Provinciaal nieuws Kernontploffing op Nova-Zembla gemeld Grondstoffen overvloed Nieuw onderwijsstelsel brengt ruime keuze AGENDA Het verbond Rode Pimpernel AARDENBURG Geologische studieweek. In het vormingscentrum „Ma- ris Stella" alhier worden van 5 tot en met 18 augustus archeolo gische werk- en studieweken ge houden van de archeologische werkgemeenschap „West Neder land". Zij omvatten lezingen op het gebied der oudheidkunde, praktische oefeningen in oud heidkundig bodemonderzoek, ex cursies naar Brugge en Gent en het bezoek aan musea en oud heidkundige objecten in Zeeuws- Vlaanderen en België. Medewer king verlenen o.m. wetenschap pelijke ambtenaren van de rijks dienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek en van de geo logische dienst in Zuid-Neder land en archeologen en geschied kundigen uit België. HOOFDPLAAT Raadsvergadering Plannen nieuwe haven nog niet opgegeven Tijdens de raadsvergadering van vrijdagavond maakte de heer De Smit opmerkingen betreffen de de toestand van de haven van Hoofdplaat. Er blijkt namelijk veel slib in de geul te zijn geko men, terwijl de kademuur aan het verzakken is. Spreker vond het hoog tijd, dat er iets aan zal worden gedaan. Voorzitter burgemeester Tem merman beaamde zulks. Er zijn provisorisch wat stenen tegen de kademuur aangebracht, maar verder gaan en grote kosten ma ken vond de voorzitter stellig niet verantwoord in verband met de plannen voor een nieuwe haven, welke nog steeds op uitvoering wachten. De heer Roets informeerde naar het industrieschap en of men reeds aanwijzingen heeft, dat de gemeente Groede toch nog toe zal treden. Inderdaad blijken B. en W. van Groede thans genegen te zijn de raad te adviseren tot toetreding. Ingekomen is een rapport be treffende de controle van de kas en boeken van de gemeente-ont vanger, welke in orde werden be vonden. Van de provincie Zeeland werd een perceel grond ter grootte van 250 m2, gelegen in de weg van de Schoolstraat, aangekocht. Z.n.s. trad Hoofdplaat toe tot de gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst Zeeuws-Vlaan- deren. Men was verheugd, dat de derde schoolarts inmiddels is ge komen en dat de nieuwe regeling een soepeler werkwijze waar borgt. In het Algemeen Bestuur van de Schoolartsendienst werd bur gemeester Temmerman als ge meentelijk vertegenwoordiger be noemd, terwijl wethouder G. Ter- mote als diens plaatsvervanger werd aangewezen. De subsidie-aanvrage van de zijde van de Ned. Asthma Stich ting werd op gronden van de ge- meente-financiën afgewezen. Ingevolge de aanvrage werd de jaarlijkse subsidie voor het Zeeuwsch Studiefonds van 5 cent op 10 cent per inwoner gebracht. De rekening 1961 van de In stelling voor Maatschappelijke Zorg werd vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven een be drag van ƒ4397,53. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden wer den door een Commissie uit de raad onderzocht. Bij monde van de heer Dekker rapporteerde de Commissie, dat de stukken in or de waren bevonden en zij de raad derhalve kon adviseren de nieuwe raadsleden tot de raad toe te laten, waartoe werd be sloten. HOEK Agenda gemeenteraad Donderdag a.s. komt de raad bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten; Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van de gemeenteraad; Voorstel van B. en W tot in trekking van het raadsbesluit van 21 juni 1962 tot verkoop van bouwgrond aan de heer E. Ven- nik te Utrecht; Verzoek van de N-V. P.Z.E.M. om een bijdrage van 1.000 voor de aansluiting van woning en fruitbewaarplaats in de Loven- polder van mej. Van Rompu te Hoek; Vaststelling vergoedingen voor bijzondere scholen: Verzoek van P. F. Vergouwe, Oud-Vlissingen 10, om aan te sluiten op het gemeenteriool; Verzoek van de Europese bewe ging in Nederland om een gelde lijke bijdrage, en Reclame hondenbelasting. KAPELLE Aanvoer van appels van de nieuwe oogst begonnen Vrijdag zijn in Zeeland de eer ste appels van de nieuwe oogst op de veilingen aangevoerd. Het was het ras Yellow Transparant boven 65 mm, waarvan de aan voer was toegelaten voor zover de vruchten voldoende kleur had den. Het aanbod was op de eer ste dag nog niet groot. Verwacht wordt dat het wel tot eind vol gende week zal duren voor er sprake zal zijn van een ruim aanbod van appels in Zeeland. De vraag was groot, voorna melijk van de zijde der expor teurs op West-Duitsland en Bel gië. Al naar gelang van de kwa liteit werd voor de Yellow Trans parant boven 65 mm tussen 1 en ƒ1,20 per kg betaald. III grof kwaliteit deed tussen 0,60 en 0,80 per kg. Deze kwa liteit werd gekocht voor de bin nenlandse markt. De oogst van Yellow Transparant is dit jaar in Zeeland ongeveer drie weken later begonnen dan het vorig jaar want toen werden de eerste partijen van dit ras op 13 juli geveild. OOSTBURG. Geslaagd Voor het examen M. O. teke nen akte A slaagde te Den Haag de heer H. J. Spierenburg, al hier. SLUISKIL. Bezoekdag op de Nederlandse Stikstoffabriek Zaterdagmiddag was het per soneel van de Stikstoffabriek al hier in de gelegenheid gesteld om familieleden de fabriek te laten bezichtigen, waarvan niet minder dan 773 familieleden gebruik maakten. Na de rondleidingen werd hun door de directie in de cantine een kopje koffie aangeboden. Zaterdagmiddag 25 augustus wordt de gelegenheid om de fabriek te bezichtigen nogmaals opengesteld. DE ARBEIDSMARKT IN JULI De geregistreerde arbeidsre serve (aantal werkloze mannen) in ons land is in juli gestegen met ruim 4.000 personen, n.l. van 19 368 tot 23.721. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 3363 tot 4432. Het aantal openstaande aan vragen is bij de mannen eveneens gestegen; van 98.509 tot 101.347, bij de vrouwen daal de het van 43.351 tot 42.804. Een en ander blijkt uit de door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte ge gevens. De bevolking van Canada Naar het Canadese bureau voor de Statistiek heeft bekend gemaakt, is de bevolking van Canada verleden jaar met slechts 332.000 toegenomen tot 18.238.000, wat de kleinste aan was vormde sedert 1950. Het af gelopen jaar hebben meer men sen Canada verlaten dan er zijn binnengekomen. De immigratie bedroeg ongeveer 70.000 perso nen en de emigratie lag tussen de 72.000 en 73.000 personen. Het seismologisch instituut van Uppsala in Zweden heeft zondagmorgen om vijf minuten vóór half elf plaatselijke tijd een kernotploffing op Nova- Zembla geregistreerd. Dr. Mar kus. de directeur van het insti tuut, zei dat de kracht van de ontploffing minstens 20 mega ton is geweest. Volgens A.F.P. meldde het in stituut van Uppsala later, dat de explosieve kracht 40 mega ton bedroeg en dat het hier een kernproef betrof, die op grote hoogte genomen is. Uit Moskou wordt gemeld, dat de manoeu- VERZOEK OM VREDESCONFERENTIE De vrij-democratische Bonds dagafgevaardigde Ernst Achen- bach heeft zaterdag in Bonn aangedrongen op het beleggen van een conferentie voor een vredesverdrag met Duitsland in het aanstaande najaar als voort zetting van de conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken die in 1959 zonder succes in Genève is gehouden. Beljalve de vier grote mogendheden de V. S., Groot-Brittannië, de Sow- jet-Unie en Frankrijk) zouden ook Polen en Tsjecho-Slowakije hieraan moeten deelnemen. Zo als bekend is de partij der vrije democraten (liberalen) de coali tie-partner van de christen democraten in de Westduitse bondsregering. Bij de conferentie in 1959 zijn vertegenwoordigers van West en Oost-Duitsland als raad gevers aanwezig geweest. Achenbach zei dat een afzon derlijk vredesverdrag tussen Moskou en Oost-Duitsland een aanvalsdaad zou betekenen. Het Duitse volk verwachtte van de regering in Bonn dat deze al het mogelijke zou doen om de ge varen die uit de onopgeloste Duitse kwestie voortvloeien, te bezweren. Volgens politieke waarnemers zou de Westduitse regering weliswaar niets van een confe rentie als voorgesteld verwach ten maar wèl menen dat zo'n conferentie een adempauze in de kwestie-Berlijn zou opleve ren. Dr. Kelsey onderscheiden President Kennedy heeft de 48-jarige arts dr. Francis Kel sey de hoogste Amerikaanse burgerlijke onderscheiding de „Distinghuished Civilian Ser vice Medal" - verleend, omdat door haar toedoen is voorkomen dat het gevaarlijke kalmerings middel thalidomide door de Amerikaanse warenkeuring werd goedgekeurd. Zoals gemeld kan het gebruik van dit middel door zwangere vrouwen leiden tot misvormin gen van de vrucht. Vermist Amerikaans marine vliegtuig gevonden Een vliegtuig van de Ameri kaanse marine, dat sinds don derdag in de Philippi.inen werd vermist, is in het Zumbales- gebergte nabij de Amerikaanse vlootbasis Subic, op 130 km ten noordwesten van Manilla, ge vonden waar het blijkt te zijn verongelukt. Van de dertien in zittenden heeft slechts de boord werktuigkundige Joseph Ber nard het ongeluk overleefd. MAANDAG fi AUG. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Privé-leven van B. B." AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Als het bloed kookt". DINSDAG 7 AUG. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De 1001-avonluren van Aladin". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. vres van de Russische strijd krachten in de Barentsz- en Kara-zee begonnen zijn. Grote stukken van de Noordelijke IJs zee zijn afgebakend voor een nieuwe reeks kernproeven. De manoeuvres, die elf weken zul len duren, worden gehouden door Russische raket- en lueht- machteenheden, die „diverse ty pen moderne wapens zullen be proeven". Men heeft het bericht over de kernontploffing nog niet kunnen verifiëren in Moskou. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft bekend gemaakt dat de Russen zondag morgen de kernproeven in de atmosfeer hebben hervat met een ontploffing „van de mega- tonklasse". Waarnemers der Westelijke landen in Moskou menen dat de nieuwe reeks Russische kern wapenontploffingen mogelijk ten doel heeft anti-raket-raketten te beproeven. De Sowjetrussi- sche leiders hebben in de afge lopen herfst heweerd dat de Sowjet-Unie dergelijke raketten bezit. Volgens de Westelijke waarnemers zou zich in de kop van deze raketten een water stofbom bevinden. De Sowjetrussische premier en partijleider Chroesjtsjov heeft kortgeleden tegenover Ameri kaanse correspondenten ver klaard dat de Sowjet-Unie thans ovej- anti-raket-raketten beschikt en dat zij hiermede „een vlieg in de ruimte kan raken." De waarnemers menen ook dat gedurende de Sowjetrussi sche militaire oefeningen in de Barentsz- en de Kara-zee moge lijk kernwapens voor tactisch gebruik op het slagveld zullen worden beproefd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag verklaard dat de Sow jetrussische hervatting van de proeven met kernwapens pen „droevige zaak" is. Zij voegden hieraan toe: „De Verenigde Sta ten zullen evenwel te Genève blijven streven naar totstand koming van een doelmatige overeenkomst tot het verbieden van kernwapenproefnemingen". (Van onze economische medewerker) De verheffing van de volken in Afrika in het Verrt Oosten zou er logischerwijze toe moeten leiden, dat dc prijzen van de uit die gebieden afkomstige produkten omhoog gaan. Theoretisch is dit zelfs wel aan de orde gesteld als dieper oorzaak van de plotselinge koersval aan de New Yorkse beurs. De feiten wijzen echter in een andere richting. In verhouding tot koloniale tijd perken en dagen van economische afhankelijkheid zijn de prijzen vooral van zuiver natuurprodukten op de wereldmarkt nog gedaald. GEEN ROZENGEUR EN MANESCHIJN Vanzelfsprekend wil de in- De indexcijfers, die betrekking hebben op de grondstoffenmark- ten zweven de laatste weken om het laagste punt sinds het begin van de jaren vijftig. Wie het recente prijsverloop op de wereldmarkt van grondstoffen heeft gevolgd, die weet dat het beslist geen rozengeur en mane schijn is. In zaden en de daartoe ver wante oliesoorten liggen de prij zen zwak; in huiden geeft de markt een flauw beeld; voor cacao zijn de kopers zeer gere serveerd; in specerijen wordt te weinig omgezet en de koffie- markt voor kunstmest is dalende werk overeind gehouden. De markt voor kunst mst is dalende en de kopermijnen moeten over gaan tot produktiebeperking. Voor rubber is men al jaren aan het zoeken naar een oplossing voor het te grote aanbod en naar lood is onvoldoende vraag. In zink gaat weinig om; alleen voor tin is er goede naaste toe komst. Wij spreken nog helemaal niet over de geweldige overschotten in de Amerikaanse graanbouw en evenmin willen wij de be staande strategische voorraden in onze beschouwing betrekken. De honger is gestild Na de oorlog hebben de indu strielanden een geweldige hon ger naar grondstoffen getoond, die beslist niet alle direkt ge leverd konden worden. De her stelperiode is echter gepaard ge gaan met een ontwaken van de Oosterse landen terwijl de lan den van Latijns- en Midden- Amerika zich vooral op soicaal gebied gingen roeren. Ook de olieterreinen van het Midden- Oosten werden een toonbeeld van onrust. Bij deze ontwikkeling hebben de Westerse industrielanden po litiek niet stil gezeten maar zij hebben bovenal economisch een geweldige activiteit ontplooid. Bevreesd voor hun toevoer van grondstoffen voor de industrie hebben zij een geweldige synthe tische industrie opgebouwd. Den ken wij maar eens aan de bete kenis van de plastics. Aan deze gedachte is de geweldige ont plooiing van de chemische in dustrie ontsproten. De opbouw van de kunststoffen-fabricage is reeds in de oorlog begonnen toen een reeks van landen was afge sneden van de grondstoffen- markten. Naar grondstoffeninflatie? De gevolgen van de geschetste ontwikkeling worden nu open baar. De grondstoffenmarkten beginnen elk voor zich aan een groots produktieplan. Met hulp van ontwikkelde landen begint hun opbrengst steeds overvloe diger te worden, terwijl vooral uit de landen in een rustig ge bied van de wereld ook de kwa liteit van de grondstoffen steeds beter wordt. dustrie van synthetische goede ren laten zien dat zij het gewon nen terrein niet meer behoeft prijs te geven en zo dreigen wij meegesleept te worden in een grondstoffen-inflatie, die in dit geval identiek zou zijn aan een grondstoffen-chaos. Is het een wonder dat de prijzen steeds maar dalen? Een prijsdaling van grondstof fen behoeft nog niet in te hou den dat er ook een prijsdaling plaats vindt van eindprodukten, anders zou deze reeds lang merk baar zijn. Enerzijds is deze tegen gewerkt door de economische on vooral monetaire politiek van de Westerse wereld, anderzijds dooi de hogere prijs die de produktie- factorarbeid geëist heeft. De na oorlogse sociale verheffing van de Westerse werkende massa is onmiskenbaar en heeft zegen rijke gevolgen gehad voor de welvaart. Halve wereld loopt achter Intussen is de grondstoffen- helft van de wereld politiek wel meer mondig geworden, maar sociaal en economisch gezien vertoont zij nog een grote achter stand. Het zal vooral in handen van de ontwikkelde landen lig gen om het tempo van de sociale en economische verheffing dei- minder bedeelde broeders te ver snellen. Dit zal moeten geschieden uit eigenbelang. Uit politieke en sociale motieven omdat de onrust in de wereld niet zal ophouden zolang er honger en ellende heer sen. Om economische redenen uit hoofde van een dreigende grondstof fenovervloed. Niet te vermijden is dat de ge produceerde grondstoffen wor den veiwerkt tot eindnrodukten. Door welvaartstoeneming zullen deze deels in het Westen kunnen worden afgezet. De rest moet verkocht worden aan de gewel dige mensenmasa's die elders in de wereld nog gebrek hebben aan het allernoodzakelijkste. Grootse reorganisatie nodig bleven gebieden koopkracht ge schapen worden. Dat kan ge schieden door het toekennen van leningen en giften. Het zou ook gedeeltelijk kunnen gebeuren door een reorganisatie van de grondstoffenmarkten. Wij zien daar een begin van op de aard- oliemarkt waar reeds een Orga nisation of Petroleum Exporting Countries bestaat. Vit deze orga nisaties eisen de aardolie-produ cerende landen een groter doel op van de petroleum-opbrengst. Hetgeen hier gaande is op de petroleumgebied zal morgen moeten plaatsvinden op de kof- fiemarkt en overmorgen od het terrein van de rubber. Ook langs de weg van verbeterde grond- stoffenorijzen en beter georgani seerde markten voor deze pro dukten kan een aanzienlijke bij drage worden geleverd tot het (Van onze sociaal-economische medewerker) Minister Cals zal meer dan tevreden zijn. Zijn wets ontwerp dat bekendheid heeft verkregen onder de naam Mammoethwet is met grote meerderheid aangenomen. Helaas is de stemmenverhouding geen weergave van de stemming in onderwijskringen over deze wet. Dit is te wijten aan het samentrekken van onderwijskundige pro blemen en bestuurlijke ordening in één wet. Het stichten en subsidiëren van scholen is nog iets afiders dan het regelen van het onder wijs zelf. Het een zowel als het andere is belangrijk, maar be hoort door verschillende figuren te worden bekeken. Het merk waardige is, dat de regering het aanvaarden van het ontwerp naar onze mening te danken heeft aan zijn voorstellen met betrekking tot de eisen van deugdelijkheid en aangaande de voorschriften tot inrichting van het onderwijs. Het voor en tegen van de laat ste problemen is door de kamer fracties geheel in de politieke sfeer getrokken en daaraan dankte de minisier een groot aantal voorstemmers. H.b.s. verdwijnt De geslaagde toepassing van een wet is afhankelijk van de wijze waarop zij wordt uitge voerd. In dit verband mag niet onvermeld blijven dat vier van de vijf lerarenorganisaties V. H. N. O. zich tegen aanvaarding van het wetsontwerp hebben uitgesproken. Wij moeten dus afwachten hoe het onderwijs in Nieuwe stijl in de praktijk zal 'werken. Voorlopig zal de leek van al die veranderde schooltypen nog niet veel begrijpen. De tijd zal hier een goede leerschool zijn. In het nieuwe bestek wordt eigenlijk de bestaande h.b.s. op geheven. Voor het middelbaar onderwijs treffen wij in de toe komst de m.a.v.o.-seholen aan. (Middelbaar algemeen voortgezet onderwijs). In de praktijk komt dit erop neer. dat de bestaande m.u.l.o.-scholen dit onderwijs zul len geven in een drie- of vier jarige opleiding, waarvan de eerste klas een brugjaar heet, zodat na dit jaar wisseling van scholen gemakkelijk zal zijn. In hoeverre deze wisseling in de praktijk zal plaatsvinden, mag zeker met reserve worden afge wacht. Als hoger schooltype opereren de scholen van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs, waartoe in de toekomst de gym nasia, de athenea en het lyceum worden gerekend. Ook deze scho len kennen het reeds vermelde brugjaar. Al deze scholen wor den gezien als voorpoorten voor universiteit en hogeschool. Zij zijn dus meer op wetenschappe lijke dan op maatschappelijke vorming gericht. scheppen van een evenwichtstoe stand in de wereldeconomie. Welke gevolgen dit heeft voor de welvaart in onze helft van de wereld? Het is juist deze vraag die deskundigen het meeste be- Daarvoor moet in de aehtergc- zighoudt en die dus niet in een handomdraai kan worden beant woord. drs. MIERLO. (Nadruk verboden.) van de door BARONESSE ORCZY 12) Nadruk verboden. VII. Diezelfde voormiddag vond Chauvelin bij zijn terugkeer uit de Abdij in het depót een bezoek ster op hem wachten. Een vrouw die opgaf Jeannettc Maréchal te heten en wenste te spreken met dc burger gevolmachtigde. Chau velin kende de vrouw als de dienstbode van zijn collega Ma- rat en hij gaf bevel dat zij dade lijk binnengelaten zou worden. Jeannette Maréchal, huilerig en niet weinig beangst, verzeker de de burger gevolmachtigde dat haar boodschap dringend was. Haar overleden meester had zo weinig vrienden; zij wist niet tot wie zich te wenden, totdat zij aan burger Chauvelin gedacht had. Het duurde een poosje alvordns hij enige tastbare feiten had uit de omvangrijke woordenschat van de vrouw. Eerst waren de woorden: „Kind... chemin de Pantin... Leridan", maar holle klanken die voor hem geen be tekenis hadden. Maar als de ge legenheid dat vereiste, was bur ger Chauvelin in staat tot onein dig geduld. Geleidelijk begreep hij wat de vrouw bedoelde. „Het kind burger!" herhaalde zij opgewonden. „Wat moet er met hem gedaan worden? Ik weet dat burger Marat zou ge wild hebben „Het doet er niet toe wat bur ger Marat gewild zou hebben", onderbrak Chauvelin kalmpjes. „Vertel me eerst wie dat kind is." „Dat weet ik niet, burger", ant woordde zij. „Wat bedoel je ermee, dat je dat niet weet? Dan vraag ik je, burgeres, waar gaat al dat geba zel dan over?" „Over het kind, burger", her haalde Jeannette koppig. „Welk kind?" „Het kind, dat burger Marat verleden jaar adopteerde en in dat verschrikkelijke huis op de chemin. de Pantin liet." „Ik wist niet dat burger Marat een kind geadopteerd had," merkte Chauvelin nadenkend op. „Niemand wist het", antwoord de zij. „Zelfs burgeres Evrard niet... Ik was de enige die het wist. Ik moest er eens ih de maand heen om naar het kind te zien. Het was een ongelukkig, miserabel stumperdje", ging de vrouw voort, in wier verdorde lichaam misschien vaag een ver geten gevoel van moederlijkheid opleefde. „Meer dan half verhon gerd... en de blik in zijn ogen, burger! Het was voldoende om je aan het schreien te brengen! Ik kon aan zijn uitgemergeld lichaampje en aan zijn fijne klei ne handen en voeten zien dat hij nooit in dat afschuwelijke huis gebracht had moeten worden, waar Zij hield op, en die plotselinge trek van schichtige angst, die men zo dikwijls zag in deze dagen in de ogen van de meer vreesachtigen, gleed over haar gerimpeld gezicht. „Wel, burgeres." ging Chauve lin kalm verder, „waarom ver volg je je verhaal niet? Dat af schuwelijke huis, waarvan je èpreekt?" „Het huis van burger Leridan, bij het Bassin de l'Ourcq", mom pelde de vrouw. „U kent het, bur ger." Chauvelin knikte. Hij begon te begrijpen. „Welnu, vertel verder", zei hij met dat onverstoorbaar geduld dat hem zo dikwijls goede dien sten had bewezen in z'n miskend beroep. „Vertel verder. Verleden jaar adopteerde, zullen we maar zeggen, burger Marat een kind, dat hjj plaatste in het huis der Leridans op de chemin de Pan tin. Is dit juist?" „Zo is het precies, burger. En ik „Een ogenblik", onderbrak hij iets strenger, want de langdra digheid dezer vrouw begon op zijn zenuwen te werken. „Zoals je zegt ken ik het huis van de Leridans. Ik heb redenen gehad om daar zelf kinderen heen te zenden. Kinderen van aristo's en welgedane burgers om te wer ken. Zij worden daar niet ver troeteld. stel ik mij voor," ging hij droog voort; „en als burger Marat daar zijn eh aange nomen zoon heen zond, was het niet met de bedoeling om hem tot een aristo te doen opvoeden, is het wel?" „Het kind moest helemaal niet opgevoed worden", zeide de vrouw klagend.'„Ik heb burger Marat vaak horen zeggen, dat hij hoopte dat het kind een dief zou blijken, als hij opgroeide, en aan de drank zou raken.'" „En weet je niets van de ouders van het kind?" „Niets burger, ik moest eens per maand naar Pantin om het kind te gaan zien en verslag uit te brengen aan burger Marat. Maar ik had steeds hetzelfde te berichten. Het kind was, telkens als ik het zag, meer en me^r aan een verworpeling gelijk". „Betaalde burger Marat de Leridans voor het kind?" „O, neen, burger! De Leridans maken een zaakje ervan, door de kinderen uit bedelen te sturen. Maar dit kind mocht nog niet er uit. De bevelen van burger Marat waren heel streng, en hij was ge woon de Leridans schrik aan te jagen door vreselijke bedreigin gen met de guillotine, als zij het kind uit het oog zouden verlie zen." Chauvelin zweeg een ogenblik. Een lichtstraal had de duisternis en verwarring in zijn slim brein doorkliefd. Terwijl hij in gedach ten verzonken was, werd de vrouw ongeduldig. Zij ging met praten door, met de langdradig heid, aan haar soort eigen. Hij besteedde geen aandacht aan haar, totdat plotseling een zin zijn oor trof. „En nu", zei Jeannette Maré chal. „weet ik niet wat te doen. De ring is verdwenen en de Leri dans zijn achterdochtig." „De ring?" vroeg Chauvelin kortaf. „Welke ring?" „Zoals ik u vertelde, burger", hernam zij jammerend, „als ik het kind ging opzoeken, gaf bur ger Marat mij altijd die ring mee om aan de Leridans te tonen. Als ik de ring niet meebracht, zouden zij mij niet over de drempel laten. Zii waren zo beangst door al die bedreigingen met de guillotine". (Wordt vervolgd.) Waarom drie typen De vraag ligt hier voor de hand, waarom er liefst drie schooltypen nodig zijn om het voorportaal van de wetenschap te vormen. De oorzaak zal wel' liggen bij de in brede lagen levende wens om zoveel mogelijk vorming van de hoogste graad' te verkrijgen, maar dan vergeet men dat slechts een kleine min derheid van de jeugd intelligent genoeg is om dit onderwijs met' succes te volgen. De direkt op de maatschappij gerichte vorming zal straks plaats vinden in de h.a.v.o. school (hoger algemeen voortgezet on derwijs). Het zal er wel op neer komen, dat dit nieuwe school type een verzwakt h.b.s.-pro gramma zal aanbieden. Zij kan als zelfstandige school gaan be staan. zij kan evengoed een af deling van een v.w.o.-sehool gaan vormen. Ook het onderbrengen van de m.m.s. bij dit schooltype wijst o.i. wel in een richting waarbij de h.a.v.o.-afdeling van een v.w.o.-sehool zal gaan ope reren als een uitlaat voor een leerling, die het toekomstig we tenschappelijk onderwijs niet zal kunnen volgen. Wij zijn erg benieuwd hoeveel zelfstandige h.a.v.o.-scholen er in de naaste toekomst zullen ver rijzen. Na het h.a.v.o.-onderwijs zal nog hoger beroepsonderwijs mogelijk zijn. De betekenis en de toekomst van dit nieuwe school type is een van de grootste vraagtekens uit de wet. De posi tie van de universiteiten en ho gescholen blijft ongewijzigd. Meer verscheidenheid t Al het nog niet genoemde on- derwiis zal tot het l.a.v.o. beho ren. d.i. lager algemeen voort gezet onderwijs. Wij zullen daar bij aantreffen o.m. alle bedrijfs- scholen e.d. In deze nieuwe wet wordt het ondeiwijs meer mogelijkheden gegeven tot differentiatie, zo is de verwachting van voorstan ders. Tegenstanders betreuren de vele naamsveranderingen en de misverstanden, ctie" hieruit zullen voortvloeien. Hoe het ook zij, het moet een groot voordeel worden genoemd, dat na jaren van zoeken en tasten de zo nood zakelijke rust in het onderwijs zal terugkeren. In tal van school programma's is de invloed van minister Cals' ontwerp reeds nu merkbaar. Afwijzing van de wet zou het onderwijs met zekerheid schade hebben berokkend en mo gelijk een chaos hebben verwekt. Het is daarom praktisch on denkbaar, dat de Eerste Kamer het ontwerp nog zal verwerpen. De nieuwe schematische orga nisatie van het onderwijs is een direkt voordeel bij de systeem loze veelheid, die tot heden be stond. Binnen het kader van de wet is het mogelijk talrijke soor ten van speciaal beroepsonder wijs in het leven te roepen, dat kan worden gebouwd op een of ander type van nu vastliggend algemeen vormend onderwijs. Bestaande scholen kunnep wor den ingepast. De dynamiek in de maatschappij is toegenomen. Daarbij moet de opleiding zich aanpassen. Bij dit alles blijft dat niet het schooltype in de aller eerste plaats beslist over de toe komst van de leerlingen, maar wel de wijze waarop dit onderwijs wordt gegeven. Wanneer dit gemodelleerde onderwijsplan door onderwijzers, leraren en andere betrokkenen met geestdrift wordt uitgevoerd, zal ons land op onderwijsgebied een goede toekomst tegemoet- gaan. Politiek is de wet een suc ces. Zal dit door het onderwijs worden bevestigd? drs. HERMES. (Nadruk verboden.) Lading van proefballon geborgi en Twee apen hebben een ruim- tevlucht aan boord van een ca bine onder een reusachtige bal lon overleefd. De ballon, die een middellijn van 120 meter had. was woensdag te Moffet Field in Californië opgelaten. Door middel van een signaal vanaf de aarde werd de cabine vrijdag van de ballon gescheiden. Het apparaat kwam op 150 km van Prince Albert in de Canadese provincie Saskatchewan terecht. Twee liamsters die de reis ook meegemaakt hadden, stierven kort na de landing. Over de toe stand van de insekten, planten- zaden en zenuwcellen, die zich in de cabine bevonden, is niets bekendgemaakt. Volgens een ooggetuige ging het valscherm waaraan de ca bine naar beneden kwam, niet goed open.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 2