SPORTNIEUWS Binnenlands nieuws Waardeloze strijdpunten Eric de Noorman Het Wolvenjong SeAcr WIELRENNEN DUIVENSPORT -iiej^nveijucA VHlIGHElQS-BAllPQTNl RENARD {LEDEN eroordelingen owjet-U nie luur bad ek op itie door werf DE GEBEURTENISSEN IN ALGERIE K.N.A.C. OVERWEEGT STRENGERE RALLY-REGELS ZWEUEN ZOMERAVONOVOETBAL Mikojans bezoek aan Indonesië verkort China protesteert bij India D'OCUtME NJf&CjHP VAN DE SANDE 'akbondsleider An- vrijdagavond ove^ jaar geworden. geleden was Re- beroerte getroffen, en zich complica- 'door zijn toestand ging. voorzitter van de eweging. Hij werd door zijn agitatie ste stakingsbewe- ■ember 1960 en ja- igië in beroering -rledene was voor itaatsvorm in Bel- rik in Mogilef. Wit- 17 personen ter eld wegens samen* ie Duitsers in de aorlog, aldus meldt ietskaya Byelorus- eschuldigd van sa- let een SS-groep bij n alleen al 1.800 dorp Borki en het t tientallen dorpen an Mogilef. trijft dat hetzelfde isatoren van ver- lisdaden wacht die bescherming'' van schuil houden. al-Aziatische repu- 'ijn vier functions- xtielbedrijven ter .ld wegens het zich n staatseigendom, en omkoperij, zo iwjetregeringsblad was beslag gelegd arde van meer dan Iden en op goud, eer waarde-artike- ritigen waren tot ;n veroordeeld. kan bij zijn r blijven blanke Zuidafri* an bij zijn gehuw- iter. een kleurlin- .en als deze zich in gekleurden vestigt, d, werd gevreesd lleen zou moeten imdat zijn dochter het „blank'' ver- ville bij Johannes- ven en omdat hij voor gekleurden onen. anse autoriteiten meegedeeld dat minister voor de van de gemeen- toek kan indienen zijn dochter te nen. Het verzoek ïgd als afwijzing veroorzaken. -^rs -7 boord van een Ne- tvaarder die maan* reeks het midder- zo'n onbedwing- bad kreeg, dat amscostuum in de ateren wierp, heeft daarvoor moeten tete van 120 gul- gevolgd door een kilometer lange de naakte zwem- van Venetië's hei* door het net van De zwemmer on'op het politie- vermoeienissen hij vrijdag voor heen. Deze noem- in de zeeman, die ens naar hij zei kon herinneren, voor 'n beschaaf- netië". aanklager had in- irspronkelijke ten- an ..dronkenschap handelingen'' ver handelingen tegen baarheid". Tiocraat" (798 brt) heeft op 21 mei gemaakt op de ar een gedeelte in zee moest en de vier kop- emanning moest op een Deens t schip na een elijk was gere- g van de Raad frt, die een on- slagzij maken e Raad is van' algemene onder- an de „Demo- bek aan de werf „..sen overliet. De schip en de daar- evaarlijke toestand geheel worden ge- ndeugdelijk uitge- rigen bij het re- erf. Bij het uit was de „Demo- onzeewaardig lek meent dat in de de werf verant- worden gesteld, ondeugdelijk uit- die noch de tie, noch bu- verwittigd van der reparatie oordachterschip en daarvan door spul- uden dan beide of tegenwoordig zijn spuitproef. De on- van het laswerk lig zijn ontdekt, onjuist van ge- at het het klas- verlengd zon- had vergewist, tot volle tevr» gevonden. BRAND IN BOERDERIJ Zondagmorgen omstreeks half vier is tengevolge van hooibroei de uit 1930 daterende boerderij van veehouderij K. van der Wal in Hoornsterzwaag in vlammen opgegaan. Alleen de woonkamer bleef ge spaard. Bij de brand ging onge veer zestig voer hooi verloren, alsmede al het boerengereed schap en de machines. De kimie- ren konden met de grootste moeite worden gered. De brand weren van Jubega en van Hee renveen waren spoedig ter plaat se. Tot omstreeks 2 uur zondag middag zijn ze bezig geweest met nablussen. De schade wordt geschat op on geveer 50.000 gulden. De heer Van der Wal is tegen brandscha: de verzekerd. MAN VERDRONKEN Zondagmiddag heeft de rivier politie in Rotterdam het stoffelijk overschot van de 64-jarige sjou werman J. W. Bejjen in de Maas haven aangetroffen. De man, die in dienst was bij de vuilverbran ding. werd in de nacht van vrij dag óp zaterdag na zijn werk ver mist. De toedracht van het onge luk is nog niet bekend. TRAGISCH ONGEVAL IN DEN HULST (O.) Zaterdag omstreeks 17 uur is de 12-jarige dochter van de vee houder G. J. S., wonende aan de Bijkersweg in Den Hulst (O.), door haar ouders dood in de douchecel aangetroffen. Het meisje is vermoedelijk gestikt door het uitstromende gas van de geijser in de douchecel. TWEE BROERTJES VERDRONKEN Zaterdagmiddag waren de twee broertjes Aart en Pieter R. uit Balkbrug (O.), respectievelijk 11 en 6 jaar, gaan hengelen in de Dedemsvaart. Toen zij in de avonduren nog niet waren te ruggekeerd, is men tot midder nacht gaan dreggen, evenwel zonder resultaat. Zondagmorgen vroeg is het dreggen voortgezet en omstreeks 7 uur werden hun lijkjes opgehaald. De kinderen waren afkomstig uit een gezin van tien kinderen. NA ONGEVAL OVERLEDEN In het ziekenhuis aan de Zuid- wal in Den Haag is zaterdagmid dag de 61-jarige mevrouw L. A. A. de Leau uit Voorburg bezwe ken aan de verwondingen, die zij op 15 juli had opgelopen. Zij was toen op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag tegen een auto gelopen. GARAGE UITGEBRAND In Suameer bij Bergum is gis termiddag de garage van de transport- en busonderneming Gebroeders Paulusma door brand verwoest. De brand ontstond doordat kinderen een vuurtje stookten in enkele pakken stro, die naast de garage lagen. Een toon en een knecht van een der firmanten slaagden er met moei te in om drie vrachtwagens en mkele autobussen naar buiten te rijden. Verder kon niets worden gered. De schade beloopt enkele denduizenden guldens. Het be drijf is tegen brandschade ver zekerd. VEEL AUTODIEFSTALLEN IN DE HOOFDSTAD Met de vakantiedrukte is het aantal autodiefstallen dit week einde in de hoofdstad sterk ge stegen. Uit een Engelse bus, ge- oarkeerd op het Museumplein, werd alle achtergelaten bagage gestolen. Hierdoor is een groot aantal Engelse toeristen, dat met de bus reist, gedupeerd. Uit een in de Honthorststraat geparkeerde auto werd voor f 1000 aan bagage gestolen. De eigenaars hadden aan de voor avond van hun vakantietocht al vast de auto geladen om de vol gende dag vroeg te kunnen ver trekken. Toen zij hun reis wilden beginnen, bleek de auto te zijn leeggeroofd. Uit een andere auto die in de Honthorststraat gepar keerd stond, verdwenen een ak- tentas en een scheerapparaat. Ook een op de Singel geparkeer de auto werd opengebroken en leeggehaald. Bijna steeds slagen de dieven erin door verbreking van het tochtraampje hun slag te slaan. De hoofdstedelijke politie wijst er nog eens met nadruk op, vooral ten behoeve van hen die in de ko mende dagen een bezoek aan Amsterdam brengen, dat het ge vaarlijk is 's nachts goederen in op straat geparkeerde voertuigen achter te laten. ENGELSMAN VIEL UIT DE TREIN. Een 38-jarige Engelsman is za terdagmiddag om ongeveer twee uur tussen Schiedam en Delft uit het raam van de D-trein Parijs- Amsterdam gevallen. Hij was op slag dood. Uit de gegevens in zijn paspoort blijkt, dat het slachtoffer de heer K. C. S. Surton is, een technisch ambtenaar uit Woodford in En geland. De man zat alleen in een twee de klas compartement vooraan in de trein. Hij had bij de conduc teur 'n kaartje Roosendaal/grens -Amsterdm gekocht. Men vermoedt, dat hij zich te ver uit het lage venster van de Franse trein heeft gebo gen. Passagiers, die hem na zijn val zagen liggen, trokken aan de noodrem. Het stoffelijk overschot is na overleg met de politie met een locomotor opgehaald en naar een Rotterdams ziekenhuis gebracht. De D-trein kreeg bijna een half uur vertraging. HEIERS WILDEN GRAPJE UITHALEN MET COLLEGA Uit het atelier van de jeugdige Amsterdamse beeldhouwer-teke naar Jacques Jutte zijn vrijdag enkele tekeningen en een beeldje gestolen. Het betrof naaktstu- dies. Hoeveel het er precies wa ren kon de kunstenaar, die zijn werk kort geleden nog exposeer de, de politie niet vertellen, toen hij verschrikt aangifte kwam doen. Hij vermoedde elf tekenin gen en een bronzen beeldje van een gebukte vrouw. Voor het an dere werk van Jutte, enkele hon derden tekeningen die in zijn ate lier aan de Elandstraat verspreid lagen, hadden de dieven kennelijk geen belangstelling. Een teke ning van een moeder met kind, lieten ze vertrapt op de grond liggen, evenals „geklede figu ren". De Amsterdamse politie heeft deze diefstal spoedig tot klaar heid kunnen brengen. Enkele hei- ers uit de provincie bekenden twee tekeningen van naakte vrou wen te hebben meegenomen, toen zij in het atelier waren om tuien voor een heistelling aan te brengen. De tekeningen lagen op de vloer van de zolder. Ze keken er belangstellend naar en ze be sloten twee moderne naakststu- dies mee te nemen. Niet om thuis aan de wand te hangen, maar om een schuchtere collega te laten zien, dat als hij meende dat vrou wen er zo uitzagen, zij zich best belangstelling had voor het zwak- uaaS hq jep uanajsaooA uapuosj ke geslacht. Dit verklaarden zij althans aan de politie. De twee als „medicijn" bedoelde tekenin gen werden in beslag genomen. Meer hadden de heiers naar hun zeggen niet mee genomen, hoe wel Jutte beweert meer te ver missen. SCOOTERRIJDER GESLIPT Zaterdagmorgen te ongeveer kwart over zes is de 23-jarige bus-chauffeur H. W. G. Clabbers uit Broekhuizen op de Broekhui- zerdijk in Horst met zijn scooter geslipt. Zwaar gewond moest hij naar het St. Antonius ziekenhuis in Horst worden overgebracht, waar hij omstreeks 7 uur over leed. GEZONKEN SLEEPBOOT GELICHT De donderdag in de Dordtse Kil gezonken sleepboot „Adma", die kapseisde doordat de door hem gesleepte zandbak uit de koers liep, is vrijdagmiddag door een bok gelicht. .Het stoffelijk over schot van de 14-jarige dekknecht P. van Helden uit Rotterdam kon worden geborgen. De jongen, die zijn eerste reis maakte en nauwe lijks drie uur aan boord was, bleek zich in het vooronder te hebben bevonden. De bergers hadden heel wat tijd nodig om cje. plaats te bepalen, waar de „Ad- ma" in de diepte was verdwenen. BROMFIETSER EN DUOPASSAGIER BIJ BOTSING GEDOOD Zondagmiddag is de 16-jarige bromfietsberijder P. J. Kroon uit Groot Schermer, toen hij het kruispunt JisperwegRijperweg in de Beemster wilde passeren, met grote snelheid tegen een be stelauto gereden. Hij kwam met zijn 16-jarige vriend R. Potma uit Graft, die op de duo zat, van de kermis in Midden-Beemster. De aanrijding was zó hevig, dat bei de jongens vrijwel op slag wer den gedood. ERNSTIGE AUTOBOTSING In de vroege morgen is zater dag aan de zuidzijde van de Maastunnel in Rotterdam een ernstig verkeersongeluk ge beurd. Drie mensen zijn daarbij levensgevaarlijk gewond. In verband met werkzaamhe den in de westelijke tunnelbuis was het verkeer omgeleid door de oostelijke buis voor beide rich tingen. Een 22-jarige Rotterdam mer A. R. reed met zijn auto met hoge snelheid op de linkerbaan aan de zuidzijde de tunnel uit juist op het ogenblik dat een taxi de tunnel inreed. Met een harde klap botsten beide wagens frontaal tegen elkaar. R. kreeg zware hoofdwonden en inwendi ge kneuzingen, de taxichauffeur P. v. D. 'n versplinterde knie en zijn 19-jarige passagier, de Duit ser J. H. J. Funke uit Dresden, die tijdelijk in Rotterdam woont, kreeg zeer ernstige hoofdwon den. Zij werden naar het Dijk- zigt ziekenhuis gebracht en ver keren nog steeds in levensge vaar. De woordvoerder van de aan hangers van de Algerijnse natio nalist Ben Bella, Boemendspel, heeft zondag te Tlemcen in het westen van Algerië gezegd dat besprekingen van de bevelheb bers in het westen van Algerië gezegd dat besprekingen van de bevelhebbers van de zes willaja's militaire districten worden voortgezet. De bevelhebbers die zieken naar een formule die zo wel voor Ben Bella als voor diens tegenstander, minister-president Ben Chedda, aanvaardbaar is, zouden zondagavond naar Tlem cen komen voor „zeer belangrij ke besprekingen". Volgens Boemendsjel zijn er belangrijke beslissingen op han den. Binnen tweemaal 24 uur zou hij meer kunnen meedelen. Een aanhanger van de ontsla gen stafchef kolonel Boemedjen, majoor Sliman, is vrijdag op vrije voeten gesteld nadat hij 30 dagen en 30 nachten met hand boeien aan in een kleine cel te hebben gezeten, heeft deelgeno men aan het overleg tussen de Franse regering en de Algerijnse nationalisten te Evian. Blijkens mededelingen van de Koninklijke Nederlandse Auto mobielclub K. N. A. C. heeft het bestuur besloten in overleg met regionale automobiel sportclubs na te gaan bij welke automobiel sport-evenementen de rusttijden onvoldoende zijn. Voorts wordt overleg gepleegd over regelma tigheidscontroles ter bevordering van het aanhouden van matige voorgeschreven gemiddelden op openbare wegen. Studies en overleg waren reeds gaande, toen „Verkeerstechniek" van de A.N.W.B. een waarschuwing te gen rallies liet horen, aldus de mededeling. Besloten is voorts stipte na leving van verkeersvoorschrif- ten tijdens rallies en ritten af te dwingen, enerzijds door regle mentering, anderzijds door con trole. Bestraffing door diskwali ficatie, intrekking van startli centie en het stellen van medi sche voorwaarden voor het deel nemen aan autosportevenemen- ten zijn in studie. Gestreefd wordt naar een cen trale beoordelingsinstantie voor motor- en autosportwedstrijden, die advies moet uitbrengen voor- Naar de mening van het K.N. A.C.-bestuur kunnen langs deze wegen voldoende waarborgen worden gevonden voor veilige rallies en ritten. Verbod van deze evenementen wordt gevaarlijk geacht, omdat daardoor clande stiene wedstrijden in de hand worden gewerkt. Gewezen wordt op de functie van rallies en ritten bij het kwe ken van deskundige rijders. Zij, die menen, dat de openbare weg niet mag worden gebruikt voor vrijetijdsbesteding in de vorm van rallies vergeten, dat ook weekendtoeristen en vakantie gangers die wegen gebruiken, aldus meent het K.N.A.C.-be- stuur. Men wijst er voorts op, dat in de laatste jaren bij rallies de routes en tijdschema's met nauwkeurige inachtneming van de belangen van het overige ver keer worden vastgesteld. Klasse mentsproeven worden op geslo ten trajecten gehouden. Nage gaan is hoe de vermoeidheids factor verkleind kan worden, ook het rit, dat rallyrijders soms harder rijden, dan de voorge schreven snelheid om reservetijd dat een aanvrage naar de auto- voor eventuele reparaties te riteiten gaat. winnen heeft de volle aandacht. LAATSTE COMPETITIEWED STRIJD TE MIDDELBURG Zaterdagmiddag werden in Middelburg de vierde en laatste competitiewedstrijden van de Kring Zeeland gehouden. Opmer kelijke resultaten kwamen er niet uit de bus. Bij de dames was mej. R. Vergauwen weer eens van de partij. In een spannende strijd op de 100 m rugslag moest ze de eer net aan mej. T. Daal- huijzen laten, die haar met 0,2 sec. verschil de baas bleef. De zelfde mej. Daalhuijzen stelde erg teleur op de 400 m vrije slag, waar ze een tijd maakte van 6 min. 40,2 sec., terwijl haar Zeeuws record op 6.17,8 staat. Hier ging mej. Kingmans van Luctor met de eer strijken. Bij de heren ontbrak bij de Schelde R- de Braai op het appèl. Hierdoor ontging de Schelde-es- tafetteploeg vrijwel zeker de eerste plaats in de 3 x 100 m wis selslag, waarop nu Luctor eerste werd. M. de Pooter van de Schel de vlinderde zich in 40,2 sec. naai de eerste plaats op de 50 m vlin derslag jongens, vóór zijn clubge noot K. Weijland. In de afgelo pen zwemcompetitie heeft Ma- chiel aan negen persoonlijke nummers deelgenomen, die hij op één na alle wist te winnen. De uitslagen op de diverse nummers luiden: 50 ni vlinderslag meisjes t/'m 17 jaar: 1. E. de Visser (Luctor) 46 sec.; 2. D. Francke (Luctor) 49,3 sec.; 3. L. Jasperse (Luctor) 58,1 sec. 25 m schoolslag meisjes 1213 jaar: 1. M. Rijnders (Bruinvis) 23.8 sec.; 2. A. Bosdijk (Luctor) 24.9 sec.; 3. F. Ploegaert (Luc tor) 25 sec. 25 m vrije slag jongens 1213 jaar: 1. D. de Winde (Schelde- str.) 18,5 sec.; 2. H. Nagelhout (Luctor) 19,3 sec.; 3. R. v. d. Vij ver (Scheldestr.) 19,6 sec. 100 m schoolslag jongens t/m 17 jaar; 1. K. de Graaf (SZV) 1.39,1; 2. W. Uijtterhoeven (Bruinvis) 1.41,3; 3. W. Ie Grand (Starters) 1.43,4. 50 m rugslag meisjes t/m 17 jaar: 1. T. v. d. Heuvel (Schelde str.) 43,4; 2. D. Baart (Bruinvis) 44,4; 3 en 4. C. Hogerheide (Star ters) en A. Westerweele (Luc tor), beiden 45,3. 3 x 100 m wisselsl. est. heren: 1. Luctor met T. Vervoorn, A. v. d Wal en W. van Kruiningen) 4.18,3; 2. Schelde 4.22,1; 3. SZV 4.25,2. 50 m vlinderslag .jongens t/m 17 jaar: 1. M. de Pooter (Schel de)- 40,2; 2. K. Weijland (Schel de) 42,7; 3. W. Jongman (Schel destr.) 1.02,9. 100 m rugslag dames: 1. T. Daalhuijzen (SZV) 1.35,3; 2. R. Vergauwen (Bruinvis) 1.35,5; 3. T v. d. Heuvel (Scheldestroom) 1.38,1. vagp.) ploeg ëz en en en 50 m schoolslag jongens 14—15 jaar: 1. H. Stellenaar (Bruinvis) 43,3 - jr 44 45,3." 5 x 50 m vrije slag heren: 1. SZV (met W. v. d. Steen, K. de Graaf, A. Sampon, C. Wagenaar en L. van Klinken) 2.46,5; 2. Schelde 2.48,9; 3. Luctor 2.53,7. 400 m vrije slag dames: 1. M. Kingmans (Luctor) 6.33,2; 2. T- Daalhuijzen (SZV) 6.40,2; 3. R. Vergauwen (Bruinvis) 6.53,4. 50 m vrije slag meisjes t/m 17 jaar; 1. E. de Visser (Luctor) 38,4;' 2 .M. Kingmans (Luctor) 38 ji; 3. I. Stadhouders (Luctor) 38,8. Op dit moment is de uitslag van de zwemcompetitie nog niet bekend. Na de derde middag stond Luctor uit Middelburg op de eerste plaats en gezien de uit slagen van deze wedstrijden zal hierin wel geen verandering zijn gekomen. SNEPVANGERS EERSTE IN RONDE VAN MIDDEN-ZEELAND Cees Snepvangers is zaterdag winnaar geworden van de inter nationale wielerronde van Mid den-Zeeland voor amateurs en onafhankelijken. Hij legde de 213 (beiden waren te Goes), af in 5 iar: 1- oieiiencicu idiuuivd/ 3,3; 2. L. Maas (Scheldestroom) 4,7; 3. J. Rijnhout (Scheldestr.) km die de start van de finish uur 19 minuten 26 sec. Tweede werd Cees Haest (Rijsbergen) en derde Ferdinand Boonman uit "s-Heerenhoek. De beslissende ontsnapping in deze ronde viel na 60 km bij Le- wedorp te noteren. Toen sprong een groepje van 22 renners uit het peloton weg. Op Noord-Beve land bleken de vluchters tot 18 gedecimeerd te zijn, hetgeen te wijten was aan diverse lekke ban- den. Op 60 km vóór de finish ont snapte Cees Haest uit het kop- groepje. Meer dan 400 meter voorsprong kon de man uit Rijs bergen echter niet nemen en bij het oprijden van de dam tussen Noord- en Zuid-Beveland werd hij weer ingelopen. Toen er nog 15 km te rijden waren, werd het tenslotte Snepvangers die zijn mede-vluchters zijn hielen liet zien en ruim een minuut voor Haest, die op de laatste meters ook nog wegelopen was, ging hij over de eindstreep. Boonman won de sprint van de kopgroep, die 1 min. 29 sec. na Snepvangers door de finish ging. De uitslag was: 1. Cees Snepvangers (Zundert) 213 km in 5 uur 19 min. 26 sec.; 2. C. Haest (Rijsbergen) 5.20-51; 3. F. Boonman Cs Heerenhoek) 5.20.55 4. Gerben Karstens (Lei den); 5. Wouter Heeren (St Wil- lebrord); 6. Jacques Mesters (Den Haag); 7. Rag Gysel (Eek- loo, België)'; 8. Jacques van 'der Kloot Zundert)9. Leo van Don gen (Made) en 10. Cees van Es pen (Arnhem), allen in dezelfde tijd als Boonman. WEDVLUCHT UIT ARRAS De Verwachting Axel Oude duiven Snelheid eerste duif 1834 m laatste prijsw. duif 1713 meter. 1, 2. 3, 5 en 6. Ch. Tieieman; 4 en 8. M. Dieleman; 7. P. Ortelee; 9. H. van 't Hoff. Jonge duiven Snelheid eerste duif 1633 m; laatste prijsw. duif 1316 meter. 1 en 2. M. Butler; 3. A. Peers man; 4. P. Ortelee; 5. F. Ver- straete; 6. M. Dieleman; 7 en 9. E. van Dorsselaar; 8. D. Diele man; 10. Joh. Giele. Bond van zaterdagvliegers VLUCHTEN UIT VILVOORDE E.M.M. Terneuzen Snelheid eerste duif 868 meter; laatste prijsw. .duif 726 meter. 1, 5 en 6. D. Deurwaarder; 2 en 8 F. Verhelst; 3 en 9. P. Scheele; 4. G. Hamelink; 7. P. v. d. Peijl; 10. J. Jansen. De Voorwaarts Zaamslag Veer Snelheid eerste duif 891,4 m; laatste prijsw. duif 843,6 meter. I. 4, 5 7 en 8. H. Scheele; 2 en 9. Chr. Cornelissen; 3 6. C. van Doorn; 10. J. Willemsen. Op ongeveer vierhonderddui zend man wordt de troepen macht geschat, die Peking heeft samengebracht in het gebied van Foekien, tegenover Formosa. Dat zijn de inlichtingen van Wa shington, die verder de overtui ging uiten dat Mao Tse-toeng deze legers heeft samengetrok ken ter verdediging. Hoe juist die berichten zijn, weet nie mand: het gebied mag door geen van de weinige westerse bezoe kers van communistisch China betreden worden en in Mao's ge dachten kijken lukt doorgaans slecht. Overigens lijkt het wei redelijk dat de rode Chinezen inderdaad hun legers*hier hebben samen getrokken om eventueel een aan val door de nationalistische troe pen van Tsjiang Kai-sjek af te slaan. De oude generalissimo op Formosa heeft enige tijd tevoren luid en duidelijk de overtuiging uitgesproken dat nu het vaste land geteisterd wordt door hon- ge* Jiet moreel daar zover ge zonken moet zijn dat een invasie succes kan hebben. De honger is er, maar of het gezag van het bewind daar on der te lijden heeft, is een vraag die algemeen met nee wordt be antwoord. GEEN SCHIJN VAN KANS Het zal ook geen toeval zijn dat de V. S. admiraal Kirk naar Formosa hebben gestuurd als ambassadeur: een militair die zijn sporen heeft verdiend met amfibische operaties en die Tsjiang waarschijnlijk duidelijk kan maken dat hij geen schijn van kans heeft. Niettemin gaan op Formosa soldaten door met landingsoefeningen. Tsjiang is koppig. Aan zijn koppigheid is het ook te wijten dat het hier toch tot vechten kan komen, namelijk door een com munistische aanval op de twee eilanden Quemoy en Matsoe, vlak voor de kust van het Chi nese vasteland. In 1949, toen de nationalisti sche legers vluchten naar For mosa, probeerden Maq's troepen voor het eerst de twee eilanden te veroveren. Ze verloren twin tigduizend man en het mislukte. Veel troepen van Tsjiang bleven er niet, want hij beschouwde de eilanden als niet te verdedigen en trouwens ook niet de moeite van het verdedigen waard, zodra hij zich stevig op Formosa had genesteld. Later stuurde hij ver sterkingen omdat hij de eilanden wel zag als een springplank naar het vaste land. GEEN PRESTIGEVERLIES John Foster Dulles dwong de nationalisten de kleine eilandjes te ontruimen bij de eerste crisis om Quemoy en Matsoe; de Tachen-eilanden, nog kleiner, nog slechter te verdedigen en met nog minder strategische be tekenis. In 1958 steeg de span ning hier weer. Eisenhower stuurde de Zeven de Vloot en garandeerde als het ware de positie van de twee eilanden. Maar zodra de bedrei ging ophield, probeerde Dulles Tsjiang Kai-sjek te bewegen ze weer op te geven. Hij weigerde voor Chinees geweld te wijken; niet om de waarden van de eilan den, maar omdat dit als een mi litaire nederlaag van het westen uitgelegd zou kunnen worden, een groot prestigeverlies dat hij zich in de bedenkelijke situatie in hetv Verre Oosten niet kon veroorloven. President Kennedy weigerde zich bij het begin van zijn ambts periode openlijk en met zoveel woorden garant te stellen voor de eilanden. Maar vermoedelijk is hij er net zo min als Dulles in geslaagd Tsjiang tot opgeven van Quemoy en Matsoe te bewe gen. AMERIKANEN KUNNEN NIET TERUG Tsjiang zat ook in een gemak kelijke positie. Hij kon de V. S. rustig tarten publiekelijk hun handen af te trekken van de eilandjes: dat konden ze niet doen omdat het neer zou komen op een uitnodiging aan Peking een aanval te beginnen. En dan zouden precies dezelfde prestige overwegingen als in 1958 de Amerikanen weer dwingen in te grijpen. Een aanval van Formosa op het vasteland lijkt niet best mo gelijk, omdat de Amerikanen stelselmatig aan Tsjiang Kai- sjek de lange afstandsbommen werpers onthouden die hij daar bij niet kan ontberen en de no dige landingsvaartuigen. Omgekeerd zorgt Moskou het lijkt een soort gentleman's agreement dat Peking niet ge noeg vliegtuigbenzine heeft om van zijn kant een grootscheepse aanval op Formosa te kunnen beginnen. Maar voor vechten om Quemoy reiken Pekings midde len. Of Mao ze daarvoor wil ge bruiken, met de nederlaag van 1949 in gedachten, zal in de ko mende maanden blijken. (Nadruk verboden.) •k Vier Zwitsers en drie Duitsers zijn zaterdag door een geweldige golf meegesleurd toen zij nabij Cap Ferret, een zestigtal km van Bordeaux, aan het baden waren. Drie van hen konden worden ge red. Twee Franse redders kwa men eveneens om het leven. 24. „Wat is er aan de hand', gromt de wachtel/ aan de lage deur van Egils hut, een jamme rend maar verslagen onverstaan- En grommend treedt de schild wacht de hut binnen om prompt te struikelen over Egils uitgesto ken been. Vóór de schildwacht een kik geven kan, treft hem Egils vuist als een mokerslag en met een ge smoorde zucht belandt de man in het land der dromen. „Ziezo, al klaar", prevelt Egil tevreden. Hij snoert de armen en benen van de schildwacht stevig vast, doet hem een prop in de mond. neemt diens dolk en speer en treedt behoedzaam naar buiten. Niemand op de hof heeft geluk kig iets bemerkt en na de deur ge grendeld te hebben haast de wak kere knaap zich naar Erwins ge vangenis. Zo geruisloos mogelijk schuift hij de grendel weg en glipt naar binnen. „Ik ga weg en jij gaat mee, Priris," fluistert de knaap de ge vangene toe, die in een mengeling van argwaan en verbazing af wacht. Tastend in het duister van de hut vindt Egil Erwins gebonden voeten en met een paar halen van de dolk snijdt hij de boeien los. Dan zijn de koorden om Erwins polsen aan de beurt en dit vereist iets meer voorzichtigheid, maar nog terwijl hij daar mee bezig is klinkt een gerucht buiten. „Sufferd," zegt Erwin geschrok ken, „je hebt de deur open laten staan." Op hetzelfde moment horen ze een gesmoorde kreet en het ge bonk van haastig naderende voet stappen „ZUIDERSPORTPARK" Terrein v.v. „Tem. Boys" HEDENAVOND 23 JULI Aanvang 7 uur SCHEEPSWERF— RIJKSWATERSTAAT en S. C. DE MEIJER— SPADELLA MORGENAVOND 24 JULI Aanvang 7 uur MISTRAPPERS—H. S. V. ua METERFABRIEK RIJKSWATERSTAAT Het paleis van president Soe- karno heeft zaterdag bekend ge maakt dat het bezoek van de Rus sische eerste plaatsvervangende minister-president Mikojan aan Indonesië is verkoort van 7 tot 4 dagen. Mikojans bezoek aan midden- Java en Bali gaat niet door. Een reden is niet bekend gemaakt. Mikojan zal nu morgen uit In donesië vertrekken. Mikojan heeft zaterdag tot een menigte van 25.000 Indonesiërs Indonesië is verkort van 7 tot 4 gemeen zeer heftig gekritiseerd. Over 't Nederlands-Indonesisch geschil over Nieuw-Guinea zei hij „wij zijn vol vertrouwen dat de Indonesische strijdkrachten in staat zijn het gebied te bevrij den." Verder zei hij: „De klok luidt voor de Nederlanders. Hun einde nadert." De Nederlanders zullen falen, net als de Portugezen in Goa. De Russische vice-premier had. wat Nieuw-Guinea aangaat, ook kritiek op de Europese Economi sche Gemeenschap. Hjj zei: „Het is duidelijk dat de gretige klau wen van de E. E. G. klaar zijn om dat deel van het Indonesische grondgebied te grijpen. De E. E- G. is een neo-kolonialistische groep, die zoekt naar nieuwe me thoden ter verwerkelijking van de oude doelen, n.I. ondermijning van de economie van minder ont wikkelde landen." Mikojan zei, dat er thans infor mele besprekingen aan de gang zijn tussen Indonesië en Neder land. Dit toont aan dat de Indo nesiërs de voorkeur geven aan vreedzame methoden. President Soekarno heeft tot de menigte gezegd: „U weet dat de minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio thans in Washing ton is, en, zoals ik al eerder heb gezegd, hij is daar niet om met de Nederlanders te onderhande len, maar om te horen of dezen bereid zijn aan de wens van het Indonesische volk tegemoet te komen of niet." De Indonesische president zei, dat de SowjetUnie uiting heeft gegeven aan haar „krachtige steun" voor Indonesisië in*' de strijd om „West-Irian". China heeft bij India krachtig geprotesteerd tegen een „plotse linge aanval" op een Chinese grenspost in het dal van de rivier de Tsjip Tsjap, dat volgens de Chinezen in hun provincie Sin* kiang ligt en volgens de Indiërs in het Indische Kasjmier. 'Het.Chinese,garnizoen was ge dwongen tot zelfverdediging, al dus een mededeling van het pers bureau „Nieuw China". China eist terugtrekking der Indische militairen. Een woordvoerder van het In dische ministerie van Buitenland* se Zaken verklaarde dat Chinese militairen zaterdagmiddag heb ben geschoten op twee Indische patrouilles. Een Indische militair werd licht gewond. De patrouilles hadden uit zelfverdediging hét Chinese vuur beantwoord, aldus de woordvoerder. Sedert 1959, toen negen leden van de grenspolitie van India in vuurgevechten met Chinezen werden gedood, waren in deze grensstreek geen incidenten meer voorgekomen. BOEHHANDKL TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1962 | | pagina 5