Coöperatieve Groenvoederdrogerij „Zeeuws-Vlaanderen" door de Commissaris der Koningin officieel in gebruik gesteld 2 leerling-zetters v/h Fa P. J. VAN DE SANDE SPORTNIEUWS "MAANDAG 30 JULI 1962 DE VRIJE ZEEUW Aan de ouders van de jongens die graag aan de slag willen „drukken is een prachtig vak" Er kunnen direct geplaatst worden N.V. BOEK-, COURANT- EN HANDELSDRUKKERIJ DUIVENSPORT WATERPOLO GESLAAGDE LANCERING VAN RUSSISCHE KUNSTMAAN WIELRENNEN De Roo tweede; Rentmeester derde Fag. ft Zaterdagmiddag Is op het voor malig eiland te Sluiskil onder grote belangstelling de Coöpera tieve Groenvoederdrogerij „Zeeuws-Vlaanderen" officieel in gebruik gesteld door de Commis saris der Koningin in de provin cie Zeeland jhr mr A. F. C'. de Casembroot. die, op een trekker gezeten, door het inschakelen van de kipinstallatie een met lucerne gevulde kipwagen boven een stortbak uitstortte. Hiermede nam officieel het fabricageproces van invoerband tot opslagruimte een aanvang. Terwijl de lucerne van blad groen en fijn gesneden geklaver- te tot sterk geconcentreerde staafjes, gereed voor verzending naar de veevoederbedrijven, werd gevormd, bezichtigden de honder den gasten het wagenpark, de be- drijfsuitrusting, de bijgebouwen en de fabriek. Vooraf had in de silo een ont vangst plaats, waarin de gasten door de voorzitter van de Coöpe ratie, de heer J. W. Scheele, wer den begroet. Deze verwelkomde in de eerste plaats de Commissaris der Ko ningin en zeide dat het hem ver heugde dat de Commissaris weer in blakende gezondheid aanwezig kon zijn. Zich tot de burgemeester van Westdorpe, de wethouders en de gemeentesecretaris richtend, feli citeerde spreker namens alle leden hen met de nieuwe aan winst in hun gemeente, op het zo uniek gelegen kanaaleiland. Ook de landbouwconsulent ir J. A. H. Haenen, de gezamenlijke landbouworganisaties, de Rijks waterstaat, vertegenwoordigd door hoofdir. C. A. de Vlieger en ir. W. Stuulen, de voorzitter van de Kamer van Koophandel ir R. H. van Krevelen, het Architecten bureau, de P.Z.E.M. en nog vele andere instellingen en genodig den, die spreker niet allen kon vernoemen, werden in het wel komstwoord persoonlijk begroet Hierna sprak de heer Scheele de volgende reöe uit, die wij hier in extenso laten volgen. Rede van de voorzitter, de lieer J. W, Scheele. „Mijnheer de Commissaris, Mijnheer de Burgemeester, Dames en Heren, Dat hier in Zeeuws-Vlaande ren een'; 160»tal boeren besloten hebben deze Coöperatieve Groen voederdrogerij te stichten vindt vooral zijn oorzaak in het feit, dat men hoe langer hoe meer in landbouwkringen in het alge meen, en dit geldt zeker ook voor Zeeuws-Vlaanderen, de noodzaak voelt, meer aandacht te besteden aan structuur en humusvormipg in de grond. De mechanisatie van het Zeeuws-Vlaamse akkerbouwbe drijf staat op hoog niveau en het laat zich duidelijk aanzien, dat deze zich nog gestadig uitbreidt. Meer en ook zwaardere machines betekenen toch eigen lijk toenemende structuurver slechtering. De traditionele teelten van rode klaver, hopperups e.d. voor groenbemesting mislukken de laatste jaren dikwijls tengevolge van de zware dekvrucht of moe heidsverschijnselen. Het probleem van de struc tuur van de grond wordt steeds dringender, naarmate de mecha nisatie toeneemt. Nu is het een algemeen bekend feit, dat van de teelt van lucerne een belangrijke grondverbeteren- de invloed uitgaat, dat misschien door de praktijk nog wel eens vergeten of onderschat wordt. Het is ons gebleken bij oriën terende excursies, die eerst de Commissie en daarna ook nog wel uw bestuur maakten, dat men in lucerneverbouwende streken zeer goed weet, dat er geen beter middel is om een per ceel land, dat in slechte conditie geraakt is, weer op peil te bren gen, dan door lucerne te ver bouwen. In het recente rapport inzake lucerneteelt op de Bevelanden en Walcheren staat o.a., dat men in Groningen aan de nawerking van een goed gewas lucerne zelfs een waarde van 250,— per ha toekent. Dit zijn zeer kort samengevatte conclusies, die vooral door de heer Haenen hier in Zeeuws- Vlaanderen onder de aandacht van de boeren werd gebracht. Conclusies, die ook in ons rap port staan, en die ook in andere soortgelijke rapporten of op ver gaderingen, welke over genoemd probleem handelden, op de voor grond stonden. Elke moderne en practische akkerbouwer weet dat hij met het probleem van de structuur verslechtering hoe langer hoe meer rekening zal dienen te hou den. Dit zijn enkele van de achter gronden, waardoor deze Zeeuws- Vlaamse Coöperatieve Groen voederdrogerij tot stand is ge komen. wat ons dan vandaag bij een brengt om deze officieel te openen. Het is vooral voor ons als leden toch wel een zeer bijzon dere dag. In juli 1961 (dus vorig jaar) heeft de oprichting plaats gevonden, en werd het huidige bestuur gekozen. Hiermede kre gen wij als bestuur al onmiddel lijk een geweldige taak op onze schouders gelegd. Immers, wij werden geplaatst voor het feit, om op een wel zeer korte tijd 9 maanden) een drogerij te realiseren, in het centrum van Zeeuws-Vlaanderen gelegen, en dan ook nog het liefst gelegen aan vaarwater, als geheel, mo dern van opzet, met voorzienin gen voor uitbreiding, alle moge lijkheden benuttend, en volledig rekening houdend met de nood zakelijkheid van vèr doorgevoer de mechanisatie en automati sering. Ziehier dus heel in het kort de taak waar het bestuur zich voor gesteld zag. Dit alles heeft vele problemen opgeworpen, ingrijpende en vér gaande besluiten dienden dikwijls snel te worden genomen, terwijl ook voor het vooroverleg veel tijd en ook wel wat tact nodig was. Wel was er door de voorberei dingscommissie reeds veel werk verricht, samen met de heren Haenen en Elenbaas, maar dit diende toch alles weer opnieuw en nu definitief te worden aan gepakt. Na de investeringen, aanbe steding van de gebouwen e.d. volgde uiteraard de opbouw zelf. Dit viel in het ongunstig jaar getijde, in de winter, wat ons vooral in de periode van ong. 15 februari-eind april, nogal lelijke parten heeft gespeeld. Er is dan ook dikwijls onder ongunstige omstandigheden, zowel wat het weer, als ook de terreingesteld heid betrof, gewerkt moeten worden. De leveringen verliepen vrij vlot. Bij dit alles verkeerden wij practisch voortdurend in tijd nood, want begin mei immers is normaal de lucerne voldoende ontwikkeld om de le snede te oogsten. De meningen onder de leden, en ook in andere drogerij-krin gen, tot zelfs in het buitenland toe, waren verdeeld of het nu toch wel op tijd klaar zou komen, en enkele vragen bereikten ons wat men dan in dat geval met al die le snede lucerne moest aan vangen. Maar gelukkig, mede ook als gevolg van het wel zeer late voorjaar, stonden wij technisch klaar (al zij het nog maar pri mitief) op een tijdstip, dat de lucerne nog niet voldoende ont wikkeld was. Ik zeg primitief, omdat enkel dan het drooggebouw onderdak was, echter waren er nog geen pelleteermachines, geen of bijna nog geen intern transport en ook nog geen opslagruimte. Ik wil dan nu, vanaf deze plaats nogeens iedereen, die op welk terrein of dienst ook. hier aan heeft medegewerkt bedan ken, voor alle hulp, daar wij ons volledig bewust zijn dat wij toen wel eens onredelijk veel hebben geëist. Intussen werden door het be stuur, commissie van toezicht de adviseurs en de bedrijfsleider zorgvuldig planningen gemaakt voor het eerste bedrijfsjaar. Met vrezen en beven begonnen wij te werken op 15 mei j.l., de eerste lucerne was afkomstig van ons bestuurslid de heer Bruggeman, die om de start te bespoedigen hieraan zijn mede werking gaf, daar het gewas, zoals overal nog, te licht was. Alles is echter toch nog mee gevallen. Wel waren er kinder ziekten, die nog niet alle zijn overwonnen, maar het geheel overziend is het niet tegengeval len. Is onder moeilijke omstandig heden gebouwd moeten worden, deze eerste werk- of productie periode was ook verre van een voudig. Ik zei U reeds, nog geen pelleteermachines. geen silo, dus eigenlijk geen opslagruimte, geen intern transport, alleen een ge brekkige noodvoorziening, en dan te bedenken, dgt de bouwerij nog lang niet klaar was, ook niet het drooggebouw, zodat dit nog gewoon door moest gaan. Dit alles bezorgde, vooral uiteraard de bedrijfsleider, maar ik wil hierbij toch ook noemen al ons overig personeel, zeer veel moei lijkheden en dit temeer, daar het voor practisch iedereen vol komen nieuw was. Ondanks dit alles is er nu toch reeds 1.500 ton droog product geproduceerd, en een woord van waardering is hier zeker op zijn plaats. Geachte aanwezigen, en dan speciaal heren leden, reeds bij de oprichtingsvergadering hebt U uitdrukking gegeven dat U vol ledig vertrouwen hebt in uw be stuur, mede zeg ik dit ook met het oog op de realisering van het geheel, zoals dat toen aan de orde was. Uw bestuur hoopt en vertrouwt, dat wij tot nu toe dat vertrouwen zijn waardig ge bleken. Ook nu wij verder moe ten, zal dat de basis moeten blij ven niet dat ik daaraan twijfel) om een zo gunstig mogelijk re sultaat te mogen verwachten. Naast het zo juist genoemde speelt uiteraard bij dit alles het werk van onze bedrijfsleider, de heer Van der Lijcke, een grote rol. Mijnheer Van der Lijcke, er wordt veel van U verwacht en ook veel van U gevergd. Veel zal afhangen van een juist in zicht en een verantwoord optre den, een verantwoord optreden ook ten opzichte van onze leden zowel als van ons bestuur. Dr.mes en heren. Op velerlei gebied is Zeeuws-Vlaanderen momenteel in ontwikkeling, ook op het agrarisch terrein. Ik wil U in dit verband wijzen o.a. op de vele en uitgebreide ruilver kavelingen, welke deels reeds in uitvoering zijn en deels in voor bereiding. Verder zou ik in dit verband nog willen wijzen op de streek- verbetering, welke pas in Eede heeft plaats gehad en momen teel in Koewacht plaats vindt, en ook nog op het mooie demonstra- tiebedrijf gelegen in de Braak man, welke is gesticht door en in beheer is bij de gezamenlijke landbouworganisaties. Een schaduwzijde is, dat de industriële ontwikkeling, welke momenteel, vooral in O. Zeeuws- Vlaanderen, gaande is en de kanaalwerken vele en dikwijls goede landbouwgronden voor zich opeisen, en dat, vooral van agrarische kant bekeken, te be treuren is, dat ter compensatie daarvan de inpoldering van de reeds overrijpe schorren van het Land van Saeftinge blijkbaar niet doorgaat. Bij al deze ontwikkelingen van de laatste jaren, en dan speciaal op agrarisch terrein, spelen ook onze gezamenlijke landbouw organisaties een grote rol. Dat deze nieuwe coöperatie tot stand is gekomen, is toch ook te danken aan de activiteiten van die zijde samen met onze landbouwconsulent. Maar ook onze leden hebben het daadwerkelijk besluit ge nomen mee te doen, en het komt mij voor, dat de oude, energieke en vooruitstrevende geest, welke in vroegere tijden zo kenmer kend was voor dit Vlaamse land, weer meer dan ooit vaardig wordt. Een klein symbool hiervan is toch ook hier aanwezig, daar wij rustig deze industrie ge plaatst hebben in het centrum van dit bekend groot-industrieel gebied en daarmede als het wave ook als boer welbewust en zelf verzekerd willen aantonen de snelle ontwikkeling van deze tijd en de mogelijkheden daarvan ook voor ons zelf bij te kunnen houden en te benutten. Laat ons hopen tot heil van ons zo geliefd Zeeuws-Vlaamse boerenland." Het woord was hierna aan de Commissaris der Koningin, die dankend voor de goede woorden tot hem gesproken, met groot ge noegen had voldaan aan het ver zoek om de drogerij te openen. Het verheugde spreker dat een 150-tal boeren was gekomen tot een coöperatieve samenbunde ling. De Commissaris complimen teerde burgemeester Van Waes en de gemeente Westdorpe met de nieuwe aanwinst en sprak daarbij de hoop uit dat nog meer dere industrie-vestigingen zou den mogen volgen. Na in vrolijke scherts dank te hebben gebracht voor de klandi zie aan de P.Z.E.M. zeide de Com missaris zeer onaangenaam ge troffen te zijn door een artikel in een weekblad, welk artikel niet bepaald vleiend is voor de provin cie en de Zeeuwen, die doorzet tingsvermogen zouden missen. De Commissaris laakte dit soort berichtgeving en prees, daarbij herinnerend aan de dijkdoorbra ken op Walcheren in 1944, de watersnoodramp in 1953 en de Delta-ontwikkeling, het doorzet tingsvermogen door de Zeeuwen steeds aan de dag gelegd. Ook ten aanzien van deze ves tiging vond de Commissaris het een compliment waard, dat men dank zij het doorzettingsvermo gen, was gekomen tot stichting van een stukje landbouw-indus- trialisatie in een gebied waar de groot-industrie overheerst. Spreker hoopte tot besluit dat de drogerij tot vermeerdering van de welvaart zal bijdragen en tot in lengte van dagen zal groeien. Nadat de Commissaris de offi ciële ingebruikstelling had ver richt en de gasten het bedrijf had den bezichtigd, voerde burge meester Van Waes het woord. De burgemeester verwees naar de woorden van dc voorzitter dat deze dag een blijde was voor het gemeentbestuur. Spreker vond wederkerig, dat het eveneens een blijde dag voor de boeren van Zeeuws-Vlaanderen was en dat deze ontwikkeling van agrarische naar industriële expansie een reden te meer is om in blijde stemming alle leden te compli menteren. Belangrijk achtte spre ker het, dat wat de boer als enke ling niet kan bereiken, door een bundeling van krachten datgene tot resultaat heeft, wat thans werkelijkheid is geworden. Coö peratieve samenwerking zal in de toekomst kunnen verwezenlijken wat tot heden toe niet bereikbaar was. Spreker noemde het dezelfde dwingende eis, die ook de kanaal- zónegemeenten gezamenlijk heb ben nu door de in uitvoering zijn de kanaalwerken een nieuwe ont wikkeling voor de deur staat en hoopte dat het gegeven voorbeeld eveneens op gemeentelijk terrein zal doorwerken. Burgemeester Van Waes be treurde het dat een kerngemeen te niet kan worden uitgebreid tot een kerngebied, hetgeen blijkt te impliceren dat men aan het her haaldelijk verzoek om woonruim te voor het bedrijlspersoneel niet zal kunnen voldoen. Spreker hoopte dat 'n deze huisvestings mogelijkheid alsnog wat meer medewerking van de overheid zal worden verkregen. De Rijkslandbouweonsulenl ir Haenen vond in zijn felicitatie woord de tijden sterk veranderd. Deze verandering is ook aan het boerenbedrijf niet voorbijgegaan. Een modern akkerbouwgebied als Zeeuws-Vlaanderen heeft thans ook een drogerij en schept de kans dat lucerne verbouwd zal kunnen worden. Een kans heea.Wou<de"s^®"Si'se®rn"n9^o°1i®' bedrijf' Interessant Het drukkersbedrijf is altijd levendig. Ed^ ,^OCE,r^V/teLawe^kkU"opd^n h^^sinteressan^ waarin je wat betékent als vakman. Zelf kijken Wij raden u aan laat uw loon «ns het'hem'bèv"" ja.' geeft' u hem gaat, hoe de ma-.h.nes er uitzlen wat ze make welkom om eens rond te 1 euzenI^En 'boventHenstelt iets voor hem wat zou h,j dan vee, gemist hebben als hij nu niet kwam kijken. TERNEUZEN NEDERLANDER DRINKT PER JAAR 80 FLESJES FRIS- DRANKEN Sinaasappelsniaak het meest in trek. J V 1 In ons land worden per jaar ongeveer 178 miljoen liter fris dranken gedronken. Dit komt neer op 890 miljoen flessen van 0,2 liter. Per hoofd van de bevol king is dat 15,4 liter ofwel bijna 80 flessen van 0.2 liter. Het aandeel van de verschillen de smaken in de Nederlandse frisdrankenmarkt is als volgt; Vruchteniimonade, gazeuses- circa 52 pet. Coca-Cola 17,50 pet. Gewone gauzeuses ruim 10 pet. Citrus-dranken bijna 10 pet. Tonics ruim 5 pet. t Andere cola-dranken bijna 4 pet Overige dranken, w.o. mine raalwater circa 2 pet. Het meest in trek blijken de dranken met sinaasappelsmaak te zijn, welke met ea. 47 pet. een belangrijke plaats op deze markt innemen. De Nederlandse consument neemt hierbij geen uitzonderings positie in, daar de sinaasappel- smaak in de meeste andere lan den ter wereld favoriet is. Dezer dagen zal er een nieuw merk aan deze categorie worden toegevoegd: Fanta-Orange. Naast de citrusdrank van dit merk, die reeds een jaar bestaat, zal hier van binnenkort de sinaasappel- smaak geïntroduceerd worden. Met een variant op een bekend gezegde was het de heer I. (le Bruijne die namens de drie land bouworganisaties hoopte dat de vuren brandende en de lucerne droog zou blijven. De vreugde om de ingebruik stelling noemde de afgevaardig de een dubbele vreugde, want de boot was thans niet, zoals vele jaren terug, toen er eveneens een kans daartoe was, gemist. De heer ir Van Krevelen sprak als voorzitter van de Kamer van Koophandel er zijn vreugde over uit dat ook een industrievesti ging uit de landbouwsector is voortgekomen. Tevens werd door ir. Van Kre velen het woord gevoerd namens het bestuur van de Eerste Neder- landsche Coöperatieve Suikerfa briek en Raffinanderij, die als laatste gastspreker het bestuur der Coöperatieve Groenvoeder drogerij complimenteerde en zij delings wees op een mogelijke sa menwerking met het Sasse be drijf. Aan het slot van de bijeen komst verleende de voorzitter het woord aan de bedrijfsleider, de heer Van der Lijcke, die van de gelegenheid gebruik maakte woorden van erkentelijkheid te uiten en de leden de garantie schenkend naar zijn beste vermo gen te zullen arbeiden. VLUCHT UIT BRETEUIL De Verwachting Axel Snelheid eerste duif 1165,9 m; laatste prijsw. duif 1039,6 meter. 1. K. Hamelink; 2. D. Diele- man; 3 en 8. F. Verschelden; 4 en 9. M. Dieleman; 5. A. Peers man; 6. D. Goossen; 7. W. de Waele; 10. P. Ortelee. Bond van zaterdagvliegers VLUCHT UIT NEUFVILLES E.M.M. Terneuzen Snelheid eerste duif 990 meter; laatste prijsw. duif 882 meter. 1 en 8. P. v. d. Bulck Jr; 2 en 4. W. van Hoeve; 3. P. Scheele; 5. M. Drabbe; 6 en 7. D. Deur waarder; 9. P. van der Peijl; 10. J. Jansen. HET WATERPOLOTOURNOOI VAN „DE SCHELDE" Onder gunstige weersomstan digheden vond zaterdagmiddag het jaarlijkse waterpolotoernooi van „De Schelde" plaats. Doordat de vier deelnemende ploegen een halve oomptitie speelden, kwam er steeds een van de ploegen twee wedstrijden achter elkaar in het water, wat natuurlijk een handi cap is. S. Z. V.. met een volledig zevental, loonde zJc-h ook nu weer de sterkste door haar drie wed strijden te winnen. Eerst werd Ganze met 71 het slachtoffer en daarna moest De Schelde zich met 40 gewonnen geven. De strijd tegen de Bruinvis leverde een kleine 54 overwinning op. De Bruinvis had eerst, met een De Sowjet-Unie heeft zaterdag weer een aardsatelliet, de „'Kos mos-"", in de ruimte geschoten. Volgens het persbureau Tass was de lancering goed verlopen. De satelliet bevat wetenschappelijke instrumenten voor ruimte-onder zoek. Volgens van de satelliet ont vangen radioseinen werkt alles normaal. Men hoopt gegevens te verza melen o.a. over de stralingsgor- dels om de aarde en de risico's die deze opleveren voor de ruimte vaart. De Kosmos-7 beschrijft in ruim negentig minuten (90,1) een baan om de aarde, met een hoek van 65 graden op de evenaar. Wan neer de kunstmaan in haar hoog ste stand staat, bedraagt de af stand tot de aarde 369 km en in haar laagste 210 km. De eerste in de serie kosmossatellieten, die onbemand zijn, werd op 16 maart in de ruimte geschoten. De radiodienst van het Britse persbureau Reuter in Londen ont ving zaterdagmiddag gedurende vijf minuten een duidelijk signaal van dc satelliet. erg jonge ploeg, van Ganze, dat ook niet volledig was, met 56 verloren, nadat ze lange tijd de leiding hadden gehad. Inmiddels was Sampon gearriveerd bij De Bruinvis en dit was mede oorzaak dat De Schelde, zonder Baert en Casteleijn, een 7—1 nederlaag leed. De laatste wedstrijd: Ganze -Schelde was dus belangrijk voor de bezetting van de 2e plaats. Ganze had hiervpor aan 1 punt genoeg. Als Schelde zou winnen, zou het doelgemiddelde tussen de drie teams doorslaggevend zijn en dan had De Bruinvis de beste kansen. Echter, in een doelpunt rijke wedstrijd werden de punten gedeeld (77), zodat Ganze dus 3 punten behaalde en daarmee de lauwertak verdiende. De volledige uitslagen luidden: BruinvisGanze 56; Ganze S. Z. V. 1—7; S. Z. V.—De Schelde 4—0; De ScheldeBruinvis 17; BruinvisS. Z. V. .45; Ganze— De Schelde 77. De eindstand van dit toernooi was dus: S. Z. V. 3 3 0 0 6 16— 3 Ganze 3 1113 14—19 De Bruinvis 3 1 0 2 2 1612 De Schelde 3 0 12 1 8—18 AB GELDERMANS KAMPIOEN VAN NEDERLAND Het kampioenschap van Neder land voor prof-wielrenners op de weg is zondag gewonnen doof de 26-,jarige Beverwijker Ab Gel dermans. De wedstrijd ging over een af stand van 280 km en werd op het Adsteegh-circuit bij Beek (L.) gehouden. De uitslag was 1. Ab Geldermans 6.58.16 2. Jo de Roo 6.59.00 3. Piet Rentmeester z.t. 4. Piet Damen z.t. 5. Coen Niesten z.t. 6. Jacq. v. d. Klundert z.t. 7. Piet van Est z.t. 8. Jan Janssen z.t. 9. Jan Hugens z.t. 19. Bart v. d. Ven 6.59.09 JOS PLANCKAERT BELGISCH WIELERKAMPIOEN De strijd om het Belgisch weg- kampio-nschap voor professio nals, zondag op een circuit ron dom Namen gehouden, eindig de in een zege van Jos Planc- kaert, die de 258 km aflegde in 6 uur en 20 minuten. Guillaume van Tongerloo fi nishte als tweede met een ach terstand van 1 min. 28 sec. en Emile Daems werd derde op 1.45. Van een groep renners, die in dezelfde tijd als Daems arriveer den, werd Frans Dcmulder „vier de en BcnoniBcheydt »vjjfde.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 3