es ip in HAAR s 25,- 35,- sen 15,- 30,- s 30,- 35,- ere dames- #/o korting 0,-, 60,- korting nu 30,- nu 25,- HAAR are NDE Zwevend op het water WASTEN Jouwe en Tanggahma op Schiphol aangekomen Nederlandse aanrijding bussen hadden in Duitsland RADIO EN TELEVISIE Woensqag 1 augustt» 1962 pruiming gaan dcns besparen. n - Tel. 2679 ONDERNEMING ferneuzen Woensdag 1 augustus 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 MOTIE-KAISIEPO OVER V. N.-BESTUUR IN NIEUW-GUINEA AARDBEVING IN NIEUW-GUINEA MARKTBERICHTEN RUSSISCH PROTEST TEGEN UITWIJZING VAN TWEE RUSSISCHE DIPLOMATEN UIT NIEUW-ZEELAND 20 gewonden Brood veroorzaakt verlammingsverschijnselen in India De onderhandelingen over Brits Guyana Waterskien, een jonge sport die zich snel ontwikkelt mi MAGAZIJN ichtsortering Telef. 2372 3372 2UZEN Gisterenochtend zijn met de DC-8 van de K. L. M. uit Biak 2 van de drie leden der Nieuw- Guinea-raad, die aan de Neder landse delegatie te New York zullen worden toegevoegd als adviseurs, oP Schiphol aangeko men. Het waren de heren Nic. Jouwe en Thanggahma. Ze maken de reis via Nederland omdat zij eerst in Den Haag zich komen oriënteren omtrent hun missie. „Oe Thant heeft geen recht ons uit te leveren aan anderen" Het Nederlandse bestuur in West-Papoea dient per 1 januari 1963 vervangen te worden door een V.N.-bestuur. Na enige jaren V.N.-bestuur dient een volks stemming te worden gehouden zoals gesteld is in artikel vier van het plan-Bunker. Dit is het voornaamste deel van de motie die vice-voorzitter Kaisiepo bij de Nieuw-Guinea-raad heeft in gediend en die gisteren door de raad werd besproken. De indieners stellen dat indien, de heren Oe Thant en Bunker zich niet aan het bovengenoemde houden, er geen hoop op een vreedzame situatie bestaat. Het is mogelijk, aldus de motie, dat de Verenigde Naties zich niet tenvolle bewust zijn van de ge beurtenissen in Kongo zodat zij nog meer verantwoording op zich wensen te laden door even tuele gebeurtenissen in West- Papoea. De motie is mede-onder tekend door de heren Jouwe, Arfan en Gosewisch. In de toelichting zei de heer Kaisiepo gisterochtend: Thant heeft geen recht ons uit te le veren aan anderen". Ds. Kamma wilde de stem ming over de motie uitstellen en eerst uitvoeriger door het gou vernement worden ingelicht be treffende de politieke ontwikke lingen in Washington. Dit voor stel van Ds. Kamma werd met 12 stemmen voor en 11 tegen aangenomen. De stemming over de motie is nu op donderdag vastgesteld. De regeringsgemachtigde, de lieer Veldkamp, zei nog dat het gouvernement geen behoefte heeft aan de motie zoals zij thans ligt. Hij zag deze als een ove rigens begrijpelijke reactie op de politieke ontwikkelingen van de laatste dagen. Het getuigt vol gens de heer Veldkamp echter niet van wijs beleid nu te wijzen op de toestand in Kongo. Hij zegde inmiddels toe het verzoek om meer inlichtingen aan de raadsleden over de politieke si tuatie spoedig onder de aan dacht van de Nederlandse rege ring te zullen brengen. Volgens hét geofysisch obser vatorium van Port Moresby, in Australisch Nieuw-Guinea, heeft zich dinsdagmorgen vroeg een zware aardbeving voorgedaan in het gebied van de Bismarckzee. Volgens onofficiële berichten zijn langs de noordkust van Nieuw-Guinea aardschokken waargenomen. VEEMARKT ROTTERDAM Rotterdam, 31 juli. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal 2908 stuks vee aangevoerd, zijnde 200 vette koeien en óssen; 804 Gebruiks- vee; 610 Vette kalveren; 237 Graskalveren; 443 Nuchtere kal veren; 59 Paarden; 30 Veulens; 474 Schapen of lammeren en 51 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,50ƒ3,35; Vette kalveren ƒ2—ƒ2,70. Alles per kg. Graskalveren 225400; Nuch tere kalveren 145175 Slachtpaarden 200—ƒ260; Scha pen 85110; Lammeren 75 ƒ100; Kalf- en melkkoeien ƒ920 -ƒ 1220; Vare koeien 650 ƒ850; Vaarzen ƒ600—ƒ900; Pin ken 425—575. Overzicht: Vette koeien: aan voer als vorige week, handel re delijk, prijzen als maandag; Vet te kalveren: aanvoer iets meer, handel vlot, prijzen hoger, enkele prima's boven notering; Gras kalveren: aanvoer korter, han del even vlotter, goed prijshou dend; Nuchtere kalveren; aan voer even minder, handel williger, ruim prijshoudend; Slachtpaar den: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen iets gedrukt; Schapen en lammeren: aanvoer ruimer, handel levendiger, ruim prijshoudend; Kalf- en melkkoei en: aanvoer gewoon, handel kalm. prijzen ongewijzigd; Vare koeien: aanvoer matig, handel tamelijk, prijshoudend. Vaarzen en pinkenaanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen con stant. ,,Het is een sterk verlangen van de Papoea's om altijd te worden ingeschakeld bij bespre kingen over de toekomst van hun land. Daarom hebben wij er bij de regering op aange drongen in New York aanwezig te zijn", zo begon de heer Jouwe in de perskamer op Schiphol, waar hij de aanwezige journa listen te woord stond. „We kun nen slechts als adviseurs optre den, want wij zijn wel vrij om vrij te spreken over politieke ge vallen, maar in praktische en staatsrechtelijke zin beslist de Nederlandse ambassadeur in Wa shington, dr. Van Roijen". Op de vraag of het de heer Jouwe al bekend was dat er sprake zou zijn van de over dracht van Nieuw-Guinea in mei 1963 antwoordde hij„Daar is mij niets van bekend. Het betreft hier geheime besprekingen en ik kan geen staat maken op een los bericht uit de kranten, het is mij dus onmogelijk hier com mentaar op te geven". Dat de in Nederland studeren de Papoea Frits Kirihiro als ad viseur van de Indonesische mi nister Soebandrio is aangewezen noemde de heer Jouwe een „treurige zaak". Toen wij hier in Nieuw-Guinea van hoorden, waren wij allen diep verontwaar digd. Ook de aanhangers van de Partei National (Parna), waar Kirihiro een der oprichters van is. zijn diep teleurgesteld en voelen zich in de steek gelaten. Deze jongen heeft te vergaan de steun gezocht bij Indonesië, ook geldelijk. Hij is momenteel de rijkste student die er op de wereld rondloopt. Bovendien maakt Indonesië zich belachelijk door een schooljongen aan te stellen als adviseur. Ik heb hem altijd in bescherming genomen, omdat ik in hem een van die Papoea's zag, die van belang kunnen zijn voor de toekomst van ons land, maar nu hij advi seur van Indonesië is geworden noemt u hem voor mijn part maar een verrader". Op de vraag of de heer Jou we gevaar aanwezig achtte voor een „Kongo-effect" in Nieuw- Guinea zei hij: „Als de UNO of de V. S. Nederland dwingt din gen te doen die niet in overeen stemming zijn met de wensen en ideeën van het volk, zou een situatie zoals die zich in Kongo heeft voorgedaan niet te vermij den zijn. Iedere Papoea is vóór behoud van zijn land, en als men zijn rechten niet respecteert komt het volk in opstand". „Ziet u iets in de volkomen nationale zelfstandigheid zoals Soekarno die toezegt?", vroeg een der journaliten. „Wat Soe karno vandaag zegt kan hij morgen wijzigen", „vervolgt de heer Jouwe, „hij is een man met dozijnen tongen". Behalve de heren Jouwe en Tanggahma kwamen ook me vrouw Jouwe en haar twee zoons Daniël (zes) en Nicolaas 2 */a gisterenmorgen uit Biak aan. Moeder en zoons zullen een bezoek brengen aan de 79-jarige schoonmoeder van de heer Jouwe. TELEGRAM VAN ORGANISATIES IN NIEUW-GUINEA De Rotary Club Nederlands Nieuw Guinea, de Huisvrouwen vereniging en de Vrijmetselaars loge in Hollandia hebben giste renmorgen het volgende tele gram verzonden aan overeen komstige organisaties in Aus tralisch Nieuw-Guinea. „Nu van overheidswege op de wenselijk heid wordt gewezen vrouwen en kinderen in verband met de huidige politieke ontwikkelingen weg te zenden is het niet onmo gelijk dat ook gezinsleden door uw gebied zullen reizen. Mocht dit onverhoopt plotseling gebeu ren dan doen wij reeds thans een dringend beroep op uw organi saties deze gezinsleden, in af wachting van hun vertrek naar elders, behulpzaam te zijn met het verkrijgen van onderdak en visa. Een principiële bereidver klaring uwerzijds zal gaarne zo spoedig mogelijk worden ver nomen". De Sowjet-Unie heeft bij Nw.- Zeeland geprotesteerd tegen de uitwijzing op 12 juli van twee Russische diplomaten, die be schuldigd zijn van spionage. De Sowjet-nota noemt de beschul diging ongegrond. Premier Holyoake van Nieuw- Zeeland zei later dat zijn rege ring onweerlegbare bewijzen heeft, dat de twee diplomaten zich aan spionage hebben schul dig gemaakt. Bij een botsing tussen twee Nederlandse bussen met vakan tiegangers op de snelweg Keu len-Frankfort zijn maandag avond 20 Nederlanders gewond. Na behandeling konden echter allen, op één na, het ziekenhuis verlaten. Een vrouwelijke passa gier, die verwondingen aan mond en kin opliep, overigens niet ernstig, ligt nog in het zieken huis van Hofheim in het Taunus- gebergte. De botsing gebeurde bij Medenbach. De twee bussen reden op de inhaalbaan, toen opeens een vrachtwagen van de rechterrijbaan kwam. Om een botsing te vermijden moest de eerste bus s terk remmen. De tweede kon echter niet meer tijdig tot stilstand komen. Het reisbureau uit Schiedam, waarmee de vakantiegangers de tocht naar Italië maakten, heeft twee reservebussen gezonden. De politie taxeert de schade op on geveer 10.000,De 19 licht gewonden willen hun reis ver volgen. De bussen waren van het reis bureau „De snelle Vliet". Vol gens dit reisbureau zijn alle ge wonden uit het ziekenhuis ont slagen. Eén meisje keert op eigen gelegenheid naar Neder land terug. Haar naam wordt opgegeven als mej. Korevaar. Zij heeft een lichte hersenschud ding. Over haar woonplaats kon men ons niet inlichten. De overige passagiers hebben hun reis voortgezet. De bescha digde bussen zijn op de terug weg. Als gevolg van de botsing is een vertraging van 2 uur op getreden, aldus „De snelle Vliet". De gezondheidsdiensten van de Indiase staten Bengalen en Assam zijn na een onderzoek tot de slotsom gekomen, dat de verlammingsverschijnselen die de afgelopen maand bij enige honderden bewoners zijn opge treden, veroorzaakt zijn door het gebruik van brood, vervaardigd uit tarwemeel dat een Ameri kaanse Rooms-Kalholieke orga nisatie aan India ten geschenke had gegeven. De Indiase regering en de ge noemde organisatie hebben niet kunnen vaststellen, hoe het meel besmet is geraakt. Het meren deel van het meel is achterhaald. De V. N.-commissie voor de dekolonisatie heeft maandag een ontwerp-resolutie aangenomen, waarin de regering van Enge land en die van Brits Guyana worden uitgenodigd de onder handelingen over de vaststelling van een datum voor de onaf hankelijkheid van Brits Guyana onmiddellijk te hervatten. De resolutie is ingediend door Cambodja. Ethiopië, India, Ma lie, Zuid-Slavië en Tanganjika. DONDERDAG 2 AUGUSTUS HILVERSUM I; 7.00 Nws.; 7.10 Oehtendgymn.; 7.20 Och tend varia; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; 9.00 Oehtendgymn. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Mo derne kamermuz.; 9.35 Waterst.; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Ar beidsvitaminen; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Kookkunst; 11.15 Radiophilharm. ork.moderne muz.; 12.00 Dansork. en zangsol.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Licht ensemble met zang sol.; 13.00 Nws.; 13.15 Meded., event, act. of gram.; 13.25 Beurs- ber.; 13.30 Weense amusements- muz.; 14.00 Kamermuz.; 14.40 Alle begin is moeilik. Het star ten wil nog wel eens mislukken. Maar is men eenmaal over het moeilijke punt heen dan HET VAN PROBLEEM DE BOTEN (van onze verslaggever) Amsterdam (P P) - „Nu goed opgeletArmen gestrekt en tenen omhoog Daar gaat ie Zacht knorrend richt de speedboot zich op, om dan als een renpaardje weg te schieten. Het trektouw kringelt op uit het water en spant zich met een ruk, de waterskiër aan het einde wegsleurend van de steiger. Daar gaat hij. Het water schuimt en bruist rond de brede, houten latten. Dat is een beeld dat we vroeger weinig zagen, maar tegenwoordig in vrijwel elk watersport centrum; het beeld van de waterskiër, die als een wonderfiguur uit een sprookje op het water zweeft en met grote snelheid voortsnelt. Enkele liefhebbers vertelden ons er wat meer van. Waterskiën is een heerlijke sport, een sport waaraan jong en oud zich kunnen wagen, mits ze uiteraard goed kunnen zwemmen en geen lichamelijke gebreken heb ben. Er zijn mensen die voor de eerste maal op de latten staan en keurig wegzoeven, zonder moeilijk heden. Er zijn er ook, die eerst enige mislukkingen boeken, enkele malen kopje onder gaan, maar dan toch de slag te pakken krijgen. Natuurlijk zijn er enkele richtlijnen, waaraan men zich moet houden. Zo is het van veel belang, dat men van een niet te hoge steiger start. De schoen van de ski dient zuiver op maat van de voet afgesteld te zijn. Voorts dienen de ski's recht vooruit te wijzen, met een onderlinge afstand van ruim dertig centimeter. Men moet er daarbij voor zorgdragen, dat de neuzen van de ski's boven water uitsteken. Wat de stand betreft, het bovenli chaam moet schuin achterover ge richt zijn, zodat men de buikspieren voelt trekken. De knieën licht gebo gen, de armen houdt men in een hoek van 45 graden omhoog. Bij de start trekt de sleeplijn de armen ho rizontaal, zodat ze dan als schokbre- ker gefungeerd hebben. Het gestrekt houden van de armen is zeer be langrijk. In ons gesprek met de liefhebbers hoorden we, al het een en ander over de problemen, die zich voordoen rond de trekkende motorboten, in verband met zeilers, roeiers e.d. in de watersportcentra. Wij hebben eens een praatje gemaakt met de heer C. Lakens Douwes, voor zitter van de Nederlandse Waterski Bond, die juist druk was met de Open Nederlandse en Noordeuropese Kampioenschappen 1962, die - grote eer voor ons land - gehouden werden in Amsterdam en wel op de Bos baan. De heer Lakens Douwes is van me ning. dat dit alles niets meer is dan een kwestie van overleg. Het is be grijpelijk, dat de andere watersport liefhebbers de hinderlijke motorboot jes van de waterskiërs niet op prijs stellen. Maar er zijn mogelijkheden om tot een oplossing te komen. „Wij zijn nu in het stadium dat men ons als volwaardige gesprekspartners moet accepteren", vertelde de heer Wie eenmaal de kunst verstaat, voelt zich wonderlijk te moede, zo te zweven en te gigden over het water Lakens ons. De watersport is nog zo jong in ons land, dat is de reden, dat het enige jaren geduurd heeft voordat de jonge Bond ging mee tellen. Nederland is vrij laat aan water skiën begonnen. Italië, Frankrijk en de Verenigde Staten eisen elk voor zich de eer op met waterskiën begon nen te zijn. De waarheid ligt onge twijfeld in het midden. Er loopt een onzichtbare, maar niet temin zeer reële scheidslijn door de Europese waterskigemeenschap. Hij verdeelt de skiërs in een groep be voorrechten, die kunnen profiteren van een mild Middellandse Zeekli maat en „de anderen". Deze anderen - de skiërs in de Noord- en Westeuropese landen - hebben niet alleen het nadeel van een ongunstig klimaat; zij moeten zich bovendien lange reizen getroos ten om aan de belangrijkste Europe se wedstrijden deel te nemen. Want nog steeds speelt „het zuiden" een overheersende rol in deze sport. DE WATERSKISPORT IN NEDERLAND De Nederlandse Waterski Bond be staat momenteel vijf jaar en heeft voor haar eerste lustrum de organi satie op zich genomen van de Noord europese kampioenschappen 1962. Na de oorlog is het waterskiën in ons land er in gekomen, zoals men dat pleegt te noemen. Reeds voor de oorlog waren er enkelingen die deze sport voor de aardigheid bedreven, zoals onder anderen prins Bernhard op de Loosdrechtse plassen. Maar de ze mensen moesten over veel geld beschikken in verband met de boot die nodig is om de waterskiër te trekken. Tegenwoordig is dat anders. Er zijn waterskischolen gekomen en niet te vergeten de waterskiclubs. De jeugd van nu profiteert van de ervaring van drie generaties en wel de eerste lingen, die het waterskiën als aardig heid bedreven en daarbij uiteraard de nodige ondervinding opdeden, en de tweede generatie, namelijk zij die voor het eerst het waterskiën se rieus als wedstrijdsport gingen be oefenen. Er zijn nog mensen die denken, dat het waterskiën een dure sport is. Dat is het alleen wanneer men het zuiver privé gaat doen, dus met een eigen boot als trekpaard. Dan zijn de kosten zeer hoog. Maar wanneer men het in clubverband doet, zoals dat nu in Nederland gewoon is, dan vallen de kosten bijzonder mee. De ervaring heeft geleerd, dat twintig minuten tot een half uur waterskiën voor een mens een bijzonder grote inspanning en concentratie betekent. In clubver band kunnen de boten die men bezit dus goed benut worden, doordat ieder lid er ten volle van kan profiteren. Het rendement op een dag is dus groot. In clubverband rekent men op 1 boot per 6 man, waarbij ieder naar hartelust kan waterskiën. Er zijn momenteel in Nederland 14 clubs, die bij de Bond zijn aangeslo ten, tesamen met zo'n 400 tot 500 leden, die alleen het waterskiën als wedstrijdsport beoefenen. PROEFLES De resultaten zijn in ons koude kik kerlandje heel bevredigend, zeker wanneer we zien dat Nederland in staat is een nationaal team op de been te brengen, dat in internatio naal verband geen slecht figuur slaat. Het wedstrijdwaterskiën bestaat uit drie onderdelen en wel,slalom, schansspringen en figuren maken. Veel bij deze sport doet denken aan het sneeuwskiën en wat-de figuren betreft aan kunstrijden op de schaats. In zekere zin is dat ook wel zo, maar om dit werk op de waterAies goed te doen, moet men over een soepel en goed getraind lichaam beschikken. Het staat vast, dat waterskiën het gehele lichaam opeist, alle spieren spelen mee en dat is voor een sport een heel belangrijk element. Wanneer u uw vakantie soms door brengt in een watersportcentrum, zouden we u adviseren, klop eens aan bij een waterskischool en vraag eens een proefles, probeer het eens en misschienkrijgt u zo de smaak te pakken, dat u uw hart aan deze mooie sport verpandt (Nadruk veTboden) Voor de vrouw; 15.00 Fluit en piano; klas. muz.; 15.30 Extra vitaminen; 16.00 Voor oog en oor, cult, progr. over muz. en schilderkunst; 17.00 Lichte gram. voor de jeugd; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Lichte gram. voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Even tueel act.; 18.20 Orgel en trom bone: lichte muz.; 18.55 Gespro ken brief; 19.00 Carrousel, een progr. dat alle kanten opgaat; 19.55 Sportpraatje; 20.00 Nws.; 2005 Holland Festival 1962; La Forza del Destino, opera. In de pauze 21.4021.55) Gram.; 22.30 Nws.; 22.40 Act.; 23.00 Sportact.; 23.10 Holland Festival 1962: La Forza del Destino, ope ra (vervolg); 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II; 7.00 Nws.; 7.15 Klas. muz.; 7.45 Morgenge bed en overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Pluk de dag; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Voor de kind.; 10.00 Gram.; 10,03 Oude muz.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Koor zang; geestelijke liederen; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Geestelijke liederen; 12.00 Middagklok; 12.04 Zigeunermelodieën; 12.25 Voor de boeren; 12.35 Meded. t.b.v. land en tuinbouw; 12.38 Polka's; 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.15 Blaasork.; 14.00 Zendingsdag Geref. Zen- dingsbond; 14.45 Gram.; 15.00 Kamerork.: klas. muz.; 15.30 Lichte gram.; 15.45 Negro spiri tuals; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.20 Viool en piano: moderne muz.; 16.45 Voor de jeugd; 17.10 Lichte gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Lichte gram.; 17-55 Instru ment. kwartet: lichte muz.; 18.15 Sportagenda; 18.20 Promenade- ork. en sol.; 19.00 Nws. en weer- praatje; 19.10 Gewijde muz.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Po lit. lez.; 20.00 Ensemble Parade; 20.45 De Zevensprong, vakantiewedstrijd 21.00 Muz. in miniatuur; 21.30 Kerkorgel en Conservatorium- ork.oude en moderne muz.; 22.05 Muz. voor miljoenen; 22.30 Nws. en SOS-ber.; 22.40 Avond- overd.; 22.55 Boekbespr.; 23.00 Piano a quatre mains: moderne muz.; 23.30 Jeugd in de moderne samenleving, lez. (II); 23.55— 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte gram.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Operettemuz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Oude kamermuz.; 14.00 Louise, opera; 15.30 Lichte romantische muz.; 16.00 Beursber.; 16.06 Strijkkwartet: Klas. muz.; 17.00 Lichte muz. bij de thee; 17.50 Klas. muz.; 18.20 Voor de sold.; 18.50 Lichte gram.; 19.00 Nws.; 19.40 Lichte gram.; 20.00 Om- roepork.; amusementsmuz.; 21.00 Oude muz.; 21.30 Houtblazerstrio en ork.; klas. muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Amusementsmuz.; 22.25 Et nische muz.; 22.5523.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 17.00—18.00 Eurovi sie: Liedjes en dansen uit Euro pa (Int. Folklore Week te Neu- stadt-Holstein)20.00 Journaal; 20.20 Achter het nws.; 20.35 Waarheen leiden onze wegen?, document.; 21.00 TV-film; 21.50 Het verhaal van de dierentuin, een-acter. VLAAMS BELG. TV: 19.30 De tective. film; 19.50 De mime Sa- my Molcho, filmreport.; 20.00 Nws.; 20.30 Korte film; 21.00 Cocktail Party, gevar. progr.; 21.40 Drankje voor Toto, éénak- ter; 22.35 Nws. „GEEN INTERESSE" „Geen interesse", antwoordde Richard Byrd, redacteur van een blad in Baltimore, toen iemand hem opbelde met de mededeling, dat een vrachtauto van een heu vel af een huis was binnenge reden. „Ik ben blij dat u het zo kalm opneemt", aldus de tip gever, „het was namelijk uw eigen huis..." I

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5