bij de Binnenlands nieuws i met de ïuw-Guinea Reacties op verdaging onderhandelingen tussen Engeland en de E.E.G Cftefarine 4 RADIO EN TELEVISIE De kersen zijn laat en schaars e arrestaties zwitserland verband met :hilderijen- diefstal Pag. 8 croot-britt annie en de e.e.g. de verenigde naties en zuid-west-afrika 4-vouc!ige combinatie inderdaad iteet beter! SLau het vrijgezellen- congres DUIVENSPORT MARKTBERICHTEN Gemeente Terneuzen 7 augustus 1962 •°gelijk naar Nederland reizen om zich daar een bestaan op te bouwen, ïunner hebben reeds jaren a een naturalisatieaan- ingediend, doch er sinds- iets meer van gehoord, de grote hoeveelheid aan- voor paspoorten is de ad- 'atip te Hollandia op het k niet in staat aanvragen isa te behandelen. in het beademingscen-s van het Academisch zie- s in Utrecht. Goossens verklaarde, dat r de brandweer versterk- luchtmaskers die de heren en en Van Merkesteyn gedragen, volkomen in aren. Het gas was echter n kleren blijven hangen; :ij er na het afzetten van ikers toch nog een gerin- veelheid van hebben in- ïd. HST A N D CHLOORFA- JNTEN BEVREDIGEND even mensen die nu nog, Academisch ziekenhuis te' worden behandeld we- hloorgasvergiftiging, ma-' t goed. Dit is maandag-! t meegedeeld door de heer Ik, bedrijfsarts van de se G. G. D. G.G.D. heeft zondagnacht andagmorgen vroeg nogi telefoontjes gekregen! nsen uit Zuilen, waarheeni iotste hoeveelheden gas raaid. Bij onderzoek bleek' dat zij zich niet helemaal' voelden, maar geen teke- toonden van de benauwd- e een karakteristiek ge- van het inademen van te- loorgas. gas werkt namelijk zeer, end en beschadigt vooral' nvliezen. Het is nog be- uit de eerste wereldoor- tar daarna heeft men er geen ervaring meer, had. Gevaar voor de lon- tstaat pas. wanneer men: gedurende langere tijd leeft ingeademd. Als de zijn aangetast, openbaart at reeds binnen enkele len heeft bij de patiënten Academisch ziekenhuis vaststellen, dat de be- ingen beperkt zijn geblc- de neus- en keelholte. Stolk zei, dat de slfjm- zich vanzelfhqrstellen en vacht dan ook. dkt dë'pa snel genezen en wel naar e kunnen gaan. ig zijn in het kanton Bern itsers gearresteerd, die er -dacht worden dat zij de tjen diefstal in Asrden- bbe.n gepleegd. Twee Ne- se politieautoriteiten zijn i'itserland vertrokken om arrestanten te verhoren. de verdachten zijn aan- tn in Interlaken nadat nalement door de politie na de politieomroep be- as gemaakt. Een van de iten werd ook gezocht diefstal van sieraden, mannen zijn 41. 35 en 31 td. Gisteren zijn zij van en naar Bern overge- ns de politie te Heerlen nogelijk dat er verband tussen de schilderijen- in Aerdenhout en een in Heerlen. Daar hebben >ver onbekenden in de in 8 op 9 juli ingebroken welierszaak van de edel- Huisman in de Geleen- Er werden, nadat een uit was ingeslagen. 58 met een gezamenlijke van ƒ40.000 ontvreemd, dagen geleden heeft de lolitie twee ringen in be tomen, die te koop wer- geboden. Zij waren van lense inbraak afkomstig, is mogelijk dat de drie die in Zwitserland zijn uden ook bij de juwelen- in Heerlen zijn betrok- us de politie te Heerlen, .rrestatie van de drie is in Interlaken ge- Vandaar zijn ze overge- ïaar Bern, waar zij gis- ior vier Nederlandse po- ttenaren zijn onder- 1NAAR ZWAAR GE- BIJ VAE VAN ROTS at hij slechts wandel met gladde, leren oeg en niet de aange- eg volgde, heeft de'-20- A. Koppe uit Den Lech am Arlberg fOos- een val van 15 meter rots gemaakt. De jon- verd zwaar gewond, ilitieman, die door zijn :er het ongeval zag ge en drie leden van dt brigade brachten d« Uijke Hagenaar naai nhuis. Dinsdag 7 augustus 1962 DE VRIJE ZEEUW Geen pessimistische en geen optimistische, maar een afwach tende houding schijnt te over heersen in kringen van de ge meenschappelijke markt na de verdaging tot oktober van de on derhandelingen over Engelands toetreding tot de Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.). De Europese commissie, waarvan het merendeel der leden en een deel der ambtenaren direct na de verdaging met vakantie is gegaan, heeft in deze kwestie geen positie gekozen gezien haar rol, die in hoofdzaak de rol van een waarnemer is, zo ver klaart men van bevoegde zijde.' In feite schijnt men zich in kringen van de gemeenschappe lijke markt te houden aan de mening: ..Geen succes, maar ook geen mislukking", gezien be paalde bestaande vaagheden ten aanzien van de toekomst. Men is van mening dat de conferentie, vooral de laatste fase, een aan tal positieve en negatieve resul taten heeft opgeleverd. Tot de positieve behoren: een zeker aantal vraagstukken is opgelost, waaraan men wellicht te gemakkelijk voorbij ziet. Zij strekken zich uit van de waar borgen voor de Britse landbou wers tot garanties voor de ex port van de industriële produk- len uit de Aziatische landen (In dia. Pakistan. Ceylon) die voor komen op de lijst van de gemene- bestlanden die in aanmerking komen voor associatie met de gemeenschappelijke markt op dezelfde voorwaarden als de overzeese landen die reeds zijn verbonden met liet Europa van de „zes". Het sleutelprobleem van de Canadese, Australische en Nw- Zeelandse export van landbouw- produkten is voor een groot deel opgelost, hetgeen het vervolg van de onderhandelingen moet vergemakkelijken. De samen hang van de zes, die verscheide ne malen in gevaar was gebracht door nationale belangen en poli tieke of economische verschillen, is telkenmale weer hersteld, zo dat de gemeenschap een geslo ten front kon vormen tegen over de Britse delegatie. Dq onderhandelingen hebben aan. het licht gebracht dat het voor de leden-landen noodzake lijk is de totstandkoming van een gemeenschappelijke handels politiek (waarvan zij onlangs de grote lijnen hebben vastgelegd) te versnellen, en toe te zien op de uitvoering van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek, waarbij elk risico van een te soepele uitleg moet worden ver meden (zoals het geschil over de „financiële regeling" dat in de nacht van zaterdag op zondag met de Engelsen ontstond). Tot de negatieve resultaten behoren: dc onderhandelingen zijn tot oktober verdaagd zonder enige zekerheid over hun uitslag ondanks de betrekkelijke opti mistische geluiden uit verschei dene hoofdsteden en zelfs uit Londen. De eenheid van zienswijze die de zes tentoon hebben gespreid na de moeilijke aanpassing van de nationale belangen, kan het bestaan van bepaalde verschil len in de gemeenschap niet ver bergen. Verschillen niet alleen ten aanzien van het dringende karakter en het belang van En gelands toetreding, maar ook ten aanzien van de gevolgen op lan ge termijn van een te sterke uit breiding van de gemeenschap. Uit alles blijkt dat Engeland de neiging heeft verscheidene bepalingen van het verdrag van Rome te verzwakken in een minder gemeenschappelijke zin, waarmee het de tekst van zijn inhoud berooft na hem te heo- ben aanvaard. De tijd werkt niet mee aan het bereiken van over eenstemming: en de twee maan den die verlopen voordat de on derhandelingen worden hervat, komen zonder twijfel ten goede aan de tegenstanders van de ge meenschappelijke markt, zowel in Engeland als In het gemene best. Het Britse liberale blad „Guar dian" schreef over de besprekin gen te Brussel over toetreding van Groot-Brittannië tot de E. E. G. dat als Groot-Brittan nië genoopt zal worden buiten te blijven staan, dit het grootste ongeluk voor de wereld sedert 1939 zal zijn. De partijloze socia listische „Daily Herald" is van mening dat het voor de gehele Westelijke wereld een zware tegenslag zal zijn indien de be sprekingen op een mislukking zouden uitlopen. Het conservatieve blad „Daily Mail" schreef onder de kop „Frankrijk heeft schuld", dat hot erop lijkt alsof Frankrijk met opzet nieuwe eisen heeft gesteld die niet aanvaardbaar zijn. Het blad is van mening dat Frankrijk tenslotte zal instem men met toetreding van Groot- Brittannië. Als het dat niet doet. zal het zich ertoe veroordelen generaties lang te boek te staan als'vijandJvan het Westen. De „Times" acht uitstel van verdere onderhandelingen beter dan het een of andere compro mis in woorden waaraan de partijen een verschillende uitleg geven. Het onafhankelijke rechtse blad „Daily Express", dat tegen Groot-Brittannië's toetreding gekant is, schreef dat 10 sep tember, de dag van de opening van de ministersconferentie van het gemenebest, het einde moet zijn van de rampzalige bedel- missie in Europa en het begin van een nieuw beleid voor het gemenebest. George Brown, adjunct-leider van de Britse Labourpartij, hoeft in Louth (Lincolshire) ten aan zien van «de toekomstige hou ding van Groot-Brittannië wat betreet eventuele aansluiting bij de Europese Economische Ge meenschap de volgende vier aanbevelingen laten horen 1. Groot-Brittannië moet wei geren te onderhandelen onder de beperking met een bepaalde termijn, omdat de te nemen be slissing daarvoor van te groot historisch belang is. 2. Het akkoord dat aan hot Britse parlement en volk zal worden voorgelegd moet niet alleen de algemene beginselver klaringen inhouden over de be- ledenheeft ingenomen" langen van de Britse landbouw, de E. V. A. en het gemenebest, maar ook mededelingen om trent de manier waarop die be langen zullen worden gewaar borgd. 3. De Britse regering moet ofwel de conferentie van pre miers van het gemenebest, die op 10 september zou beginnen, verdagen of later een andere uitschrijven om de premiers het resultaat van de in oktober in Brussel te hervatten besprekin- Victorio Carpio, ambassadeur der Philippijnen en voorzitter van de commissie der Verenig de Naties voor Zuid West-Afri- ka, heeft er in een door hem uitgebracht rapport op aange drongen dat de volkerenorgani- stie zo nodig geweld zal gebrui ken om de Zuidafrikaanse unie ertoe te bewegen gehoor te geven aan de resoluties, die de internationale organisatie met betrekking tot het door Zuid- Afrika beheerde Zuid West- Afrika heeft aanvaard. Carpio heeft, tezamen met zijn vice-voorzitter, de Mexi caan dr. Salvador Martinez de Alva, kortgeleden een bezoek van tien dagen aan Zuid West- Afrika gebracht. Hij dringt er in zijn rapport op aan dat de commissie voor Zuid West- Afrika op basis van zijn rapport verslag zal uitbrengen aan de algemene vergadering. Carpio meent dat de Verenig de Naties Zuid West-Afrika aan het bestuur door de Zuidafri kaanse unie moeten ontrukken. Als middelen, om dit te berei ken, beveelt hij aangeweld, dwangmaatregelen en sancties. West-Afrika óf onder recht streeks bestuur der Verenigde Naties worden geplaatst, óf ver deeld worden. Carpio zegt zelf te hebben vastgesteld dat de Zuidafri kaanse regering „in een derge lijke hachelijke positie verkeert, dat zij uitziet naar een moge lijkheid om zonder verlies van gezag te breken met de onmoge lijke positie, die zij in het ver- V/er betrouwbare middelen in 1 tablet doen wonderen tegen pijn en griep l Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een OM HET LEVEN GEKOMEN BIJ DUIK IN ONDIEP ZWEMBAD Zondagmiddag is de vijftien jarige J. Verbeeth uit Ooster beek, die logeerde bij een fami lie in Bovenkarspel, om 't leven gekomen toen hij in het zwem bad in Bovenkarspel een duik nam in het ondiepe bad. Het water was daar 80 cm diep. Hij heeft vermoedelijk zijn nekwer- vel gebroken en moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Het ongeluk werd opgemerkt door iemand die op enige af stand de jongeman had zien duiken en hem niet meer boven zag komen. RUZIE ONDER SPANJAARDEN Een steekpartij tussen Spaan se arbeiders, die in het verzor gingskamp aan de Waalhaven wonen, heeft een ernstig ge wonde tot gevolg gehad. De Rotterdamse politie trof het slachtoffer zondagnacht aan voor een patatzaak aan de Riet dijk. Het was de 38-jarige C. R. Hij bloedde hevig uit verschei dene steekwonden en werd in ernstige toestand opgenomen in het St. Franciscus-gasthuis. De dader, zijn 26-jarige col lega V. P. E., werd op aanwij zing van getuigen kort na de ruzie aangehouden, niet ver van de plaats waar het slachtoffer lag. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN De 45-jarige slijper G. Weijt- manns uit Arnhem is zondag middag als gevolg van een ver keersongeval in Doetinchem om het leven gekomen. Met zijn bromfiets stak hij plotseling een hoofdrijbaan over, waarbij hij werd gegrepen door een Duitse personenauto. In het Wilhelminaziekenhuis in Doe tinchem is de man kort daarna aan de verwondingen overleden. ZEEMAN VERDRONKEN De Rotterdamse rivierpolitie gen ter globale goedkeuring te gevoelige maag niet van streek heeft zondagmiddag in de Zalm- kunnen voorleggen 4. De regering moet zo spoe dig mogelijk met de deelgeno ten van gemenebest en de Euro pese Vrijhandels Associatie, evenals met de Verenigde Sta ten, de gevolgen van een even tueel mislukken der onderhan delingen met de zes onderzoe ken. raakt. Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f3.50 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte' muz.; 18.00 Marsumz.; 18.10 Lekenmo- raal en filosofie; 18.30 Voor de soldaten; 18.50 Amusementsmu ziek; 19.00 Nieuws; 19.40 Lich te gram.; 20.00 Variété-orkest; 20.30 Lichte gram.; 20.45 Klank beeld; 21.15 Operettemuz.; 22.00 Nieuws; 32.00 Voor de zeelieden. Televisie-programma's NED. T.V.: 15.45 Intern. Ren dezvous, muzikale rondreis door vele landen; 17.00 Voor de kinde ren; 17.30 Intern, jeugdjournaal; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.00 Overal, gefilmd verslag van de reis die 390 Nederlandse en Belgische jongens met het kam- peerschip ..Borneo" naar Zweden en Noorwegen maakten; 20.40 De Drommedaris, een reportage over het Intern. Studenten Centrum in Enkhuizen; 20.55 Zonnige mor gen, éénakter; 21.25 Medische ru briek; 21.55 Documentaire film over Vietnam. VL. BELG. TV; 19.30 TV-feuil- leton voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Oude filmklucht; 20-50 Stemming lied- jesprogr.21.05 TV-Western; 21.55 Kamermuziek; 22.30 Nws. WOENSDAG 8 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Soc. strijdl.; 7.23 Lichte ochtendkl.; 7.30 Van de voorpag., praatje; 8.00 Nws. en soc. strijdl.; 8.1S Lichte gram.; 8.30 Verkeerswenken; 8.35 Voor de kind.; 8.55 Wat eten wij van daag?, praatje; 9.00 Ochtend gymn. voor de vrouw; 9.10 Klas- muz.; 9.359.40 Waterst.; 10.00 Religie en cultuur, lez. (III); 10.20 Lichte gram.; 11.00 El Rey que rabió, Spaanse operette; 12.00 Dansork. en zangsol.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Licht ensemble; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte gram.13.45 Gespro ken portret; 14.00 Historische opnamen: Klas. muz.; 14.45 Oude muz.; 15.00 Op reis door de we reld, lez.; 15.10 Voor de jeugd; 16.30 Orgel en zang; 17.00 Weg wijzer, tips voor vakantie en snipperdagen17.50 Regerings- uitz. Nederl. Nieuw-Guinea, door drs. C. S. I. J. Lagerberg; 18.00 Nws. en commentaar; 18.25 Act.; 18.30 R.V.U.: Van Bach tot Boulez (VIII) door Hans Ci troen; 19.00 Voor de kind.; 19.10 Instrument, trio: Jazzmuz.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Operettemuz.; 20-35 Meeuwen boven Sorrento, hoorspel; 22.20 Sport halverwege; 22.30 Nws.; 22.40 Bariton en piano: Napoli- taanse liederen; 23.15 Jazzmaga- zine; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Lichte gram.; 7.50 Meditatie; 8.00 Nws.: 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 8.50 Walsmuz.; 9.00 Voor de zieken; 9.35 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Moderne muz.; 12.00 Licht ork. en sol.; 1230 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Meisjeskoor en instrument, kwintet; 12.53 Gram., event, act.; 13.00 Nws.; 13.15 Strijkork.: amusements- muz.; 13.45 Klas. muz.; .15.15 Vrije tijd... wel besteed!; 15.30 Instrument, trio; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Instrument, kwar tet: lichte muz.; 17.40 Beursber.» 17.45 Latijns-Amerikaans ork.; 18.10 Gemengd koor; 18.30 Het Spektrum, lez.; 18.45 Meisjes koor; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Leger des Heilsmuz.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Instrumentaal licht kwintet; 20.10 Holland Festival 1962: Radiophilharmo- nisch orkest en groot koor; Mo derne muz.; 20.55 Het komend congres van de Int. Raad van Christelijke kerken te A'dam; 21.15 Klas pianomuz.; 21.45 Ca nadese volksliederen22.00 Kanttekeningen; 22.15 Saxofoon kwartet 22.30 Nws. en SOS- ber.; 22.40 Avondoverdenking; 22.55 Vocaal ensemble en sol.: oude muz.: 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte gram-; 12.30 Weer-«paald weinig effect geven. En haven het stoffelijk overschot gedregd van de 49-jarige Alf Andersen uit Bergen. De Noor se zeeman verbleef sinds kort in de Maasstad; op 27 juli mon sterde hij af van zijn schip. Vermoedelijk is hij zaterdag nacht, door de duisternis mis leid, in het water gevallen. MAN VIEL ONDER TRAM De 74-jarige E. A. de Jong uit Rotterdam is zaterdag om het leven gekomen, na enkele meters te zijn meegesleurd door een tram. Het ongeluk gebeurde op de Goudserijweg, waar het tramspoor vlak langs het trot toir loopt. De heer Dc Jong kwam daar zó ongelukkig ten val, dat zijn benen werden ge grepen door de banschuivers van lijn 17. Het slachtoffer overleed tijdens het transport naar het Bergweg-ziekenhuis. MEISJE BIJ VERKEERSONGEVAL GEDOOD Zaterdagavond is op de rijks weg onder Eemnes bij hotel De Witte Bergen, de 17-jarige kwe- kelinge Yvonne van der Hoek uit Hilversum, die tijdens haar vakantie in het hotel als ser veerster werkzaam was, door een auto gegrepen en op slag ge dood. Met de bromfiets aan haar hand liep zij naast een auto de uitrit van het hotel uit, waar de auto rechtsaf ging en zij recht uit de rijksweg overstak naar het rijwielpad. Een auto die uit de richting Baarn kwam reed haar aan. POLITIE ONTFERMT ZICH OVER KINDEREN De Amsterdamse politie heeft zich ontfermd over de drie kin deren van de heer en mevrouw Meinders uit de Houtrijkstraat in de hoofdstad, die na een ver keersongeval in een Alkmaaars ziekenhuis werden opgenomen. De kinderen (acht, zes en één jaar) waren alleen thuis geble ven toen vader en moeder voor een dagtochtje met de brom fiets waren vertrokken. De buur vrouw zou een oogje in het zeil houden. Toen de ouders niet kwamen opdagen, waarschuwde de vrouw de politie, die zich voorlopig over de kinderen ont fermde. Toen werd ook bekend wat er met de ouders was g^ beurd. Het echtpaar was brj Limmen tegen een auto gebotst. Omdat de politie niet perma nent als kinderoppas, kan op-, treden, werd 'besloten de drie kinderen voorlopig onder te brengen in het Burgerweeshuis aan de Amstelveenseweg, De kinderen boften, want ze arri veerden op het moment dat de vaste bevolking van dit huis voor een weekje vakantie naar Valkeveen vertrok. De drie kin deren van het echtpaar Mein ders mochten toen ook mee. DODELIJK ONGEVAL In het O. L. Vrouwe gasthuis in Amsterdam is zondagavond overleden de 53-jarige T. Poppe uit Amsterdam. Op het rijwielpad naar de provinciale weg Die- menHilversum was hij zondag middag met zijn bromfiets in botsing gekomen met een uit tegenovergestelde richting ko mende bromfietsbestuurder. De botsing zou zich hebben voorge daan nadat deze laatste twee andere weggebruikers had ge passeerd. De vrouw van het slachtoffer die achter op de bromfiets zat, liep een gebroken arm op. MOTORRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. De 48-jarige motorrijder H. C. Bank uit Heemstede is maandag avond om het leven gekomen toen hij op een niet-beveiligde overweg in de Sonderenweg in Aalten door een trein werd ge grepen. De echtgenote van de heer Bank, die op de duo zat, werd zwaar gewond. Zij is over gebracht naar het Wilhelminazie kenhuis te Doetinchem. Het on geluk gebeurde omstreeks half zes gisteravond. De trein, die op weg was van Arnhem naar Win terswijk, kreeg 24 minuten ver traging. BROMFIETSER VERONGELUKT Zaterdagavond omstreeks half acht is de 22-jarige bromfietser P. van Noord uit Sint Jacobi- parochie verongelukt toen hij de voorrangsweg Leeuwarden Holwerd kruiste en gegrepen werd door een uit de richting Leeuwarden komende personen auto. De heer Van Noord werd enkele meters weggeslingerd en zó zwaar gewond dat hij enkele uren later in het Diaconessen- huis te Leeuwarden overleed. De auto kantelde na het onge luk en werd zwaar beschadigd. De 37-jarige bestuurder liep, evenals zijn twee kinderen, lich te verwondingen op. Met een bal op een Rijnboot en vuurwerk is het in het afge lopen weekeinde in Düsseldorf gehouden negende wereldvrijge- zellencongres besloten, nadat Ur sula Delewski uit de congresstad tot „vrijgezellenkoningin 1962" was uitgeroepen en een als „ome Jan" reeds van vorige congressen „sympathiekste vrijgezel ter we reld". Op de laatste dag had overi gens van het aanvankelijke dui zendtal op het congres aanwe zigen, merendeels dames, een aanzienlijk gedeelte verstek laten gaan. Of dit misschien het ge volg was van inmiddels geschie de kennismakingen, waartoe het congres uiteraard een geschikte gelegenheid bood. viel niet zon der meer uit te maken. De orga nisator van het congres, Ger Greijn uit Grevenbricht, had wel herhaaldelijk bestreden dat hij met de sedert 1953 gehouden con gressen opzettelijk een „huwe lijksmarkt via de achterdeur" had willen openen. Het feit dat het Düsseldorfse congrespro gramma o.a. ook wedstrijden in het „verluieren" van poppen en „mode-ontwerpen aan levend mo del" vermeldde had „boze" ton gen tot dergelijke aantijgingen gebracht LIFT IN GEMEENTEHUIS TE HEERLEN BEGAF HET: AMBTENAAR KWAM MET DE SCHRIK VRIJ Tengevolge van een asbreuk in de motor is gistermorgen om kwart vóór negen de lift in het gemeentehuis van Heerlen van een hoogte van tien meter naar beneden gestort. In de lift be vond zich één gemeente-ambte naar, die met de schrik vrij kwam. Door het breken van de as vielen de tegengewichten eveneens naar beneden; dat ging gepaard met een harde klap, die de nodige consternatie veroorzaakte. Doordat er geen tegengewicht meer was. braken ook de kabels van de lift. De liftkooi werd op de eerste étage door de ingebouwde, automati sche vangarmen vastgezet. De lift wordt jaarlijks gecon troleerd door het „Nederlands Instituut voor Lifttechniek" en krijgt zes maal per jaar een onderhoudsbeurt van de fabri kant. Het „Nederlands Instituut voor Lifttechniek" stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de asbreuk. BUSCHAUFFEUR OMGEKOMEN De 58-jarige chauffeur van het Amsterdamse Gemeente Vervoerbedrijf A. van Splunter, is gistermiddag door een bus van" dit bedrijf aangereden en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde nabij de centrale garage van het G. V. B. aan de Jan Tooropstraat; de heer Van Splunter had zich juist bij de portier gemeld en wilde naar de garage lopen, toen een binnenkomende bus hem aanreed. Bij aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek de chauffeur reeds te zijn over leden. JONGEN VERONGELUKT Gisteravond omstreeks 7 uur is in Neede op de Haaksbergseweg, nabij de grens met Haaksbergen het 8-jarig jongetje T. veronge lukt. Het jongetje stak met zijn fietsje de weg over en werd ge- gegrepen door een bestelauto. DUITSE PATER IN DE ZEE VERDRONKEN Bij de Koog op Texel is de 32-jarige Duitse pater J. Schwei- hofer uit Mertinger (Beieren) bij het zwemmen in de Noord zee verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd maandagmiddag om half vijf op het strand aan getroffen. De geestelijke bracht zijn vakantie door in Castricum en was voor een dagje naar Texel gegaan. DUITSE BADGAST VERDRONKEN Maandagmiddag is een 53-jari- ge Duitse badgast, de heer F. Nuz uit Bielefeld (D.). in zee verdronken. Het stoffelijk over schot spoelde omstreeks 18.00 uur op het strand aan. Het slachtoffer logeerde met zijn 15-jarige dochter in Heiloo bij een familielid. Hij zou heden 54 jaar geworden zijn. VERONGELUKT MET WEGGENOMEN AUTO Maandagochtend trof de Eind- hovense politie in de sloot langs de nieuwe Tilburgseweg onder de rook van Eindhoven een gekan telde auto aan. Vlak daarbij lag de 21-jarige P. de L. uit Breda, die zwaar gewond naar het Bin- nenziekenhuis te Eindhoven moest worden overgebracht. Op enkele tientallen meters daarvan daan trof de politie het ontzielde lichaam van de 22-jarige F. V., eveneens uit Breda. aan. Uit het onderzoek is gebleken, dat de auto, eigendom van èêft arts te Breda, zondagavond o'i nacht te Breda is weggenomen. Of hier sprake is van joy-ridin'g dan wel diefstal is nog niét te zeggen, aangezien de toestand van de zwaargewonde van dién aard is dat verhoor door de poli' tie nog niet kon plaatsvinden. PRIJSVLUCHT UIT BOHAIN De Voorwaarts - Zaamslag- Veer. 1 Snelheid eerste duif 1332,7 m< laatste prijsw. duif 1154,6 m. 1 en 5. H. de Feijter, Axel; 2. Chr. Cornelissen; 3 en 8. P. Koopman; 4. H. de Putter, Axel; 6, 7, 9 en 10. H. Scheele. VEEMARKT ROTTERDAM Rotterdam, 6 augustus. Op de veemarkt te Rotterdam werden 1138 vette koeien en ossen aangevoerd. De noteringen liepen van 2;5Q tot ƒ3,35 per kg. De aanvoer was groter, handel vlot met trage afloop, prijzen ge middeld als vorige week, enkele prima's boven notering. GRAANBEURS ROTTERDAM Peulvruchten, franco Rotter dam. Groene erwten, op mon ster, 3041, prima kwalitei ten daarboven: Schokkers, op monster, 3044, prima kwali teiten daarboven. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van CASTE- LEIJN's Ijzerhandel, Nieuw- straat 21, Terneuzen, om vergun ning tot oprichting van een in richting tot het opslaan van fles sen butaan- en propaangas met een gezamenlijke waterinhoud van ten hoogste 12.000 liter, in of op het perceel plaatselijk be- bekende Nederlander tot de kend Nieuwstraat, ongenummerd ber.- 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Lichte gram.; 14.25 Amusementsmuz.; 15.00 omroepork. van Beromün- Ster; 15.45 Omroepkoor: 16.00 Beursber.; 16.06 Lichte garm.; De kersenteelt is in ons land geconcentreerd in enkele teeltcen tra Dit ziin de Betuwe (waar meer dan de helft van al onze kerser groeit) Zuid- en Midden-Limburg, het Utrechtse kleigebied en voorts no" wat op Zuid-Beveland, in de Peel en rondom Leiden. Een dergelijke concentratie kennen wij eigenlijk alleen nog maar bij de druif, doch dat alleen doordat het Westland vanouds zoveel teelde. De andere fruitsorten zijn veel meer verspreid. Een van de oorzaken der concentratie is wel de enorme vogel- schade, die elke zomer weer dreigt. Wie kersen aanplant in een streek waar ze tot dusver weinig voorkwamen, kiijgt alle sproou wen uit de buurt op visite en deze lieverds zijn beschermd. Men mag ze verschrikken met ratels, carbidkanonnen en "jachtgeweren, maar afschieten is verboden. SPREEUWEN PLAAG EN PLUKLOON. Wij hebben diepe eerbied voor de natuur, ook al komen daarin elegantere verschijningen voor dan spreeuwen, maar het ware te wensen dat althans in de tijd van kersenpluk afschieten toege staan was. Er zijn spreeuwen ge noeg in ons land en zij veroor zaken geweldige schade. Het is waar, dat de lieve dieren, zodra de kersen op zijn, wel eens de koolrups of ander schadelijk in sect oppeuzelen, maar deze insec ten kan men tegenwoordig ook wel op andere (en meer doeltref fende wijze) verdelgen. Het gaat er niet om de spreeu wen uit te roeien. Maar het blijkt meer en meer, dat de spreeuw juist over genoeg intelligentie be schikt om te weten, dat hii niet doodgeschoten mag worden. Van daar dat al de lawaaiwerkluigen in de kersenboomgaarden be- kersen. Dat is de wens van de telers. Sinds de oorlog is het met de kersenteelt misère. De oogstcij- fers schommelen hevig. In 1959 waren de kersen schaars en duur. In 1960 was er een overvloedige oogst, maar de natuur bewees dat zij ons ook wel eens twee maal achtereen goed gezind is en zo waren er ook in 1961 zeer veel kersen. Maar dit jaar is het erger dan ooit. Men vermoedt, dat de cijfers van het slechte jaar 1959 nog niet eens gehaald zullen worden. SCHAARS EN LAAT. Algezien daarvan is de kersen- oogst een lastig vraagstuk, om dat zij zo ontzaglijk veel handen arbeid vraagt. Sinds de oorlog is het arbeidsloon (en dus ook het plu kloon) omhoog gevlogen en daardoor hadden do prijzen steeds weer de neiging tot stij gen. Daar kwam nog bij, dat de conservenindustrie liefst een vast kwantum opkoopt om draaiende te blijven. In jaren van schaarste werkt dat natuurlijk sterk prijs- kele dode spreeuwen zouden de schrik er spoedig inbrengen en dat zou deze dieren wellicht noodzaken hun veronderstelde nuttige bezigheden weer ter hand verhogend, te nemen en dan liefst ver van dc 1962 is niet alleen een merk waardig kersenjaar vanwege de schaarste en de hoge prijzen. Nog nooit zijn de kersen zó laat geweest. Dit valt temeer op. om dat ze ook bijna nog nooit zo vroeg als vorig jaar zijn geweest! Het scheelt gemiddeld wel vier weken en dat betekent, dat wij in de maand augustus nog volop kersen kunnen plukken, een bio logische merkwaardigheid van de eerste rang. Of men ze echter allemaal zal plukken is een tweede. Door het aanhoudend koude voorjaar zijn de bloei en de rij ping zeer vertraagd, maar ook de voorzomer was niet gunstig en dat had tot gevolg, dat vele kersenbomen hun vruchtjes in twee golven laten rijpen. Men kan dus eerst rijpe vruchten plukken en een paar weken later opnieuw en dan geen eigenlijke „volgers". Dat is weliswaar een ideale spreiding van de oogst, maar dat wts dit jaar bepaald niet nodig. Het betekent dus, dat er vaak tweemaal geplukt zou moeten worden, dus extra moei te. extra arbeid, extra beschadi ging van de boom en op de koop toe óók nog extra vogelschade. De Duitse zure, de voorloper van de meikers, bracht het op de veilingen al tot 1,40 a 1.50 per kilo, de meikers zal het niet min der doen en de late evenmin- Voordat de vruchtjes dan door ons keelgat glijden, zullen wij ons over een consumptieprijs die rond de gulden het pond ligt, zeker niet mogen verwonderen. LAGERE BOMEN Is er nog iets te doen om de kersenteelt rendabeler te maken? De vraag wordt van alle kanten bestudeerd. Zeer algemeen is liet gevoelen, dat er iets moet ver anderen. Het is waar, dat dit jaar de schoolkinderen veel kunnen meehelpen, maar daar mag men niet op bouwen. Ook mag men niet verwachten, dat de pluklonen omlaag zullen gaan. Mechanisatie van de oogst? Voorop stellende, dat het eigen lijke plukken wel altijd met de hand zal moeten geschieden (iets wat voor het harde fruit nog te bezien staat), mogen wij stellen, dat de kersen doorgaans groeien aan zeer hoge bomen, de z.g. hoogstammen. Kan dat niet an ders? Wanneer men er in zou slagen de kersen te kweken aan hagen ter hoogte van niet meer dan 3 m. dan zou al veel gewon nen zijn. Men zou dan met pluk- tafels onder de bomen door kun nen rijden en de zware ladders zouden vervallen. Tot dusver ;s men er nog niet in geslaagd, maar in beginsel is het stellig mogelijk. Wij beweren niet, dat deze nieuwe boomvormen per ha dezelfde opbrengsten zouden geven als thans behaald worden, maar de pluklonen maken dat ook niet nodig. In wezen komt het hier op neer, dat onze research een decennium ten ach ter loopt. Wanneer de experi menten vroeger waren opgezet, zou er zeker al iets bruikbaars uit de bus zijn gekomen. Goed. een kers is geen appel of peer. Maar er is geen reden om aan te nemen, dat een economische boomvorm ook bij deze vrucht niet mogelijk zou zijn. Het is te hopen, dat deze boomvorm spoe dig wordt ontwikkeld. De tijd dringt. (Nadruk verboden) (naast het perceel Nieuwstraat 25), kadastraal bekend gemeente Terneuzen, sectie L, nr. 2641. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekend making bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op donderdag 23 augustus a.s„ dés namiddags 14.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden ge houden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden in gebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager vart de vergunning en degene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare ken nisgeving wordt gedaan. Terneuzen, 7 augustus 1962. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M DE VOS, wnd. voorzitter. J. 'VERSPRILLE, wnd. secretaris. GEMEENTEREKENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat de rekening van inkomsten en uitgaven der ge meente, alsmede die van de ge meentelijke dienst voor maat schappelijke zorg. het gemeente lijk woningbedrijf en het gemeen telijk grondbedrijf over het dienstjaar I960 gedurende veer tien dagen voor een ieder ter in zake zijn neergelegd en in af schrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld. Terneuzen, 6 augustus 1962. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M DE VOS. wnd. voorzitter. J. VERSPRILLE. wnd. secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3