t DOUWE EGBERTS ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI En N.A.V.O. raakt kernwapens kwijt 1 Het bezoek van de Prinsessen aan Curasao Een pijp doet méér dan branden! Pijproken geeft rust en voldoening! 5 ■ARKTBERICETS Het verbond Rode Pimpernel BEURSO VERZICHT Norstad gaf het op Woensdag 25 juli 1962 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 V* Onvermijdelijk wordt achter het heengaan van gene raal Lauris Norstad als opperbevelhebber van de N.A. V.O. een meningsverschil over de kernwapens gezocht. Hijzelf rept er niet over in zijn verzoek aan president Kennedy hem, de 55-jarige, te pensioneren. Hij consta teert slechts dat er geen abnormale spanningen zijn en dat de tijd voor een rustige commandowisseling derhalve gunstig is. De kundige militair toont hiermee weer ook een begaafd diplomaat te zijn. Want inderdaad staat de Noordatlantische Verdragsorganisatie nu niet onder zware druk van buiten, maar intern zijn er wel degelijk spanningen. Ten eerste over de kernwapens. En bij de discussie over Norstads opvolging kan er nog gemakke lijk een bij komen. De traditie is ook ditmaal gevolgd. De N.A.V.O.-raad heeft Washington uitgenodigd een kandidaat voor te dragen voor het opperbevel. President De Gaulle achtte nog niet de tijd gekomen om de bond genoten terloops te wijzen op zijn overtuiging, dat het dit keer niet zo absurd zou zijn, de keus op een Fransman te laten vallen. Kwaad Het is bekend dat Norstad teleurgesteld is dat hij de Ame rikaanse regering niet heeft kun nen winnen voor de idee van een N.A.V.O.-kernmacht. Hij weiger de zelfs in Athene de N.A.V.O.- ministerraad bij te wonen, waar op de Amerikanen de N.A.V.O. een paar Polaris-duikboten schonken, overigens zonder de kernwapens daarvan geheel uit handen te geven Norstad en secretaris-gene raal Stikker zijn er vóór de N.A.V.O. zelf de beschikking en zeggenschap over kernwapens te geven. Daarmee zou ook de Franse ijver voor een eigen force de frappe voor een groot deel zinloos zijn gemaakt. Daar mee was ook voorkomen dat zich in de N.A.V.O. een soort minder waardigheidscomplex ontwik kelt, dat zij wel een conventio nele strijdkracht op mag bou wen, maar toch in politiek-stra- tegische zaken een organisatie Het bezoek van de Prinsessen Irene en Margriet aan Curacao begon maandagmiddag al meteen niet zo officieel, want voordat de eerste officiële rondrit een aan vang zou nemen zagen tal van inwoners van Willemstad de Prinsessen in de oude historische binnenstad van Curagao's hoofd stad inkopen doen. Enige tijd later evenwel verlie ten open auto's, het gouverne mentshuis aan het Fortplein en konden de bewoners van Cura cao kennismaken met de Prin sessen, die reeds zo hartelijk op de Bovenwinden waren ontvan gen. In de eerste open auto zaten Prinses Irene met de waarne mende gouverneur, C. Winkel G.zn, in de tweede open aut'o Prinses Margriet met minister president E. Jonckheer. De tocht voerde langs een kleuterschool, een tehuis voor ouden van dagen, naar de kraamkliniek Margriet, die door Prinses Margriet offi cieel werd geopend door het weg trekken van het oranje doekje, waardoor de bronzen herden kingsplaat zichtbaar werd. De rit naar deze instellingen was bijzonder aangenaam. Men stond niet rijen dik, maar gezel lig in groepjes langs de zonover goten straten. Wanneer de open auto's passeerden klonken harte lijke groeten de Prinsessen tegen. Bij de kraamkliniek was het wei druk en hadden de persfoto grafen door het opdringen van het publiek moeite hun werk te doen. Na het bezoek aan de kli niek vertrokken de auto's naar het hoog op een heuvel gelegen historische fort Nassau, dat tegenwoordig dienst doet als res taurant. Van dit fort uit beheer sten de Nederlanders in vroeger jaren niet alleen de ingang van de haven van Willemstad, ook een groot deei van het eiland kon van hieruit onder vuur wor den genomen. Het uitzicht is prachtig. Aan de ene kant de zee met de oude stad en de Sint An- nabaai, maar aan de andere kant het moderne Curagao: de Shell- raffinaderij. In het fort Nassau maakten de Prinsessen kennis met de leden van de eilandsraad van het eilandgebied Curagao. Nadien stond nog een bezoek aan een sociale instelling op het pro gramma en toen sloeg het klokje van gehoorzaamheid, want ieder een moest zich gereedmaken voor de grote receptie van maan dagavond op het Fortplein, aan de voet van het gouvernements huis, de regeringsgebouwen en de eeuwenoude Fortkerk. Ongeveer drieduizend school kinderen waren dinsdagmorgen bijeengekomen op het Fortplein te Willemstad om de Prinsessen Irene en Margriet een zanghulde te brengen. Het plein zag er fleurig uit, niet in de laatste plaats door de grote hoeveel heden vlaggen, die de kinderen hadden meegenomen. Onder lei ding van frater Fedelius werden verschillende liedjes, zowel in het Papiaments als in het Ne derlands ten gehore gebracht. De van tevoren door frater Fidelius gegeven vermaning goed naar hem te kijken, omdat in het ver leden de linkerhelft van het plein twee maten voor lag op de rechterhelft, was volkomen overbodig want alles ging erg goed, een van de liedjes „Bishita Grandi" (groot bezoek), op het ritme van een Curagaose tumba, was ook gezongen, toen jaren geleden Prinses Beatrix de An tillen bezocht, maar de woorden waren aangepast aan het be zoek van nu. Vriendelijk lachend stonden de Prinsessen op het hoge bordes van het gouverne mentshuis. Na de zanghulde deelde Prin ses Irene de kinderen mede, dat ze vandaag een vrije dag hebben, een mededeling, die uiteraard met gejuich werd ontvangen. Het volgende programmapunt was wel een tikje formeler. Een bezoek aan de marinierskazerne op Suffisant, waar de mariniers enkele demonstraties gaven voor de Prinsessen. Later in de ochtend gingen zij naar het gouvernementshuis, waar zij kennis hebben gemaakt met de raad van ministers, de leden van de staten, de raad van advies, het hof van justitie, het bestuurscollege van het eiland gebied en de directeur van het kabinet van de gouverneur. Het programma van gisteren was niet al te uitgebreid: het vermeldde alleen nog een lunch, aangeboden door het bestuurs college, tijdens welke speciale Curagaose gerechten zullen wor den geserveerd. Daarna zullen de Prinsessen zeilwedstrijden op het „Spaanse water" bijwonen. Toevallig waren er gisteren enkele schepen in de haven, waarop zich Amerikaanse toeris ten bevonden. Zij liepen al vroeg in Willemstad met fototoestellen in de hoop een kiekje van onze Prinsessen te kunnen maken. PERU De militaire junta in Peru heeft dinsdag bij decreet alle uit voerende en wetgevende macht aan zich getrokken. Het oudste lid van de junta van vier, gene raal Ricardo Perez Godoy, heeft alle rechten genomen die volgens de grondwet toekomen aan de president van de republiek. van de tweede rang blijft: in kernzaken afhankelijk van de Verenigde Staten, die op dat stuk hun monopolie niet opgeven. Minister Rusk heeft daar wel licht een reden voor. Als de Ver. Staten en de U.S.S.R. beide aan hun monopolie vasthouden, blijft de kans bestaan dat zij beiden eens in een tweegesprek de gro te problemen uit de weg ruimen. Schept Washington nieuwe kernmachten West-Europa bijvoorbeeld dan kan Moskou moeilijk zijn Warschaupact of wellicht Peking zeggenschap over atomaire strijdmiddelen onthou den. Het gesprek zou meer part ners krijgen, waardoor evenredig de kansen op overeenstemming kleiner worden. Hoop opgegeven Deze filosofie is van zuiver Amerikaans standpunt misschien niet onlogisch, al kan men het de Europese naties niet kwalijk nemen dat ze er minder geest drift voor aan de dag leggen. Norstad heeft sinds 1956 geleerd de belangen van de Oude Wereld mee te laten wegen in zijn oor deel. Dat heeft waarschijnlijk tot het grote meningsverschil geleid in zijn gesprek met Kennedy be gin van dit jaar. Hijzelf heeft dus nu de hoop opgegeven dat zijn visie op het N.A.V.O.-kernzwaard nog een kans maakt. Dat betekent dat secretaris-generaal Stikker een bondgenoot kwijt raakt. Ten minste als men aanneemt dat de diplomaat Norstad met zijn pen sioen ook helemaal van het poli tieke toneel verdwijnt. En dat is eigenlijk moeilijk te verwachten van een zo energiek man. Wel licht dat Europa in hem juist een waardevol ambassadeur uit roe ping krijgt, wanneer hij na no vember terugkeert naar de Ver. Staten. (Nadruk verboden.) VEEMARKT ROTTERDAM Rotterdam, 24 juli. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2917 stuks vee, zijnde 215 vette koeien en ossen; 811 gebruiksvee; 579 vette kalveren; 358 graskalve ren; 507 nuchtere kalveren; 52 paarden; 35 veulens; 318 scha pen of lammeren; 42 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,403,30; Vette kalveren ƒ1,80—ƒ2,40; Nuchtere kalveren ƒ1,40ƒ1,70; Slacht- paarden ƒ2,102,60, alles per kg. Graskalveren 225400; Schapen ƒ85—ƒ105; Lammeren 7595 Kalf-en melkkoeien ƒ920—ƒ1220; Vare koeien ƒ650 850; Vaarzen ƒ600ƒ900; Pinken ƒ425—ƒ575, alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer als vorige week, kalme han del en prijshoudend; Vette kal veren: minder aanvoer, rustige handel, lagere prijzen, enkele prima's boven notering; Gras- kalveren: ruimer aanvoer, handel redelijk, prijzen iets lager; Nuch tere kalveren: iets minder aan voer, redelijke handel en onver anderde prijzen; Slachtpaarden aanvoer als vorige week, luie handel, prijzen niet hoger, afloop flauw; Schapen en lammeren: minder aanvoer dan vorige week, van de doof BARONESSE ORCZY 2) r (Nadruk verboden.) II Toen zij haar ogen weer open de, was zij in wat haar toe scheen, de loge van concierge. Zij lag op een paardenharen sofa. Er was een sfeer van warmte en veiligheid rondom haar heen. Geen wonder dat het nog steeds een droom geleek. Voor haar stond een man, lang en slank, een wezen uit een andere wereld, zo scheen het de arme stakker toe, die sinds onheug lijke tijden niet anders onder haar ogen had gkregen dan het ellendigste uitschot der strijden de mensheid, die weinig anders had gezien dan lompen en ge zichten die of wreed of verval len waren. Deze man was ge kleed in een wijde manteljas, die zijn krachtige gestalte bovenna tuurlijk deed schijnen. Zijn haar was zacht en krulde licht boven zijn laag, vierkant voorhoofd; de ogen onder de zware leden zagen met onmiskenbare vrien delijkheid op haar neer. De arme vrouw trachtte weer op de been te komen. Met een vlug en aandoenlijk onderdanig gebaar trok zij de flarden van haar bemodderde rokken over haar enkels en de gescheurde doek over haar borst. „Het is het beste, dat ik nu maar heenga, monsieur... bur ger", stamelde zij, terwijl een warme golf naar haar gelaat opsteeg tot aan de wortels van haar ongekamde haren. „Ik moet hier niet blijven... Ik „U gaat niet heen, madame", viel hij in, nu sprekend in cor rect Frans en met een air van grote meerderheid, als iemand die gewoon is onvoorwaardelijk gehoorzaamd te worden, „voor dat u mij verteld hebt, hoe een dame van opvoeding en bescha ving, vermomd komt als straat- DE „EISEN VOOR RIJVAARDIGHEID" Het bestuur van de stichting „Centraal Bureau voor de af gifte van rijvaardigheidsbewij zen" heeft alle autorijschoolhou ders in ons land een circulaire gezonden over de uitgave door de gezamenlijke verkeersbonden van „Eisen voor rijvaardigheid", dat tot grondslag zowel voor het practische als het theoretische gedeelte van het rijexamen dient. Aanleiding tot deze bestuurs- circulaire is een „bulletin" van het „Nederlands Instituut voor Verkeersonderwijs" (gevestigd te zeist), waar de aandacht wordt gevestigd op „foutloos rijden", een instructieboekje van dit instituut voor rijexamen kandidaten. Het C. B. R.-bestuur zegt thans, dat „het een ieder uiter aard vrij staat om, indien hij zich daartoe geroepen voelt, pu- blikaties te doen, ten doel heb bende om kandidaten voor het rijexamen de examenstof bij te brengen, evenzeer als natuurlijk een ieder, die zich voorbereidt op het rijexamen geheel vrij is om welk leerboek dan ook te gebruiken". „Het bestuur van het C. B. R. behoudt zich echter voor, om in geval mocht blijken dat in enige uitgave welke de strek king heeft leerstof bij te bren gen voor het rijexamen, voor lichting geschiedt anders of in strijd met die in de „Eisen voor rijvaardigheid", het publiek en de rijschoolhouders hierop te wijzen in het belang van de uit voering van de aan het C. B. R. wettelijk opgedragen taak". Tenslotte wordt er door het C. B. R.-bestuur op gewezen, dat geen twijfel kan bestaan aan de bevoegheid van de verkeers bonden en het C. B. R. om de uitgave „Eisen voor rijvaardig heid" aan te merken als enig gezaghebbende bij de beoorde ling van de rijexamens. In dit verband wordt nog gewezen op een aantal recente, tot in hoog ste instantie gevallen rechter lijke beslissingen in procedures, welke door rijschoolhouders tegen de verkeersbonden en het C. B. R. waren aangespannen. Het schrijven van het be stuur van het C. B. R. is onder tekend door de voorzitter A. G. M. Boost en door secretaris mr. B. Ph. baron Van Harinxma shoe Slooten. DE AFFAIRE-FRAENKEL De Westduitse minister van Justitie, Stammberger, heeft vori ge week in verband met de af- taire-Fraenkel zijn ontslag aan geboden. Dit werd maandag door de bondsdagfractie van de vrije democraten onthuld. Het kabinet had echter het aanbod van Stammberger afgewezen. De Westduitse minister van Ju stitie heeft thans voorgesteld een commissie uit het parlement samen te stellen, die naar de ge beurtenissen rond de val van de Westduitse procureur-generaal, en in het bijzonder naar de aan het adres van minister Stamm berger gerichte verwijten moet onderzoeken. Fraenkel is kort ge leden door president Lübke heen gezonden in verband met zijn later gebleken aandeel in nazi processen. iets vlottere handel en prijzen iets hoger; Kalf- en melkkoeien: ruimer aanvoer, rustige handel, prijzen constant; Vare koeien: aanvoer als vorige week, zieer kalme handel, onveranderde prij zen; Vaarzen en pinken: iets ruimer aanvoer, luie handel en prijzen ongewijzigd. danseres. Het spel is gevaarlijk, zoals u vanavond ondervonden hebt". „Het is geen spel, monsieur... burger", stamelde zij, „evenmin een vermomming. Ik ben mijn levenlang straatdanseres ge weest, en Bij wijze van antwoord nam hij haar hand, steeds met dat air van meerderheid, waaraan zij geen weerstand bood. „Dat is niet de hand van een straat-danseres, madame", zei hij kalm. „Ook is uw spraak niet die van het volk". Zij trok haar hand vlug terug en de blos op haar vermagerd gelaat werd dieper. „Als gij wilt, doe mij dan de eer mij te vertrouwen, madame", hield hij aan. De vriendelijke woorden, de hoffelijkheid van de man dron gen door tot in het hart van het arme schepsel. Zij viel op de sofa terug en met haar gelaat in de armen verborgen schreide zij enige minuten hartbrekend. De man wachtte heel geduldig. Hij had in deze tijden zo menige vrouw zien wenen en had meni ge traan gedroogd door daden van goedheid en zelfopoffering, die voorgoed gegrifd waren in de harten van degenen die hij had bijgestaan. Toen de arme vrouw erin ge slaagd was enige schijn van zelf beheersing te herwinnen, wend de zij haar bleek, betraand ge laat tot hem en zei eenvoudig: „Mijn naam is Madeleine Lan- noy, monsieur. Mijn echtgenoot werd gedood bij de oproeren te Een pijp schenkt U veel rookgenot. Maar hij doet nog méér: hij schept een oase van rust... hij brengt U tot andere gedachten... en hij geeft U zelfs de oplossing van dat huis werk in. Probeer maar, U hebt toch ook een pijp? V. ?v, «r&sffS aT ai- De beste manier om van een pijp te genieten. Stop hem met een tabak die kalm brandt en koel rookt! Stop hem met Echte Friesche Heeren-Baai van Douwe Egberts; een zachte geurige mélange van rijpbruine tabakken. A (geel) 85 ct. Paarsmerk 70 ct. per 50 gram. ZEER STILLE BEURS De effectenbeurs werd ook gisteren gekenmerkt door een vrijwel volkomen gebrek aan zaken. Evenals in Wall Street geeft men er hier, vooral nu men zich midden in de vakantie periode bevindt, de voorkeur aan rustig af te wachten en niet tot nieuwe verbintenissen over te gaan. Van de New Yorkse markt ging in het geheel geen stimu lans uit. De koersen aldaar lie ten vrijwel geen schommelingen van betekenis zien en de goud fondsen waren in reactie na de verklaring van president Kenne dy dat hij niet tot devaluatie van de dollar zal overgaan. Aangezien nieuws uit het be drijfsleven geheel ontbrak kon de beurs nergens enig aankno- Versailles, toen hü de Koningin en haar kinderen verdedigde tegen de woede van de menigte. Toen ik een meisje was, had ik het ongeluk de aandacht te trekken van een jong dokter, Jean Paul Marat... Hebt u wel eens van hem gehoord, mon sieur?" De ander schudde het hoofd. „U kent hem misschien", ging zij voort, „zoals hij is: de meest wrede en wraakgierige man die er bestaat. Enige jaren geleden gaf hij zijn winstgevende post, als lijfarts van Monseigneur de graaf van Artois, op en gaf zijn beroep van dokter eraan om in de journalistiek en de politiek te gaan. Politicus! De hemel sta hem bijHij behoort tot de meest bloeddorstige sekte van revolutionaire schurken. Plun deren, moorden en zich wreken, vormen zijn geloofsbelijdenis; en hij verkiest te verklaren dat ik, door zijn liefde te verwerpen, hem tot deze schandelijke uiter sten gedreven heb. Moge God hem die leugen vergeven! Het kwaad dat we begaan, monsieur, is in ons; het komt niet door omstandigheden. Ik was een ge lukkige vrouw. Mijn echtgenoot, De Lannoy, die officier was bij het leger, verafgoodde mij. Wij hadden een kind, een jongen Zij hield op, alsof er iets in haar keel bleef steken. Daarna besloot zij met een kalmte, die in aanmerking genomen hetgeen zij vertelde, vreemd onheilspel lend klonk: (Wordt vervolgd.) pingspunt vinden. De markt moest het dan ook hebben van toevallige aan- en verkopen, die echter op zichzelf weinig te betekenen hadden. Maandag bij voorbeeld bedroeg de aandelen- omzet niet meer dan 1% min gulden. In verhouding tot het ter beurze genoteerde kapitaal van sommige vennootschappen, met name van scheepvaartmaat schappijen zijn' de aandelen transacties bedroevend gering. De koersen van de grote in ternationale fondsen bleken maar weinig van de vorige te verschillen. Fluctuaties van enige betekenis deden zich ook in het geheel niet voor en op sommige ogenblikken viel er van de hoe ken der grote concerns in het geheel niets te bemerken. Zij gingen in de beurszaal volkomen verloren. Pas tegen het einde van de markt ontstond er enige opleving in Philips. De koers van het electronenconcern bleef de gehele middag rondom ƒ161. AKU was een puntje lager op 365%. Unilever wist zich goed te handhaven op 143% gulden. Kon. Olie bleef de gehele middag on geanimeerd maar goed op prijs op ƒ132. Alleen Hoogovens le den weer onder enig aanbod en verloren een vijftal punten. Evenals maandag bood de scheepvaartmarkt een verlaten aanblik, hetgeen nu gepaard ging met koersverliezen o.a. voor Holland—Amerika-Lijn die drie punten lager noteerde en K.N.S. M. die twee punten verloren. Ook Scheepvaart-Unie was niet te handhaven. Cultures ongeani meerd, bankaandelen prijshou- SARDINES De vissersbevolking van de Bretonse havenplaats La Trinité- sur-Mer heeft zich verzet tegen de aanvoer van buitenlandse sardines. Zij goot dieselolie over de 150 ton bevroren sardines die werden aangevoerd met een Marokkaans schip. De 40 ton die al in het koelhuis was opge slagen, werd eruit gehaald en kniedik op de kaden uitgestrooid. De aanvoer van buitenlandse vis heeft vooral de woede van de vissers gewekt omdat zij hun eigen vangst moeilijk kunnen verkopen. In Loriënt hebben de vissers uit protest tegen de onverkoop baarheid van hun waar een vracht sardines in de straten uit gestrooid. dend, Nederlandse staatsfondsen weinig veranderd. De markt sloot lusteloos. Beursindices 20/7 23/7 24/7 Int. concerns 457.2 457.8 457.2 Industrie 325.5 325.5 324.2 Scheepvaart 143.6 143.2 141.9 Banken 233.8 233.6 233.5 Handel enz. 142.9 143.0 143.0 Algemeen 341.8 342.0 341.3 Nabeurskoersen AKU: avondslot 364 Kon. Olie: 132.00—133.20 g.l. avondslot 132.00 (132.00) Philips: 159.50—160.00 avondslot 159.50 (161.10) Unilever: 143.00143.50 avondslot 143.00 (143.40) Hoogovens: 560 avondslot (560) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam voor vandaag luiden: Engelse pond Amerikaanse dollar Canadese dollar 3 Franse frank (100) Belg. frank (100) 7 Duitse Mark (100) Zweedse kroon 100) Zwits. frank (100) Ital. lire (10.000) Deense kroon (100) Noorse kroon (100) Oostenr. schil. (100) Port. escudo (100) Spaanse paset* (100 10.07—10.17 3.57—3.61 .28%—3.33% 73.10—73.60 .19%—7.24% 89.95—90.35 69.50—70.50 83.20—83.70 57.25—59.25 51.85—52.85 50.20-51.20 13.95—14.05 12.60—12.75 gr. coup) 6.00—6.15 DE PHILIPPIJNEN EN DE KWESTIE NIEUW-GUINEA De regering van de Philip- pijnen heeft dinsdag het aan bod gedaan, technische deskun digen naar Ned. Nieuw-Guinea te zenden gedurende de over gangsperiode, die voorafgaat aan de bestuursovernam# door In donesië volgens het voorstel van de heer Bunker. De Philippijnse vice-president en minister van Buitenlandse Zaken, Emanuel Peloez deelde op een persbijeen komst mede, dat dit aanbod is gedaan vooruitlopend op een eindovereenkomst volgens het roorstel-Bunker. Peloez zeide, dat hij de Indonesische ambas sadeur Nazir Pamontjak van het aanbod op de hoogte heeft gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5