MIDDEL a la B.H. prijzen Monsterstaat Malaysia Oesire lion Rekord 't werkt vlot, ENTRUM Ben Bella in Algiers ed figuur oed kookt.... - Kijk vrij binnen iRBOOMS erborgen schat ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1962 18e Jaargang Nr 5667 Parallel met Nieuw-Guinea Borneo naar Soekarno? KONINGIN NAAR ITALIË VERTROKKEN DE BIJEENKOMST VAN DE MINISTERRAAD TWEEDE-KAMER COMMISSIES BIJEENGEROEPEN Nieuwe vorderingen op ministerconferentie over toetreding van Engeland tot E.E.G. Persstemmen over Nieuw-Guinea „Er is vrede, maar de Papi zijn verkocht" loea s LOOS ALARM (voor K. L. M.-vliegtuig) BOVEN NACHTELIJK BIAK PAPOEA STEM HET WEER Radio de Koek WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN i zinkzeepvlekken, geen elder, helder-wit. Ideaal de wasmachine! jk, welig schiiim; lekker <ent meteen de veilige 'oeder, dat niet stuift... ién oplost. Geen papje n warm óf koud water. van wassen. I NOORDSTRAAT 51—53 TELEFOON 2257 TERNEUZEN A X E Zeestraat Aanvang 6.30 en 9 uur TJS Aanvang 3.45 uur RULLER- MAUREEN n PHILIP DORN in chiedenis van een jongen ildernis ingaat. Een gewei en spannende film over de Toegang 14 jaar. 6 AUGUSTUS ang 8 uur DA FRANK SINATRA r BORGINE in |R SO FEW" over een vrouw, die de haar macht had. Een luxe iefde ontmoette en zo naar dreven. Toegang 18 jaar. Flonkering bij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 •Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v'/h Firma P. J. vaft 'de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties*: 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Na langdurig en niet moeite loos confereren is in Londen de grondslag gelegd voor een nieu we zelfstandige Aziatische staat: Malaysia, in tal van opzichten een gedrocht dat bij zijn geboorte met weinig geestdrift is begroet. De structuur van deze bonds staat is al vreemd. Hij bestaat uit de Maleise Federatie en Sin gapore op het vasteland van Ach- ter-Indië plus aan de overkant van een brede zee het sultanaat van Broenei en de Britse kolo niën Serawak en Noord-Berneo. Geografisch al geen samenhan gend geheel. Maar ook verder is er tussen de bewoners aan weerszijden van de Straat van Borneo nooit aanleiding geweest zich met eikaars lot verbonden te voelen. De twee grote voor vechters van deze vreemde staat, do premier van Singapore Lee Kwan Yew en de Maleise premier tengkoe Abdoel Raeh- man, hadden geheel andere oog merken. Allereerst bestaat de vrees dat de kroonkolonie Singapore niet alleen op weg was naar onaf hankelijkheid, maar bovendien naar het communisme, dat vooral leeft onder de zéér talrijke Chi nese burgers van het Gibraltar van het oosten. Samengaan van Singapore met de Maleise fede ratie zou ook geografisch zeer logisch zijn, maar voor de teng koe en zijn landslieden was er dan de vrees dat de Maleiers in de minderheid zouden komen ten opzichte van de Chinezen. Van daar dat de drie overwegend Maleise gebieden aan de over zijde van de zee er bij wijze van spreken bij de haren werden bij gesleept. De Britse regering heeft de tengkoe enigszins boos gemaakt, niet omdat zij haar eigen belan gen zo behartigde, maar omdat ze op de bres stond voor de be langen van de primitieve stam men vooral in Serawak. Het enige Britse belang in de hele kwestie was het behoud van het gebruik der vlootbases in Sin gapore en dat stond al van de aanvang aan vast. De Londense Daily Telegraph werd hierdoor geïnspireerd tot een vergelijking met de kwestie Nieuw-Guinea: in beide gevallen haalt een voor koloniale macht uitgescholden land zich het on genoegen van Aziaten op de hals omdat het garanties eist voor het heil van andere Aziaten, terwijl het in beide gevallen voor de Europese macht eenvou diger en voordeliger geweest zou zijn gewoon weg te gaan zonder zich iets aan te trekken van wat verder zou gebeuren. Dit geografisch en politiek samengeraapt gezelschap staat zodra het één staat is, allerlei last te wachten en wel van an dere Aziatische landen. Ten eer ste wil de Philippijnse regering Noord-Borneo weer „terug", zo als ze dat noemt. Ze denkt daar bij aan een verdrag van 1878, waarbij de sultan van Soeloe, die De Algerijnse vice-premier Ben Bella is vrijdagavond per vlieg- tuig uit Oran In Algiers aange komen. waar hem een uitbundig welkom werd bereid. De duizen den die op het vliegveld waren samengekomen begroetten de Al gerijnse leider met luid gejuich. De gesluierde en in witte ge- wacien gehulde Algerijnse vrou wen uit de Kasjbah waren de straten opgestroomd. waar zij luide hun vreugde uitten. Alge- i i.inse autobezitters toeterden luid en voormalige Guerrilleros schoten hun geweren in de lucht SI. Ben Bella werd op het vlieg veld begroet door oud-premier rerhat Abbas, de ministers Mo hammed Jazid en Rabat Bitat van de voorlopige Algerijnse re gering, zijn vertegenwoordiger en IVjuwe medewerker Mohammed Khider, de leider van het bestuur in de overgangstijd, Abderrah- mane Fares, en andere ieden van dit bestuur. Ferhat Abbas verklaarde tegenover verslaggevers: „Dit is de gelukkigste dag van mijn leven.'' J Een grote menigte verdrong zich rondom Ben Bella, toen hij de uitgang van het vliegveld na derde. Een officier, die hem verge zelde. schoot met zijn machine pistool in de lucht om het Ben Bella mogelijk te maken zich een weg door de belangstellenden tc banen. Aanhangers van de vice-pre mier riepen: „Ben Bella aan rie macht." Eerder op de dag had eerste minister Joessef Ben Khedda op een persconferentie verklaard: „Ik verwelkom de broeders die heden uit Oran hier aankomen." Hij zei ook: „Bepaalde officie ren. die tijdens de strijd voor de onafhankelijkheid deel uitmaak ten van de Algerijnse eenheden in Tunesië en Marokko, hebben zich de overtuiging eigen ge maakt dat alleen de kracht der wapens in de wereld de doorslag geeft. Dit is een gevaarlijke op vatting die kan leiden tot het ontstaan van een militaire kaste, zoals wij die kennen in bepaalde onderontwikkelde landen, waar bij ik speciaal aan Zuid-Amerika denk", aldus premier Ben Khed da. Bij aankomst van do „DC-3", waarmede Ben Bella op het vliegveld van Algiers landde, werd de politie-afzetting op de rolbaan door de geestdriftige menigte verbroken. En toen de vice-premier voor de geopende deur van het vliegtuig verscheen, weerklonk er een donderend ge roep van „Jahia Ben Bella". („Lang leve Ben Bella.") Enkele aanhangers van de vice-premier waren er zó op ge steld in diens nabijheid te ko men, dat er gevechten ontston den toen zij poogden tot hun leider door te dringen. Politie en militairen grepen in en sleurden een aantal vechtersbazen weg. De auto, waarmede Ben Bella van het vliegveld van Maison Blanche naar Algiers reed, werd begeleid door een dertigtal mare chaussees op motorrijwielen. Daarachter volgden duizenden auto's van belangstellenden die. in hun pogingen om de stoet bij te houden, verkeersregels over traden. Dit leidde tot talrijke aanrijdingen, zodat de door Ben Bella c.s. gevolgde weg werd ge markeerd door vele gestrande auto's. 6INNENVER1NGBED het fceste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen toen over een aantal der Philip- pijnse eilanden regeerde, tegen een jaarlijkse uitkering afzag van al zijn rechten op Noord- Borneo, ook voor zijn nakomelin gen. De Philippijnen stellen nu dat dit geen verkoop van de soe vereiniteit was, maar alleen een soort verpachting die dus kan worden opgezegd. Juridisch staan ze hierbij niet sterk, want Spanje erkende nog in 1885 in een ver drag dat het geen aanspraken kon laten gelden op Noord-Bor neo, evenals later de Amerika nen die de Spaanse kolonie in hun bezit hadden gekregen. Malaysia kan erop rekenen, dat voor de Philippijnen dit soort verdragen een restant van de koloniale tijd is, waarmee de be vrijde Aziaten niets te maken hebben. Nu het nationalisme in het Verre Oosten geen koloniale resten meer heeft om tegen storm te lopen, stuiten de Azia ten hier tegen elkander in hun expansiedrang. Voor Londen was dit waarschijnlijk een goede reden om liefst zo gauw mogelijk uit de Borneose koloniën weg te trekken, de zorgen overlatend aan de nieuwe regering in Sin gapore. Daar houdt men er ook rekening mee dat op een goede dag ook van Indonesische zijde aanspraken op de Noordborneose gebieden zullen komen, geogra fisch inderdaad niet slecht ge fundeerd. Zodra Portugal zijn stukje Ti- mor kwijt is en na het Indi sche voorbeeld met Goa ver wacht niemand dat dat nog jaren zal duren lijkt het voor Dja karta logisch dat het zijn eilan denrijk wil afronden. Volken rechtelijke argumenten kan Sin gapore dan wel aanvoeren om. te verklaren waarom die stukjes van de Indonesische archipel met het verafgelegen vasteland in een staat zijn verbonden. Maar die teilen niet zo zwaar in een dergelijk dispuut, vooral niet als de logische argumenten ontbro ken. Het pasgeboren monstertje gaat een moeilijke toekomst tegemoet. (Nadruk verboden.) AANVARING VAN TWEE BRITSE OORLOGSSCHEPEN Van Schotland zijn een Britse torpedoboot.jager en een Brits fregat met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schepen werden aanzienlijk beschadigd. Zeven marinemannen' werden gewond, van wie drie ernstig. Op dc foto zien we de opengescheurde boeg van hel fregat „Ursa", dat bij de aanvaring betrokken was. Beide schepen konden op eigen kracht naar de haven van Greenock varen. VERJAARDAG PRINSES IRENE Dit is een recente foto van H. K. H. Prinses Irene, die morgen, zondag 5 augustus, haar 23ste verjaardag hoopt te vieren. („Foto M. Koot".) Dc Koningin heeft gistermor gen op paleis Huis ten Bosch een onderhoud gehad met dr. J. H. van Royen, ambassadeur in de Verendige Staten. Vervol gens is zij met de prinsessen Irene en Margriet van de vlieg basis Ypenburg met de re- genngs-Friendship naar het va kantieverblijf van het Konink lijk gezin in Porto Ercole in Italië vertrokken. Zoals bekend zijn Prins Bernhard en de beide andere Prinsessen reeds in het vakantieverblijf zijn. Koningin Juliana en de Princes- sen Irene en Margriet zijn gis termiddag in Italië aangekomen. Zij hebben zich daar naar de villa van het koninklijk Gezin te Porto Ercole begeven, waar zoals bekend de Prins en de Prin- eessen Beatrix en Margriet reeds verbleven. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft over de vergadering van de Ministerraad vrijdag het vol gende comuniqué uitgegeven: „De ministerraad heeft heden middag beraadslaagd over de voorlopige overeenkomst tussen Nederland en Indonesië betref fende Nieuw-Guinea. Besloten is liet beraad maandag a.s. voort te zetten. De minister-president zal do voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ver zoeken dinsdag 7 augustus a.s. de gecombineerde commissies voor Nederlands Nieuw-Guinea, Buitenlandse Zaken en Defensie bijeen te roepen om de regering in de gelegenheid te stellen deze in te lichten omtrent bet resul taat van het tot nu toe gevoerde informeel overleg." Naar wij vernemen zijn, op verzoek van de regering, de commissies uit de Tweede Kamer voor Buitenlandse Zaken, Defen sie en Nieuw-Guinea bijeenge roepen tegen dinsdag 7 augus tus. De regering is voornemens aan deze commissies vertrouwe lijke inlichtingen te verschaffen over de laatste ontwikkelingen met betrekking tot het probleem Nieuw-Guinea. De ministerconferentie in Brussel over toetreding van Engeland tot de E. E. G. heeft vrijdag nieuwe vorderingen op geleverd. De zes E. E. G.-dele- gaties hebben met de Britten overeenstemming bereikt t.a.v. India, Pakistan en Ceylon die geen associatie doch speciale regelingen wensten. De produkten uit deze drie landen kunnen namelijk vrij in Engeland worden ingevoerd en aan deze preferentie zal Enge land geleidelijk een einde moe ten maken door stapsgewijze invoering van het E. E. G.-bui tentarief. (20 procent bij intrc dc, 20 procent na anderhalf jaar, 30 procent na nog eens ander hall jaar en de resterende 30 procent als o°k de overige E. E. G.-landen voor de laatste maal hun nationale tarieven aan het gemeenschappelijke tarief aan passen, d.w.z. eind 1967.) De E. E. G.-landen hebben echter beloofd dat de vergrote gemeenschap voor het einde van 1966 algemene handelsak koorden met India, Pakistan en Ccylon zal sluiten waarin ta riefkwesties, quota's en andere kwesties zullen worden gere geld. Die akkoorden zullen ook voorzien in ontwikkelingshulp. Mocht dc export van de drie landen vcor die tijd echter als gevolg van de werking van het E. E. G.-tarief achteruitgaan, dan zullen maatregelen worden genomenanderzijds hebben de zes E. E. G.-landen zich nood maatregelen voorbehouden voor het geval textielprodukten uit India, Pakistan en Ceylon via de Britse markt dc markt van de E. E. G. zouden verstoren. Voor thee, een belangrijk ex- portprodukt van India en Cey lon, is men een z.g. nul-tarief voor de gehele gemeenschap overeengekomen. Van deze maatregel zullen ook andere landen, b.v. Indonesië, profite ren. Voor jute, vooral voor Paki stan van belang, zal in da herfst nog een regeling worden ge zocht. De New York Herald Tribune schrijft„Er is vrede tot stand gebracht in Nieuw-Guinea, maar de prijs is hoog: De Papoea's zijn verkocht. De bullebak Indonesia's Soekarno krijgt zijn zin. waarmee is aangetoond dat oorlog en het dreigen daar mee nog steeds doeltreffend is. Het is een les die zal worden begrepen door leiders van ande re nieuwe naties, wier ambities, evenals die van Soekarno, bui ten hun eigen grenzen liggen". „Het bereikte akkoord voor ziet in een uiteindelijke volks stemming over de toekomst van de Papoea's, onder toezicht van de V. N. Er kan maar weinig hoop bestaan dat dit meer zal worden dan een formaliteit. Soekarno is niet iemand die zich door democratie dwars zal laten zitten en in zo'n primitief gebied zijn de mogelijkheden voor Soekarno om na zes jaar Indonesische bewind een over winning te behalen, vrijwel on beperkt". „Het verwijderen van een oorlogsdreiging is, op zichzelf, altijd welkom. Maar laat ons hopen dat deze gang van zaken niet te veel school maakt". De New York Tribune schrijft verder„Soekarno heeft door zijn imperialistische avonturen zijn land aan de rand van een bankroet gebracht. Hij heeft de Biak werd in de nacht van donderdag op vrijdag om vijf minuten over twaalf opgeschrikt door luchtalarm, nadat een radarpost op het scherm een stip had waargenomen die niet was thuis te brengen. De nacht rust van de bevolking werd wreed verstoord door loeiende sirenes, en een DC-S lijnvliegtuig van de K. L. M. uit Amsterdam, dat juist naderde, kreeg opdracht naar Sydney uit te wijken. In het vliegtuig werd de ver lichting gedoofd, en de gordijn tjes moesten worden gesloten. Precies 22 minuten later kwam echter het einde van het alarm. De inwoners konden weer rus tig gaan slapen en de DC-8 kon normaal landen. Gebleken was dat de niet te definiëren stip op de radar ver oorzaakt was door dit zelfde toestel. Het was enigszins uit de koers geraakt waarna de radarpost, in dc veronderstelling dat het een vreemd vliegtuig be trof. alarm had gegeven. Het was de derde keer dat te Biak 's nachts de sirenes loei den. toekomst van zijn land aan de Sowjets verpand om aan wapens te komen. Zodoende heeft hij een reeds gevaarlijk cirkelende inflatie vrijwel in een baan om de aarde geschoten". „Deze groeiende Indonesische afhankelijkheid van de Sowjet- Unie was, ironisch genoeg, een van de redenen waarom Ameri ka zozeer aandrong op een ak koord op de voorwaarden van-| de agressor". De New York Times schrijft „De bewering van Djakarta dat de Nederlanders destijds Nieuw- Guinea tegelijk met de rest van Indonesië hadden moeten over dragen is juridisch gerecht vaardigd. Maar een etnisch ver schillend volk dat nooit nauw met de Indonesische eilanden verbonden is geweest, moet, na al die jaren van gescheiden be stuur. recht hebben op een eigen onafhankelijkheid. De be loofde volksstemming zou niet louter een formaliteit moeten zijn". Herman Womsiwoor, Papoea lid van de Nieuw-Guinea-raad. heeft in Sydney gezegd dat hij zal trachten in Australië een regering in ballingschap te vor men als zijn land aan Indonesië wordt overgedragen. Womsiwoor kwam van Samoa, waar hij heeft deelgenomen aan dc Zuid-Pacific-conferentie. Als alle andere middelen falen, zei hij, zal mijn volk een guerril la-oorlog tegen de Indonesiërs gaan voeren. In het oerwoud kunnen de Papoea's zich altijd handhaven, tegenover wie dan ook. Womsiwoor verklaarde dat verzoeken om de Papoea's van wapens te voorzien, tot dusver door de Nederlandse regering zijn afgeslagen. Hij zei te hopen dat Australië zijn belofte om het zelfbeschikkingsrecht van alle volken van Nieuw-Guinea te zullen verdedigen, zal nakomen. „De veiligheid van de gehele Zuid-Pacific hangt van ons af", zei hij. Niet Indonesië wenst Westelijk Nieuw-Guinea, maar de Sowjet-Unie. „Nederlands Nieuw-Guinea is roodgloeiend en iedereen is bang zich eraan te branden. Het komt me voor dat de democratische volken ons niet willen beschermen", aldus Womsiwoor. JONGETJE IN SLOOT VERDRONKEN Gisteren is het vierjarige jon getje J. H. Mos uit Andijk in een sloot gevallen en verdronken. Reddingspogingen die waren ingesteld mochten niet meer baten. MEER WIND In de loop van vrijdag*trók een actieve depressie naar Enge land. Deze zotte toen koers naar het noorden van de Noordzee. Het bijbehorende koufront zal ons zaterdag met enige re gen bereiken. De wind, die aan vankelijk zuidwestelijk is, ruimt tot westelijk en zal matig, af en toe krachtig, worden. Later worden enkele opklaringen, maar ook enkele buien verwacht." De middagtemperaturen zullen la gere waarden bereiken dan vrijdag het geval was. Moqrdstraat 102 - Telefoon 31M Terneuzen medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Af en toe regen. Tijdelijk veel bewolking en,eni- ge regen. Later ook enkele op klaringen, maar ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west. Lagere mid dagtemperaturen dpn gisteren. ZATERDAG 4 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.09 4.24 Terneuzen 4.44 4.59 Hansweert 5.24 5.39 Walsoorden 5-34 5.49 ZONDAG 5 AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 4.42 4.56 Terneuzen 5.17 5.31 Hansweert 5.57 6.11 MAANDAG 6'AUGUSTUS v.m. n.m. Breskens 5.17 5.32 Terneuzen 5.52 6.07 Hansweert 6.32 6.47 Walsoorden 6.42 6.57 ZON MAAN op onder op 'ónder Aug. 3 5.03 20.28 8.01 21.51 4 5.05 20.26 9.'05 22.15 5 5.06 20.25 10.K) j 22.34 6 5.08 20.23 11:14^22.54

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1