Geprikkelde sfeer Brusselse ministerconferentie Engeland en de E.E.G. Prinsessen Irene en Margriet terug uit De West DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1962 18e Jaargang Nr 5665 Geen stap vooruit Frans verzet VLIEGTUIG VAN NEPALESE LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ VERMIST ZWARE BRAND IN FLATGEBOUW IN HONGKONG 42 mensen kwam om BESPREKINGEN IN ALGIERS OVER DE ALGERIJNSE CRTSIS HET WEER WEERBERICHT Ernstig ongeluk met militaire vrachtauto Een docle en vier gewonden Eerste superconstellation met vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea vertrokken HOOGWATER ZON- cd MAANSTANDEN INDONESISCHE VLIEGTUIGEN WIERPEN VOEDSEL IN NIEUW-GUINEA UIT Dr. VAN ROIJEN HEDENOCHTEND IN ONS LAND TERUG Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties)5 regels ƒ1,10. ïedere'regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer,'of:'Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v"/h Firma P. X van de Sande te Terneuzen DE TOETREDING VAN ENGELAND TOT DE E.E.G. De ministerconferentie over toetreding van Engeland tot de Europese Economisch Gemeen schap in Brussel is woensdag in een geprikkelde atmosfeer her vat. De Belgische minister Spaak en de Duitse staatssecretaris Lahr hebben de Franse delega ties tijdens een van dc veelvul dige en langdurige onderlinge besprekingen van de zes die de gehele conferentie kenmerken in vrij straffe bewoordingen haar negatieve houding verweten. In conferentiekringen noemde men Spaaks interventie zelfs „een krak in de spiegel van de zes", doch men betwijfelde of het Belgische en het Duitse betoog veel indruk op de Fransen had gemaakt. Dc leider der Britse delegatie, Heath, klaagde bij de hervatting van het gesprek van de zeven waarbij weer het probleem van de landbouwexporten van Canada, Australië en Nieuw- Zeeland aan de orde was er voorts over dat men niet aan echte onderhandelingen toekomt. De zes, die aan de conferentie tafel steeds een gemeenschap pelijk standpunt moeten innemen t.a.v. alle vraagstukken die zich voordoen, besteden het grootste gedeelte van de tijd aan onderling beraad. In de vergaderingen van de zeven delegaties worden de Britten alleen maar uitgenodigd op zo'n zes-standpunt te reage ren waarna de zes zich weer terugtrekken voor nader over leg. De klachten binnen de zes en die van Heath vonden hun oor zaak in dc manier waarop het overleg woensdag was hervat. De delegaties uit de zes E.E. G.-landen hebben de gehele och tend en een deel van de middag onderling vergaderd over de kwestie van de landbouwexpor ten der bovengenoemde gemene- bestlanden, zonder een stap vooruit te komen. Dinsdagavond had men in de Nederlandse, Belgische, Duitse en Italiaanse delegaties reeds de hoofden bij elkaar gestoken om een aantal verbeteringen aan te brengen in de voorstellen van de zes die eind vorige week voor Heath onaanvaardbaar waren, aangezien niet duidelijk werd ge steld dat de E. E. G.-landbouw- politiek zodanig zal zijn dat er een invoerbehoefte zal blijven bestaan. Alle amendementen stuitten woensdagochtend echter in het beraad van de zes op Frans ver zet. Het gevolg was dat de zes 's middags aan minister Heath alleen hun oude document kon den voorleggen. Zij verzochten de Britse delegatieleider om pre cies aan te geven welke punten niet aanvaardbaar waren en wat er aan zou moeten worden ver anderd. Heath beklaagde ziph zeer over deze procedure. Hij wees er op dat men, als het tot echte onderhandelingen kwam, vorderingen kon maken zoals bewezen bij de onderhandelingen over de problemen van de Britse landbouw. Voorts verklaarde Heath dat hij reeds verscheidene malen amendementen had ingediend, doch die waren nooit serieus ter discussie gesteld niettemin zegde hij 1oe dat heden een ge detailleerde Britst Kritiek op hst voorstel van de zes zal worden ingediend. Vooraf zullen de zes dan on derling hebben geconfereerd over de associatie van de Britse ge- menebestelanden in Afrika, de po sitie van India, Pakistan en Cey lon en algemene financiële kwes ties. Deze punten komen heden middag in het overleg met de Britten ter tafel. Het gesprek over de landbouwexporten van Canada, Australië en Nieuw Zeeland (Heath verklaarde gis. teren nogmaals dat dit het be langrijkste probleem van het ogenblik is) zal vrijdagochtend worden hervat. Intussen is de enige beslis sing van gisteren, dat men de conferentie op zijn laatst zater dagnacht zal eindigen. Dan zul len de Britten voldoende inzicht in de toetredingsvoorwaarden moeten hebben gekregen om het parlement en het gemenebest voor te bereiden op de defini tieve beslissing. Van Nederlandse zijde toonde men zich woensdagavond ge matigd optimistisch. Het gesprek gaat in ieder geval door, zo zei men, en niemand van ons, zelfs de Fransen niet, kan zich per mitteren de conferentie te laten mislukken op grond van de voor stellen van de zes zoals ze nu zijn. Een Dakota-vliegtuig van de Koninklijke Nepalese Luchtvaart Maatschappij, dat een lijnvlucht maakte van Katmandu naar Nieuw Delhi, wordt vermist. Het toestel, dat tien personen aan boord had, had woensdagavond acht uur Nederlandse tijd in Nieuw Delhi moeten landen. Om half zes, vijftig minuten na het vertrek uit Katmandu, werd voor het laatst contact met het vliegtuig onderhouden. Tot de zes passagiers behoort vermoe delijk de ambassadeur van Nepal in India. Te Kowloon in de Britse kroon kolonie Hongkong heeft gister ochtend vroeg een zware brand gewoed in een flatgebouw van vier verdiepingen, waarbij 42 mensen de dood vonden. Meer dan 300 mensen werden dakloos. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, lord Hom; heeft gisteren in het Hogerhuis de landen van het gemenebest gewaarschuwd dat het ogenblik is gekomen om ernstig te den ken over de harde feiten en te begrijpen dat hun eigen expan sie direct verbonden is met de economische ontwikkeling van Groot-Brittannië. Bij de opening van een debat over de Britse plannen tot aan sluiting bij de Europese Econo mische Gemeenschap zei de mi- In Algiers zijn woensdagmor gen besprekingen over de Alge rijnse crisis begonnen tussen de vice-premier van de voorlopige Algerijnse regering, Mohammed Boudiaf en Belkacem Krim enerzijds en de afgezant van de dissidente vice-premier Ben Bel la, Mohammed Chider, ander zijds. De besprekingen zullen van daag worden voortgezet. Mo hammed Chider verklaarde na afloop, dat men hoopte vandaag gereed te komen. In de vlakte van Mitidja zijn dinsdag de lijken gevonden van vijf Europeanen. In tegenstellingen tot een eer der bericht werd later gemeld dat Ben Bella c.s. vandaag nog niet naar Algiers zullen vertrek ken. Zii wachten eerst het resul taat van de huidige besprekin gen af. ZWAKKE WIND Dc luchtdrukverschillen en dus de windkracht zijn in onze omgeving klein geworden, al thans in de alleronderste damp- kringlagen. Op enige kilometers hoogte staat daarentegen een krachtige wind uit richtingen tussen zuidwest en west. Deze hoogtewinden voerden woens dagavond lucht aan, waarin veel bewolking in de hogere niveaus voorkwam. In verband daarmee wordt voor vandaag een veran derlijke bewolking en hier of daar een regenbui verwacht. De temperaturen zullen voorname lijk in het binnenland nog iets hogere waarden dan die van woensdag kunnen bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer bewolking Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwegend zwakke wind. Dezelfde tempera turen, of iets hogere. nister verder dat de akkoorden van Ottawa, waarbij het stelsel van voorkeursrechten in het ge menebest in het leven werd ge roepen, het antwoord vormden op de toestand als gevolg van de economische teruggang in de jaren dertig. Zij waren toen toe reikend, maar het zou een fout zijn ze in dit stadium tot wets- tafelen te verheffen. Wij moeten <mze positie in dc komende vijftig jaar bezien, al dus vervolgde lord Home. Een Groot-Brittannië afgezonderd van het centrum der markten of van het centrum van macht zou een kusteiland worden, waar van de economie statisch zou zijn of zwakker zou worden. Het gemenebest is geen centrum van macht. Het heeft zich geen in stellingen willen scheppen. Het heeft een grote politieke invloed en wij zullen nooit vergeten dat het in twee wereldoorlogen aan onze zijde heeft gestaan. Maar ik geloof niet dat het gemenebest een voldoende antwoord is op de Britse behoeften in de komende vijftig jaar of dat Groot-Brit tannië kan voldoen aan de be hoeften van het gemenebest in dien wij alleen blijven staan. Lord Home, die vijf jaar lang minister voor gemenebestzaken is geweest, legde de nadruk op de voordelen die zowel voor En geland als het gemenebest zou den voortvloeien uit Britse toe treding tot de E. E. G. In het Lagerhuis is bekendge maakt dat de Britse regering tij dens het parlementaire reces, dat vrijdag begint, een witboek zal uitgeven waarin uitgebreid ver slag zal worden gedaan van de gang der onderhandelingen over Britse toetreding tot de E. E. G. PRAATMACHINES VAN PEPSI VOOR N1EUW-GUINEA Namens het publiek van het cir cus Belli, dat op het ogenblik in Rotterdam staat en waarin dui zenden guldens zijn bijeenge bracht om bandrecorders naar militairen in Nieuw-Guinea te sturen, heeft kangoeroe Pepsi van dit circus dinsdagochtend op Schiphol twee, van deze „praat machines" aangeboden, die in een DC-8 van de K. L. M. wer den geladen. De K. L. 31. zorgt al geruime tijd voor snel ver voer van de bjjeengespaarde bandrecorders naar Nieuw-Gui- nea. Foto; Pepsi wordt voor zijn geschenken door een stewardess beloond met een worteltje, een echte kangoeroe lekkernij. Kort na zeven uur zijn gister avond de Prinsessen Irene en Margriet, na een reis van een maand door Suriname en de Ned. Antillen op Schiphol terugge keerd. Samen daalden de Prinses sen, die als eersten uit 't toestel' stapten, de trap af. Beneden gekomen werden zij hartelijk om helsd door hun moeder. Na enkele woorden tot de Ko ningin te hebben gericht, schud den de beide Prinsessen vele han den van onderaan de trap wach tenden. Lopend begaf het gezel schap zich vervolgens naar de ontvangstkamer in de ICA-hal. In de nacht van dinsdag op woensdag is in We.st-Duitsland 'n Nederlandse militaire vracht auto van dc weg geraakt, lang':; een boom geschampt en' omge slagen. Als gevolg van dit onge val is de dienstplichtige ser geant C. Bongenaar uit Gilze om het leven gekomen. Hij was 22 jaar en ongehuwd. Stemming uiterst rustig REPATRIANTEN OP BIAK De aankomst van het eerste vliegtuig met repatrianten op het vliegveld van Biak. Later zouden deze vrouwen en kinde ren met een DC-8 de reis naar Nederland voortzetten. DONDERDAG 2 AUGUSTUS v.m. run. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3 AUGUSTUS v.m. n.m. 3.35 4.10 4.50 5.00 6D ZON MAAN op onder op onder Aug. 2 5.02 20.30 6 55 21.32 3 5.03 20.28 8.01 21.54 4 5.05 20.26 9.05 22.15 5 5-06 20.25 10.10 22.34 Woensdagmorgen is de eerste superconstellation van de K. L. M. met vrouwen en kinderen naar Nederland vertrokken. On der veel belangstelling van de plaatselijke bevolking verlieten 32 vrouwen en 64 kinderen met deze eerste machine van de „luchtbrug" Nieuw-Guinea. Al len waren afkomstig uit Merau- ke en andere plaatsen in zuide lijk Nieuw-Guinea, zoals Koem- be, Kepi, Agats, Mindiptanah en Tanah Merah. In deze streek zijn thans nagenoeg geen Neder landse vrouwen meer. Slechts enkele onderwijzeressen en ver pleegsters zijn achtergebleven. Alle evacuees worden uit hun woonplaatsen met vliegtuigen van de „Kroonduif'-Luchtvaart- maatschappij en soms met K. L. M.-Dakota's naar Biak gebracht waar zij worden opgevangen in het K. L. M.-hotel of het gou vernementshotel. Beide hotels waren in de afgelopen dag vol komen vol. De stemming onder de vrou wen is uiterst rustig. Tientallen kinderen vermaakten zich met spelletjes in het hotel en krioel den door de gangen hetgeen de middagrust van velen verstoor de. Iedereen schikt zich echter naar dc omstandigheden. De moeders met drie kinderen we ten zich op een een-persoons- kamer prima te behelpen. Nu het overbrengen van vrouwen uit zuidoost-Nieuw-Guinea bij na voltooid is, zullen andere plaatsen volgen. Nog deze week zijn Fak-Fak, Sorong en Mano- kwari aan de beurt en vervol gens Hollandia. De met de organisatie belaste ambtenaren verklaarden op Biak aan de ANP-verslaggever te ver wachten dat zich geen ernstige moeilijkheden met de stroom vrouwen en kinderen zullen voordoen. Zoals bekend, slaan voor 13 augustus nog 13 extra-vluchten op het programma. Tot woens dagmorgen hadden ruim 300 vrouwen en kinderen voor de reis naar Nederland geboekt. Zij zullen in Bangkok over nachten en vandaar met een an dere superconstellation doorrei zen. Het eerste vliegtuig zal waarschijnlijk in de nacht van donderdag op vrijdag op Schip hol aankomen. Twee andere militairen lie pen ernstige verwondingen op. Het zijn dc 23-jarige ongehuw de dienstplichtige sergeant J. Y. Wielinga uit Alkmaar en de 20-jarige gehuwde dienst plichtige soldaat A. J. Tissen uit Den Haag. Het ongeluk gebeurde tussen Solingen en Nienburg bij de plaats Borstel. De heer Bongenaar liep zeer ernstige wonden op en is gis termorgen aan de gevolgen overleden. Bij het ongeluk zijn twee militairen licht gewond: de dienstplichtige soldaat J. II. Lijensen uit Amsterdam (20) en de dienstplichtige soldaat Dc Beukers uit Noordwijk (20). De vier gewonde militai ren zijn opgenomen in een zie kenhuis in Solingen. De vrachtauto, een drieton ner. maakte doel uit van een kolonne auto's en reed achter aan. De oorzaak van het onge luk is vermoedelijk dat de chauffeur een „black out" kreeg. De auto was geladen met munitie en behoorde bij het elfde genicbataljon. Het gouvernementsvoorlich tingsbureau heeft woensdagoch tend meegedeeld dat op 31 juli in de nabijheid van Merauke, Fak-Fak, Kaimana en Sorong Indonesische vliegtuigen het ge bied van Nederlands Nieuw- Guinea hebben geschonden. De verkenningen hebben tot nu toe uitgewezen dat deze vliegtuigen voeding hebben uitgeworpen. Hiermede is officieel een ge rucht tegengesproken als zou den nabij Merauke opnieuw pa rachutisten zijn neergelaten waarbij zelfs werd gesproken van 200 man. Dit gerucht is ver moedelijk ontstaan omdat pas sagiers van een „Kroonduif"- Dakota op weg naar Merauke overal witte parachutes konden zien hangen. Op de balustrade.stond,eenagro te menigte die zwaaide'naar de Prinsessen en applaudiseerden. Velen waren voor de aankomst op deze zomeravond naar Schiphol gekomen. De beide Prinsessen zwaaiden spontaan terug. Na zich enige tijd in de ontvangstka mer te hebben onderhouden," be gaf het gezelschap zich naar de perskamer op Schiphol, waar Prinses Irene de volgende ver klaring aflegde: „Ik ben blij dat ik op ,dezeAwij- ze mede namens Margriet,'dejre- gering en de bevolking vantSuri- name en de Ned. Antillen'nog maals hartelijk dank'kan zeggen voor de onvergetelijke ontvangst die ons beiden te beurt viel. Door de vele ontmoetingen hebben'wij kennis kunnen nemen van het geen gedaan wordt ten behoeve van de bevolking en de ontwik keling. Het contact dat wij voel den tijdens deze reis heeft voor ons veel betekend en wij zijn een grote en blijde ervaring rijker ge worden". Behalve de Koningin waren verder o.m. ter begroeting aan wezig de plv. minister-presideni drs H. A. Korthals, _de gevol machtigde ministers van Surina me en de Ned. Antillen mr dr R. H. Pos en de heer W. F. M. Lam- pe, alsmede mej. L. Ingenhousz, verzorgster van Prinses Marijke, ir F. Besancon, directeur van de K.L.M.. en de heer S- de Mul, di recteur van de N.V. Luchthaven Schiphol. ONGEWENSTE PERUANEN IN ZELFDE VLIEGTUIG VAN NEDERLANDSE PRINSESSEN In hetzelfde K. L. M.-lijnvlieg- tuig waarmee dinsdag de Prin sessen Irene en Margriet uit Cu rasao vertrokken, reizen vijf Pe ruanen die hun land niet meer binnen mochten nadat zij in Moskou een congres hadden bij gewoond. Verwacht wordt dat zij in Amsterdam op een vliegtuig naar Moskou zullen worden ge zet, tenzij zü onderweg met een ander toestel verder worden ge stuurd. PERVIANEN OP SCHIPHOL Gisteravond kwamen de vier Peruvinanen op Schiphol aan. De drie mannen en een vrouw wer den, nadat zij in Moskou het vre descongres nadden bijgewoond, niet meer toegelaten tot hun land. „Dit is het gevolg van de wisse ling der regering in ons land", verklaarde de 30-jarige advocaai Genaro Ledesma. „Onder de vroe gere president, Manuel Prado, zou het mogelijk zij" geweest in Peru terug te keren". Volgens de vier personen wa ren zii beestachtig behandeld door de bij hun aankomst op het vliegveld te Lima aanwezige po- litie-agenten. „Wij werden behan deld als politieke delinquenten", zei de journaliste Maruja Roqué Carmeroo Checa. Volgens haai was de 34jarige pater Salomon Bolo Hidalgo geslagen en ge schopt. Terwijl de drie hun ver ontwaardiging uitspraken over de behandeling die zij hadden on dervonden, stond de 36-jarige ad vocaat Theodoro Azpulcueta de marechaussee op Schiphol in zijn beste Engels te woord. De vier Peruvianen bevinden zich op het moment zonder een cent op zak op de luchthaven Schiphol. Hun plan is nu om eni ge dagen in Nederland te blijven alvorens door te reizen naar San tiago in Chili waar ze vrienden zouden hebben die hen eventueel verder zouden kunnen helpen terug te keren naar Peru. Ambassadeur zal vrijdag t de regering inlichten t De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Stateif. dr. J. H. van Roijen, die de Nederlandse delegatie bij het vooroverleg met Indonesië over Nederlands Nw.- Guinea heeft geleid, zal heden ochtend. naar verwachting om 09.10 uur, op Schiphol arriveren om de regering verslag uit te brengen. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld naar aanleiding van vragen hier omtrent. Naar verwacht wordt, zal am bassadeur Van Roijen tijdens de ministerraad van a.s. vrijdag verslag uitbrengen over het ver loop der onderhandelingen over Nieuw-Guinea, die bij Washing ton zijn gevoerd met vertegen woordigers van de Indonesische regering onder leiding van de heer E. Bunker. Ook wordt ver wacht, dat de regering dap tevens zal overwegen, opnieuw de Kamercommissies in te lich ten over de laatste ontwikkelin gen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1