Indonesië zal formele onderhandelingen beginnen Minister Strauss over kernwapens Eerste charter met repatrianten aangekomen Besprekingen E. E, G.-Engeland verdaagd C.N.V. over S.E.R.-advies loonvorming De zaak Soblen Womsiwor op Schiphol aangekomen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 18e Jaargang Nr 5668 DE KWESTIE-KATANGA WEER BOMAANSLAG OP BERLIJNSE MUUR Hulp van organisaties in Australisch Nieuw-Guinea Vrijlating van Fransen in Algiers Spionage in Syrië Groot aantal Zuidkoreaanse vissers vermist VERDER UITSTEL ALGERIJNSE VERKIEZINGEN Fïankering by abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidsvvai Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Soekarno: President Soekarno heeft za terdagavond bekendgemaakt dat Indonesië formele onderhande lingen met de Nederlanders over de toekomst van Westelijk Nieuw-Guinea zal beginnen. Hij zei dit tegen verslaggevers na een vergadering van 3'. uur met de belangrijkste ministers en diensthoofden. President Soekarno zei dat hij minister Soebandrio naar Wash ington zou sturen voor ..for mele onderhandelingen op ba sis van de voorlopige overeen komst die daar reeds is bereikt, en op basis van het memoran dum van secretaris-generaal Oe Thant, gedateerd op 31 juli". Minister Soebandrio zei tegen journalisten dat hij op 9 augus tus naar de V. S. zal vertrekken. Ook hij wilde geen nadere mede delingen doen. Waarnemers in Djakarta ge loven dat een spoedige regeling van de kwestie waarschijnlijk is. In gewoonlijk betrouwbare re geringskringen werd gezegd dat gehoopt wordt dat de formele be sprekingen beëindigd zullen zijn vóór de Indonesische onafhan kelijkheidsdag, 17 augustus. Gezegd werd dat de volgende stap die Indonesië wenst, is het zenden van Indonesische mili tairen naar Westelijk Nieuw- De Westduitse minister van Defensie Strauss heeft in een gesprek met de militaire des kundige van de .Frankfurter Allgemeine Zeitung" Adolbert Weinstein aangedrongen op een nader bezien van de drie Ame rikaanse stellingen die niet met de Westduitse opvattingen over eenkomen. Dit betreft dc Ame rikaanse theorieën dat 1. In een algemene oorlog de grote atoomwapens slechts te gen grote militaire doelen ge bruikt zuilen worden, dat 2. ook het kleinste atoomwapen aan het Westelijke defensie- front bij het ijzeren gordijn een grote wereldoorlog zou kunnen doen ontstaan en dat 3. in de huidige situalie een oor- log door conventionele divi sies verhinderd zou kunnen worden. Strauss zegt dat do grote atoomwapens eerder politieke dan militaire bruikbare wapens zijn. De kleine atoomwapens zijn volgens hem door do technische ontwikkeling tot militaire werk tuigen gemaakt maar ook hun politieke afschrikkings-werking blijft buitengewoon groot. De Westerse divisies zouden slechts met zulke tactische atoomwapens meer waard kunnen worden ge maakt. Verder meent Strauss dat, wil men oorlog met behulp van conventionele divisies alleen verhinderen, hun aantal in West- Europa op zestig A honderd ge bracht zou moeten worden. Het Westen zou dit kunnen noch willen doen. West-Europa zou ook niet groot genoog zijn om zovee! troepen op te nemen. Strauss zou volgens Weinstein, ter versterking van de positie van West-Duitsland bij bespre kingen binnen het Atlantische Verbond, de oprichting wensen van een strategisch instituut waaraan door Franse en Ame rikaanse deskundigen wordt meegewerkt. Als voorzitter van een dergelijk instituut zou Robert Strauss-Hupe, de direc teur van het instituut voor on derzoek naar kwesties van bui tenlandse politiek van de univer siteit van Pensylvania, door minister Strauss gewenst wor den. De West-Duitse minister meent verder dat uitbreiding- van de West-Duitse strijdkrach ten tot 750.000 man een Ame rikaanse wens niet uitvoer baar is, gezien de huidige toe stand op de West-Duitse ad- bcidsmarkt en de financiële om standigheden. Guinea onder de vlag van de Verenigde Naties; men zei dat verwacht werd dat dit zou ge schieden vóór december. Amerikaanse functionarissen verklaarden zich zeer ingenomen met het bericht dat Indonesië binnenkort formele onderhande lingen met Nederland zal (be ginnen over de overdracht van het bestuur over Westelijk Nw- Guinea. In kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf men uitdrukking aan de hoop dat het besluit van president Soekarno om minister Soeban drio deze week naar de Ver enigde Staten te zenden tot een spoedige regeling zal leiden. Overigens zeiden deze krin gen dat het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken van dc ambassade in Djakarta nog geen officiële bevestiging van het besluit van de Indonesi sche president heeft ontvangen. Van Ellsworth Bunker, de be middelaar in de voorlopige on derhandelingen tussen Neder land en Indonesië, was geen commentaar verkrijgbaar. Naar van officiële Ameri kaanse zijde in Washington ver luidt, hebben vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland en België in de Amerikaanse hoofd stad een uit 21 punten bestaand plan opgesteld om president Tsjombc er toe te bewegen op korte termijn zijn overleg met premier Adoela van de centrale Kongolese regering te hervat ten om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. Ook zou Katanga de helft van zijn inkomsten van de Union Minière aan Leopoldstad moeten overmaken. De vertegenwoordigers van de Ver. Staten en België zouden in beginsel met hot plan hebben in gestemd, dat als laatste middel om Tsjombe te dwingen, voor ziet in het afkondigen van een economische en financieel em bargo. De Britse vertegenwoor diger zou een sterk voorbehoud maken ten aanzien van deze dwangmiddelen. Als het plan de goedkeuring van de regeringen in Washing ton, Londen en Brussel krijgt, zad het aan premier Adoela wor den voorgelegd. toonaangevend voor niooêtiie coiffures. de betere toiletartikelen, par fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. In de vroege ochtend van za terdag is door een explosie een gat van 20 cm in het vierkant geslagen in de muur tussen Oost- en West-Berlijn. Volgens de Westberlijnse politie was het niet bekend, aan welke zijde van de muur de ontploffing teweeg was gebracht. Vier Russische militairen be gaven zich, begeleid door een Amerikaanse politiepatrouille, naar de Amerikaanse sector van de stad 'om do schade in ogen schouw te nemen. De Oostduitse wachtposten aan de andere kant van de muur werden direkt ver- Sterkt en het gat dichtgemet seld. Volgens Radio-Austraïië heb ben organisaties en particulie ren in Australisch Nieuw-Gui nea beloofd hulp te verlenen in geval van een plotselinge eva cuatie van Nederlanders uit Westelijk Nw-GUinea. De voor zitter van de Rotary-beweging in Port-Moresby, D. March, heeft dit meegedeeld in ant woord op een verzoek van Nederlandse organisaties In Hol- landia. De heer March zei dat tien organisaties en particulie ren hadden aangeboden acco modate voor evacuees beschik baar te stellen of alle mogelijke andere hulp te verlenen. De Arabische overheid in Al giers heeft zondag 20 Franse gevangenen vrijgelaten. Zij zegt hiermee blijk te willen geven van verzoeningsgezindheid jegens de Fransen, die worden uitgenodigd in het land te blijven en mee te helpen aan de opbouw, althans voor zover zij zich niet aan mis dadige handelingen hebben schuldig gemaakt. MEER BEWOLKING Het K.N.M.I. deelt mede: Een frontale storing trekt zich uit van de Oostzee via Duitsland en Noord-Frankrijk naar de oceaan. Ten zuiden hiervan bevindt zicii warme en vochtige lucht waarin middag- temperaturen worden gemeten van 25 tot 30 graden. Ons land bevindt zich in koudere lucht, waarin de maximum temperatu ren omstreeks 19 graden bedra gen. In deze frontale zóne ont wikkelt zich ten zuidwesten van Ierland een storing die in de richting van het Kanaal koerst. Zij gaat vergezeld van een regen- gebied dat zich over dc zuidelij ke provincies zal uitbreiden. Dc wind is zwak tot matig uit uit eenlopende richtingen. De tem peraturen zullen over hel alge meen iets lager zijn dan gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer bewolking Toenemende bewolking met plaatselijk regen, voornamelijk in het zuiden van het land. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. Over het algemeen iets lagere temperaturen dan gisteren. MAANDAG 6 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.17 5.52 6.32 6.42 n.m. 5.32 6.07 6.47 6.57 DINSDAG 7 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.54 6.29 7.09 7.19 n.m 6.09 6.44 7.24 7.34 ZON MAAN op onder op onder Aug. 6 5.08 20.23 11.14 22.54 7 5.10 20.21 12.19 23.15 8 5.11 20.19 13.25 23.38 9 5.13 20.17 14.31 .0 5.14 20.15 15.38 0.06 Om precies één uur is zater dagnacht de eerste charter met repatrianten uit Bangkok op Schiphol aangekomen. Er be vonden zich 64 overwegend jonge kinderen en 32 vrouwen aan boord. Me', gereedstaande autobus sen wcruen dc repatrianten van het platform naar één der kan tines van dc K. L. M. gereden. Deze kantine was door het mi nisterie van Binnenlandse Za ken ingericht ais opvangcen trum:' Na een kwartier journa listen te v/oord te hebben ge daan, werden do juist aangeko- menen opgenomen in een speci ale administratie, daarna wer den ze doorgelicht. De grootste familie die zich bij de repatrianten bevond, was die van mevrouw P. Engels, die mei 8 kinderen op Schiphol aankwam. De oudste was haar zoon van 13 jaar Emiel en de jongste haar io maanden oude doentertje Louise. Mevr. Engels was in 1950 vanuit Indonesia naar Nieuw-Guinea gegaan. Zij is sinds die tijci nooit met ver- iot geweest. Voorlopig heeft het gezin Engels nog geen vaste, huisvesting in Nederland. Het is één van de 14 gezinnen tl4 vrouwen met 55 kinderen), die voorlopig in een contractpen sion zullen worden onderge bracht. In de kantine verklaarde mevr. Engels dat zij door mede passagiers en stewardessen ge weldig was geholpen met de verzorging van haar 8 kinde ren. „Ook tijdens de dag dat we in Beiroet hebben gestaan heb ik geen last gehad", verklaarde zij. „Wc hadden twee kamers en hebben heerlijk uit kunnen rusten. Met een autobus van de K. L. M. werden we van het vliegveld naar een eerste klas hotel gebracht". De heer Engels, die magazijn bediende in Merauke is, zal haat- zo spoedig mogelijk nareizen. Op een tafel in de kantine lag in een lichtblauwe deken huid een 4 maanden oud jonge tje, genaamd Dave. Zijn moe der, mevr. F. V. SneckeyCo- blen, hield zijn tweelingbroertje Jack in de arm. Zij had in Me rauke samen met haar man, die assistent-landmeter is, in ander half uur haar koffers moeten pakken. „Het resultaat is, dat we nu maar twee koffers mee konden nemen", sprak zij, haar huilende zoontje Jack troos tend. De 22-jarige mevr. Snec key verklaarde dat de stem ming te Merauke gedrukt was toen zij daar vertrok. Zij was in 1949 uit Indonesië naar Nieuw-Guinea vertrokken. In tegenstelling tot mevr. Engels was zij echter reeds tweemaal in Nederland met verlof ge weest, de eerste maal in 1956 en de tweede in 1960. Zij zal met haar tweeling voorlopig haar intrek bij haar schoonzuster te Den Haag nemen. Met vier kinderen stapte me vrouw Pormes de kantine bin nen. Haar oudste dochter, de 20-jarige Khanny, is sinds drie weken getrouwd. Zij draagt de naam Schalkwall. Dc heer Schalkwall, die als militair op Nieuw-Guinea vertoeft, moet daar nog IV: jaar blijven. Haar vader, de heer Pormes, een marineman, nog 2 jaar. Behalve de 10-jarige Leni en de 12-jarige Naomi was er ook nog de enige zoon uit het gezin, de 15-jarige Andy. „Ik vond het wel vervelend dat er zoveel vijanden in de buurt van Me rauke waren. Ik mocht van mijn vader de straat niet meer op, want de Indonesiërs gooiden met ploffertjes. Het was ook naar dat ik niet meer naar de bioscoop kon. Bij navraag bleken die „ploffertjes" hand granaten te zijn die de para's in de buurt van het huis van de heer en mevrouw Pormes gooi den in een gevecht met de Nederlanders. Het gezin Pormes was pas 8 maanden in Nieuw-Guinea Voorlopig onderdak zullen zij vinden in één der contract-pen sions. Behalve de vele gereedstaan de auto's van familieleden, ston den er een aantal auto's van landmacht en marine klaar om de repatrianten naar de plaats van bestemming te brengen Om half twee begon men met het doorlichten en administre ren van dc moeders met kinde ren. Omstreeks drie uur was Schiphol weer gehuld in de nor male stilte. Dc ministersconferentie over toetreding van Engeland tot de E. E. G. is zondagochtend in Brussel besloten met een mon- stervergadering van bijna 24 uur, die weliswaar niet een ak koord op alle punten heeft op geleverd, doch waaruit de Britse delegatie niettemin voldoende inzicht schijnt te hebben ge kregen in de regelingen die voor liet gemenebest mogelijk zijn. Dc ministeriële onderhandelin gen zullen begin oktober wor den hervat, na de conferentie n gemenebeslpreniiers in sep tember in Londen. Toen de ministers zondagoch tend om 7.05 uur het gebouw van het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken verlieten, waar zij hun laatste ronde vóór de va kantie zaterdagochtend om 9 uur waren begonnen, bleek dat zij geen algemeen akkoord hadden bereikt over het probleem van de landbouwexporten uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland naar Europa, het belangrijkste van de nog onopgeloste problemen, waarmee het gesprek een week tevoren ook reeds in een impasse was geraakt. Minister Dc Pous, die de confe rentie voor Nederland heeft bij gewoond, verklaarde zondagoch tend evenwel dat er t.a.v. dit punt belangrijke vorderingen zijn gemaakt. Deze mening bleek la ter op de dag ook de Britse dele gatieleider, minister Heath, toe gedaan, toen hij voor een groep journalisten zijn mening over de nachtzitting samenvatte. Minister De Pous zei dat in de loop van de week in beginsel een akkoord is bereikt over de asso ciatie der onderontwikkelde ge menebestlanden, onafhankelijke cn afhankelijke, en inzake rege lingen ten behoeve van India, Pa kistan en Ceylon. Na de vakantie zullen echter nog oplossingen voor een gehele reeks moeilijke vraagstukken moeten worden ge vonden, waaronder de z.g. nul- rechten (invoer zonder douane rechten), de verwerkte levens middelen uit Australië en Cana dese zalm in blik) en institutio nele kwesties. Voorts moeten de problemen van de Britse tuin bouw nog aan de orde komen. Minister De Pous waagde zich zondagochtend derhalve liever niet aan voorspellingen over het verdere verloop van de onderhan delingen. In conferentiekringen merkte men overigens wel op dat Britse toetreding per 1 januari 1963 niet haalbaar is. DE LANDBOUWEXPORTEN Wat het probleem van de land bouwexporten van Canada, Aus tralië en Nieuw-Zeeland betreft, is overeenstemming bereikt over de doelen der wereldakkoorden, waarin de E.E.G. de mogelijkheid van een duurzame oplossing voor het gehele probleem van de we- relmarkt ziet. Men is overeenge komen dat die wereldakkoorden betrekking zullen moeten hebben op de prijs- en produktiepolitiek der grote invoer- en uitvoerlan- den, de maximum- en minimum- hoeveelheden, die op de wereld markt mogen worden gebracht, geen politiek van opslag van overschotten, de financiering en het uiteindelijke gebruik ervan en op de bijzondere problemen, die de onderontwikkelde landen in dit verband hebben. Het kernpunt van het probleem der blanke gemenebestlanden is echter de uitspraak, die de Brit ten wensen over de toekomstige landbouwpolitiek van de vergro te E.E.G.die volgens hen met het belang van de exportlanden rekening moet houden. De zes waren zaterdagnacht be reid vast te leggen, dat de land bouwpolitiek die de gemeenschap zal vosren, ook redelijke moge lijkheden voor invoer van land- bouwprodukten uit de gematigde zóne Idus o.m. Canada, Australië en Nieuw-Zeeland) zal bieden. Naast het verhogen van de wel stand der E.E.G.-boeren en het verzekeren van een rationele ont wikkeling der E.E.G.-landbouw, zou de vergrote gemeenschap haar politiek zodanig inrichten dat een bijdrage wordt geleverd aan de harmonische ontwikkeling van de wereldhandel met een be vredigend niveau tussen de ge meenschap en de derde landen, w.o. die van het gemenebest. Een derde belangrijke kwestie was de formulering van een toe zegging dat de gemenebestlanden geraadpleegd zouden worden in dien hun uitvoer naar Engeland plotseling sterk zou dalen tijdens een overgangsperiode, vóór het tot stand komen van de wereld akkoorden, tengevolge van de vrije toegang der E.E.G.-export op de Britse markt. Het gesprek over deze proble men-cyclus werd zaterdagnacht onverwacht ingewikkeld ge maakt, doordat de Franse delega tie terugkwam van een reeds eer der bereikt beginselakkoord over een geheel ander punt. De Fransen eisten n.l. dat tege lijkertijd overeenstemming zou worden bereikt over een nieuwe verklaring inzake het Europese landbouwfonds. Binnen de zes be staat er over de definitieve ver deling van de bijdragen in dit nieuwe fonds nog geen overeen stemming. Er is in januari een tijdelijke regeling voorzien, die de zaak open liet en de Britten heb ben zich met die regeling van januari zonder meer akkoord ver klaard. De nieuwe verklaring, die de Fransen eisten, bracht het ge vaar voor onvoorziene interpre taties met zich mee, die de Britse delegatie niet zonder diepgaande studie kon overnemen. HARDE WOORDEN In de boezem van de zes zijn, naar verluidt, zaterdagnacht nog harde woorden gevallen tijdens een onderbreking van ruim een uur voor onderling overleg van de E.E.G.-delegaties zonder de Britten. Verscheidene partners hebben de Fransen hun strakke houding verweten en verklaard dat men de gemenebestlanden niet als gewone derde landen kon beschouwen. Zij hielden hun Franse collega's vóór, dat Frank rijk indertijd toen de E.E.G. werd opgezet kans had gezien zijn gehele overzeese aanhang bij de gemeenschap in te brengen en dat de partners aanzienlijke financiële offers ten behoeve van die Franse gebieden op zich heb ben moeten nemen. Zij vonden het unfair dat de Fransen nu zo weinig geneigd waren tot wat tegemoetkomendheid t.a.v. de ge menebest-verlangens, die lang zo ver niet gingen als indertijd de Franse. In het overleg van de zes op zaterdagochtend is de Fransen, o.m. van Nederlandse zijde, go- wezen op het grote belang, dat ook de E.E.G. heeft bp een wel slagen van de onderhandelingen. Verklaard werd dat ingeval van een mislukken van de onderhan delingen de gemeenschap ziclt geen enkele illusie zou behoeven te maken over de vooruitzichten van haar landbouwexport naar de Britse markt. De Belgische minister Spaak heeft toen een lang en klemmend betoog gehouden, waarin hij wees op de grote rol, die een vergrote E.E.G. opnieuwe zal kunnen spe len in de verdere ontwikkeling van de westelijke wereld. „De Sociaal Economische Raad heeft kans gezien een goed samenhangend en vooruitstre vend advies over het systeem van de loonverdeling uit te bren gen. Het is een van de belang rijkste adviezen, die de raad tot nu toe heeft uitgebracht". Dit is de mening van het Christelijk Nationaal Vakverbond, zoals die kenbaar wordt gemaakt ;n het jongste nummer van het C. N. V. orgaan „De Gids". In het artikel in het C. N. V.- blad wordt de vraag gesteld wat de regering met het advies gaat doen. Als de tekenen niet bedrie gen zo stelt men in De Gids wil zij de beslissing niet over laten aan het in 1963 opvolgen de kabinet. Dit betekent echter wel, dat zij vrij spoedig zal moe ten beslissen, omdat de overgang Het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft de Isra ëlische luchtvaartmaatschappij El Al tot woensdagavond de tijd gegeven de in de V. S. tot levens lange gevangenisstraf veroor deelde dr. Soblen uit Londen mee te nemen. Aanvankelijk had de El Al zulks vóór hedenavond moeten doen. Zoals gemeld heeft de El Al vorige week donderdag gewei gerd dit bevel op te volgen, zulks op instructie van de Israëlische regering. De Britse autoriteiten huldigen de opvatting dat de El Zaterdagmiddag is uit Biak het lid van de Nieuw-Guinearaad Herman Womsiwor op Schiphol aangekomen. Ook hij zal aan de Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties toegevoegd worden als ad viseur over Nieuw-Guinea. Zoals bekend vertrokken de he ren Jouwe en Tanggahma vorige week reeds naar New York. „Ik was op de conferentie van de South Pacific Commission", zo verklaarde Womsiwor in de pers kamer op Schiphol, „toen ik een telegram ontving van de Nieuw- Guinearaad waarin stond dat ik onmiddellijk naar mijn land terug moest keren om me bij Jouwe en ge- 'Tanggahma. diP toen reeds wa ren vertrokken, te voegen. Ik was van alle nieuws afgesneden en zodoende wist ik niet wat er gaande was". Op een vraag hoe hii tegenover de situatie van het moment stond antwoordde hij: „Dit besluit is m.i. tegen de wil van alle Pa poea's. Dit is een aantasting van het menselijk recht. We behoren de toekomst van ons land in eigen handen te hebben. Ik vind dit maar een slappe houding van de Ver. Naties". Volgens Womsiwor is Indone sië op het ogenblik niet in staat zich technisch over Nieuw-Guinea te ontfermen „En financieel zeer zeker niet", voegde hij er aan toe. „Nederland heeft gedaan wat het kon om de Papoea's vooruit te helpen. U heelt zich perfect van uw taak gekweten". „Als er eventueel een regering in ballingschap zou worden ge vormd, zoudt u daar dan deel van uitmaken" was een volgende vraag. Hierover zei de heer Womsiwor zich liever niet te willen uitlaten. Volgens persberichten is in persberichten in Syrië „een zeer gevaarlijk internationaal spio- nagekomplot ten behoeve van Israël" ontdekt. Er is een aan tal arrestaties verricht. Al ervoor moet zorgen dat de wegens spionage veroordeelde Amerikaan het land verlaat, omdat hij in een toestel van deze maatschappij zat, op weg van Tel Aviv naar New York, toen hij een poging tot zelfmoord deed en in een Londens zieken huis moest worden opgenomen. Nu Soblen van zijn verwondin gen is hersteld, moet hij zijn reis naar de V. S. vervolgen, omdat hij volgens de Britse opvatting nooit officieel in Engeland is toegelaten. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld dat als de Britse regering de in de Verenigde Staten tot levens lange gevangenisstraf veroor deelde dr. Soblen onder dwang aan boord van een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al, met bestemming New York, zou laten brengen, de piloot van dit toestel opdracht heeft van koers te veranderen en dr. Soblen naar Israël over te brengen. Sedert enkele dagen worden 82 Zuidkoreaanse vissers ver mist bij de zuidwestpunt van het Koreaanse schiereiland. Men vreest dat de negen vaartuigen, waarop zij zich bevonden, door de wervelstorm „Nora" ztin ver gaan van oud naar nieuw natuurlijk voorbereiding vergt en er bin nenkort weer diverse contracten aan verlenging (vernieuwing i toe zijn. In een ander artikel in hetzelf de blad stelt het C. N. V. met vreugde vast, dat er in de laat ste jaren regelmatig loonsver hogingen tot stand zijn gekomen, terwijl de stijging van ae kosten van levensonderhoud tot een minimum beperkt is gebleven. Dit heeft geleid tot een reële verbetering van de positie van de werknemer. Ook het werk nemersaandeel van het natio naal inkomen is gestegen. Daar bij is een zeer hoge graad van werkgelegenheid behouden. Als C. N. V. dienen wij dit alles posi tief te waarderen, aldus „De Gids". Wij beseffen ook heel goed. zo vervolgt het artikel, dat niet elk jaar in dezelfde omvang loonsverhogingen kunnen wor den gerealiseerd. Toch is dit nog geen motief, om reeds nu ver gaande maatregelen tot mati ging mee te helpen treffen, zo meent „De Gids" naar aanlei ding van recente besprekingen tussen regering en georganiseerd bedrijfsleven over de loonvor ming in 1963. Het C. N. V. zou graag zien, dat alvorens er maatregelen op loongebied worden getroffen, de gehele economische positie wordt bezien. Het vakverbond acht het wenselijk, dat een der gelijke studie door de S. E.R. tot stand wordt gebracht, aldus De Gids", Het Algerijnse politieke bureau heeft bekendgemaakt na bestu dering van de huidige situatie van oordeel te zijn dat de verkie zingen voor een nationale ver gadering zullen moeten worden gehouden op 2 september a.s. Het bureau heeft zich hierover in verbinding gesteld met het voorlopige gezagsorgaan in Al gerije, aldus het communiqué. Dit is de vierde maal dat de verkiezingen op verzoek van hel politieke bureau worden uitge steld. Volgens de overeenkom sten van Evian hadden zij op 2J juli j.l. moeten worden* gehou den.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1