De arbeidsmarkt De dood had haast bij Eichmann loek Gemeenteraad van Vogelwaarde BEURSO VERZICHT Gemeente Terneuzen RECHTSZAKEN terdag 11 augustus" 1962 'Zaterdag 11 augustus 1962 DE VRIJE ZEEUW Pag. 3 MAX TAILLEUR in LEXI-TIME INCIDENT AAN EGYPTISCH- ISRAELISCHE GRENS Associatie van Griekenland gaat op 1 november in VOLGENDE WEEK LANCERING VAN EERSTE NOORSE RUIMTERAKET RUSSISCHE KERNENERGIE ONDERZEEBOOT ENGELSE ANTI-ATOOMBOM- DEMONSTRANTEN KOMEN GELD TEKORT HET VONNIS Achtergronden van de haast Beursindiccs Wie is Verbelen? „Aktion Adolf Alstublieft geen moeilijkheden Wat dezer dagen aan het licht kwam VERGADERING GEMEENTERAAD De wnd. Burgemeester van rneuzen brengt ter openbare mis, dat een vergadering van gemeenteraad zal worden ge- Jden op dinsdag, 14 augustus 12 te 19.00 uur. Terneuzen, 10 augustus 1962. De wnd. Burgemeester van Terneuzen, M. DE VOS. DIEFSTAL LIT SCHOLEN let inbrekerstrio, de gebroe- •s D. B. V. (24 jaar) en C. A. (25 jaar), beiden glazenwas- s en de 25-jarige oliehandelaar B.. die op 5 april j.l. in twee lolen te Spijkenisse. de Jan mpertschool en de Koningin ianaschool inbraken, zijn vrij- :morgen door de rechtbank in tterdam conform de eis ver deeld tot een gevangenisstraf één jaar en drie maanden t aftrek van het voorarrest, 'let drietal ontvreemdde uit de ïolen zaken als drie koffer- irijfmachines, een platenspeler, i bandrecorder, een draagbare lio en een naaimachine. Finan- le moeilijkheden hadden hen, verklaarden zij ter zitting, tot plegen van de twee inbraken macht. Hoewel zij met hun peetievelijke werkzaamheden ïoorlijk verdienen, hadden zij 'oldoende rekening gehouden t de sterke daling van de in- nsten tijdens de wintermaan- B. had bovendien nog een I aanzienlijke schuld aan zijn ïleveraneier te voldoen. 25-jarige glazenwasser H. H. rd veroordeeld tot een gevan- ïisstraf van acht maanden, arvan 3 maanden voorwaarde- en een proeftijd van drie Tegen hem had de officier Justitie een gevangenisstraf 10 maanden met aftrek, arvan drie maanden voorwaar, ijk, geëist. H.'s aandeel in de •aken was veel kleiner ge- st. Zijn rol bestond uit het nhouden van het portier van wachtende auto. kking tot de prijs, welke Mi- elsen zal hebben te betalen. toorts wees de heer Letinis een gedeelte van de oprit in verbindingsweg tussen Wil- ïskerkepolder en de nieuwe g naar de Vingerling. Het ge- 'Ite dat in gemeente-eigendom behoeft dringend verbetering. De Voorzitter zegde verbete- g toe. De heer Leunis rapporteerde, enkele mensen aan het Boe- igat rioolbuisjes willen leggen. >r wat de heer Leunis meende gemeentegrond was. De heer D. J. Tollenaar Azn s van mening, dat het hier Idergrond betrof, waar door- en de buizen zouden moeten men, hetgeen de Voorzitter e reeds vermoedde. De heer unis kreeg de toezegging, dat Voorzitter a.s. maandagmid- eens met de opzichter ter atse zou komen kijken om de aatie op te nemen. De heer Leunis vroeg nog of oude woning van de heer rassen nabij De Knol, welke H" een nieuwe werd vervangen ift staan. De Voorzitter deelde mee, dat premie voor krotopruiming st dan zal worden toegekend, ien de oude woning is afge- >ken. De Secretaris lichtte toe, dat gemeente ter verkrijging van premie door betrokkene, aller- ■st een verklaring moet afge- dat de woning afgebroken en zo lang dat niet gebeurd is van afgifte van deze ver- ring en ook van ontvangst de premie geen sprake. De heer J. van der Peijl vond de in aanbouw zijnde wonin- welke particulier worden )ouwd zo slecht opschieten. gemeente is wel niet bij de J\v betrokken, aldus spreker, lar zou toch graag zien dat en ander bespoedigd wordt. Ms gemeentelijke overheid is ek wel betrokken bij een spoe- ;e afbouw van genoemde wo- igen was de mening van de orzitter, daarom heeft hij de rokken aannemer reeds over :e kwestie benaderd en de toe- fging ontvangen, dat eerst- tgs in een gedeelte de schil- de zaak zullen afwerken. Dok signaleerde de heer Van 1 Peijl dat de verkoop van wo lgen aan Duitsers (ot bepaal- misstanden leidt. Zo is "hem geval bekend naast de wo- ig van de heer M. van Lenen, de Duitse eigenaar zich niets itrekt van de bepalingen be ffende het steken van ramen, lke op een andermans perceel zien. De heer Tollenaar mëendeMat rijwiel-oversteekplaats nabij jlpenbek niet van gevaar is tbloot. Hij zou hem liever 50 ter verder willen zien. De Voorzitter zei. dat hem de aatie wel overzichtelijk voor mt. Elke oversteek is gevaar- Men kan die nu eenmaal t gebruiken alvorens als imfietsberijder of fietser ter- »e uit te hebben gekeken of weg vrij is. De arbeidsmarktbeschrijving 1061 van de directie voor de ar beidsvoorziening vermeldt dat de arbeidsmarkt in 1961 werd ge kenmerkt door een krapte, die groter was dan ooit tevoren. De bemiddelde arbeidsreserve daalde met 14.000 en bereikte in 1961 het na-oorlogse minimum van 31 000 mannen en 4.000 vrouwen. De beroepsbevolking onderging de invloed van de na-oorlogse geboortegolf, en bovendien wer den enkele duizenden Italiaanse en Spaanse arbeiders aangetrok ken zodat een totale groei plaats vond van 40.000 mannen en 18.000 vrouwen. In de agrarische sector ver minderde de werkgelegenheid met 7.500. Do personeelsbezetting in de nijverheid en in ae dien stensector breidden zich met 38.500 en 39.000 uit. Van de gemiddeld nog 31.000 ingeschreven werkloze mannen elke zaterdagavond 18.15 op Radio Veronica Donderdag heeft bij het aan breken van de dag. een vuuruit- wisseling plaats gevonden tussen een Israëlische patrouille en een groep Egyptenaren, die op Israë lisch gebied waren doorgedron gen. Een der Egyptenaren werd hierbij gedood. Op zijn lijk werd een bedrag van elfduizend Egyp tische ponden gevonden. Waarnemers te Tel Aviv menen dat de Egyptenaren, via Israël, op weg waren naar Jorda nië, met de bedoeling daar een ondergrondse actie te beginnen. Het associatieverdrag tussen Griekenland en de Europese Eco nomische Gemeenschap treedt op 1 november a.s. in werking. Het verdrag, dat vorig jaar werd ge parafeerd, is nu door het Griek se parlement en de parlementen der zes E.E.G.-landen bekrach tigd. Op 24 augustus zullen in Brussel de ratificatie-oorkonden worden uitgewisseld. Het Noorse instituut voor de fensie-onderzoek heeft woensdag meegedeeld dat Noorwegen vol gende week woensdag zijn eerste ruimteraket zal lanceren. Het is de bedoeling dat een tweetraps Nike-Cajun-raket van 750 kg een hoogte bereikt van ongeveer 100 km en dan in zee neerkomt. Er zullen geen pogingen worden gedaan de raket terug te vinden. De plaats van lancering is An- doeya in Noord-Noorvvegen. Deze proef is de eerste van een reeks ter bestudering van de ionosfeer. Het Russische dagblad „Praw- da", spreekbuis van het Krem lin, publiceerde donderdag oen bericht van „Tass", waarin wordt gemeld dat een door kernenergie voortgedreven Sow- jetonderzeeboot, die is ingericht voor het vervoeren en lanceren van kernwapens en die ..gedu rende maanden onder water kan blijven en elk punt ter aar de kan bereiken", kortgeleden In haar basis van de noordelijke Russische vloot is teruggekeerd, na een speciale regeringsop dracht te hebben vervuld. Volgens „Tass" bevat de on derzeeër „alles, vanaf kernener giemotoren tot koelkasten, een bioscoop en warmwatersproei ers". „Tass" heeft 21 juli j.l. ge meld dat premier Chroesjtsjov in de Noordelijke IJszee vloot- oefeningen had gadegeslagen, waarbij ondergedoken Russi sche duikboten projectielen af vuurden, waarmede kernwapens kunnen worden vervoerd. De Commissie van Honderd, de Engelse vereniging van bestrij- deis V&n Kernbommen, die mas- sale „sit-down"-demonstraties heeft georganiseerd, wordt met bankroet bedreigd. De commissie heeft een schuld van 1500 nond (ƒ15.000). DC secretaris, John Tremain, heeft gezegd dat de schuldeisers hun geld binnen een week betaald willen zien. Wan neer het geld er niet komt, zal de organisatie failliet worden ver klaard, zo zei hij. De vereniging heeft geen lid maatschapsgelden en steunt op giften van aanhanger». waren er 13.000 minder geschikt en 5.000, voornamelijk ouderen, structuurwerkloos. De seizoen werkloosheid bedroeg in 1961 ge middeld niet meer dan 5000, ter wijl de wrijvingswerkloosheid met 8000 eveneens weinig meer te betekenen heeft. Een verdere daling van de werkloosheid acht de directie van de arbeidsvoorziening dan ook nauwelijks mogelijk. Het tekort aan arbeidskrachten blijft ook in 1962 nog hoog, doch zal waarschijnlijk dat van het vorig jaar niet overtreffen. Er zullen n.l. in 1962 zowel arbeids- marktverkrappende als -ver- ruimende invloeden werkzaam zijn. De invoering van de vrije zaterdag heeft voor het grootste gedeelte reeds in 1961 plaats ge vonden, zodat de arbeidstijdver korting in 1962 beperkt van om vang zal blijven. Nieuwe loons verhogingen in het begin en de belastingverlaging en de verho ging der A.O.W.- en A.W.W.- uitkering in het midden van het jaar zullen produktiestimulerend werken. Daar tegenover zullen een verwachte stijging van het prijsniveau en een verdere ratio nalisatie in de bedrijven de in vloed van de komende factoren op de arbeidsmarkt weer gedeel telijk te niet doen. Bij verschillende bedrijfstak ken is een verminderde neiging tot expansie waar te nemen on der invloed van de gedaalde winstmarges, de verkrapping van de liquiditeitspositie, de reeds eerder ingevoerde beperking der investeringsfaeiliteiten en de toenemende buitenlandse con currentie. Verder zal de beroeps bevolkingsaanwas in 1962 onge veer 11.000 groter zijn dan in 1961. De uitbreiding van de tota le personeelsbezetting zal als ge volg van een en ander ongeveer even groot zijn als het vorig jaar, zo verwacht de directie van de arbeidsvoorziening. Met wethouder F. A. de Bak ker in de voorzitterszetel kreeg de raad van Vogelwaarde een be grotingswijziging voorgeschoteld, waarin kapitaalswerken werden geraamd tot een totaal van ruim 350.000. Het grootste gedeelte van dit bedrag is bestemd voor "het bouwrijp maken van de uit breidingsplannen Boschkapelle en Stoppeldijk, maar ook de ver betering van de weg in de kom van Stoppeldijk en het dempen en rioleren van een sloot te Os- senisse zullen flinke bedragen vergen. De heer Mangnus vroeg zich daarbij af of de hoge kosten, die verbonden zijn aan het rioleren van een sloot langs de Lageweg te Ossenisse wel opwegen tegen het daarmee beoogde doel. Hij kruiste met deze opmer king meteen de degen met de heer Perdaen, die er op wees dat de toestand daar ter plaatse on houdbaar is. Uit een oogpunt van hygiëne dient een voorziening getroffen te worden. Wethouder Serrarens voegde hieraan toe, dat de kosten be langrijk gedrukt konden worden omdat de gemeente op een voor delige manier de beschikking kan krijgen over een partij rioolbui zen en zand. In het nabije ver schiet diende naar zijn mening de sloot over de gehele lengte gedicht te worden, maar de kans om nu al een gedeelte te riole ren mocht men zeker niet voor bij laten gaan. De voorzitter bevestigde een en ander en hij toonde met cijfers aan, dat dit werk zo voordelig mogelijk is opgezet. De electrificatie van de onren dabele gebieden blijft een steeds terugkerend punt in de raad van Vogelwaarde. De heer Perdaen had becijferd, dat deze gebieden per jaar onge veer ƒ3000 in het gemeente- laadje brengen en gerekend over de dertig jaren, waarin de bewo ners van deze gebieden nu al van electriciteit verstoken zijn, kwam hij tot een bedrag, hetgeen naar zijn mening wijziging van de aanduiding „onrendabel gebied" in ..wingewest'' zeker rechtvaar digde. Om deze reden achtte hij het wenselijk, dat meer billijker voorwaarden werden geschapen om de bewoners van deze gebie den aan electriciteit te helpen. Het huidige plan tot electrifica tie vond hit voor de belangheb benden te duur. De voorzitter had dezelfde klachten gehoord op een onlangs tc Hulst gehouden vergadering, maar in deze heeft de gemeente met zelfstandig te beslissen. Pro vincie, P.Z.E.M., gemeente en be langhebbenden dragen bij vol gens een bepaald schema en hij vreesde, dat een hogere bijdrage van de gemeente ter ontlasting van de belanghebbenden geen ge nade zou kunnen vinden bij Ged. Staten. De heer Perdaen zou minstens een poging hiertoe willen wagen, maar wethouder Serrarens wees er op, dat de gemeenten en bloc een actie voeren om te komen tot een gunstiger regeling voor de belanghebbenden. Ook hij was van mening, dat de onrendable gebieden van electriciteit voor zien moeten worden tegen rede lijke en aanvaardbare voorwaar den voor de belanghebbenden, bijvoorbeeld zoals dit geschiedt in de ruilverkavelingsgebieden. Het was echter naar zijn mening nuttiger om in deze gezamenlijk op te treden dan als gemeente alleen, waarbij dan natuurlijk de goodwill van de raad een extra duit in het zakje kan doen. In de financiële moeilijkheden Boschkapelle en Stoppeldijk- van de Wil Gele Kruis afdelingen Hengstdijk kwam de raad tege moet door een bijdrage te ver lenen van 1500 in de autokos ten van de wijkzuster. De voorzitter lichtte toe, dat B. en W. eerst de bedoeling hadden om te wachten op de nieuwe wijkindeling van het district, maar het zou in het belang van de volksgezondheid niet verant woord zijn om de afdelingen nog langer te doen voortsukkelen. De kwestie zal nu opnieuw worden bekeken als de nieuwe wijken be kend zijn of wanneer het rijk sub sidie zou geven in de verplaat singskosten. Een herhaald verzoek om sub sidie van het retraitehuis Seppe te Bosschenhoofd had succes. Ge bleken was, dat reeds in 1953 een subsidie was toegekend van 300, maar dit bedrag was terugont vangen omdat toen de verbou wing van het retraitehuis niet was doorgegaan. Met dit feit en met de waardevermindering van de gulden rekening houdend, vond de voorzitter nu een subsi die van 500 op zijn plaats, waar mee de raad kon instemmen. Tot gemeente-arts in tijdelijke dienst werd benoemd dokter Bu- walda uit Kloosterzande en tot lijkschouwers de doktoren Bu- walda en Ter Burg. De raad kon zich verenigen met de voorgestelde salarismaat regelen voor de gemeente-secre tarissen, -ontvangers en ambtena ren van de burgerlijke stand per 1 januari 1962. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden wer den in orde bevonden, waarna tot hun toelating als raadslid werd besloten. De garantie voor de geldlenin gen van het bejaardentehuis „St. Antonius" te Groenendijk werd verhoogd tot 1.300.000, zulks in samenwerking met de gemeenten Hontenisse en Graauw en naar rato van het inwonertal. Het geven van namen aan de straten in de uitbreidingsplannen Boschkapelle en Stoppeldijk maakte een stemming nodig. B. en W. stelden resp. bloemen namen en namen van het Konink lijk Huis voor, maar de heer De Schepper vond dit tamelijk afge zaagd. Hij voelde meer voor be kende namen uit de geschiede nis. Zijn voorstel daartoe werd werd met zes tegen vijf stem men verworpen. Boschkapelle krijgt nu een Rozen-, een Lelie- en een Azalea straat; Stoppeldijk een Wilhel- mina-, Juliana- en een Bernhard- straat. De heer De Schepper wees op de noodzakelijkheid van een speelwei voor de jeugd, maar na der bekeken, lag deze kwestie niet zo eenvoudig. B. en W. zul len trachten hiervoor een oplos sing te vinden. De heer Peersman had al meerdere malen aangedrongen op een betere verlichting van de Sasdijk, maar tot nu toe had hij daarvan weinig gemerkt. De voorzitter vond het beter om op een donkere avond de ge hele gemeente eens te doorkrui sen om te zien wat er aan de ver lichting zoal mankeert. De voorzitter achtte het waar schijnlijk dat deze vergadering de laatste zou zijn van de raad in zijn huidige samenstelling. Alleen in het geval wanneer vóór 4 sep tember een nieuwe burgemeester zijn intrede zou doen, zou deze raad nog de honneurs moeten waarnemen. Bovendien zou bij een dergelijke gelegenheid geen afscheidswoord passen en de voorzitter dankte daarom aan het slot van de vergadering voor de prettige samenwerking en het vele werk, dat in de afgelopen zittingsperiode in het belang van de gemeente is verricht. JACKIE GING ZWEMMEN Mevrouw Jacqueline Kennedy brengt op het ogenblik met haar zuster, prinses Lee Radziwill, een veertiendaagse vakantie door in Ravello in Italië. Toen Jackie te Conca del Marink, bij Anialfi, ging zwemmen, wuifde zij opge wekt naar de fotografen, die zieh de kans niet lieten ontgaan deze charmante verschijning in bad pak te vereeuwigen. Kort nadat het: „Des doods schuldig" tegen de Jodenmoordenaar Adolf Eichmann, ook in hoger beroep was uitgesproken en de president van Israël, Izaak Ben Zwi, kort daarop een door de familie van Eichmann, telegrafisch ingediend gratieverzoek had verworpen, ging men binnen enkele uren reeds na het verwerpen van dit gratieverzoek over tot de terechtstelling van Adolf Eich mann, zijnde„ophanging metterdaad, totdat de dood er op volgde". De aardse rechter deed recht; recht aan het oude Joodse volk; recht ook aan de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, een chef van de afdeling „Joodse Zaken" van Hitlers gehate Gestapo. Het stoffelijk overschot van de terechtgestelde werd verbrand en de as ervan „over de wateren uitgestrooid". Dc aardse rechter had recht gesproken en het laatste woord en oordcel in deze, zij voorbehouden aan de Hemelse Opperrechter Kort voor zijn dood had Eich mann een lang en persoonlijk on derhoud met zijn echtgenote, die voor dit doel vanuit West-Duits- land naar Israël was overgeko men. Bij deze reis cn het daarop volgend bezoek aan haar man in de Ramlehgevangenis bij Tel- Aviv, werd mevrouw Eichmann onopvallend bewaakt door een tweetal leden van de Israëlische geheime dienst. Wat velen ongetwijfeld is op gevallen, is de snelheid waar mede het vonnis tegen Eichmann gewezen, werd ten uitvoer ge legd. De dood had haast, had zelfs grote haast en daar was reden voor. Nadat het vonnis in eerste en in tweede instantie, respectievelijk in december 1961 en in hoger beroep op 29 mei 1962 was uitgesproken en het ingediende gratieverzoek door het Israëlische staatshoofd op 30 mei was verworpen, volgde op diezelfde dag des avonds om 22.58 uur de tenuitvoerlegging van het gerechterlijk vonnis. Inderdaad had de dood grote haast. De dood die niemand spaart, eiste ogenblikkelijk en onverwijld het leven van de pro fessionele massamoordenaar Eichmann. Uit diplomatieke kanalen, en doormiddel van een geheim koerier afkomstig uit Wenen, als afgezant van de Oostenrijkse regering, werd aan de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Internationals nauwelijks prijshoudend, Unilevers hoger De internationale waarden hebben gistermiddag, voor de laatste dag van deze beursweek, bij de opening een nauwelijks prijshoudende tendentie te zien gegeven. Unilevers vormden hierop een uitzondering. Dit fonds opende een dubbeltje hoger op 138,80. Later op de middag werd voor deze stukken ƒ139,30 betaald. De gepubliceer de tweede kwartaalcijfers 1962 van de Kon./Shell-groep vond de beurs ontegenzeggelijk gun stig doch de verwachtingen te dien aanzien bleken toch iets te hoog gespannen te zijn geweest. De olie-aandelen zijn de laatste tijd behoorlijk in koers ge stegen. Zij ondergingen gister middag een lichte koersreactie tot circa 139, tegen een vorige slotprijs van 139,90. De handel in deze hoek had een rustig ver loop. De Kon./Shell-groep heeft in het tweede kwartaal 1962 een netto resultaat behaald van 48.539.000 pond sterling, tegen 44.650.000 pond in 1961. Het netto resultaat over het eerste half jaar 1962 bedroeg 96.456.000 pond sterling, tegen 86.710.000 pond in het eerste halfjaar 1961. De directie van Canadian Oil- companies Limited heeft aan haar aandeelhouders medege deeld dat het bod van 114 min dollar, dat de Shell Oil Compa ny of Canada voor haar maat schappij heeft geboden onaan vaardbaar is. De prijs wordt te laag geacht. Bovendien hebben aldus de directie, ook andere maatschappijen belangstelling voor het concern. Ook in de overige hoofdfond sen verliep de handel zeer rus tig. Na een wat lager opening sloten AKU's. Philips en Hoog ovens rond het vorige slotni- veau. De omzetten in deze hoe ken waren gering. Het gepubli ceerde jaarverslag van de K. L. M. hield voor de beurs geen verrassingen meer in. De koers van aandelen K. L. M. werd een weinig lager geadviseerd. Vergeleken met de slotkoers van de vorige beursweek daalde AKU deze beursweek circa 6 en Hoogovens circa 5 punten. Phi lips verloor circa 2 gulden. Uni levers 1,50 lager, daarentegen verbeterde Kon. Olie ruim twee gulden. De scheepvaarten en de cul tures gaven weinig verandering tc zien met zeer weinig zaken. Staatsfondsen doorelkaar aan de vaste kant. De Westduitse beurzen waren gisteren vast. President Kenne dy heeft gisteren een bespre king gehad met zijn voornaam ste adviseurs over de vraag of een onmiddellijke belastingver laging moet worden aanbevolen ter stimulering van de econo mie. In de lokale afdelingen was het zeer rustig. Spectaculaire koersfluctuaties kwamen er niet voor. In verband met het bod op de preferente en gewone aandelen „Woon- en Winkel huizen" werden genoemde waar den geadviseerd op resp. 200 bieden en 920 bieden, tegen een laatstgedane notering van 175 en 775 resp. Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, etc. Algemeen 8/8 10/8 9/8 458.4 459.8 459.8 320.8 322.8 323.3 143.0 143.6 143.6 235.2 234.1 234.5 140.7 140.8 140.8 341.0 342.1 342.2 Nabeurskoersen AKU: (367) Kon. Olie: 138.40—139.00 (139.00) Philips: 157.20—158.10 (157.90) Unilever: 138.40—139.20 (139.50) Hoogovens: (571%) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, zijn onge wijzigd gebleven. COÖF. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANBEREN" TERNEUZEN. Veiling van vrijdag 10 aug. GROENTEN. Per 100 stuks Sla 3,50— 8,60. Per stuk: Bloemkool A 3955 ct, A II 20—33 ct, B 27—34 ct, BII 12—33 ct, afw. 11—28 ct; Groene komkommers A 1416 ct, DII 10—13 ct, C 10 ct; Witte komkommers B 1012 ct; Meloe nen 5389 ct; Perziken 1019 ct. Per bos: Selderij 36 ct; Peen 1015 ct; Kroten 15 ct; Uien 6 14 ct. Per kg: Andijvie 2739 ct; Kassnijbonen II ƒ1,75; Stamsnij- bonen II ƒ1,11; Princessebonen I 61—68 ct, II 53—58 ct; Saxa II 42—58 ct; Sabo 33—66 ct; Rode kool 713 ct; Spitskool 1314 ct; Savoyekoo) 7—13 ct; Breekpeen II ct; Rabarber U 1319 ct; To maten A 4054 ct, B 3650 ct, C 2940 ct, CC 25 ct; Pronkbo- nen II 25 ct; Uien 1117 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Eerstelingen I 14 —ƒ20, II ƒ5—ƒ12; Bintjes bon ken; ƒ18—ƒ20, I ƒ13—ƒ16, II 4ƒ8; Eigenheimers 1620. FRUIT. Per doos: Rode bessen II 34— 40 ct; Frambozen II 4243 ct, III jg25 ct. Per kg: Rode bessen I ƒ1,23, II 90110 ct; Kruisbessen II 36 ct. Pruimen: Early Laxton grof ƒ1,48—ƒ1,75, I ƒ1,47—ƒ1,73, II 1,29—1,35, III 29—84 ct: Oran- gepruimen III 4161 ct; Morel len I 66—83 ct. Druiven ƒ2,11ƒ3. in Jeruzalem meegedeeld, dat de Oostenrijkse regering door haar politie op de hoogte was gesteld van het beslaan van een com plot, bestaande uit verschillende oud-nazie in vrijheid, die het voornemen koesterden, de in de gevangenis in Tol Aviv opgeslo ten Adolf Eichmann, met geweld uit zijn gevangenschap te bevrij den en over te brengen naar een, niet met name genoemde stad in Algerije, vallende onder de - toen nog illegale jurisdictie van de F.L.N. Vertrouwelijk deelde de Oos tenrijkse regering tenslotte mede, dat zij op 11 april 1962 in arrest had laten stellen de in Wenen wonende Jean Robert Verhelen, 51 jaar, voorheen van Oostenrijkse nationaliteit, Belg van geboorte en afkomst en in de tweede wereldoorlog „Briga- deführer und General van de Belgische S. S. Langemark-Divi- sion" en drager van het „IJze ren Kruis". Verhelen, die in die tijd - 1943-1944 de gewelddadige dood van honderd vier van zijn Belgische landgenoten op zijn geweten had, werd na de oorlog door een Belgisch Hof bij ver stek ter dood veroordeeld. Tevens deelde men de Israëli sche regering mee, dat de groep oud-nazi's, waarvan Verhelen de leiding had het plan tot de be vrijding van Eichmann uitwerkte onder de codenaam „Aktion Adolf". Uiteraard leverde deze berich ten voor de Israëlische regering stof op voor langdurige en diep gaande besprekingen die resul teerden in het besluit liet vonnis zonder uitstel ten uitvoer te brengen. Wie is wel Jeari Robert Ver belen? Hij is een man waarvan misschien velen in ons land nog niet hebben gehoord. Hij is 51 jaar oud en van Belgische natio naliteit. Na de nederlaag van Duitsland in 1945 dook hij in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen onder en meende zich van toen af: Jean Marais. Daar leerde hij in de loop der jaren een Oosten rijkse onderwijzeres kennen waarmee hij samenleefde en die hji twee kinderen schonk. In de woelige jaren volgend op de ineenstorting van het Derde Rijk was Verbelen alias Marais in Wenen werkzaam als tolk voor de Amerikaanse bezettings autoriteiten. Nog in 1945 trad hij als geheim agent in dienst van de C.I.C.. de Amerikaanse mili taire inlichtingendienst. Nadat Oostenrijk zijn zelfstan digheid had herkregen en de C. I. C. in dat land was opgehe ven. trad Verbelen in dienst van de C.I.A. de grote Amerikaanse inlichtingendienst die onder lei ding stond van Allan Dulles en nu onder die van John Alex McCone. Men waardeerde Verbelen alias Marais bijzonder in gehei me dienstkringen en hij stond als een goed en betrouwbaar ge heim agent te boek. Dit was mede een gevolg van het feit, dat hij een groot aantal door de Amerikanen gezochte Duitse en Oostenrijkse nazi's, waarvan hij de schuilplaatsen kende verried. Pas veel later kwam aan het licht, dat Verbelen niet alleen voor de Amerikanen doch ook voor de Russen werkte. Hij was dus een zogenaamde „dubbel agent". Zeer nauw werkte Verbelen ook samen met de Oostenrijkse staatspolitie en was voor deze dienst min of meer onontbeer lijk. Onder de naam Jean Marais wist hij ten behoeve van Oosten rijk de geheime verbindingen bloot te leggen die er bestonden tussen de zogenaamde neo-natio- naal-socialisten in geheel West en Zuid-Europa, met de nog steeds bestaande neo-fascistische organisaties in Italië en soort gelijke groepen in Spanje. Ver belen was voor de Oostenrijkse Veiligheidsdienst een man van belang, temeer daar het land niet beschikte over een terzake kundige spionage-afweerdienst en nog minder buiten Verbe len over vakkundige spiona- ge-experts en recherche-deskun digen. Het ontbreken hiervan had tot gevolg dat Wenen in de loop der jaren uitgroeide tot een centrum en internationaal knooppunt van en voor geheime agenten van diverse landen. Indertijd was dr. Dürmayer, een erkend communist chef van de Oostenrijkse staatspolitie en Verbelen was zijn protégé. Het gehele apparaat was doortrok ken van communistische agen ten. Toen de partijloze dr. Oswald Pcterlunger, de weggestuurde dr. Dürmayer verving, verander de er wel iets, maar Verbelen bleef, want deze „meesterspion" kon men niet missen en hier mede bleef Verbelen de kans be houden verder te werken niet tot heil van Oostenrijk, maar om de doelstellingen en de macht van het internationaal communisme in het land te helpen vestigen. Door zijn oude verbindingen met gewezen S. S.- en Gestapo- officieren en andere ex-nazi's, kwam in de tijd, dal in Israël de zaak Eichmann werd behandeld en naar men kon voorzien uit liep op een doodvonnis, bij Ver beien het plan op Eichmann te bevrijden. Hij nam contact op met een van de oude medewer kers van Eichmann, een zekere Alois Brunner, die in Damaskus woont, Brunner wist door oude Gestapoverbindingen aan te bo ren in contact te komen met leidende figuren van de Algerijn se Verzetsbeweging (F. L. N.), welke organisatie een vertrou wensman naar Wenen stuurde, om de mogelijkheden van een ontvoering van Eichmann met Verbelen te bespreken. In dit verband zou Verbelen ook contact hebben opgenomen en besprekingen hebben gevoerd met Hans Ulrich Rudel ex-gene raal van Hitler's legers, momen teel wonende in Kitzbühel en met niemand minder dan de beruchte S. S.-Obersturmbannführer Otto Skorzeny, de man die indertijd op zo spectaculaire wijze wijlen Mussolini bevrijdde en die Verbe len in Madrid aantrof. Bij dit laatste onderhoud zou ook een zoon van Eichmann, namelijk Horst Eichmann aanwezig ge weest zijn. Uiteraard verklaarden allen na de arrestaties van Ver belen door de Oostenrijkse poli tie, dat zij hem niet kenden, nooit contact met hem hadden gehad en niets wisten van liet bestaan van een „Aktion Adolf" De Oostenrijkse regering, die in een geheim rapport ingelicht was over het drievoudige spel van Verbelen, wilde onder geen beding politieke moeilijkheden en daarom besloot zij Jean Ro bert Verbelen alias Jean Marais te laten arresteren, hetgeen in de vroege morgen van il april 1962 gebeurde. Aan Verbelen was in de loop van het jaar 1959. als dank voo<- zijn verdiensten aan Oostenrijk bewezen, de Oostenrijkse natio naliteit verleend. Deze nationali teit heeft hij echter slechts één jaar kunnen voeren, daar de re gering de naturalisatie van deze „meesterspion" weer ongedaan maakte, daar zij inmiddels achter het politiek-strafrechterlijk ver leden van Verbelen was geko men. Ten opzichte van Verbelen is duidelijk het volgende komen vast te staan: Hij was werkzaam als geheim-agent van en voor de Oostenrijkse staatspolitie. Als zodanig trad hij gelijktijdig op als geheim-agent voor en ten behoeve van de Amerikaanse in lichtingendienst, de C. I. A. Door zijn speciale contacten, die van zéér persoonlijke aard bleken te zijn, met de voormalige-commu- nistische-directeur-generaal van de Oostenrijkse staatspolitie, dr. Dürmayer, trad Verbelen tevens op als geheim-agent voor de Russische Geheime Staatspolitie, de N. K. G. B„ aan welke instel ling hij zeer belangrijke dien sten verleende. Voorts staat vast, dat Verbelen in zijn gewezen hoedanigheid van S. S.-Generaal und Brigadeführer van de Bel gische S. S.-Langemarck-Divi- sion verantwoordelijk is voor de dood van 104 van zijn Belgische landgenoten, waarvoor hij schul dig werd bevonden aan moord en bij verstek werd ter dood ver oordeeld, welk vonnis destijds niet ten uitvoer kon worden ge bracht, aangezien Verbelen toen spoorloos was. Dit verstekvonnis wacht nog steeds op tenuitvoer legging. Op een dag in juni van het jaar 1960 verdween spoorloos uit Wenen de Hongaar Stephan Molnar, eens medewerker en ge heimagent van de Hongaarse anti-communistische inlichtin gendienst. In oktober van hetzelfde jaar werd de in Wenen wonende Hongaar dr. Aurel Abranyi, mede-uitgever van anti-commu nistische geschriften en brochu res, in zijn Weense woning, door enkele onbekend gebleven per sonen overvallen en geboeid in een auto gesleurd, waarna hij naar Hongarije werd overge bracht. Van beide Hongaren werd sindsdien niets meer vernomen. Uit geheime aanwijzingen is ge bleken, dat Verbelen alias Jean Marais in deze beide gevallen van mensenroof een belangrijke rol heeft gespeeld. De Oostenrijkse wet verbiedt de uitlevering van Oostenrijkse staatsburgers aan een andëi land, doch daar Verbelen sinds 1960, géén Oostenrijker meer is doch Belg, kan ieder ogenblik zqn uitlevering aan België, welk land daarom heeft verzocht, plaatsvinden. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3