Vrede uit vrees BINNENLANDS NIEUWS Hulp aan Algerië Victor de Turenne II De schrik der Saracenen Sportnieuws BEURSO VERZICHT voor de meest verfijnde melange en voor de zuiverste tabakken. wereldmerk- from America's BEST tobaccos het nationaal thuisfront in nieuw-guinea zonsverdu 1st erin g in suriname Landboutvprijsïndexcijfers juni 1962 dankzij frankrijk verzoening merendeels vastere markt VOETBAL W ATERP0L0 Wbensdag 1 augustus 1962 DE VRIJE ZEEUW Pag 5 In aanwezigheid van een aan tal vertegenwoordigers van pers en televisie hebben de heren Van Khijn en Van Zijll namens het Comité Nationaal Thuisfront symbolisch een zestal geschenk- paketten aan schout-bij-nacht Reeser overhandigd. De heer Van Rhijn gaf een toelichting op de inhoud van de paketten en het doel van de actie. Voorts deelde hij mee, dat tot dusver reeds twee ton in Nederland voor de actie bijeen zijn gebracht. Begin september zal per schip een zending paketten voor mili tairen aankomen ter waarde van 50.000 gulden. Bij de paketten, die werden aangeboden bevond zich een groot pakket, met exem plaren van al hetgeen wordt ver zonden. Ook was er een zogenaamd pa trouillepakket. Dit is een proef pakket, waarvan het de bedoe ling is, dat de patrouilles kritiek leveren op de inhoud. Aan de hand van die kritiek zaï een uni verseel patrouillepakket worden samengesteld, waarvoor de heer Van Rhijn in Singapore in het groot inkopen zal doen. Schout-bij-nacht Reeser sprak tegenover de beide vertegenwoor digers van het comité zijn grote waardering uit voor het medele ven van het Nederlandse volk, dat onder meer door deze actie voor de strijdkrachten tot uiting komt. FANFANI ANTWOORDT DE GAULLE EN AUDENAUER In doorgaans betrouwbare Ro meinse kringen is dinsdag mee gedeeld. dat premier Fanfani van Italië nogal vaag heeft ge reageerd op het voorstel van De Gaulle en Adenauer om tegen eind september in Rome een top conferentie te houden van de E. E. G.-landen. In zijn antwoord aan beide staatslieden zou Fanfani er de nadruk op hebben gelegd, dat een dergelijke bijeenkomst gron dig dient te worden voorbereid. Hij zou verder niet in details zijn getreden en zich ook niet uitge laten hebben over de eventuele datum van de topconferentie. In Rome meent men echter dat de Italiaanse reserve ten opzichte van de topconferentie kan ver dwijnen als de berichten juist mochten zijn, dat de Belgische minister van Buitenlandse Za ken, Spaak, en andere leiders in de Benelux-landen niet afwijzend staan tegenover deze topconfe rentie. VERMISTE JONGEMAN EN JONGE VROUW WAREN TE WATER GERAAKT De sedert 7 juli vermiste 28- jarige mej. N. A. Vink uit de Witte de Withstraat in Den Haag en de 22-jarige schipper J. J. Ligtenbeiig uit Rijswijk, die sedert 7 juli werden vermist, zijn gisterenmorgen in hun auto op gehaald uit het water aan de Slachthuiskade bij de Caland- brug. Hoe het komt. dat de auto, waarin het paar zich bevond, eerst gic.erenmorgen in het water werd ontdekt, is nog een raadsel. POLITIE DREGDE VOOR NIETS Een 22-jarige in Soesterberg gelegerde Amerikaanse militair heeft in de nacht van maandag op dinsdag de rijkspolitie te water in Amsterdam enige tijd tevergeefs laten dreggen, nadat hij zelf door oen nachtwaker uit het water langs de Crujuiuskade op het droge was getrokken. Na zijn redding vertelde de militair dat hij na een avondje uit met zijn vriend langs het water was gaan slapen en eerst wakker was geworden toen hij in het water lag. Het was toen kwart voor vijf. Aangezien er geen vriend te bekennen was werd de rijkspolitie te water gealar meerd die terstond met dreggen begon. Echter zonder resultaat. Tegen half zeven kwam de Amerikaan echter terug op zijn aanvankelijke mededeling en zei dat hii eigenlijk niet zeker wist of zijn vriend, van wie hij de naam niet wist, naast hem'had geslapen. En nog wat later wist hij wel heel zeker dat het niet het geval was geweest. De poli tie staakte toen het zoeken en de militair werd van droge kle ren voorzien. KIND DOOR TREIN OVERREDEN De achtjarige jongen J. J. J. Hoevenaars uit Helvoirt is gis terenmorgen bij "-ze Brabantse gemeente door een trein op het baanvak 's-Hertogenbosch-Til- burg aangereden en gedood. Het kind was met enkele andere jongens bij de spoorbaan visjes aan het vangen. Daarbij moet het sp;enderwiis op de rails zijn gekomen. De achtjarige ,T van Hattum kreeg een shock. De trein had ongeveer een half uur vertraging. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchte lingen is op zoek naar artsen, verpleegsters, leraren, maat schappelijk werksters en be kwame vaklieden, die bereid zijn, voor twee of drie jaar in Algerije te gaan werken. Nadat Algerije op 5 juli zelf standig werd, begonnen ook de vluchtelingen weer terug te ke- De zonsverduistering kon dins dagmorgen door de inwoners van Paramaribo niet worden waarge nomen. Een laag hangende be wolking was er de oorzaak van dat dit gebeuren niet kcm wor den gevolgd. Pas in 1973 zal men in Suriname opnieuw een zons verduistering meemaken. Door beroete glasplaatjes en door overbelichte filmnegatieven keek „half Paramaribo" naar de zonsverduistering. De gehele morgen was de anders zo blauwe Surinaamse hemel bewolkt ge weest en alhoewel het aanvanke lijk leek of het ging opklaren, kwam men bedrogen uit. Juist op het moment dat de verduis tering zou plaats vinden, pakten zich opnieuw wolken samen. Doordat het deze morgen toch al donkerder was dan normaal raakte noch de dieren- noch de plantenwereld in ds war door het gebeuren. Professor Geijl naar de Ijzerbedevaart. Het Franstalige Belgische blad „La Libre Belgique" heeft dinsdag commentaar geleverd op de uitnodiging aan de Ne derlandse historicus prof. P. Geijl om te komen spreken op de jaarlijkse Ijzerbedevaart, oo 19 augustus bij Diksmuide. Prof. Geijl zal op deze jaar lijkse Vlaamse herdenking van de slag aan de IJzer in de eerste wereldoorlog de traditionele groet uit Noord-Nederland over brengen. „La Libre Belgique" herinnert aan het recente inci dent met de heer Paardekoper, de Nederlandse leraar die in België niet mocht spreken over het onderwerp ,,Er zijn geen Belgen". Het spreekt de ver wachting uit dat prof. Geijl ze ker niet zal komen „om de pel grims. o.w. zich altijd fanatici bevinden, te verzoeken niet te vergeten dat België hun vader is", „tenzij men in Den Haag aan deze pedagoog zou hebben aanbevolen niets te zeggen dat voor ons land aanstoot zou kun nen geven of de trekken van het aangezicht der Benelux verduis teren". „La Libre Belgique" vraagt prof. Geijl te bedenken, dat vele pelgrims de Ijzerbedevaart ma ken „om te bidden". ren uit Tunesië en Marokko zijn er bijvoorbeeld al 130.000 gerepatrieerd. De hulpverle ningsorganisaties die al jaren namens de kerken in Algerije werken, hebben hun arbeid zon der onderbreking kunnen voort zetten. Het geven van medische hulp en het verdelen van voed sel staan daarbij boven aan de lijst van werkzaamheden. Maai er zijn bijvoorbeeld ook al 90.000 bomen geplant ter vervanging' van het in de afgelopen jaren gekapte en verbrande hout. De activiteiten van de christe lijke hulpverleningsorganisaties zijn gebundeld in één centraal lichaam. Deze instantie heeft hulp gevraagd tot een totaal be drag van ongeveer 3,5 miljoen gulden. Door toezeggingen uit alle delen van de wereld ook van de Nederlandse kerken is het grootste deel hiervan al bijeengebracht. De behoefte aan materiële hulp in de vorm van medicijnen, vitaminetabletten, voedsel, dekens en kleinere landbouwgereedschappen blijft bestaan. Het is echter duidelijk ge worden, dat voor hulp aan Alge rije nu het meest behoefte be staat aan mensen. Alleen al in de maanden mei en juni hebben 300.000 Fransen Algerije verla ten, waardoor het gebrek aan art-.cn en leraren nog belangrijk groter is geworden. Volgens een vroeger gemaak te afspraak is in Algerije dooi de Fransen geen zending of missie bedreven. De kleine christelijke gemeenschap in Al gerije is sterk uitgedund, al heeft een aantal Franse chris tenen besloten te blijven. Aan de Nederlandse kerken is gevraagd zo mogelijk behalve vijftien deskundigen ook een leider voor het werk in Algerije te vinden. AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN In het Koningin Juliana zie kenhuis te Hengelo is aan de ge volgen van een aanrijding over leden de 31-jarige tandarts G. Bottel-weg uit Hengelo. De heer Botterweg week zaterdagmiddag met zijn auto op de rijksweg te Hengelo—Delden uit voor en kele lifters die op de rijweg stonden. Hij kwam daarbij in botsing met een tegenligger. De overledene was gehuwd en had twee kinderen. ACHT GEWONDEN BIJ BOTSING TUSSEN BUS—AUTO Bij een botsing tussen een bus van het gemeentevervoersbedrijf en een personenauto op het kruispunt GeerbanOokmeer- weg in de Amsterdamse tuin stad Geuzenveld zijn gistermid dag acht personen gewond ge raakt. Zeven gewonden moesten ter verpleging in het Wilhelmi- nagasthuis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde om kwart over twee. De 68-jarige bestuurder van de personen auto J. B. van Kasteel verleende geen voorang aan de van rechts komende (van de Troelstralaan in de lichting Geuzenveld) ko mende bus. De voertuigen botsten met flinke vaart tegen elkaar op. De heer Van Kasteel en zijn 63-jari- ge echtgenote werden uit de auto geslingerd, zij werden naar het ziekenhuis gebracht. Zes inzit tenden van de bus liepen ook verwondingen op. Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de Statis tiek was het landbouwprijsindex cijfer in juni 1 punt lager dan in mei, n.l. 108. Dit is 10 punten hoger dan in juni 1961. Het groepsindexcijfer voor ak- kerbouwprodukten bleef onge wijzigd op 168. hetgeen 66 punten hoger is dan in de overeenkom stige maand van verleden jaar. Het groepsindexcijfer voor veehouderijprodukten daalde met 2 punten tot 90 door lagere prijzen voor alle produkten in deze sector. Ten opzichte van juni 1961 bedroeg de daling punten. Het groepsindexcijfer voor de kostenfactoren was met 156 even hoog als in mei en 8 punten ho ger dan vorig jaar. Besmet gebied (mond- en klauwzeer) in N.-Brabant ingekrompen De directeur van de veeartse- nijkundige dienst heeft in het kader van de mond- en klauw- zeerhestrijding besloten, ingaan de 1 augustus 1962. de grens tussen besmet en onbesmet ge bied in de provincie Noord- Brabant in oostelijke richting te verleggen. Ten westen van deze nieuwe lijn. gevormd dooi de autoweg vanaf de verkeers- brug bij Hedel in zuidelijke richting via 's-Hertogenbosch. Boxtel, Eindhoven, Valkens- waard tot de Belgische grens bij Lommei Bergeyck, is de pro vincie Noord-Brabant onbesmet gebied. Voor het eerst sinds Frankrijk de soevereiniteit over hun land afstond, is het tussen Algerijnen onderling tot bloedvergieten ge komen in de straten van Constantine vorige week. Het is mogelijk dat door dit betrekkelijk kleine Aantal doden het preciese aantal zal waarschijnlijk nooit bekend worden de burgeroorlog in Al gerië is voorkomen. Of om het voorzichtiger te zeggen: in ieder geval uitgesteld. Het schieten in Constantine was een logisch gevolg van de ijver, waarmee vice-premier Ben Bella ernaar streefde, het gezag van premier Ben Khedda terzijde te schuiven en het zijne ervoor in de plaats te stellen. Door zijn populariteit bij de troepen leek dat van een leien dakje te gaan, zodat hij het ongenoegen van Ben Khedda en zijn aanhangers niet te ernstig hoefde opvatten. Constantine heeft aan die gedachte een ruw einde gemaakt. Bel- kacem Krim organiseerde zelfs de troepen in zijn geboortestreek Kabylië vermaard als vechters ook tegen de Fransen om de republiek Algerië te redden. Van Ben Bella. En deze begreep, dat hij zijn koers moest veranderen. Wellicht was het hem en zijn aan hangers gelukt om het verzet te breken. Maar het zou hem meer gekost hebben dan die overwinning waard was. Immers de burgeroorlog zou het bewijs hebben geleverd, dat de Algerijnen hun eenheid alleen aan de Fransen danken. In de eerste plaats omdat deze er een bestuur vestigden. En dan nog eens om dat ze de door hen bestuurden verenigden in het verzet. Slechts in de gemeenschappelijke vijand Frankrijk vond men zijn eenheid; een negatieve basis waarop een strijd te baseren is, maar geen natie. Daarin moet ook een positief besef leven van bij elkaar horen. Zelfs alle Algerijnse nationalisten van nu waren er niet steeds van overtuigd dat de Algerijnen in die positieve zin al lijp waren een natie te vormen. Ferhat Abbas bijvoorbeeld, die thans streeft naar het presidentschap en derhalve in zijn autobiografie dit aspect niet te zeer in het licht stelt, was aanvankelijk niet voor een zelf standig Algerië. Hij wilde federale samenwerking in een of andere vorm. waarbij het Franse bestuur als binding zou blijven tot onder de Algerijnen de gedachte aan hun eigen staat degelijk zou leven. Ben Bella en Ben Khedda zijn beiden geboren politici en er was voor hen nog een reden het niet op een burgeroorlog te laten aan komen. Die strijd zouden de militairen moeten uitvechten, bij wie dan welhaast automatisch de idee moest opkomen, dat zij, de sol daten, de staat bijeen hadden te houden omdat de politiek drijven de burgers er niet toe in staat waren. Die militairen zijn goed georganiseerd, hebben discipline en kennen de waarde ervan. Waar den die ook voor de burgermaatschappij gelden. Waar het leger binnentrok hebben ze met harde hand onthoofdingen na sum miere processen tegen plunderaars en lieden die het schieten op Europeanen niet na konden laten de orde bewaard of hersteld. Hoe kunnen de militairen anders denken dan dat zij zelf bij uitstek geschikt zijn om een geordende samenleving te leiden? En hoe kunnen ze deze taak met vertrouwen overlaten aan politici, die met elkaar overhoop liggen? Dit gevaar door het leger, nu toch al de feitelijk enige gezags dragers in het land, aan de kant te worden gezet dreigt Ben Khedda en Ben Bella beide. Het was waarschijnlijk een goede reden om hun geharrewar op te geven. Vooral toen de bevelhebber van wil- laya vier betrekkelijk neutraal gebleven in de controverse der politici de macht aan zich trok in de buurt van Algiers. Het spijtige is alleen' weer, net als met het nationaal bewustzijn van de Algerijnen, dat deze verzoening van Ben Bella en Ben Khed da weer berust op een negatieve basis, de vrees voor het léger, en niet op een positieve wil om samen te werken. Er zijn bovendien zoveel ijlings gehouden gesprekken voor nodig geweest om een regeling te vinden, die beidé partijen geen prestigeverlies bezorde, dat er niet veel reden is om aan te nemen, dat tussen de twee con currerende regeringsleiders-in-spé de strijdbijl al voorgoed be graven is. (Nadruk verboden.) In Wall Street beweegt het Dow-Jones-gemiddelde zich weer in de richting van 600. Maandag is de beurs aldaar vast gesloten en het gevolg was dat ook het Damrak gisteren een vriende lijker en merendeels vaster as pect te zien gaf. Opmerkelijk is de blijvend goede houding van Kon. Olie, die in New York ge vraagd was en hier opliep tot 137,50, waarmee een koers winst van ruim één gulden werd behaald. Ook de overige internationale fondsen waren gevraagd en vast gestemd. Uni lever bijvoorbeeld bewoog zich rondom 142, Philips liep op tot 163 en AKU overschreed zelfs de 370 tot 3721 2. Deze vaste stemming ging echter niet over al gepaard met uitbreiding van de handel. Het bleef over het algemeen zeer rustig in de hoe ken zowel van de grote interna tionale waarden ais van de min der op de voorgrond tredende aandelen. Een uitzondering onder de in ternationals was Hoogovens. De ze waren maandag in Amster dam zeer vast gestemd maar maandagavond reeds viel een zekere reserve voor de aandelen van het staalconcern waar te nemen. Gisterenmorgen liep de koers wederom op tot 590. maar gisterenmiddag bleef zij ver daaronder. De opening kwam op 580 (het vorige officiële slot was 5871/-!) waarna nog 583 werd ge daan. Veel beweging zat er niet in het fonds en ook de belang stelling was aanmerkelijk ge ringer dan maandag. Terwijl de beurzen van Lon den en West-Duitsland stil en prijshoudend waren, was Am sterdam toch betrekkelijk vrien delijk gestemd. Men had hier 2. Dc dag na de vergadering van keizer en hertog wordt Vic tor de Turenne, de jonge en dap pere aanvoerder van de lichte rui terij van het kruisleger bij zijn op perbevelhebber geroepen. „Waarde Victor," zegt de hertog, „ik ken uw moed en doortastendheid en heb weer een speciale opdracht voor U Gjj moet met. een kleine en goed bereden afdeling van uw ruiterij een verkenningstocht naar Smyrna maken en daar poolshoog te nemen. Ik geef U toestemming om zo nodig zelfstandig handelend op te treden, ais gij echter maar geen onberaden waaghalzerij uit haalt. Als onderaanvoerder geef ik U uw oude vriend Robert mee. Zoek vandaag nog een vijftigtal mannen uit en vertrek morgen voor uw opdracht." vertrouwen in het verloop van Wall Street en dit lokte hier en daar kopers in de markt. Dit betekende echter volstrekt niet dat zich flinke koersverbeterin- gen voordeden. Voor zover van aankopen sprake was, gebeurde dit mondjesmaat zodat in het verdere verloop de beurs een kalm karakter behield. In symphatie met de iets be tere tendens, waren de cultuur fondsen licht gevraagd. In de scheepvaarthoek ontwikkelde zich enige affaire tegen goed prijshoudende koersen. Het gaat in de scheepvaart echter nog altijd zeer gereserveerd toe het geen uiteraard mede met de nogal pessimistische uitlatingen omtrent, de toekomst van de scheepvaart verband houdt. Bankaandelen lagen over de gehele linie iets beter. Zelfs de Antilliaanse Verffabriek, die de laatste dagen een flink koers verlies heeft geleden onder in vloed van het ongunstige jaar verslag, liet een herstel zien en werd geadviseerd op 95. Neder landse staatsfondsen waren prijshoudend en ongeanimeerd. De markt sloot zonder grote fluctuaties en zeer kalm. Beursindices 27/7 30/7 31/7 Int. concern Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 459.0 462.6 466.1 324.1 324.4 324.7 141.2 141.6 140.8 231.5 231.9 233.8 142.1 142.0 141.8 341.8 343.6 344.9 Nabeurskoersen AKU 371 (370 Kon. Olie 137.00—138.00 gl slot 137.90 (137.20) Philips 162 gb—162.90 slot 162.80 (163.10) Unilever 141.50—142.00 slot 142.00 (141.60) Hoogovens 575 (579 Vs) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier heden gel dend in Amsterdam luiden Engelse pond 10.0810.18 Amer. dollar 3.57 12—3.6112 Canadese dollar 3.293.34 Franse frank 100) 73.2073.70 Belg. frank (100) 7.21—7.26 Duitse mark (100) 89.7590.25 Zweedse kroon (100 69.5070.50 Zwits. frank (100) 83.25—83.75 Ital. lire (10.000) 57.25—59.25 Deense kroon (100) 51.85—52.85 Noorse kroon (100) 50.2051.20 Oost. schil. (100) 13.95—14.05 Port. escudo (100) 12.60—12.75 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 6.00—6.15 ir In de eerste helft van dit jaar zijn in de V. S. meer men sen bij verkeersongevallen om het leven gekomen dan ooit te voren. Het aantal slachtoffers bedroeg 18.120. In vergelijking met het eerste halfjaar van 1961 was dit een stijging met 7 ter wijl het wegverkeer met slechts 5 toenam. KEES RIJVERS TERUG NAAR NAC Het is nu zeker, dat ex-inter national Kees Rijvers het ko mende seizoen zal uitkomen voor de Bredase eredivisieclub NAC. Rijvers, die in het seizoen 1950/1951 naar Frankrijk girtg, waar hij voor Saint Etienne en Stade Francais speelde, was voordien altijd lid geweest van NAC. ,Toen hij na een periode van zeven jaar naar Nederland terugkeerde, werd hij gecon tracteerd door Feijenoord, doch twee jaar geleden vertrok Rij vers opnieuw naar Saint Etienne. Contractueel was hij nog oen seizoen aan deze club verbon den, maar Saint Etienne bleek bereid hem een jaar eerder te laten gaan. De zomercompetitie van de K. N. Z. R. I.v.m. de steeds groter worden de moeilijkheden heeft de sport- commissie van de K. N. Z. B. be sloten om m.i.v. 30 juli de zomer competitie stop te zetten. Im mers, door de langdurige koude- periode in het begin van de competitie moeten er nog steeds ettelijke wedstrijden ingehaald worden, terwijl door de nu aan gebroken vakanties vele clubs geen kans meer zien om zeven tallen in het water te brengen. Daarbij gevoegd het afwezig zijn van vele scheidsrechters en de steeds vroeger invallende duisternis, leidde het opnieuw vaststellen van wedstrijden tot onoverkomelijke moeilijkheden, zodat de K. N. Z. B. niets anders restte dan genoemde maatregel. Kampioenen zuilen er dus dit jaar niet zijn. Ook alle promo tie- en degradatieregelingen zijn van de baan. In de 4e klasse Q. waar de Zeeuwse teams in zijn ondergebracht, had de Zeehond uit Vlissingen vorige week al zijn zevental teruggetrokken, waardoor alle wedstrijden van dit zevental kwamen te ver vallen. De resterende uitslagen in deze klasse luiden S. Z. V.-Gan- ze 5-2; Bruinvis-Schelde 5-6; Schelde-Ganze 4-5 en Ganze- Bruinvis 3-9. De stand toen de competitie gestaakt werd, was 1. Bruinvis 2. S. Z.V. 3. Schelde 4. Ganze 5. Luctor 7 6 1 12 42-14 6 5 1 10 25- 8 7 3—4 6 24-28 6 2 4 4 14-29 6 6 0 5-30 De Terneuzense ploeg, die vorig jaar pas naai' de 4e klasse is gepromoveerd, heeft het er dus lang niet slecht afgebracht, temeer als we rekenen, dat ze uit de twee tegen Zeehond gespeel de wedstrijden 3 punten wisten te behalen.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3