eenvoudig heter! Constantine en Bone in handen van Ben Bella c.s. Onderhoud Van Roijen -Soebandrio De evacuatie van vrouwen en kinderen uit Nieuw-Guinea 'VAOlldiri HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Regeling Gouvernement Nederlands Nieuw-Guinea voor evacuatie Doodvonnissen in Rusland DONDERDAG 26 JULI 1962 18e Jaargang Nr 5659 DE GEBEURTENISSEN IN ALGERIE Frankrijk zal onderdanen in Algerië beschermen MAATREGELEN VOOR VERDUISTERING TE HOLLANDIA DE BELGISCHE BEVOLKING GENERAAL LEMNITZER OPPERBEVELHEBBER DER NAVO-STRIJD- KRACHTEN NEDERLANDER IN DUITSLAND VERDRONKEN Frankeiing by abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redacüe-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 01150 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v"/h Firma P. X van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Volgens doorgaans welinge lichte nationalistische kringen in Algiers hebben militairen die op de hand van de opstandige vice- prcnüer Ben Bella zijn, in Con stantine (Oost-Algerië) de macht in handen. Zij hadden Lachdar Ben Tobbal, minister van Staat in de voorlopige regering van Ben Chedda, gearresteerd. De aanhangers van Ben Bella hadden de macht overgenomen na een verwarde nacht, waarin werd geschoten en drie mensen werden gedood en verscheidene gewond. Onder dc militairen be vinden zich troepen die vóór de onafhankelijkheid in Tunesië waren gelegerd. Ir Tizi Ouzou, ten oosten van Algiers, verklaarden officieren van het bevrijdingsleger dat de aanhangers van Ben Bella in Constantine kolonel Souat el Arab hadden ontvoerd. Deze was de militaire commandant van het district twee, een der zes milit ire districten van Algiers. Hij was er verantwoordelijk voor dat hot grootste deel van Noord- Oost-Algerië trouw blijft aan de voorlopige regering van Ben Chedda. Tizi Ouzou is het hoofd kwartier van districl drie dat het gebied van Kabylië bestrijkt en trouw is aan Ben Chedda. De aanhangers van Ben Bella hebben buiten Constantine weg versperringen opgericht. Van de prefectuur in Constan tine kon telefonisch geen beves- tigin van de berichten worden •verkregen. Men zei slechts dat het rustig is in de stad. In kringen van de voorlopige regering in Algiers verklaarde men dat het hoofdkwartier van district twee in Constantine is omsinge'd maar weerstand biedt aan de strijdkrachten die het willen bezetten. In Tizi Ouzou zei men op het hoofdkwartier van district drie: „Wij zullen ons met de wapens verdedigen tegen onverantwoor delijke lieden als Ben Bella". Aanhangers van de dissidente Algerijnse vice-premier Ahmed Ben Bella hebben woensdag ook de Oost-Algerijnse havenstad Bone in bezit genomen, zo wordt uit deze stad gemeld. Manschappen van het natio nale bevrijdingsleger (A.L.N.) kwamen per schip in Bone aan. Zij organiseerden een massabij eenkomst en een parade. Belkacem Krim, vice-presi dent van de voorlopige regering, heeft de coup in Constantine ver oordeeld. Hij heeft revolutionaire strijdkrachten opgeroepen zicli tegen deze „poging om een dic tatuur te vestigen" te verzetten. De ministers van de voorlopige regering hebben Algiers verla ten. Alleen premier Ben Chedda is nog in zijn zomerpaleis. Mgr. Etienne Duval, aartsbis schop van Algiers, heeft gezegd dat er christendom in Algerië worden ontvoerd en op andere wijze benadeeld. Velen waren „aan de rand van de wanhoop". De Franse minister van Voor lichting, Alain Peyrefitte, heeft woensdag na een bijeenkomst van het kabinet meegedeeld dat Frankrijk, indien de verwarde toestand in Algerië ernstiger wordt, direct zal ingrijpen om zijn onderdanen te beschermen. „Er is geen samenwerking mo gelijk indien bet leven en de eigendommen van Fransen wor den bedreigd", aldus Peyrefitte. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soeban drio en de Nederlandse ambassa deur dr. Van Roijen zouden woensdag laat in een besloten bijeenkomst de vorderingen on der de loupe nemen welke ge maakt zijn bij de geheime be- sprekir-over de kwestie Nieuw-Guinea. Volgens diplomatieke bronnen, die van de plannen voor een on derhoud melding maken, is de lijd van samenkomst nog niet definitief bep. aid. De plannen werden gemaakt na een dinsdag gehouden conferentie tussen dr. Soebandrio en de heer Ellsworth Bunker, de vroegere Amerikaan se diplomaat die als neutrale derde partij de geheime bespre kingen bijwoont. Deze besprekin gen werden naar verluidt giste ren vroeg in de middag opge schort om het onderhoud tussen dr. Soebandrio en dr. Van Roijen in Washington mogelijk te ma ken. Volgens Indonesische bronnen was dr. Soebandrio van plan om. vóór zijn onderhouc: met dr. Van Roijen. te confereren met Adam Maiik. de Indonesische vertegen woordiger bij de geheime be sprekingen. Dr. Soebandrio hoeft niet deel genomen aan deze besprekingen, maar hij heeft één onderhoud gehad, met dr. Van Roijen, op DONDERDAG 26 JULI donderdag 19 juli te Washington. Volgens diplomatieke bronnen was bet mogelijk dat dr. Van Roijen en dr. Soebandrio zouden spreken over de in Westelijk Nieuw-Guinea gelande parachu tisten. Het voornaamste onder werp van bespreking zou echter, naar verwacht werd, het plan- Bunker zijn, en de vraag of liet als basis voor toekomstige for mele onderhandelingen zou kun nen dienen. Dezelfde bronnen zeiden niet over informatie te beschikken welke een bevestiging inhielden van berichten als zou dr. Soe bandrio bij het onderhoud trach ten vast te stellen of Nederland bereid zou zijn de bestuursover- dracht van Westelijk Nieuw- Guinea vroeger te doen geschie den dan in het plan-Bunker wordt voorzien. Zij wezen erop dat het tijdschema voor de over dracht in fasen van het bestuur in liet plan-Bunker vaag was ge laten een periode van een tot twee jaar en voegden er aan toe dat dit klaarblijkelijk een punt betrof waaromtrent een vergelijk zot. moeten worden ge vonden. v.m. n.m. Breskens 9.14 9.38 Terneuzen 9.49 10.13 Hansweert 10.29 10.53 Wasoorden 10.39 11.03 VRIJDAG 27 JULI v.m. n.m. Breskens 10.32 10.59 Terneuzen 11.07 11.34 Hansweert 0.47 12.14 Walsoorden 0.57 12.24 ZON MAAN op onder Op onder Juli 26 4.51 20.41 0.52 16.07 27 4.52 20.39 1.25 17.16 28 4.54 20.38 2.05 18.19 De Franse ambassadeur in Al gerië, Jeanneney, zal tegen de afpersing en ontvoering van Fransen in Algerië protesteren. De ambassadeur zal daartoe voor overleg naar Parijs komen. Volgens Peyrefitte had de mi nister voor Algerijnse Zaken, Joxe, op de bijeenkomst van het kabinet verklaard dat de Franse regering de ongemakken als ge volg van de verwarde toestand tracht te beperken door hulp te verlenen aan het Algerijnse be stuur. Joxe had verder gezegd dat het nodig is dat er door demo cratische middelen een einde aan de verwarring komt en dat een gekozen parlement een wettige regering moet benoemen. Jeanneney had de Algerijnse autoriteiten meegedeeld dat Frankrijk verwacht dat zij de aanvallen op Fransen veroor delen en maatregelen nemen om er een einde aan te maken. Boudiaf, een minister van de voorlopige regering, heft in Tizi Ouzou „alle militanten en de strijders van het nationale bevrij dingsleger" opgeroepen zich te organiseren en tegen de staats grepen te trekken. Ben Chedda heeft te Algiers in een verklaring aan de pers ge zegd, dat de gevaren van burger- De inwoners van Hollandia zijn woensdag gewaarschuwd, dat „onder de huidige omstan digheden" de noodzaak kan ont staan, dat de stad totaal ver duisterd wordt en het licht zon der voorafgaande waarschu wing kan worden uitgeschakeld. Bij luchtalarm moeten auto mobilisten rijden met stads lichten. oorlog en buitenlandse interven tie weer reëel zijn geworden. Het door Ben Bella en zijn aanhangers ingestelde politieke bureau zal dezer dagen zijn hoofdkantoor in Algiers vesti gen, zo wordt uit de omgeving Van het bureau vernomen. De afgevaardigde van het bureau bij de Arabische Liga heeft opdracht om voor Algerië het volledige lidmaatschap van de liga aan te vragen. Tot dusver was Algerië in de liga slechts door een waarnemer vertegenwoordigd. In een toespraak te Tiaret in liet distriet Oran heeft Ben Bel la woensdagmiddag gezegd dat de uitvoering van een agrarische hervorming de eerste taak van de revolutie is. Het menings verschil tussen Tlemcen en Al giers bestaat niet meer sinds de instelling van het politieke bu reau, zei hij. Er kon in het hui dige Algerië slechts één partij zijn. In Hollandia is de voorberei ding voor de evacuatie van vrou wen en kinderen van Nederland se ambtenaren en militairen naar Nederland in volle gang. Vandaag zullen officieel de richtlijnen bekend worden ge maakt die door het gouverne ment voor de evacuatie zijn vast gesteld. Het is op dit ogenblik uiter aard nog niet mogelijk, vast te stellen hoeveel gezinnen tot oen tijdelijke scheiding zullen beslui ten. In gesprekken met Neder landers te Hollandia kan men de meest uiteenlopende reacties ho ren. Tegenover de mening van degenen die onmiddellijk beslo ten van de geboden gelegenheid tot evacuatie van hun gezin ge bruik te maken staat die van vrouwen die niets voelen voor een gezinsscheiding en die vast besloten zijn bij hun man te blij ven. Het besluit van het gouverne ment was woensdagmorgen in Hollandia het onderwerp van vele gesprekken. In „Dok Twee", een wijk van Hollandia waar vele gouvernementskantoren zijn gevestigd, bespraken groepjes ambtenaren de nieuwe ontwik keling bijna opvallend rustig. Van^enige paniekstemming viel enige AFKOELING. Boven Frankrijk bevindt zich een vlak lagedrukgebied, waarin woensdag op vele plaatsen de temperatuur tot 30 a 35 graden steeg. Een kleine storing nabij Normandië veroorzaakte in Noord-Frankrijk en Zuid-Enge- land enkele regen- en onweers buien die over het algemeen echter van niet veel betekenis waren. Deze storing trekt langzaam naar het noordoosten en zal de komende 24 uur ook in ons land plaatselijk regen en onweer bren gen. De temperaturen zullen aan vankelijk nog vrij hoog zijn, maat later is enige afkoeling te ver wachten. De wind wordt zwak en ver-1 anderiijk. medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, later gevolgd door afkoeling. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. PRINSES BEATRIX BEZOCHT VAKANTIEKAMP H. K. H. Prinses Beatrix heeft dinsdagochtend een bezoek ge bracht aan een kamp in de Ma rijke Hoeve te Hattem, waar lichamelijk gehandicapte kinde ren onder auspiciën van dc Stichting „Het Vierde Prinsen kind" hun vakantie doorbrengen. De Prinses arriveerde juist op tijd om te horen hoe de kinderen hun klachten1 bij de „boskoning" te berde brachten. Zij volgde de vergadering geamuseerd en ge bruikte later de koffiemaaltijd met de jeugdige vakantieganger- tjes. Het gouvernements voorlich- tings bureau te Hollandia heeft woensdagmorgen het volgende communiqué uitgegeven „De gouverneur van Neder lands Nieuw-Guinea heeft be sloten tot opheffing van de be perkende voorwaarden die tot dusver golden bij de voor-uit zending naar Nederland van ge zinsleden van landsdienaren. In dien een ambtenaar in vaste of tijdelijke dienst (kortverband of gewoon tijdelijke dienst) dus thans het verzoek doet, zijn ge zin naar Nederland te laten reizen, zal zulks zonder meer op gouvernementskosten worden toegestaan. In overleg met de commandant van de strijdkrach ten in Nieuw-Guinea is dezelfde maatregel genomen ten aan zien van militaire gezinnen. Al dus is tegemoet gekomen aan een in ambtelijke kringen reeds langer levende wens. Teneinde alsdan in Nederland opvanging en onderdak zo goed mogelijk te kunnen voorbereiden zal de bemiddeling van het ministerie van Maatschappelijk werk worden ingeroepen. Zij die in dit opzicht geen eigen moei lijkheden hebben en van deze hulp gebruik moeten maken zullen zo spoedig mogelijk de samenstelling van het betrokken gezin moeten opgeven bij hier voor nog nader aan te wijzen instanties. Uiteraard blijft de van Nieuw- Guinea te ondernemen terugreis der gezinnen naar Nederland gebonden aan de beschikbare vervoersmogelijkheden. Deze zulien evenwel door het gouver nement, bijv. door het inleggen van extra vliegdiensten, aan de gebleken behoefte kunnen wor den aangepast. Met deze maat regel waarvan naar verwacht wordt ruim gebruik zal worden gemaakt wordt onder meer voorkomen dat ooit acute om standigheden zouden kunnen dwingen tot een ongeordende of weinig acceptabele wijze van reizen. Nadere mededelingen over de uitvoering van de nieuwe regeling zuilen zo spoedig mo gelijk worden gedaan", aldus het communiqué. België is de laatste dertig jaar wat de bevolking betreft steeds verder bij Nederland achterop geraakt. Het telde op 31 decern ber 1961 (blijkens dinsdag ge publiceerde officiële cijfers) 9.223.720 inwoners, meer dan twee miljoen minder dan in Nederland. Er zijn in België vijf steden met meer dan 100.000 inwoners, nl. Brussel, Schaarbeek, Ant werpen, Gent en Luik. Hierbij zij opgemerkt dat in de Brussel se agglomeratie die 19 gemeen ten omvat, in totaal ongeveer e::i miljoen mensen wonen. Uit de statistiek blijkt voorts dat er in België 558 gemeenten zijn met minder dan 100 inwo ners, en wel 102 in Vlaanderen en 453 in Wallonië. in het geheel niets te bespeuren. Een van de belangrijkste conse quenties van het vertrek van gezinsleden waaraan gedacht wordt, zijn de extra financiële lasten die een scheiding mee brengt. Met grote belangstelling kijkt men dan ook uit naar rege lingen die zullen worden getrof fen om de financiële nadelen goed te maken. De gehele operatie voor een vervroegd vertrek van gezinnen naar Nederland zal naar schat ting twintig miljoen gulden kos ten, welk bedrag overigens niet gehee] extra-uitgaven betreft daar de terugreis naar Neder land normaal ook door het gou vernement wordt bekostigd. In bevoegde kringen rekent men er op, dat in de komende maanden negentig procent van de Neder landse vrouwen en kinderen van ambtenaren en militairen uit Nieuw-Guinea zal vertrekken. Het ligt trouwens in de bedoe ling dat het „voorbeeld" zal worden gegeven door hoge amb tenaren zoals residenten, hoof den van plaatselijk bestuur, di recteuren van diensten en ande re ambtenaren die een leidende functie bekleden. Het is nog niet officieel bekend of ook de echt genoten van gouverneur Platteel en schout-bij-nacht Reeser op korte termijn naar Nederland zullen vertrekken. Vrouwelijke ambtenaren zul len niet onder de nieuwe rege ling vallen, wel echter de echt genoten van ambtenaren die, meestal als secretaresse of typis te, als tijdelijke krachten bij het gouvernement werken. Het ver trek van dit vrouwelijk perso neel, dat voor een deel door per soneelsgebrek de onbezette plaat sen in liet ambtelijke apparaat opvulde, zal het bestuursappa raat voor nieuwe problemen stellen. Met een soort van galgenhu mor trachten de mannen zich voor te stellen hoe indien de evacuatie verloopt zoals deze is uitgestippeld het leven- in Nieuw-Guinèa, en in het bijzon der te Hollandia, zal worden. Een van de vragen die daarbij worden opgeworpen, is wie de dagelijkse maaltijden zal berei den aangezien Hollandia met zijn enkele hotels en eethuisjes wei nig gelegenheid biedt tot eten buitenshuis. De gehele technische en finan ciële regeling van het vertrek van vrouwen en kinderen is in handen van een organisatie on der leiding van de directeuren voor sociale zaken en financiën. Buiten Hollandia geschiedt de registratie door de plaatselijke hoofden van bestuur. Afgezien van de moeilijke keus waarvoor de ambtenaren van het gouvernement thans zijn gesteld, lieeft het besluit van het gouver nement tot evacuatie hun thans definitief doen beseffen dat de overdracht van het Nederlandse gezag snel nadert. Tot voor kort was er nog een niet-onbelangrijke groep die zich tegen deze gedachte verzette. Het charteren van vliegtuigen voor het afvoeren van vrouwen en kinderen heeft ook bij deze groep het laatste restje optimis me weggenomen. De reacties van de Papoea's op de laatste ontwikkelingen zijn nog moeilijk te peilen. Tot dus ver hebben verreweg de meeste Papoea's-afgevaardigden in de Nieuw-Guinea-raad zich uitge sproken voor zelfbeschikkings recht, daarbij doelende op zelf standigheid van West-Papoea. Welke gevolgen de evacuatie van vrouwen en kinderen van Nederlanders op hun houding zal hebben valt nog niet te zeg gen. Wel doen de laatste dagen in Hollandia nieuwe geruchten de ronde, dat een aantal Papoea leiders thans overweegt om bin nenkort formeel in een motie in de Nieuw-Guinea-raad de uit roeping van „Papoea-Barat" West-Papoea te eisen. De „Zuiderkruis", die de vori ge week Nederlandse militaire versterkingen naar Nieuw-Gui nea heeft gebracht, zal nogmaals, na reeds vertrokken te zijn uit Hollandia, deze plaats aandoen voor het opnemen van een aantai passagiers, die naar Nederland zullen repatriëren boven hèt aan tal, dat het schip reeds aan boord had. De „Zuiderkruis" was reeds via Biak en Manokwari op wgg naar Nederland en wordt nu za terdag weer te Hollandia ver wacht. Maandag zal de reis naar Nederland worden aanvaard.' Inmiddels waren te Hollandia woensdagmiddag de winkels overvol met mensen, die koffers1 kwamen kopen met het oog op het aanstaande vertrek van wouwen en kinderen. Woens dagavond reeds hadden enkele Chinese toko's hun voorraad koffers nagenoeg uitverkocht. De permanente Navo-raad heeft zich woensdag met alge mene stemmen akkoord ver klaard met de benoeming van de Amerikaanse generaal Lyan L. Lemnitzcr tot opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa. De raad kwam woensdagmid dag bijeen nadat de Franse rege ring als laatste regering van de vijftien Navo-landen met de be noeming had ingestemd. Toen de raad bijeengekomen was, besloot hij, eerst president Kennedy uit te nodigen een kan didaat voor het opperbevel aan te wijzen. De vergadering werd daarop geschorst in afwachting van Kennedy's antwoord. De raad zette de vergadering voort toen een boodschap van de president was ontvangen waarin generaal Lemnitzer formeel werd aange wezen. Daarop volgde de stem ming. Generaal Lemnitzer zal het opperbevel op 1 november over nemen van generaal Norstad. De 23-jarige M. Gardenier,uit Doorn is bij het spelevaren met een luchtbed op de Rijn bij Oppenheim (Duitsland) ver dronken. Hij was met zijn broer op een vakantiereis naar Oos tenrijk. De jongeman, die niet kon zwemmen, is vermoedelijk van het luchtbed afgegleden. Het stoffelijk overschot kon nog" niet worden eeborgen. 47 kleursialett eek pbooukt vak 10ct in de winkel SE SIKKEKS GROEP In een proces te Frunze, de hoofdstad van de Kirgizische Sowjetrepubliek, zijn een aantal mensen tot de kogel veroordeeld wegens bedrog en deviezen- smokkel. Dit is gemeld door het plaat selijk blad .Sowjetskaja Kirgi zia", dat woensdag in Moskou werd ontvangen. Het blad noemt de namen van negen ter dood veroordeelden. Onder hen bevindt zich de ex- voorzitter van de commissie voor economisch beleid van deze Sowjetrepubliek, Djoesjalijev. Er zouden er echter nog meer tot de kogel zijn veroordeeld. Het blad noemt verder nog de namen van acht beklaagden, die met een aantal andere tot 15 jaar „vrijheidsberoving" veroordeeld zijn. De 40 beklaagden zouden staatseigendommen ter waarde van ruim 3 miljoen roebel ge stolen hebben en deze eigen dommen om buitenlandse valu ta en goud voor speculatie te krijgen. 23 kilo goud, ruim 30 kilo zilverwerk, ruim vier mil joen roebel in contanten en goe deren ter waarde van 6 Vb mil joen roebel werden in beslag genomen. Evenals in een aantal eerder gemelde gevallen waren er ook nu weer beklaagden met namen vr.n kennelijk Joodse oorsprong. Verscheidene veroordeelden zijn in dienst van confectiefa brieken geweest. Zij hadden via het hoofd van de commissie voor economisch beleid op onwettige wijze in Rusland schaarse garens ver kregen en honderdduizenden stuks van bepaalde textielarti kelen, die niet officieel verant woord werden, laten namaken. Deze artikelen werden dan „via medeplichtigen in het handels- ap-nraat van de staat'verkocht

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 1