West-Duitsland. De leider van de Amerikaanse nazi"s. Rockwell, had al eerder gezegd: „De Engelsman is de lei der van alle nazi's en ik zal hem onvoorwaardelijk gehoorzamen." Een slijpsteen, die door een gezin in Bunbury West- Australië) in 1898 bij een' Engelse firma was besteldj is donderdag bezorgd. Het schip waarmee de steen wei d vervoerd, verging 64 jaar ge leden voor de Australische westkust. Het wrak werd "on langs leeggehaald. Nadat de documentatie van de firma was doorzocht werd de met' mosselen begroeide steen af geleverd aan de 77-jarige W.' Gibson, een zoon van de man diet.de steen bestelde. Bij het tekenen van het ontvangst - briefje zei deze: ,,'t Werd tijd". De raad van de organisatie van Amerikaanse staten (O. A. S.) heeft zich te Washington met zeven voor, vijf tegen en acht onthoudingen tegen het bijeen roepen van een ministersconfe rentie uitgesproken, die zich had moeten beraden over een gemeenschappelijke houding van de O. A. S. jegens de militaire staatsgrepen in Latijris-Amërika. Het voorstel was uitgegaan van Venezuela, de,Dominicaanse Re publiek, Honduras en Costa Rica na de militaire staatsgreep in Peru. Hét werd gesteund door Colombië, Bolivië en Ecuador. De tegenstemmende landen wa ren Peru, Paraguay, Uruguay, Argentinië en Haïti. De Verenigde Staten, Mexico, Brazilië. Chili. Nicaragua, Pa nama, El Salvador'enyGuatemala onthielden zich. AUTO O? Dode Op de door veiligde spoory baanvak Zwoll te is zaterdagn een personenai tenden gegrep( om 16.20 uur u no vertrekt. De bestuurd M. Jansen uit gewond en 's kenhuis te Rai Zijn medeps M. P- J- Rockx 'op slag dood zwaar beschad IIODK ei BIJ VERKI Zaterdag aai middag is °P Rotterdam eer ongeval gebeu auto, bestuurd mess bediende vloog uit de bi boom. De besti zeer ernstig g een bekkenfra armbreuken, hoofdwond. Zij jarige varens werd op slag I uit Rotterdam JONGETJE Een 11-jarig terdam. Dirk middag toen 1 zijn woonhuis aangereden do van lijn negen toestand naar huis gebracht, aankomst is o FOES ZAT I Waar is poe milie Van der zich dezer da| overal, maar vindbaar. Wel miauwen en hl Juid uit de k In de kast zat Pas een dag 1 se] opgelost. Omdat het werd de kast zat nauwkeuri kwam poes vo stofzuiger. He: kropen zijn to geleegd en dc vangen. Een v tussen stofzak bracht... JONGEN Te Westwoi jarige Sjaak E ling overstek: door een pa' stuurd door huizen, gegre kwam op het overleed ter p BROA YERO Vrijdagavon Kaandorp uit Geesterweg te verkeersongev komen. Hij kw op de bromfie dagsvisite in om onverklaa: van de weg tegen een jo: zijn meisje 1 kwam te vai schedelbasisfi ten later over Zijn vrouw w schudding en i een ziekenhui voerd. De jo noemenswaari AANVAR NIEUWE Het 2.051 ti landse tanksc chem" en de Liberiaanse hebben omstr nacht van ze schade opgelc ring voor de Persoonlijke zich niet vooi De ,,Calte> midscheeps ai in de scheeps assistentie va le Zee" naa varen. De „Calte: onderweg va terdam. De bootassistenti wezen. Het is digd en gin Waterweg KIND OM In oen zenddraadste zes jeugdig thuis waren dag een ko woed, welke kost aan jarige jong ren. Kort van de brar het acht zin het hui haar zuster elf jaar boe Eén kind i de buiten, i ren was el( het werk. Vermoede ontstaan op de eer lijkvloers huis m zij de vla., onmiddelliji gaan. De b die in de mee. Buiter ren tegen broertje lag te slape spoedig ter er niet in brandende reiken. Dow het

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2