Provinciaal nieuws Wankel Brazilië KERKDIENSTEN Drink Gemeenteraad van Hoek Het verbond Rode Pimpernel DE VRIJE ZEEUW Voor de zondag Z ondagdiensten AGENDA 5ml do onlgo echte voor mensen die kwaliteit verlangen F Gemeente Terneuzen RECHTSZAKEN Pagina 2 Zaterdag 11 augustus 1962 TERNEUZEN Stoffelijk overschot machinist coaster „Vrede" naar Enschedé overgebracht. Nadat in de nacht van donder dag op vrijdag het sluisdeuren dok van de Rijkswaterstaat door pompen van de Rijkswaterstaat en het bergingsvaartuig „Bruin vis" droog was gelegd, werd aan gevangen met het bevrijden van liet ontzielde lichaam van de ma chinist van de coaster „Vrede", waarin mén vrijdagmorgen te on geveer half zeven slaagde. Gistermiddag werd het stoffe lijk overschot naar Enschedé over gebracht, alwaar de teraardebe stelling zal plaats vinden. Na inspectie van de schadeva- ring zal de coaster a.s. dinsdag naar de N. V. Scheepsbouw Maat schappij „Terneuzen" worden ge sleept om aldaar te worden her steld. ZWIJGEN Hy antwoordde hem niets. Lucas 23 9 Jezus zwijgt. Dat is vreemd. Dat zijn we niet van Jezus gewend. Dat is niet Zijn aard. Jezus is bepaald niet op deze wereld gekomen om te zwijgen, maar om te spreken. „Spreken," dat is Zijn missie. Er staat: „En Hij sprak het woord tot hen." Zó hoort het. Dat is Zijn werk en leven. Is Hij niet het vlees-gewor den Woord? Is Hij niet gezalfd „tot onze hoogste Profeet en Leraar om ons de verborgen raad en wil Gods aangaande onze Verlossing volkomen te openbaren?" Is Hy niet de getrouwe Getuige, Gods mond om Gods waarheid in deze leugenwereld te verkondigen? Om uit te roepen het aangename jaar des Heren, om gevangenen vrijheid te preken en gebondenen opening der gevangenis? Om op een hoge berg te klimmen en Zijn stem op te heffen met macht? Om te nodi gen: „Komt allen tot Mij?" Het is zeker niet gemakkelijk Jezus tot zwijgen te brengen, de stroom van liefde, die uit Zijn boordevolle hart over Zijn lippen vloeit, te stuiten. Maarhet kan. Er staat: Jezus kon daar geen krachten doen, vanwege hun onge loof. Dat geval doet zich ook hier voor. Jezus kon tot Herodus niet spreken, vanwege zijn ongeloof. Herodes' ongeloof heeft Jezus de mond gesnoerd. Het is verschrikkelijk als Jezus niets antwoordt. Hij die zoveel, ja, die alles te antwoorden heeft. Zwijgen is niet: niet kunnen spre ken. Zwijgen is: niet willen sipre- ken. Opzettelijk niet spreken. Het is erg, als een mens tegen een mens zegt: „Ik spreek niet meer tot je." Maar wat moet het dan zijn, als God tot een mens zegt: „Ik spreek niet meer tot je." Ja, zelfs dat niet zegt. Maar zonder meer zwijgt. „Hij antwoordde hem niets." Herodes is niet op zijn gemak bij de zwijgende Jezus. God zegt u ook niets meer. Zijn Woord, Zijn Kerk, Zijn liefde, Zijn Kruis zegt u ook niets meer. Is u daarbij op uw gemak? TERNEUZEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter P- J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17 tel. 2324. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis: Zuster A. van Ravels, Leeuwen laan 31, tel. 2706. AXEL Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk dér artsen waargeno men door dokter Boor, Noord straat 8, tel. 666. DIERENARTSEN Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. Cy- souw te Sas van Gent. ZATERDAG 11 AUG. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Sebastian Kneipp, de waterdokter". Concertgebouw, 8 uur: „Dwars door de hel". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Helden op sokken". ZAAMSLAG: Sportterrein, 4.30 uur: ZaamslagKrabbendijke. ZONDAG 12 AUGUSTUS TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „Dwars door de hel", 4.30 en 8 uur: „Sebastian Kneipp, de waterdokter." Concertgebouw, 8 u.; „Dwars door de hel." Zuidersportpark, 2.15 uur Terneuzen IIAxel II; 2.30 u.: Terneuzen IAxel I. AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Helden op sokken"; 8 uur: „De helse Sloot troep." Agenda gemeenteraad. De raad der gemeente Ter neuzen komt dinsdag a.s. bijeen ter behandeling van de volgen de punten: Vaststelling van de notulen van de vergadering van 19 juli 1962. Ingekomen stukken. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aankoop van grond met opstallen, gelegen in de Oude Zevenaarpolder en Coe- gorspolder alhier. Idem inzake het van gemeen tewege doen bouwen van een fabrieksgebouw aan de Indu strieweg en het verhuren daar van aan de Meterfabriek Dor drecht. Idem lot verkoop van een perceel grond, gelegen in de Pierssenspolder, aan het Rijk. Idem tota. Aankoop van gronden ca. in de Nieuw Neu- zenpolder; b. Verkoop van gron den gelegen in de Nieuw Neu- zenpolder, aan de Dow Chemie A. G. te Bazel. Idem inzake aankoop van de panden Axelsestraat 243 en 245 alhier. Rondvraag. 61 woningwetwoningen aan gemeente toegewezen. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn aan de gemeente Terneuzen 61 woningwetwonin gen toegewezen ten behoeve van de industriële ontwikkeling. ZAAMSLAG Bezoek badinrichting. In do gemeentelijke badin richting werden in de maand juli 843 baden genomen Het is nu bijna een jaar gele den dat de Braziliaanse president Janio Quadros eensklaps zijn ambt neerlegde. Het was het be gin van een crisis die nog altijd voortduurt. Toen werd tegen de zin van het leger de weinig ver trouwde vice-president Goulart staatshoofd, zij het dat zijn macht aanzienlijk werd beknot door een grondwetswijziging. Niet meer de president, maar het parlement werd het centrum van de macht in het land. De vrees voor de al te radicale Goulart bleek voorbarig. Hij ge droeg zich zeer gematigd. Op bijeenkomsten wilde hij zo nu en dan nog wel eens uiting geven aan zijn ongenoegen over de nieuwe regeringsstructuur, maar OOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 12 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris S. de Blaau- wen; 2.30 uur Ds. E. Gramsber- gen, van Honteniise. Hoek: 10 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen; 2.30 uur Eerw. Heer H. J. Begeer, van Hoofd plaat. Hontenisse: 9.30 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. (Bed. H. Doop.) Philippine: II uur Wika T. Dales, Sas van Gent: 9.30 uur Wika T. Dales. Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. S. J. M. Hulsbergen, van Hoede- kenskerk. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. A. Poelman. Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Tub- bergen. (Jeugddienst.) Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. M. Beeht; 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen, van Axel. GEREUOP.MEF.RDE KERK. Axel: 10 en 3 uur Ds. D. Scheele, van Maartensdijk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Sas van Gent (zaaltje van de Ned. Herv. Kerk): 7 u. Ds. B. A. Bos, van Beekbergen. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. B. A. Bos, van Beekbergen. Zaamslag: 10 uur en 3 uur ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 uur leesdienst. 4.30 uur Ds. Lievaart, van Onnen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. B. Bijleveld, van Bussum. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.). Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst: 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. EVAXG. SAMENKOMST Terneuzen: 7 uur in „Bethel" Ds. v. d. Molen. Vrij. Evang. predi kant te Cadzand. BOOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7.00 uur en 8.30 uur Gele zen H. Mis; 10.00 uur Gezongen H. Mis; 14.00 Lof en 19.00 uur Gelezen H. Mis. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H.H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur. 10.30 uur en 5 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H.H. Missen; 17.00 uur Avondmis. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN NED. HERV. KEEK. ZONDAG 12 AUGUSTUS Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. J. Schol ten, van Terneuzen. Breskens: Ds. Addink, van Holten. Cadzand: 9.30 uur Wika R. Was- terval, van Hedenesse. 11 uur Pf. Dr, Bunte, van Remscheid. (Duitse dienst.) Groede: 9.30 uur Ds. M. J. van Wijck. van Edam. Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 9.30 uur Ds. Joh. Bre- zet. Oostburg: 10 uur Ds. W. S, Hugo van Dalen. Retranchement9.30 uur Eerw. Heer Gust. M. C. de Vries. Schoondijke: 11 uur Ds. C. C. Ad dink. van Holten (O.), Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St, Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. F. G. H. Nicolaï, van Vleuten. Zuidzande: 9.30 uur Ds. J. Eijgen- daal. BERECHTING IN LIBANON De Libanese openbare aankla-, ger Mallat heeft donderdag avond te Beiroet de doodstraf geëist voor 1788 personen die er van worden beschuldigd te heb ben deelgenomen aan de mis lukte staatsgreep van december jongstleden. Van dezen worden 74 bij verstek berecht. Voor 20 andere beklaagden eiste Mallat gevangenisstraffen van 10 jaar tot levenslang. In nog 17 andere gevallen achtte hij niet voldoende bewijs aan wezig. Nederlands schip in Denemarken op zandbank gelopen Het Nederlandse motorschip „Equator" uit Groningen is vol gens een bericht van het Deen se persbureau gisteren in de Limfjord in Noord-Jutland op een zandbank gelopen. Een sleepboot is uit Aalborg ter assistentie uitgevaren. Volgens de plaatselijke loods heeft de bemanning van de „Equator" geen acht geslagen op de aangegeven smalle vaar route. hij hield zich aan zijn ambtseed die gewijzigde grondwet ie eer biedigen en te verdedigen. Wel maakte hij gebruik van de leem ten in het inderhaast ingevoerde nieuwe systeem, zodat hij zonder verantwoordelijkheid te dragen toch grote invloed had op de re geringsdaden. KUNST EN VLIEGWERK Dat is overigens niet iets waarop hij zich al te zeer kan laten voorstaan; de inflatie maakte het geld steeds minder waard, de prijzen stegen schrik barend en het resultaat daarvan was uiteraard een grote sociale spanning die zich ook in stakin gen ontlaadde. Van nature een der rijkste landen van Zuid-Ame- rika, kwam liet zover dat Brazi lië feitelijke hongersnood leerde kennen. Juist hierom zou een sterke regering noodzakelijk zijn, maar die was niet te vormen. Ten dele omdat een wet bepaalt dat minis ters drie maanden voor een ver kiezing waarin zij kandidaten zijn moeten aftreden. Dat leidde er toe dat geen der politici na 2 juli nog zijn ambt wilde uitoefe nen, want op 2 oktober zijn er verkiezingen, Met kunst en vliegwerk is nu een premier aangesteld, Brocha- do de Rocha, maar de grote par tijen hebben geweigerd daaraan deel te nemen. De stembusstrijd gaat voor het besturen van het land. De nieuwe premier die in oktober toch weer af moet tre den, heeft bovendien niet bepaald een reputatie die het buitenland kan lokken Brazilië te helpen. Volgens de Neuc Zürcher Zei- tung heeft hij in de provincie Rio Grande do Sul een reeks natio nalisaties doorgevoerd waarbij de eigenaars een vergoeding kre gen die zelfs de fervente voor standers van nationalisatie te laag achtten. NAAR CASTROISME? Het is voorbarig te geloven dat Brazilië met een snel tempo afglijdt naar een communisme a la Cuba. Maar wel wordt °P deze manier Kennedy's Verbond voor de Vooruitgang getorpe deerd. dat met grootscheepse fi nanciële hulp juist in Zuid-Ante- rika een sociaal klimaat wil scheppen waarin de lokroep van Castro geen effect meer kan sorteren. Een dergelijke actie heeft nu geen zin in Brazilië. Het land toont dat het niet het minimum van orde op eigen zaken kan stellen. In Argentinië is de situatie amper beter. Peru is uitgesloten van hulp omdat daar een dicta tuur is ingesteld door militairen die geen genoegen namen met de stembusuitspraak van het volk. Het zijn geen nederlagen, misschien, in de strijd die de V. S. tegen het communisme in Zuid-Amerika voeren. Maar de kans op een overwinning wordt er wel door uitgesteld en dat is gevaarlijk. (Nadruk verboden.) De raad kwam donderdag avond bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. F. Hanssens. De heer J. Vergouwe was af wezig. De notulen van de vergadering van 21 juni werden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken' De gemeentesecretaris, de heer J. Dregmaiis, deed voorlezing van de ingekomen stukken. Zo was er een schrijven van G. S. inhoudende goedkeuring o-p het raadsbesluit betreffende de ge wijzigde kinderbijslagverorde ning. Ook keurde G. S. goed de grondverkopen aan de heer E. Vennik te Utrecht en de heer R. Staffelaar te 's-Gravenhage, als mede de aankoop door de ge meente van de woning van de heer C. Huisen in de Langestraat voor 800. Voorts was er een ingekomen stuk van G. S. betreffende de door dat college nader vastge stelde auto-kosten-vergoedings- regeling ten behoeve van de bur gemeesters, welke vergoeding onder meer wordt berekend naar 3 cent per inwoner en 12 cent per ha oppervlakte van het ge meentelijk grondgebied. Voor Hoek komt deze nieuwe regeling neer op een vergoeding van ƒ1150 per jaar. Van de zijde van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid is een schrijven inge komen op het verzoek om een premie ingevolge de premierege ling woningverbetering van de heer Van Waes, voor diens wo ning in de Langestraat. Bij in spectie van het te verbeteren pand is namelijk gebleken dat bepaalde gebreken aan het pand de toekenning van een premie niet rechtvaardigen en de eige naar niet voor een premie in aanmerking zal kunnen komen. Van de firma Dieleman en Van Prooijen is bericht ingekomen, dat zij het ophalen van faecaliën per 1 september zal beëindigen. De Voorzitter deelde mee, dat B. en W. zich reeds tot de ge meente Terneuzen heeft gewend of deze gemeente bereid is de gemeente Hoek uit de moeilijk heden te helpen door het ruimen van de W. C.'s in den vervolge met haar materieel en personeel in Hoek te willen verzorgen. Een beslissing is terzake nog niet door Terneuzen genomen, terwijl derhalve ook nog niet bekend is wat de kosten zullen zijn en wel ke voorwaarden er zullen gelden. Blijkens een schrijven van het ministerie van Maatschappelijk Werk is een tijdelijke bijstands regeling voor minder-validen ontworpen, waarbij aan de ouders of verzorgers van ongehuwde minder-validen van ouder dan 21 jaar en jonger dan 65, te wier laste de verzorging der betrok ken minder-validen vallen, een tegemoetkoming van ƒ20 per week kan worden toegekend. Van deze wekelijkse uitkering, welke door de betrokkenen aan gevraagd dient te worden, komt 40 of 8 ten laste van de ge meente, de rest wordt door het rijk gedragen. De Voorzitter deelde mee, dat, voor zover men heeft na kunnen gaan, vermoedelijk een 10-tal gemeentenaren van deze regeling zullen kunnen profiteren. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden wer den door een commissie uit de raad, bestaande uit de heren J. van der Peijl, J. Leunis en D. Haak onderzocht en in orde be vonden, waarna de raad tot toe lating van de nieuw benoemde raadsleden besloot. Op voorstel van B. en W. wei d het raadsbesluit van 21 juni tot verkoop van een perceel bouw grond aan de heer E. Vennik te Utrecht ingetrokken. Betrokkene heeft namelijk zijn benoeming te Terneuzen niet aanvaard en stelt derhalve geen prijs meer op de door hem aangevraagde bouw grond. Op verzoek van de F. Z. E. M. werd een bijdrage van 1000 toegekend in de kosten van elec- trificatie van het woonhuis en een fruitbewaarplaats in de Lo- venpolder in eigendom van mej. Van Rompu. Op de vraag van de heer J. van der Peijl bleek, dat deze aansluiting geheel overeen komstig de voorwaarden van het 100 plan zal geschieden. De heer Van der Peijl infor- meerde er naar hoe het stond met de deelname aan het 100% plan. De Voorzitter zei dat ondanks de grote bijdrage door P. Z. E. M„ provincie en de gemeente het voor betrokkenen toch nog een grote uitgaal zal zijn om aan te sluiten. De deelname blijkt niet zo groot te zijn. Naast de weini gen, die zich tijdens de voorlich tingsvergadering bereid hebben verklaard deel te nemen, zijn er nog enkele aanmeldingen op het gemeentehuis gedaan. Het zou jammer zijn. als door te geringe deelname, degenen, die willen aansluiten ook niet geholpen zouden kunnen worden, aldus de voorzitter. Hij meende voorts, dat het een taak van de rijks overheid is iedereen electriciteit en waterleiding te geven, terwijl de kosten van aansluiting ver haald zouden kunnen worden via de tarieven op hen, die reeds jarenlang het gemak van elec triciteit en leidingwater kennen. De vergoedingen voor de bij zondere scholen in de gemeente voor 1961 werden vastgesteld. Gerekend naar de reeds eerder verstrekte voorschotten heeft de Bijzondere lagere school aan de Molendijk nog recht op een aanvullende vergoeding van 15,24 en zal de Bijzondere lage re school aan de Knol een bedrag van 152,40dienen te restitue ren. De heer P. F. Vergouwe richt te zich met een verzoek tot de raad om diens perceel Oud Vlis- singen no. 10 aan te sluiten op het gemeenteriool, waartoe dooi de gemeente overgegaan zal worden, aldus besloot de raad. Het verzoek van de Europese Beweging in Nederland om een geldelijke bijdrage werd nog niet ingewilligd, een en ander zal nader worden bezien bij de be groting voor 1963. Voor de aanvang van de rond vraag zei de Voorzitter het jam mer te vinden, dat de heer Ver gouwe niet ter vergadering aan wezig was. De heer Vergouwe keert namelijk niet terug in de nieuwe raad en van deze gele genheid. die nu geboden wordt had hij graag gebruik willen maken afscheid van de heer Vergouwe te nemen, wat nu on mogelijk is. Toch wilde hij zijn erkentelijkheid en dankbaarheid uitspreken aan het adres van de heer Vergouwe, voor alles waar aan hij zijn krachten heeft gege ven in het belang van de ge meente Hoek. De heer D. Haak vestigde er de aandacht op. dat de heer Die leman aan de Binnendijk met zijn slopersmateriaal nog al wat rommel maakt. De Voorzitter zei. dat dit in derdaad zo is en betrokkene nog eens te zullen sommeren de boel te verwijderen. Het is daar eigen lijk geen plaats voor een derge lijk bedrijf. Er zal hiervoor een terreintje aangewezen dienen te worden omdat een en ander niet past in het uitbreidingsplan van de gemeente. B. en W. zullen naar een oplossing van het dooi de heer Haak aangesneden pro bleem zoeken. De heer Leunis informeerde naar een tweetal woningwetwo ningen. welke door de bewoners zouden worden gekocht. De Voorzitter zei, dat de zaak met de woning van Lantsheer rond is. Voor wat betreft de wo ning van de heer M. Michielsen is alles nog niet in kannen en kruiken. Er is toegezegd, dat elk ogenblik een brief te verwachten is van het ministerie met be- V van de door BARONESSE ORCZY 17. „Je schijnt Calais te vergeten, burger Hébert". zeide Chauve- lin, „en de dodelijke vernedering die je van de zijde onderging van de man. die nu je gevangene is. Voorzeker hadden jouw ogen wel even scherp mogen zijn als mijn eigen". Angstig prikkelbaar en zijn zenuwen tot het uiterste ge spannen, ging hij toch met vaste tred de wachtkamer door en trad de cel binnen waar de ge vangene nog steeds lag op een stromatras, zoals hij tot nu toe aanhoudend gelegen had en nog steeds dat naakt stuk schouder tonend dat door het gat in zijn hemd stak. „Hij heeft zo het grootste ge deelte van de dag doorgebracht", zei Hébert schouderopnalend. „We hebben hem zijn water en brood vlak onder de neus ge zel. Hij al en dronk en ik ver onderstel, dat hij sliep. Maar behalve om flink te vloeken, heeft hij tegen niemand van ons gesproken". Hij was zijn chef gevolgd en stond nu naast de stromatras terwijl hij een dievenlantaarn in de hand hield. Op een wenk van Chauvelin liet hij het licht op het afgewende gelaat van de gevangene vallen. Molé vloekte eerst eens. en bromde iets van „goede patri otten en over „schadeloosstel ling". Toen, gehinderd door het licht, draaide hij langzaam het hoofd om en zag met doffe vis- ogen zijn bezoeker aan. De woorden van stekende iro nie en triomfantelijk sarcasme welke hij al van te voren be dacht had, bestierven Chauvelin op de lippen. Hij staarde naai de gevangene en eert dreigend gevoel van iets spookachtigs en geheimzinnigs kwam under dat staren over hem. Hij zelf zou dat gevoel niet hebben kunnen definiërenhet volgende ogen blik was hij gereed zijn eigen lafheid ja, lafheid belache- liik te maken, want gedurende enige seconden was hij beslist bang geweest Bang, waarvoor, voor de drommel? De man die hier in de cel lag was zijn aarts vijand, de Rode Pimpernel de man die hij het bitterste haatte op de hele wereld, de man wiens dood hij méér begeerde dan van enig ander levend wezen. Hij was toch gevat geworden bij de vermoorde in wiens vertrouwen hij zich had weten in te dringen. Hij, Chauvelin zelf. had op dat noodlottige ogenblik in de ogen gezien van de pseudo-Molé, had de spot erin gelezen, de lo me onverschilligheid een der hoofdkenmerken van Sir Biake- ney. Hij hoorde de weerklank van dat ongemotiveerde lachen, dat op zijn zenuwen werkte. Hébert had de hand gelegd op diezelfde man, had alle in- en uitgaan totaal onmogelijk ge maakt, had de gevangene regel recht naar het depót gevoerd en vervolgens naar de Abdij, had hem sedertdien onder de ogen gehad gedurende dag en nacht. Hébert en de andere mannen zowel als de hoofdbewaarder verzekerden dat Neen, neenEr kon geen twij fel bestaan! Er was geen twij fel De dagen van toverij waren voorbijEen man kon geen an dere persoonlijkheid aannemen ■'an zijn eigen; hij kon niet uit zijn persoonlijkheid uitvliegen, als een vogel uit zijn kooi. Daar op de stromatras in deze ellen dige cel lagen dezelfde langé ledematen, de brede schouders, het vuile gelaat met de stoppe lige baard van drie dagen he.t hele armzalige uiterlijk van Paul Molé inderdaad, dat de doorluchtigheid van Sir Blake- ney had moeten verbergen. En toch Het koude zweet brak Chau velin uit terwijl hij stom en on beweeglijk staarde in die doffe visogen, die niet waren neen! Zij waren niet van de Rode Pimpernel. De hele toestand werd als een afschuwelijke droom. Chauvelin was niet de man voor zulk een belachelijk heroïsche, melodra matische situatie. Gezond ver stand, redelijkheid en zijn kal me manier van redeneren zou den zich wel gauw weer doen gelden. Maar voor het ogenblik was hij de kluts kwijt. Hij had te veel gewerkt, dat was het natuurlijk; hij had zich te veel opgewonden om te overwinnen en te haten. Hij keerde zich om naar Hébert, die er ongevoelig bij stond, gaf hem enige korte bevelen op duidelijke en beheer ste toon. Daarna ging hij de cel uit, zonder een blik op de ge vangene te werpen. Molé had zich weer op zijn stromatras omgekeerd, en was bliikbaar gaan slapen. Hébert volgde met een vreemd en on doorgrondelijk lachje zijn chef buiten de cel. Wordt vervolgd.) trekking tot de prijs, welke Mi chielsen zal hebben te betalen. Voorts wees de heer Leunis op een gedeelte van de oprit in de verbindingsweg tussen Wii- lemskerkepolder en de nieuwe weg naar de Vingerling. Het ge deelte dat in gemeente-eigendom is behoeft dringend verbetering. De Voorzitter zegde verbete ring toe. De heer Leunis rapporteerde, dat enkele mensen aan het Boe- rengat rioolbuisjes willen leggen, door wat de heer Leunis meende dat gemeentegrond was. De heer D. J. Tollenaar Azn was van mening, dat het hier poldergrond betrof, waar door heen de buizen zouden moeten komen, hetgeen de Voorzitter ook reeds vermoedde. De heer Leunis kreeg de toezegging, dat de Voorzitter a.s. maandagmid dag eens met de opzichter ter plaatse zou komen kijken om de situatie op te nemen. De heer Leunis vroeg nog of de oude woning van de heer Klaassen nabij De Knol. welke door een nieuwe werd vervangen blijft staan. De Voorzitter deelde mee, dat de premie voor krotopruiming eerst dan zal worden toegekend, indien de oude woning is afge broken. De Secretaris lichtte toe, dat de gemeente ter verkrijging van de premie door betrokkene, aller eerst een verklaring moet afge ven dat de woning afgebroken is, en zo lang dat niet gebeurd is, is van afgifte van deze ver klaring en ook van ontvangst van de premie geen sprake. De heer J. van der Peijl vond dat de in aanbouw zijnde wonin gen, welke particulier worden gebouwd zo slecht opschieten. De gemeente is wél niet bij de bouw betrokken, aldus spreker, maar zou toch graag zien dat een en ander bespoedigd wordt. Als gemeentelijke overheid is Hoek wel betrokken bij een spoe dige afbouw van genoemde wo ningen was de mening van de Voorzitter, daarom heeft hij de betrokken aannemer reeds over deze kwestie benaderd en de toe zegging ontvangen, dat eerst daags in een gedeelte de schil der de zaak zullen afwerken. Ook signaleerde de heer Van der Peijl dat de verkoop van wo ningen aan Duitsers tot bepaal de misstanden leidt. Zo is hem een gevat bekend naast de wo ning van de heer M. van Lenen, dat de Duitse eigenaar zich niets aantrekt van de bepalingen be treffende het steken van ramen, welke op een andermans perceel uitzien. 3 £>e heer Tollenaar mëéndeaiat de rijwiel-oversteekplaats nabij Wulpenbek niet van gevaar is ontbloot. Hij zou hem liever 50 meter verder willen zien. De Voorzitter zei. dat hem de situatie wel overzichtelijk voor komt. Elke oversteek is gevaar lijk. Men kan die nu eenmaal niet gebruiken alvorens als bromfietsberijder of fietser ter dege uit te hebben gekeken of de weg vrij is. VERGADERING GEMEENTERAAD De wnd. Burgemeester van Terneuzen brengt ter openbare kennis, dat een vergadering van de gemeenteraad zal worden ge houden op dinsdag, 14 augustus 1962 te 19.CO uur. Terneuzen, 10 augustus 1962. De wnd. Burgemeester van Terneuzen. M. DE VOS. DIEFSTAL UIT SCHOLEN Het inbrekerstrio, de gebroe ders D. B. V. (24 jaar) en C. A. V. (25 jaar), beiden glazenwas sers en de 25-jarige oliehandelaar M. B., die op 5 april j.l. in twee scholen te Spijkenisse. de Jan Campertschool en de Koningin Julianaschool inbraken, zijn vrij dagmorgen door de rechtbank in Rotterdam conform dc eis ver oordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest. Het drietal ontvreemdde uit de scholen zaken als drie koffer schrijfmachines, een platenspeler, een bandrecorder, een draagbare radio en een naaimachine. Finan ciële moeilijkheden hadden hen, zo verklaarden zij ter zitting, tot het plegen van de twee inbraken gebracht. Hoewel zij met hun respectievelijke werkzaamheden behoorlijk verdienen, hadden zij onvoldoende rekening gehouden met de sterke daling van de in komsten tijdens de wintermaan den. B. had bovendien nog een vrij aanzienlijke schuld aan zijn olieleveraneier te voldoen. De 25-jarige glazenwasser H. H. werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk en een proeftijd van drie jaar. Tegen hem had de officier van Justitie een gevangenisstraf van 10 maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaar delijk, geëist. H.'s aandeel in de inbraken was veel kleiner ge weest. Zijn rol bestond uit het openhouden van het portier van een wachtende auto.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2